ایالت استرالیای جنوبی از آشنایی تا مهاجرت

ایالت استرالیای جنوبی ؛ از آشنایی تا مهاجرت

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

اگر قصد سفر یا مهاجرت به استرالیا را دارید خواندن این مطلب به شما اطلاعات مفیدی درباره ایالت استرالیای جنوبی، شهر آدلاید (مرکز استرالیای جنوبی) و دیگر شهرهای این ایالت و جاذبه‌های گردشگری منحصر به فرد و زیبایی که دارد خواهد داد.

ایالت استرالیای جنوبی

ایالت استرالیای جنوبی (South Australia) در جنوب استرالیا واقع شده است. این ایالت ۹۸۴۳۷۷ کیلومتر مربع مساحت دارد که از لحاظ وسعت (بزرگی) در بین ایالت‌های استرالیا در رتبه چهارم و از لحاظ جمعیت در رتبه پنجم (بر اساس سرشماری سال 2007) قرار دارد. استرالیای جنوبی چیزی حدود یک میلیون و ششصد هزار نفر جمعیت دارد.

آدلاید مرکز استرالیای جنوبی می‌باشد که بیش‌تر جمعیت این ایالت (چیزی در حدود 80%  جمعیت کل) در شهر آدلاید سکنا گزیده‌اند. شهر آدلاید از لحاظ جمعیت 5مین شهر شلوغ (پرجمعیت) استرالیا می‌باشد.

به جز شهر آدلاید مردم در حاشیه رود ماری (Murray River) که طولانی‌ترین رود استرالیاست نیز زندگی می‌کنند. دیگر نواحی پرجمعیت ایالت استرالیای جنوبی عبارتند از: 1) کوه گمبیر (Gambier Mountain) 2) پورت لینکلن (Port Lincoln) 3) پورت پیری (Port Pirie). (دو مورد آخر از شهرهای بندری ایالت استرالیای جنوبی می‌باشند.)

بر اساس قانونی که از مصوبات دولت بریتانیاست ایالت استرالیای جنوبی در سال ۱۸۳۴ تحت عنوان یک ایالت مستقل معرفی شده است.

*جالب است بدانید که ایالت استرالیای جنوبی بعد از نیوزیلند دومین جایی‌ست در جهان که به زنان حق رای داد و به آن‌ها اجازه نامزد شدن در دولت را دارد. در بین دیگر ایالت‌های استرالیا نیز استرالیای جنوبی اولین ایالتی‌ست که دست به چنین اقداماتی زد.

ایالت استرالیای جنوبی از آشنایی تا مهاجرت

آب و هوا و شرایط جغرافیایی ایالت استرالیای جنوبی

در بخش شمالی و جنوبی ایالت استرالیای جنوبی آب و هوا بسیار متفاوت است. ناحیه جنوبی آب و هوایی مدیترانه‌ای دارد، ناحیه شمالی خشک یا نیمه خشک است.

ساحل جنوبی این ایالت برعکس نیمه شمالی آن (که به واسطه آب و هوای خشکی که دارد در واقع کسی در آن جا زندگی نمی‌کند) بسیار آباد است و مردم در دره‌ای که به آن منتهی می‌شود ساکن هستند.

در ماه‌های ژانویه و فوریه در نواحی گرم این ایالت ممکن است دمای هوا در روز 48+ درجه سانتی گراد بشود.

این ایالت با قلمروی شمالی (Northern Territory) از شمال، با ایالت استرالیای غربی (Western Australia) از سمت غرب، با ایالت ویکتوریا (Victoria) و ایالت نیو ساوت ولز «ولز جنوبی نو» (New South Wales) از شرق دارای مرز مشترک می‌باشد و از جنوب نیز به اقیانوس منجمد جنوبی (Southern Ocean) می‌رسد.

ایالت استرالیای جنوبی با ایالت تاسمانی (Tasmania) مرز مشترک ندارد.

در ایالت استرالیای جنوبی کوهستان‌هایی وجود دارند که کوه‌هایی با ارتفاع کم (کوتاه) در آن‌ها می‌باشند. کوه وودروفی (Mount Woodroffe) با نام دیگر نگاروتارانیا (Ngarutjaranya) با ۱۴۳۵ متر ارتفاع، مرتفع‌ترین نقطه ایالت استرالیای جنوبی و دریاچه ایر (Lake Eyre) که به طور رسمی با نام کاتی تاندا (Kati Thanda) شناخته می‌شود از سطح دریا در عمق ۱۵- متر قرار دارد در واقع پایین‌ترین نقطه ایالت استرالیای جنوبی می‌باشد. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه استرالیا نیز است.

شهرهای ایالت استرالیای جنوبی

 1. آدلاید (Adelaide): پایتخت ایالت استرالیای جنوبی می‌باشد. این شهر اولین شهر پرجمعیت ایالت استرالیای جنوبی‌ست.
 2. پورت لینکُلن (Port Lincoln): شهری‌ست در ایالت استرالیای جنوبی که در سال 1839 تاسیس شده است.
 3. پورت پیری (Port Pirie): شهر و بندر پیری در آدلاید استرالیای جنوبی واقع شده است. این شهر در سال 1845 تاسیس شده است.
 4. پورت آگوستا (Port Augusta): یا پورت اوگوستا شهری‌ست کوچک در ایالت استرالیای جنوبی که در واقع بندرگاهی طبیعی‌ست که در سال ۱۸۵۲ تاسیس شده است.
 5. رنمارک (Renmark): شهر رنمارک استرالیای جنوبی در سال 1904 تاسیس شده است.
 6. کوبر پدی (Coober Pedy): این شهر در سال 1915 پس از کشف شدن معدن اوپال در این منطقه بوجود آمد. ساختمان‌های این شهر برای گریز از حرارت خورشید و دمای هوا در زیر زمین بنا شده‌اند. اکثریت مردم در این شهر در شغل‌هایی که به استخراج سنگ معدن مربوط می‌شود مشغول به کار هستند.
 7. گولوا (Goolwa): این شهر در سال 1853 در استرالیای جنوبی تاسیس شده است. هر چند سال یک بار در این شهر فستیوال قایق‌های چوبی استرالیای جنوبی برگزار می‌شود.
 8. گاولر (Gawler): شهر گاولر قدیمی‌ترین شهر ایالت استرالیای جنوبی می‌باشد که در سال 1836 تاسیس شده است و 3مین شهر پرجمعیت ایالت استرالیای جنوبی می‌باشد.
 9. مورای بریج (Murray Bridge): این شهر 5مین شهر پرجمعیت ایالت استرالیای جنوبی می‌باشد که در سال 1924 تاسیس شده است.
 10. ماونت گمبیر (Mount Gambier): این شهر در دامنه کوه گمبیر واقع شده است و 2مین شهر پر جمعیت ایالت استرالیای جنوبی به شمار می‌آید. این شهر در سال 1854 تاسیس شده است.
 11. ماونت بارکر (Mount Barker): این شهر در سال 1839 پایه‌گذاری شده است. در گذشته ماونت بارکر به طور سنتی منطقه‌ای کشاورزی بوده است و در حال حاضر 4مین شهر پرجمعیت ایالت استرالیای جنوبی می‌باشد.
 12. ناراکورت (Naracoorte): شهر ناراکورت از ادقام دو شهر «Narracoorte» و «Kincraig» در سال 1845 شکل گرفته است.
 13. ویکتور هاربور (Victor Harbor): شهری‌ست که در سال 1863 در شبه جزیره فلوروئه ایالت استرالیای جنوبی تاسیس شده است. جزیره گرانیت (Granite Island) از جاذبه‌های بنام و محبوب این شهر توریستی به شمار می‌آید در این جزیره پنگوئن‌های کوچک سکنا گزیده‌اند.
 14. وایالا (Whyalla): شهر وایالا تا سال 1916 تحت عنوان «تپه‌های کوچک هیل» شناخته می‌شد در سال 1920 با نام وایالا تاسیس و در حال حاضر به واسطه کارخانه‌های فولاد و کشتی‌سازی به شهر فولادی معروف است. این شهر 5مین شهر پرجمعیت ایالت استرالیای جنوبی می‌باشد.

ایالت استرالیای جنوبی از آشنایی تا مهاجرت

اقتصاد ایالت استرالیای جنوبی

کشاورزی و دام‌پروری بخش عمده‌ی اقتصاد ایالت استرالیای جنوبی را شامل می‌شود. صادرات محصولات کشاورزی و دامی از جمله: 1) شراب (این ایالت به واسطه تاکستان‌های فراوانی که دارد جای بسیار مناسبی برای تولید شراب به شمار می‌آید. این نکته قابل ذکر است که ایالت استرالیای جنوبی تولیدکننده بیش از یک دومِ شراب استرالیاست.) 2) گندم 3) پشم و پوست 4) گوشت. تولید و صادرات ماهی و سخت‌پوستان نیز از فعالیت‌های اقتصادی مردم این سرزمین به حساب می‌آید.

صنایعِ تولیدی غیر کشاورزی و دام‌پروری از جمله: 1) ساخت قطعات (فرآورده‌های نفتی) 2) صنعت خودروسازی و ماشین آلات و وسایل نقلیه جاده‌ای 3) سیستم‌های الکترونیکی 4) فناوری دفاع و 5) داروسازی از دیگر فعالیت‌های اقتصادی این ایالت به شمار می‌آیند.

علاوه بر صنایع مذکور درصد زیادی از مردم در واحدهای کمک‌های اجتماعی و مراقبت‌های پزشکی مشغول به کار هستند و همچنین چیزی حدود 12% از نیروی کار ایالت استرالیای جنوبی خرده‌فروشی می‌کنند و در واقع بازار خرده‌فروشی استرالیای جنوبی جزو ستون‌های مهم اقتصادی این ایالت به شمار می‌آید.

آموزش و پرورش و تولید تجهیزات نظامی نیز از حیطه‌های رو به رشد اقتصادی استرالیای جنوبی می‌باشند.

استخراج اورانیوم، مس، نقره و طلا از معدن المپیک دم قطب دیگر اقتصاد ایالت استرالیای جنوبی می‌باشد. معدن المپیک دم (Olympic Dam) که در شمال شهر آدلاید ایالت استرالیای جنوبی واقع شده است بزرگ‌ترین معدن ذخایر اورانیوم در جهان می‌باشد و همچنین از لحاظ میزان ذخایر مس رتبه چهارم جهانی را دارد. این معدن متعلق به کمپانی «بی‌اچ‌پی بیلیتون» (BHP Billiton) می‌باشد. (بی‌اچ‌پی بیلیتون یک کمپانی استخراجِ معادنِ بریتانیایی-استرالیایی‌ست که بزرگ‌ترین کمپانی معادن و فلزات دنیاست)

آموزش و پروش و تحصیلات در ایالت استرالیای جنوبی

در ایالت استرالیای جنوبی ادامه تحصیل تا سن هفده سالگی اجباری می‌باشد. اگر کسی در این بازه سنی در مراکز دیگری در حال آموزش باشد و یا جایی مشغول به کار باشد این که در سیستم آموزش و پرورش نیست ایرادی ندارد.

دانشگاه‌های ایالت استرالیای جنوبی عبارتند از:

 1. دانشگاه آدلاید (University of Adelaide)
 2. دانشگاه فلیندرز (Flinders University)
 3. دانشگاه استرالیای جنوبی (University of South Australia)

*** همه موارد فوق دانشگاه‌های دولتی می‌باشند و در شهر آدلاید واقع شده‌اند. توضیحات بیش‌تر درباره هر کدام از دانشگاه‌های مذکور در بخشی که به شهر آدلاید پرداخته شده، ذکر شده است.

جاذبه‌های طبیعی گردشگری ایالت استرالیای جنوبی

رود ماری

همان طور که در بالا نیز اشاره شد رود ماری (Murray River) طولانی‌ترین رود استرالیا می‌باشد. این رود با 2508 کیلومتر طول از کوه‌های آلپ سرچشمه می‌گیرد و در آخر به دریاچه الکساندرینا (Lake Alexandrina) در ایالت استرالیای جنوبی می‌ریزد. رود ماری مرز طبیعی ایالت‌های نیو ساوت ولز و ویکتوریا می‌باشد.

دریاچه الکساندرینا و دریاچه آلبرت (Lake Albert) که هر دو در همسایگی هم قرار دارند به «دریاچه‌های پایین» شناخته می‌شوند. هر دو دریاچه دریاچه‌های آب شیرین می‌باشند و در واقع دریاچه الکساندرینا آب دریاچه آلبرت را تامین می‌کند.

اگر از تفریحات آبی لذت می‌برید رود ماری مکان بسیار مناسب و زیبایی برای 1) اسکی روی آب 2) قایق‌های پدالی 3) شنا کردن و 4) ماهیگیری می‌باشد. انبوهی از درختان اکالیپتوس که در اطراف‌تان قرار دارند زیبایی این منطقه را دو چندان کرده‌اند. همچنین شما امکان لذت بردن از تورهایی را دارید که با کروزهای شناور بر رودخانه ماری شما را به گشت و گذار در منطقه‌های باستانی و دهکده‌های بسیار کهن و قدیمی اطراف رودخانه می‌برند.

 

کوه گمبیر

کوه گمبیر (Mount Gambier) که به «Ereng Balam» به معنای شاهین عقاب نیز شناخته می‌شود کوهی آتشفشانی‌ست که بر اساس تخمین‌های زده شده چیزی بین 4300-2800 سال سن دارد. این کوه آتشفشانی در حال حاضر خفته است و یکی از دیدینی‌ترین  جاذبه‌های طبیعی گردشگری ایالت استرالیای جنوبی به شمار می‌آید.

هم‌نامی شهر ماونت گمبیر با کوه گمبیر هم به این دلیل می‌باشد که این شهر در دامنه کوه گمبیر بنا شده است.

دریاچه آبی

دریاچه آبی (Blue Lake) دریاچه بزرگی‌ست که آبش از کوه‌های آتشفشانی جوشیده است و آب شهر را تامین می‌کند.

جالب است بدانید که آب دریاچه به دلایلی که هنوز دقیقاً شناخته شده نیست در ماه‌های دسامبر تا مارچ رنگ آبی کوبالتی دارد و در طول ماه‌های آپریل تا نوامبر به رنگ خاکستری سرد درمی‌آید. طبق تحقیقات انجام شده به نظر می‌رسد گرم شدن هوا (کره زمین) در طول تابستان باعث رسوب کردن کربنات کلسیم می‌شود و بلورهایی از کربنات کلسیم بوجود می‌آ‌یند که رنگ آب را به آبی کوبالتی تغییر می‌دهند و با کم شدن میزان رسوبات در فصل‌های سرد از میزان رنگ آبی دریاچه کاسته می‌شود.

دریاچه آبی پدیده‌ای بسیار زیبا شگفت‌انگیز و نادر است که از پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری این ایالت به شمار می‌آید.

باغ غارها

باغ غارها (Gardens Cave) از دیگر پدیده‌های گردشگری و جاذبه‌های توریستی ایالت استرالیای جنوبی می‌باشند که در شهر ماونت گمبیر واقع شده‌اند. باغ‌ها در ابتدا به طور طبیعی بر دهانه‌های آهکی غارها پدید آمده‌اند ولی بعدها با الحاقاتی به آن‌ها و تحت عنوان باغ غارها تبدیل به اماکن گردشگری منحصر به فرد و شگفت‌انگیزی شده‌اند این باغ غارها در سال 2001 به عنوان میراث ایالتی معرفی شدند.

دره باروسا

دره باروسا (Barossa Valley) از مناطق بسیار مهم تولید شراب در ایالت استرالیای جنوبی می‌باشد. باروسا به واسطه طبیعت بکر و تاکستان‌های فراوانی که دارد جزو مناطق گردشگری بسیار آرام و دلچسب این ایالت به شمار می‌آید.

شما این امکان را دارید که با تورهایی که برای کارخانه‌های شراب‌سازی در نظر گرفته شده است مراحل تولید شراب را از نزدیک ببینید و انواع مختلف شراب را با بهترین کیفیت ممکن بچشید. این تورها در بین گردشگرانی که به ایالت استرالیای جنوبی سفر کرده‌اند همواره پرطرفدار و جذاب بوده‌اند.

امروزه در دره باروسا چیزی حدود بیست هزار نفر زندگی می‌کنند که اکثراً در 1) Tanunda 5) Nuriootpa  4) Williamstown 3) Angaston  2) Lyndoch  ساکن هستند.

بازارها و مغازه‌های خرده‌فروشی محصولات درجه یک مزرعه‌داران، رستوران‌ها و غذاهای لذیذ و متنوع منطقه باروسا طرفداران بسیاری از گوشه و کنار جهان دارد و هر ساله به واسطه فستیوال‌های مختلفی که برای انواع متنوع غذاها و شراب‌ها برگزار می‌نماید گردشگران بی‌شماری را به خود جذب می‌کند.

گشت و گذار در این منطقه با ماشین و یا هلیکوپترهای مخصوص گشت‌زنی گردشگران امکان‌پذیر است. اما از تفریحات ویژه و خاص منطقه  باروسا بالون‌سواری‌ست که نه تنها به خودی خود جذابیت خارق‌العاده‌ای دارد که بالون‌سواری در چنین جای زیبا و بکری و دیدن مناظر شگفت‌انگیز از زاویه دیدی متفاوت لذت و جذابیت این تجربه را صدچندان می‌کند.

جزیره کانگورو

جزیره کانگورو (Kangaroo Island) از دوست‌داشتنی‌ترین و پرهوادارترین جاذبه‌های گردشگری ایالت استرالیای جنوبی می‌باشد. این جزیره کهن و دیدنی چیزی حدود صد و چهل هزار بازدیدکننده در سال دارد.

جزیره کانگورو 4405 کیلومتر مربع وسعت دارد و از لحاظ بزرگی 3مین جزیره بزرگ استرالیا (پس از جزایر تاسمانی و ملویل) می‌باشد. بر اساس سرشماری‌ای که در سال 2016 انجام شد جزیره کانگورو حدود 5000  نفر جمعیت دارد.

بر اساس تحقیقات انجام شده سابقه حضور افراد بومی در این جزیره به شانزده هزار سال پیش می‌رسد و آن طور که از شواهد پیداست همچنان تا دو هزار سال پیش نیز در آن جا  حضور داشته‌اند اما بعد از آن ناپدید شده‌اند.

طبیعت بکر، حیات وحش منحصر به فرد و تنوع گونه‌های مختلف حیوانات، پرندگان و گیاهان از ویژگی‌های این منطقه به شمار می‌آید. شنا، ماهیگیری، غواصی، اسنورکلینگ (Snorkeling)، دیدن و پیاده‌روی در بین شیرهای دریایی در پارک حفاظت‌شده (Seal Bay)، دیدن دلفین‌ها و وال‌ها در آب‌ها و همین طور که از نام این جزیره نیز پیداست دیدن کانگوروها از تفریحات ویژه و منحصر به فرد این جزیره به شمار می‌آیند. همچنین شما با استفاده از تورهای سافاری ویژه‌ای که برای گردشگران تدارک دیده شده‌اند امکان دیدن پنگوئن‌ها و کوالاها و دیگر گونههای مختلف جانوران بومی را در پارک‌ها و دشت‌ها و صحراهای اطراف خواهید داشت.

در کنار گشت و گذار در طبیعت بکر و لذت بردن از آب و هوای بی‌نظیر این منطقه شما با چشیدن طعم انگور و عسل تازه و درجه یک لذتی مضاعف را تجربه خواهید کرد.

جالب است بدانید که پرورش زنبور عسل از صنایع مهم و از پایه‌های اقتصادی این منطقه به حساب می‌آید در حدی که این جزیره از قطب‌های صادرات زنبورهای ملکه لیگوریا به شمار می‌آید. است.

پارک ملی فلیندرز چیس 

پارک ملی فلیندرز چیس (Flinders Chase National Park) یکی دیگر از دیدنی‌های جزیره کانگورو در استرالیای جنوبی می‌باشد. این پارک مرکز نگهداری گونه‌های در حال انقراضی چون کوآلاها، کانگوروها و اچیداناها و… می‌باشد.

این پارک ملی مسیرهای مختلف پیاده‌روی در میان جنگل‌های انبوه در جوار مسیرهای آبی متنوع و مسیرهای مخصوص دوچرخه‌سواری دارد. قسمت‌هایی از این پارک برای ماهی‌گیری مناسب می‌باشند.

شما با استفاده از کروزهای دریایی امکان تجربه‌ای فوق‌العاده از بی‌نظیرترین زیبایی‌های طبیعی را خواهید داشت.

در این پارک محل‌های ویژه‌ای برای کپینگ توریست‌ها وجود دارد.

 

پارک حفاظت‌شده کلی هیل

پارک حفاظت‌شده کلی هیل (Kelly Hill Conservation Park) که به خاطر غارهای بسیار کهن و قدیمی‌ای که دارد معروف است از دیگر دیدنی‌های جزیره کانگوروی ایالت استرالیای جنوبی به شمار می‌آید.

ایالت استرالیای جنوبی از آشنایی تا مهاجرت

شهر آدلاید پایتخت ایالت استرالیای جنوبی

شهر آدلاید (Adelaid) در شمال شبه جزیره فلوریو (Fleurieu Peninsula) و در نزدیکی رودخانه تورنس (River Torrens) قرار دارد و از شهرهای جنوبی استرالیا به حساب میآید. این شهر چیزی حدود 900 کیلومتر مربع مساحت دارد.

آدلاید هیلز (Adelaide Hills) یا به عبارتی تپه‌های آدلاید بلندترین نقطه شهر آدلاید می‌باشند (با ارتفاع ۷۲۷ متر). رودخانه اونکاپارینگا (Onkaparinga River) که با نام «Ngangkiparri » شناخته می‌شود از دیگر رودخانه‌های معروف شهر آدلاید به حساب می‌آید.

ساکنان شهر آدلاید آدلایدیَن (Adelaidean) گفته می‌شوند. نام این شهر را از روی آدلاید ساکس مینینگن (همسر پادشاه ویلیام چهارم (William IV)) گذاشته‌اند.

جالب است بدانید که تنوع مذهبی در این شهر به قدری زیاد است که این شهر به شهر کلیساها نیز معروف است. (واژه کلیسا در لغت به معنای مکانی‌ست که افرادی با اعتقادات مذهبی یکسان در آن جمع می‌شوند اما به طور عمومی دلالت بر محلی دارد که مردم در آن عبادت می‌کنند.).

حتما بخوانید:  مهاجرت مهندس کامپیوتر به استرالیا

شهر آدلاید جزو نخستین شهرهایی بود که در آن آزادی‌های مدنی و مذهبی گسترش پیدا کرد.

شهر آدلاید مرکز فرهنگی، ورزشی، سیاسی و تجاری ایالت استرالیای جنوبی به شمار می‌آید. اکثریت بخش‌های تولیدی، موسسه‌های دولتی و مالی ایالت استرالیای جنوبی در این شهر واقع شده‌اند. این شهر بر اساس شاخص کیفیت زندگی (to be born) در بین 10 شهر برتر دنیا قرار دارد.(از بین 140 شهر).

شهر آدلاید به واسطه طبیعت ساحلی منحصر به فردش اعم از تپه‌های شنی، مرداب‌ها، بوته‌زارها، باتلاقها و منطقه‌های تاریخی بسیاری که دارد و همچنین گونه‌های متنوع گیاهی که ویژه این منطقه می‌باشند در سطح جهانی شناخته شده است.

علاوه بر موارد مذکور برگزاری فستیوال‌های مختلف فرهنگی، هنری و غذایی و همچنین رویدادهای مختلف ورزشی به افزایش اعتبار و توسعه صنعت توریسم و گردشگری در آن کمک شایان ذکری کرده‌اند.

آب و هوای شهر آدلاید

شهر آدلاید آب و هوایی مدیترانه‌ای دارد آب و هوای مدیترانیه‌ای سبب می‌شود تابستان‌ها گرم و خشک (°C25 بالای صفر) و زمستان‌ها سرد و معتدل (°C4 بالای صفر) باشند. در زمستان‌ها برف نمی‌بارد مگر به صورت جسته گریخته در ارتفاعات کوه لوفتی (Mount Lofty). ماه جون (June) به واسطه بارش‌های بهاری، پربارش‌ترین ماه سال به شمار می‌آید (در مواردی میزان بارندگی در این ماه به بیش از هشتاد میلی متر می‌رسد.)

اقتصاد شهر آدلاید و شرایط شغلی و رفاهی مردم

یکی از عمده مشاغلی که مردم آدلاید در آن مشغول به کار هستند در زمینه‌های پزشکی و مددکاری اجتماعی می‌باشد که چیزی حدود 13% نیروی کار آدلاید را شامل می‌شود و به این واسطه شهر آدلاید موفق شد از بین دیگر شهرهای ایالت استرالیای جنوبی بیش‌ترین آمار جذب نیروی کار را در این زمینه‌ها داشته باشد.

شهر آدلاید عمده‌ترین مرکز تولید و فروش انواع شراب و دیگر نوشیدنی‌های الکلی نه تنها در استرالیای جنوبی که در سراسر استرالیا می‌باشد.

هولدن (Holden)  یک شرکت خودروسازی استرالیایی‌ست که نماینده جنرال موتورز (General Motors) در استرالیا می‌باشد. (امروزه شرکت جنرال موتورز از لحاظ میزان درآمد و تعداد خودروهای تولیدشده بزرگترین شرکت خودروسازی در کل دنیاست). این کارخانه خودروسازی که در شهر آدلاید قرار دارد نقش بسزایی در اقتصاد این شهر دارد. (بیشتر از 1/2 خودروهای استرالیا در کارخانه جنرال موتورز تولید می‌شوند.

شرکت سانتوس (Santos Ltd company) که 2مین تولیدکننده مستقل نفت و گاز در استرالیاست در آدلاید مستقر می‌باشد این شرکت نیز در اقتصاد آدلاید و استرالیای جنوبی نقش مهمی ایفا می‌کند.

در مجموع صنایع تولیدی، ارائه خدمات صنعتی و صادرات از ستون‌های اصلی اقتصاد شهر آدلاید به شمار می‌آیند و کشاورزی و معدن همان طور که در بخش اقتصاد استرالیای جنوبی نیز به آن‌ها اشاره شده است اصلی‌ترین منبع درآمد این شهر و ایالت می‌باشند.

امکان جذب محیط کار شدن برای مهاجران و دانشجویان در شهر آدلاید در حیطه‌های آموزش و پرورش، خدمات اجتماعی و بهداشتی، صنایع تولیدی و خرده‌فروشی بیش‌تر است تا افرادی که با مهارت‌هایی خاص تمایل به پیدا کردن شغل تخصصی خود در شهر آدلاید را دارند. داشتن مهارت و تخصص در زمینه‌های مذکور به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر و با سرعت بیش‌تر جذب بازاز کار آدلاید شوید.

شرایط رفاهی مردم در آدلاید

شهر آدلاید به واسطه آداب و رسوم فرهنگی و شرایط اقتصادی‌ای که دارد از مناسب‌ترین شهرهای استرالیا برای کار و تحصیل می‌باشد.

امکانات رفاهی و هزینه‌های پایین زندگی این شهر را به گزینه مناسبی برای زندگی کردن تبدیل کرده است. مخارج زندگی در شهر آدلاید چهار درصد از بریزبین و پرت، بیست و یک درصد از ملبورن و بیست و سه درصد از سیدنی ارزان‌تر است.

از عمده دلایلی که باعث پایین آدمدن هزینه‌های زندگی در آدلاید می‌شود قیمت خانه می‌باشد. این مسئله امکان خرید خانه را به جای اجاره‌نشینی برای ساکنان شهر آدلاید فراهم می‌سازد. به عنوان مثال کسی در سیدنی زندگی می‌کند با نصف پولی که در سیدنی برای خرید خانه لازم دارد می‌تواند در آدلاید خانه بخرد و یا کسی که در ملبورن زندگی میکند با دو سوم پولی که در ملبورن می‌شود خانه خرید امکان خرید خانه در آدلاید را دارد.

همان طور که در بالا نیز اشاره شد شهر آدلاید پایتخت فرهنگی‌ هنری ایالت استرالیای جنوبی به شمار می‌آید.

در آدلاید فارغ از این که چه فصلی از سال است در طول سال همواره فستیوال‌ها، جشن‌ها و جشنواره‌ها در حال برگزاری هستند. در ادامه به تعدادی از مهم‌ترین و معتبرترین فستیوال‌ها و رویدادهای فرهنگی هنری این شهر اشاره خواهد شد.

جشنواره آدلاید

جشنواره آدلاید (Adelaide Festival) نه تنها در کل استرالیا یک جشنواره بسیار ممتاز و مهم می‌باشد که در سطح جهانی نیز بسیار معتبر است و در واقع یکی از بنام‌ترین جشنواره‌های هنری دنیا به شمار می‌آید. این جشنواره در ماه مارچ (10 اسفند تا 11 فروردین ماه) بطور هم‌زمان در چند نقطه مختلف شهر برگزار می‌شود.

این جشنواره شامل برنامه‌ها و رویدادهای مختلف و متنوعی چون 1) اپرا 2) ادبیات 3) تئاتر 4) موسیقی کلاسیک 5) هنرهای تجسمی و… می‌باشد.

مرکز جشنواره آدلاید (Adelaide Festival Centre) مجموعه‌ای متشکل از یک سالن اصلی تئاتر و و چند آمفی تئاتر دیگر، گالری و… می‌باشد این مجموعه فرهنگی مرکز اصلی برگزاری جشنواره آدلاید می‌باشد.

جشنواره اُزآسیا

جشنواره اُزآسیا (OzAsia Festival) یک جشنواره هنری‌ست که با محوریت آسیا در اواخر اکتبر تا اوایل نوامبر به مدت دو هفته برگزار می‌شود.

«مرکز جشنواره آدلاید» ارائه‌دهنده این جشنواره می‌باشد. جشنواره اُزآسیا شامل فیلم و تئاتر، رقص و موسیقی و هنرهای تجسمی از سراسر آسیا می‌باشد. در بعضی سال‌ها این جشنواره مناطق یا کشورهای خاصی در آسیا را مورد توجه قرار می‌دهد.

 

جشنواره وومادلاید

جشنواره وومادلاید (WOMADelaide) که یک فستیوال 4 روزه هنری، رقص و موسیقی می‌باشد تا کنون در سال‌های متوالی جوایز متعددی را به عنوان برترین و بهترین 1) رویداد موسیقی زنده 2) رویداد موسیقی معاصر 3) رویداد فرهنگی‌هنری‌موسیقی کسب کرده است.

تنوع فرهنگی شهر آدلاید و چند فرهنگی بودن این شهر عامل شکل‌گیری این جشنواره شده است تا همه مردم در سنین مختلف امکان به اشتراک گذاشتن فرهنگ و هنر خود را با هم داشته باشند و از این تشریک مساعی و تجربیات و گردهم‌آیی لذت ببرند.

این جشنواره در ماه مارچ (10 اسفند تا 11 فروردین ماه) برگزار می‌شود.

 

جشنواره فرینج

جشنواره فرینج (Adelaide Fringe Festival) بعد از جشنواره ادینبورگ فرینج (Edinburgh Festival Fringe) 2مین جشنواره بزرگ هنری در جهان به شمار می‌آید. این جشنواره شامل بیش از 1300 رویداد می‌باشد که در بیش از صدها نقطه بین اواسط فوریه و مارچ برگزار می‌شود.

جشنواره فیلم آدلاید

جشنواره فیلم آدلاید (Adelaide Film Festival) یک جشنواره بین‌المللی‌ست که هر دو سال یک بار در اواسط ماه اکتبر (به مدت دو هفته) برگزار می‌شود.

 

جشنواره گیتار آدلاید

جشنواره گیتار آدلاید (Adelaide Guitar Festival) به اختصار (AGF) که سابقاً جشنواره بین‏‌المللی گیتار آدلاید (AGIF) نام داشت بزرگ‌ترین جشنواره گیتار استرالیاست که هر دو سال یک بار در ژانرهای مختلف موسیقی از جمله راک، جاز، کلاسیک، بلوز و…  در آدلاید برگزار می‌شود. در این جشنواره هنرمندن محلی و بین‌المللی به اجرای موسیقی می‌پردازند.

 

جشنواره کودکان

جشنواره کودکان (DreamBIG Children’s Festival) جشنواره کودکان در ابتدا بخشی از جشنواره آدلاید بود که از سال 1975 به یک رویداد مستقل تبدیل شد. این جشنواره هر دو سال یک بار برای مدارس و خانواده‌ها برگزار می‌شود.

جشنواره هنرهای تجسمی

جشنواره هنرهای تجسمی (Sala Festival) در ماه آگوست برگزار می‌شود. این جشنواره با هدف حمایت و تبلیغ هنرمندان حیطه تجسمی و گسترش مخاطبان هنرهای تجسمی شکل گرفت.

جشنواره تاریخ استرالیای جنوبی

جشنواره تاریخ استرالیای جنوبی (South Australian History Festival) رویدادی سالیانه است که به بررسی تاریخ ایالت استرالیا جنوبی می‌پردازد.

این جشنواره یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای ایالتی به شمار می‌آید که در آن از طریق برنامه‌های گوناگونی چون جلسات گفت و گو، برگزاری کارگاه‌های آموزشی انواع تور، برنامه‌های متنوع پیاده‌روی، برپایی نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها به دیدن، بررسی و بیان داستان‌ها و تاریخچه‌های مجموعه‌ها و مکان‌های تاریخی این ایالت می‌پردازد.

 

*** اگر چه به قصد مهاجرت، چه برای سفر گذرتان به استرالیای جنوبی افتاد و اگر جزو افرادی هستید که موزه و گالری‌گردی الویت اول انتخاب‌تان می‌باشد و بازدید از گالری‌ها و موزه‌ها جزو تفریحات و فعالیت‌های اصلی شما به شمار می‌آیند، موزه‌ها و گالری‌های معتبر زیبا و ویژه این شهر را از دست ندهید.

 

گالری هنر استرالیای جنوبی

گالری هنر استرالیای جنوبی  (Art Gallery of South Australia) در سال 1881 به عنوان گالری ملی استرالیا جنوبی در آدلاید تاسیس شد.

ساختمان این گالری معماری ویکتوریایی دارد. گالری هنر استرالیای جنوبی (AGSA) جزو میراث ایالت استرالیای جنوبی به شمار می‌آید.

در این مجموعه تقریباً چهل و پنج هزار اثر هنری نگه‌داری میشود از جمله: مجسمه، نقاشی، عکاسی، جواهرات و…

این گالری بعد از گالری ملی ویکتوریا 2مین مجموعه بزرگ هنری ایالتی در استرالیا می‌باشد.

 

موزه استرالیای جنوبی

موزه استرالیای جنوبی (South Australian Museum) یک موزه تاریخ طبیعی و موسسه تحقیقاتی‌ست که در سال 1856 در آدلاید تاسیس شده است.

موزه استرالیای جنوبی با داشتن سی هزار اشاء کهن تاریخی و بومی مهم‌ترین مجموعه آثار باستانی فرهنگی استرالیا در جهان به شمار می‌آید.

 

موزه گیاه‌شناسی اقتصادی سانتوس

موزه گیاه‌شناسی اقتصادی سانتوس (Santos Museum of Economic Botany) یک مجموعه بسیار ویژه و خاص می‌باشد که در آن گیاهان پرکاربرد جمع‌‌آوری و پرورش داده می‌شوند.

در این مجموعه از کاربردهای عملی، دارویی و اقتصادی گیاهان استفاده می‌شود.

این موزه در باغ گیاه‌شناسی آدلاید قرار دارد.

 

موزه آیِرز هاوس

موزه آیِرز هاوس (Ayers House Museum) یک عمارت تاریخی می‌باشد در شهر آدلاید.

در واقع این امارت بین سال‌های 1855-1878 محل زندگی هنری آیرز بود او 5 بار نخست وزیر استرالیای جنوبی بوده و نام او روی امارت باقی مانده است.

این عمارت تاریخی جزو میراث فرهنگی استرالیا به شمار می‌آید. نه تنها معماری و ساختمان عمارت که نقاشی‌های سقف و دیوارهای داخلی از ویژهگی‌های منحصر به فرد و معروف این عمارت می‌باشد.

دیگر موزه‌های شهر آدلاید عبارتند از:

1)موزه مهاجرت  (Migration Museum) 2) موزه ملی راه‌آهن (National Railway Museum) 3) موزه دریایی (South Australian Maritime Museum) 4) موزه علوم مرکزی (South Australian Museum Science Centre) 5) موزه ملی حمل و نقل هوایی (South Australian Aviation Museum) 6) موزه سامستاگ (Samstag Museum) 7) موزه زندان آدلاید (Adelaide Gaol)

*** علاوه بر موزه‌ها و گالری‌ها شهر آدلاید مکان‌ها و ساختمان‌های قدیمی و تاریخی بسیاری دارد که هر کدام‌شان در نوع خود بسیار منحصر به فرد، دیدنی و زیبا می‌باشند از جمله:

1)مکان تاریخی کَریک هیل  (Carrick Hill) 2) خانه قدیمی دولت (Old Government House) 3) میدان ویکتوریا (Victoria Square) 4) تالار شهر آدلاید (Adelaide Town Hall) 5) موسسه فرهنگی ملی بومی تاندانیا (Tandanya National Aboriginal Cultural Institute) 6) فانوس آدلاید (Port Adelaide Lighthouse) 7) کلیسای جامع سن پیتر (St Peter’s Cathedral) 8) مجسمه چشم انداز نور (Light’s Vision) 9) اسب گهواره‌ای بزرگ (Big Rocking Horse) 10) بنای یادبود ملی جنگ (National War Memorial) 11) تراس شمالی (North Terrace)

ایالت استرالیای جنوبی از آشنایی تا مهاجرت

پارک‌ها باغ‌ها و فضاهای سبز آدلاید

باغ گیاه‌شناسی آدلاید

باغ گیاه شناسی آدلاید (Adelaide Botanic Garden) شامل سه باغ عمومی بسیار زیباست که عبارتند از 1) باغ و پارک گیاه‌شناسی آدلاید (Botanic Park) که در داخل شهر قرار دارند 2) باغ گیاه‌شناسی کوه لوفتی (Mount Lofty Botanic Garden) که در آدلاید هیلز واقع شده است و 3) باغ گیاه‌شناسی ویتونگا (Wittunga Botanic Garden) که در حومه بلک وود می‌باشد.

این باغ‌ها با بیش از صد و شصت سال قدمت مجموعه‌ای آموزشی تحقیقی به شمار می‌آیند و امکانات فرهنگی، تفریحی، آموزشی و علمی بسیار گسترده‌ای را در اختیار گردشگران و بازدیدکنندگان قرار می‌دهند.

پارک کلیلند

پارک کلیلند (Cleland Conservation Park) یک منطقه محافظت‌شده می‌باشد که بر فراز تپه‌های آدلاید واقع شده است. این مجموعه شامل پارک حیات وحش کلیلند (Cleland Wildlife Park)، کوه لوفتی (Mount) و آبشار گالی «گلی» (Waterfall Gully) می‌باشد.

هر سه مورد مذکور از جاذبه‌های گردشگری بسیار پربازدید و معروف ایالت استرالیای جنوبی / آدلاید به شمار می‌آیند.

پارک حفاظت‌شده مسیرهای پیادهروی و دوچرخه‌سواری بسیار فرح‌بخشی دارد که از بین زیبایی‌های تپه‌های آدلاید با حیوانات بومی منحصر به فرد منطقه و آبشار گالی می‌گذرند.

با دوچرخه کوهستان یا اگر اهل کوهنوردی هستید می‌توانید از مناظر بکر و دیدنی کوه لوفتی لذت وافر ببرید.

از آن جایی که حیوانات در این منطقه آزادانه زندگی می‌کنند شما امکان نوازش کردن و غذا دادن به گونه‌های غیر وحشی را نیز دارید. گونه‌های بومی جاندارانی که در نوع خود بی‌نظیر هستند و فقط در این مناطق امکان دیدن آن‌ها برای شما وجود دارد.

 

باغ ملی گل رز

باغ ملی گل رز (National Rose Gardens) یک باغ گل سرخ است که جزو میراث مشترک‌المنافع استرالیا به شمار می‌آید.

در این باغ گل رزهایی مناسب با آب و هوای استرالیا پرورش داده می‌شوند.

 

پالم هاوس

پالم هاوس (Palm House) گلخانه‌ا‌ی‌ست که در سال 1875 از برمن آلمان به باغ گیاه‌شناسی آدلاید الحاق شده است.

گفته می‌شود این گلخانه تنها گلخانه موجود در نوع خود می‌باشد. در این گلخانه گیاهانی که به شرایط گرم و خشک برای رشد نیاز دارند نگهداری می‌شوند.

در حال حاظر پالم هاوس مجموعه بی‌نظیری از گیاهان جزیره ماداگاسکار را به ورطه نمایش می‌گذارد.

پارک الدر

پارک الدر (Elder Park Rotunda) نه تنها محل برگزاری تعداد زیادی از جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی هنری از جمله جشنواره آدلاید می‌باشد که ساختمان مدور پارک از اماکن دیدینی شهر آدلاید محسوب می‌شود. (این ساختمان در سال 1882 بنا شده است)

 

دیگر پارک‌ها و باغ‌های شهر آدلاید عبارتند از:

1)باغ هیمجی آدلاید  (Adelaide Himeji Garden) 2) آدلاید پارک لندز  (Adelaide Park Lands)3) پارک حفاظت‌شده موریالتا (Morialta Conservation Park) 4) پارک ملی بلر  (Belair National Park) 5) پارک بانیتون  (Bonython Park) 6) پارک حفاظت‌شده بلک هیل  (Black Hill Conservation Park) 7) پارک حفاظت‌شده هلت کوو  (Hallett Cove Conservation Park) 8) پارک تفریحی آنستی هیل  (Anstey Hill Recreation Park) 9) پارک حفاظت‌شده اسکات گریک  (Scott Creek Conservation Park) 10) پارک تفریحی استرت گورج  (Sturt Gorge Recreation Park) 11) پارک ریمیل  (Rymill Park) 12) باغ‌های ویل  (Veale Gardens)13) پارک تفریحی شفردز هیل  (Shepherds Hill Recreation Park) 14) پارک کوبلر گریک  (Cobbler Creek Reserve) 15) پارک حافظت‌شده کلیلند  (Cleland Conservation Park)

 

سرگرمی و تفریحات در شهر آدلاید

به جز طبیعت زیبا و بکر، آثار تاریخی و موزه‌ها، پارک‌ها و باغ‌ها همچنان شهر آدلاید برای شما و کودکان سرگرمی‌های متنوع و جذاب دیگری نیز دارد که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهد شد.

 

باغ وحش آدلاید

باغ وحش آدلاید (Adelaide Zoo) که به صورت غیر انتفاعی اداره می‌شود از لحاظ قدمت بعد از باغ وحش ملبورن در رتبه دوم قرار دارد.

باغ وحش آدلاید در شمال مرکز شهر آدلاید واقع شده است و بیش از سه هزار حیوان در سیصد گونه مختلف بومی و خاص در این باغ وحش زندگی می‌کنند.

در این باغ وحش نه تنها حیوانات بومی استرالیایی زندگی میکنند که به عنوان مثال در بخش حیوانات آسیای جنوب شرقی حیواناتی از جمله ببرهای سوماتران و اورانگوتان‌ها که در نوع خود بسیار نادر کمیاب و دیدنی هستند نیز نگهداری می‌شوند.

حتما بخوانید:  هزینه های زندگی در آلمان در سال 2021

 

باغ وحش مونارتو

پارک سافاری مونارتو (Monarto Safari Park) که پیش از این به نام‌های پارک جانورشناسی مونارتو و باغ وحش مونارتو شناخته می‌شد باغ وحشی به مساحت 1500 هکتار می‌باشد.

در این جا شما امکان بازدید از حیوانات بسیار خاص و استثنایی از جمله سوریکاتا، کرگدن سفید رنگ و کرگدن سیاه رنگ، شیرها و یوزپلنگ‌ها و همچنین بزرگ‌ترین گله زرافه استرالیا را از نزدیک دارید.

این باغ وحش تا امروز برنامه‌های بسیار موفقی در جلوگیری از انقراض گونه‌های مختلف جانوری و دستاوردهای بسیاری در زمینه اصلاح نژادی آن‌ها داشته است.

 

شهربازی بیچ‌هاوس

شهربازی بیچ‌هاوس  (The Beachouse) مجموعه‌ای تفریحی خانوادگی‌ست که با امکانات سرگرم‌کننده متنوعی چون شهربازی، پارک آبی، دستگاه‌های بازی متنوع و انواع رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌هایی که دارد اوقات بسیار خاطره‌انگیزی را برای شما و خانواده‌تان رقم خواهد زد.

 

کازینو آدلاید

کازینو آدلاید  (Adelaide Casino) یک کازینوی بسیار بزرگ و مجموعه‌ای تفریحی در شمال شهر آدلاید می‌باشد. کازینوی آدلاید جز میراث ثبت‌ شده آدلاید می‌باشد.

این مجموعه امکانات رفاهی تفریحی متعدد و متنوعی چون نوَد میز بازی، نهصد و پنجاه دستگاه بازی، بار، کافی‌شاپ و رستوران دارد.

کازینوی آدلاید عضو گروه سرگرمی (Skycity) می‌باشد و تنها کازینوی مجوزدار استرالیای جنوبی‌ست.

 

بازار مرکزی آدلاید

بازار مرکزی آدلاید (Adelaide Central Market) که در سال 2019، صد و پنجاه سالگی خود را جشن گرفته است قدیمی‌ترین و از بزرگ‌ترین بازارهای خرده‌فروشی استرالیا به شمار می‌آید.

محصولات بسیار تازه از جمله: 1) میوه و سبزیجات 2) گوشت و مرغ 3) غذاهای دریایی 4) انواع پنیرها 5) انواع نان‌ها در این بازار عرضه می‌شوند.

در این بازار شما امکان خوردن غذاهای متنوع از فرهنگ‌های مختلف را که با محصولات درجه یک و تازه تهیه می‌شوند را دارید.

این بازار نه تنها یکی از جاذبه‌های توریستی شهر آدلاید به حساب می‌آید که در واقع از قطب‌های مهم اقتصادی این شهر نیز به شمار می‌آید.

گشت و گذار در این بازار پر رنگ و لعاب و چشیدن خوردنی‌های متنوع و تازه از دیگر سرگرمی‌های این شهر می‌باشد که روزی خوش عطر و طعم را برای شما رقم خواهد زد.

 

مرکز خرید راندل

مرکز خرید راندال (Rundle Mall) در کل هفته باز می‌باشد. در این مرکز خرید نه تنها گران‌ترین و معتبرترین برندها موجود می‌باشند که تعداد زیادی فروشگاه‌های زنجیره‌ای، مغازه‌های خرده‌فروشی و بوتیک‌های مختلف مستقل و کوچک‌تر نیز موجود می‌باشند.

شما امکان خرید کالاهای مختلف، البسه، مواد خوراکی و… را از این مرکز خرید دارید.

 دانشگاه‌های شهر آدلاید استرالیا

 

دانشگاه آدلاید استرالیا

دانشگاه آدلاید (University of Adelaide) دانشگاهی عمومی‌ست و 146 سال از تاسیسش می‌گذرد.

عنوان «Sandstone universities» به این دانشگاه داده شده است (Sandstone  عنوانی می‌باشد که به دانشگاه‌های قدیمی هر ایالت داده می‌شود). این دانشگاه از لحاظ قدمت 3مین دانشگاه استرالیا می‌باشد.

دانشگاه آدلاید در بین دانشگاه‌های معتبر و بنام استرالیا رتبه هشتم و همچنین بر مبنای رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها (QS World University Rankings) در سال 2017، در سطح جهانی رتبه 125م را دارد.

این دانشگاه در مجموع پنج پردیس دانشگاهی دارد. یکی (پردیس اصلی) در شهر آدلاید و چهار تا در خارج از استرالیای جنوبی.

کتابخانه مرکزی دانشگاه آدلاید که در پردیس اصلی دانشگاه واقع شده است کامل‌ترین و جامع‌ترین کتابخانه ایالت استرالیای جنوبی‌ست.

لازم به ذکر است که شرایط ورود به دانشگاه آدلاید به نسبت دیگر دانشگاه‌های این شهر سخت‌تر است.

دانشگاه آدلاید شامل دانشکده‌های زیر می‌باشد:
 1. دانشکده مهندسی کامپیوتر و علوم ریاضی که شامل رشته‌های 1) نوآوری در تجارت و بازرگانی 2) شیمی 3) عمران 4) علوم کامپیوتر 5) علوم ریاضی 6) محیط زیست 7) معدن 8) مهندسی الکتریک و الکترونیک 9) نفت و گاز و 10) مکانیک می‌باشد.
 2. دانشکده علوم بهداشت که شامل رشته‌های 1) اطفال و کودکان 2) بهداشت جامعه و روان‌شناسی 3) پزشکی 4) پزشکی بالینی 5) دندان‌پزشکی و 6) علوم درمانی می‌باشد
 3. دانشکده جامعه‌شناسی و علوم اجتماعی که شامل رشته‌های 1) انسان‌شناسی 2) تاریخ 3) سیاست 4) علوم اجتماعی 5) مطالعات بومی استرالیا و 6) موسیقی می‌باشد
 4. دانشکده مشاغل حرفه‌ای که شامل رشته‌های 1) آموزش و پرورش 2) اقتصاد 3) تجارت و بازرگانی 4) حقوق 5) معماری محیط و طراحی شهری و 6) معماری داخلی می‌باشد
 5. دانشکده علوم پایه که شامل رشته‌های 1) زیست پزشکی و علوم ملکولی 2) زمین‌شناسی و محیط زیست 3) شیمی و فیزیک 4) صنایع غذایی 5) علوم دام‌پزشکی و 6) کشاورزی می‌باشد

دانشگاه استرالیای جنوبی

دانشگاه استرالیای جنوبی (University of South Australia) یک دانشگاه عمومی تحقیقاتی‌ست که بزرگ‌ترین دانشگاه استرالیا جنوبی می‌باشد.

دانشگاه (UniSA) در سال ۱۹۹۱ از یکی شدن موسسه فناوری استرالیای جنوبی (SAIT) و کالج آموزش پیشرفته (SACAE) تشکیل شده است.

اصلی‌ترین هدف دانشگاه استرالیای جنوبی این است که از طریق آموزش، پژوهش، بورس تحصیلی و مشاوره به حفظ، گسترش و انتشار دانش بپردازد.

ارائه انواع برنامه‌های آموزشی به منظور تقویت سطح فرهنگی از دیگر برنامه‌ها و اهداف این دانشگاه می‌باشد.

دانشگاه استرالیای جنوبی در بین دانشگاه‌های معتبر و بنام استرالیا رتبه پانزدهم و همچنین بر مبنای رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها (QS World University Rankings) در سال 2017، در سطح جهانی رتبه 228م را دارد.

این دانشگاه در مجموع پنج پردیس دانشگاهی دارد. چهار عدد در شهر آدلاید و یکی در وایالا واقع شده است.

اعتبار بالای دانشگاه استرالیای جنوبی در برنامه‌های تحقیقاتی‌اش باعث شده مراکز تحقیقاتی بسیاری در زمینه‌های مختلفی مانند 1) ارتباطات 2) علوم زیست پزشکی 3) علوم بازاریابی 4) نگهداری سیستم‌ها 5) فناوری داشته باشد.

 

دانشگاه استرالیای جنوبی شامل دانشکده‌های زیر می‌باشد:
 1. دانشکده هنر، معماری و طراحی
 2. دانشکده ارتباطات، مطالعات بین‌الملل و زبان‌های خارجی
 3. دانشکده آموزش
 4. دانشکده فیزیولوژی، مشاغل و سیاست‌های اجتماعی
 5. دانشکده علوم بهداشتی که شامل رشته‌های 1) پرستاری 2) داروسازی و پزشکی و 3) مامایی می‌باشد.
 6. دانشکده تجارت و بازرگانی که شامل رشته‌های 1) بازرگانی 2) بازاریابی 3) تجارت 4) حقوق و 5) مدیریت می‌باشد.
 7. دانشکده فناوری اطلاعات، مهندسی و محیط زیست که شامل رشته‌های 1) آمار 2) ریاضیات 3) ساخت پیشرفته و مهندسی مکانیک 4) ساخت محیط زیست 5) مهندسی کامپیوتر و علوم اطلاعاتی و  6) مهندسی برق می‌باشد.

دانشگاه فلیندرز استرالیا

دانشگاه فلیندرز (Flinders University) یک دانشگاه دولتی‌ست که حدود 55 سال از زمان تاسیسش می‌گذرد.

پردیس اصلی این دانشگاه در جنوب شهر آدلاید قرار دارد.

دانشگاه فلیندرز دانشگاهی کارآمد و عضو گروه دانشگاه‌های تحقیقاتی نوآورانه (IRU) می‌باشد.

این دانشگاه در رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌های جهانی در بین پانصد نهاد برتر جهان قرار دارد.

دانشگاه فلیندرز در زمینه آموزش، دانشگاهی پیشتاز به شمار می‌آید.

دانشکده‌های پزشکی و علوم انسانی این دانشگاه در میان ده کشور برتر ایالت استرالیا قرار دارند. دانشگاه فلیندرز سردمداری جهانی در کارآفرینی می‌باشد.

این دانشگاه در زمینه‌های زیر دارای مراکز تحقیقاتی می‌باشد

 1. آب و حفظ محیط زیست
 2. بهداشت و رفتار انسان
 3. تجهیزات پزشکی
 4. چشم و بینایی
 5. دفاع
 6. روان‌شناسی
 7. سرطان
 8. سیاست و جامعه
 9. علوم زیست پزشکی و بالینی
 10. علم و فناوری مولکولی
 11. فرهنگ و هنر
 12. فناوری مولکولی
 13. مهندسی
دانشگاه فلیندرز شامل دانشکده‌های زیر می‌باشد:
 1. دانشکده بازرگانی دولت و حقوق
 2. دانشکده آموزش، روان‌شناسی و کار اجتماعی
 3. دانشکده علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی
 4. پزشکی و بهداشت عمومی
 5. علوم پرستاری و بهداشت
 6. علوم
 7. مهندسی

*** دانشگاه‌های خصوصی کارنگی ملون (Carnegie Mellon University)، کالج دانشگاهی لندن (University College London) و دانشگاه کرانفیلد (Cranfield University) در شهر آدلاید شعبه دارند.

مهاجرت به ایالت استرالیای جنوبی

اگر قصد مهاجرت به استرالیا را دارید لازم است بدانید که ایالت استرالیای جنوبی می‌تواند  گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد. زیرا استرالیای جنوبی یکی از بهترین حامیان مهاجرت به استرالیاست.

استرالیای جنوبی از طریق ویزای تخصص و مهارت، (Skilled Migration) هرساله مهاجران زیادی را می‌پذیرد.

لازم به ذکر است که اگر شما جزو متقاضیانی هستید که در سیستم امتیاز شماری استرالیا، 65 امتیاز لازم برای مهاجرت به این ایالت را دریافت نکرده‌اید و به امتیاز کمکی (بین پنج تا ده) نیاز دارید اقدام برای اسپانسر گرفتن از ایالت استرالیای جنوبی می‌تواند بهترین روش انتخابی برای شما باشد. بهتر است بدانید که اسپانسر ایالتی شانس مهاجران را برای گرفتن دعوت‌نامه از سوی اداره مهاجرت استرالیا بالا می‌برد. (اگر شما جزو متقاضیانی هستید که می‌خواهید به استرالیا مهاجرت کنید می‌توانید از هر دو شکل 1) اسپانسر ایالتی و 2) اسپانسر مناطق کم جمعیت ایالت استرالیای جنوبی بهره‌مند شوید.)

شما می‌توانید از یکی از دو شکل ویزای ایالتی استرالیا برای مهاجرت استفاده کنید:

 • ویزای 190 (اقامت دائم)
 • 2) ویزای 489 (4 سال اقامت موقت که البته بعد ار دو سال زندگی و یک سال کار در آن، تبدیل به اقامت دائم خواهد شد)

ویزای 190:

ویزای 190 به شما این امکان را می‌دهد که در هر جای ایالت استرالیای جنوبی که مورد نظرتان است اقامت کنید. لازم به ذکر است که شغل شما برای مهاجرت باید در لیست مشاغل مورد نیاز و تایید ایالت استرالیای جنوبی باشد. برای دریافت این ویزا شما باید مطمئن باشید که حداقل امتیازتان در سیستم سرشماری امتیاز این ایالت، 60 امتیاز است که با دریافت 5 امتیاز کمکی به امتیاز مورد نظر این ایالت برسید. (یعنی 65 امتیاز)

ویزای 489:

این ویزا یک ویزای موقت برای مراکز کم جمعیت استرالیای جنوبی‌ست که شما می‌توانید با دریافت آن به مدت 4 سال اقامت موقت در این ایالت را داشته باشید البته لازم به ذکر است که پس از گذراندن دو سال اقامت و یک سال کار در رشته‌های مورد نیاز این ایالت می‌توانید اقامت دائم را از آن خود کنید. شما با داشتن رشته‌ای از مشاغل و رشته‌های مورد نیاز مناطق کم جمعیت این ایالت می‌توانید 10 امتیاز اسپانسر ایالتی مناطق کم جمعیت را دریافت کنید.

*لازم است بدانید که اگر یکی از اعضای خانواده شما (مادر، پدر، خواهر یا برادر) در مناطق کم جمعیت استرالیای جنوبی سکونت داشته باشد شما می‌توانید از طریق ویزای 489 فامیلی اقدام به دریافت اسپانسر این ایالت کنید. (در واقع می‌توانید 10 امتیاز کمکی را از این طریق دریافت کنید)

شرایط اسپانسرشیپ ایالت استرالیای جنوبی و دریافت ویزای 190 و 489

خواندن مطالب زیر به شما کمک شایانی خواهد کرد تا بدانید چه شرایطی باید داشته باشید تا موفق شوید اسپانسر ایالت استرالیای جنوبی را برای مهاجرت دریافت کنید و چه مراحلی را باید طی کنید تا بتوانید ویزاهای 190 و یا 489 را به دست بیاورید.

 • شما باید حداقل امتیاز 55 تا 60 را داشته باشید تا با گرفتن اسپانسر این ایالت به امتیاز 60 تا 65 برسید. (ویزای 190، 60 امتیاز و ویزای 489، 60 امتیاز نیاز دارد)
 • سن شما (متقاضی اسپانسر) باید زیر 45 سال باشد.
 • شغل شما باید در لیست مشاغل مور نیاز و تایید این ایالت باشد که این لیست به دو دسته تقسیم می‌شود 1) لیست اصلی مشاغل مورد نیاز 2) لیست مکمل مشاغل مورد نیاز.
اگر شغل شما در لیست اصلی مشاغل مورد نیاز نباشد شما باید یکی از شرایط زیر را دارا باشید
 • در ایالت استرالیای جنوبی درس خوانده باشید.
 • در ایالت استرالیای جنوبی کار کرده باشید.
 • یکی از اقوام نزدیک شما در ایالت استرالیای جنوبی اقامت داشته باشد.
 • حداقل امتیاز مربوط به رشته‌تان را در سیستم امتیاز شماری داشته باشید.

و همچنین شغل شما باید در لیست مکمل باشد.

 • نمره زبان شما به رشته مورد نظرتان بستگی دارد. (لازم به ذکر است که ایالت استرالیای جنوبی نمرات زبان متفاوتی نسبت به اداره کل مهاجرت استرالیا ابداع کرده است و در رشته‌های مختلف از 0/5 هم استفاده می‌کند) آیلتس 6 حداقل نمره‌ای‌ست که برای ویزای تخصص و مهارت به آن احتیاج دارید. باید به این نکته نیز اشاره کرد که در برخی رشته‌ها مانند رشته‌های مدیریتی، مددکاری اجتماعی، حوزه سلامت و کشاورزی نمره‌ی آیلتس بالاتری باید داشته باشید.
 • سابقه کار، یکی دیگر از مدارکی‌ست که شما باید ارائه دهید. شما باید حداقل یک سال از سه سال اخیر را در شغل مورد نظرتان (در لیست مشاغل مکمل) کار کرده باشید. (در شرایطی که شما تحصیلات‌تان را در خود این ایالت گذرانده باشید احتیاحی به ارائه این مدرک ندارید)

سابقه‌ی کارتان زمانی که رشته شما در لیست اصلی مشاغل مورد نیاز استرالیای جنوبی باشد الزاما نباید مرتبط باشد. و می‌تواند سابقه‌ی کاری شما در شغل دیگری باشد. مدرک سابقه کاری که اداره مهاجرت به آن نیاز دارد مدرکی‌ست که نشان می‌دهد شما در هفته 20 ساعت مشغول به کار بوده‌اید. این نکته نیز باید در نظر گرفته شود که ممکن است بعد از ارائه مدرک سابقه کار، از شما دوباره سابقه‌ی کار درخواست کنند؛ در این صورت سابقه کارتان باید حتما مرتبط به رشته انتخابی‌تان باشد و در حال حاضر نیز مشغول به همان کار باشید.

اگر داخل استرالیا هستید:

اگر در حال حاضر در استرالیا هستید و می‌خواهید برای یکی از رشته‌های لیست اصلی اقدام کنید این نکته را بدانید که باید در 6 ماه گذشته (تا اکنون) در استرالیا و در همان رشته مشغول به کار باشید.

اگر خارج از استرالیا هستید:

اگر از خارج از استرالیا برای اقامت استرالیای جنوبی اقدام می‌کنید باید مدرکی ارائه دهید مبنی بر این‌که 6 ماه در استرالیای جنوبی کار کرده‌اید.

 

استطاعت مالی و هزینه دریافت اسپانسرشیپ ایالتی

اداره مهاجرت استرالیای جنوبی در واقع برای اثبات توانایی مالی از شما مدرکی نمی‌خواهد ولی به شما پیشنهاد می‌کند که مبلغی نزدیک به 25 هزار دلار برای خودتان (به تنهایی) و به ازای هر یک نفر نیز مبلغ 5 هزار دلار همراه داشته باشند.

لازم به ذکر است که برای مهاجرت و اقدام برای گرفتن اسپانسرشیپ هزینه‌ای 200 دلاری دارد و در ازای هر پرونده‌ی اضافه‌ای که ارسال کنید باید مبلغ جداگانه‌ای پرداخت کنید.

میزان زمان مورد نیاز

حد اکثر ده هفته زمان می‌برد تا پاسخ اسپانسیرشیپ ایالت استرالیای جنوبی را دریافت کنید. بعد از این‌ که اسپانسرشیپ خود را دریافت کردید دعوت‌نامه‌ شما به (EOI) ارسال می‌شود و شما 60 روز مهلت دارید تا برای دریافت ویزا اقدام کنید.

توضیحات مختصری درباره لیست مشاغل مورد نیاز استرالیای جنوبی

همان‌طور که در بالا نیز اشاره شد لیست مشاغل ایالت استرالیای جنوبی برای مهاجرت به دو دسته تقسیم شده است 1) لیست مشاغل اصلی و 2) لیست مشاغل مکمل. حالت‌های مختلفی برای دریافت اسپانسر ایالتی استرالیای جنوبی وجود دارد و به این‌ که رشته شما در کدام لیست است و شرایط شما چگونه است بسیار مرتبط است.

**دولت ایالت استرالیای جنوبی برای هر کدام از رشته‌های داخل لیست ظرفیت و محدودیتی مشخص کرده است که اگر ظرفیت رشته مورد نظرتان پر شود شما در لیست شرایط خاص قرار خواهید گرفت. هر ساله در ماه جولای این ظرفیت‌ها صفر می‌شوند و طی مدت زمان بسیار کوتاهی (چند ساعت) ذخیزه‌ها پر می‌شوند.

**اگر موفق به ذخیزه شدن در لیست نشوید و در لیست شرایط خاص قرار بگیرید به مواردی که در زیر ذکر شده است، نیاز خواهید داشت:

 • فارغ‌التحصیل بودن با معدلی ممتاز از یکی از دانشگاه‌های استرالیای جنوبی
 • یکی از اعضای خانواده و یا بستگان درجه یک شما در ایالت استرالیای جنوبی زندگی کند.
 • شما باید در یکی از مناطق استرالیای جنوبی مشغول به کار باشید.
 • امتیازی که در این موقعیت به شما می‌تواند کمک کند امتیازی بالاتر از 85 و یا خود 85 می‌باشد.

لیست مشاغل مورد نیاز استرالیای جنوبی:

لیست اصلی مشاغل برای مهاجرت به ایالت استرالیای جنوبی

الف

آنالیزگرو تحلیل‌گر سازمانی (Organisation and Methods Analyst)

ادمین پایگاه داده (Database Administrator)

ادمین وب سایت (Web Administrator)

آشپز (Chef)

آشپز (Cook)

افسر خدمات معلولی (Disabilities Services Officer)

حتما بخوانید:  هر آن‌چه باید درباره پاسپورت استرالیا (Australian Passport) بدانید!

افسر تفریحی (AUS) / هماهنگ کننده تفریح (Recreation Officer)

ب

باغبان (Gardener (General))

برنامه‌نویس تحلیل‌گر (Analyst Programmer)

برنامه‌نویس (Developer Programmer)

برق‌کار اتومبیل (Automotive Electrician)

برق‌کار عمومی (Electrician (General))

بنا (Bricklayer)

پ

پرورش دهنده غلات (Fruit or Nut Grower)

پرورش دهنده انگور (Grape Grower)

پرورش دهنده دام و غلات (Mixed Crop and Livestock Farmer)

پزشک بیماری پا (Podiatrist)

پرستار مراقبت از سالمندان (Registered Nurse (Aged Care))

پرستار سلامت کودک و بهداشت خانواده (Registered Nurse (Child And Family Health))

پرستار سلامت و بهداشت جامعه (Registered Nurse (Community Health))

پرستار ثبت شده (مراقبت بحرانی و اورژانس) (Registered Nurse (Critical Care And Emergency))

پرستار بازتوانی (Registered Nurse (Development Disability))

پرستار معلولیت و توان‌بخشی (Registered Nurse (Disability And Rehabilitation))

پرستار پزشکی (Registered Nurse (Medical))

پرستار آموزش پزشکی (Registered Nurse (Medical Practice))

پرستار سلامت روانی (Registered Nurse (Mental Health))

پرستار بعد از اتاق عمل (Registered Nurse (Perioperative))

پرستار اتاق عمل (Registered Nurse (Surgical))

پرستار اطفال (Registered Nurse (Paediatric))

پرستاران عمومی (Registered Nurse nec)

پرستار دام‌پزشکی (Veterinary Nurse)

پرستار مورد تایید (Enrolled Nurse)

پشتیبان خانواده (Family Support Worker)

ت

تحلیلگر سیستم (Systems Analyst)

تحلیلگر شبکه (Network Analyst)

تحلیلگر کسب و کار (ICT) (ICT Business Analyst)

تراش‌کار و صاف‌کار ماشین (Panelbeater)

تست نرم افزار (Software Tester)

تکنسین کشاورزی (Agricultural Technician)

تکنسین مهندسی عمران (Civil Engineering Technician)

تکنسین مواد یا متالوژی (Metallurgical or Materials Technician)

تکنسین سخت افزار (Hardware Technician)

تنظیم کننده سازه (Fitter (General))

تنظیم کننده و ترنر (Fitter and Turner)

توسعه دهنده وب (Web Developer)

ج

جمع آورنده و ارائه دهنده اطلاعات جغرافیایی از پدیده‌ها (جی اس آی) (Other Spatial Scientist)

چ

چشم پزشک (Ophthalmologist)

چوب‌کار (Wood Machinist)

خدمات نجاری (Joiner)

خیاط (Dressmaker or Tailor)

د

دام‌دار گوشت گاو (Beef Cattle Farmer)

دام‌دار انواع حیوانات (Mixed Livestock Farmer)

دانشمند کشاورزی (Agricultural Scientist)

درخت شناس (Arborist)

لیست اصلی مشاغل برای مهاجرت به ایالت استرالیای جنوبی
ر

رادیولوژی تشخیصی و مداخله‌ای (Diagnostic and Interventional Radiologist)

روان‌شناس انحرافات اجتماعی (Diversional Therapist)

ریخته‌گری با ماشین آلات فلزی (Metal Machinist (First Class))

س

سیم‌کش (داده و مخابرات) (Cabler (Data and Telecommunications))

سونوگراف (Sonographer)

سازنده (Manufacturer)

سبزی‌کار (Vegetable Grower (Aus) / Market Gardener (NZ))

سنگ چین (Stonemason)

ش

شنواسنج (Audiologist)

شکل‌دهنده ورقه‌های فلزی در کارگاه (Sheetmetal Trades Worker)

شکل‌دهنده فلزات و مکانیک (Metal Fitters and Machinists nec)

ط

طراح مد (Fashion Designer)

طراح صنعتی (Industrial Designer)

ق

قفل‌ساز (Locksmith)

قناد (Pastry Cook)

ک

کاریوپرکتور (Chiropractor)

کارشناس اجتماعی (Social Professionals nec)

کارگر تخصصی تجهیزات الکترونیکی (Electronic Equipment Trades Worker)

کارشناس تزئین فضای سبز (Landscape Gardener)

کابینت ساز (Cabinetmaker)

کاشی‌کار سقف (Roof Tiler)

گ

گفتار درمان (Speech Pathologist)

گوسفند دار (Sheep Farmer)

م

مزرعه دار غلات و دانه‌های روغنی (Grain, Oilseed or Pasture Grower (Aus) / Field Crop Grower (NZ))

مرغدار (Poultry Farmer)

مدیر فروش و بازاریابی (Sales and Marketing Manager)

مدیر تبلیغات (Advertising Manager)

مدیر مالی (Finance Manager)

مدیر تولید ساخت (Production Manager (Manufacturing))

مدیر تامین و توزیع (Supply and Distribution Manager)

مدیر کلینیک پرستاری (Nursing Clinical Director)

مرکز بهزیستی (Welfare Centre Manager)

مدیران خدمات سلامتی، رفاهی و درمانی (Health and Welfare Services Managers nec)

مدیر پروژه‌های کامپیوتری (ICT) ( ICT Project Manager)

مدیر موضوعات مربوط به کامپیوتر (ICT) (ICT Managers nec)

مدیر یا مسئول مکان‌های هنری (Art Administrator or Manager)

مدیر آزمایشگاه (Laboratory Manager)

مدیر تضمین کیفیت (Quality Assurance Manager)

مدیران متخصص (Specialist Managers nec)

مدیر کافه یا رستوران (Cafe or Restaurant Manager)

مدیران اسکان و میهمان داری و هتل‌داری (Accommodation and Hospitality Managers nec)

مدیر خدمات مشتریان (Customer Service Manager)

مدیریت امکانات و تسهیلات (Facilities Manager)

مربی ICT (ICT Trainer)

م

لیست اصلی مشاغل برای مهاجرت به ایالت استرالیای جنوبی

مدیر اطلاعات سلامت و بهداشت (Health Information Manager)

مدیر اسناد و بایگانی (Records Manager)

مشاور مدیریت (Management Consultant)

مشاور کشاورزی (Agricultural Consultant)

معلم پیش‌دبستانی (Early Childhood (Pre-Primary School) Teacher)

معلم کودکان استثنایی (Special Needs Teacher)

متخصص کاردرمانی (Occupational therapist)

مامایی (Midwife)

مهندس نرم‌افزار (Software Engineer)

متخصص امنیت شبکه‌های کامپیوتری ICT(ICT Security Specialist)

مدیر سیستم‌ها (Systems Administrator)

مهندس شبکه و سیستم‌های کامپیوتری (Computer Network and Systems Engineer)

مدیر شبکه (Network Administrator)

مهندس تضمین کیفیت ICT(ICT Quality Assurance Engineer)

مهندس پشتیبانی ICT (ICT Support Engineer)

مهندس تست سیستم‌های  ICT(ICT Systems Test Engineer)

مهندسان پشتیبانی و تست  ICT(ICT Support and Test Engineers nec)

مترجم رو در رو (Interpreter)

مددکار اجتماعی (Social Worker)

مددکار رفاهی (Welfare Worker)

مسئول خدمات پشتیبانی مشتری ICT (ICT Customer Support Officer)

مکانیک موتور (عمومی) (Motor Mechanic (General))

مکانیک موتورهای دیزلی (Diesel Motor Mechanic)

مکانیک موتور سیکلت (Motorcycle Mechanic)

مکانیک موتورهای کوچک (Small Engine Mechanic)

مکانیک سیستم تهویه مطبوع و تبرید (Airconditioning and Refrigeration Mechanic)

مکانیک ماشین‌های تجاری و کسب و کار (Business Machine Mechanic)

مددکار اجتماعی (Community Worker)

مسئول مراقبت از معلول و کودک (Residential Care Officer)

مددکار جوانان (Youth Worker)

مدیر قرارداد (Contract Administrator)

مدیر برنامه یا پروژه (Program or Project Administrator)

ن

نقشه‌کش عمران (Civil Engineering Draftsperson)

نوشیدنی ساز (Wine Maker)

نجار – نصاب (Carpenter and Joiner)

نجار (Carpenter)

نانوا (Baker)

نقاش حرفه‌ای (Painting Trades Workers)

لیست مکمل مشاغل برای مهاجرت به ایالت استرالیای جنوبی

الف

آپیاریست ( پرورش زنبورعسل) (Apiarist)

آرایش‌گر (Hairdresser)

آموزگاران خصوصی (Private Tutors and Teachers nec)

ابزار ساز دقیق و تعمیرکار (Precision Instrument Maker and Repairer)

اپراتور در کارخانه  مواد شیمیایی (Chemical Plant Operator)

اپراتور کارخانه تولید برق (Power Generation Plant Operato)

اپراتور دوربین (فیلم، تلویزیون یا ویدئو) (Camera Operator (Film, Television or Video))

ادیتور فیلم و ویدئو (Film and Video Editor)

ادیتور یا ویراستار روزنامه یا جراید (Newspaper or Periodical Editor)

ارزیاب و قیمت گذار زمین (Land Economist)

ارزیاب و قیمت گذار (Valuer)

ارزیاب ساختمان (Quantity Surveyor)

ارزیاب خسارت بیمه (Insurance Loss Adjuster)

انکولوژیست (سرطان شناس) (Medical Oncologist)

انکولوژیست- پرتو درمان (Radiation Oncologist)

افسر فنی مخابرات یا تکنسین مخابرات (Telecommunications Technical Officer or Technologis)

افسران آمبولانس (Ambulance Officer)

افسر توسعه ورزش (Sports Development Officer)

افسر ارتقاء سلامت (Health Promotion Officer)

ب

بازرس و ممتحن اختراعات (Patents Examiner)

بازرس گوشت (Meat Inspector)

بازرس ساختمان (Building Inspector)

بازرس محصولات اولیه (Primary Products Inspectors nec)

برنامه‌ریز شهری و منطقه‌ای (Urban And Regional Planner)

بینایی سنج (Optometrist)

برق‌کار متخصص (Electrician (Special Class))

پ

پرورش‌‌دهنده گیاه دریایی (Aquaculture Farmer)

پرورش‌‌دهنده گل (Flower Grower)

پرورش‌‌دهنده اسب (Horse Breeder)

پرورش احشام (Specialist Managers)

پروتزساز (Orthotist or Prosthetist)

پرستار محقق (Nurse Researcher)

پرداخت‌گر مبلمان (Furniture Finisher)

پزشک عمومی (General Practitioner)

پزشک متخصص (پزشک عمومی) (Specialist Physician (General Medicine))

پزشکان متخصص NEC(Specialist Physicians nec)

پزشکان عمومی (Medical Practitioners nec)

پزشک پرستار ( حداقل فوق لیسانس) (Nurse Practitioner)

لیست مکمل مشاغل برای مهاجرت به ایالت استرالیای جنوبی
ت

تصویرگر (Illustrator)

تکنولوژیست (Engineering Technologist)

تکنسین پزشکی هسته‌ای (Nuclear Medicine Technologist)

تکنسین بیهوشی و هوشبری (Anaesthetic Technician)

تکنسین قلب (Cardiac Technician)

تکنسین علوم آزمایشگاهی (Medical Laboratory Technician)

تکنسین داروساز (Pharmacy Technician)

تکنسین‌های پزشکی (Medical Technicians nec)

تکنسین شیمی (Chemistry Technician)

تکنسین علوم زمین (Earth Science Technician)

تکنسین علوم (Life Science Technician)

تکنسین علوم (Science Technicians nec)

تکنسین معماری، ساختمان و نقشه‌برداری (Architectural, Building and Surveying Technicians nec)

تکنسین برق (Electrical Engineering Technician)

تکنسین مکانیک (Mechanical Engineering Technician)

تکنسین ارتباطات رادیویی (Radiocommunications Technician)

تکنسین کابل‌های فشار قوی (Technical Cable Jointer)

تکنسین دکل‌های مخابراتی (Telecommunications Linesworker)

تکنسین صدا (Sound Technician)

تکنسین هنرهای نمایشی (Performing Arts Technicians nec)

تکنسین دندان‌پزشکی (Dental Technician)

تولیدکننده ویدیو (Video Producer)

تنظیم کننده جوش‌کاری (Fitter-Welder)

تعمیرکار ساعت یا سازنده ساعت (Watch and Clock Maker and Repairer)

ج

جراح عمومی (Surgeon (General))

جراح قلب (Cardiothoracic Surgeon)

جراح مغز و اعصاب (Neurosurgeon)

جراح ارتوپدی (Orthopaedic Surgeon)

جراح اطفال (Paediatric Surgeon)

جراح پلاستیک (Plastic and Reconstructive Surgeon)

جراح عروق (Vascular Surgeon)

جنگل‌بان (Forester)

جوش‌کار  متخصص (Welder (First Class))

جواهر ساز (Jeweller)

چ

چوب و چوب‌کاری (Wood Machinists and Other Wood Trades Workers nec)

ح

حسابدار (عمومی) (Accountant (General))

حسابدار مالیاتی (Taxation Accountant)

حسابرس خارجی (External Auditor)

حسابرس داخلی (Internal Auditor)

خ

خبرنگار تلویزیونی (Television Journalist)

خلبان هواپیما (Aeroplane Pilot)

خلبان هلیکوپتر (Helicopter Pilot)

خون‌شناسی بالینی (Clinical Haematologist)

خیاطی و تولید رو مبلی (Upholsterer)

د

دام‌دار گاو شیرده (Dairy Cattle Farmer)

دام‌دار خوک (Pig Farmer)

دام‌پزشک (Veterinarian)

داروساز بیمارستان (Hospital Pharmacist)

داروساز صنعتی (Industrial Pharmacist)

داروخانه خرده فروشی (Retail Pharmacist)

درمان‌گران مکمل سلامت (Complementary Health Therapists nec)

دندان‌پزشک (Dentist)

درمان‌گربا ماساژ (Massage Therapist)

لیست مکمل مشاغل برای مهاجرت به ایالت استرالیای جنوبی
ر

راهنمای گالری یا موزه (Gallery or Museum Curator)

رادیوگراف و پرتونگار تشخیص پزشکی (Medical Diagnostic Radiographer)

رزیدنت پزشکی (Resident Medical Officer)

رقصنده یا طراح رقص (Dancer or Choreographer)

روزنامه نگار (Print Journalist)

روزنامه نگار و نویسنده (Journalists and Other Writers nec)

روابط عمومی (Public Relations Professional)

روماتولوژیست (Rheumatologist)

روان‌پزشک (Psychiatrist)

روان‌شناس بالینی (Clinical Psychologist)

روان‌شناس آموزشی (Educational Psychologist)

روان‌شناس سازمانی (Organisational Psychologist)

روان‌شناسان (Psychologists nec)

ریاضی‌دان (Mathematician)

ز

زمین شناس (Geologist)

س

سازمان‌دهنده و برگزار کننده کنفرانس و رویداد (Conference and Event Organiser)

سازنده دیگ بخار (Metal Fabricator)

سازنده ابزار (Toolmaker)

سازنده بدنه ماشین (Vehicle Body Builder)

سازنده قایق و تعمیرکار (Boat Builder and Repaire)

سرپرستار (Nurse Manager)

ش

شیشه‌گر (Glazier)

ص

صافکار ماشین (Vehicle Trimmer)

صحاف مطبوعات (Print Finisher)

ط

طراح جواهرات (Jewellery Designer)

طراح گرافیک (Graphic Designer)

طراح وب (Web Designer)

طراح داخلی (Interior Designer)

طراح علامت‌ها (Signwriter)

ع

عایق‌کار بام (Roof Plumber)

عکاس (Photographer)

ف

فروشنده و معامله‌گر بازارهای مالی (Financial Market Dealer)

فیزیکدان (پزشکی) (Physicist (Medical Physicist Only))

فیزیوتراپیست (Physiotherapist)

فوتبالیست (راگبی) (Footballer)

ق

قضات و سایر متخصصین حقوقی (Judicial and Other Legal Professionals nec)

قصاب (Butcher or Smallgoods Maker)

ک

کارگر ابزارهای الکترونیکی (عمومی) (Electronic Instrument Trades Worker (General))

کارگر ابزارهای الکترونیکی (تخصصی ((Electronic Instrument Trades Worker (Special Class))

کاشی کار دیوار و کف (Wall and Floor Tiler)

کارگردان هنری (Artistic Director)

کارگردان (فیلم، تلویزیون، رادیو یا صحنه) (Director (Film, Television, Radio or Stage))

کارگزاری مالی (Finance Broker)

کارگزار بیمه (Insurance Broker)

کارگزاران مالی (Financial Brokers nec)

کارگزار سهام (Stockbroking Dealer)

کارشناس بیمه (Actuary)

کارتوگراف (Cartographer)

کپی رایتر (Copywriter)

کتاب‌دار (Librarian)

کتاب‌دار (Library Technician)

کشتی‌ساز (Shipwright)

کشاورز غلات (Mixed Crop Farme)

کمک معمار (Architectural Draftsperson)

گ

گریمور (Make Up Artist)

گچ‌کار (Solid Plasterer)

گل‌فروش (Florist)

ل

لوله‌کش (عمومی) (Plumber (General))

لوله‌کش تهویه مطبوع و تجهیزات مکانیکی (Airconditioning and Mechanical Services Plumber)

لوله‌کش (Drainer)

لوله‌کش گاز (Gasfitter)

لیست مکمل مشاغل برای مهاجرت به ایالت استرالیای جنوبی
م

متخصص تغذیه (Dietitian)

متخصص تغذیه (Nutritionist)

متخصص پرتو پزشکی (Medical Radiation Therapist)

متخصص اورتوپدی (Orthoptist)

متخصصان تشخیص و ارتقاء سلامت و درمان (Health Diagnostic and Promotion Professionals nec)

متخصص بیماری‌های استخوان (Osteopath)

متخصص طب‌سوزنی (Acupuncturist)

متخصص درمان از روش‌های طبیعی (Naturopath)

متخصص طب سنتی چینی (Traditional Chinese Medicine Practitioner)

متخصص قلب (Cardiologist)

متخصص غدد (Endocrinologist)

متخصص گوارش (Gastroenterologist)
متخصص مراقبت‌های ویژه (Intensive Care Specialist)

متخصص مغز و اعصاب (Neurologist)

متخصص اطفال (Paediatrician)

متخصص پزشکی کلیه (Renal Medicine Specialist)

متخصص دندان‌پزشکی (Dental Specialist)

متخصص قفسه سینه (Thoracic Medicine Specialist)

متخصص گوش و حلق و بینی (Otorhinolaryngologist)

متخصص اورولوژیست (Urologist)

متخصص پوست (Dermatologist)

متخصص اورژانس (Emergency Medicine Specialist)

متخصص زنان و زایمان (Obstetrician and Gynaecologist)

متخصص پاتالوژیست (Pathologist)

متخصصین سازمان اطلاعات (Information and Organisation Professionals nec)

متخصص تبلیغات (Advertising Specialist)

متخصص بازاریابی (Marketing Specialist)

مدیر خدمات شرکت (Corporate Services Manager)

مدیر منابع انسانی (Human Resource Manager)

مدیر تحقیق و توسعه (Research and Development Manager)

مدیر پروژه‌های ساخت و ساز ساختمانی (Construction Project Manager)

مدیریت مهندسی (مدیر مهندس) (Engineering Manager)

مدیر تولید (جنگل‌بانی) (Production Manager (Forestry))

مدیر تولید (معدن) (Production Manager (Mining))

مدیر مهدکودک (Child Care Centre Manager)

مدیر مرکز کمک‌های اولیه (Primary Health Organisation Manager)

مدیر مدرسه (School Principal)

مدیر مرکز تحصیلی (Education Managers nec)

مدیریت هتل یا متل (Hotel or Motel Manager)

مدیر سالن مو یا زیبایی (Hair or Beauty Salon Manager)

مدیر اداره (دفاتر) پست (Post Office Manager)

مدیر مرکز تناسب اندام (Fitness Centre Manager)

مدیر مرکز ورزشی (Sports Centre Manager)

مدیر شرکت حمل و نقل (Transport Company Manager)

مدیر موسیقی (کارگردان) (Music Director)

مدیر برنامه (تلویزیون یا رادیو) (Program Director (Television or Radio))

مدیر صحنه و نمایش (Stage Manager)

مدیر فنی (Technical Director)

مدیر حسابداری (Management Accountant)

مدیر سرمایه‌گذاری مالی (Financial Investment Manager)

مدیر حساب ICT(ICT Account Manager)

مدیر توسعه کسب و کار ICT(ICT Business Development Manager)

لیست مکمل مشاغل برای مهاجرت به ایالت استرالیای جنوبی
م

محقق آزمایشگاهی پزشکی (Medical Laboratory Scientist)

مراقبت‌های ویژه آمبولانس (Intensive Care Ambulance Paramedic)

مربی غواصی (آب‌های آزاد) (Diving Instructor (Open Water))

مربی یا استاد ژیمناستیک (Gymnastics Coach or Instructor)

مربی اسب سواری (Horse Riding Coach or Instructor)

مربی ورزش‌های برفی (Snowsport Instructor)

مربی شنا (Swimming Coach or Instructor)

مربی تنیس (Tennis Coach)

مربی ورزش (Other Sports Coach or Instructor)

مربی و نگه‌دارنده سگ (Dog Handler or Trainer)

مربی پرستاری (Nurse Educator)

مربی پرواز (Flying Instructor)

مزرعه‌دار غلات (Crop Farmers nec)

مسئول زمین گلف (Greenkeeper)

مسئول خرید خرده فروشی (Retail Buyer)

مشاور سرمایه‌گذاری مالی (Financial Investment Adviser)

مشاور استخدام (Recruitment Consultant)

مشاور تحصیلی (Education Adviser)

مشاور بهداشت و ایمنی حرفه‌ای (Occupational Health and Safety Advisor)

مشاور فرصت‌های شغلی (Careers Counsellor)

مشاور الکل و مواد (Drug and Alcohol Counsellor)

مشاور خانواده و ازدواج (Family and Marriage Counsellor)

مشاور توان‌بخشی (Rehabilitation Counsellor)

مشاور دانشجویی (Student Counsellor)

مشاور (Counsellors nec)

معلم مدرسه ابتدایی (Primary School Teacher)

معلم مدرسه متوسطه (AUS) مدرس مدرسه متوسطه (NZ)

(Middle School Teacher (Aus) / Intermediate School Teacher (NZ))

معلم مدرسه متوسطه (Secondary School Teacher)

معلم ناشنوایان (Teacher Of The Hearing Impaired)

معلم نابینایان (Teacher Of The Sight Impaired)

معلمان آموزش و پرورش خاص (Special Education Teachers nec)

معلم هنر (آموزش خصوصی) (Art Teacher (Private Tuition))

معلم رقص (آموزش خصوصی) (Dance Teacher (Private Tuition))

معلم موسیقی (آموزش خصوصی) (Music Teacher (Private Tuition))

معلم انگلیسی (Teacher of English to Speakers of Other Languages)

معامله‌گر کالاها (Commodities Trader)

معامله‌گران مالی (Financial Dealers nec)

معمار (Architect)

معمار مناظر (فضای سبز) (Landscape Architect)

معمار و طراح دریایی (Naval Architect)

لیست مکمل مشاغل برای مهاجرت به ایالت استرالیای جنوبی
م

مهندس مخابرات (Telecommunications Field Engineer)

مهندس تعمیر و نگهداری هواپیما (هوایی) (Aircraft Maintenance Engineer (Avionics))

مهندس تعمیر و نگهداری هواپیما (مکانیکی) (Aircraft Maintenance Engineer (Mechanical))

مهندس تعمیر و نگه‌داری هواپیما (سازه( (Aircraft Maintenance Engineer (Structures))

مهندس شیمی (Chemical Engineer)

مهندس مواد (Materials Engineer)

مهندس عمران (Civil Engineer)

مهندس ژئوتکنیک (Geotechnical Engineer)

مهندس سازه (Structural Engineer)

مهندس حمل و نقل (Transport Engineer)

مهندس برق (Electrical Engineer)

مهندس الکترونیک (Electronics Engineer)

مهندس صنایع (Industrial Engineer)

مهندس مکانیک (Mechanical Engineer)

مهندسی تولید یا کارخانه (Production or Plant Engineer)

مهندس هواپیما (Aeronautical Engineer)

مهندس کشاورزی (Agricultural Engineer)

مهندسی پزشکی (Biomedical Engineer)

مهندس محیط زیست (Environmental Engineer)

منشی شرکت (Company Secretary)

موزیسین (متخصص آهنگ) (Music Professionals nec)

ن

ناظر ساختمان (Building Associate)

ناظر یا مسئول فنی معدن (Mine Deputy)

نساجی، پوشاک و مکانیک کفش (Textile, Clothing and Footwear Mechanic)

نصب کننده سقف کاذب (Fibrous Plasterer)

نصب کننده ماشین‌های چاپ‌گر (Printing Machinist)

نعل‌بند (Farrier)

نقشه‌کش برق (Electrical Engineering Draftsperson)

نقشه‌بردار (Surveyor)

نماینده بیمه (Insurance Agent)

نمایندگان فروش فنی (Technical Sales Representatives nec)

نماینده فروش ICT(ICT Sales Representative)

نویسنده فنی (Technical Writer)

و

ورزشکاران (Sportspersons nec)

وکیل یا مشاور حقوقی (Solicitor)

وکیل مدافع (Barrister)

ویرایش‌گر کتاب یا نمایش‌نامه (Book or Script Editor)

ه

هنرهای تجسمی و صنایع دستی (Visual Arts and Crafts Professionals nec)

هوشبری (Anaesthetist)

 

کلام آخر

ضمن سپاس از همراهی شما در مطالعه‌ی این مطلب، شما می‌توانید جهت کسب اخبار و اطلاعات جدید و به روز، ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 3 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 3 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *