مهاجرت مهندسین نفت به کانادا: روش‌ها و شرایط (2021)

0

یکی از زیرمجموعه‌های مهاجرت مهندسیان به کانادا مربوط به رشته‌ی مهندسی نفت است. در این نوشته خواهیم کوشید روش‌ها و شرایط مهاجرت مهندسین نفت به کانادا را شرح دهیم. 

مهندسی نفت رشته ای است که با فرآیندهای اکتشاف، استخراج، برآورد مخازن، توسعه نفت و گاز و دیگر ترکیبات هیدروکربنی از مخازن زیرزمینی و انتقال آنها به پالایشگاه، صنایع پایین‌دستی و مصرف‌کننده سر و کار دارد. و برای انجام این فرآیندها از فناوری و اصول اقتصادی و ریاضی استفاده می کند.

مهاجرت مهندسین نفت به کانادا می تواند تغییر عمده ای در زندگی آنها ایجاد کند؛ چرا که این شاخه مهندسی جزو مشاغل پرتقاضا در کانادا محسوب می شود. همچنین درآمد مهندسین نفت در کانادا یک زندگی موفق مالی را برای آنها تضمین خواهد کرد.

گرایش های رشته مهندسی نفت

مهندسی نفت به چهار گرایش زیر تقسیم بندی می شود:

 • مهندسی اکتشاف
 • مهندسی مخازن
 • مهندسی حفاری
 • مهندسی بهره برداری

از میان چهار گرایش بالا به جز گرایش مهندسی اکتشاف، مهندسین نفت در هر سه گرایش دیگر با داشتن مدرک و تجربه کاری مرتبط، می توانند شغل مورد نظر خود را بیابند. در سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا، کد شغلی رشته مهندسی نفت 2145 است. مهندسان نفت می توانند در شرکت های بهره برداری کننده ی نفت و گاز، شرکت های مشاور آنها و همچنین شرکت های واقعه نگاری و سرمایه گذاری، سازمان های دولتی و موسسات آموزشی و تحقیقاتی مشغول به کار شوند.

وظایف شغلی مهندس نفت بعد از مهاجرت به کانادا

 • طراحی تجهیزات بهینه برای استخراج نفت و گاز
 • ارتقای روش های تزریق آب، مواد شیمیایی، گازها و یا بخار آب به یک مخزن گاز به منظور استخراج بهینه نفت
 • ارائه طرح هایی برای حفاری در حوزه های نفتی و گازی
 • ارائه طرح هایی برای بازیابی نفت و گاز
 • تست و نقشه برداری چاه ها به منظور ارزیابی بهره برداری از آنها
 • اطمینان از نصب تجهیزات و عملکرد حوزه های نفتی و نگهداری مناسب از آنها
مسیر شغلی برای مهاجرت مهندسین نفت به کانادا
مسیر شغلی برای مهاجرت مهندسین نفت به کانادا

مسیر شغلی برای مهاجرت مهندسین نفت به کانادا

حداقل چیزی که لازم دارید تا به عنوان یک مهندس نفت مشغول به کار شوید، لیسانس مهندسی نفت است. یک مهندس نفت در ابتدای کارش باید به مدت 2 الی 3 سال به عنوان یک مهندس در حال آموزش، فعالیت کند و سپس در آزمون مهندس حرفه ای شرکت کند. و البته از یکی از نظام مهندسی های استانی یا قلمروی مجوز لازم را کسب کند.

هریک از استان ها یا قلمروهای کانادا نظام مهندسی مخصوص به خود را دارد که قوانین و شرایطش ممکن است با دیگری فرق کند. اما برای عضویت در هرکدام از این سازمان های نظام مهندسی، یک سری مراحل کلی باید طی شود که در فهرست زیر آمده است:

 • ارائه مدرک تحصیلی (مدرک لیسانس)، توصیه نامه، سوابق کاری و رزومه
 • شرکت در آزمون های تخصصی مهندسی نفت

محتوای آزمون های تخصص مذکور بستگی زیادی به کشوری که در آن فارغ التحصیل شده اید، و همچنین نوع و تعداد سال های سابقه کاری شما دارد. البته اگر از یکی از دانشگاه های کشورکانادا فارغ التحصیل شده باشید عموما شرکت در این آزمون ها ضروی نیست.

 • شرکت در امتحان های نهایی از جمله شناخت قوانین کار، حقوق و اخلاق مهندسی و …

علاوه بر عضویت در یک سازمان نظام مهندسی باید دست کم یک سال سابقه کاری در کانادا هم داشته باشید تا بتوانید عنوان مهندس حرفه ای را کسب کنید.

استفاده از برنامه نیروی متخصص (اسکیل ورکر) برای مهاجرت مهندسین نفت به کانادا

چنانچه نتوانسته اید پیشنهاد شغلی (جاب آفر) از یک موسسه یا سازمان معتبر کانادایی و به دنبال آن مجوز کار (ورک پرمیت) در کانادا را دریافت کنید، حتما به استفاده از برنامه اکسپرس اینتری بیاندیشید. این برنامه مربوط به دسته اسکیل ورکر کانادا می‌باشد.

در این صورت در ابتدا لازم است که تمام شرایط زیر را داشته باشید:

 • در یکی از شاخه های رشته مهندسی نفت مدرک لیسانس داشته باشید.

در برخی موارد داشتن ممکن است مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در هر یک از گرایش های رشته مهندسی نفت مورد نیاز باشد.

 • مجوز مهندس حرفه ای را از انجمن های ایالتی و قلمرو مهندسان حرفه ای دریافت کرده باشید.
 • یک دوره ی آموزشی معتبر را گذرانده باشید و همینطور سه یا چهار سال سابقه ی کار نظارت شده در مهندسی نفت داشته باشید. به علاوه باید حتما آزمون شیوه های حرفه ای را گذرانده باشید.

البته شایان ذکر است که برای شغل های مدیریتی یا نظارتی باید سابقه ی کار بیشتری داشته باشید.

بر نامه اکسپرس انتری در واقع یک نوع برنامه مهاجرتی امتیاز محور است و بر اساس یک سری از معیارها امتیاز متقاضیان را مشخص می کند. این معیارها به قرار زیر هستند:

 • سن
 • تحصیلات
 • سابقه کار
 • برخورداری از پیشنهاد کار معتبر
 • مهارت در یکی از دو زبان انگلیسی و فرانسوی
 • انطباق پذیری

جمع امتیازها فاکتورها بالا 100 امتیاز است اما برای اینکه نام شما وارد بانک متقاضیان اکسپرس انتری شود، کسب 67 امتیاز کفایت می کند. در مرحله بعد افرادی که نامشان وارد این بانک شده مجددا ارزشیابی و امتیازدهی می شوند کسانی که بتوانند نمره بالای 600 را بدست آورند برای دریافت اقامت دائم معرفی می شوند.

مهاجرت مهندسین نفت به کانادا با ویزای استارت‌آپ

استارت‌آپ، نوعی شرکت (عمدتاً دانش‌بنیان) است که بر اساس ایده‌ای نوآورانه شکل گرفته باشد. به همین قیاس، ویزای استارتاپ کانادا برای مهندسین نفت نیز به کسانی تعلق می‌گیرد که در درجه‌ی اول و پیش از هر شرط دیگر، صاحب یک ایده‌ی نوآورانه و خلاقانه در حوزه‌ی نفت باشند به نحوی که این ایده‌ی نوآورانه (و به قول معروف، استارتاپی) قابلیت کسب درآمد را داشته باشد. پس کلیه‌ی متقاضیانی که فارغ‌ التحصیل رشته مهندسی نفت هستند و گمان می‌کنند ایده‌ای استارتاپی دارند که می‌تواند منجر به بیزینسی سودآور در کانادا شود، می‌توانند درخواست ویزای استارتاپ داده و پس از اثبات نوآورانه بودن ایده‌ی خود و احراز سایر شرایط، به این کشور مهاجرت نمایند.

اثباتِ نوآورانه بودن ایده‌ی مذکور، کار چندان ساده‌ای نیست. البته منظور، پیچیدگی فرایندهای اثبات نوآورانه بودن ایده‌ی بیزینسی است. برای آن‌که متقاضی بتواند چنین چیزی را اثبات کند باید سازمان‌هایی که مسئول رسیدگی به ایده‌های استارتاپی هستند را متقاعد سازد که طرح و ایده‌اش، پتانسیل تبدیل شدن به بیزینسی موفق را دارد. یعنی باید اولا ثابت کند آن ایده، بکر و اصیل و متعلق به خود شخص است، و ثانیاً از نظر سودآوری، قابلیت رقابت در بازار را خواهد داشت.

به همین منظور، اداره مهاجرت کانادا شرط گذاشته است که متقاضیان باید با مراجعه به یکی از سازمان‌هایی که اسپانسر ایده‌های استارتاپی هستند، ایده‌ی خود را شرح دهد و پس از کسب و جلب حمایت آن‌ها، نامه‌ای رسمی از آن سازمان بگیرد. این نامه نشان می‌دهد که سازمان مذکور، ضمن پذیرش نوآورانه بودن ایده‌ی فرد در حوزه‌ی نفت، از آن شخص و ایده‌اش حمایت مالی می‌کند تا بتواند کسب و کار یا همان استارت‌آپ خود را راه‌اندازی کند. 

کدام سازمان‌ها اسپانسر ایده‌های استارت‌آپی می‌شوند؟

در کانادا سازمان‌های بسیار متعدد و متنوعی وجود دارند که از ایده‌های نوآورانه‌ی متقاضیان مهاجرت مهندسین نفت به کانادا حمایت مالی می‌کنند. یعنی پس از اثبات نوآورانه بودن و سودآور بودن آن ایده، تضمین می‌کنند که سرمایه‌ی اولیه لازم برای تاسیس آن استارتاپ را در اختیار فرد قرار دهند. این سازمان‌ها از حیث میزان سرمایه‌ای که پشتیبانی خواهند کرد، به سه دسته‌ی عمده تقسیم می‌شوند: صندوق‌ های سرمایه گذاری (که سرمایه‌ای تا سقف دویست هزار دلار را تامین می‌کنند)، گروه‌های سرمایه گذاری (که معمولا تا سقف هفتاد و پنج هزار دلار را پوشش می‌دهند)، و گروه‌های تجاری که به انکوباتورهای تجاری معروف‌اند (و تا سقف صد و سی هزار دلار کانادا از هر متقاضی، حمایت مالی می‌نمایند). 

روال کار برای متقاضیان مهاجرت مهندسین نفت به کانادا (به روش استارت آپ) از این قرار است که متقاضی باید از سازمانی که در یکی از سه دسته‌ی فوق جای دارد و مورد تایید اداره مهاجرت کانادا نیز هست، تاییدیه‌ی حمایت مالی بگیرد. این تاییدیه، سقف حمایت مالی یا اسپانسرشیپ آن سازمان را نیز مشخص می‌سازد. اگر در پیدا کردن این سازمان‌ها به مشکل برخوردید، خود اداره‌ی مهاجرت کانادا می‌تواند چندین نمونه از آن‌ها را به شما معرفی کند. 

مزایای روش استارت آپ برای مهاجرت مهندسین نفت به کانادا

شاید بتوان گفت که بزرگ‌ترین حُسن و مزیت ویزاهای استارت‌آپ آن است که از همان ابتدا، به متقاضی، اقامت دائم کانادا (پی‌آر) داده می‌شود. تداوم این اقامت دائم، هیچ ربطی به موفقیت یا عدم موفقیت استارتاپ شما نخواهد داشت. یعنی حتا اگر استارت آپ شما به شکست بیانجامد، اقامت دائم شما و خانواده‌تان ابطال نمی‌شود.

فقط کافی است در همان ابتدا، ثابت کنید که ایده‌ی استارت‌آپی‌تان در حوزه‌ی نفت (یا حوزه‌های وابسته به نفت)، ایده‌ای واقعاً خلاقانه است که واقعاً ارزش سرمایه گذاری را دارد. سپس باید سایر مدارک (که مدارکی معمولی مانند مدارک مورد نیاز برای سایر انواع ویزاهاست) را ارائه نمایید و منتظر صدور دعوتنامه‌ی اقامت دائم بمانید. پس از صدور، به کانادا مهاجرت خواهید کرد بی‌آن‌که دغدغه‌ی آن را داشته باشید که اگر استارت‌آپ‌تان موفق نبود، اقامت دائمی که به شما و خانواده‌تان داده‌اند باطل شود. 

شرایط و مدارک مورد نیاز جهت ثبت درخواست ویزای استارت‌آپ جهت مهاجرت مهندسین نفت به کانادا

اصلی‌ترین مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست مهاجرت به کانادا با ویزای استارتاپ را می‌تواند به صورت فهرست وار، چنین خلاصه کرد:

 • دریافت و ارائه‌ی نامه‌ی تاییده‌ی اسپانسرشیپ یا همان نامه‌ی حمایتی از یک سازمان‌ کانادایی که حامی استارت‌آپ‌ها و مورد تایید اداره مهاجرت کاناداست.
 • ارائه‌ی مدرک تحصیلی دانشگاهی (و نه پایین‌تر) در رشته مهندسی نفت یا رشته‌های وابسته و مرتبط
 • ارائه‌ی مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی (کهه حداقل نمره‌ی آن، در سیستم مهاجرتی کانادا معادل CLB 5 باشد.
 • رائه گواهی‌ها و مدارکی که نشان دهد متقاضی، سرمایه اولیه‌ی لازم برای یک سال اولِ زندگی خود و خانواده‌اش در کانادا را دارد. 
 • ارائه‌ی برگه‌‌ی گواهیِ عدم سوء پیشینه معتبر
 • ارائه‌ی نتیجه‌ی آزمایش‌های پزشکی کانادا (معروف به تست مدیکال کانادا)
 • اعلام و تعهد به تاسیس یک استارت‌آپ و بیزینسِ استارتاپیِ جدید در خود کانادا پس از صدور اقامت دایم این کشور

فقط مجدداً تاکید می کنیم که شرط اولی که بیان شد، یعنی شرط دریافت تاییدیه از سازمان‌های حامی استارت‌آپ‌ها، مراحل نسبتاً پیچیده‌ای دارد که شاید بدون کمک گرفتن از کارشناسان و وکلای مهاجرتی، برایتان دشوار باشد. زیرا مستلزم آن است که متقاضی، یک سری تعهدات به سازمان‌های مربوطه بدهد. بعلاوه، نیازی به گفتن نیست که مدارک معمول و رایج دیگری مانند گذرنامه، گواهی ازدواج (در صورت تاهل)، تست بیومتریک و امثالهم را نیز باید به فهرست شرایط و مدارک بالا اضافه کنید. توجه داشته باشید که خود شما هم می توانید از طریق سرمایه گذاری در کانادا ویزای این کشور را اخذ کنید.

برنامه اسکیل ورکر برکانادا برای مهندسین نفت
برنامه اسکیل ورکر برکانادا برای مهندسین نفت

بهترین استان ها برای مهاجرت مهندسین نفت به کانادا

یکی از بهترین استان ها برای مهاجرت مهندسین نفت به کانادا استان آلبرتا می باشد. در میان شهرهای مختلف آلبرتا نیز، کلگری پذیرای تقریبا 74٪ مهندسان نفت این کشور است. اما فرصت های شغلی بسیاری در استان های بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، نیوفاندلند، ساسکاچوان و نوا اسکوشیا نیز یافت می شود.

با توجه به اینکه استان البرتا بهترین استان برای کاریابی مهندسین نفت در کانادا است می توانید در ابتدا روند کسب مجوز در سایت نظام مهندسی استان البرتا (www.apega.ca) را بررسی کنید.

مهارت های موثر بر میزان درآمد مهندسان نفت در کانادا

مهندسین نفت در کانادا حقوق نسبتا بالایی دریافت می کنند اما با پرورش بعضی از مهارت ها می توانند میزان این حقوق دریافتی را حتی بالاتر هم ببرند. می توان به طور خلاصه به موارد زیر به عنوان مهارت های مهم برای ارتقای شغلی یک مهندس نفت اشاره کرد:

 • مهارت در امر بهره برداری چاه
 • مهارت در کار با مایکروسافت آفیس، مایکروسافت ورد، و مایکروسافت اکسل
 • مهارت در ارزیابی شکل گیری دیواره چاه
 • مهارت در ارزیابی شکل گیری نفت و گاز
گرایش های رشته مهندسی نفت
گرایش های رشته مهندسی نفت

حقوق رشته ی مهندسی نفت در کانادا

همان طور که گفته شد مهندسین نفت در کانادا حقوق نسبتا بالایی دریافت می کنند. میانگین حقوق دریافتی آنها حدودا بین 85000 تا 125000 دلار در سال است. البته در صورتی که یک مهندس نفت تجربه کاری خوبی داشته باشد و به مهارت های بیشتری دست پیدا کند این حقوق بالاتر خواهد رفت. به طوری که ممکن است میانگین حقوق دریافتی یک مهندس نفت ماهر به بالاتر از 125000 دلار در سال نیز برسد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.