ایالت کوئینزلند ؛ از آشنایی تا مهاجرت

0

اگر قصد سفر یا مهاجرت به استرالیا را دارید خواندن این مطلب به شما اطلاعات مفیدی درباره ایالت کوئینزلند – ایالت آفتابی استرالیا، شهرهای مختلف آن و جاذبه‌های گردشگری زیبایش، خواهد داد.

ایالت کوئینزلند – ایالت آفتابی استرالیا

ایالت کوئینزلند (Queensland) که بریزبِین  (Brisbane) پایتخت آن است در شمال شرق استرالیا واقع شده است. بریزبِین علاوه بر این که پایتخت‏ ایالت کوئینزلند است؛ بزرگترین شهر این ایالت نیز می‌باشد. ایالت کوئینزلند به دلیل داشتن هفت هزار کیلومتر خط ساحلی زیبا و معروفش، یکی از جذاب‌ترین ایالت‌های استرالیاست. کوئینزلند که به ایالت سان شاین (Sunshine) (سرزمین تلألؤ خورشید یا ایالت آفتابی) معروف است، پرطرفدارترین منطقه گردشگرى استرالیاست. مناطق گردشگرى جذاب، جنگل‌های انبوه و ساحل‌های صخره‌ای این ایالت در لیست جاذبه‌های جهانى ثبت شده‌اند. رودها، صخره‌ها و آبشارهایش نیز بخشى از طبیعت بکر و بی‌نظیر ایالت کوئینزلند به شمار می‌آیند و این محیط آبی و آفتابی می‌تواند لحظه‌ها و خاطره‌های بی‌نظیر و متفاوتی برای گردشگردان بسازد. همچنین قابل ذکر است که سواحل طلایى آن بسیار دیدنی است.

پل استوری شهر بریزبِین پایتخت ایالت کوئینزلند
پل استوری شهر بریزبِین پایتخت ایالت کوئینزلند

ایالت کوئینزلند دومین ایالت بزرگ استرالیاست که با ایالت‌های: 1) قلمروی شمالی (Northern Territory)، 2) استرالیای جنوبی (South Australia) و 3) نیو ساث ولز (New South Wales) دارای مرز مشترک است و از سمت شرق به کورال سی و اقیانوس آرام می‌رسد. کوئینزلند ایالت وسیعی‏‌ست که از لحاظ مساحت، اندکی وسیع‌تر از کل مساحت ایران است.

کوئینزلند سومین ایالت پر جمعیت استرالیاست. مساحت کوئینزلند یک میلیون و هشتصد و پنجاه و دو هزار و ششصد و چهل و دو کیلومتر مربع است که بعد از استرالیای غربی (Western Australia) از نظر مساحت دومین ایالت بزرگ استرالیا به شمار می‏‌آید. جمعیت این ایالت نزدیک به چهل و یک میلیون نفر است که اکثراً در شهرهای قسمت‌های شرقی این ایالت زندگی می‌کنند مرکز و غرب ایالت کوئینزلند نسبتاً خالی از سکنه می‌باشد. کوئینزلند دارای حکومت پادشاهی مشروطه است. بریزبِین پایتخت این ایالت، سومین شهر پرجمعیت استرالیاست.

دیگر شهرهای ایالت کوئینزلند 

1) گلد کوست (Gold Coast) (ساحل طلایی)، 2) تانزویل (Townsville)، 3) کنز (Cairns)، 4) مکای (Mackay) و 5) راکهمپتون (Rockhampton)، از شهرهای مهم ایالت کوئینزلند به شمار می‏‌آیند. این ایالت توریستی جایگاه زیباترین عجایب هفتگانه طبیعی میراث جهانی است. کوئینزلند مملو از شگفتی و تفریحات برای انواع گردشگران است. کوئینزلند زیباترین و معروف‌ترین سواحل دنیا، جنگل‌های باستانی و دریاهای مرجانی را در خود جای داده که باعث توریستی شدن این منطقه شده است. همچنین می‌توان به دیگر شهرهای این ایالت اشاره کرد که عبارتند از:

1) سان شاین کوست (Sunshine Coast) 2) روما (Roma) 3) توومبا (toowmba) 4) لاکیر ولی (Lockyer Valley)

مناطق کوئینزلند عبارتند از:

1) شمال دور کوئینزلند (Far North Queensland)

2) شمال کوئینزلند (North Queensland)

3) کوئینزلند مرکزی (Central Queensland)

4) جنوب شرق کوئینزلند (South East Queensland)

5) دارلینگ داونز جنوب غرب (Darling Downs)

6) مکای (Mackay)

7) ایزاک (Isaac)

8) وایت ساندی (Whitsunday)

 

آب و هوای متفاوت ایالت کوئینزلند

ایالت کوئینزلند به دلیل وسعت زیاد، آب و هوایش در مکان‌های مختلف متفاوت است. ایالت کوئینزلند به طور کلی دو فصل را تجربه می‌کند، تابستان و زمستان. تابستان‌هایی گرم و مرطوب و زمستان‌هایی معتدل. در سرتاسر این ایالت پنج منطقه‌ی آب و هوایی به طور کلی وجود دارد. شمال آن، تابستانی گرم و مرطوب و زمستانی گرم و خشک دارد، مناطق ساحلی جنوب شرقی که شامل بریزبِین نیز می‌باشد،  تابستانی گرم و مرطوب، زمستانی معتدل و خشک دارد. مرکز و شمال غربی کوئینزلند دارای تابستانی، خشک و گرم و زمستانی، معتدل و خشک است. جنوب آن  تابستانِ خشک و گرم و زمستانِ  خشک و سردی دارد و جنوب شرقی آن تابستانی گرم و مرطوب و زمستانی  خشک و سرد دارد.

دیدنی‌های طبیعی بی‌نظیر کوییزلند

دیواره‌ی مرجانی؛ بزرگترین سازه طبیعی دنیا در کوئینزلند
دیواره‌ی مرجانی؛ بزرگترین سازه طبیعی دنیا در ایالت کوئینزلند

1) دیواره‌ی مرجانی؛ بزرگترین سازه طبیعی دنیا در کوئینزلند:

یکی از مناطق گردشگری، دیدینی و بی‌نظیر ایالت کوئینزلند جزیره خیره کننده‌ی وایت ساندی (Whitsunday) و دیواره‌ی بزرگ مرجانی (Great Barrier Reef) آن است که از ساختارهای طبیعی مهم در اقیانوس آرام می‌باشد. بزرگ‌ترین سازه‌ی زنده‌ی دنیا این دیواره‌ی بزرگ مرجانی است که اکثر رتبه‌های برتر عجایب طبیعی دنیا را به خود اختصاص داده است. پارک دریایی دیواره‌ی بزرگ مرجانی، در ساحل شمالی کوئینزلند واقع شده که از مکای تا گوشه‌ی شمال ‌شرقی استرالیا کشیده شده است. این پارک دارای بیشتر از سه هزار صخره‌ی مرجانی، سیصد ساحل مرجانی، ششصد جزیره بزرگ و تعداد زیادی از جزایر گیاه شاه‌پسند است که جزو زیباترین مناطق گردشگری کوئینزلند به شمار می‌آیند.

این آب‌ها و صخره‌ها زیستگاه بیش از هزار و ششصد نوع ماهی‌ استوایی، حلزون‌های عظیم الجسه دلفین‌ها، انواع کوسه‌ها، داگونگ‌ها (یا فیل دریایی که پستانداری آبزی می‌باشند)، لاک‌پشت‌ها و همچنین انواع متفاوت مرجان‌های منحصر به فرد و خاص می‌باشند. تونل‌های شیشه‌ای زیر آب و قایق‌هایی که کف شیشه‌ای دارند، امکان تجربه‌ای بی‌نظیر از دنیای زیر آب را برای گردشگران و همین طور غواص‌ها از اقصی نقاط دنیا فراهم می‌کنند.

2) جزیره فریزر در کوئینزلند:

جزیره فریزر (Fraser Island) که به عنوان بزرگترین جزیره شنی جهان، ثبت جهانی شده است، با تپه‌های شنی محبوبش، در میان باندابرگ (Bundaberg) و بریزبِین قرار دارد. دیدن دریاچه‌های کریستالی روشن، سایت‌های بومی مقدس، جنگل‌های انبوه و صخره‌های رنگی و همچنین دیدن دینگوها (dingoes) (جالب است بدانید که دینگو گونه‌ای از سگ وحشی‌ست، که حدود چهار هزار سال پیش توسط انسان‌ها به استرالیا برده شده است. این باور وجود دارد که نژاد دینگو، جد همه نژادهای سگهاست. دینگوها فقط در استرالیا زندگی میکنند.) برای گردشگران این منطقه تجربه‌ای بسیار خاص و منحصر به فرد خواهد بود.

شاهراه اصلی جزیزه‌ی فریزر ساحلی هفتاد و پنج مایلی است که باعث می‌شود دسترسی به جزیره فریزر با کشتی از ساحل رنگین کمان (Rainbow Beach) و هِروِی بِی (Hervey Bay) امکان‌پذیر شود. برترین جاذبه‌های توریستی جزیره فریزر شامل دریاچه‌ی مکنزی (Lake McKenzie)، جنگل انبوه ایستگاه مرکزی (Central Station) و دریاچه‌ی وابی (Lake Wabby) است که تپه‌ی شن و ماسه‌ای نیز پشت سر آن واقع شده است. در آبهای نیلگون این جزیره، دلفین‏‌ها، وال‌‏ها و کوسه‏‌ببرها (ببر کوسه یا کوسه ببری، کوسه‌ای شکارچی و شب‏زی‌ست که به صورت انفرادی زندگی می‌کند. بد نیست بدانید که بعد از کوسه سفید بزرگ، این گونه بیش‌ترین آمار میزان حمله به انسان‌ها را دارد.)، شنا می‏‌کنند. همچنین بیش از سیصد گونه از پرندگان، اسب‌های وحشی و بهترین نژاد دینگو، پوشش جانوری اصلی این جزیره به حساب می‏‌آیند.

 

3) گلد کوست:

گلد کوست (Gold Coast) یا ساحل طلا یکی از دیدنی‌ترین مناطق توریستی شناخته شده در استرالیاست. طی سال‌های  اخیر، ساختمان‌سازی‌ها، برج‌سازی‌ها و هتل‌هایی که روز به روز در حال گسترش هستند گلد کوست را به لاس وگاسی گرمسیری تبدیل کرده‌اند. این ساحل زیبا با داشتن هتل‌های مرتفع، دریا و شن و غروب آتشین خود این مکان را به یک مرکز توریستی خارق العاده تبدیل کرده است. جمعی از گردشگران هم به دیدن پناهگاه حیات وحش کورومبین  (Currumbin) و دنیای سینما می‌روند؛ جایی که فیلم‌های قدیمی توسط کمپانی برادران وارنر (Warner Bros) مجدد بازسازی شده است. این امکان برای گردشگران وجود دارد که تا فرودگاه کولانگتا در نزدیکی مرز کوئینزلند و نیو سات ولز، با هواپیما به گلد کوست سفر کنند.

حتما بخوانید:  اسکیل ورکر استرالیا (skill worker) (شرایط 2021)

4) جزایر وایت ساندی:

یکی دیگر از بخش‌های پرطرفدار و زیبای ایالت کوئینزلند جزایر وایت ساندی است که شامل هفتاد و چهار جزیره‌ی متنوع و دیدنی می‌باشد که در راستای دیواره‌ی مرجانی کشیده شده است. این جزایر به صورت قاره‌ای هستند و قله‌های ساحلی آن از دریا ظهور کرده‌اند. به جز پنج جزیره، مابقی آن‌ها همگی پارک‌های ملی هستند و در این بین، هشت جزیره هستند که  از اقامتگاه‌های پرطرفدار توریست‌ها به شمار می‌روند. اقامتگاه‌های 1) دِی دریم (Daydream) و 2) همیلتون (Hamilton)، از معروف‌ترین اقامتگاه‌های جزیره هِیمن (Hayman Island)، به شمار می‌آیند که فوق‏العاده باشکوه، لوکس و دیدنی هستند.

پارک ملی دِینتری در ایالت کوئینزلند
پارک ملی دِینتری در ایالت کوئینزلند

5) پارک ملی دِینتری:

از دیگر مناطق بکر و ناب این ایالت می‌توان به پارک ملی دِینتری (Daintree National Park) اشاره کرد. پارک ملی دِینتری از محوطه‌های ثبت‏‌شده‌ی جهانی می‌باشد و در منطقه‌ی مرطوب استوایی این ایالت واقع شده است. کهن‌ترین جنگل انبوه و باستانی‌ترین بنادر باقی مانده‌ی کره‌ی زمین در این پارک قرار دارند و متاسفانه این منطقه بالاترین آمار گونه‌های حیوانی و جانواری که در خطر انقراض هستند را در جهان دارد.

 

همچنین می‌توان به دیگر مناطق زیبا و پر طرفدار ایالت کوئینزلند اشاره کرد که عبارتند از:

 1. بندر داگلاس (Douglas)، با درختان نخل و انبه خال‏‌خالی خود،
 2. کنز شهری که حاشیه‌ی خیابان‌ها و پارک‌هایش با درختان نخل پوشیده شده و باغ‌های بزرگ و زیبایی دارد،
 3. کوراندا (Kuranda) که دهکده‌ی جنگلی بسیار زیبا و دیدنی «آترتون تِیبلَند» (Atherton Tableland) نیز در آن واقع شده است
 4. ساحل سان شاین کوست (Sunshine Coast)، (که بعد از ساحل طلا دومین منطقه‌ی توریستی در قسمت جنوبی کوئینزلند به شمار می‏‌آید)
 5. پارک ملی لمینگتون (Lamington National Park)
 6. تانزویل (Townsville) که بزرگ‌ترین شهر گرم‌سیری در استرالیاست و
 7. جزیره مغناطیسی (Magnetic Island)، (که یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های توریستی ایالت کوئینزلند به شمار می‌‏آید و محیطی فوق‌العاده برای برگزاری تورهای مختلف است).

بریزبِین پایتخت کوئینزلند

بریزبِین (Brisbane) مرکز و پایتخت کوئینزلند، یکی از پر جمعیت‌ترین شهرهای استرالیاست که با داشتن جمعیتی در حدود دو میلیون و چهارصد هزار نفر سومین شهر پر جمعیت استرالیا محسوب می‌شود. این شهر نسبت به مراکز بزرگ‌تر جنوب شرقی کشور بسیار آرام‌تر است. شهر بریزبِین بعد از ملبورن و سیدنی یکی از بی‌نظیرترین شهرهای استرالیا است . این شهر رود بریزبِین را در خود جای داده و از شرق با دریا و از غرب به رشته کوه‌‏های گریت دیوایدینگ رنج (Great Dividing Range) می‌رسد. با توجه به شرایط جغرافیایی که شهر بریزبِین دارد در اکثر اوقات سال این شهر دارای هوایی گرم است. البته میانگین بیشترین حد دما در بریزبِین حدود بیست و شش درجه سانتی گراد است.

 این شهر سالانه پذیرای گردشگران متعددی از سراسر دنیاست. به خصوص ماه‌های نوامبر تا مارچ که بهترین زمان ممکن برای گردش در این شهر به حساب می‌آیند. در این ماه‌ها به راحتی می‌توانید در این شهر به شنا بپردازید. در فصل‌های پاییز و زمستان دمای هوا کاهش پیدا می‌کند و نسیم‌های ملایم و خنکی شروع به وزیدن می‌کند. هوای منطقه در زمستان از حالت گرمسیری خارج می‌شود و بسیار هوای دلپذیز و مناسبی پیدا می‌کند. گردشگران اصولاً عاشقِ آب و هوای آفتابی، پارک‌ها و باغ‌های مجلل این شهر هستند.

 

بهترین جاذبه‌های گردشگری بریزبِین

شهر بریزبِین بیشتر جاذبه‌های طبیعیِ گردشگری دارد. بریزبِین یک شهر توریستی محسوب می‌شود و توریست‌های بی‌شماری را به خود جذب می‌کند.

 جاذبه‌های طبیعی گردشگری بریزبِین

1)پارک ملی لمینگتون

پارک ملی لمینگتون (Lamington National Park): این پارک ملی برای توریست‌های علاقه‌مند به پیاده روی (مسیری طولانی‌تر از صد و پنجاه کیلومتر)، مقصد بسیار مناسب و جذابی‌ست. در این پارک بیش از پانصد آبشار خروشان، حیات وحش بسیار متنوع و استثنایی (این پارک زیستگاه بیشتر از صد و نود گونه مختلف از پرندگان است)، موجود می‌باشد.

2) رشته کوه‌های گلاس هاوس

رشته کوه‌های گلاس هاوس (Glass House Mountains): این رشته کوه‌ها از دیدنی‌ترین مناظر طبیعی دنیاست که در بریزبِین قرار دارد.

3)کوه کولوم

کوه کولوم (Coolum): یک تک‏‌کوه آتش فشانی می‏‌باشد (با ارتفاع دویست و هشت متر)، این کوه به دلیل چشم انداز رو به ساحلی‌اش بسیار شهرت دارد.

4)آبشار کندالیلا

آبشار کندالیلا (Kondalilla): یکی از دیدنی‏‌ترین منطقه‌های شهر بریزبِین، آبشار کندالیلاست. دره‌ی زیبایی در انتهای این آبشار وجود دارد که زیبایی و شهرت آن را صدچندان کرده است. این آبشار در نزدیکی مانتویل قرار دارد و به خاطر وجود استخرهای طبیعی‏‌اش مکانی بسیار مناسب و دلچسب برای آبتنی به شمار می‌آید.

5)جزیره سنت هلنا

جزیره سنت هلنا (St. Helena Island): این جزیره در واقع نخستین پارک ملی تاریخی این ایالت به شمار می‏‌آید. قابل ذکر است که خرابه‌های زندان استعماری، در جزیره سنت هلنا قرار دارند. این بخش از جزیره زمانی به سوراخ جهنم اقیانوس آرام جنوبی معروف بوده است.

6) جنگل مت کوتا

جنگل مت کوتا (Mt Coot-tha): این جنگل دارای دو مسیر پیاده‌روی می‌باشد. 1) مسیر پیاده‌روی قله و 2) مسیر هانی ایتر (مسیر هانی ایترِ این جنگل بسیار پرطرفدار است و سالانه تعداد زیادی از گردشگران را به خود جذب کرده است). این جنگل به شهر بریزبِین بسیار نزدیک است و برای رسیدن به این جنگل، فقط کافی‌ست مسیری حدود پانزده دقیقه را با ماشین از بریزبین طی کنید.

جزیره سنت هلنا- نخستین پارک ملی تاریخی ایالت کوئینزلند
جزیره سنت هلنا- نخستین پارک ملی تاریخی ایالت کوئینزلند

دیگر جاذبه‌های گردشگری بریزبِین

1) چرخ و فلک بریزبِین (Wheel of Brisbane): اگر شما می‌خواهید تمام شهر بریزبِین را از بالا تماشا کنید می‌توانید با سوار شدن بر چرخ و فلک بریزبِین، این شهر را از ارتفاعات بیینید و تجربه‌ای متفات داشته باشید.

2) گالری هنر مدرن (Brisbane Modern Art Gallery): در صورتی که به هنر علاقه‌مند هستید بهتر است بدانید که گالری هنر مدرن، یکی از بزرگترین مجموعه‌های هنری در منطقه اقیانوسیه است. این گالری در پارکلندز سات بانک (South Bank Parklands) واقع شده و علاقه‌مندان به هنر می‌توانند از دیدن آن لذت ببرند.

حتما بخوانید:  شرایط مهاجرت به استرالیا و اخذ اقامت دائم استرالیا 2021

3) تورهای قایق سواری آریاکروز (Aria Cruises): با تورهای آریاکروز، شما ممکن است امکان دیدن لاک‏پشت‌های غول آسا و رقص دلفین‌ها را در خلیج دیدنی مورتون (Moreton Bay) داشته باشید که از تجربیات خاص و به یاد ماندنی توریست‌های بریزبِین است.

4) باغ‌های بوتانیک بریزبِین (City Botanic Gardens): که سابقاً با نام باغ گیاه شناسی بریزبِین شناخته می‌شد، جزو میراث جهانی این شهر به شمار می‏‌آید. این پارک را همچنین با نام پارک ملکه نیز می‌شناسند. در این پارک شما امکان دیدن حدود دو هزار گونه‌ی گیاهی را دارید. همچنین تجربه بودن در پناهگاه کوالای لون پاین (Lone Pine)، که از محدود محوطه‌هایی است که گردشگران می‌توانند حیوانات را از نزدیک دیده، آن‌ها را لمس کرده و یا حتی بهشان غذا دهند، را داشته باشید.

همچنین 1) دیدن قایق بخاری‏‌پدالی قدیمی کوکابورا کویین (Kookaburra)، (که در رود بریزبِین مستقر است.) 2) قدم زدن در پل استوری (Story Bridge) و 3) گشت و گذار در نمایشگاه‌های موزه‌ی کوئینزلند از دیگر جاذبه‌های معروف بریزبِین، به شمار می‏‌آیند.

 

هزینه زندگی در بریزبِین پایتخت کوئینزلند

برای مهاجرت به استرالیا، بعد از شهرهای سیدنی و ملبورن، شهر بریزبِین مناسب‌ترین انتخاب است. شهرهای سیدنی و ملبورن جزو شهرهای گران قیمت استرالیا به شمار می‏‌آیند در صورتی که هزینه‌های زندگی در بریزبِین نسبت به آن‌ها کمتر است. اگر جزو مهاجرانی هستید که از لحاظ اقتصادی نیاز به صرفه جویی دارید و یا سرمایه شما برای مهاجرت و یا ادامه تحصیل کم است، زندگی در بریزبِین برای‌تان مناسب‌تر است. قابل ذکر است که شهر بریزبِین برای زندگی دانشجویی، بهترین انتخاب در استرالیاست. این شهر در لیست مقصدهای دانشجویی جهان، رتبه بیست و یکم را دارد. تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی در این شهر حدود بیست و سه هزار دلار استرالیا هزینه دارد.

 

دانشگاه‌های بریزبِین

1) دانشگاه کوئینزلند (University of Queensland): دانشگاه (UQ) در ایالت کوئینزلند بزرگ‌ترین دانشگاه به شمار می‏‌آید. این دانشگاه بیش از سال 100 سال پیش تاسیس شده است و در رشته‌های تحقیقات کشاورزی و زیست‌شناسی بسیار معتبر و مشهور است و بهتر است بدانید که جز پنج دانشگاه پژوهشی قاره استرالیا نیز به شمار می‌‏آید.

2)دانشگاه فناوری کوئینزلند (Gardens Point Campus): دانشگاه دولتی (QUT) به شما امکان تحصیل در رشته‌های 1) آموزش و پرورش 2) بهداشت 3) تجارت 4) حقوق 5) علوم 6) علوم پایه 7) مهندسی و 8) هنر را می‌دهد. حدود شش هزار نفر از جمعیت این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می‌دهند.

3)دانشگاه کوئینزلند جنوبی (University of Southern Queensland): دانشگاه دولتی کوئینزلند جنوبی به شما امکان تحصیل در رشته‌های 1) آموزش و پرورش 2) بهداشت 3) تجارت 4) حقوق 5) علوم 6) مهندسی و 7) هنر را می‌دهد.

4) دانشگاه سان شاین کوست (Sunshine Coast): (USC) دانشگاهی دولتی در استرالیات. این دانشگاه رتبه سی و پنجم را بین دانشگاه‏‌های استرالیا دارد و جزو ششصد دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. امکان تحصیل در هفت رشته مختلف در این دانشگاه وجود دارد که عبارتند از: 1) تجارت 2) علوم پایه 3) بهداشت 4) آموزش 5) مهندسی 6) قانون و 7) هنر

5) دانشگاه گریفیث (Griffith University): دانشگاه دولتی گریفیث در رشته‌های 1) حقوق 2) پزشکی 3) هنر 4) مدیریت 5) آموزش و پرورش دانشجو می‏‌گیرد.

6) دانشگاه جیمز کوک (JCU: James Cook University): در سطح ملی، این دانشگاه رتبه هفدهم را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در رشته‌های: 1)پزشکی 2)علوم آبی 3) ژنتیک 4) مهندسی و 5) توریسم معتبر است.

شرایط کار در بریزبِین کوئینزلند

اگر شما جزو آن دسته از اشخاصی هستید که به کار کردن در یک کشور دیگر می‏‌اندیشید، استرالیا کشوری‌ست که به علت فرصت‌های شغلی فراوانی که دارد سالانه تعداد زیادی مهاجر را برای کار و زندگی به سمت خود جذب می‌کند.

بریزبِین، مرکز ایالت کوئینزلند، یکی از ایالات مهم کشور استرالیاست که در سال‌های اخیر رشد بسیار چشم‌گیری در زمینه اشتغال داشته است در حدی که رشد بازار کار آن در سال‌های اخیر بیشتر از دو برابر میزان نرخ رشد جمعیت آن بوده است. که این میزان برابر است با چهل و هفت درصدِ کل رشد شغلی ایالت کوئینزلند. مشاغلی که در این ایالت به طور ثابت و عمومی تقاضای نیروی کار از خارج از کشور را دارند عبارتند از مراقبت‌های بهداشتی و اجتماعی و همچنین تولیدات پیشرفته.

همچنین آموزش و پرورش (معلم نابینایان و ناشنوایان و…)، ساخت و ساز (سازنده ابزار، پروژه‌های ساختمانی، نقشه‏‌برداری، مهندسی عمران و…)، انرژی (مهندسی برق و…)، پزشکی (دندان پزشکی، گفتار درمانی، فیزیوتراپیست و…) و مشاغل بسیارِ دیگری، نیز جزو زمینه‌های شغلی ایالت کوئینزلند به شمار می‏‌آیند.

 

پارک دریایی سان شاین کوست در ایالت کوئینزلند
پارک دریایی سان شاین کوست در ایالت کوئینزلند

 

توضیحات مختصری درباره دیگر شهرهای ایالت کوئینزلند

 

تانزویل

در سواحل شمال شرقی  ایالت کوئینزلند، شهر تانزویل که بزرگترین شهر بندری شمال ‌شرقی استرالیاست، واقع شده است. اقوام بومی: (Wulgurukaba، Bindal، Girrugubba ،Warakamai  و Nawagi) ساکنان اولیه تانزویل بوده‌اند. ساکنان محلی این شهر، تانزویل را پایتخت غیر رسمی کوئینزلند شمالی می‌دانند. عمده‌ی کسب‌ و کار دولتی نیمه‌ی شمالی و همچنین دفاتر اداری-دولتی-اجتماعی و… در تانزویل قرار دارند. تانزویل در مجاورت بخش مرکزی دیواره بزرگ مرجانی که جزو مناطق خشک خلیج کوئینزلند، به حساب می‏‌آید، واقع شده است. برای مهاجرت و سرمایه‌گذاری تانزویل از شهرهای مناسبی‌ست که بین شهرهای مختلف استرالیا یکی از بالاترین درصدهای رشد را به خود اختصاص داده ‌است.

 

مکای

شهر مکای که به پایتخت شکر استرالیا معروف است (این شهرت به دلیل تولید بیش از یک ‌سوم شکر کشور استرالیاست.). این شهر در کنار رودخانه پایونیر (Pioneer River) در ارتفاع یازده متری از سطح دریا و در نهصد و هفتاد کیلومتری شمال شهر بریزبِین واقع شده است. این شهر با آب و هوای نیمه استوایی، حدود صد و بیست هزار نفر جمعیت دارد.

1) باغ‌های گیاهی منطقه‌ای، 2) پارک ملی اونگِلا، 3) صخره‌های مرجانی بزرگ استرالیا از دیدنی‌های این شهر به شمار می‏‌آیند.

راکهمپتن

راکهمپتن، در کوئینزلند مرکزی، در شمال استرالیا، در کناره اقیانوس آرام  و در فاصله ششصد کیلومتری شهر بریزبِین واقع شده است. این شهر از قدیمی‌ترین شهرهای ایالت کوئینزلند به شمار می‏‌آید. راکهمپتن نیز مانند شهر مکای آب و هوایی نیمه استوایی دارد ولی جمعیتش نصف آن شهر (کمتر از شصت هزار نفر) است. دمای هوا در فصل تابستان، حدود 22 تا 32 درجه سانتی‌گراد، و در فصل زمستان، حدود 9 تا 23 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. این شهر تقریبا صد و شانزده روز در سال دارای آسمانی بدون ابر و آبی است.

قابل ذکر است که این شهر به شهر راد لاور (Rod Laver) نیز معروف است. (راد لاور، تنیسور استرالیایی‌ست که بین سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۰ تنیسور شماره یک جهان بود).

حتما بخوانید:  ایالت استرالیای غربی ؛ از آشنایی تا مهاجرت

1) غارهای کوهنوردان 2) پارک ملی کوه آرچر (Archer Mountain) و نیز 3) مناطق گردشگری منطقه‌ای، از دیگر دیدنی‌های این شهر به شمار می‏‌آیند.

 

سان شاین کوست

سان شاین کوست شهری در ایالت کوئینزلند است که یک سوم جمعیت این ایالت در خود جای داده است. این شهر در صد کیلومتری شمال بریزبِین واقع شده است و خط ساحلی اقیانوس آرام در جنوب شرق سان شاین کوست قرار دارد. از لحاظ جمعیت سان شاین کوست 9مین شهر کشور استرالیااست. سان شاین کوست با داشتن آمار بالای جذب بازدیدکننده (بیشتر از ۳٫۲ میلیون نفر در سال) امروزه به یکی از مراکز مهم گردشگری کشور استرالیا بدل شده ‌است.

از مناطق مهم گردشگری این شهر می‏‌توان به باغ وحش استیو اروین (Steve Irwin)، (این باغ وحش به خاطر چهره ملی و سرشناس استرالیایی به نام استیون رابرت اروین (Stephen Robert Irwin) که به شکارچی تماسح معروف بوده است نام گذاری شده است. وی در زمینه حیات وحش استرالیا فعالیت داشت و چهره‌ای بین‌المللی برای کشور استرالیا به شمار می‏‌آید.) اشاره کرد. و همچنین پارک دریایی این شهر، پارکی‌ست که شما امکان دیدن جهان زیر آب را خواهید داشت. گردشگری (توریسم) از بخش‌های اصلی اقتصاد سان شاین کوست به شمار می‏‌آید.

 

کنز

شهر کنز در شمال شرق ایالت کوئینزلند است و به دلیل نزدیکی‌اش به صخره‌های مرجانی بزرگ استرالیا مشهور است. این شهر بندری در حاشیه دریای کورال (Coral Sea) (دریای مرجان) و اقیانوس آرام (این اقیانوس شامل 46% از همه آب‌های کره زمین است) واقع شده است. جمعیت کنز حدود صد و سی هزار نفر است شهر کنز 14مین شهر بزرگ استرالیاست که در واقع در ابتدا برای اسکان معدنچیان تأسیس شده بود ولی با گذشت زمان به بندری برای صادرات موادی که از معادن آن اطراف به دست آمده بودند مانند طلا و سایر فلزات و همچنین نیشکر، تبدیل شد. هم اکنون بیشتر زمین‌های زراعی نیشکر تبدیل به منطقه‌های مسکونی شده‌اند.

 

توومبا

شهر توومبا که نام مستعار آن باغ شهر و  یا شهر ملکه نیز هست در صد و بیست و پنج کیلومتری غرب بریزبِین واقع شده است. بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۶ جمعیت آن نزدیک به صد و شصت هزار نفر بوده است. از لحاظ وسعت این شهر 16مین شهر بزرگ استرالیا و 6مین شهر در ایالت کوئینزلند است. در این شهر تعداد زیادی پارک عمومی و باغ (بیشتر از صد و پنجاه عدد) ساخته شده است. در ماه سپتامبر، هر ساله، رویدادهای  مختلف ملی مانند مسابقات قهرمانی دوچرخه‌سواری کوهستانی و موتوکراس و همچنین کارناوال گل، در دانشگاه و کلیسای جامع این شهر، برگزار می‏‌شود. شهر توومبا با آب و هوایی معتدل دارای تابستان‌هایی ملایم و زمستان‌هایی سرد است.  توومبا یک شهر بادگیر است که از دیگر شهرهای کوئینزلند خنک‌تر است.

مهاجرت به ایالت کوئینزلند

اگر قصد مهاجرت به ایالت کوئینزلند استرالیا را دارید خواندن مطالب زیر به شما اطلاعات مفیدی درباره نحوه  گرفتن ویزا و مهاجرت به این ایالت را خواهد داد.

شرایط مهاجرت به کوئینزلند

مهاجرت به ایالت کوئینزلند به شغل و حرفه شما بستگی دارد؛ زیرا این ایالت هر ساله تعداد مشخصی اسپانسرشیپ ایالتی خود را اعلام می‌کند. این اشخاص از میان افرادی ماهر و متخصص در مشاغل مورد نیاز این ایالت انتخاب می‌شوند. افراد زیادی سالانه از سراسر دنیا به دلیل قابلیت‌های شغلی فراوان این ایالت (که آن را مقصد بسیار دلپذیری برای مهاجرت کرده است) برای مهاجرت به این ایالت اقدام می‌کنند. برای اقامت در ایالت کوئینزلند نخستین اقدام شما اخذ ویزای استرالیا است.

روش‌های مختلف دریافت ویزا

1) شما می‌توانید با دریافت ویزای «۱۸۹»، هر ایالتی از استرالیا که دلخواه‌ شماست زندگی کنید. (دریافت این ویزا برای افرادی‌ست که نمی‌خواهند از اسپانسرشیپ  فامیلی یا ایالتی استرالیا استفاده کنند. گرفتن این ویزا بر اساس امتیاز افراد متقاضی، خواهد بود.).

2) با دریافت ویزای «۱۹۰» شما باید ابتدا دو سال اول مهاجرتتان را در همان ایالتی که شما را اسپانسرشیپ کرده است زندگی کنید. اما بعد از گذراندن دو سال، اقامت دائم از آن شما خواهد شد. (این ویزا برای متخصصین شغل‌هایی‌ست که یکی از ایالت‌های استرالیا به آن‌ها نیاز داشته باشد و اسپانسر آن‌ها شود.).

3) در صورتی که از روش اسپانسرشیپ کوئینزلند، شما ویزای «۴۸۹» را دریافت کنید، در ابتدا باید دو سال در کوئینزلند زندگی کنید و از این دو سال قطعاً یک سال را باید مشغول کار شوید. ویزای ۴۸۹ فامیلی هم به همین روش است. لازم به ذکر است کسانی که با  اخذ ویزای ۴۸۹ به کوئینزلند می‌روند فقط در منطقه‌های کم جمعیت آن می‌توانند زندگی کنند. (این روشِ دریافت ویزا از تاریخ 16 نوامبر 2019 تا این لحظه بسته شده است.)

برای دریافت ویزای استرالیا شما باید امتیازی بالاتر از شصت و پنج داشته باشید. که برای گرفتن امتیازها باید شرایط ذکر شده زیر را داشته باشید:

شرایط:

 1. شما باید شغلی مطابق لیست مشاغلی که استرالیا به آن‌ها نیاز دارد را داشته باشد.
 2. سابقه مدیریت یک کسب و کار، حتی کوچک، از دیگر مواردی‌ست که شما به آن احتیاج دارید.
 3. از دیگر نکات مهم دریافت ویزای کوئینزلند این است که شما حداقل شش ماه قبل از این که تشکیل پرونده دهید باید در نواحی کم جمعیت این ایالت زندگی کرده باشید.
 4. شما به مدارکی نیاز دارید مبنی بر این که 1) حداقل مبلغ صد هزار دلار استرالیا، در شغل مورد نظر خود سرمایه گذاری کرده‌‌اید و  2) دست‌ کم به مدت شش ماه در شغل مورد نظرتان فعالیت کرده‌اید. که هر دوی این موارد به طور قطع باید در نواحی کم جمعیت این ایالت انجام شود.
 5. استخدام کردن یک شهروند استرالیایی یا کسی که اقامت دائم این ایالت را دارد (که در هفته حداقل به مدت بیست ساعت برای شما مشغول به کار باشد)، یکی دیگر از اقداماتی‌ست که شما باید انجام دهید.
 6. از نظر مالی شما باید توان اسکان دادن و تامین خانواده خود و همچنین بودجه کافی برای فعالیت شغلی خود را داشته باشید. اشاره کردن به این نکته هم الزامی‌ست که در کسب و کاری که دارید 100% سهام آن (شرکت، کارخانه و…) باید به نام خودتان باشد.

کلام آخر

ضمن سپاس از همراهی شما در مطالعه‌ی این متن، شما می‌توانید جهت کسب اخبار و اطلاعات جدید و به روز، ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.