اجاره خانه، کاندو و آپارتمان در مونترال

اجاره خانه، کاندو و آپارتمان در مونترال

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

مونترال مهم‌ترین شهر استان فرانسوی‌زبانِ کبک است. تقریبا تمام افرادی که با تسلط بر زبان فرانسه قصد مهاجرت به کانادا را دارند، استان کبک را برای زندگی انتخاب می‌کنند. مرکز استان کبک شهر کبک است که شهری کلاسیک و با ساختار و حال و هوایی کاملا اروپایی است. دیگر شهر مهم استان کبک، مونترال است که از کبک بزرگ‌تر و مدرن‌تر است و بنابراین موقعیت‌های شغلی بیشتری نیز دارد و به همین نسبت برای مهاجرین جذاب‌تر است. در این کلان‌شهر صنعتی موقعیت‌های فراوانی نیز برای اسکان مهاجرین وجود دارد اما کسانی که به دنبال اجاره خانه در مونترال هستند باید برای پیدا کردن خانه‌ی ایده‌آل بسیار جست‌وجو کنند به علاوه باید از برخی ظرایف و محلات مونترال آگاه باشند.

در این مقاله سعی کرده‌ایم تا شما را با این نکات و ظرایف آشنا کنیم و با معرفی محلات مونترال، اطلاعات شما از این شهر بزرگ کانادا را افزایش دهیم.

فاکتورهای مهم برای اجاره خانه در مونترال

وقتی به دنبال اجاره خانه در مونترال می‌گردید، دقیقا به دنبال چه چیزی می‌گردید؟ خانه‌ی ایده‌آل شما چه ویژگی‌هایی دارد؟ اجاره‌بهایی که در هر ماه می‌توانید بپردازید، چقدر است؟ خانواده‌ی شما چند نفره است؟ آیا فاکتورهایی مانند نزدیکی به مدرسه، ایستگاه مترو، پارک و فضاهای تفریحی و مجتمع‌های فرهنگی و … برای شما مهم هستند؟

آیا ترجیح می‌دهید که در یک آپارتمان زندگی کنید؟ یا سبک زندگی شما طوری است که در خانه‌های مستقل مخصوص یک خانواده، داپلکس یا تریپلکس یا خانه‌های ردیفی یا شهرکی راحت‌تر هستید؟ و یا سبک زندگی شما به شکلی است که تنها یک اتاق هم برای زندگی‌تان کافی است؟ آیا در میان اعضای خانواده‌تان افراد سالمند یا کم‌توانی هستند که به خاطر نیازهای خاص آنها، باید برخی ملاحظات خاص را در نظر بگیرید؟ آیا فاصله‌ی خانه تا مرکز شهر برای شما اهمیت دارد؟

واضح است که پاسخ‌های هر فرد به سوالات بالا بنا بر شرایط خود و خانواده‌اش با پاسخ‌های فرد دیگر متفاوت است. اما هر فرد اگر بتواند پاسخ‌های مناسب و شفافی برای این سوالات و سوالات دیگری از این نوع پیدا کند، به خوبی قادر خواهد بود تصوری از خانه‌ی مورد نظرش را در ذهنش بسازد و ویژگی‌های آن را مجسم کند.

انتخاب محله برای اجاره خانه در مونترال

بعد ار اینکه توانستید خانه‌ی ایده‌آلتان را با مشخصات و جزئیاتش تصور کنید، باید بدانید که کجا دنبال آن بگردید. بنابراین لازم است که شناخت بهتری نسبت به شهر مونترال و محلات آن پیدا کنید.

مونترال در یک نگاه

مونترال دومین شهر بزرگ کانادا و هفتمین شهر بزرگ آمریکای شمالی است. بر اساس سرشماری انجام گرفته در سال ۲۰۱۱ مونترال بزرگ۳.۸۶۰.۰۰۰ نفر جمعیت داشته که حدودا دو میلیون نفر آن در جزیره مونترال ساکن بوده اند. این جزیره که بخش اصلی شهر را تشکیل می‌دهد، از نمای بالا شبیه به یک بومرنگ است که از شمال شرقی به جنوب غربی امتداد یافته است و دو رود با نام‌های سن لورن و اتاوا آن را در بر گرفته اند. مونترال بزرگ در واقع تشکیل شده از جزیره مونترال به علاوه‌ی ۷۵ جزیره کوچک و بزرگ که در اطراف آن است.

می‌توان گفت همه‌ی شهرهای آمریکای شمالی عموما بافتی یکسان و یکنواخت دارند؛ اکثر آنها از یک مرکز شهر یا Down Town با ساختمان‌های بلند تجاری و اداری تشکیل شده‌اند که اطراف آنها را ترکیبی از ساختمان‌های چند طبقه‌ی مسکونی، کاندومینیوم و منازل مسکونی مجزا و بعضی مراکز صنعتی احاطه کرده‌است.

اما وقتی به شهر مونترال می‌رسیم این ساختار تکراری را نمی‌بینیم. این تفاوت واضح و آشکار می‌تواند هریک از این سه دلیل را داشته‌باشد. اولا اینکه این شهر یک شهر جزیره‌ای است اما جزیره‌ای بودن تنها دلیل تفاوت مونترال نیست؛ چرا که مونترال تنها شهر جزیره‌ای در آمریکای شمالی نیست. شاید بتوان یکی دیگر از دلایل تفاوت این شهر را با حال و هوای رایج در شهرهای آمریکای شمالی قدمت بالای آن دانست و البته تاریخ شکل‌گیری آن نیز بسیار مهم است؛ چرا که ساکنین اولیه‌ی آن را انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها تشکیل می‌داده‌اند که حال‌وهوایی نسبتا اروپایی به آن داده‌اند.

حدودا ۵۹ درصد از ساکنین مونترال Francophone هستند و در خانه به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند؛ حدودا ۲۰ درصد ساکنین نیز Anglophone هستند و در خانه به زبان انگلیسی حرف می‌زنند. بقیه‌ی افراد ساکن در مونترال به زبانی غیر از انگلیسی یا فرانسوی صحبت می‌کنند که به آنها  Allophoneمی‌گویند.

تقسیم شرقی-غربی مونترال

همانطور که در انتهای پاراگراف قبلی گفته‌شد، انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها ساکنین اولیه‌ی این شهر هستند. اگرچه این دو گروه هر دو اروپایی هستند و حال و هوایی در مجموع اروپایی به مونترال داده‌اند اما حضور آنها در این شهر از همان ابتدا به نوعی ماهیت دوگانه‌ای به آن داده‌است. حضور آنها در این شهر کل مونترال را به دوقسمت جداگانه تقسیم کرده‌است؛ قسمت شرقی یا بخشِ فرانسوی‌نشین و قسمت غربی یا بخشِ انگلیسی نشین.

تفاوت این دو قسمت تنها در زبان متفاوت آنها نیست بلکه به تبعیت از همین تفاوت زبانی از نظر بافت فرهنگی و هویتی نیز با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. حتی این تفاوت را می‌توانید در بافت ظاهری و معماری مناطق شرقی و غربی شهر مونترال نیز مشاهده کنید.

مناطق شرقی و مرکزی مونترال که قدیمی‌تر هستند کاملا حال و هوایی اروپایی دارند. بنابراین بیشتر جاذبه‌های توریستی، مراکز فرهنگی، تفریحی و تاریخی شهر در این منطقه واقع شده‌اند. علاوه بر اینها اغلب دانشگاه‌ها و کالج‌های مهم شهر مونترال هم در این محدوده قرار گرفته‌اند. از آن طرف بیشتر مراکز صنعتی شهر مانند صنایع داروسازی و شرکت‌های بزرگ نرم افزار در مناطق غربی آن قرار گرفته‌اند و مناطق غربی به‌طور کلی جدیدتر و مدرن‌تر هستند. بنابراین می‌توان گفت که قسمت‌های غربی شهر خیلی بیشتر به شهرهای آمریکای شمالی شباهت دارند.

البته این تقسیم بندی مطلق نیست؛ در مناطق شرقی و مرکزی شهر ممکن است مناطق انگلیسی‌نشین را هم ببینید همینطور که در غرب مونترال نیز بعضی مناطق قدیمی شبیه به بافت اروپایی شرق مونترال وجود دارد.

 

تردد در شهر مونترال

اگر قصد خرید خانه در مونترال دارید بد نیست بدانید که در مونترال خیلی تفاوتی ندارد که در کدام قسمت شهر ساکن شوید؛ دلیل این مساله امکانات بسیار عالی برای تردد در این شهر است؛ چرا که بزرگترین و بهترین ناوگان حمل و نقل عمومی در آن وجود دارد و تعداد زیادی اتوبوس تندرو، مترو، تراموا، تاکسی و … هر روزه آماده هستند تا جمعیت 4 میلیون نفری مونترال را از هر نقطه‌ی شهر به نقاط دیگر آن ببرند.

بهترین محلات برای اجاره خانه در مونترال

همانطور که در قسمت‌های قبل گفته شد مونترال با دیگر شهرهای آمریکای شمالی فرق دارد؛ همین تفاوت باعث شده است که جست و جو برای یافتن خانه در آن اندکی با مشکل مواجه شود. یکی از بهترین چیزهای که می‌تواند برای آسان کردن این جست و جو به شما کمک کند، شناخت بهتر محلات آن است که با خواندن پاراگراف‌هایی که در ادامه آمده می‌توانید به آن دست پیدا کنید.

ویل مری (Ville Marie)

 ویل مری که امروزه یکی از سرزنده‌ترین و پرجنب‌وجوش‌ترین محلات مونترال است، قبلا از جمله‌ی مناطق کارگرنشین در این شهر بوده است. رشد و توسعه‌ی مونترال باعث شده‌است این محله نیز کم‌کم از محله‌ای بی‌رونق و کارگرنشین تبدیل به فضایی رنگارنگ و جذاب برای زندگی شود. اما نکته‌ی جالب در مورد تحولات ویل مری این است که این تحولات تغییرات اساسی در ساختار اولیه و اصلی محله ایجاد نکرده‌اند و حال و هوای قدیمی آن را حفظ کرده‌اند. با حفظ این فضای قدیمی و پیشرفت‌هایی که در جهت پاکیزگی و آن مدرنیزاسیون  ویل مری انجام شده‌است، اگر برای اجاره خانه در مورنترال آن را انتخاب کرده باشید، می‌توانید هر روز در خیابان‌های آن قدم بزنید، در کافه‌ها و رستوران‌های آن قهوه بنوشید و غذا بخورید و از تماشای مردم لذت ببرید.

اُلد مونترال (Old Montreal) یا مونترال قدیم

یکی از محله‌های خاص در شهر مونترال بندر قدیمی یا Old Port یا مونترال قدیم Old Montreal است. می‌توان گفت این محله، قدیمی‌ترین منطقه در شهر مونترال، استان کبک و حتی در کشور کانادا است. شما با قدم زدن در خیابان‌های این محله ممکن است فکر کنید که در اروپا هستید: با ساختمان‌هایی که اغلب همچنان بافت قرن هفدهمی خود را حفظ کرده‌اند، سنگفرش‌ها و کافه‌ها و رستوران‌هایی که هنوز به شکل قدیمی باقی مانده‌اند.

مونترال قدیم که در مجاورت قسمت مدرن مرکز شهر یاDown Town قرار گرفته، بسیار زیبا است و می‌توان آن را مرکز فرهنگی و تفریحی شهر به حساب آورد. این محله نه تنها برای اجاره خانه در مونترال بلکه برای گشت و گذار در این شهر نیز بسیار جذاب است. همه ساله بخصوص در فصل تابستان بندر قدیمی با فضای دلپذیر و زیبا و معماری منحصر به فردش، از میلیون‌ها توریست که برای شرکت در انواع و اقسام برنامه‌های فرهنگی و فستیوال‌های بین المللی از قسمت‌های مختلف امریکای شمالی و سایر نقاط دنیا به مونترال آمده‌اند، پذیرایی می‌کند.

در این محله‌ی قدیمی می‌توانید خانه‌های اشتراکی را پیدا کنید و یکی از اتاق‌های آن را اجاره کنید، همچنین ساختمان‌های کوچک یک خوابه و سوئیت‌های بدون اتاق دو تخته یک تخته نیز، گزینه‌های دیگری برای اجاره خانه در این محله هستند.

گریفین تاون (Griffin Town)

گریفین تاون محله‌ای است که در ابتدا با ورود ایرلندی‌ها شکل گرفته‌است؛ ساکنین اولیه‌ی آن از ترس جنگ و قحطی بعد از آن با قایق به مونترال آمده‌بودند. امروزه اما تنها ایرلندی‌ها نیستند که برای اجاره خانه در مونترال به این محله می‌آیند. بلکه به دلیل نزدیکی گریفین تاون به بخش تجاری شهر، زندگی در آن بسیار محبوب است. اگر ساکن این محله باشید، تنها با چند دقیقه پیاده‌روی می‌توانید به مرکز شهر برسید. یکی از نکات جالب در مورد گریفین تاون این است که سرآشپزهای رستوران‌های آن بسیار معروف هستند در حدی که می‌توان گفت آنها جزو بهترین سرآشپزهای کانادا به شمار می‌روند و همین شهرت، رستوران‌های این محله را به بهترین رستوران‌های مونترال تبدیل کرده‌است.

لو پلَتو مونت رویال (Le Plateau Mont Royal)

لو پلَتو مونت رویال هم دقیقا مانند ویل مری از محله‌ای کارگرنشین تغییر وضعیت داده و به سر و شکل کنونی خود درآمده‌است؛ سر و شکلی که بسیار مورد علاقه‌ی جوان‌هاست چرا که این محله اکنون بسیار سرزنده و پرهیاهو است. هر روز تعداد بیشتری از دانشجویان و مهاجران جوان برای اجاره خانه در مونترال به لو پلَتو مونت رویال می‌آیند و بنابراین پویایی و شروشور این منطقه در حال افزایش است. اگر در لو پلَتو مونت رویال، خانه اجاره کنید احتمال بسیار زیادی هم وجود دارد که با خانواده‌های ایرانی همسایه شوید. این محله، منطقه‌ای جوان‌پسند است بنابراین می‌توانید تعداد فراوانی خانه‌های کوچک و سوییت مانند در آن پیدا کنید و با قیمت کمتری آنها را اجاره کنید.

مونت رویال (Mont Royal)

مونت رویال در مقایسه با دیگر محله‌های مونترال وضعیتی منحصر به فرد دارد؛ از این بابت که در واقع بخشی مجزا از این شهر به شمار می‌رود؛ این استقلال تا حدی است که این محله حتی بخش‌های مدیریت شهری مستقلی نیز دارد. این محله‌ی تازه‌ساز در واقع محله‌ای اعیان نشین است که خانه‌های آن با طراحی بسیار دقیق و هدف‌مند ساخته‌شده‌اند و بسیار زیبا و البته بسیار گران هستند. بنابراین اگر برای اجاره خانه در مونترال مونت رویال را انتخاب کنید، باید از قبل به هزینه‌ی بالای زندگی در آن فکر کنید و این نکته را هم در نظر بگیرید که به تناسب پرداخت این هزینه‌ی بالا از رفاه بیشتری نیز برخوردار خواهید شد.

 

حتما بخوانید:  شغل های خوب در کانادا چه شغل هایی است؟

مایل اِند (Mile End)

مایل اِند در میان دیگر محلات مونترال تنوع فرهنگی و قومی بسیار بالایی دارد؛ در حدی که می‌توان آن را مرکز مهاجران مونترال دانست. در این محله می‌توانید مهاجرین مختلفی از کشورهای ایتالیا، فرانسه، انگلیس، پرتغال و… را ببینید که با فرهنگ مختص به خود، هرکدام رنگ‌وبوی متفاوتی به آن بخشیده‌اند. مایل اِند در گذشته بخشی از لو پلَتو مونت رویال بوده‌است و اکنون محله‌ای مستقل به شمار می‌رود، و علاوه بر فضای چندفرهنگی مسلط بر آن، جوی هنری و بنابراین جوان پسند دارد و هنرمندان و موزیسین‌های زیادی در آنجا زندگی می کنند. اگر به زندگی در فضاهای هنری علاقه دارید حتما برای اجاره خانه در مونترال به مایل اِند سری بزنید اما قبل از آن باید بدانید که اجاره‌بهای خانه‌های آن گاهی اوقات در حد اجاره‌بهای خانه‌های مرکز شهر بالا است.

مِرسیه هوچِلاگا مزونِو (Mercier Hochelaga Maisonneuve)

مِرسیه هوچِلاگا مزونِو که بر روی دهکده‌ای به همین نام بنا شده، در غرب و جنوب غربی استادیوم المپیک مونترال قرار دارد. اگر در هنگام جست و جو برای اجاره خانه در مونترال به گزینه‌ی مناسبی که در این محله قرار دارد رسیدید، حواستان به این نکته باشد که اکثر ساکنین آن فرانسه‌زبان هستند. در مِرسیه هوچِلاگا مزونِو بازارهای بزرگ و رستوران‌هایی با قیمت‌های مناسب وجود دارند و اجاره‌بهای ملک نیز در آن نسبتا مناسب است.

رُزمون لَپُتیت پارتی (Rosemont Lapetite patrie)

رُزمون لَپُتیت پارتی دقیقا برعکس مایل اِند یکی از محلات مونترال است که تنوع قومیتی بسیار پایینی دارد؛ در واقع می‌توان گفت تقریبا ساکنین آن به طور یکدست ایتالیایی هستند. این محله به علاوه ی محله‌ی مجاورش یعنی  لیتل ایتالی (Little Italy) با یکدیگر بزرگترین جامعه ایتالیایی مونترال و دومین جامعه ایتالیایی کانادا را بعد از تورنتو تشکیل می‌دهند. علی‌رغم اینکه اجاره خانه و به طور کلی هزینه‌های زندگی در این محله بسیار بالا است، اما ایتالیایی‌ها تازه‌وارد، در طی سالیان به طور پیاپی این محله را برای اجاره خانه در مونترال انتخاب کرده‌اند و بنابراین به نوعی آن را تبدیل به یک محله‌ی اختصاصی برای خود کرده‌اند. دسترسی به بهترین و شیک‌ترین رستوران‌ها و بازارها و تفریحات در مونترال یکی از مزایای خاص زندگی در این محله است.

جست‌وجو برای اجاره خانه در مونترال

حالا شما در مرحله‌ای هستید که می‌دانید چه خانه‌ای با چه مشخصاتی و در کدام محله‌ی شهر برای شما مناسب است. بنابراین دیگر می‌توانید آستین‌هایتان را بالا بزنید و دنبال خانه‌ی ایده‌آل بگردید. فراموش نکنید که برای پیدا کردن آن باید بسیار صبر و حوصله به خرج دهید و در برخی مواقع نیز از خواسته‌هایتان کوتاه بیایید.

از روش‌های گوناگونی می‌توانید برای جست‌وجوی خانه استفاده کنید. برخی از مهم‌ترین این روش‌ها عبارتند از:

 • آگهی‌نامه‌ها در روزنامه‌های محلی که عموما به عنوان “want ads” هم شناخته می‌شوند.
 • تابلوهای اعلانات در مکان‌های عمومی
 • کتابخانه‌های عمومی یا دفاتر موجود در پردیزه‌های دانشجویی
 • وبسایت‌های مخصوص خانه‌ها یا آپارتمان‌های اجاره‌ای
 • پرس‌وجو از آشنایان
 • تابلوهای “برای اجاره” یا “For Rent” در محله‌ای که قصد زندگی کردن در آن را دارید
 • پرس‌وجو از مدیر ساختمان خانه‌ی خاصی که مدنظر شماست.

چک‌لیست جست و جو برای اجاره خانه در مونترال

برای اجاره خانه در مونترال شما باید تعداد زیادی خانه ببینید و آنها را تک‌تک بررسی کنید و سپس از نظر موارد متفاوتی آنها را با یکدیگر مقایسه نمایید. برای اینکه بتوانید خانه‌هایی که بازدید می‌کنید را به خوبی بررسی کنید باید برخی از فاکتورهای ضروری را برای هرکدام از آنها در نظر بگیرید. به این منظور می‌توانید سوالات زیر را از صاحب‌خانه در مورد خانه بپرسید:

 • آیا هزینه‌ی آب و برق و منبع انرژی هم جزو اجاره‌بها در نظر گرفته می‌شوند؟ در صورتی که پاسخ مثبت است، این هزینه‌ها هر کدام چه مبلغی بر مبلغ اجاره‌‌بها می‌افزایند؟
 • آیا می‌توانید برخی موارد مثل رنگ خانه یا کف‌پوش آن را تغییر دهید؟
 • آیا مجاز هستید که در خانه‌ای که اجاره کرده‌اید، سیگار بکشید یا از حیوانات خانگی نگهداری کنید؟
 • آیا مجتمع آپارتمانی یا خانه‌ای که اجاره کرده‌اید پارکینگ دارد؟ و اگر دارد آیا باید هزینه‌ی جداگانه‌ای برای آن پرداخت کنید؟
 • خانه در چطور محله‌ای قرار دارد؟ مثلا محله‌ی شما در چه سطحی از امنیت است؟
 • مستاجرین و همسایه‌های دیگر در چه وضعیتی هستند؟ مثلا آیا آنها خانواده هستند یا مجرد؟
 • چه کسی مسئولیت رسیدگی به ساختمان، نگهداری از آن و انجام تعمیرات احتمالی‌اش را بر عهده دارد؟
 • اگر می‌خواهید یک آپارتمان اجاره کنید آیا در این آپارتمان کمد انباری یا قسمتی مخصوص به نگهداری از دوچرخه وجود دارد؟ و در این صورت آیا باید هزینه‌ای جداگانه برای آنها پرداخت کنید؟ و از همه مهم‌تر اینکه آنها چقدر امن هستند؟
 • خانه یا آپارتمان تا چه حد امن هستند؟ چه نوع قفلی برای درهای آن به کار می‌رود؟ آیا صاحب‌خانه قفل‌ها را به تازگی عوض کرده‌است؟

اولین بازدید برای اجاره خانه در مونترال

برای اینکه بتوانید خانه‌ای که اجاره می‌کنید را بهتر بررسی کنید تنها به سوالات فوق اکتفا نکنید و در اولین بازدیدتان از خانه، گوشه و کنارهای آن را به خوبی وارسی کنید تا مطمئن شوید که همه‌ی قسمت‌های آن در وضعیت خوب و مناسبی قرار دارد و اگر اینطور نیست در مورد تعمیر یا تعویض آنها با صاحب‌خانه مذاکره کنید.   

مثلا قفل‌های در ورودی را حتما بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی قفل می‌شوند. گاز خوراک پزی و فر را روشن کنید و از درستی آن اطمینان پیدا کنید. در یخچال و فریزر را باز کنید تمام قسمت‌های آنها را بررسی کنید. شیرهای آب را باز کنید تا ببینید که آیا چکه می‌کنند یا نه، سیفون توالت را بکشید و مطمئن شوید که درست کار می‌کند.

داخل اتاق‌ها بروید و درهای کمدها را باز کنید و از جادار بودن آنها مطمئن شوید و همچنین در مورد سیستم گرمایشی خانه از صاحب‌خانه سوال بپرسید تا مطمئن شوید که برای گرم کردن خانه در زمستان کافی است.

به هر حال شما با یکی از روش‌های بالا و با بررسی و مقایسه‌ی گزینه‌های پیشنهادی خواهید توانست که خانه‌ی موردنظرتان را پیدا کنید. بعد از این، نوبت به امضای قرارداد اجاره و دیگر مسائل حقوقی می‌رسد که برای آنها باید اطلاعات کافی از یک سری از قوانین داشته‌باشید. برخی از این قوانین استان‌های مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. برای آگاهی از جزئیات قوانین مربوط به استان کبک، می‌توانید به وب‌سایت Canada Mortgage and Housing Corporation مراجعه کنید.

امضای قرارداد برای اجاره خانه در مونترال

بعد از اینکه خانه‌ی موردنظرتان را پیدا کردید و با صاحب‌خانه به توافق رسیدید، باید با یکدیگر یک قرارداد اجاره تنظیم کنید و تمام شرایط و قرارهای شفاهی خود را در آن مکتوب کنید و هر دو نفر شما به عنوان طرفین قرارداد آن را امضا نمایید.

اجاره‌نامه یک قرارداد حقوقی است که بین موجر و مستاجر بسته می‌شود و تمام شرایطی که آنها بر سرش توافق کرده‌اند، در این قرارداد حقوقی ثبت شده‌است و بنابراین لازم‌الاجرا است. پس حتما کلمه‌به‌کلمه‌ی اجاره‌نامه را دقیق بخوانید و بند بند آن را بررسی کنید. حتی اگر لازم شد برای امضای قرارداد اجاره از کمک یک وکیل یا فردی که در مورد قراردادهای قانونی از خود شما واردتر است، استفاده کنید.

محتویات اجاره‌نامه

به طور کلی اجاره‌نامه‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • نام و نام‌خانوادگی و شماره‌های تماس مستاجر و موجر
 • آدرس ملکِ اجاره‌ای
 • اجاره‌بهای توافقی به علاوه‌ی امکانات دیگری که هزینه‌ی آنها هم جزو اجاره بها در نظر گرفته‌شده‌است؛ از جمله تسهیلات، پارکینگ، تلویزیون کابلی
 • روز دقیق پرداخت اجاره‌بها مثل روز اول هر ماه
 • درصدی که صاحب‌خانه محق است در آینده بر اجاره‌ی‌بهای ملکش اضافه کند
 • مدت زمانِ قرارداد اجاره ( مثلا ماهانه یا سالانه)
 • شرایط کنسل شدن قرارداد اجاره؛ یعنی در چه شرایطی قرارداد اجاره خود به خود لغو می‌شود و شما به عنوان مستاجر مختار هستید که ملک اجاره‌ای را به مستاجر دوم اجاره بدهید
 • فهرستی از تعمیرات و سرویس‌هایی که انجام و ارائه‌ی آنها برای حفظ و نگهداریِ خانه بر عهده‌ی شما است.
 • هر نوع محدودیت دیگری که صاحب‌خانه برای شما در مدت سکونت در ملکش برای شما در نظر گرفته؛ مثلا منعِ سیگار کشیدن یا منعِ نگهداری از حیوانات خانگی
 • جزئیات مربوط به وضعیت‌هایی که صاحب‌خانه یا مباشر او حق دارند وارد خانه شوند؛ صاحب‌خانه یا مباشر او در چه وضعیت‌هایی، به چه شکلی و با رعایت چه شرایطی حق دارند وارد خانه‌ی شما شوند
 • پروسه‌هایی که برای ایجاد تغییرات در اجاره‌نامه یا حل هر نوع عدم توافقی در آینده باید طی شود

نکاتی در مورد امضای قرارداد برای اجاره خانه در مونترال

برای اینکه در هنگام امضای قرارداد با موانع حقوقی مواجه نشوید و در ابتدای ورود به مونترال مشکلات حقوقی پیدا نکنید، نکات زیر میتوانند برای شما مفید باشند:

 1. ایجاد تغییر در اجاره‌نامه‌های از پیش‌آماده: بسیاری از استان‌ها یک فرم آماده برای اجاره‌نامه دارند که بر حسب توافق طرفینِ قرارداد می‌توان برخی از مفاد و شرایط را – بر اساس قوانین خاص هر استان – به آن اضافه یا از آن کم کرد.
 2. آگاهی کامل از متن اجاره‌نامه
 3. مکتوب کردن تغییرات مدنظر
 4. امضای قرارداد طولانی‌مدت برای اجاره: اجاره‌نامه‌ها عمدتا برای مدت یک سال تنظیم شده‌اند. در برخی موارد معدود احتمال دارد که یک صاحب‌خانه بخواهد قرارداد اجاره‌‌ای با مدت زمان بیشتر از یک سال را امضا کند که البته خواسته‌ای غیرقانونی نیست. اما قطعا توافق شما با این مدت زمان طولانی هم شرط اساسی برای عملی شدن آن است و شما این حق را دارید که آن را قبول و یا رد کنید.
 5. توافق بر سر اجاره‌بها
 6. قرارداد اجاره بعد از پایان یافتن مهلت: در کانادا به طور کلی وضعیت به این شکل است که وقتی مدت مقرر در اجاره‌نامه به پایان رسید، قرارداد اجاره‌ی قبلی تبدیل به یک قرارداد اجاره‌ی جدید به صورت ماهانه می‌شود و البته تمام شرایط هم به همان شکلی که بوده‌اند باقی می‌مانند.
 7. داشتن یک کپی از اجاره‌نامه

حقوق و وظایف موجر و مستاجر برای اجاره خانه در مونترال

بعد از اینکه مستاجر خانه را تحویل گرفت و در تمام طول مدت قرارداد اجاره، مسئولیت‌هایی بر عهده‌ی صاحب‌خانه و مستاجر است که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید:

مسئولیت‌های صاحب‌خانه

 • جمع کردن اجاره‌بهای خانه
 • نگهداری خانه در شرایط مناسب از نظر امنیت و همچنین از نظر بنا و ساختمان آن
 • فراهم نمودن تمامی امکانات و تسهیلاتی که در اجاره‌نامه قید شده‌اند ( مانند یخچال، گاز خوراک‌پزی، سیستم گرمایشی)
 • مدیریت در جهت انجام تعمیرات احتمالی و پرداخت هزینه‌های مربوط به این تعمیرات، در صورتی که چیزی در خانه خراب می‌شود.
 • فراهم کردن تسهیلاتی مانند الکتریسیته، آب گرم یا آب سرد

 

حتما بخوانید:  جدیدترین شرایط مهاجرت به کانادا از طریق تخصص لوله کشی در سال 2021

مسئولیت‌های مستاجر

 • پرداخت مبلغ توافقیِ اجاره‌بها به صورت کامل و سرِ موقع تعیین‌شده
 • تمیز و سالم نگه‌داشتن خانه
 • تماس با صاحب‌خانه در مواقع تعمیرات و سرویس‌های ضروری
 • اجازه ورود به صاحب‌خانه یا مدیر یا مباشر او برای انجام تعمیرات لازم یا برای نشان دادن خانه به مستاجرین جدید
 • پرداخت هزینه‌ی تسهیلات مختلف: یا به صورت مجموع با اجاره‌بها و یا به صورت پرداخت جداگانه قبوض

مواردی که بعد از تحویل گرفتن کلیدها باید انجام دهید

علاوه بر نکاتی که قبل از امضای قرارداد اجاره باید آنها را رعایت کنید، مواردی نیز هستند که بعد از تحول گرفتن کلیدهای ملک اجاره‌ای انجام آنها بر عهده‌ی شما است. برخی از این موارد عبارتند از:

 • وقتی برای اولین بار وارد خانه یا آپارتمان می‌شوید، تمام بخش‌های آن را دقیقا بررسی کنید و همه‌ی موارد خرابی را یادداشت کنید. حتی بهتر است از آنها عکس بگیرید. از صاحب‌خانه هم بخواهید که فهرست خرابی‌ها را امضا کند، و خودتان هم حتما یک کپی از آن را نگه دارید.
 • از صاحب‌خانه‌ی خود درخواست کنید که در استفاده از مواردی مانند صندوق پستی، آیفون در ورودی، سطل آشغال و سیستم بازیافت، خشکشویی، پارکینگ برای ماشین خودتان – و یا مهمان‌هایتان – و همچنین در مورد طرز کار لوازم خانگی، بر اساس قوانین استان کبک عمل کند.

پرداخت اجاره خانه در مونترال

بر اساس قرارداد اجاره که شما و صاحب‌خانه آن را امضا کرده‌اید، باید در تاریخ توافق‌شده در اجاره‌نامه، مبلغ اجاره‌بها را به طور کامل پرداخت نمایید. تاریخ پرداخت اجاره‌بها در اکثر قراردادهای اجاره، اول هر ماه است و در برخی موارد شامل هزینه‌های دیگر از جمله آب و برق و انرژی، تلویزیون کابلی، هزینه‌ی پارکینگ و … هم می‌شود. در غیر این صورت خودتان موظف هستید که این قبض‌ها را پرداخت کنید. در کانادا بسیار مهم است که قبض‌ها را سرِ موقع پرداخت کنید وگرنه باید جریمه بدهید و اگر قبض‌ها را به مدت چند ماه پرداخت نکنید آب، برق یا منبع انرژی شما قطع می‌شود.

نحوه‌ی پرداخت اجاره خانه در مونترال

مبلغ اجاره را به هر یک از سه روش زیر می‌توانید پرداخت کنید:

 1. پول نقد: البته این روزها کمتر پیش می‌آید که هزینه‌ها به صورت نقدی پرداخت شوند، اما در صورتی که این کار را کردید، حتما باید رسیدی مبنی بر پرداخت آن به صورت کامل دریافت کنید.
 2. چک‌های زمان‌دار: بسیاری از صاحب‌خانه‌ها برای دریافت اجاره‌بها در همان ابتدای قرارداد 12 چک تاریخ‌دار از مستاجرشان می‌گیرند که تاریخ هرکدام از آنها برای اول ماه است.
 3. چک تایید شده:
 4. چک تایید شده در واقع یک مدرک مالی است و فرق آن با چک‌های زمان‌دار این است که بانک صادرکننده‌ی آن تایید می‌کند که شما به اندازه‌ی مبلغِ چک، در حساب خود پول دارید و قادر به پرداخت این مقدار هستید. بسیاری از صاحب‌خانه‌ها عموما چک تایید شده را برای اجاره‌های ماه‌های اول و آخر قراردادشان می‌گیرند.

افزایش قیمت اجاره خانه در مونترال

یکی از دغدغه‌هایی که هر مستاجری دارد، نگرانی از افزایش مبلغ اجاره‌بها است؛ چرا که در هر صورت افزایش اجاره‌بها یک واقعیت اقتصادی است و نمی‌توان آن را انکار کرد. آنچه مهم است این است که صاحب‌خانه تنها با رعایت برخی محدودیت‌ها می‌تواند، اجاره‌بها را افزایش دهد؛ از جمله زمان مجاز برای افزایش اجاره‌بها، میزان مجاز برای افزایش اجاره‌بها و اخطار صاحب‌خانه به مستاجر قبل از افزایش اجاره‌بها. در بیشتر استان‌های کانادا، صاحب‌خانه باید از 90 روز قبل، افزایش اجاره‌بها را به مستاجر خبر دهد، در غیر این صورت مستاجر حق دارد که همان مبلغ توافق‌شده‌ی قبلی را پرداخت کند تا زمانی که صاحب‌خانه به او هشدار مناسب را بدهد.

وظایف صاحب‌خانه در نگهداری از خانه اجاره‌ای

به عنوان صاحبِ اصلی ملک اجاره‌ای، نقش عمده در نگهداری از خانه بر عهده‌ی موجر است. او مسئول رسیدگی به خرابی‌ها در قسمت‌های مختلف خانه است و همچنین وظیفه‌ی نگهداری و تعمیر لوازم خانه را نیز بر عهده دارد. بنابراین اگر چیزی در خانه خراب شد، بلافاصله با صاحب‌خانه یا مشاور او تماس بگیرید و آنها را در جریان قرار دهید تا هرچه سریع‌تر نسبت به تعمیر موارد موردنیاز اقدام کنند. اگر صاحب‌خانه به درخواست شما برای انجام این تعمیرات پاسخ نداد، این حق را دارید که رسما از مقامات مربوط به اجاره ملک در استان کبک بخواهید که صاحب‌خانه را ملزم به انجام تعمیرات مورد نظر و رفع خرابی‌ها کنند.

در این صورت صبر کنید تا صاحب‌خانه اقدام به تعمیرات کند و خودسرانه هزینه‌ی تعمیرات را از روی اجاره‌بها کسر نکنید؛ این کار کاملا غیرقانونی است و چنانچه چنین کاری انجام دهید، صاحب‌خانه حق دارد بابت این کار از شما شکایت کند و حتی شما را از خانه اخراج نماید.

در مواردی که تعمیرات اورژانسی در خانه پیش آمد، بلافاصله با صاحب‌خانه تماس بگیرید. اگر پاسختان را نداد برایش پیغام صوتی بگذارید. حتی بهتر است که این پیغام را برای خودتان ضبط کنید و تاریخ آن را در جایی یادداشت کنید.

گاهی اوقات خرابی‌های خانه ممکن است برای شما خطر جانی داشته‌باشند مانند اتصال سیم‌های برق و یا ممکن است اگر آن را تعمیر نکنید منجر به تعمیرات پرهزینه‌تر شوند. در چنین ممکن است مجاز باشید که خودتان بر ای رفع خرابی‌های اقدام کنید. در صورتی که چنین کاری کردید حتما از از تعمیرکار بخواهید که فاکتورها را به طور مستقیم برای خود صاحب‌خانه بفرستد و اگر به هر دلیلی مجبور شدید خودتان هزینه‌ها را بپردازید، تمام مبالغی که پرداخت کرده‌اید را در جایی ثبت کنید و به صاحب‌خانه یادآوری کنید که هزینه‌ها را به شما پس دهد.

وظایف مستاجر در نگهداری از خانه اجاره‌ای

علاوه بر موجر که صاحبِ واقعی ملک است، شما هم به عنوان کسی که در آن خانه زندگی می‌کنید، برای نگهداری و حفاظت از خانه وظایفی بر عهده دارید. مثلا باید به امنیت خانه اهمیت دهید و به خصوص در زمان‌هایی که به مسافرت می‌روید از امن بودن خانه مطمئن شوید. یا آشغال‌ها را در جای مناسب و به موقع دم در بگذارید. به علاوه مواردی که منجر به جلوگیری از آتش‌سوزی می‌شوند را به خوبی مراعات کنید و در مجموع سعی کنید با بی‌دقتی و بی‌توجهی باعث بروز برخی خرابی‌ها در خانه نشوید.

3/5 - (2 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *