مهاجرت تحصیلی به فرانسه در سال 2021 (تحصیل در فرانسه)

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

اگر قصد مهاجرت به فرانسه و تحصیل در فرانسه را دارید و می‌خواهید هر روز به دیگران “بنژوق!” (Bonjour) بگویید؟ باید به شما اطلاع دهیم که قرار است یک ماجراجویی تحصیلی فوق‌العاده را در خارج از کشور تجربه کنید.

پیش از آنکه یک دیکشنری فرانسوی تهیه کرده و آن را در چمدان خود قرار دهید، دریابید که آیا برای رفتن به فرانسه نیاز به ویزای دانشجویی دارید یا خیر. اگر نیاز به چنین چیزی دارید، شروع به آماده سازی اسناد مورد نیاز کرده و سعی کنید هر آنچه لازم است در این باره بدانید را فرا گیرید.

کیفیت دانشگاه‌های فرانسه

فرانسه طی سالیان اخیر تبدیل به یکی از مقصدهای محبوب دانشجویان بین‌المللی شده است.

موارد زیر تعدادی از محبوبترین رشته های دانشگاهی در فرانسه می باشند:

 • کارشناسی ارشد مدیریت
 • کارشناسی ارشد مد، فشن و محصولات لوکس
 • کارشناسی ارشد علوم سیاسی
 • کارشناسی ارشد MBA
 • کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی

دانشگاه‌های برتر فرانسه

با نگاهی به فهرست بهترین دنشگاه‌های جهان می‌بینید همواره سه دانشگاه فرانسوی در بین صد دانشگاه برتر دنیا قرار دارند:

 • دانشگاه پاریس سود یا پاریس 11 یکی از شعب سیزده‌گانه دانشگاه‌ پاریس واقع در شهر پاریس
 • دانشگاه سوربن واقع در شهر پاریس
 • مدرسهٔ عالی نرمال واقع در محله لاتن پاریس
 • دانشگاه استراسبورگ واقع در شهراستراسبورگایالت آلزاس
 • دانشگاه پاریس ۷ یا دیدرو پاریس یکی از شعب سیزده‌گانه دانشگاه‌ پاریس واقع در شهر پاریس

علاوه بر این سه دانشگاه، دانشگاههای دیگری نیز در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارند؛ همچون:

 • دانشگاه اکس‌مارسی واقع در پروانس
 • دانشگاه گرونوبل آلپ واقع در گرونوبل

این دانشگاه‌ها نیز از استانداردهای بالایی برخوردارند و به همین خاطر معمولا در بین صد و پنجاه دانشگاه برتر دنیا جای دارند.

سالانه رنکینگ بهترین دانشگاه‌های جهان منتشر می‌شود. با توجه به آخرین رنکینگ منتشر شده دانشگاه‌های برتر فرانسه به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه پاریس سود یا پاریس 11 که در رنکینگ جهانی در رتبه سی و هفتم قرار دارد. این دانشگاه یکی از شعب سیزده‌گانه دانشگاه پاریس بود که در سال 1971 از این دانشگاه جدا شد. اغلب دانشکده‌های این دانشگاه در جنوب پاریس واقع شده‌اند. از جمله اورسی، کاجان، جتنای مالابری، اسکو و کرملبن_بیکتر .

از افتخارات این دانشگاه دریافت پنج جایزه فیلدز  و دو جایزه نوبل می‌باشد.

همچنین این دانشگاه در رتبه 5 جهان در رشته ریاضیات و 9 جهان در رشته فیزیک قرار دارد.

 • دانشگاه سوربن در رتبه‌بندی جهانی در رده‌ی چهل و چهارم قرار گرفته است. این دانشگاه در شهر پاریس قرار داشته و از تلفیق دانشگاه‌های پی‌یر و ماری کوری و پاریس سوربون و همچنین موسسات کوچکتر ایجاد شده است. این دو دانشگاه  در سال 2018 با تایید دولت فرانسه به هم پیوسته و پدید آمدند. فارغ‌التحصیلان و اساتید دانشگاه سوربن موفق به کسب 33 جایزه نوبل و شش جایزه فیلدز و یک جایزه تورینگ شده‌اند. دانشگاه سوربن دارای 3 دانشکده است: علوم انسانی، علوم و پزشکی.
 • مدرسه عالی نرمال که در سال 1794 تاسیس شد. این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی در رده‌ی هفتاد و نهم قرار گرفته است. فارغ‌التحصیلان و اساتید این داشنگاه به افتخاراتی همچون 14 جایزه نوبل دست یافتند که از این تعداد 8 نفر در رشته فیزیک حضور دارند. همچنین در زمینه‌های ریاضیات و فیزیک به عنوان یکی از مهمترین آموزشگاه‌های علمی فرانسه شناخته می‌شود.
 • دانشگاه اکس‌مارسی در رتبه هفتاد و نهم در رده‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های دولتی با حدود 80 هزار دانشجو است. این دانشگاه در سال 1409 در شهر پروانس واقع در جنوب فرانسه تاسیس شد و با ادغام دانشگاه پرووانس، دانشگاه مدیترانه و دانشگاه پل سزان به بزرگترین دانشگاه در کشورهای فرانسوی‌زبان تبدیل شد. بودجه این دانشگاه چیزی حدود 750 میلیون یورو است. این دانشگاه پنج پردیس اصلی دارد. این دانشگاه فارغ‌التحصیلان برجسته زیادی در زمینه‌های حقوق، سیاست  تجارت، علوم و هنر تولید کرده است. تا به امروز ، چهار برنده جایزه نوبلدر میان فارغ التحصیلان و اعضای هیئت علمی آن وجود داشته است .همچنین دو بار جایزه پولیتزر و چهار برنده جایزه سزار نیز از افتخارات این دانشگاه محسوب می‌شوداین دانشگاه حدود هشتاد هزار دانشجو از جمله بیش از ده هزار دانشجو بین المللی از 128 کشور را دارد.
 • دانشگاه گرونوبل آلپ. این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی در رده‌ی 135 قرار گرفته است. این دانشگاه در سال 1339 تاسیس شد و با حدود شصت هزار دانشجو و بیش از سه هزار محقق سومین دانشگاه بزرگ فرانسه است. شهر گرنوبل یکی از بزرگترین مراکز علمی در اروپا است.
 • دانشگاه استراسبورگ. در رتبه هفتاد و نهم در رده‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد. این دانشگاه بیش از پنجاه و دو هزار دانشجو و تقریبا 3300 محقق دارد. از افتخارات این دانشگاه 19 جایزه نوبل و دو جایزه فیلدز است.
 • دانشگاه پاریس ۷ یا دیدرو پاریس. این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی در رده‌ی 88ام قرار گرفته است. این دانشگاه یکی از هفت دانشگاه آکادمی آموزش عالی دولتی پاریس است. از افتخارات این دانشگاه می‌توان به دو برنده جایزه نوبل و دو برنده جایزه فیلدز اشاره کرد. این دانشگاه به ویژه در ریاضیات مشهور است.
حتما بخوانید:  خرید ملک در استرالیا کلید اقامت دائم به این کشور

هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه دانشگاه‌ها به صورت آزاد است. هزینه تحصیل در فرانسه بر اساس دانشگاه، مقطع تحصیلی و موضوع و موسسه‌ای مورد نظر به این صورت است:

برای دوره کارشناسی به طور میانگین چیزی حدود 170 یورو در هر سال برای دانشجویان اروپایی

برای دوره کارشناسی ارشد به طور میانگین چیزی حدود 243  یورو در هر سال برای دانشجویان اروپایی

برای دوره دکترا به طور میانگین چیزی حدود380  یورو در هر سال برای دانشجویان اروپایی

برای دوره کارشناسی به طور میانگین چیزی حدود 2770 یورو در هر سال برای دانشجویان غیر اروپایی

برای دوره کارشناسی ارشد به طور میانگین چیزی حدود 3770  یورو در هر سال برای دانشجویان غیر اروپایی

برای دوره دکترا به طور میانگین چیزی حدود 380  یورو در هر سال برای دانشجویان غیر اروپایی

با این وجود طبق شرایط امکان تحصیل رایگان نیز برای دانشجویان وجود دارد. حدود 36 درصد دانشجویان در فرانسه به طور رایگان تحصیل می‌کنند.

 

امکان دریافت و شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در فرانسه

امروزه بیش از 12% دانشجویان فرانسه، غیر فرانسوی هستند که برخی از آنان کمک‌هزینه‌های تحصیلی دریافت می‌کنند. اما چگونه می‌توان برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کرد؟

هر ساله وزارت امور خارجه فرانسه به برخی از دانشجویان مایل به تحصیل در فرانسه کمک‌هزینه ارائه می‌کند. برای بررسی درخواست و صلاحیت فرد درخواست‌کننده، باید با سفارت فرانسه و یا کنسولگری فرانسه در کشور خود در تماس باشید. که انواع مختلف آن بسته به هدف شما به شکل زیر است:

 • کمک‌هزینه برای دریافت مدرک در یک موسسه آموزش عالی در فرانسه.
 • کمک‌هزینه کارورزی که به طور متوسط سه تا دوازده ماه به شخص تعلق می‌گیرد.
 • برنامه علمی پژوهشی سطح بالا که به مدت یک تا سه ماه به شخص تعلق می‌گیرد.

سایر کمک‌های مالی:

وزارت امور خارجه فرانسه به بهترین دانشجویان از بیش از 32 کشور اجازه می‌دهد تا برای تحصیلات در کشور فرانسه ثبت نام نموده و به دانشجویان منتخب در حدود 1000 یورو در ماه اعطا میشود.

همچنین دانشجویان فرانسوی‌زبان که مایل به گذراندن دوره کارشناسی ارشد یا دکترا در رشته الهیات هستند می‌توانند برای حداکثر 48 ماه 615 یورو برای دوره M1 و 767 یورو در ماه برای دوره M2 دریافت کنند.

حتما بخوانید:  مهاجرت به کانادا در سال 2021 - شرایط اخذ اقامت دائم کانادا

 

نحوه مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل

بدانید که برای تحصیل در فرانسه به چه نوع ویزایی نیاز خواهدی داشت

 • Visa de court sejour pour etudes (ویزای اقامت کوتاه مدت دانشجویی شنگن)- برای تحصیل به مدت کمتر از 3 ماه. این نوع از ویزا معمولاً برای برنامه های تحصیلی کوتاه مدت یا دوره های آموزش زبان است. این ویزا رایگان بوده و برای دریافت آن نیازی به اجازه شهروندی نخواهید داشت، همچنین در صورت منقضی شدن آن می توانید مجدداً درخواست دریافت یکی از آنها را بدهید.
 • Visa de long séjour temporaire pour etudes این نوع ویزای مطالعاتی که به آن ویزای موقت بلند مدت میگویند دارای دوره‌ای به صورت 3 الی 6 ماه خواهد بود.
 • Visa de long séjour temporaire pour etudes این نوع ویزای مطالعاتی به ویزای طولانی مدت معروف است که برای دوره‌های مطالعاتی بیش از 6 ماه ارائه می‌شود. در صورت تقاضا برای تمدید مدت اقامت که مدت آن یک سال است باید درخواست اجازه اقامت بدهید.

زمان و چگونگی درخواست ویزای دانشجویی برای تحصیل در فرانسه:

ویزای دانشجویی را میتوانید از طریق  Campus France موسسه مربوط به تحصیلات عالی واقع در فرانسه که در همه کشورهای جهان دارای دفتر است دریافت کنید. راه دیگر از طریق کنسولگری فرانسه است. مراحل چونگی درخواست ویزای دانشجویی به این صورت است:

 • قرار مصاحبه حضوری از طریق سایت رسمی کنسولگری فرانسه. این قرار باید حداقل 90 روز قبل از سفر به فرانسه تعیین شود.
 • هزینه ویزا که چیزی حدود 50 یوروالی 100 یورو می‌باشد را پرداخت کنید. میزان هزینه به ملیت شما بستگی دارد.
 • زمان رسیدگی به درخواست شما به تعداد دانشجویان متقاضی ویزا، تابعیت و مواردی دیگر بستکی دارد.

شرایط زبان مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه

مدارک مورد نیاز برای متقاضی تحصیل در فرانسه به این صورت است:

اگر متقاضی تحصیل به زبان فرانسه هستید نیازمند تسلط به زبان فرانسوی هستید و به نمره قبولی در آزمون‌های زیر نیازمندید:

DELF/DALF یا TCF

اگر متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی هستید نیازمند تسلط به زبان انگلیسی هستید و به نمره قبولی در آزمون‌های زیر نیازمندید:

TOFEL، IELTS، PTE Academic یا C1 Advanced

اگر نامه‌ای مبنی بر پذیرفته شدن از دانشگاه فرانسه را داشته باشید، کنسولگری فرانسه برای ویزای شما نیازی به مدارک قبلی نخواهد داشت.

مدارک مورد نیاز ویزای دانشجویی فرانسه

 • فرم درخواست ویزا
 • دو عکس ازگذرنامه
 • پاسپورت معتبر و کپی از ویزاهای قبلی
 • نامه رسمی ثبت نام یا پذیرش از دانشگاه
 • اثبات تمکن مالی (حدود 615 یورو در ماه) برای تأمین تمام هزینه های شما در طول دوره تحصیل
 • بلیط هواپیما و یا رزرو آن که تاریخ عزیمت را نشان می دهد
 • بیمه پزشکی که ممکن است چیزی مابین 300-715 یورو در سال هزینه داشته باشد
 • گواهی مهارت زبان انگلیسی (برای آموزش به زبان انگلیسی)
 • گواهی مهارت زبان فرانسه (برای آموزش به زبان فرانسه)
 • پرداخت هزینه ویزا (50–100 یورو) که این میزان به ملیت شما بستگی دارد
 • اسناد مرتبط با تحصیلات
 • مدرک اثبات شهروندی (در صورت نیاز)

 

کار در فرانسه به عنوان دانشجو

از نظر قانون شماف فقط مجاز به کار نیمه‌وقت در فرانسه هستید. که این زمان حدود 60% اشتغال تمام وقت به مدت یک سال می‌تواند باشد. باید حتما به کارفرما اعلام شود که شما به عنوان دانشجو تمایل به انجام کار دارید.

همچنین ممکن است شما در دانشگاه خود و به عنوان کار دانشجویی فرصتهای شغلی پیدا کنید و اگر نمیخواهید در تحصیلات شما در طول ترم تاثیر بگذارد، میتوانید فقط پیشنهادات بین ترم‌ها را بپذیرید.

هزینه زندگی در فرانسه

حتی با وجود حمایت مالی برای دانشجویان، هزینه‌ی زندگی در فرانسه بالا می‌باشد. پایتخت فرانسه یعنی پاریس در یکی از گرانترین و پرهزینه‌ترین شهرهای جهان است. بنابراین زندگی در آنجا بخصوص برای دانش‌جویان ممکن است کمی سخت باشد. شاید برای تحصیل دانشجویانی که تمکن مالی ندارند، تحصیل در شهرهای کوچکتر مانند پوآتیه ، برست و لیموژ انتخاب‌های بهتری هستند.

حتما بخوانید:  راهنمای کاریابی در کانادا | چگونه در کانادا کار پیدا کنیم؟

این که هر ماه برای زندگی چه میزان هزینه کنید به نوع زندگی شما و شهری که در آن اقامت دارید بستگی دارد. اگر آپارتمانی اجاره کنید باید هزینه بابت نگهدار ای آپارتمان از قبیل نظافت  راه پله ، هزینه دربان ، تعمیر آسانسور ، آب و غیره را نیز بپردازید. این هزینه‌ها تحت عنوان هزینه اضافی در اجاره شما آورده می‌شود. هزینه زندگی دو نفردر فرانسه برای یک زندگی متوسط چیزی حدود 2300 دلار خواهد بود.

هزینه زندگی در فرانسه بیش از هر چیزی به مکان انتخابی شما بستگی دارد.

متوسط ​​بودجه مورد نیاز برای هر شهر بزرگ فرانسه بدین صورت است:

 • پاریس: بین 1200 تا 1800 یورو در ماه
 • نیس: بین 900 تا 1400 یورو در ماه
 • لیون ، نانت ، بوردو یا تولوز: بین 800 تا 1000 یورو
 • بقیه شهرهای فرانسه: مقادیر کمتر (حداقل 650 یورو)

 

گزینه های اصلی اسکان دانشجویان در فرانسه عبارتند از:

 • اقامت‌گاه‌های دانشجویی: به طور متوسط ​​200 یورو در ماه. پاریس با 400 یورو در ماه استثنا است. حدود 13٪ دانشجویان بین المللی در اقامتگاه‌های دانشجویی زندگی می کنند. اقامت‌گاه‌های دانشجویی یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های اسکان در بین دانشجویان است، اما تقاضا بسیار بیشتر از میزان عرضه است.
 • اجاره / اشتراک آپارتمان: بین 400 تا 700 یورو در ماه (800 یورو در ماه در پاریس). البته در شهرهای کوچکتر فرانسه می توانید یک آپارتمان کوچک را با قیمت حدود 300 یورو در ماه اجاره کنید.
 • اگر با شریک زندگی و یا فرزند خود زندگی می‌کنید ، قیمت اجاره از 700 تا 1000 یورو در ماه خواهد بود و اگر آپارتمانی در مرکز شهر انتخاب کنید هزینه بیشتری پرداخت خواهید کرد. هزینه های برق (برق ، آب ، اینترنت) 200 یورو در ماه خواهد بود.
 • خانواده میزبان:  می توانید نرخ هایی را که فقط 200 یورو در ماه تا حدود 800 یورو در ماه در پاریس هستند پیدا کنید. به این صورت که خانواده‌ای میزبان شما باشند و شما با آنها زندگی کنید.

هزینه های غذا در فرانسه

این هزینه به طور متوسط چیزی حدود 250 تا 300 یورو در ماه برای شهر پاریس است. البته در شهرهای دیگر این هزینه کمتر است.

هزینه متوسط ​​یک وعده غذایی در کم هزینه ترین رستوران بین 10 تا 15 یورو است.

هزینه های حمل و نقل

   استفاده ماهیانه اتوبوس ، مترو یا تراموا معمولاً بین 30 تا 75 یورو است.

  همچنین در پاریس تاکسی ها تقریباً ارزان هستند و حدود 1.50 یورو در کیلومتر هستند و برای یک سفر کوتاه 7 تا 10 یورو هزینه می کنید.

  می توانید از طریق برنامه اجاره Vélib دوچرخه دوچرخه اجاره کنید. این اتفاق در بوردو بیشتر از سایر شهرها رخ می‌دهد.

  همچنین می توانید برای سفر به سایر شهرهای فرانسه با هزینه تقریبی 30 یورو از TGV استفاده کنید.

سایر هزینه‌ها

 • هزینه های بیمه درمانی بسته به نوع انتخابتان چیزی حدود 20 تا 50 یورو در ماه است.
 • کتابها یا سایر مطالب یادگیری به طور متوسط ​​50 یورو در ماه هزینه دارد.

این کشور هم به عنوان مکانی برای تحصیل و هم به عنوان مکانی برای شروع کار و دوران حرفه‌ای، برای بسیاری دانشجویان مکانی بسیار جذاب است.

این روزها فرانسه بالغ بر 300 هزار دانشجوی خارجی را از اتحادیه اروپا و خارج از آن در خود جای داده است.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 9 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 9 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *