کمک به اقامت دائم نیروی ماهر در استرالیا

0

یک کمیسیون پارلمانی با اکثریت لیبرال در استرالیا معتقد است که در این کشور مسیرهای هموارتری برای اقامت دائم نیروی کار ماهر مورد نیاز است.

آنها به دولت توصیه کرده‌اند که از شرایط پیش آمده بعد از بحران همه گیری کورونا استفاده کند و برنامه مهاجرت به استرالیا برای نیروی کار ماهر یا اسکیل را بهبود بخشد و برای اقامت دائم نیروی کار موقت و بعضی ازدانشجویان بین المللی مسیرهای مهاجرتی شفاف‌تری را تعبیه کند.

کمیسیون مشترک پارلمان در امور مهاجرت همچنین به دولت پیشنهاد می‌دهد که تغییراتی در شرایط برنامه کوتاه مدتِ ویزای کمبود مهارت‌های موقت ایجاد کند و «مسیری برای اقامت دائم مهاجرین موقت ارائه دهد».

این کمیته می‌گوید تمامی ویزاهای نامزد کارفرما باید گزینه اقامت دائم را نیز به افرادی که به زبان انگلیسی تسلط دارند و سن آنها زیر 45 سال است، ارائه دهند.

علاوه بر تاکید بر روی نیروی کار موقت در استارلیا این کمیته خواهان روش‌های مهاجرتی ساده تر برای اقامت دائم آن دسته از دانشجویان بین المللی نیز که از رشته‌های عملی فارغ التحصیل می‌شوند و آماده ورود به بازار کار هستند نیز، شد.

جولین لِسِر که ریاست این کمیسیون را بر عهده دارد گفته است که بیش از 500 هزار مهاجر موقت بعد از شروع پاندمی کورونا، کشوررا ترک کرده‌اند که این مساله در کنار اشتغال پایین منجر به کمبود جدی نیروی کار ماهر در بسیاری از بخش‌های اقتصادی استرالیا شده است.

توصیه‌های کمیسیون مشترک پارلمان استرالیا

در گزارشی که توسط کمیسیون مشترک پارلمان منتشر شده‌است همچنین توصیه‌های دیگری نیز مطرح شده‌است که فهرست آنها عبارت است از :

ادغام فهرست‌های موجود مشاغل با یکدیگر

جایگزین کردن سیستم طبقه بندی استاندارد مشاغل در استرالیا و نیوزیلند

تخصیص امتیازات بیشتر به ویزاهای منطقه‌ای

اترتقای عملکرد خدمات مشتری در دپارتمان وزارت کشور

ساده کردن ملزوماتِ آزمایش نیروی کار

منبع خبر: The Guardian

تهیه و تنظیم: مرجان افشاری راد؛ دبیر سرویس خبر موسسه رهپویان مهاجر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.