اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کلگری

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کلگری

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

کلگری یکی از مهم ترین شهرهای استان آلبرتا در جنوب کانادا است که بیش از 1 میلیون نفر جمعیت دارد. 26٪ از جمعیت یک میلیون نفری کلگری در کانادا متولد نشده اند و این نشان دهنده مهاجرت این شهر است. علاوه بر این، کلگری به عنوان مرکز فعالیت‌های انرژی و نفت در آمریکای شمالی، یکی از مهم‌ترین مراکز اقتصادی در این کشور است. همه‌ی آنچه ذکر شد نشان می‌دهد که این شهر مقصد بسیاری از تازه واردان به کانادا است. اگر قصد مهاجرت به کلگری را دارید و به دلایل مختلفی قصد خرید خانه ندارید، این مقاله را تا انتها بخوانید تا با زیر و بم اجاره خانه در کلگری آشنا شوید. البته اگر می‌خواهید از جزئیات اجاره خانه در کانادا به طور کلی مطلع شوید، مقاله ای با همین نام را در وب سایت موسسه رهپویان مهاجر بخوانید.

در سال 2018 ، Intelligence Economist کلگری را چهارمین شهر برتر جهان و بهترین شهر آمریکای شمالی برای زندگی معرفی کرد. در ارزیابی خود این مجله به کلگری نمره کاملی از ثبات، بهداشت، امکانات آموزشی و زیرساخت‌ها را داده و از میان آخرین شاخص‌ها ، شهر را از نظر کیفیت ارتباطات بین المللی در سطح خوبی شناسایی کرده است. شما می‌توانید مستقیماً از کلگری به سایر شهرهای کانادا و بسیاری از پایتخت‌ها و شهرهای بزرگ جهان مانند نیویورک، لس آنجلس، لندن، آمستردام، فرانکفورت، پکن و توکیو پرواز کنید.

کلگری پرجمعیت‌ترین شهر آلبرتا و یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای کاناداست که زبان روزمره ساکنان آن انگلیسی است؛ اگرچه کارمندان دولت باید بتوانند به زبان فرانسوی هم صحبت کنند.

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کلگری

فاکتورهایی که باید برای  اجاره خانه در کلگری در نظر بگیرید

وقتی می‌خواهید در کلگری خانه‌ای اجاره کنید دقیقا به دنبال چه هستید؟ خصوصیات خانه‌ی ایده آل شما چیست؟ هر ماه چقدر می‌توانید اجاره بدهید؟ خانواده شما چند نفره است؟ آیا عواملی مانند همجواری با مدرسه، ایستگاه مترو، پارک ها و فضاهای سبز، مناطق تفریحی، مجموعه های فرهنگی و … برای شما مهم است؟

آیا ترجیح می‌دهید در آپارتمان زندگی کنید؟ یا شما ترجیح می دهید در آپارتمان زندگی کنید؟ یا آیا سبک زندگی شما به گونه ای است که در خانه‌های جداگانه خانوادگی ، دوبلکس یا تریپلکس ، یا خانه‌های ردیفی یا شهرکی راحت‌تر هستید؟

البته شرایط شما ممکن است همچنین ایجاب کند که تنها در یک اتاقِ اشتراکی همراه با چند مستاجر دیگر زندگی کنید. آیا افراد مسن یا افراد دارای معلولیت در خانواده شما هستند که به دلیل نیازهای خاص آنها، هنگام انتخاب خانه باید ملاحظات خاصی را در نظر بگیرید؟ آیا نزدیکی خانه به مرکز شهر برای شما مهم است؟

واضح است که پاسخ هر فرد به پرسش‌های بالا بسته به شرایط شخصی و خانوادگی او با دیگری متفاوت است. اما اگر کسی موفق به یافتن پاسخ‌های صحیح – پاسخ‌های واقعی که بیشتر شرایط را در نظر می‌گیرند تا رویا – به این سوالات و سوالات مشابه شود، می‌تواند برای خانه اجاره‌ای خود ایده‌ای در ذهنش داشته باشد و خصوصیات آن را تجسم کند.

انتخاب محله ای برای اجاره خانه در کلگری

حالا که می‌دانید دقیقا چه چیزی می‌خواهید باید جست‌وجو برای یافتن آنچه می‌خواهید را آغاز کنید. اما لازم است بدانید که در کانادا تا ندانید که در کدام محله می‌خواهید زندگی کنید، نمی‌توانید جست‌وجو برای یافتن خانه را شروع کنید؛ چرا که – همانطور که بعد از خواندن قسمت مربوط به جست و جو برای اجاره خانه در کلگری خواهید دید – برای یافتن خانه‌ی مورد نظرتان باید به محلات کلگری بروید و در آنجا جست‌وجو کنید. بنابراین اگر محله‌ی خود را انتخاب نکرده باشید، بین محلات مختلف کلگری سرگردان می‌شوید.

پس لازم است که با کلیت شهر کلگری و محلات مختلف آن آشنا شوید تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید که کدام محله برای اجاره خانه در کلگری برای شما مناسب‌تر است.

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کلگری

کلگری در یک نگاه

رودخانه Bow که از مرکز شهر عبور می‌کند، همراه با مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری در امتداد رودخانه، یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری کلگری است. به واسطه‌ی وجود بیش از 900 کیلومتر مسیر ویژه در کل شهر، کلگری دارای گسترده‌ترین مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری در سرتاسر آمریکای شمالی است. در اطراف شهر،  یک مسیر به طول 138 مایل به صورت گرین وی ساخته شده است؛ این گرین‌وی 55 محله را به هم متصل کرده و از برخی از فضاهای سبز شهر مانند پارک 12 هکتاری بیکر و پارک بونس می‌گذرد.

اگر به میانگین سنی جمعیت کلگری که 7/35 سال است، دقت کنید متوجه می‌شوید که این شهر شهری جوان است. به واسطه‌ی این فضای خاص، افراد جوان بعد از سکونت در این شهر می‌توانند ازبرنامه‌های مختلفی مانند مهمانی‌های مختلف و فراوان، مسابقات ورزشی و برنامه‌های سرگرم کننده و مهیج لذت ببرند. حتی اگر می‌خواهید یک مهمانی بزرگ برگزار کنید، افراد زیادی هستند که دوست دارند داوطلبانه به شما کمک کنند. همانطور که حدس زده اید، مردم این شهر بسیار صمیمی هستند.

اگر قصد اجاره خانه در کلگری را دارید، خبر خوب برای شما این است که قیمت اجاره خانه و آپارتمان در آن بسیار عادلانه است و حتی حقوق ماهانه هم نسبتا بالاتر از متوسط ​​بسیاری از شهرهای کانادا است. یکی از عنوان‌های جالبی که کلگری به آن شهرت دارد شهر گاوچران است؛ با این حال این شهر از تمیزترین شهرهای جهان است و  مردم آن به اینکه شهرشان از نیویورک و لندن تمیزتر است افتخار می‌کنند.

کلگری دارای مناظر زیبایی مانند کوه‌های راکی ​​است و در تمام نقاط شهر می‌توان هوای تازه کوهستانی را استنشاق نمود. با این حال این شهر سالانه به طور متوسط ​​2600 ساعت آفتاب دریافت می‌کند و ساکنان آن در تمام فصول سال می‌توانند از آفتاب لذت ببرند.

تقسیمات شهری در کلگری

کلگری به طور کلی به چهار قسمت تقسیم می‌شود و در تمام محلات کلگری در یکی از این چهار قسمت که که به هر کدام آز آنها یک ربع گفته می شود، قرار دارند. چهار ربع کلگری عبارتند از:

جنوب غربی یا SOUTHWEST و به اختصار: SW

شمال غربی یا NORTHWEST و به اختصار: NW

شمال شرقی یا NORTHEAST و به اختصار: NE

جنوب شرقی یا SOUTHEAST و به اختصار: SE

وقتی آدرس مکانی را در کلگری می‌بینید، حتی اگر شهر را نشناسید از روی آدرس می‌توانید متوجه شوید که این مکان در کدام ربع قرار دارد؛ چرا که در انتهای نام هر خیابان ربعی که آن خیابان در آن قرار دارد با علامت اختصاری‌اش نشان داده می‌شود.

کوچه ها معمولا در امتداد شرقی-غربی و خیابان‌ها در امتداد شمالی-جنوبی قرار گرفته‌اند. پس از سازگاری با این سیستم، یافتن آدرس‌ها در کلگری بسیار آسان خواهد بود.

متأسفانه ، سیستم حمل و نقل عمومی کلگری به اندازه شهرهای مهم دیگر کانادا گسترده نیست. البته این بدان معنا نیست که شما برای زندگی و کار در این شهر حتما به اتومبیل شخصی نیاز دارید، تنها کافی است در هنگام انتخاب محله به فاکتور مجاورت با محل کار خود بیش از برخی از شهرهای دیگر توجه کنید.

بنابراین در کلگری ، برای رسیدن از یک ربع به ربع دیگر با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، باید جزئیات حمل و نقل را بدانید. به عنوان مثال، ترافیک در ساعات شلوغ بسیار بالا است، به خصوص اگر مجبور باشید از روی پل‌ها بگذرید.

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کلگری

در اینجا مروری بر هر محله کلگری و بهترین محله‌هایی که در هر یک وجود دارد، می‌پردازیم:

بهترین محله‌ها برای اجاره خانه در کلگری

ربع جنوب غربی یا SOUTHWEST و به اختصار: SW

بانک ویو، کیلارنی و مونت‌رویال از بهترین محله‌های ربع جنوب غربیِ کلگری هستند.

در شمال ربع جنوب غربی، به راحتی می‌توانید از سی‌ترین بلو لاین برای حمل و نقل استفاده کنید، بنابراین دسترسی به مرکز شهر از این قسمت آسان‌تر خواهد بود. بسیاری از محبوب‌ترین مکان‌های مرکز شهر مانند Beltline نیز در این محله قرار گرفته‌اند. درست است که اگر این محله را برای اجاره خانه در کلگری انتخاب کنید، باید هزینه بیشتری بپردازید، اما در عوض ، اگر اهل زندگی شبانه هستید، هیاهوی زندگی شبانه در این محله بسیار برای شما هیجان‌اور خواهد بود.

خیابان هفدهم در ربع جنوب غربی بسیار نزدیک به مرکز شهر است. حتی می‌توانید از این خیابان تا مرکز شهر پیاده روی کنید. تنوع بارها، رستوران‌ها و مغازه‌ها در این خیابان می‌تواند هر نوع سلیقه‌ای را به خود جذب کند.

خیابان دوازدهم تا خیابان سی ام به دلیل نزدیکی به خیابان هفدهم و همچنین مرکز شهر یکی از محبوب ترین محله‌ها برای جوانان و زوج‌های مجرد است.

اگر از مرکز شهر فاصله بگیرید می‌توانید بسیاری از مشهورترین محله‌های کالگری مانند هیسبُرو، آکادیا، سان‌دنس، و چینوک پارک را ببینید و در آنها به دنبال اجاره خانه در کلگری باشید.

ساکنان تمام این محله‌ها از خدماتی مانند امکانات رفاهی، مَکلئود ترین و سی‌ترین بهره می‌برند و دسترسی از این محلات به مرکز شهر بسیار آسان است.

در ربع جنوب غربی، هرچه به سمت غرب یا جنوب بروید، داشتن اتومبیل شخصی از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود. بسیاری از محله‌های جدید و محبوب کلگری در این مناطق شکل گرفته‌اند که معمولا بیشتر برای خانواده‌های کم‌سن و سال در کلگری ساکن هستند مناسب‌تر است تا تازه‌واردین به این شهر که به دنبال اندکی هیجان برای زندگی می‌گردند.

بهترین محله‌ها برای اجاره خانه در کلگری

ربع شمال غربی یا Northwest  و به اختصار: NW

ربع‌های شمال غربی و جنوب غربی معمولا بهترین محله‌های برای اجاره خانه در کلگری را در خود جای داده‌اند. بنابراین طبیعی است که قیمت‌های خرید و اجاره خانه در این محلات بالاتر است.

آربورلیک ، همپتونز و ادگمونت که دراین ربع قرار گرفته‌اند از بهترین مکان‌های کلگری هستند و یکی از بهترین مکان‌ها برای کسانی که دوست دارند هر روز از کوه‌های راکی ​​عبور کنند. پارک المپیک کلگری، محل برگزاری مسابقات ورزشی زمستانی 1988، همچنان به عنوان یکی از مناطق تفریحی در این منطقه و در نزدیکی محله بزرگ و معروف بوئنِس است باقی مانده است.

در ربع شمال غربی، به نسبت ربع جنوب غربی می‌توانید بهتر از خدمات سی‌ترین در استفاده کنید، زیرا ساکنان دانشگاه کلگری و کِنسینگتن با وجود ردلاین می توانند دسترسی آسان‌تری به مرکز شهر و برخی قسمت‌های حومهی‌ شهر داشته باشند. وسعت قابل توجه پارک نوژیل در این محله باعث شده است که تجربه‌ی زندگی در آن تا حدی شبیه به تجربه‌ی زندگی ساکنان حومه‌ی شهر باشد؛ با گذران وقت در این پارک وسیع می‌توانید کمی از شلوغی زندگی شهر فرار کنید.

می توانید مجموعه‌ای از کافه‌ها، بارها، بیستروها، بوتیک‌ها و فروشگاه های هنری و صنایع دستی را در کِنسینگتن پیدا کنید. پیاده روی در این محله برای رفتن به مرکز شهر نیز یک وقت‌گذرانی کوتاه تابستانی عالی است. کِنسینگتن در کنار محله کرِسِنت هایت، به تدریج در بین ساکنان جوان کلگری محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند و هر روز افراد بیشتری آن را برای اجاره خانه در کلگری انتخاب می‌کنند.

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کلگری

بهترین محله‌ها برای اجاره خانه در کلگری

ربع شمال شرقی یا Northeast  و به اختصار: NE

یکی از نکات جالب در مورد کلگری این است که فرودگاه آن درست در میانه‌ی شهر، در ربع شمال شرقی قرار دارد. در این این ربع برخی مناطق تجاری هم به چشم می‌خورند.

شاید بتوان گفت به دلیل همجواری با این مراکز تجاری، محله‌های واقع در ربع شمال شرقی کلگری بهترین گزینه‌ها برای اجاره خانه در کلگری محسوب نمی‌شوند. دربین مردم منطقه مشهوراست که شرقِ دییِرفوت تریل از نظر جرم و مشکلات مربوط به باندهای جنایتکار در وضعیت نامناسبی قرار ندارد.

البته نمی‌توان گفت که به طور کلی در سرتاسر ربع شمال شرقی وضعیت به همین صورت است. اما نمی‌توان از این حقیقت چشم پوشید که این محله به عنوان منطقه‌ای شناخته می‌شود که به طور کلی جدی‌ترین جنایات در آن انجام شده است.

با این همه بسته به شرایط فرد، این منطقه ممکن است بهترین منطقه برای اجاره خانه در کلگری باشد. پایین بودن قیمت مسکن در مقایسه با سایر مناطق کلگری از ویژگی‌های خاص این منطقه است و همین ویژگی منجر به جذب بسیاری از زوج‌های جوان و برخی از مهاجران تازه وارد برای زندگی در آن شده است. البته نباید از این واقعیت غافل شد که اکثر این افراد پس از بهبود وضعیت مالی خود، به فکر نقل مکان به دیگر محلات کلگری هستند.

ساکنین ربع شمال شرقی می‌توانند در سانریج مال و کرُسیرون مال که مجموعه‌های تجاری بسیار بزرگی هستند، معامله گران باهوشی را ببینید که همیشه آماده انجام معاملات خوب هستند. برخی از محله‌های بهتر این ربع ، مانند بریج‌لند به نسبت سایر محله‌ها فاصله‌ی کمتری با مرکز شهر دارند.

بهترین محله‌ها برای اجاره خانه در کلگری

ربع جنوب شرقی یا Southeast  و به اختصار: SE

ربع جنوب شرقی در درجه‌ی اول مرکز صنعتی کلگری است، اما محله ‌هایی نیز در آن وجود دارند که ارزش دارند برای اجاره خانه در کلگری در آنها جست‌وجو کنید. هنگام انتخاب محله در کلگری مطمئنا زندگی نزدیک به یک منطقه‌ی صنعتی یا تجاری اولویت اول شما نخواهد بود، اما بخاطر داشته باشید که یکی از مزایای زندگی در چنین مناطقی پایین بودن هزینه‌ی مسکن است.

قسمت جنوبی ربع جنوب شرقی که در این محله کاملا جدا از سایر محله‌های صنعتی و تجاریِ این ربع است، به همان اندازه محبوبیت دارد که هر منطقه مسکونی دیگری در کلگری. مک‌کنزی لیک و میدناپُر از جمله محلاتی هستند که برای سکونت درکلگری کاملا شناخته شده هستند. اما اگر علاقه‌مند به اجاره خانه در کلگری هستید، به یاد داشته باشید که داشتن ماشین شخصی برای سکونت در این محلات واقعا ضروری است. به طور کلی می توان گفت که در مقایسه با ربع جنوب غربی و ربع شمال غربی، ساکنان ربع جنوب شرقی نمی‌توانند به خوبی از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

قسمت شمالی ربع جنوب شرقی، که نزدیک‌تر به مرکز شهر کلگری است، تقریبا مشابه اینگل‌وود است. این منطقه که جمعیت جوان شادابی دارد یک تولد دوباره را تجربه می‌کند. در سال‌های اخیر، می‌توانید تعداد زیادی آبجوسازی، مغازه‌ی عتیقه فروشی و فروشگاه عجیب‌وغریب با ظاهر و اجناس خاص را در این محله ببینید؛ به سوری که حضورانها به نوعی هویت خاصی به محله بخشیده است و باعث شده است که بسیاری از ساکنین کلگری برای گذراندن آخر هفته‌های جذاب و سرگرم‌کننده جذب آن شوند. این قسمت از ربع جنوب شرقی به سکوتیابَنک سَدِلدُم که مرکز کلگری فلیمز و بزرگ‌ترین سالن برای کنسرت‌های موسیقی در کلگری است، نیز نزدیک است.

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کلگری

جست و جو برای اجاره خانه در کلگری

شما در حال حاضر در مرحله‌ای هستید که می‌دانید کدام خانه با کدام مشخصات و در کدام منطقه از شهر برای شما مناسب است. بنابراین می‌توانید آستین‌های خود را بالا بزنید و به دنبال اجاره خانه در کلگری باشید. به یاد داشته باشید که برای یافتن خانه‌ی مناسب برای اجاره، باید بسیار صبور باشید و گاهی برخی از خواسته‌های خود را کنار بگذارید.

روش‌های مختلفی برای جست‌وجوی خانه درکلگری وجود دارد. برخی از مهم‌ترین این روش‌ها عبارتند از:

آگهی در روزنامه‌های محلی که عموما به آنها “want ads” می‌گویند

تابلوهای اعلانات در مکان‌های عمومی

کتابخانه‌ها یا دفاتر عمومی در پردیس‌های دانشجویی

وب‌سایت‌های اجاره خانه یا آپارتمان

پرس‌وجو از آشنایان

تابلوهای “اجاره” در محله‌ای که قصد زندگی در آن را دارید

پرس‌وجو از مدیر ساختمان خاصی که توجه شما را جلب کرده‌است

چک لیست اجاره خانه در کلگری

برای اجاره خانه در کلگری، باید خانه‌های زیادی را وارسی کنید؛ یکی یکی از آنها بازدید کنید و سپس آنها را از نظر عوامل مختلف با یکدیگر مقایسه کنید. برای وارسی و سپس مقایسه‌ی خانه‌ها با یکدیگر باید عوامل متعددی را در نظر بگیرید. برای این کار می‌توانید سوالات زیر را در مورد خانه از صاحب‌خانه بپرسید:

آیا اجاره‌بها شامل هزینه‌های برق و انرژی هم می‌شود؟ اگر چنین است، هر یک از این هزینه‌ها چقدر به اجاره‌بها اضافه می‌کند؟

آیا اجازه دارید که به سلیقه‌ی خودتان برخی موارد مانند رنگ خانه یا کف را تغییر دهید؟

آیا اجازه دارید در خانه‌ای که اجاره کرده‌اید سیگار بکشیدن یا از حیوانات خانگی نگهداری کنید؟

آیا آپارتمان یا خانه‌ای که اجاره می‌کنید پارکینگ هم دارد؟ در این صورت، آیا برای استفاده از آن باید هزینه جداگانه‌ای پرداخت کنید یا هزینه‌ی پارکینگ هم جزو اجاره‌بها است؟

خانه در چه نوع محله‌ای است؟ به عنوان مثال امنیت آن چگونه است؟

وضعیت سایر مستاجرین و همسایگان چگونه است؟ مثلا آیا آنها مجرد هستند؟ متاهل هستند؟ آیا بچه دارند؟ و ….

چه کسی مسئول مراقبت  و نگهداری از ساختمان و تعمیر آن در موارد لزوم است؟

اگر می‌خواهید یک آپارتمان اجاره کنید، بهتر است این را هم بدانید که آیا در این آپارتمان کمد انباری یا فضای مخصوص برای گذاشتن دوچرخه وجود دارد یا نه؟ و در صورتی که پاسخ مثبت است، آیا لازم است برای استفاده از آنها هم هزینه‌های جداگانه پرداخت کنید؟ و از همه مهمتر اینکه این فضاها تا چه حد مطمئن هستند؟

امنیت خانه یا آپارتمان چقدر است؟ چه نوع قفل برای درب های آن استفاده می شود؟ آیا صاحبخانه اخیرا قفل‌ها را تعویض نموده است؟

اولین بازدید برای اجاره خانه در کلگری

برای بررسی بهتر خانه‌ای که اجاره کرده‌اید، تنها به پرسیدن سوالات بالا اکتفا نکنید و در اولین بازدید از خانه تمام قسمت‌های آن را خوب بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه چیز درست است و اگر مشکلی وجود دارد آن را پیدا کرده‌اید. اگر بخشی از خانه مشکلی دارد، حتما در مورد تعمیرات لازم و در صورت لزوم تعویض این قسمت با صاحبخانه صحبت کنید.

به عنوان مثال، حتما قفل‌های در ورودی را بررسی کنید تا مطمئن شوید به درستی قفل شده‌اند. فر و اجاق گاز را روشن کنید و مطمئن شوید که به درستی کار می‌کنند. در یخچال را باز کنید و تمام قطعات آن را بازرسی کنید. شیرهای آب را باز کنید تا ببینید آیا نشت می‌کنند یا نه، سیفون توالت را بکشید تا مطمئن شوید به درستی کار می‌کند. به تک تک اتاق‌ها وارد شوید و درهای کمدها را باز کنید تا از بزرگ بودن آنها اطمینان حاصل کنید. همچنین از مالک در مورد سیستم گرمایش سوال کنید تا اطمینان حاصل کنید که خانه در زمستان به اندازه‌ی کافی گرم می‌شود.

در هر صورت با یکی از روش‌های ذکر شده در بالا و پس از انجام تحقیقات و بررسی‌های لازم می‌توانید خانه مورد نظر خود را پیدا کنید. وقتی مطمئن شدید این خانه، گزینه‌ی ایده آل شماست یا حداقل نزدیکترین مورد به ایده‌آل شماست، باید به فکر امضای توافق نامه اجاره باشید. برای این کار باید در مورد قوانین اجاره در کانادا و انتاریو اطلاعات کافی داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر در مورد قوانین اجاره انتاریو به وب سایت Canada Mortgage and Housing Corporation مراجعه کنید. البته در این مرحله بهتر است از مشاوره‌ی وکلای حرفه‌ای استفاده کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کلگری

امضای قرارداد برای اجاره خانه در کلگری

هنگامی که خانه مورد نظر خود را پیدا کردید و با صاحبخانه به توافق رسیدید، باید قراردادی برای اجاره بین شما به عنوان مستاجر و صاحب‌خانه به عنوان موجر امضا شود. این قرارداد قرارداد اجاره یا اجاره‌نامه، نامیده می‌شود. لازم است طرفین قرارداد کلیه شرایط خود را در قرارداد اجاره به طور مکتوب ذکر کنند.

بد نیست بدانید که اجاره نامه یک قرارداد حقوقی است که بین موجر و مستاجر منعقد می‌شود و کلیه شرایط توافق شده در این قرارداد حقوقی مکتوب شده و در نتیجه لازم الاجرا است. بنابراین حتما اجاره نامه را با دقت بخوانید و آن را پاراگراف به پاراگراف بررسی کنید. حتی اگر می‌خواهید اجاره نامه امضا کنید، از یک وکیل یا فردی که بیشتر از شما با قراردادهای حقوقی آشنایی دارد کمک بگیرید.

محتوای قرارداد اجاره

در اصل ، اجاره نامه شامل موارد زیر است:

 • نام و شماره تماس مستأجر و موجر
 • آدرس ملک اجاره‌ای
 • ذکر کلیه‌ی امکانات دیگر از جمله تسهیلات آب و برق و …، پارکینگ، تلویزیون کابلی و موارد مشابه که هزینه‌ی آنها جزو اجاره‌‌بها است.
 • روز دقیق پرداخت اجاره ، به عنوان مثال روز اول ماه
 • درصدی که موجر حق دارد در آینده به اجاره ملک خود اضافه کند
 • مدت اجاره (به عنوان مثال ماهانه یا سالانه)
 • شرایط لغو قرارداد اجاره؛ یعنی تحت چه شرایطی اجاره‌نامه به طور خودکار فسخ می‌شود و شما به عنوان مستاجر آزادانه می‌توانید ملک را به مستأجر دوم اجاره دهید؟
 • لیستی از تعمیرات و خدماتی که شما مسئول رسیدگی به آنها هستید
 • هرگونه محدودیت دیگری که موجر هنگام اقامت در ملک قصد دارد برای شما ایجاد کند. به عنوان مثال، ممنوعیت استعمال سیگار یا ممنوعیت نگهداری از حیوانات خانگی
 • جزئیات شرایطی که تحت آن شرایط موجر یا مباشر او حق ورود به خانه را دارند. یعنی در چه شرایطی و به چه شکل آنها اجازه ورود به خانه شما را دارند؟
 • فرایندهایی که لازم است برای ایجاد تغییرات در قرارداد اجاره یا حل اختلافات احتمالی در آینده دنبال شود

نکاتی برای امضای قرارداد اجاره خانه در کلگری

توجه به نکات زیر می‌تواند به شما در جلوگیری از مواجهه با مشکلات و مسائل قانونی در اولین ورودتان به کلگری کمک کند:

 1. ایجاد تغییرات در قرارداد اجاره از پیش تعیین شده: بسیاری از استان‌ها دارای فرم آماده‌ای برای اجاره هستند که بسته به توافق طرفین قرارداد و مطابق با قوانین خاص هر استان، ممکن است یکی از طرفین شرایط خاصی را به آن اضافه یا از آن حذف کند.
 2. آگاهی کامل از متن قرارداد اجاره
 3. تغییرات مورد نظرتان را در اجاره‌نامه بنویسید و تنها به گفتن آنها بسنده نکنید
 4. امضای اجاره بلند مدت: قراردادهای اجاره به طور معمول برای یک سال تعیین می‌شوند. در معدود مواردی، مالکان ممکن است بخواهند اجاره‌نامه را برای بیش از یک سال تنظیم کنند. این درخواست غیرقانونی نیست. اما توافق شما با این برنامه بلند مدت قطعا شرط اساسی اجرای آن است و شما حق دارید آن را بپذیرید یا رد کنید.
 5. توافق در مورد اجاره‌بها
 6. وضعیت قرارداد اجاره پس از مهلت مقرر: در کانادا شرایط معمولا به این شکل است که با انقضا مدت اجاره، قرارداد اجاره به طور خودکار تبدیل به قرارداد اجاره ماهیانه می‌شود. البته در این صورت همه‌ی شرایط به همان شکل که قبلا بر سرشان توافق حاصل شده، باقی می‌مانند.
 7. در دست داشتن نسخه‌ای از قرارداد اجاره

حقوق و مسئولیت‌های موجر و مستاجر برای اجاره خانه در کلگری

پس از آغاز قرارداد اجاره و تحویل دادن خانه به مستاجر، موجر و مستاجر و برای کل مدت اجاره مسئول موارد زیر هستند:

مسئولیت‌های موجر

جمع کردن اجاره‌بهای تعیین شده

نگه داشتن خانه در شرایط مناسب از نظر امنیت و همچنین از نظر بناها

فراهم نمودن کلیه‌ی تجهیزات و امکانات مشخص شده در اجاره نامه (مانند یخچال، اجاق گاز، سیستم گرمایشی)

مدیریت تعمیرات احتمالی و پرداخت هزینه‌ی تعکیرات در موارد لزوم

فراهم نمودن امکاناتی مانند برق، آب گرم یا آب سرد

مسئولیت‌های مستاجر

پرداخت به موقع مبلغ توافق شده به طور کامل

تمیز و سالم نگه داشتن خانه

تماس با صاحبخانه در صورت نیاز به تعمیر

اجازه ورود به صاحبخانه یا مباشر او برای انجام تعمیرات لازم یا نشان دادن خانه به مستاجر جدید

پرداخت هزینه‌های مربوط به امکانات مختلف؛ یا به عنوان بخشی از اجاره‌بها و یا به صورت پرداخت جداگانه صورت حساب‌ها

مواردی که بعد از تحویل گرفتن کلیدها باید انجام دهید

علاوه بر کارهایی که باید قبل از امضای قرارداد اجاره انجام دهید، مواردی وجود دارد که به محض گرفتن کلیدهای خانه باید به آنها توجه کنید:

هنگام ورود به خانه یا آپارتمان برای اولین بار، تمام قسمت‌های خانه را به دقت بررسی کرده و هرگونه آسیب دیدگی را ثبت کنید. حتی بهتر است از آنها عکس بگیرید. از صاحب‌خانه بخواهید فهرستی که از خرابی‌ها در قسمت‌های مختلف خانه برداشته‌اید را امضا کند و حتما نسخه‌ای از آن را برای خود نگه دارید.

از صاحبخانه خود بخواهید تا در مورد مواردی مانند صندوق پستی، آیفون در ورودی، سیستم زباله و بازیافت، لباسشویی، پارکینگ ماشین خودتان – یا مهمانانتان – و نحوه‌ی کار با وسایل خانه، قوانین آلبرتا را رعایت کند.

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کلگری

پرداخت اجاره خانه در کلگری

طبق قرارداد اجاره ای که شما و صاحبخانه امضا کرده‌اید ، باید اجاره را در تاریخ توافق شده در قرارداد اجاره به طور کامل پرداخت کنید. تاریخ پرداخت اجاره بهای اکثر اجاره ها اول هر ماه است.

 اجاره در برخی موارد شامل هزینه‌های دیگری مانند آب، برق، تلویزیون کابلی، هزینه پارکینگ و … می‌شود. در غیر این صورت خودتان باید این قبض ها را پرداخت کنید. در کانادا بسیار مهم است که قبض‌های خود را به موقع پرداخت کنید، در غیر این صورت مجبور به پرداخت جریمه خواهید بود و اگر ظرف چند ماه قبض های خود را پرداخت نکنید، آب، برق یا انرژی شما قطع می‌شود.

روش‌های پرداخت اجاره خانه در کلگری

می‌توانید اجاره‌بهای خود را به یکی از سه روش زیر پرداخت کنید:

وجه نقد: اگرچه امروزه پرداخت‌های نقدی کمتر رایج است، اما اگر به هر دلیلی خواستید اجاره‌بها را نقدا پرداخت کنید، حتما باید رسید دریافت کنید و آن را نزد خود نگه دارید.

چک زمان‌دار: این بسیار رایج است که صاحب‌خانه‌ها از همان ابتدا 12 چک زمان‌دار از مستاجر خود می‌گیرند که تاریخ وصول هرکدام ازآنها برای ابتدای هر ماه است

چک تضمین‌شده: این نوع چک در واقع یک سند مالی است و تفاوت آن با نوعِ قبلی چک در این است که به موجب آن بانک صادر کننده تأیید کرده است که شما پول کافی در حساب خود دارید و می‌توانید مبلغ چک را پرداخت کنید. بسیاری از صاحب‌خانه‌ها چک تضمین‌شده را برای اجاره‌های اولین و آخرین ماه از مستاجرشان می‌گیرند.

افزایش قیمت اجاره خانه در کلگری

یکی از نگرانی‌های هر مستاجر افزایش اجاره‌بها است. زیرا در هر صورت افزایش اجاره بها یک واقعیت اقتصادی است و نمی‌توان جلوی آن را گرفت. اما آنچه مهم و دلگرم کننده است این است که موجر فقط با رعایت یک سری محدودیت‌های خاص می‌تواند اجاره بها را افزایش دهد. این موارد شامل زمان مجاز برای افزایش اجاره و مقدار مجاز برای افزایش اجاره‌بها می‌باشد به علاوه‌ی اینکه موجر موظف است افزایش اجاره بها را 90 روز قبل به مستأجر اعلام کند. اگر موجر اجاره‌بها را بدون اطلاع به مستاجر افزایش دهد، مستاجر حق دارد همان مبلغی را که از قبل توافق کرده است بپردازد تا زمانی که موجر او را مطلع کند.

وظایف صاحب‌خانه در نگهداری از خانه اجاره‌ای

موجر به عنوان مالک اصلی ملک اجاره‌ای نقشی اساسی در نگهداری از خانه دارد. وی مسئول ترمیم خسارت در قسمت‌های مختلف خانه و همچنین تعمیر و نگهداری و تعمیر لوازم خانگی است. بنابراین، اگر در خانه مشکلی پیش آمد، مستاجر باید سریعا با صاحب‌خانه یا مشاور وی تماس بگیرد و آنها را در جریان بگذارد تا بتوانند در اسرع وقت اقدام کنند. اگر موجر به درخواست مستاجر برای تعمیر پاسخ نداد، او حق دارد رسما از مقامات اجاره ملک در آلبرتا بخواهد که موجر را به رسیدگی و جبران خسارت وادارند.

در این صورت منتظر موجر باشید تا تعمیراتی انجام دهد و خودسرانه هزینه تعمیرات را از اجاره کم نکنید. این کاملا غیرقانونی است و اگر این کار را انجام دهید، صاحبخانه حق شکایت از شما و حتی اخراج شما را دارد.

اگر به تعمیرات فوری در خانه نیاز شد، بلافاصله با صاحب‌خانه‌ی خود تماس بگیرید. اگر جواب نداد، برای او پیام صوتی بگذارید. حتی بهتر است این پیام را برای خود ضبط کنید و تاریخ آن را هم در جایی بنویسید.

گاهی اوقات ممکن است خرابی خانه تهدید کننده و خطرناک باشد، مانند اتصالی سیم‌های برق. همچنین گاهی اوقات ممکن است خرابی طوری باشد که درصورت عدم رسیدگی سریع منجر به آسیب عمیق‌تر و افزایش هزینه‌های تعمیر شود؛ مانند نشتی لوله‌های آب که می تواند به دیوارهای خانه آسیب برساند.

در این صورت ممکن است خودتان اجازه داشته باشید که برای تعمیر وارد عمل شوید. اگر این کار را کردید، حتما از تعمیرکار بخواهید که فاکتورها را مستقیما برای خود صاحب‌خانه بفرستد و اگر به هر دلیلی مجبور شدید هزینه‌ها را خودتان پرداخت کنید، همه‌ی آنها را در جایی یادداشت کنید، سپس پس از اطلاع به صاحب‌خانه به او یادآوری کنید که هزینه‌ی این تعمیرات را به شما پس دهد.

وظایف مستاجر در نگهداری از خانه اجاره‌ای

صاحب‌خانه صاحب واقعی ملک است، اما شما هم به عنوان شخصی که در حال حاضر در خانه زندگی می‌کند مسئولیت‌هایی برای نگهداری و حفاظت از خانه بر عهده دارید؛ به عنوان مثال لازم است که به امنیت خانه توجه کنید و از ایمن بودن خانه اطمینان حاصل کنید، به خصوص هنگامی که در خانه نیستید. زباله‌ها را به‌موقع و در مکان مخصوص خود قرار دهید تا باعث ایجاد ظاهری زشت و نامرتب و همچنین تجمع حیوانات خانگی در محله نشود.

 

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *