استان ساسکاچوان: مقصد جدید مهاجرت به کانادا

استان ساسکاچوان : مقصد نوظهور مهاجرت به کانادا

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

استان ساسکاچوان یکی از قدیمی‌ترین و ریشه‌دارترین استان‌های کانادا است. ساسکاچوان تاریخی 5 هزار ساله دارد. این استان در واقع زادگاه اقوام بومی کانادا بوده است. نمونه‌ای از این اقوام بومی که در کتب تاریخ کانادا همواره از آن‌ها نام برده می‌شود، اقوام مِتیس هستند که ریشه در همین استان دارند. اولین خارجیانی که به این استان مهاجرت کردند، اروپاییانی بودند که در ابتدای قرن شانزدهم میلادی وارد این استان شدند و حرفه و پیشه‌ی اصلی‌شان تجارت پوست حیوانات بود. در آن زمان، ساسکاچوان استان مستقلی نبود بلکه بخشی از قلمروهای شمال‌غربی کانادا به شمار می‌رفت.

موقعیت جغرافیایی استان ساسکاچوان
موقعیت جغرافیایی استان ساسکاچوان

اما موج اصلی مهاجرت به استان ساسکاچوان از سال 1867 به این سو آغاز شد. علت اصلی این موج عظیم مهاجرت، قانون جدیدی بود که دولت کانادا در آن زمان وضع کرد: از آن‌جا که بخش عمده‌ای از خاک این استان غیرقابل سکونت به حساب می‌آمد، دولت کانادا در سال 1872 میلادی قانونی تحت عنوان «قانون تسلط بر اراضی» وضع کرد و با این قانون، در واقع به مهاجران اجازه می‌داد در صورت پاکسازی زمین و آماده‌سازی آن برای کار و زندگی، مالک آن زمین شوند.

این قانون، موج عظیمی از مهاجرت اروپاییان به کانادا را در پی داشت. البته در این زمان هم هنوز ساسکاچوان به عنوان استانی مستقل شناخته نمی‌شد. ساسکاچوان در سال 1905 بود که رسماً به عنوان یکی از استان‌های کانادا به رسمیت شناخته شد.

موقعیت جغرافیایی استان ساسکاچوان

استان ساسکاچوان در جنوب کشور کانادا واقع شده است و از غرب با استان آلبرتا، از شرق با استان مانیتوبا، و از شمال با قلمروهای شمالی کانادا، و از جنوب با کشور ایالات متحده آمریکا هم‌مرز است. این استان تنها استان کاناداست که هیچ مرز طبیعی‌ای ندارد و به همین دلیل است که بر روی نقشه، به صورت یک شکل هندسی منظم دیده می‌شود.

 

آب و هوای استان ساسکاچوان

استان ساسکاچوان را باید پرآفتاب‌ترین استان کانادا دانست. آمارهای اداره هواشناسی کانادا نشان می‌دهد میانگین سالانه‌ی تابش آفتاب در این استان، 2000 تا 2500 ساعت است. دمای هوا در تابستان‌های این استان، گرم (حدود 25 درجه سانتی‌گراد) و در زمستان‌ها سرد (حدود 15- درجه سانتی‌گراد) است. پاییز و بهار این استان، آب و هوایی معتدل و البته متغیر دارد. در مجموع، سرمای این بخش از کانادا، کمتر از اکثر استان‌های دیگر است.

جمعیت و مهاجرت به استان ساسکاچوان

کل جمعیت ساسکاچوان اندکی بیش از 1 میلیون نفر است (آخرین سرشماری‌های ملی کانادا که در سال 2019 انجام شده است نشان می‌دهد این استان، 1.053.960 نفر جمعیت دارد).

نکته جالب در مورد جمعیت استان ساسکاچوان این است که این استان، بالاترین میزان روستانشینی در میان کل استان‌های کانادا را دارد. طبق آمارهای رسمی موجود، افزون بر 35 درصد از کل جمعیت این استان در روستاها زندگی می‌کنند.

یکی از دغدغه‌های اصلی مسئولین استانی، کاهش نرخ رشد جمعیت بوده است. در راستای رفع این دغدغه، در سال‌های اخیر، دولت استانی با تدوین سیاست‌های مهاجرتی جدید، سعی کرده است این استان را نیز تبدیل به مقصدی جذاب برای مهاجران کند، که این امر تا حدودی محقَق شده است و امروز مهاجران فراوانی از سراسر جهان، ساسکاچوان را به عنوان مقصد نهایی خود برای مهاجرت به کانادا انتخاب می‌کنند.

اصلی‌ترین مسیر مهاجرت به استان ساسکاچوان روش نامزدی استانی است. اداره مهاجرت ساسکاچوان در برنامه‌های تدوین‌شده خود قصد دارد سالی حداقل 5 هزار مهاجر جدید بپذیرد.

یکی از اصلی ترین جذابیت‌های این استان برای مهاجران جدید، اقتصاد قوی و روبه‌رشد این استان، و پتانسیل‌های بسیار بالای استان برای صنایع کشاورزی و دامداری است.

ساسکاتون بزرگ‌ترین شهر استان ساسکاچوان
ساسکاتون بزرگ‌ترین شهر استان ساسکاچوان

شهرهای استان ساسکاچوان

اگرچه مرکز استان ساسکاچوان، شهر رجینا است اما بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر این استان، ساسکاتون نام دارد. جمعیت رجینا حدود 200 هزار، و جمعیت ساسکاتون حدود 260 هزار نفر است. اجازه دهید این دو شهر اصلی را به طور مختصر معرفی کنیم.

 

حتما بخوانید:  پرونده اکسپرس اِنتری 2020 بسته شد

رجینا

قبل از آن‌که ساسکاچوان تبدیل به استانی مستقل شود، شهر رجینا مرکز قلمروهای شمالی کانادا به حساب می‌آمد؛ و اندکی بعد از تبدیل شدن ساسکاچوان به استانی مستقل، رجینا پایتخت این استان شد.

اصلی‌ترین پایه‌های اقتصاد رجینا عبارت‌اند از خدمات، و کلیه‌ی صنایعی که به هر نحو ممکن، با منابع طبیعی در ارتباط باشند. در سال‌های اخیر به لطف فعالیت‌های موثر پارک تحقیقاتی رجینا، این شهر تبدیل به یکی از مراکز فناوری و نوآوری در کانادا شده است.

از جمله نکاتی که سبب جذب مهاجران به شهر رجینا می‌شود، هزینه‌های پایین زندگی در این شهر است. همین امر سبب شده تنوع فرهنگی رجینا به خاطر حضور مهاجرانی از ملیت‌ها و قومیت‌های مختلف، بسیار چشمگیر باشد تا حدی که شهر رجینا در سال 2004 به عنوان پایتخت فرهنگی کانادا انتخاب شد.

ساسکاتون

ساسکاتون با 265 هزار نفر جمعیت و 170 هزار کیلومتر مربع مساحت، بزرگ‌ترین شهر استان ساسکاچوان به حساب می‌آید. گذشته‌ی تاریخی این شهر نشان می‌دهد که ساسکاتون تا همین چند دهه‌ی گذشته، متکی به کشاورزی، دامداری و صنایع معدنی بوده است، اما در دهه‌های اخیر با روی‌آوردن به حوزه‌های نوظهوری چون خدمات مالی، راه اقتصادی متفاوتی پیموده است.

شهر ساسکاتون از نظر فناوری‌های بیوتکنولوژیک در عرصه‌ی کشاورزی، یکی از پیشرفته‌ترین نقاط جهان به حساب می‌آید. از طرف دیگر، صنعت داروسازی نیز در این شهر، بسیار پیشرفته است. این شهر در حال حاضر میزبان برترین شرکت‌های داروسازی جهان است.

دانشگاه معروف این شهر، دانشگاه ساسکاچوان نام دارد که هر ساله دانشجویان فراوانی را از کشورهای دیگر به خود جذب می‌کند.

یکی از جذابیت‌های گردشگری در شهر ساسکاتون، فستیوال‌هایی چون فستیوال سالانه‌ی جاز، فستیوال بین‌المللی فرینج، و فستیوال سالانه‌ی شکسپیر است.

سایر شهرهای استان ساکاچوان

مسلماً استان ساسکاچوان محدود به دو شهر رجینا و ساسکاتون نیست. شهرهای دیگر این استان (که عمدتاً شهرهایی کوچک و کم‌جمعیت‌اند) عبارت‌اند از:

 • پرینس آلبرت
 • استیون
 • وارمِن
 • یورکتن
 • ویبرن
 • سویفت کارنت
 • نورث بتل‌فورد
 • ملویل
 • ملفورت
 • مید لیک
 • مارتینز ویل
 • لید مینیستر
 • هامبولت
دانشگاه ساسکاچوان در شهر ساسکاتون- استان ساسکاچوان
دانشگاه ساسکاچوان در شهر ساسکاتون- استان ساسکاچوان

دانشگاه‌های استان ساسکاچوان

به طور خاص باید به چهار دانشگاه و مرکز آموزش عالی در این استان اشاره کرد که هر کدام، جایگاه خاصی در حوزه‌های آموزشی کانادا دارند و دانشجویان متعددی را از سایر کشورهای جهان برای تحصیل به خود جذب می‌کنند:

 • دانشگاه ساسکاچوان (شهر ساسکاتون)
 • دانشگاه رجینا (شهر رجینا)
 • دانشگاه فِرست‌ نیشِنز کانادا (شهر رجینا)
 • موسسه علوم کاربردی و فناوری ساسکاچوان (شهر ساسکاتون)

 

حتما بخوانید:  آزمایش مدیکال کانادا (Medical Exam) چیست؟

اقتصاد ساسکاچوان

همان‌طور که قبلا هم گفتیم، عمده‌ی اقتصاد ساسکاچوان متکی به کشاورزی است. از نظر کشاورزی، استان ساسکاچوان جایگاه ویژه‌ای در تولید غلات، بویژه گندم دارد. این استان در حال حاضر 28 درص از کل غلات و حدود 55 درصد از کل گندم کانادا را تولید و تامین می‌کند. درآمد ساسکاچوان از صنایع کشاورزی، سالانه حدود 2 میلیارد دلار است. البته بخش‌های خدماتی، نظیر خدمات مالی، خدمات بیمه و خدمات مسکن نیز درآمد بسیار بالایی برای این استان دارند. صنایع معدنی (بویژه معادن اورانیوم، زغال‌سنگ، نفت، گاز و پتاس) نیز در این استان بسیار پویا و چشمگیر هستند.

استان ساسکاچوان از نظر نرخ بیکاری، با 5.1 درصد، پایین‌ترین نرخ را در تمام کانادا دارد.

کیفیت زندگی در استان ساسکاچوان

این استان چه از نظر میانگین درآمد خانوار و چه از نظر حداقل دستمزدها، بالاتر از میانگین کلی کشور کانادا است. قیمت مسکن، اعم از خرید و اجاره خانه در این استان، پایین‌ترین قیمت در میان تمامی استان‌های کانادا است و نرخ مالیات در این استان نیز، یکی از کمترین نرخ‌های مالیاتی در کشور کانادا محسوب می‌شود. بعلاوه، خدمات بهداشتی و درمانی در این استان نیز مانند سایر استان‌های کانادا رایگان است.

روش‌های استانی مهاجرت به استان ساسکاچوان
روش‌های استانی مهاجرت به استان ساسکاچوان

روش‌های مهاجرت به استان ساسکاچوان

گفتیم که اصلی‌ترین روش مهاجرت به ساسکاچوان، روش نامزدی استانی است. روش‌های استانی از هر استان به استان دیگر فرق دارند زیرا استان‌های مختلف، اولاً نیازهای مختلفی دارند و ثانیاً بر اساس همان نیازهای خود، شرایط متفاوتی برای پذیرش مهاجران طراحی و تدوین کرده‌اند. اجازه دهید چند مورد از روش‌های مهاجرت به این استان را معرفی کنیم.

 • روش کارآفرینی و کشاورزی ساسکاچوان
 • روش مهاجرت اسکیل ورکر بین‌المللی به ساسکاچوان
 • روش مهاجرت افرادِ دارای سابقه‌ی کار در ساسکاچوان

اطلاعات تکمیلی درباره روش‌های مهاجرت به ساسکاچوان را می‌توانید از وب‌سایت رسمی اداره مهاجرت ساسکاچوان (Saskatchewan Immigrant Nominee Program-SINP) دریافت نمایید. 

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر

وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *