لیست مشاغل مورد نیاز روسیه در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

اگر می خواهید با لیست مشاغل مورد نیاز روسیه آشنا شوید، با ما همراه باشید. ایرانی ها از دیرباز توجه خاصی به مهاجرت به کشور روسیه داشته اند. به طور کلی بر اساس آمار کشور روسیه چهارمین کشور مناسب برای مهاجرت ایرانی ها محسوب می شود. عوامل مهم در مهاجرت ایرانی ها به این کشور می توان نزدیکی جغرافیایی این دو کشور، شباهت نسبی فرهنگ و آداب و رسوم، مناسب بودن هزینه های زندگی و وجود دانشگاه های برتر جهانی را و از همه مهم تر مورد تائید بودن دانشگاه های این کشور از لحاظ وزارت بهداشت و علوم ایران را نام برد.

در حال حاضر نیاز به جذب کارشناسان خارجی در شهر مسکو در مشاغل زیر زیادتر است، اما شرایط یافتن کار در روسیه بر اساس مهارت و تجربه شما ممکن است دشوار یا آسان شود. معمولا پیدا کردن کار در مشاغلی که مورد نیاز روسیه می باشد. آسان تر است. در این مقاله تمامی نکات مربوط با نیازمندی های شغلی روسیه را مورد بررسی قرار می دهیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید:

لیست مشاغل مورد نیاز روسیه در سال 2021:

در این بخش، به بررسی فهرستی از مشاغل مورد نیاز در روسیه در سال جاری می‌پردازیم:

رشته های منابع انسانی:

مشاغل مرتبط: مدیریت   منابع انسانی، مدیریت تجاری، مدیریت مالی، مدیریت فروش

فناوری اطلاعات

مشاغل مرتبط: مهندس IT

زبان انگلیسی

مشاغل مرتبط:

تدریس زبان، مدرس زبان انگلیسی، مترجم

پزشکی و پیراپزشکی

مشاغل مرتبط:

پزشک، داروساز، پرستار کودک

حسابداری:

مشاغل مرتبط:

حسابدار، مدیر مالی، کارمند فروش

مهندسی انرژی:

مهندسی نفت، مهندسی گاز، مهندسی پتروشیمی

 

دیگر مشاغل مورد نیاز در روسیه، تدریس زبان خارجی و پرستار بچه است. بعلاوه امروزه کمپانی‌های بزرگی که در روسیه در زمینه انرژی، امور مالی و یا بخش عمرانی فعالیت دارند، نیاز به جذب نیروی کار بیشتری دارند. آمار بنگاه‌های کاریابی در سن‌پترزبورگ نشان‌ می‌دهد که چند شغل نیاز به نیروی کار بیشتری در این شهر دارند: مدیر فروش، کارمند فروش، راننده و مهندسین. همچنین، در روسیه بخش پزشکی و داروسازی با کمبود نیروی کار متخصص و کارآمد مواجه شده است. از بین مشاغل مورد نیاز در روسیه که تسلط به زبان انگلیسی را طلب کند، باید بیشتر به مشاغل تدریس زبان انگلیسی و مشاغل ترجمه‌ای اشاره کرد.

 

لیست مشاغل پرطرفدار و محبوب در روسیه:

از میان 450 حرفه ای که در سیستم اقتصادی روسیه وجود دارد، تنها 28 حرفه در شمار پرطرفدارترین آن قرار دارد که 36 میلیون روس در این حرفه ها مشغول به کارند، در حقیقت چیزی برابر با 50 درصد از تمامی شاغلین کشور.

نکته قابل توجه در میان این آمار و ارقام این است که 14 درصد از این افراد، تنها در دو حرفه ای مشغول به کارند که برای تسلط به آنها کافیست تحصیلات اولیه برای دریافت مدرک دیپلم را گذرانده و بدون نیاز به تحصیلات عالیه دانشگاهی وارد این حرفه ها شوند، در کنار در حال حاضر نیاز به جذب کارشناسان خارجی در شهر مسکو در مشاغل زیر زیادتر است، لیست مشاغل محبوب در کنار لیست مشاغل مورد نیاز روسیه در سال 2021 در این کشور، به انتخاب بهتر شما می تواند، کمک کند.

لیست مشاغل پر طرفدار روسیه:

 

مدیر ریسک:

حتما بخوانید:  هزینه های زندگی در روسیه در سال 2021

این شغل در واقع در رتبه هفتم کار در روسیه قرار دارد. اگر هنوز با این شغل نا آشنا هستید، در واقع یک شغل است که مردم را از هر خطری محافظت میکند. آنها خطرات را شناسایی میکنند، از جمله تهدیدات را شناسایی میکنند.

دندانپزشک:

خب شاید شیرینی های خوشمزه روسی در طول تعطیلات و شکلات های معروف روسی باعث بالا رفتن تقاضای این شغل در روسیه می شود. با این حال بسیاری از زنان روسی در زمینه های پزشکی تحصیل می کنند.

کاپیتان کشتی:

اگر شما آرزوی کار نکردن در دفتر را دارید. کار در بالای سطح آب، ممکن است شغل مناسبی برای شما باشد. استفاده از یک ناخدای کشتی برای هدایت کشتی ها و اطمینان از ایمنی کشتی ها است. سطوح اکسیژن، مایع هیدرولیک، فشار هوا، همه بخشی از مسئولیت آنهاست.

پزشکان:

اگر شما طرفدار پروپاقرص علم پزشکی هستید. نباید نگران نباشید. شغل پزشکی تنها کاری نیست که بتوانید انجام دهید. مشاغل محبوب زیادی در روسیه برای فارغ التحصیلان علوم وجود دارد.

رانندگی:

حرفه رانندگی که طی 15 سال اخیر از آن به عنوان پرطرفدارترین شغل در روسیه یاد می شود، این شغل نیازی هم به تحصیلات عالیه ندارد. امروزه 7 درصد از روسها یعنی معادل 5 میلیون نفر همه ساله به حمل و نقل بار و یا جابجایی مسافران مشغولند. از آنجایی که کشور روسیه پهناورترین کشور دنیاست، طبیعی ست که در سرتاسر این کشور نیاز به راننده برای ساپورت کردن امور حمل و نقل نیازی مهم به شمار رود.

فروشندگی:

دومین حرفه ای که 6.8 درصد از شاغلین روسیه را به خود اختصاص داده است، حرفه فروشندگیست که از سال 2002 به دلیل افزایش تجارت، درصد آن رو به رشد است. امروزه فروشندگان بسیاری در سوپرمارکت ها، فروشگاه های زنجیره ای و مراکز خرید بزرگِ این کشور مشغول به فعالیت میباشند.

مدرسان:

پس از حرفه های رانندگی و فروشندگی، جایگاه سوم در سیستم اقتصادی را آموزگاران به خود اختصاص داده اند که آمارها نشان می دهد در حال حاضر 2.8 درصد از کل شاغلین روسیه معادل 2 میلیون معلم جوان در سیستم آموزشی روسیه در حال تدریس در مدارس هستند.

مدرس زبان های خارجه:

از آنجایی که برای روسها صحبت کردن به زبانی غیر از زبان مادریشان کار بسیار دشواری است و گذشته از آن روسها تعصبات خاصی روی زبان کشورشان دارند، اغلب اوقات برای اموری مانند ارتباط برقرار کردن با توریست ها، کار کردن در صنف رزرواسیون هتل ها، راهنمای تورها و به طور کلی هر کاری که آنها را وادار به صحبت کردن به زبانی غیر از زبان مادری خودشان کند، به چالش می افتند. در نتیجه کسانی که در دانشگاه رشته های زبان های خارجه را می خوانند می توانند در فصل تابستان که رسما گردشگری در این کشور شروع می شود، به عنوان مترجم کار کنند.

کارمند امور مالی:

رشته های مالی و حقوقی نیز از جمله رشته های پرطرفدار در روسیه هستند و بازار کاری نسبتا خوبی دارند. کسانی که از این رشته ها فارغ التحصیل می شوند، میتوانند در زمره حسابداران و حسابرسان قرار گیرند و در شرکت های بزرگ به راحتی مشغول به کار شوند.

سایر مشاغل:

گفتنی است امروزه انبوهی از متقاضیان بازار کار در روسیه را کارگران غیرمتخصص از جمله: باربران، مستخدمان، نگهبانان، آسانسورچی ها و امانتداران تشکیل می دهند که برای اداره کردن امور مربوطه نیازی به تحصیلات دانشگاهی ندارند. جهت اطلاع از مهاجرت مهندسان به روسیه کلیک کنید.

حتما بخوانید:  مهاجرت پزشکان به روسیه در سال 2021

 

شغل های رو به رشد، در روسیه:

برخی مشاغل هستند که در سال های اخیر نسبت به قبل، طرفداران بیشتری پیدا کرده اند و در زمره مشاغلی قرار دارند که رو به رشد هستند، از این قبیل می توان به آشپزی، معلمان مهد کودک، معماران، پرسنل بیمارستان، جوشکاران، تعمیرات تجهیزات صنعتی، نجارها و تراشکاران، برق کاران اشاره کرد.

لیست مشاغل کم طرف و بدون پتانسیل رشد:

باید بدانید که وکلا در کشور روسیه شانس چندانی برای یافتن شغل نداشته و بازار کار آن ها در این کشور، درحالت اشباع قرار دارد.

شرایط کار در روسیه:

متوسط یک هفته کاری در روسیه ۴۰ ساعت است و روزهای کاری معمولا دوشنبه تا جمعه است. بر اساس یک هفته کاری ۷ روزه با اضافه کاری، یک کارمند نمی‌تواند بیش از ۴۸ ساعت در هفته کار کند، هر چند در مورد کارهایی چون مهمان‌داری و خرده فروشی معمولا کارکنان در تعطیلات آخر هفته کار می‌کنند.

حقوق بازنشستگی سالانه به ۲۸ روز در سال به اضافه ۷ روز تعطیلات رسمی اختصاص می‌یابد و تمام کارکنان واجد شرایط از حقوق والدین و بیمه‌های بازنشستگی بهره‌مند شوند. مرخصی زایمان از هفته ۵۲ داده می‌شود، با میزان مشخص پرداختی برای هفته‌های قبل از تولد و پس از تولد. همچنین، به کارکنان تعداد روزهای مشخص مرخصی برای مراقبت از فرزندان زیر ۱۴ سال داده می‌شود.

سن بازنشستگی برای بانوان 55 سالگی و برای آقایان 60 سالگی است (بعد از این مدت برایشان 5 سال در بخش خصوصی و 15 سال در بخش عمومی مشارکت در نظر گرفته می شود). قرارداد کاری طبق مقررات قانونی و تا حدودی بواسطه ی توافقنامه های جمعی و مذاکرات فردی تنظیم می شود. قراردادها یا دائمی اند یا مدت زمان معینی دارند. استفاده از قرارداد با مدت زمان معین باید موجه باشد. حداقل حقوق ماهانه 7،500 روبل (8416.5 دلار) است.

 

قوانین کار در روسیه:

قانون کار روسیه در مورد کارگران محلی و خارجی که فعالیت هایی در این کشور دارند یکسان در نظر گرفته می شود. همچنین روسیه، قانون اشتغال معاهدات بین المللی را که ممکن است در شرایط خاص در قرارداد کار کارمندان خارجی اعمال شود، به رسمیت می شناسد. این معاهدات بین المللی به توافق نامه های مالیات مضاعف مربوط می شود که به مالیات های پرداخت شده توسط کارمندان خارجی، با توجه به قوانین داوری المللی و حتی به رسمیت شناختن احکام خارجی اشاره دارد. همچنین، طبق مقررات بین المللی در مورد اشتغال، قانون کار روسیه انواع کارگران زیر را تصدیق می کند:

کارمندانی که مستقیماً توسط یک شرکت استخدام می شوند.

پیمانکاران مستقل؛

کارمندان آژانس (کارگرانی که از طریق آژانس های استخدام شده اند).

بیکاری در روسیه:

متداول ترین دلیل بیکار شدن در روسیه، افزایش بیش از اندازه نیرو و نداشتن بودجه برای پرداخت حقوق است. در این حالت، کارگر حق دارد به مدت دو ماه دستمزد و مخارج فرعی همچون بیمه را از یک تا سه ماه دریافت کند. دلیل دیگر پایان کار می تواند عدم عملکرد خوب یک کارمند باشد که در قانون کار تصریح شده است. زنان باردار و مادران دارای فرزندان کمتر از سه سال نیز نباید اخراج شوند. بازرسان کار فدرال مسئولیت نظارت بر کارفرمایان را بر عهده دارند و مجاز به بررسی حوادث کار، مسائل اداری و نقض صداقت کارمندان هستند.

حتما بخوانید:  هزینه زندگی دانشجویی در روسیه در سال 2021

 

نرخ بیکاری در کشور روسیه چقدر است؟

نرخ بیکاری افراد در روسیه 6% می باشد.

نحوه دریافت ویزای کاری روسیه:

برای دریافت ویزای کاری شهروندان خارجی باید مراحل زیر را دنبال کنند: برای جذب نیرو های کاری خارجی، کارفرما باید سهمیه دریافت نماید. برای انجام این کار، کارفرما باید اطلاعات شرکت را به خدمات استخدامی دولت ارسال کند و در زمان مناسب جهت جذب حرفه ای های خارجی به FMS درخواست دهد.

کارفرما باید به اداره دولتی مربوطه جهت ثبت اجازه کار برای یک فرد خارجی مشخص درخواست دهد. پس از آن، کارفرما باید مدارک لازم را ارسال نماید و تقاضای دعوت نامه جهت پشتیبانی از ویزای کاری دهد.

سپس دعوت نامه و اجازه کار از طریق ایمیل به نیروی کار خارجی فرستاده خواهد شد که فرد خارجی باید این نامه ها را به عنوان بخشی از مجموعه مدارک مورد نیاز درخواست ویزای کاری به دفتر کنسولگری ارسال کند. ارائه ویزای SINGLE به مدت ۹۰ روز که این ویزا در سفارت روسیه صادر خواهد شد. ارائه مجوز کاری برای اتباع خارجی در اداره مهاجرت روسیه انجام می شود.

تبدیل ویزای SINGLE به MULTIPLE و ثبت آن در اداره مهاجرت روسیه اتفاق می افتد. همچنین این فرد خارجی می تواند از این ویزای کاری برای اعضای خانواده اش استفاده نماید؛ که در ویزای آن ها در زیر ستون هدف ویزا نوشته می شود.

حداقل دستمزد و حقوق کارگر ساده در روسیه:

 

حقوق کارگر ساده در روسیه توسط دولت فدرال تعیین می شود. از اول مه ۲۰۱۸، حداقل دستمزد در روسیه از ۹٫۴۸۹ روبل در هر ماه به ۱۱، ۱۶۳ روبل افزایش یافت. این افزایش ممکن است به نظر قابل توجه باشد، به خصوص با توجه به این که حداقل دستمزد در سال ۲۰۱۷ فقط ۷، ۵۰۰ روبل بود.

حداقل دستمزد در روسیه هر شش ماه بازبینی می شود و در هر یک از سه بازبینی اخیر افزایش چشمگیری داشته است، این آماری بود که موسسه مهاجرتی به روسیه در اختیار ما قرار داده است.

در حالی که حداقل حقوق و دستمزد توسط دولت فدرال روسیه تعیین می شود، به علت موافقتنامه های دولت محلی، بین حقوق کارگر ساده در روسیه، در سراسر کشور تفاوت قابل توجهی وجود دارد.

شهرهای اصلی مانند مسکو و سن پترزبورگ و مناطقی با منابع طبیعی بالا دارای بالاترین دستمزد در روسیه هستند، در حالی که پایین ترین دستمزد به طور معمول در مناطق قفقاز شمالی و سیبری جنوبی پرداخت می شود.

از ژانویه ۲۰۱۸، حداقل دستمزد در سن پترزبورگ به ۱۷، ۰۰۰ روبل (تقریبا ۲۵۰ روبل) افزایش یافت. حداقل حقوق و دستمزد در مسکو در حال حاضر ۱۷، ۵۶۱ روبل در ماه است.

سخن آخر:

اگر سوالی برای شما باقی مانده است،که در متن مقاله به آن پاسخ داده نشده است،می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید،همکاران ما در هر ساعت از شبانه روز،پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

 

 

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 6 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 6 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *