استان کبک به تازگی اعلام کرد که برخی تغییراتی موقتی را برای ساده‌تر کردن استخدام نیروی کار موقت در کبک اجرایی می‌کند.

بعد از ماه‌ها مذاکره، دولت کبک توانست برای اجرای اقداماتی جدید در جهت کمک به کارفرمایان و شرکت‌ها برای حل معضل کمبود نیروی کار به توافقی با مقامات فدرال کانادا دست یابد.

این طرح که در واقع یک طرح آزمایشی یا پایلوت است به مدت سه ماه اجرا خواهد شد و کبک اولین استانی است که برای بهبود مشکل نیروی کار خود به چنین توافقی با دولت فدرال می‌رسد.

لازم به توضیح است که به کار گیری نیروی کار موقت خارجی در راستای سیاست‌های کلی دولت فدرال در مقابله به کورونا است؛ بنا بر این سیاست‌ها تلاش شده است که مهاجرت به کانادا برای متقاضیانی که قبل از ارائه تقاضای دائم ساکن این کشور بوده‌اند، تسهیل شود تا حتی الامکان از ورود خارجی‌ها به کشور جلوگیری شود.

اقدامات سه گانه کبک برای استخدام و ماندگاری نیروی کار خارجی

اقداماتی که بر سر انجام آنها بین دولت‌های کبک و فدرال توافق صورت گرفته است را می‌توان در سه مورد زیر خلاصه کرد:

1. برنامه نیروی کار موقت خارجی

در حال حاضر، شرکت‌هایی که به دنبال استخدام نیروی کار خارجی هستند تنها 10 درصد از نیروی کار خود را می‌توانند به خارجی‌ها اختصاص دهند. این نسبت از این به بعد به 20 درصد افزایش خواهد یافت.

افزایش نسبت استخدام نیروی کار خارجی در ابتدا در بخش‌های خاصی به اجرا گذاشته خواهد شد.

به طور دقیق‌تر این طرح که طرحی آزمایشی است در حرفه‌هایی اعمال خواهد شد که از طرفی جزو مشاغل کم مهارت و از طرف دیگر جزو مشاغل پرتقاضا هستند.

2. مجوز آزاد کار برای متقاضیان اقامت دائم

استان کبک از این به بعد مجاز خواهد بود که به برخی از افرادی که نیروی کار موقت خارجی هستند،

مجوز آزاد کار اعطا کند تا آنها بتوانند در مدت زمانی که در انتظار نتیجه درخواست اقامت دائم خود هستند به طور قانونی در این استان در حرفه مورد نظر خود کار کنند.

حتما بخوانید:  داوطلبان اکسپرس انتری کانادا تنها 60 روز برای ثبت تقاضا مهلت دارند

توجه داشته باشید که نیروی کار موقت خارجی در مدت زمان انتظار برای مشخص شدن نتیجه درخواست اقامت دائم می‌توانند این مجوز را اخذ کنند اما افرادی که از طریق استان کبک تقاضای خود را ارائه داده‌اند، واجد شرایط این مجوز نیستند.

کارمندانی که دارای گواهی انتخاب کبک یا CSQ در کتگوری اسکیل وروکر هستند و رسیدی دارند که تایید می‌کند تقاضای آنها برای اقامت دائم به دست دولت فدرال رسیده است، از 31 آگوست 2021 خواهند توانست از مزایای مجوز آزاد کار سود ببرند.

مدت زمان اعتبار این مجوز کار در ابتدا 24 ماه خواهد بود که می‌تواند برای 12 ماه دیگر نیز تمدید شود.

البته نباید از نظر دور داشت که مجوز کار آزاد تنها محدود به کار در استان کبک می‌شود.

به علاوه پارتنر قانونی یا همسر متقاضی اصلی نیز، بدون در نظر گرفتن سطح استخدام متقاضی اصلی، می‌توانند مجوز کار آزاد دریافت کنند.

3. برنامه تحرک بین المللی

کبک و دولت فدرال همچنین با یکدیگر تواتفق کرده اند که جدیدی را ذیل برنامه تحرک بین المللی یا IMP با عنوان IMP + اجرا کنند.

این برنامه شاهد صدور سالانه 7000 مجوز کار معاف از ارزیابی تاثیر بازار کار یا LMIA برای برخی از دارندگان CSQ که هنوز در خارج هستند، خواهدبود.

IMP + به این افراد کمک خواهد کرد که ورود خود به کبک، پیدا کردن شغل در این استان و احراز شرایط لازم در برخی بخش‌های اقتصاد کبک را شتاب دهند.

منبع خبر: EXBULLETIN

تهیه و تنظیم: مرجان افشاری راد؛ دبیر سرویس خبر موسسه رهپویان مهاجر

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *