دولت کانادا درحال توسعه‌ی یک استراتژی برای جذب بیشتر دانشجویان بین المللی است!

دولت کانادا درحال توسعه‌ی یک استراتژی برای جذب بیشتر دانشجویان بین المللی است!

کشور کانادا رکورد دار تعداد دانشجویان بین‌المللی است، اما دولت فدرال به همراه کالج‌ها و دانشگاه‌ها درحال کار برای  جذب بیشتر دانشجویان متقاضی  جهت تحصیل در کانادا هستند.

نمایندگان موسسات آموزشی درحال کار با مقامات دولتی جهت توسعه‌ و گسترش یک استراتژی با هدف رشد تقاضای دانشجویان خارجی برای “مجوز تحصیلی کانادا” هستند. کشورهای هدف آن‌ها شامل کشورهای درحال رشد اقتصادی و جوامع دارای جمعیت جوان بسیار بالا از جمله کلمبیا و برخی کشورهای آفریقایی است.

آمارهای جدید دولت فدرال نشان می‌دهد، دانشجویان خارجی 15.5 میلیارد دلار در سال به اقتصاد کانادا کمک می‌کنند و این رقم در سال 2016 حدودا 170.000 فرصت شغلی را حمایت و ایجاد کرده است.

در پایان سال 2018، 572,415 مجوز تحصیلی برای دانشجویان خارجی در کانادا صادر شد و بر اساس آمارهای دانشگاه‌های کانادا، تعداد ثبت ‌نام‌های دانشگاه‌ها در فاصله سال‌های 2017 تا 2018، 15 درصد افزایش یافته است. در 10 سال اخیر تعداد مجوز‌های تحصیل در کانادا 180 درصد افزایش داشته و از نظر دولت‌های ادوار مختلف کانادا افزایش سطح دانشجویان خارجی، به دلیل منافعی که برای اقتصاد کانادا ایجاد می‌کند، مورد قبول و پذیرش واقع شده است.

یک روند سه مرحله‌ای در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده است، در ابتدا آن‌ها مجوز تحصیل برای تمام دوران تحصیلی خود را دریافت می‌کنند، در مرحله دوم آن‌ها واجد شرایط دریافت مجوز کار بعد از فارغ‌التحصیلی خواهند شد و در مرحله‌ی آخر آن‌ها می‌توانند از تمامی تجربه‌های خود برای برخورداری از مجوز اقامت دائم کانادا استفاده نمایند.

این موضوع کانادا را به یکی از جذاب‌ترین کشورها در جهان برای دانشجویان خارجی تبدیل کرده است و باعث شده تا کانادا را به عنوان یکی از گزینه‌های تحصیلی خود در نظر بگیرند.

تعداد دارندگان مجوز تحصیلی کانادا در 31 دسامبر هرسال
تعداد دارندگان مجوز تحصیلی کانادا در 31 دسامبر هرسال

دانش‌آموزان خارجی به دلیل اینکه شهریه‌ی بسیار بیشتری نسبت به همتایان کانادایی خود پرداخت می‌کنند، یک منبع درآمدی مهم برای مدارس و دانشگاه‌های کانادا می‌باشند.

شهریه‌ها در نظام آموزشی کانادا بسیار ارزان‌تر از هزینه‌های تحصیل در کشور هم مرز یعنی آمریکا است. هم چنین به دلیل پایین تر بودن هزینه های نظام آموزشی در کانادا به نسبت کشور همسایه یعنی آمریکا دانشگاه‌های برتر کانادا اغلب به عنوان یک مسیر و گذرگاه برای ورود به آموزش در سطح جهانی در نظر گرفته می شوند.

عمده جمعیت دانشجویان بین المللی، دانشجویان چینی و هندی هستند و55 در صد از کل مجوزهای تحصیلی کانادا را در اختیار دارند.

10 کشور برتر تعداد دارندگان مجوز تحصیلی کانادا
10 کشور برتر تعداد دارندگان مجوز تحصیلی کانادا

معمولا داوطلبان تحصیل در کانادا بعد از فارغ التحصیلی برنامه ماندن و کار در کانادا  را دارند و برای این امر لازم است مطمئن شوند رشته تحصیلی مورد انتخاب و مشاغل مرتبط با آن مورد نیاز هستند. داوطلبان اگر از یک موسسه آموزشی تعیین شده و واجد شرایط برنامه PGWP فارغ التحصیل شوند می‌توانند پس از فارغ التحصیلی اجازه کار دریافت کنند.

PGWP  (جواز کار بعد از فارغ التحصیلی) به دانشجویان بین المللی اجازه می‌دهد تا در مدت زمان هشت ماه الی سه سال پس از فارغ التحصیلی در کانادا بمانند و کار کنند. زمان مجوز کار بستگی به مدت زمان برنامه ارائه شده دارد، منوط بر اینکه  برنامه ارائه شده واجد شرایط لازم باشد. پس از پایان زمان جواز کار متقاضی می‌تواند درخواست اقامت دائم کند.

فهرست کامل موسسات آموزشی تعیین شده واجد شرایط برنامه‌یPGWP  در وبسایت رسمی دولت فدرال کانادا در دسترس است.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
رهپویان مهاجر

رهپویان مهاجر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است و هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما بصورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *