اجاره خانه، آچارتمان و کاندو در ونکوور

0

ونکوور یک شهر ساحلی بسیار مهم در کشور کانادا است که در استان بریتیش کلمبیا قرار گرفته و پرجمعیت‌ترین شهر آن نیز می‌باشد. تنوع قومیتی بالا در این شهر کانادا نشان‌دهنده‌ی علاقه‌ی بسیاری از مهاجرین به آغاز زندگی خود در این شهر می‌باشد بنابراین طبیعی است که اجاره خانه در ونکوور پروسه‌ای بسیار طولانی است که نیازمند صرف حوصله و وقت زیاد و شناخت خوب از محلات این شهر می باشد. اگر شما هم به فکر زندگی در این شهر ساحلی هستید، نوشته‌ی زیر را تا انتها بخوانید تا از ظرایف اجاره خانه در ونکوور آگاه شوید و شناخت بهتری نسبت به بخش‌ها و محلات آن به دست آورید.

برای آشنایی بیشتر با این شهر مهم استان بریتیش کلمبیا می‌توانید بخش مربوط به ونکوور در مقاله استان بریتیش کلمبیا – دومین کانون ایرانیان کانادا در وبسایت رهپویان مهاجر را مطالعه کنید.

فاکتورهای مهم برای اجاره خانه در ونکوور

اولین سوالی که یک جست‌وجوگر خانه باید در ذهن داشته‌باشد این است که خانه‌ی مناسب برای اجاره کدام است و چه ویژگی‌هایی دارد؟ به طور قطع هر فردی پاسخی مخصوص به خود برای این سوال دارد که این تفاوت برآمده از سلایق مختلف، نیازهای متفاوت و اولویت‌های متنوعی است که افراد در زندگی خود دارند. در صورتی که هنوز نتوانسته‌اید مشخصات خانه‌ی ایده‌آلتان را تعیین کنید، پرسیدن سوالات زیر می‌تواند به شما کمک کند:

 • چقدر می‌توانید برای اجاره‌بهای ماهانه‌ی خود هزینه کنید؟
 • تعداد افراد خانواده‌ی شما چند نفر است؟
 • آیا نزدیکی به مدرسه، ایستگاه مترو، پارک و فضاهای تفریحی و مجتمع‌های فرهنگی و … جزو فاکتورهای مهم در زندگی شما هستند؟
 • آیا استقلال خانه برای شما مهم است و به طور کلی چه نوع خانه‌ای را برای زندگی می‌پسندید؟ آیا ترجیح می‌دهید در یک آپارتمان زندگی کنید؟ یا سبک زندگی شما طوری است که در خانه‌های مستقل مخصوص یک خانواده، داپلکس یا تریپلکس یا خانه‌های ردیفی یا شهرکی راحت‌تر هستید؟ و یا در استایل و با شرایط زندگی شما تنها یک اتاق هم برای زندگی کافی است؟
 • برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع خانه‌هایی که در بالا نام برده‌شد، می‌توانید مقاله اجاره خانه در کانادا در وبسایت رهپویان مهاجر را مطالعه کنید.
 • آیا افراد سالمند یا کم‌توانی در خانواده‌ی شما هستند که به خاطر نیازهای خاص آنها، باید برخی ملاحظات خاص را در نظر بگیرید؟
 • آیا فاصله‌ی خانه تا مرکز شهر برای شما اهمیت دارد؟

اجاره خانه، آچارتمان و کاندو در ونکوور

بعد از پرسیدن سوالات فوق، در صورتی که جواب‌های دقیق برای هرکدام از آنها داشته‌باشید، می‌توانید تصوری از خانه‌ی مورد نظرتان در ذهنتان بسازید و ویژگی‌های آن را مجسم کنید.

انتخاب محله برای اجاره خانه در ونکوور

قدم بعدی‌ای که باید بردارید این است که از میان محلاتِ مختلف شهر، محله‌ی مناسب برای اجاره خانه در ونکوور را انتخاب کنید. برای انتخاب محله‌ی مناسب هم باید شناخت درستی از اولویت‌هایتان داشته‌باشید و هم باید محلات ونکوور را بشناسید.

بهتر است قبل از اینکه وارد جزئیات در مورد محله‌های ونکوور شویم، آشنایی بیشتری با این شهر پیدا کنیم:  

ونکوور یک شهر ساحلی است و فاصله‌ی بسیار کمی با کشور آمریکا دارد. این شهر که در ساحل غربی کانادا است تنها50 کیلومتر با آمریکا فاصله دارد. در یک نگاه کلی می‌توان ونکوور را به پنج بخش کلی تقسیم کرد که هر بخش ویژگی‌های خود را دارد. در ادامه به تفکیک هر بخش، محله‌های مهم ونکوور به شما معرفی می‌شود تا بتوانید آگاهی بیشتری در مورد این شهر مهم کانادا داشته‌باشید و برای اجاره خانه در ونکوور بهتر بتوانید محله‌ی خود را انتخاب کنید. اما فراموش نکنید که برای شناخت بهتر محلات ونکوور نباید برای اجاره خانه در ونکوور معطل کنید و بهتر است که شخصا در محله‌های این شهر جست‌وجو کنید.

بخش مرکزی ونکوور (Central Vancouver)

افرادی که برای اجاره خانه در ونکوور به دنبال مکان زندگی بانشاط و سرزنده هستند، قطعا باید محله‌ی مسکونی خود را از میان محلات بخش مرکزی شهر، انتخاب کنند. محلات مهم بخش مرکزی ونکوور عبارتند از:

وست‌اند (West End)

بدون شک یکی از سرزنده‌ترین و جذاب‌ترین محلات مرکز شهر، وست‌اند است. این محله در ضلع غربی مرکز شهر بسیار با مرکز تجاری شهر نزدیک است. و طبیعتا کسب‌وکار و کارآفرینی در آن بسیار پرورنق است. همچنین در صورتی که برای اجاره خانه در ونکوور این محله ر انتخاب کنید، نزدیکیِ آن با مرکز شهر باعث می‌شود که خیلی راحت و سریع به محل کارتان برسید. پارک استنلی یکی از جاذبه‌های معروف وست‌اند است که در کنار نزدیکی آن به اقیانوس این محله را تبدیل به محله‌ای زیبا کرده‌است.

ییل‌تاون (Yaletown)

علی‌رغم اینکه اجاره‌بها در ییلتون بالا است افراد بسیاری به دلیل نزدیکی به مرکز تجاری شهر، در این محله به دنبال اجاره خانه در ونکوور هستند به علاوه پیدا کردن خانه‌های خالی برای اجاره نیز در این محله اندکی مشکل است و شما باید زمان زیادی را صرف جست‌وجو برای خانه کنید. البته این مساله خود نشان‌دهنده‌ی محبوبیت بالای این منطقه در میان ساکنین ونکوور است. ییلتون در جنوب شرقی قسمت مرکزی ونکوور، تعداد زیادی رستوران و فروشگاه دارد که برای بسیاری از مردم معیار مهمی برای انتخاب محل زندگی است.

گَس‌تاون (Gastown)

افرادی که به معماری ترکیبی کلاسیک و مدرن علاقه‌مند هستند، اگر با گَس‌تاون آشنا شوند، حتما برای اجاره خانه در ونکوور سری به آن خواهند زد. اگرچه این منطقه تا حدودی به مناطق فقیر نشین نزدیک است اما به دلیل دارا بودن جاذبه‌های تاریخی نه تنها مورد علاقه‌ی گردشگران است، بلکه افراد بسیاری را هم برای سکونت به سمت خود می‌کشد. رستوران‌ها و فروشگاه‌های متنوع در گَس‌تاون هم مانند دیگر محلاتِ بخش مرکزی ونکوور، جزو اولین مواردی است که به چشم هر بیننده‌ای می‌آید.

بخش غربی ونکوور (West Side Vancouver)

محلات بخش غربیِ ونکوور با تنوعی بالای کاربری برای افراد بیشتری جذاب هستند و برای اجاره خانه در ونکوور، مهاجرین بیشتری به سمت آنها کشیده‌می‌شوند. به علاوه طراحی دقیق خانه‌های این محله‌ها که آنها را در وضعیتی مطلوب قرار می‌دهد از دیگر دلایلی است که باعث می‌شود جویندگان اجاره خانه در ونکوور، جست‌وجوی خود را از اینجا شروع کنند. محله‌های بخش غربی ونکوور در ادامه معرفی می‌شوند.

فِیرویو (Fairview)

نزدیکی به مراکز تفریح و سرگرمی برای بسیاری از افراد یکی از معیارهای انتخاب محله برای اجاره خانه در ونکوور است. اگر این افراد فِیرویو را بشناسند، قطعا آن را اولین اولویت خود قرار می‌دهند. این محله که با نام گرَن‌ویل‌آیلند (Granville Island) نیز شناخته می‌شود، پر است از استودیوهای هنری و تئاتر، فروشگاه‌های مختلف و رستوران‌ها و کافه‌ها. در رزوهای تعطیل علاوه بر ساکنین فِیرویو می‌توانید تعداد زیادی از ساکنین دیگری محله‌ها را هم ببینید که برای تفریح و گذران اوقات فراغت خود به این محله آمده‌اند.

کیستیلانو (Kitsilano)

اگر برای اجاره خانه در ونکوور، کیستیلانو را انتخاب کنید، در سال‌های سکونت در آن می‌توانید یک سبک زندگ فعال – که بیشتر مورد علاقه‌ی جوان‌ها است – را تجربه کنید. دیگر تجربه‌ی منحصر به‌فردی که سکونت در این منطقه در اختیار شما می‌گذارد زندگی در مجاورت یکی از بهترین سواحل شهری جهان یعنی کیتزبیچ (Kits Beach) است. کیتزبیچ حتی بر روی قیمت خانه‌ها در این محله تاثیر می‌گذارد به طوری که هرچه به این ساحل زیبا نزدیک‌تر باشید، قیمت خانه‌ها نیز گران‌تر است.

در صورتی که به سبک زندگی سالم با تمرکز بر موادغذایی ارگانیک علاقه‌مند هستید، می‌توانید از زندگی در کیستیلانو لذت مضاعف ببرید. وجود مکان‌های تفریحی در فضای باز از دیگر دلایل محبوبیت این محله‌ی غربیِ ونکوور است.

کریس‌دیل (Kerrisdale)

در صورتی که خود شما یا یکی از افراد خانواده‌تان دانشجوی دانشگاه بریتیش کلمبیا هستید، به شما توصیه می‌کنیم برای اجاره خانه در ونکوور ابتدا گشتی در کریس‌دیل بزنید. چرا که این محله بسیار به دانشگاه بریتیش کلمبیا نزدیک است و می‌توان با یک اتوبوس، خیلی سریع به دانشگاه رسید. ضمنا نسبتا به راحتی می‌توانید گزینه‌های مناسبی با قیمت‌های معقول برای اجاره پیدا کنید. اگرچه با این توصیفی که ارائه شد ممکن است فکر کنید که کریس‌دیل یکی محله‌ی دانشجویی است اما بد نیست بدانید که تعداد زیادی از افراد بازنشسته و هم‌چنین سالمندان ثروتمند ونکوور ساکن این محله هستند و بیشتر ساکنین این محله نیز سال‌هاست که در همین‌جا زندگی می‌کنند.

بخش شرقی ونکوور (East Side Vancouver)

به طور کلی در بخش شرقی ونکوور می‌توانید ساکنینی با ملیت‌های گوناگون را ببینید و همین مساله باعث بالا رفتن تنوع فرهنگی در این بخش شهر شده‌است. بنابراین بسیاری از مهاجرینی که برای اولین بار وارد ونکوور شده‌اند تمایل دارند که در این بخش ساکن شوند. به عنوان مثال محله قدیمی استراثکُنا (Strathcona) بسیار مورد علاقه‌ی مهاجرین چینی می‌باشد. در ادامه با برخی محله‌های بخش شرقی بیشتر آشنا می‌شوید:

ریلِی‌پارک (Riley Park)

ریلِی‌پارک از جمله مناطقی است که در سال‌های اخیر تغییرات زیادی نموده‌است؛ چرا که از محله‌ای که سرتاسر خیابان اصلیِ آن پوشیده از تعدادی مغازه عتیقه‌فروشی بود تبدیل به محله‌ای سرزنده و پررونق شده‌است و قطعا مهم‌ترین عوامل این سرزندگی فضاهای سبز گسترده و یک مرکز اجتماعات بزرگ در ریلِی‌پارک هستند. به خاطر این مرکز اجتماعات بزرگ است که تعاملات اجتماعی در میان ساکنین این منطقه‌ی شرقی ونکوور

روز به روز در حال افزایش است و بسیاری از افراد برای اجاره خانه در ونکوور آن را به بسیاری از محلات دیگر ترجیح می‌دهند. به علاوه انواع فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و کافه‌ها نیز در سال‌های اخیر به ریلِی‌پارک افزوده شده‌اند.

گرندویو (Grandview)

نمی‌توان از گرندویو صحبت کرد و نامی از کامرشیال درایو (Commercial Drive) نیاورد. این مرکز که به طور خلاصه درایو هم نامیده می‌شود، هم یک مرکز مسکونی و هم یک مرکز تجاری است. یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب گرندویو برای اجاره خانه در ونکوور وجود همین مرکز دومنظوره است. شما می‌توانید در درایو تعداد زیادی از رستوران‌ها، کافه‌ها و فروشگاه‌ها مواد غذایی ارگانیک را ببینید و با وقت گذراندن در کافه‌های شبانه آن از لذت شنیدن اجرای زنده‌ی گروه‌های موسیقی را بهره‌مند شوید. این محله ممکن است همچنین به دلیل قیمت‌های مناسب خانه‌هایش برای گروهی جذاب باشد.

بخش جنوبی  ونکوور (South Vancouve)

با زندگی در بخش جنوبی شهر ونکوور، می‌توانید به رویای خود برای یک زندگی اجتماعی تثبیت‌شده و آرام، جامه‌ی عمل بپوشانید. به علاوه با کاربری‌های متنوعی که محلات این بخش شهر دارند، می‌توانید با توجه به ویژگی‌های متفاوت هر محله، محله‌ی مناسب خود را پیدا کنید. برای این کار باید شناخت بیشتری از این محله‌ها پیدا کنید:

کیلارنِی (Killarney)

اگر برای اجاره خانه در ونکوور یکی از معیارهای شما قیمت مناسبِ اجاره‌بها است، حتما در جست‌وجوهایتان سری به کیلارنِی بزنید؛ معمولا کسانی که برای جست‌وجوی خانه به این محله می‌روند دست خالی برنمی‌گردند؛ چرا که علی‌رغم کمبود مسکن در جمعیت انفجاری ونکوور، در این محله هنوز هم می‌توانید گزینه‌های زیادی برای اجاره پیدا کنید. گزینه‌هایی که در این محله می‌بینید در کمتر محله‌ای در ونکوور دیده می‌شوند؛ مثلا خانه‌هایی که در آنها چند خانوار ساکن هستند.

مزیت کیلارنِی تنها خانه‌های فراوان با قیمت‌های مناسب نیست، بلکه در کنار این عامل، فضاهای سبز، مسیرهای پیاده‌روی و دسترسی مناسب به مدارس نیز آن را برای بسیاری به محله‌ای محبوب تبدیل کرده‌است. از دیگر مزایای کیلارنِی، دسترسی آسان ساکنین آن به فروشگاه‌ها و امکانات رفاهی مختلف است. زندگی در این منطقه به شما کمک می‌کند که خیلی سریع در فرهنگ ونکوور حل شوید. ضمنا اگر قصد راه‌اندازی یک کسب وکار را دارید و دوست دارید که کسب‌وکارتان را در کحلهظ ی سکونتتان مدیریت کنید، کیلارنِی را فراموش نکنید.

مارپُل (Marpole)

اگر برای اجاره خانه در ونکوور به دنبال مکانی آرام می‌گردید که در آن از هیاهوی زندگی شبانه و ازدحام بارها و رستوران‌ها خبری نباشد، بهترین گزینه محله‌ی مارپُل است. می‌توانید علی‌رغم یک زندگی آرام در محله‌ای خانواده‌محور، در یکی از خانه‌های بزرگ آن با چند اتاق خواب ساکن شوید و اجاره‌بهای نسبتا منصفانه‌ای نیز برای این زندگی آسوده بپردازید.

بخش شمالی ونکوور (North Vancouver)

بخش شمالی شهر ونکوور به خصوص بسیار مورد علاقه‌ی کسانی است که برای اولین بار می‌خواهند در این شهر ساکن شوند. اگرچه خانواده‌محور بودن و قیمت مناسب خانه‌های این منطقه یکی از مهم‌ترین دلایل این محبوبیت است، اما نباید دسترسی راحت به کوه‌های شمال ساحل برای دوچرخه‌سواری و اسنوبورد را در جذب تازه‌واردان به این بخش ونکوور نادیده گرفت. برای آشنایی با کلیت بخش شمالی شهر ونکوور کافی است مهم‌ترین محله‌ی آن را بشناسید.

لین‌وَلی (Lynn Valley)

لین‌وَلی از طرف مجله ونکوور به عنوان سومین مکان مناسب در ونکوور برای زندگی انتخاب شده‌است. اگر به یافته‌های این مجله اعتماد دارید، برای اجاره خانه در ونکوور، جست‌وجو در میان گزینه‌های اجاره در این محله را از دست ندهید. وجود فضاهای سبز وسیع و زیبا و دسترسی به مدارس باکیفیت، مهم‌ترین ویژگی‌های جذاب این محله‌ی شمالی ونکوور هستند. به علاوه زندگی در لین‌وَلی بسیار مقرون‌به‌صرفه بوده و ساکنین آن هر روزه شاهد رشد فزاینده‌اش هستند.

علاوه بر مکانی که به طور کلی برای زندگی مناسب است، لین‌وَلی به طور خاص مورد توجه افرادی است که زندگی در محیطی آرام و بی‌سروصدا و هیجان را می‌پسندند.

اجاره خانه، آچارتمان و کاندو در ونکوور

جست‌وجو برای اجاره خانه در ونکوور

تا اینجای کار علاوه بر تصور ذهنی از خانه‌ی موردنظرتان محله‌های ونکوور را هم شناخته‌اید و مکان مناسب برای زندگی در این شهر را انتخاب کرده‌اید. حالا دیگر وقت آن است که جست‌وجو برای یافتن خانه‌ی ایده‌آلتان را شروع کنید. آیا می‌دانید که از چه روشی باید به دنبال خانه‌های اجاره‌ای در ونکوور بگردید؟

لازم است بدانید که جست‌وجوی خانه در ونکوور – مانند دیگر شهرهای کانادا – تنها از یک روش ممکن نیست بلکه روش‌های گوناگونی برای این کار وجود دارد. این روش‌ها عبارتند از:

 • آگهی‌نامه‌ها در روزنامه‌های محلی که عموما به عنوان “want ads” هم شناخته می‌شوند.
 • تابلوهای اعلانات در مکان‌های عمومی
 • کتابخانه‌های عمومی یا دفاتر موجود در پردیزه‌های دانشجویی
 • وبسایت‌های مخصوص خانه‌ها یا آپارتمان‌های اجاره‌ای
 • پرس‌وجو از آشنایان
 • تابلوهای “برای اجاره” یا “For Rent” در محله‌ای که قصد زندگی کردن در آن را دارید
 • پرس‌وجو از مدیر ساختمان خانه‌ی خاصی که مدنظر شماست.

چک‌لیست جست و جو برای اجاره خانه در ونکوور

برای اینکه بتوانید از وضعیت برخی موارد ضروری در یک خانه‌ی اجاره‌ای مطمئن شوید، می‌توانید در مورد این ضروریات سوالاتی بپرسید، از جمله‌ی این سوالات میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آیا هزینه‌ی آب و برق و منبع انرژی هم جزو اجاره‌بها هستند؟ در این صورت، هر کدام از آنها در ماه چقدر هزینه دارند؟
 • آیا اجازه دارید یک‌سری تغییرات در خانه بدهید؟ مثلا خانه را رنگ کنید، کف‌پوش آن را تغییر دهید و مواردی از این دست؟
 • آیا سیگار کشیدن یا نگهداری از حیوانات خانگی در خانه‌ای که اجاره کرده‌اید، مجاز است؟
 • آیا پارکینگ در خانه وجود دارد؟ و اگر اینطور است آیا برای استفاده از آن باید هزینه‌ی جداگانه‌ای پرداخت کنید؟
 • محله‌ای که خانه در آن قرار دارد چطور محله‌ای است؟ مثلا امنیت در آن در چه سطحی است؟
 • وضعیت مستاجرین و همسایه‌های دیگر چطور است؟ مثلا آیا آنها خانواده هستند یا مجردند؟
 • مسئولیت رسیدگی به ساختمان و نگهداری از آن بر عهده‌ى چه کسی است؟
 • اگر مکانی که می‌خواهید اجاره کنید آپارتمان است آیا در این آپارتمان کمد انباری یا قسمتی مجزا برای نگهداری از دوچرخه وجود دارد؟ و در صورت وجودِ آنها آیا باید هزینه‌ای جداگانه برای آنها پرداخت نمود؟ و از همه مهم‌تر اینکه امنیت آنها چقدر است؟
 • خانه یا آپارتمان تا چه حد امنیت دارد؟ از چه نوع قفلی برای درهای آن استفاده می‌شود؟ آیا قفل‌ها به تازگی عوض شده‌اند؟

اولین بازدید برای اجاره خانه در ونکوور

علاوه بر سوالات فوق که پرسیدن آنها، شما را به شناخت بهتری از خانه‌ای که می‌خواهید اجاره کنید می‌رساند، اولین بازدید شما از این خانه نیز می‌تواند اطلاعات زیادی از وضعیت آن در اختیارتان بگذارد. البته در صورتی که برخی موارد مهم را خودتان شخصا بررسی کنید. به عنوان مثال می‌توانید قفل‌های در ورودی را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا آنها به درستی قفل می‌شوند یا خیر، گاز خوراک پزی و فر را روشن کنید و همچنین در یخچال و فریزر را باز کنید تا از سالم بودن آنها مطمئن شوید. یادتان نرود که شیرهای آب را باز کنید و سیفون توالت را هم بکشید. همچنین می‌توانید درهای کمدها را باز کنید و ببینید که چقدر جا دارند و در مورد درست کار کردن و کافی بودنِ سیستم‌های گرمایشی خانه از صاحب‌خانه یا مباشر او پرس‌وجو کنید.

بعد از اینکه به هریک از روش‌های فوق توانستید خانه‌موردنظرتان را پیدا کنید، از امضای قرارداد اجاره گرفته تا حقوق و وظایف موجر و مستاجر باید از یک سری از قوانین اطلاع داشته‌باشید و باید بدانید که برخی از آنها در استان‌های مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. برای آگاهی از جزئیات قوانین مربوط به استان بریتیش کلمبیا، می‌توانید به وب‌سایت Canada Mortgage and Housing Corporation مراجعه کنید.

اجاره خانه، آچارتمان و کاندو در ونکوور

امضای قرارداد اجاره

بعد از اینکه به یکی از روش‌های توصیف‌شده توانستید خانه‌ی موردنظرتان را پیدا کنید، اولین قدم تنظیم یک اجاره نامه‌ی مناسب و امضای آن توسط طرفین قرارداد – موجر و مستاجر – است.

اجاره‌نامه یک قرارداد حقوقی مابین موجر و مستاجر است که حاوی تمام شرایطی است که شما و صاحب‌خانه‌تان بر سر آن به توافق رسیده‌اید. حتما سعی کنید کلمه‌به‌کلمه‌ی اجاره‌نامه را دقیق بخوانید و به بند بند آن فکر. حتمی ممکن است لازم بدانید که یک وکیل یا یک فرد وارد به قراردادهای قانونی را استخدام کنید تا برای امضای قرارداد اجاره به شما مشاوره بدهد.

محتویات اجاره‌نامه

به طور کلی اجاره‌نامه‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • نام و شماره تماس مستاجر و موجر
 • آدرس خانه یا آپارتمانی که می‌خواهید آن را اجاره نمایید
 • اجاره‌بهای مورد توافق به علاوه‌ی موارد دیگری که هزینه‌ی آنها هم جزو اجاره بها در نظر گرفته‌شده‌است از جمله تسهیلات، پارکینگ، تلویزیون کابلی
 • روز دقیق پرداخت اجاره‌بها مثلا اول هر ماه
 • درصدی که صاحب‌خانه حق دارد در آینده بر اجاره‌ی‌بهای ملکش اضافه کند
 • مدت زمانِ اجاره‌ی خانه ( مثلا ماهانه یا سالانه)
 • شرایط به هم خوردن قرارداد اجاره؛ یعنی در چه شرایطی قرارداد اجاره خود‌بهخود ملغی می‌شود و مثلا شما به عنوان مستاجر مختار هستید که ملک اجاره‌ای را به مستاجر دوم اجاره بدهید
 • فهرستی از تعمیرات یا سرویس‌هایی که انجام یا ارائه‌ی آنها در جهت حفظ و نگهداری از خانه بر عهده‌ی شما است.
 • هر نوع محدودیت دیگری که صاحب‌خانه در نظر گرفته‌است؛ مثلا منعِ سیگار کشیدن یا منعِ نگهداری از حیوانات خانگی
 • جزئیات مربوط به موقعیت‌هایی که صاحب‌خانه یا مباشر او اجازه دارد وارد خانه شود؛ صاحب‌خانه یا مباشر او در چه موقعیت‌های، به چه شکلی و با رعایت چه شرایطی اجازه دارد وارد خانه‌ی که شما اجاره کرده‌اید بشوند
 • پروسه‌هایی که برای ایجاد تغییرات در اجاره‌نامه یا حل هر نوع عدم توافقی باید طی شود

نکاتی در مورد امضای قرارداد برای اجاره خانه در ونکوور

قبل از امضای قرارداد اجاره لازم است برخی نکات را بدانید و به آنها توجه کنید تا از مواجه شدن با هر نوع مشکل حقوقی بر حذر باشید. برخی از این نکات در ادامه آمده‌اند:

تغییرات در اجاره‌نامه‌های از پیش‌آماده

بسیاری از استان‌ها یک فرم اجاره‌نامه‌ی یک یا دو صفحه‌ای دارند که می‌توان برخی از مفاد و شرایط را بر حسب توافق طرفینِ قرارداد – بر اساس قوانین خاص هر استان – به آن اضافه کرد یا از آن کم کرد. توجه داشته‌باشید که از طرفی هر تغییری که مدنظرتان هست را حتما در اجاره‌نامه مکتوب کنید و از طرف دیگر تغییراتی که صاحب‌خانه در اجاره‌نامه مکتوب می‌کند یا از آن حذف می‌کند را به خوبی مطالعه کنید و اطمینان یابید که این تغییرات به ضرر شما نیستند.

آگاهی کامل از متن اجاره‌نامه

مکتوب کردن تغییرات موردنظر

امضای قرارداد طولانی‌مدت اجاره

اکثر اجاره‌نامه‌ها برای مدت یک سال تنظیم شده‌اند. اما گاهی اوقات یک صاحب‌خانه ممکن است از شما بخواهد که قرارداد اجاره‌‌ای با مدت زمان بیشتر از یک سال را امضا کنید. این کار اساسا غیرقانونی نیست، و صاحب‌خانه به طور کلی اجازه‌ی این کار را دارد اما اگر شما با چنین موردی مواجه شدید، ، ابتدا اطمینان حاصل کنید از اینکه مدت زمانی که موجر مدنظر دارد را دقیقا متوجه شده‌اید و امضای قرارداد اجاره با این مدت زمان چیزی بر شما تحمیل نمی‌کند. سپس قرارداد اجاره را امضا کنید.

توافق بر سر اجاره‌بها

قرارداد اجاره بعد از پایان یافتن مهلت: در کانادا وقتی که مدت مقرر در اجاره‌نامه به پایان رسید مجبور نیستید که یک قرارداد جدید برای اجاره تنظیم کنید و به طور خودکار اجاره‌ی سالانه شما تبدیل به یک اجاره‌ی ماهانه یا در واقع ماه‌به‌ماه می‌شود. در این حالت، باز هم همه چیز به همان صورتی که در اجاره نامه‌ی قبلی شما بود باقی می‌ماند.

داشتن یک کپی از اجاره‌نامه

حقوق و وظایف موجر و مستاجر

در ونکوور مانند دیگر قسمت‌های کانادا، مسئولیت‌هایی بر عهده صاحب‌خانه و مستاجر است که هر دوی آنها باید تا پایان مدت اجاره به آنها متعهد باشند:

مسئولیت‌های صاحب‌خانه

 • جمع کردن اجاره‌بهای خانه
 • نگهداری خانه در شرایط مناسب امنیتی و همچنین ساختمانی
 • در اختیار گذاشتن تمامی امکاناتی که در اجاره‌نامه قید شده‌اند ( مانند یخچال، گاز خوراک‌پزی، سیستم گرمایشی)
 • مدیریتِ انجام تعمیرات احتمالی و پرداخت هزینه‌های مربوط به این تعمیرات زمانی که چیزی در خانه خراب می‌شود.
 • فراهم کردن تسهیلاتی مانند الکتریسیته، آب گرم یا آب سرد

مسئولیت‌های مستاجر

 • پرداخت مبلغ تعیین‌شده‌ی اجاره‌بها به صورت کامل و سرِ موقع تعیین‌شده
 • تمیز نگه‌داشتن و سالم نگه‌داشتن خانه
 • تماس با صاحب‌خانه در مواقع تعمیرات و سرویسِ ضروری
 • اجازه به صاحب‌خانه یا مدیر یا مباشر او برای انجام تعمیرات مورد نیاز یا نشان دادن خانه به مستاجرین جدید
 • پرداخت هزینه‌ی تسهیلات مختلف – که ممکن است جزو اجاره‌بها در نظر گرفته‌شده‌باشد یا لامز باشد که مستاجر آنها را به صورت جداگانه پرداخت نماید.

اجاره خانه، آچارتمان و کاندو در ونکوور

 

حتما بخوانید:  مهاجرت به آلمان از طریق کار در سال 2021

مواردی که بعد از تحویل گرفتن کلیدها باید انجام دهید

علاوه بر نکاتی که قبل از امضای قرارداد اجاره باید آنها را رعایت کنید، مواردی نیز هستند که بعد از تحول گرفتن کلیدهای ملک اجاره‌ای انجام آنها بر عهده‌ی شما است. برخی از این موارد عبارتند از:

 • وقتی برای اولین بار به خانه یا آپارتمان وارد می‌شوید، تمام قسمت‌های آن را با دقت بررسی کنید و همه‌ی خرابی‌ها را یادداشت کنید. حتی بهتر است که از آنها عکس بگیرید. ضمنا از صاحب‌خانه نیز بخواهید که فهرستی که از خرابی‌ها برداشته اید را امضا کند، و خودتان هم حتما یک کپی از آن را نگه دارید.
 • از صاحب‌خانه‌ی خود درخواست کنید که در استفاده از مواردی مانند صندوق پستی، آیفون در ورودی، سطل آشغال و سیستم بازیافت، خشکشویی، پارکینگ برای ماشین خودتان – و یا مهمان‌هایتان – و همچنین در مورد طرز کار لوازم خانگی، بر اساس قوانین ایالت بریتیش کلمبیا عمل کند.

 

 

پرداخت اجاره خانه در ونکوور

بر اساس قراردادی که با صاحب‌خانه امضا کرده‌اید، باید در تاریخ توافق‌شده مبلغ اجاره‌بها را به طور کامل پرداخت کنید. این تاریخ توافقی عموما اول هر ماه است و ممکن است شامل برخی هزینه‌های دیگر از جمله آب و برق و انرژی، تلویزیون کابلی، هزینه‌ی پارکینگ و … هم بشود.

اگر اجاره‌بهای شما شامل هزینه‌های تسهیلات آب و برق و انرژی نشود، خودتان باید این قبض‌ها را پرداخت کنید. در این صورت باید حتما آنها را سرِ موقع پرداخت کنید وگرنه باید جریمه بدهید، به علاوه اگر چند ماه قبض‌ها را پرداخت نکنید آب، برق یا منبع انرژی شما قطع می‌شود.

نحوه‌ی پرداخت اجاره‌بها

مبلغ اجاره را به یکی از سه روش زیر می‌توانید پرداخت کنید:

 1. پول نقد: در صورتی که اجاره‌بها را به این شکل پرداخت کردید باید حتما حواستان باشد که رسیدی مبنی بر پرداخت آن به صورت کامل دریافت کنید.
 2. چک‌های زمان‌دار: بسیاری از صاحب‌خانه‌ها در همان ابتدا که خانه را اجاره می‌دهند 12 چک تاریخ‌دار از مستاجر می‌گیرند که تاریخ هرکدام از آنها برای اول ماه است.
 3. چک تایید شده: این نوع چک در واقع یک مدرک مالی است که به تایید بانک رسیده‌است؛ در واقع بانک به موجب این چک گواهی می‌دهد که شما به اندازه‌ی مبلغِ چک، در حساب خود پول دارید و قادر به پرداخت این مقدار هستید. بسیاری از صاحب‌خانه‌ها عموما از مستاجرشان یک چک تایید شده برای اجاره‌های ماه‌های اول و آخر قراردادشان می‌گیرند.

افزایش قیمت اجاره خانه

یکی از نگرانی‌های هر مستاجری افزایش مبلغ اجاره‌بها است؛ افزایش اجاره‌بها یک واقعیت اقتصادی است که نمیتوان آن را انکار کرد. اما آنچه مهم است رعایت برخی محدودیت‌ها برای این افزایش است؛ از جمله زمان مجاز برای افزایش اجاره‌بها، میزان مجاز برای افزایش اجاره‌بها و اخطار صاحب‌خانه به مستاجر قبل از افزایش اجاره‌بها

در بیشتر استان‌های کانادا، صاحب‌خانه باید 90 روز قبل از افزایش اجاره‌بها به مستاجر خبر دهد که قصد این کار را دارد، در غیر این صورت مستاجر مختار است که همان مبلغ توافق‌شده‌ی قبلی را پرداخت کند تا زمانی که هشدار مناسب را از طرف صاحب‌خانه دریافت کند.

وظایف صاحب‌خانه در نگهداری از خانه اجاره‌ای

به عنوان کسی که صاحبِ اصلی ملک اجاره‌ای است، نقش عمده در نگهداری از خانه را موجر بازی می‌کند. او مسئول رسیدگی به خرابی‌های خانه است و وظیفه‌ی نگهداری و تعمیر لوازم خانه را نیز بر عهده دارد. بنابراین اگر چیزی در خانه‌ی اجاره‌ای شما خراب شد، بلافاصله صاحب‌خانه یا مشاور او را در جریان قرار دهید تا هرچه سریع‌تر نسبت به تعمیر آن اقدام کنند. اگر صاحب‌خانه به درخواست شما برای انجام تعمیرات مورد نیاز پاسخ نداد، می‌توانید رسما از مقامات مربوط به اجاره ملک در استان بریتیش کلمبیا بخواهید که صاحب‌خانه را ملزم به انجام تعمیرات مورد نظر و رفع خرابی‌ها کنند.

هرگز خودسرانه هزینه‌ی تعمیرات را از روی اجاره‌بها کم نکنید؛ این کار کاملا غیرقانونی است و صاحب‌خانه می‌تواند بابت این کار از شما شکایت کند و حتی شما را اخراج نماید.

در مواردی که خانه نیاز به تعمیرات اورژانسی دارد، بلافاصله با صاحب‌خانه تماس بگیرید و اگر نتوانستید او را پیدا کنید پیغام صوتی برایش بگذارید. بهتر است این پیغام را ضبط کنید و تاریخ آن را در جایی یادداشت نمایید.

ممکن است با خرابی‌هایی مواجه شوید که جان شما را تهدید می‌کنند (مانند اتصال سیم‌های برق) یا منجر به تعمیرات پرهزینه‌تر می‌شوند، در این موارد این امکان وجود دارد که خودتان اجازه‌ی انجام تعمیرات را داشته‌باشید. اما یادتان باشد که حتما از تعمیرکار بخواهید که فاکتورها را مستقیما برای خود صاحب‌خانه بفرستد و در صورتی که مجبور شدید خودتان هزینه‌ها را بپردازید، تمام هزینه‌های پرداختی را ثبت کنید و به صاحب‌خانه یادآوری کنید که هزینه‌ها را به شما برگرداند.

وظایف مستاجر در نگهداری از خانه اجاره‌ای

شما نیز به عنوان مستاجر و کسی که در حال حاضر صاحب ملکِ اجاره‌ای است، برای نگهداری و حفاظت از خانه وظایفی بر عهده دارید. به عنوان مثال باید همیشه و به خصوص در زمان‌هایی که به مسافرت می‌روید، از امنیت خانه مطمئن باشید.

یا برای جلوگیری از آلودگی و تجمع حیوانات خیابانی آشغال‌ها را به موقع و در بسته‌بندی مناسبی دم در بگذارید. مواردی که منجر به جلوگیری از آتش‌سوزی می‌شوند را به خوبی رعایت کنید و به طور کلی سعی کنید با بی‌دقتی و بی‌توجهی باعث بروز برخی خرابی‌ها در خانه نشوید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.