مهاجرت مهندس عمران به اسپانیا در سال 2021

0

مهاجرت مهندس عمران به اسپانیا را بی ارتباط با موضوع کلی مهاجرت مهندسان به این کشور، نمی توان تلقی کرد، همچنین این موضوع به شرایط تحصیلی این رشته نیز مربوط خواهد بود. در واقع فرقی نمی کند که شما متخصص چه رشته مهندسی باشید، هنگامی که نیاز به متخصص وجود داشته باشد، کشورهای مطرح با فراخوان هایی متخصصین را به خود جذب می کنند.

اسپانیا کشوری است که در حوزه جذب مهندس همانند اکثر کشورهای مطرح و صنعتی، در صدد ارتقای نظام مهندسی خود است. از این جهت، شرایط جالبی را برای گرایش های مهندسی خاص در نظر گرفته است. مهندسی عمران یکی از شغل هایی است که دولت اسپانیا به منظور رفع نیازهای خود، اقدام به پذیرش متخصص این رشته و فارغ تحصیلان آن می کند.

اگر شما یک مهندس عمران هستید یا قصد دارید که این رشته را به صورت تحصیلات تجربی و تکمیلی ادامه دهید، و فکر مهاجرت به اسپانیا را نیز در سر دارید، در این مقاله همراه ما باشید.

کلیات شرایط مهاجرت مهندسین از جمله مهاجرت مهندس عمران به اسپانیا

در سال 2021، فراخوان و گزارش هایی به منظور نیاز به وجود مهندسین زبده از سوی کشورهای گوناگونی مطرح شده است. یکی از این کشور ها اسپانیا است. اسپانیا کشوری است که در ناحیه جنوب غربی قاره اروپا واقع شده و با کشورهای مطرحی چون پرتغال و فرانسه هم مرز است. مردم اسپانیا به زبان اسپانولی حرف می زنند و این یکی از نکاتی است که برای جذب نیروی کار و متخصص در برخی رشته ها باید جدی گرفته شود.

در رابطه با مهندسین بسته به ارتباطی که قرار است با افراد برقرار شود، تسلط به زبان اسپانولی، می تواند موثر باشد. اما به طور عمده برای مهاجرت مهندسین، تسلط به زبان انگلیسی هم می تواند کافی باشد. هدف کشور اسپانیا از جذب متخصصین مهندسی، ایجاد فرصت های شغلی برای کسانی است که دارای مهارت و امتیازات بالایی در دوره تحصیلی هستند.

در واقع به منظور جذب مهندسین زبده در قالب مهاجرت مهندس عمران به اسپانیا  این کشور قصد دارد فرصت های ناب را از دست ندهد و هم باعث رشد خود و هم رشد این متخصصین شود. از نکات جالب در رابطه با مهاجرت مهندسین این است که این مهاجرت را می توان به دو شکل تحصیلی و کاری تلقی کرد. که در نوع کاری باید آن را ارزان ترین نوع مهاجرت دانست.

در واقع وقتی که بتوانید با ارائه تخصص خود، هم سرمایه کسب کنید و هم مقیم یک کشور شوید، این موضوع می تواند به نسبت سایر روش های مهاجرت، ارزان تلقی شود.

مهاجرت مهندس عمران به اسپانیا و بررسی شرایط ویزای کاری

یکی از روشن ترین مواردی که برای تحقق شرایط مهاجرت کاری لازم است هر فرد متقاضی در اختیار داشته باشد، ویزای کاری کشور مقصد است. اما دریافت ویزای کاری نه تنها برای مهاجرت به اسپانیا بلکه برای اکثر کشورهای اروپایی و غیر اروپایی، بدون دریافت پیشنهاد کاری ممکن نخواهد بود.

به معنای ساده قبل از آن که بخواهید اقداماتی در باب دریافت ویزا انجام دهید، باید از سوی یک کارفرمای اسپانیایی، نامه ای تحت عنوان پیشنهاد کاری در اختیار داشته باشید. پیشنهادات کاری برای مهندسین عمران، با توجه به رزومه و تخصصی که در گرایش خود دارند، از سوی مدیران شرکت های اسپانیایی بررسی می شود. در حقیقت پس از اقدام به دریافت پیشنهاد کاری که روش های مختلفی دارد، کارفرما اقدام به بررسی تخصص شما می کند. این بررسی با توجه به رزومه و پروپوزالی که ارائه داده اید، صورت می گیرد.

حتما بخوانید:  مهاجرت پرستاران به اسپانیا در سال 2021

در صورت تایید شدن از سوی کارفرما، یک مصاحبه به منظور بررسی های حضوری صورت می گیرد که در صورت قبولی در این مصاحبه، پیشنهاد کاری به متقاضی تعلق خواهد گرفت و روند مهاجرت مهندس عمران به اسپانیا آغاز می شود.

البته باید بدانید که دریافت پیشنهاد کاری در کم ترین مدت، حداقل 3 ماه طول خواهد کشید. این سه ماه برای بررسی نبود واجدین شرایط پیشنهاد کاری در منطقه اتحادیه اروپا، باید سپری شود. به بیان دیگر اگر در طول 3 ماه ثابت شود که فردی در اتحادیه اروپا برای پیشنهاد کاری مد نظر، وجود ندارد یا شما به غیر از این کارفرما در حوزه دیگری مشغول نیستید، پیشنهاد به شما تعلق خواهد گرفت.

یکی از مواردی که در طی پروسه دریافت پیشنهاد کاری باید جدی بگیرید، موضوع بررسی حقیقی بودن شرکت اسپانیایی است. این شرکت باید از سوی دولت اسپانیا مورد تایید باشد. در غیر اینصورت شرایط مهاجرت شما فراهم نخواهد شد.

مهاجرت مهندس عمران به اسپانیا و مدارک لازم برای ارائه

به شکل کلی و دسته بندی شده، برای مهاجرت مهندسین در هر رشته تحصیلی یا گرایشی به اسپانیا، مجموعه مدارکی لازم است که باید ارائه شود. در حقیقت مدارک زیر برای مهاجرت در روش کاری مد نظر هستند که هم برای تحقق امر مهاجرت و هم دریافت ویزا برای مهاجرت مهندس عمران به اسپانیا ، باید ارائه شود:

 • اصل مدرک تحصیلی و ترجمه آن
 • پاسپورت و کپی آن
 • ارائه نامه ای که قرارداد کاری از سوی کارفرمای خارجی را تایید کند
 • ارائه نامه ای که صحت فعالیت های حقیقی شرکت خارجی را تایید کند
 • ارائه نامه ای که قرارداد کاری را از سوی وزرات های مربوطه تایید کند
 • کد پذیرش مهندسین عمران که از سوی کارفرمای خارجی تایید می شود
 • مدارکی که تایید کننده توانایی مالی فرد متقاضی کار در اسپانیا است

مدارک بالا برای دریافت ویزای کاری، حتمی هستند. علاوه بر این، ارائه مدارک هویتی دیگری همچون 3 قطعه عکس برای مراحل اداری نیز لازم است. پیشنهاد ما این است که برای اطلاع دقیق تر از مدارک لازم برای مهاجرت مهندس عمران به اسپانیا با یک وکیل مهاجرتی مشورت کنید. زیرا همواره مدارکی وجود دارد که ممکن است برای هر فرد، متفاوت باشد.

مهاجرت مهندس عمران به اسپانیا و مدارک لازم برای ارائه

روش های دریافت پذیرش نامه یا پیشنهاد کاری

اینکه چگونه می توان یک پیشنهاد کاری دریافت کرد، موضوعی است که برخی از علاقمندان به مهاجرت را می تواند سردرگم کند. در حقیقت باید بدانید که برخی از کشورها روش های به خصوصی برای خود دارند. اما به طور کلی چندین راه مطرح وجود دارد که در اینجا ذکر خواهیم کرد.

حتما بخوانید:  مهاجرت پزشکان به اسپانیا در سال 2021

یکی از راه های دریافت پیشنهاد کاری برای مهاجرت مهندس عمران به اسپانیا این است که آن فرد دارای تحصیلات این رشته در ناحیه اتحادیه اروپا باشد. در این صورت می تواند بدون آن که دردسرهایی را طی کند، تنها با ارائه ریز نمرات خود و مدارکی جزئی، صاحب کار شود.

البته که دریافت پیشنهاد کاری رشته مهندسی یا هر رشته دیگری، به طور معمول از سوی کشور اسپانیا برای فارغ التحصیلان این کشور، انجام نمی گیرد. یعنی اگر مدرک مهندسی شما مربوط به کشور اسپانیا باشد، تنها در شرایط خاصی می توانید پذیرش کاری را دریافت کنید. موضوع ذکر شده نیاز به بررسی های دقیق تری دارد. زیرا شرایط برای هر فرد می تواند متفاوت باشد.

روش دیگری که می توان از سوی کارفرمایان اسپانیایی دعوت به کار دریافت کرد، این است که شما یک معرف داشته باشد. برای معرف شغلی می توان به موسسات کاریابی در اقصی نقاط جهان اشاره کرد. موسسات کاریابی در واقع رابطی بین متقاضی کار و شرکت های کشور مقصد هستند. نکته مهم این است که موسسه های کاریابی دارای اعتبار بالایی هستند، از این رو برای دریافت پیشنهاد کاری، اگر موسسه معتبری را بیابید، دیگر لازم نیست به دنبال اثبات حقیقی بودن شرکت مورد نظر باشید.

چند نمونه از این موسسات به شرح زیر است:

 1. InfoJobs
 2. Com
 3. ThinkSpain
 4. olsadetrabajo
 5. Bilingualresources
 6. Oficina Empleo
 7. Expansión y Empleo
 8. Approachpeople
 9. Europelanguagejo
 10. Oficina Empleo

اقامت و کسب تابعیت کشور اسپانیا برای مهاجرین کاری رشته عمران

پس از آن که توانستید برای تحقق امر مهاجرت مهندس عمران به اسپانیا پیشنهاد کاری مورد نظر خود را دریافت کنید، نوبت آن می رسد که اقدامات لازم برای دریافت ویزا را نیز انجام دهید. باید در نظر داشته باشید که دریافت ویزا برای عمران یا هر رشته دیگری، دارای شرایط پیچیده ای نیست. در حقیقت دستیابی به ویزای شغل مورد نظر، منوط به دستیابی به ویزای کاری است.

به معنای ساده فرقی نمی کند قصد داشته باشید بر اساس پیشنهاد کاری، چه شغلی را انجام دهید. تمامی موارد شغلی را باید در موضوع ویزای کاری اسپانیا جستجو کنید. به طور معمول پس از آن که پیشنهاد کاری متقاضی مورد تایید قرار بگیرد، با درخواست ویزا، آماده سازی آن به شکل اتوماتیک صورت خواهد گرفت. البته در بسیاری از موارد تمام این اقدامات اتوماتیک را وکیل مهاجرتی انجام می هد.

با قطعی شدن ویزا در مرحله اولیه، مدت زمان یک سال اعتبار برای آن در نظر گرفته می شود. با توجه به متن قرارداد کاری که با کشور مقصد خود برای مهاجرت مهندس عمران به اسپانیا نوشته شده است، زمان تداوم آن قرارداد، می تواند مدت زمان ویزای شما را نیز تمدید کند. به طور کلی تمدید ویزا تا 5 سال امکان پذیر خواهد بود. پس از 5 سال می توانید به عنوان متقاضی اقامت دائم، اقدام به درخواست اقامت دائم کنید. با کار کردن در مشاغل مهندسی از جمله عمران، می توانید پس از 5 سال، به اقامت دائم کشور اسپانیا دست یابید.

نکته حائز اهمیت این است که پس از 10 سال اقامت دائم، در صورتی که تبعیت کشور مبدا خود را لغو کنید، می توانید تبعه اسپانیا به حساب بیایید. لغو تابعیت کشور مبدا، به این دلیل لازم است که اسپانیا پذیرش دو تابعیتی را قبول ندارد.

حتما بخوانید:  کانادا بیش از استرالیا به نیروی کار خارجی ویزا می‌دهد

بررسی موقعیت های شغلی و گرایش های لازم برای مهاجرت مهندسین عمران

مهاجرت مهندس عمران به اسپانیا سوای از آثار مهاجرتی همچون تضمین شرایط کاری، اقامت و دریافت تابعیت، می تواند موقعیت های شغلی گوناگونی را رقم بزند. برخی از جایگاه های شغلی که به زعم مهاجرت نصیب یک مهندس عمران می شود شامل عناوینی چون موارد زیر است:

 • مهندسی عمران
 • کارشناس ساختمان
 • کارشناس سازه
 • سرپرست کارگاه عمرانی
 • مهندس نقشه بردار
 • مهندس ناظر
 • ناظر مقیم
 • مدیر کارگاه
 • مدیر فنی

بررسی موقعیت های شغلی و گرایش های لازم برای مهاجرت مهندسین عمران

باید بدانید که دستیابی به عناوین ذکر شده در گرو تخصصی است که از خود ارائه می دهید، و همانطور که متوجه شدید برخی از این عنوان ها جنبه مدیریتی دارند که تنها با گذراندن دوره های کوچک، یا تخصص از طریق تجربه می توانید به آن ها دست یابید. اما به طور کلی تخصص های مورد پذیرش برای مهاجرت مهندس عمران به اسپانیا را باید در دسته بندی زیر جستجو کرد. زمینه هایی تخصصی از قبیل:

 • ساخت ساختمان، سد و خطوط لوله
 • حمل و نقل: راه آهن، جاده، فرودگاه و کانال های زیر زمینی
 • محیط زیست: شبکه های تامین آب، سیستم آب رسانی زیر زمینی و ترمیم یا ساخت به منظور جلوگیری از سیل زدگی
 • ژئو تکنیک: عملیات های خاکی، استخراج معادن و ساخت پایه
 • دریایی: ساخت سکوهای دریایی، سیستم های دفاعی دریایی و بندرها

جالب است بدانید که بیشتر این زمینه های تخصصی، برای کشور اسپانیا کاربردهای ویژه ای دارند که اساسی ترین این کاربرد ها در ارتباط با کشورهای مجاور اسپانیا مشهود است. یعنی حتی در صورتی که بتوانید با داشتن یک تخصص منحصر به فرد، پا به هر نقطه از اروپا بگذارید، اسپانیا نیز شما را برای امور کاری خود، خواهد پذیرفت.

به عنوان یک مهندس عمران برای مهاجرت به اسپانیا، دقیقا باید از کجا شروع کرد؟

بر اساس آنچه که در طول این مقاله در اختیار شما قرار گرفت، مهاجرت مهندس عمران به اسپانیا یک موضوع متفاوت چه در اسپانیا و چه در سایر نقاط اروپا محسوب می شود.

به طور کلی تفاوت اساسی رشته های مهندسی را باید در میزان تنوع گرایش های آنها جستجو کرد. به طور مثال خود مهندسی عمران به تنهایی دارای بیش از ده ها زمینه فعالیتی است که تنها کافی است با ارائه یک رزومه و پروپوزال خوب، خود را صاحب آن حیطه کاری کنید.

ما به شما پیشنهاد می دهیم که اگر قصد مهاجرت کاری از طریق گرایشات مهندسی عمران به اسپانیا را دارید، در وهله اول تخصص خود را تعیین کنید و سپس بر اساس آن، اقدام به پذیرش پیشنهاد کاری نمایید. اگر به دنبال آن هستید که امور مهاجرتی خود به اسپانیا را از طریق کار در رشته های مهندسی به آسانی محقق کنید، ما در موسسه رهپویان مهاجر کنار شما هستیم. توانایی ما در سهولت انجام امور مهاجرتی، امری است که همواره به شهرت ما در میان سایر رقبای بزرگ، افزوده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.