اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کبک

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کبک

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

کبک شهری بسیار زیباست؛ پر از بناهای تاریخی، خیابان‌های سنگفرش قدیمی و به علاوه مناظر طبیعی و پارک‌های بی‌نظیر. این شهر با آن طبیعت اروپایی‌اش بسیار از دوست‌داران فرانسه و فرهنگ فرانسوی را به همین دلیل به خود می‌کشد. بنابراین خیلی از مهاجرین به کانادا به خصوص کسانی که تسلط کافی به زبان فرانسه دارند آن را به عنوان مقصد اقامت خود انتخاب می‌کنند اما از آنجا که همه‌ی تازه‌واردین توانایی خرید خانه ندارند، بسیاری از آنها اولین کاری که در بدو ورود می‌کنند اجاره خانه در کبک است؛ اما این کار به این سادگی‌ها هم نیست؛ باید قوانین اجاره خانه در کانادا را بدانید و محلات شهر کبک را خوب بشناسیدو پس با ما باشید تا به هر دوی اینها دست پیدا کنید.

اگر شما هم در دسته‌ی افرادی هستید که رویای اقامت در کبک را در سر می‌پرورانید قبل از اینکه ابر رویاهایتان پاره شود، دو نکته را خوب بدانید. اول اینکه تا زمانی که به زبان فرانسوی مسلط نشده‌اید هرگز به اقامت کبک فکر نکنید؛ چرا که در این صورت نه تنها دریافت اقامت برایتان تقریبا غیر ممکن خواهد بود بلکه حتی بر فرض هم که بتوانید اقامت بگیرید، تقریبا زندگی در این شهر بدون تسلط بر زبان فرانسه غیرممکن و یا حتی بسیار دشوار خواهد بود. در همین راستا بد نیست بدانید که مردم این شهر نه تنها عمدتا فرانسوی زبان هستند، بلکه تعصب زیادی هم نسبت به این زبان دارند و علی‌رغم اینکه بیشتر آنها می‌توانند به انگلیسی هم صحبت کنند، ترجیح می‌دهند تا آنجا که ممکن است به زبان فرانسوی صحبت کنند.

دومین نکته‌ای که قبل از مهاجرت به کبک باید به آن فکر کنید این است که زیاد منتظر دیدن افراد صمیمی نباشید!

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کبک

عواملی که باید هنگام اجاره خانه در کبک در نظر گرفت

وقتی در کبک به اجاره کردن خانه فکر می‌کنید، دقیقا چه نوع خانه‌ای را به چه ویژگی‌هایی در ذهنتان مجسم می‌کنید؟ ماهیانه چقدر می‌توانید اجاره‌بها بپردازید؟ خانواده شما چند نفره است؟ آیا عواملی مانند هم‌جواری با مدرسه، ایستگاه متر‌و، پارک‌ها و فضاهای سبز، مناطق تفریحی و مجموعه‌های فرهنگی برای شما مهم است؟ آیا زندگی آپارتمانی را ترجیح می‌دهید؟ یا شرایط زندگی شما طوری است که احساس آرامش و استقلال بیشتری که در خانه‌های جداگانه‌ی خانوادگی، دوبلکس یا تریپلکس، یا خانه‌های ردیفی یا شهرکی وجود دارد، برایتان مهم‌تر از هرچیز است و حاضر هستید برای این آرامش هزینه‌ی بیشتری بپردازید؟ شاید هم وضعیت زندگی و روحیات شما طوری است که می‌توانید به راحتی در یک اتاق مشترک با چندین مستاجر دیگر زندگی کنید و از این طریق در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

یا ممکن است شرایط خاص‌تری داشته باشید؛ مثلا یک فرد مسن یا ناتوان جسمی در خانواده‌ی شما باشد که در نتیجه هنگام انتخاب خانه باید فاکتورهای خاصی را در نظر بگیرید. همچنین فاکتور دیگری که در انتخاب خانه باید در نظر بگیرید، فاصله‌ی آن تا مرکز شهر است.

واضح است که هر فردی در مورد فاکتورهای عنوان شده، نظری متفاوت از دیگری دارد. اما مهم اینجاست که بتوانید در مورد این فاکتورها وضعیت خودتان را مشخص کنید، در این صورت خواهید توانست تصوری از خانه اجاره‌ای خود داشته باشید و مشخصات آن را تجسم کنید.

انتخاب محله برای اجاره خانه در کبک

هنگامی که دقیقا می‌دانید چه می‌خواهید، می‌توانید دنبال آن چیزی که دقیقا در ذهن دارید بگردید. اما باید بدانید که در کانادا تا زمانی که ندانید در کدام محله می‌خواهید زندگی کنید، نمی‌توانید جست‌وجوی خانه را شروع کنید. زیرا – همانطور که بعد از خواندن بخش جستجو برای اجاره خانه در کبک خواهید دید – برای یافتن خانه مورد نظر خود، باید به محله‌های کبک بروید و جست‌وجوی خود را در آنجا انجام دهید. بنابراین، اگر محله‌ی خود را انتخاب نکرده باشید، بین محله‌های مختلف کبک سرگردان خواهید شد.

بهترین راه این است که با فضای کلی شهری کبک و محلات معروف آن آشنا شوید تا قبل از جست‌ؤجو برای اجاره خانه در کبک، محله یا محلاتی که برای شما مناسب‌تر و جذاب‌تر هستند را پیدا کنید.

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کبک

کبک را بهتر بشناسیم

کبک مرکز استان کبک و به اعتقاد گروهی مهد تمدن فرانسه در آمریکای شمالی و در عین حال یک مرکز اقتصادی مهم است. بزرگترین دانشگاه فرانسه در آمریکای شمالی، دانشگاه لاوال، در کبک واقع شده است.

مجله Money کبک را به عنوان یکی از 10 مقصد برتر گردشگری در آمریکای شمالی معرفی کرده‌است؛ در همین مورد سی‌ان‌ان معتقد است که دلیل محبوبیت کبک بیش از هر چیز، آب و هوا، فضا و بناهای تاریخی، اتمسفر فرانسه‌طور و همچنین زیبایی بی‌نظیر مناظر طبیعی و ساختمان‌های آن است. در یک نظرسنجی اخیر که به دنبال یافتن فهرستی از بهترین شهرها برای زندگی خانواده‌ها بود، کبک در بین 150 شهر جهان در مقام دوم قرار گرفت.

این مطالعه که توسط وب سایت آلمانی Movinga انجام شد، این 150 شهر جهان را در فهرستی با عنوان “شهر فرصت‌ها” طبقه‌بندی کرده‌است. این شهرها بر اساس موفقیتشان در فرصت‌هایی که به ویژه برای خانواده‌هایی که قصد دارند در سال 2020 نقل مکان کنند، رتبه بندی شده‌اند.

این تحقیق 150 شهر در سراسر جهان را بر اساس 16 فاکتور از جمله قیمت خانه، هزینه‌ی زندگی در مقایسه با درآمد، بیکاری، تحصیلات، امنیت، تحرک، کیفیت هوا و سلامتی بررسی می‌کند؛ همچنین برخی از عوامل مرتبط با زندگی خانوادگی مانند فعالیت‌های فرزندان، مرخصی والدین، ​​امنیت محله و برخورد دوستانه نسبت به خانواده نیز در این نظرسنجی در نظر گرفته شده‌اند.

در فاکتورهای قیمت مناسب مسکن، آموزش و امنیت شهر کبک موفق شد بالاترین امتیازها را به دست بیاورد.

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کبک

حال و هوای کبک در یک نگاه

کبک یکی از قدیمی‌ترین شهرهای کانادا است که دارای اتمسفری اروپایی و بیشتر فرانسوی است. این شهر بعد از سنت جان، پرت رویال و تدوزاک قدیمی‌ترین شهر کانادا است. با تاریخی 400 ساله این شهر پر است از بناهای تاریخی با ارزش، با این بناهای تاریخی و با جنب‌وجوشی که خاص خود این شهر است، کبک یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در کشور کانادا است.

شهر کبک نه تنها از نظر تاریخی ، بلکه از نظر طبیعی نیز شهری بسیار زیبا است. کل شهر از سواحل رودخانه سنت لورنس – که یکی از بزرگ‌ترین رودخانه‌های جهان است – به سمت کوهپایه‌های لورنتیان – که آن هم یکی از قدیمی‌ترین مراتع کوهستانی در روی زمین است – کشیده شده است.

کبک از جانب شرق به سمت آبشارهای مونت مورنسی امتداد می‌یابد و از جانب غرب نیز با پل‌های ارتباطی شهر به سواحل جنوبی و ساحل ژاک کارتیه می‌پیوندد. در کبک یک قله‌ی صخره‌ای با ۱۰۳ متر ارتفاع از سطح رودخانه وجود دارد که جلوه‌ی خاص و عجیبی به چهره‌ی شهر داده است.

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کبک

محله سنت روچ (Saint Roch)

محله‌ی سنت روچ که به تازگی مرمت شده است، طی ده سال گذشته تغییرات چشم‌گیری کرده است. قبلا یکی از محله‌های مسکونی برای طبق‌ی کارگر کبک بود و هم اکنون محله‌ای شیک است که در آن می‌توانید نقاشی‌های دیواری و آثار هنری آوانگارد، رستوران‌ها و کافه‌ها و بارها و بوتیک‌های سطح بالا با سالن‌هایی شیک پیدا کنید.

حتما بخوانید:  ایالت تاسمانیا استرالیا - از آشنایی تا مهاجرت

کبک قدیم (Vieux-Québec) شامل: محله‌ی اُت‌ویل (Haute-Ville (Upper Town) ومحله‌ی بَس‌ویل (Basse-Ville (Lower Town)

این دو محله همانطور که در تیتر آمده در مجموع قسمت قدیمی شهر یا کبک قدیم را تشکیل می‌دهند و هر دوی آنها که می‌توان نامشان را به ترتیب با عناوین شهر علیا و شهر سفلی نیز ترجمه نمود، از جذاب ترین و دیدنی ترین مکان های کبک برای گردشگران خارجی هستند.

می‌توان گفت که بَس‌ویل به نوعی در امتداد اُت‌ویل قرار گرفته‌است. یکی از نشانه‌های دیدنی اصلی اُت‌ویل کاخ فرُنتِنک یا Château Frontenac است؛ وقتی از بالا به نمای کلی کبک نگاه می‌کنید تقریبا غیرممکن است که این کاخ زیبا که مانند کاخ‌های قصه‌های پریان بر Cap Diamant لمیده است، توجه شما را جلب نکند.

در مسیر این منطقه‌ی زیبا که سراسر سنگفرش شده به نوازندگان خیابانی، رستوران‌های مد روز و خیابان‌های فرعی و دست‌فروش‌هایی برمی‌خورید که انواع و اقسام دست‌ساخته‌ها و صنایع دستی‌های متنوع را بر بساطشان پهن کرده‌اند. از اینجا می‌توانید پیاده یا با قطار کابلی به بَس‌ویل بروید؛ بَس‌ویل از نظر استایل معماری خیابان‌ها و خانه‌ها بسیار شبیه به اُت‌ویل است و موزه‌ی تاریخ تمدن را نیز در خود جای داده است. اُت‌ویل به مدت دو قرن در نقشِ مرکز مذهبی و اداری فرانسه جدید یا نیوفرانس ظاهر شد. یادگار آن دوره تعداد زیادی کلیسا صومعه و بناهای تاریخی در این محله هستند که اتمسفر تاریخی اُت‌ویل را قوت می‌بخشند.

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کبک

محله سنت‌ فوی سیلِری کپ روژ (Sainte Foy Sillery Cap Roug)

یکی از مهمترین مکانها در محله سنت‌-فوی-سیلِری-کپ-روژ، دانشگاه لاوال است که – همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر شد – بزرگترین دانشگاه فرانسوی زبان در کل کانادا است. لاوال همچنین اولین دانشگاه فرانسوی زبان در کل آمریکای است که از نظر علمی رتبه‌ی سیزدهم را در بین دانشگاه‌ها کانادا دارد. طبیعتا، به دلیل دانشگاه لاوال ، ساکنان این محله بیشتر دانشجویان این دانشگاه هستند، البته نه تنها دانشگاه لاوال بلکه بسیاری از دانشگاه ها و کالج های دیگر نیز در محله‌ی سنت‌-فوی-سیلِری-کپ-روژ قرار گرفته‌اند. بنابراین، به طور کلی می‌توان گفت که این محله یک محله‌ی دانشجویی است و دانشجویان برای اجاره خانه در کبک عموما اول از همه به سنت‌-فوی-سیلِری-کپ-روژ مراجعه می‌کنند.

البته اهمیت این محله فقط به حضور دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها محدود نمی‌شود بلکه می‌توانید تعدادی از بناهای تاریخی، آکواریوم دو کبک و تعداد زیادی پارک و فضاهای سبز را هم در آن پیدا کنید.

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کبک

محله پارلمان هیل (Parliament Hill)

در نگاه اول ، پارلمان هیل به نظر نمی‌رسد مانند محله‌های کبک قدیم و سن روچ پر جنب و جوش باشد، اما هرچه بیشتر با آن آشنا شوید، بیشتر متوجه خواهید شد که این قضاوت اولیه درست نیست؛ برای مثال گرند الی (Grande Allée) یعنی خیابان اصلی گاهی اوقات شانزه لیزه‌ی کبک نامیده می‌شود. رستوران‌های متنوعی در این خیابان وجود دارند که با قیمت‌هایی که برای طیف گسترده‌ای از مشتری‌ها مناسب است، غذا سرو می‌کنند. دو هتل معروف و مهم کانادا، هتل هیلتون و هتل شَتو لوریر نیز در پارلمان هیل واقع شده‌اند.

این محله‌ی کبک به اندازه‌ای به کبک قدیم نزدیک است که می‌توانید فاصله‌ی آن دو را با پای پیاده در مدت کوتاهی طی کنید.

کمی از پارلمان هیل تا کبک قدیمی قدم بزنید. همچنین اگر از بَتل‌فیلد تا پلینز آف آبراهام پیاده روی کنید، از این محله می‌گذرید و در حین پیاده‌روی وقتی در پارک هستید می‌توانید یکی از صحنه‌های جالب و خاص در کبک را تماشا کنید: تغییر پست نیروهای گارد سلطنتی در سیتادل یا همان ارگ شهر.

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کبک

محله مونتکَلم (Montcalm)

محله‌ی مونتکَلم در جنوب غربی کبک قدیم، بین خیابان‌های سالابری (Salaberry Avenue) و بلوِدِر (Belvedere Avenue) قرار گرفته‌است. این محله عمدتا یک منطقه مسکونی با رستوران‌هایی که بالکن دارند، بارها و گالری‌های هنری است. این منطقه در کل، و خیابان کارتیه به طور خاص، مملو از ویژگی‌های خاصی است که به آن هویت و شخصیت می‌بخشد. پلینز آف آبراهام و موزه‌ی ملی هنرهای زیبای کبک (Musée National des Beaux-Arts du Québec) هم از جمله‌ی جاذبه‌های دیدنی آن هستند.

 

محله سنت ژان (Saint-Jean)

محله سنت ژان که مانند سایر مناطق کبک پر از بوتیک، کافه، رستوران و مغازه است، به سنت روچ متصل می‌شود. شاید برای شما جالب باشد که بدانید یکی از این محله‌ها بر بالای دیگری واقع شده‌است، بنابراین برای رفتن از یکی به دیگری باید از پلکان یا آسانسوری که در بین آنها قرار دارد، استفاده کنید.

یکی از جذاب ترین مکان‌های سنت جان جی‌ای‌موآسَن (J.A. Moisan) است؛ جی‌ای‌موآسَن که در واقع یک فروشگاه موادغذایی است، قدیمی‌ترین فروشگاه موادغذایی در کل آمریکای شمالی و قدمت آن به سال 1871 برمی گردد. کلیسای جان باپتیست و قبرستان متیو نیز از دیگر نقاط دیدنی در این محله هستند. در خیابان سنت جان (Rue Saint-Jean) که تا آخر قدم بزنید، به محله‌ی اُت‌ویل می‌رسید.

 

محله‌ی کارتیه پُتی شامپلین (Quartier Petit Champlain)

محله‌ی کارتیه پُتی شامپلین احتمالا قدیمی‌ترین منطقه‌ی تجاری در کل آمریکای شمالی است. بنابراین جای تعجب نیست که این محله، علی‌رغم داشتن خیابان‌ها و کوچه‌های مستقل خود، به نوعی جزو کبک قدیمی است. بنابراین محله‌ی کارتیه پُتی شامپلین همچنین پر است از گالری‌های هنری، رستوران‌ها و مغازه‌هایی که سوغاتی‌های مخصوص کبک را عرضه می‌کنند، و همه در خیابان‌های سنگ‌فرش شده صف کشیده‌اند.

قدیمی‌ترین پلکان در شهر کبک، یعنی پلکان برِک بَنک (Breakneck) که در سال 1635 ساخته شده هم در همین محله قرار دارد. این پلکان همچنان کاربری دارد و بر خلاف اسمش، که به معنای خیلی خطرناک است، برِک بَنک بسیار امن و مطمئن است. چرا که هر سال مرمت می‌شود. در واقع احتمال دارد که دلیل این نام‌گذاری شیب تند 59 پله‌ی آن باشد.

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کبک

انتخاب محله برای اجاره خانه در کبک

شما در حال حاضر در مرحله ای هستید که می دانید کدام خانه در کدام منطقه از شهر برای شما مناسب است. بنابراین می‌توانید آستین‌های خود را بالا بزنید و در کبک به دنبال خانه بگردید. به یاد داشته باشید که برای یافتن خانه‌ی مناسب برای اجاره، باید بسیار صبور باشید و خوب بگردید اما از طرف دیگر هم لازم است که برخی از خواسته‌های خود را کنار بگذارید.

روش‌های مختلفی برای یافتن خانه در کبک وجود دارد. برخی از مهم‌ترین این روش‌ها عبارتند از:

 • آگهی در روزنامه‌های محلی که عموما به آنها “want ads” می‌گویند
 • تابلوهای اعلانات در مکان‌های عمومی
 • کتابخانه‌ها یا دفاتر عمومی در پردیس‌های دانشجویی
 • وب‌سایت‌های مخصوص اجاره خانه یا آپارتمان
 • پرس‌وجو از آشنایان و دوستان
 • تابلوهای “اجاره” در محله‌ای که قصد دارید در آن زندگی کنید
 • پرس‌وجو از مدیر ساختمان خاصی که توجه شما را برای اجاره جلب کرده‌است

 

چک لیست اجاره خانه کبک

برای اجاره خانه در کبک، باید در بسیاری از خانه‌ها بگردید. یکی یکی آنها را وارسی کنید و سپس همه را از نقطه نظر عوامل مختلف با یکدیگر مقایسه کنید. هنگام بررسی خانه‌ها و مقایسه‌ی آنها با یکدیگر عوامل مختلفی باید در نظر گرفته شود. برای این کار می‌توانید سوالات زیر را در مورد خانه از صاحب‌خانه بپرسید:

 • آیا اجاره‌بها شامل هزینه‌های برق و انرژی هم است؟ اگر چنین است، هریک از این هزینه‌ها چقدر به اجاره‌بها اضافه می‌کند؟
 • آیا شما حق تغییر برخی چیزها مانند رنگ خانه، کف‌پوش یا کرکره‌ها را به دلخواه خود دارید؟
 • آیا شما در خانه‌ای که اجاره کرده‌اید حق سیگار کشیدن یا نگهداری از حیوانات خانگی را دارید؟
 • آیا آپارتمان یا خانه‌ی اجاره‌ای پارکینگ هم دارد؟ در این صورت آیا باید برای استفاده از آن هزینه‌ی جداگانه‌ای بپردازید یا هزینه‌ی آن جزو اجاره‌بها است؟
 • خانه در چه نوع محله‌ای است؟ به عنوان مثال امنیت محله در چه حد است؟
 • دیگر مستاجران و همسایگان چه شرایطی دارند؟ مثلاً آیا آنها تنها هستند یا متاهل هستند؟ آیا فرزند هم دارند؟ آیا هیچ‌کدام از آنها سیگار می‌کشند؟ آیا کسی از همسایه‌ها در خانه‌ی خود حیوان خانگی هم دارد؟
 • چه کسی مسئولیت مراقبت و نگهداری از ساختمان را بر عهده دارد؟ و در صورت نیاز تعمیر آن را بر عهده می‌گیرد؟
 • آیا آپارتمانی که می‌خواهید اجاره کنید کمد انباری یا جایی مخصوص دوچرخه هم دارد؟ در این صورت آیا برای آنها هم باید هزینه‌های جداگانه بپردازید یا هزینه‌هایشان جزو اجاره‌بها در نظر گرفته شده است؟ و از همه مهم‌تر اینکه امنیت آنها چقدر است؟
 • امنیت خانه یا آپارتمان چقدر است؟ چه نوع قفلی برای درهای آن به کار برده شده است؟ آیا صاحبخانه به تازگی قفل‌ها را عوض کرده است؟
حتما بخوانید:  مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا

اولین بازدید برای اجاره خانه در کبک

پرسیدن سوالات بالا از صاحب‌خانه و گرفتن پاسخ‌های او برای شناخت از خانه‌ای که می‌خواهید اجاره کنید کافی نیست. لازم است حتما خانه را شخصا یازدید کنید و در اولین بازدید خود از خانه، تمام قسمت‌ها را کاملا بررسی کنید تا مطمئن شوید همه چیز درست است. اگر در اولین بازدیدتان متوجه مشکلی در هر قسمت از خانه شدید، حتما در مورد تعمیرات لازم با صاحب‌خانه صحبت کنید و در صورتی که لازم شد آن قسمت را تعویض کنید.

به عنوان مثال، حتماً قفل های ورودی را بررسی کنید تا مطمئن شوید به درستی قفل نشده اند. فر را روشن کنید و مطمئن شوید که به درستی کار می کنند. درب یخچال را باز کنید و تمام قطعات آن را بازرسی کنید. شیرهای آب را باز کنید تا ببینید آیا نشت می کند یا نه ، توالت را شستشو دهید تا مطمئن شوید به درستی کار می کند. وارد هر اتاق شوید و درهای کابینت را باز کنید تا از بزرگ بودن آنها اطمینان حاصل کنید. از مالک در مورد سیستم گرمایش بخواهید تا مطمئن شود خانه در زمستان به اندازه کافی گرم است.

در هر صورت با یکی از روش های ذکر شده در بالا و پس از انجام تحقیقات و بررسی های لازم می توانید خانه مورد نظر خود را پیدا کنید. پس از اطمینان از اینکه این خانه گزینه ایده آل شما یا حداقل نزدیکترین مکان به ایده آل شما است ، باید امضای قرارداد اجاره را در نظر بگیرید. برای این کار باید در مورد قوانین اجاره در کانادا و انتاریو اطلاعات کافی داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قوانین اجاره انتاریو ، به وب سایت Canada Mortgage and Housing Corporation مراجعه کنید. البته در این مرحله بهتر است از مشاوره وکلای متخصص استفاده کنید تا مشکلی نداشته باشید.

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کبک

امضای قرارداد اجاره در کبک

هنگامی که خانه مورد نظر خود را پیدا کردید و با موجر توافق کردید ، باید قرارداد اجاره بین شما به عنوان مستاجر و موجر به عنوان موجر امضا شود. این قرارداد را قرارداد اجاره یا اجاره می نامند. لازم است طرفین قرارداد کلیه شرایط خود را در قرارداد اجاره کتباً قید کنند.

بد نیست بدانید که اجاره نامه یک قرارداد حقوقی است که بین موجر و مستاجر منعقد می شود و کلیه شرایط توافق شده در این قرارداد حقوقی نوشته شده و بنابراین لازم الاجرا است. بنابراین اجاره نامه را با دقت بخوانید و آن را پاراگراف به پاراگراف بررسی کنید. حتی اگر می خواهید اجاره نامه امضا کنید ، از یک وکیل یا شخصی که بیشتر از شما با قراردادهای حقوقی آشنایی دارد کمک بگیرید.

مطالب قرارداد اجاره

در اصل ، اجاره نامه شامل موارد زیر است:

 • نام و شماره تماس مستاجر و موجر
 • آدرس ملک اجاره ای
 • کلیه امکانات دیگر از جمله امکانات آب و برق ، پارکینگ ، تلویزیون کابلی و موارد مشابه را ذکر کنید که هزینه آنها در اجاره بها لحاظ شده است.
 • روز دقیق اجاره ، به عنوان مثال روز اول ماه
 • درصدی که موجر حق دارد در آینده به اجاره املاک خود اضافه کند.
 • دوره اجاره (به عنوان مثال ماهانه یا سالانه)
 • شرایط لغو قرارداد اجاره ؛ یعنی تحت چه شرایطی اجاره نامه به طور خودکار فسخ می شود و شما به عنوان مستاجر در اجاره ملک به مستأجر دوم آزاد هستید؟
 • لیستی از تعمیرات و خدماتی که شما مسئول آن هستید.
 • هر محدودیت دیگری که موجر قصد دارد در حالی که در ملک هستید برای شما اعمال کند. به عنوان مثال ، ممنوعیت استعمال سیگار یا ممنوعیت نگهداری از حیوانات خانگی
 • جزئیات شرایطی که صاحبخانه یا مدیر او حق ورود به خانه را دارد. یعنی با چه شرایطی و به چه شکلی اجازه ورود به خانه شما را دارند؟
 • فرایندهایی که برای ایجاد تغییرات در اجاره نامه یا حل و فصل اختلافات احتمالی در آینده دنبال می شود.

نکاتی برای امضای قرارداد اجاره در کبک

نکات زیر می تواند به شما کمک کند در اولین بازدید خود از کبک از مشکلات و مشکلات قانونی جلوگیری کنید:

 1. ایجاد تغییرات در اجاره نامه از پیش تعیین شده: بسیاری از استانها دارای فرم اجاره آماده هستند که به شرط توافق طرفین قرارداد و مطابق با قوانین خاص هر استان ، یکی از طرفین ممکن است شرایط خاصی را اضافه یا حذف کند. آهسته
 2. آگاهی کامل از متن قرارداد اجاره
 3. تغییراتی را که می خواهید در اجاره نامه ایجاد کنید ، یادداشت کنید ، نه فقط آنها را بگویید

4- امضای اجاره بلند مدت: قراردادهای اجاره معمولاً برای یک سال تنظیم می شوند. در موارد نادر ، مالکان ممکن است بخواهند اجاره نامه را برای بیش از یک سال تنظیم کنند. این درخواست غیرقانونی نیست. اما توافق شما با این برنامه بلند مدت قطعاً شرط اساسی اجرای آن است و شما حق پذیرش یا رد آن را دارید.

 1. قرارداد اجاره
 2. وضعیت اجاره پس از مهلت مقرر: در کانادا معمولاً شرایط به گونه ای است که با انقضا مدت اجاره ، اجاره نامه به طور خودکار به صورت اجاره ماهانه در می آید. البته در این حالت کلیه شرایط همان توافق قبلی باقی می ماند.
 3. در دسترس بودن نسخه ای از قرارداد اجاره
حتما بخوانید:  17 اپلیکیشن کاربردی در کانادا - سایت دیوار کانادا - اپلیکیشن خرید خانه در کانادا

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کبک

حقوق و مسئولیت های موجر و مستاجر برای اجاره خانه در کبک

پس از شروع قرارداد اجاره و واگذاری خانه به مستأجر ، موجر و مستاجر مسئول موارد زیر هستند:

 • تعهدات موجر
 • برخی از رانت ها را جمع کنید.
 • هم از نظر امنیت و هم از نظر ساختمانی خانه را در شرایط خوبی نگه دارید.
 • تهیه کلیه تجهیزات و امکانات مشخص شده در اجاره نامه (مانند یخچال ، اجاق گاز ، سیستم گرمایشی)
 • تعمیرات احتمالی را مدیریت کنید و در صورت لزوم هزینه تعمیرات را پرداخت کنید.
 • امکاناتی مانند برق ، آب گرم یا آب سرد را فراهم کنید.
 • مسئولیت های مستاجر
 • پرداخت به موقع مبلغ توافق شده به طور کامل
 • خانه را تمیز و سالم نگه دارید.
 • در صورت نیاز به تعمیر با صاحبخانه تماس بگیرید.
 • اجازه ورود موجر یا مدیرش برای انجام تعمیرات لازم یا نشان دادن خانه به مستأجر جدید.
 • پرداخت هزینه های مربوط به امکانات مختلف ؛ یا به عنوان بخشی از اجاره ها ، یا به عنوان پرداخت جداگانه صورت حساب ها
 • کارهایی که باید بعد از دریافت کلید انجام شود.

علاوه بر کارهایی که قبل از امضای قرارداد اجاره باید انجام دهید ، موارد دیگری نیز وجود دارد که باید هنگام گرفتن کلید خانه خود به دنبال آنها باشید:

هنگامی که برای اولین بار وارد خانه یا آپارتمان می شوید ، تمام قسمت های خانه را به دقت بررسی کرده و هرگونه آسیب دیدگی را ثبت کنید. حتی بهتر است از آنها عکس بگیرید. از صاحبخانه بخواهید لیستی از آسیب های موجود در قسمت های مختلف خانه را امضا کند و حتماً یک نسخه از آن را نگه دارید.

از صاحبخانه خود بخواهید تا قوانین آلبرتا را در مورد مواردی مانند صندوق پستی ، آیفون در ورودی ، سیستم بازیافت زباله ، لباسشویی ، پارکینگ ماشین خود – یا مهمانان – و نحوه کار با وسایل خانه دنبال کند.

 

طبق قرارداد اجاره ای که شما و صاحبخانه امضا کرده اید ، باید اجاره را در تاریخ توافق شده در قرارداد اجاره به طور کامل پرداخت کنید. تاریخ اجاره اکثر اجاره ها اول هر ماه است.

اجاره در برخی موارد شامل هزینه های دیگری از جمله آب ، برق و تلویزیون کابلی ، تلویزیون کابلی ، هزینه پارکینگ و … در غیر این صورت شما باید این قبض ها را خودتان پرداخت کنید. در کانادا بسیار مهم است که قبض های خود را به موقع پرداخت کنید ، در غیر این صورت باید جریمه پرداخت کنید و اگر ظرف چند ماه قبض های خود را پرداخت نکنید ، آب ، برق یا انرژی شما قطع می شود.

می توانید اجاره خود را به یکی از سه روش پرداخت کنید:

وجه نقد: اگرچه پرداخت های نقدی امروزه معمول نیست ، اما اگر به هر دلیلی می خواهید اجاره را به صورت نقدی پرداخت کنید ، باید رسید دریافت کنید و آن را نزد خود نگه دارید.

چک به موقع: بسیار معمول است که صاحبخانه از ابتدا 12 چک به موقع از مستاجر خود دریافت می کند که هر کدام در ابتدای هر ماه پرداخت می شود.

چک تضمینی: این نوع چک در واقع یک سند مالی است و با نوع قبلی چک متفاوت است زیرا بانک صادر کننده تأیید کرده است که پول کافی در حساب خود دارید و می توانید مبلغ چک را پرداخت کنید. بسیاری از صاحبخانه ها برای اولین و آخرین ماه اجاره چک تضمینی از مستاجر خود دریافت می کنند.

 

افزایش قیمت مسکن در کبک

یکی از نگرانی های هر مستاجر افزایش اجاره بها است. زیرا در هر صورت افزایش اجاره بها یک واقعیت اقتصادی است و نمی توان جلوی آن را گرفت. اما آنچه مهم و دلگرم کننده است این است که موجر فقط با رعایت مجموعه محدودیت های خاصی می تواند اجاره بها را افزایش دهد. این موارد شامل زمان مجاز برای افزایش اجاره و مقدار مجاز برای افزایش اجاره می باشد ، علاوه بر اینکه موجر موظف است 90 روز قبل افزایش اجاره را به مستأجر اعلام کند. اگر موجر اجاره را بدون اطلاع به مستأجر افزایش دهد ، مستأجر حق دارد همان مبلغی را که از قبل توافق کرده است بپردازد تا زمانی که موجر او را مطلع کند.

تعهدات موجر در نگهداری خانه اجاره ای

موجر به عنوان مالک اصلی ملک اجاره ای نقشی اساسی در نگهداری خانه دارد. وی مسئول ترمیم خسارت در قسمت های مختلف خانه و همچنین تعمیر و تعمیر لوازم خانگی است. بنابراین ، اگر مشکلی در خانه وجود دارد ، مستاجر باید بلافاصله با صاحبخانه یا مشاور خود تماس گرفته و آنها را مطلع کند تا در اسرع وقت اقدام کند. اگر موجر به درخواست مستاجر برای تعمیرات پاسخ ندهد ، وی حق دارد به طور رسمی از مقامات اجاره ملک در آلبرتا درخواست کند تا موجر را مورد تحقیق و جبران خسارت قرار دهد.

در این صورت منتظر موجر باشید تا تعمیراتی انجام دهد و خودسرانه هزینه تعمیرات اجاره ای را کاهش ندهید. این کاملا غیرقانونی است و در صورت انجام این کار ، صاحبخانه حق شکایت از شما و حتی اخراج شما را دارد.

در صورت نیاز به تعمیرات فوری در خانه ، بلافاصله با صاحبخانه خود تماس بگیرید. اگر جواب نداد ، برای او پیام صوتی بگذارید. حتی بهتر است این پیام را برای خود بنویسید و تاریخ آن را جایی بنویسید.

گاهی آسیب به خانه می تواند تهدیدکننده و خطرناک باشد ، مانند اتصال به سیم. گاهی اوقات ممکن است خرابی باشد که اگر بلافاصله اصلاح نشود ، می تواند منجر به آسیب عمیق تر و افزایش هزینه های تعمیر شود. مانند نشتی لوله های آب که می تواند به دیوارهای خانه آسیب برساند.

در این صورت ، ممکن است مجاز به تعمیر خود باشید. اگر این کار را انجام دادید ، حتماً از تکنسین بخواهید فاکتورها را مستقیماً به صاحبخانه بفرستد و اگر به هر دلیلی مجبورید هزینه ها را خودتان پرداخت کنید ، آنها را در جایی یادداشت کنید ، سپس پس از اطلاع دادن به صاحبخانه ، به شما یادآوری می کنید که در ازای این تعمیرات جبران می شوید.

تعهدات مستاجر در نگهداری مسکن اجاره ای

موجر صاحب واقعی ملک است ، اما شما به عنوان شخصی که در حال حاضر در خانه زندگی می کنید ، مسئولیت نگهداری و محافظت از خانه را بر عهده دارید. به عنوان مثال ، شما باید به امنیت خانه توجه کنید و از ایمن بودن خانه خود اطمینان حاصل کنید ، مخصوصاً وقتی در خانه نیستید. زباله ها را به موقع و در مکان خاصی قرار دهید تا ظاهری زشت و مرتب ایجاد نشود و همچنین تجمع حیوانات خانگی در محله ایجاد نشود.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *