پیش شرط های موفقیت حرفه‌ای در مهاجرت به کانادا

پیش شرط های موفقیت شغلی در مهاجرت به کانادا

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

اگر قصد مهاجرت کاری به کانادا را دارید، روزهای آغازین کار در کار جدید به شما کمک خواهد کرد در کار خود جا بیفتید . در این مدت با مدیر خود، با همکاران و با سایر افراد شرکت آشنا شده و ارتباط برقرار خواهید کرد و این بهترین فرصت و زمان برای تاثیرگذاری شما بر اطرافیان و برقراری روابط خوب و حسنه با دیگران برقرار نمایید.

آمادگی برای اولین روز کاری در کانادا

شغل جدید، همیشه برای‌ شما سرشار از شگفتی خواهد بود: شرکت جدید، کارمندان جدید، سیستم کامپیوتری جدید، و غیره.  نام، آدرس و شماره تلفنِ صحیح شرکت را نوشته و جلوی میز کارتان بگذارید. ضمناً، نام رئیس و سایر همکاران  واحد کار خود را نیز یادداشت کنید. البته از شما انتظار نمی رود در همان روز اول همه چیز را بدانید، اما نشان دادن علاقه‌ی خود به محل کار، باعث تغییر فضای محیط کار  به نفع شما می‌گردد.

شما در اولین روزهای فعالیت کاری در شغل جدید، به مرور  با محیط کاری ، شرکت و همکاران‌تان آشنا می‌شوید. بعلاوه، انجام وظایفی که بابت آن استخدام شده‌اید نیز شروع می‌شود.

شما باید محل قرار گرفتن تمام وسایل و اشیاء را یاد بگیرید. این کار شبیه کارِ کارآگاهان به نظر می‌رسد. چه کسی را داشته باشید که راهنمای شما باشد و  چه تنها باشید، چندین موضوع هست که باید درباره‌ی آن‌ اطلاعاتی داشته باشید :

 • محل کارتان در یک پارتیشن است یا فضای باز یا اتاق مستقلی دارید ؟
 • آیا دیگران می‌توانند به راحتی صدای مکالمات شما و کارهایی که می‌کنید را بشنوند یا خیر؟
 • سیستم کامپیوتری محیط کارتان چیست و چگونه کار می‌کند؟
 • قواعد و روال‌های کار با سیستم کامپیوتری شرکت (از جمله پسووردها و شناسه‌های کاربری) چگونه است؟
 • آیا فهرستی از آدرس‌ های ایمیل و شماره تماس‌های داخلی وجود دارد یا خیر؟ آیا به آنها دسترسی دارید؟
 • برای امور کامپیوتری از چه کسی باید کمک و مشورت بگیرید؟
 • کافه‌تریا یا سالن ناهارخوری در کجا واقع شده است ؟
 • اگر شرکت‌تان کافه‌تریا ندارد، آیا کارمندان شرکت ناهارشان را در اتاق‌شان سرو می کنند یا برای خوردن ناهار، به رستوران‌های خارج از شرکت می‌روند؟
 • دستگاه‌های فتوکپی، پرینتر و فکس کجا هستند؟
 • از کجا می توانید تجهیزات و اقلام مورد نیازتان را تهیه کنید؟
 • دستشویی‌ها کجا واقع شده‌اند؟
 • راه‌پله‌ها و آسانسورها کجا هستند؟
 • کت‌تان را کجا می‌توانید آویزان کنید و در زمستان، پوتین و چترتان را کجا می‌توانید بگذارید؟

ممکن است در اولین روز کار، مدیر شرکت وظایفی را به شما محول نماید. ممکن است مسئول کار بر روی پروژه‌ای شوید که سابقاً در آن شرکت شروع شده است، یا ممکن است هدف اصلی شرکت از استخدام‌ شما ، شروع پروژه‌ای جدید در شرکت باشد. اگر خوش اقبال باشید، قبل از ارجاع کار به شما ، فرصت کافی برای آشنایی با محیط‌، شرکت و همکاران‌تان پیدا خواهید کرد.

اطلاع از خواسته مدیر

در نخستین روزهای فعالیت در شرکت، دقت کنید که شرکت دقیقا از شما چه انتظاری دارد. چنانچه سابقاً وظایف کاری شما و انتظار شرکت از شما به شما بازگو نشده، شما خودتان ابتکار عمل را به دست بگیرید و در این خصوص با مدیرتان  صحبت کنید.

همیشه درخواست کنید که شرایط شغل‌تان را برایتان شرح دهند ، و بپرسید که شما به چه کسی باید گزارش دهید. شما و مدیر ارشدتان باید درباره‌ی کارکردهای شغلیِ خود با هم بحث و تبادل نظر کنید و هیچ چیز نباید موجب تعجب تان شود. از مجموعه و مدیرتان بپرسید که اگر سوالی برایتان پیش آمد و مدیر ارشدتان حضور نداشت، سوالات‌تان را باید از چه شخص و مقامی بپرسید.

در هفته‌ی اول شروع کار، از مدیرتان بخواهید که نسخه‌ای از اهداف خود را در اختیارتان بگذارد تا بفهمید که او به دنبال تحقق چه چیزهایی است. وقتی با او ملاقات کردید، سوالات زیر را بپرسید :

 • جایگاه شغلیِ من چیست؟ (اگر هیچ نسخه‌ی مکتوبی از موقعیت شغلیِ شما وجود ندارد، خودتان به صورت داوطلبانه، این مستند را به صورت مکتوب آماده کرده و در اختیار مدیرتان قرار دهید تا اصلاحاتِ لازم را روی آن اِعمال کند).
 • انتظاری که از کار من در یک ماه آینده دارید را بیان کنید تا قادر باشم وظایفم و کارکردهایم را در راستای آن اهداف تنظیم کنم. از مدیرتان بخواهید که اولویت‌های وی کدام‌اند؟
 • آیا این امکان وجود دارد که در سه ماه اولِ فعالیت ام، یک بار در هفته‌ ملاقات‌تان کنم تا بتوانم در مورد وظایفِ شغلی‌ام اطلاعات بیشتری از شما کسب نمایم و گزارش پیشرفتِ کارم را به شما ارائه نمایم؟
 • هر چند وقت یک‌بار باید گزارش پیشرفت کارم را به شما ارائه نمایم؟
 • نقش من در جلسات شرکت چیست؟ مسئولیتِ تنظیم صورت‌جلسه با چه کسی است؟
 • آیا این امکان وجود دارد که به صورت خصوصی با شما جلسه داشته باشم؟ و اینکه آیا برای جلسات خصوصی نیازی به تنظیم صورت‌جلسه هست یا خیر؟
 • در ماه اول کاری ، با چه اشخاصی در شرکت باید ملاقات کنم و جلسه داشته باشم؟
 • جلسه‌ی ارزیابی عملکرد سالانه، کی برگزار می‌شود؟
 • آیا این امکان وجود دارد که نسخه‌ای از راهنمای ارزیابی عملکرد را در اختیار داشته باشم؟
 • آیا لازم است که درباره‌ی خدمات و محصولات و خدمات شرکت مطالعه ای داشته باشم؟

اگر چیزی را متوجه نشدید ، تردیدی در پرسیدن سوال نکنید . تمام اموری که به عهدۀ شماست را  یادداشت نمایید تا بتوانید بعدا  در خصوص آنها  مطالعه و  بررسی داشته باشید.

اگر باز هم چیزی را نفهمیدید، دوباره سوال بپرسید . عدم ارتباط، مشکل زا نیست؛ بلکه سوءتفاهم است که باعث بروز مشکل‌ می‌شود. به عبارت دیگر، برخی اوقات ممکن است مدیرتان به شما توضیح دهد از شما چه می‌خواهد اما شما منظور وی و نحوه‌ی انجام آن کار را به خوبی متوجه نشده باشید.

این مشکل، بخشی از مشکل ارتباطیِ شما با افرادی است که متعلق به فرهنگ‌های دیگر هستند و سبک‌های کاری و استراتژی‌های ارتباطی‌شان ممکن است تفاوت زیادی با فرهنگ کاری و  تکنیک های ارتباطی بومی شما داشته باشد.

چه کنیم که اولین ارتباط مان، تاثیر قابل توجهی داشته باشد

برای آن‌که اولین تاثیرتان بر دیگران، تاثیری مثبت باشد و بتوانید بر ذهنیت دیگران از خود تاثیر مثبتی بگذارید، وقت زیادی نخواهید داشت. دلیلش آن است که ذهن ما مثل کامپیوتر کار می‌کند. ما بلافاصله پس از اولین ملاقات و مشاهده ظاهر و رفتار فرد، ذهنیتی از فرد  پیدا می‌کنیم که علتش همان تاثیرگذاری اولیه است.

ما در اولین برخورد با دیگران ناخودآگاه به موها، لباس، نحوۀ ایستادن، نحوه‌ی دست دادن، حالات چهره، بو و چیزهایی از این قبیل توجه می‌کنیم. علاوه بر این، ذهن ما با این موضوع درگیر می شود که آیا شخص مخاطب، قابل  صمیمی‌شدن هست یا خیر. آیا لباس‌ها، سبک تعامل، و حالات و خلق و خوی شما به نحوی است که به دیگران احساس راحتی و صمیمیت بدهد یا خیر؟ آیا این فرد، حضور ما را می پذیرد یا خیر؟

ممکن است با خود فکر کنید که «این منصفانه نیست. دیگران باید شخصیتِ واقعی مرا بشناسند». این موضوع اگرچه شاید منصفانه به نظر نرسد، اما واقعیت در  این است که اکثر برداشت ها و قضاوت ها ، به شکلی ناخودآگاه صورت می پذیرند . آدم‌ها خیلی زود  قضاوت می‌کنند و تغییر ذهنیت آن‌ها کاری بس دشوار و زمانبر است.

اگر چه اکثر همکارانتان به مرور  شما را بیشتر خواهند شناخت. اما اگر همان قدم اول را درست بردارید، بخش زیادی از راه را طی کرده اید و خواهید توانست روزهای اولیه حضورتان در محل کار جدید را تبدیل به تجربه‌ای لذت‌بخش برای خود کنید. فراموش نکنید تغییر دادن ذهنیتِ‌ منفی افراد، بسیار دشوارتر از ایجاد ذهنیت مثبت در همان برخورد  اول است.

در روزهای اولِ کارِ جدید، با آدم‌های مختلف و زیادی ملاقات خواهید کرد که تک‌تک آن‌ها برای کسب موفقیت شما، اهمیت خواهند داشت. مدیریت کردنِ تاثیر برخورد اولیه، برای شغلی که در شرکت دارید واجد اهمیت است.

مهیا‌شدن برای روز اول

در روزهای قبل از شروع کار، خود را مهیای ورود به محل کار کنید. بررسی کنید که آیا این شرکت، سبک خاصی برای لباس پوشیدن دارد یا خیر. تفکر کنید و ببینید وقتی برای مصاحبه به شرکت رفته بودید، پرسنل شرکت چگونه لباس پوشیده بودند. این سوالات و فکر کردن‌ها به شما کمک می‌دهد که بفهمید آیا مدل و سبک لباس پوشیدن در آن شرکت، رسمی است یا غیررسمی.

در بعضی از محیط‌های کاری، ممکن است لازم باشد اونیفرم خاصی بپوشید یا خود شرکت، لباس‌های فرم خاصی  به شما بدهد.

الزام به پوشیدن لباس فرم بدان معنا هست که لزومی ندارد  وقت زیادی را صرف فکر کردن به نحوه‌ی لباس پوشیدن در محل کارتان کنید. با این وجود ، فراموش نکنید که  همواره بایستی به ظاهر حرفه‌ای و آراسته‌ی خود اهمیت دهید.

توصیه هایی که در این‌جا ارایه می‌کنیم، اگر چه بیشتر مربوط به کار در محیط‌های اداری است، اما اکثر همین نکات را می‌توان در سایر محیط های غیر اداری و غیر رسمی  نیز رعایت کرد. با توجه به محافظه کار بودن اکثر شرکت‌ها  چنانچه از استانداردِ لباس پوشیدن در آن شرکت‌ها اطلاعی ندارید، در روز اول کاری‌تان یک کتِ تمیز و خوش‌دوخت بپوشید. اگر می‌دانید که در شرکت‌تان سخت‌گیری زیادی در مورد لباس وجود ندارد، در روز اول، یک ژاکت با شلوار جین یا دامن بپوشید (و هنگام کار، اگر فکر کردید که زیادی لباس پوشیده‌اید، ژاکت‌تان را در بیاورید. حتا اگر زیادی لباس پوشیده باشید، کسی شما را به خاطر این نوع لباس پوشیدن سرزنش نمی‌کند. خوب لباس پوشیدن، بیانگر احترام شما به کسانی است که شما را استخدام کرده‌اند و قطعاً تصویری حرفه‌ای از شما در ذهن دیگران حک خواهد نمود.

اگر موهایتان نیاز به اصلاح و پیرایش دارد، قبل از اولین روز کار، موهای خود را اصلاح کنید. وقت بگذارید و فکر کنید که در روز اول، چه بپوشید و مطمئن شوید که لباس‌تان تمیز، اتو کشیده و برازندۀ اندام‌تان باشد. شاید لازم باشد لباس‌تان را به خشکشویی بفرستید یا به خیاط بدهید تا سایزتان کند. مراقب باشید که هیچ یک از دکمه‌های لباس‌تان نیفتاده باشد. بهتر است شب قبل، لباس‌تان را آماده کنید تا فردا صبح نخواهید دنبال پیراهن و جوراب‌تان بگردید.

کفش‌ها از جمله اولین چیزهایی هستند که توجه افراد را به خود جلب می‌کند. کفش‌ رسمی (و نه اسپورت) بپوشید. خانم‌ها باید کفش‌های کلاسیک ولی مد روز بپوشند و از پوشیدن صندل‌هایی که انگشتان پا در آن دیده می شود خودداری کنند. توجه داشته باشید که کفش‌هایتان سالم و نو باشند و پاشنه‌ی آن‌ها خراب نشده باشد. اگر کفشی  با چنین شرایطی ندارید، لازم است هزینه کنید و یک جفت کفش نو بخرید.

جواهرات ساده شما را زیباتر و جذابتر نشان می دهد اما جواهرات زیاد به خودتان آویزان نکنید. برای زنان، یک گردن‌بند طلا یا نقره کفایت می کند و یک ساعت مچیِ زیبا، هر کسی را جذابتر خواهد نمود.

برای آماده کردن خود جهت روز اول کاری ، وقت مناسبی صرف کنید. از قبل برای شست و شو و فرم دادن به موهای خود برنامه‌ریزی کنید. مراقب باشید که ناخن‌هایتان کوتاه و تمیز باشد. شبِ قبل از اولین روز کاری، زود تر از معمول به رختخواب بروید و استراحت کافی کنید تا در روز اول کار کاملا قبراق و سرحال باشید.

صبح روز اول کار، بر زیبایی و پوشش خوبِ خود تمرکز کنید. پس از برخاستن از خواب، دوش بگیرید و ادوکلن بزنید، اما عطر یا ادکلنی که می‌زنید کم نباشد. دندان‌های خود را مسواک بزنید و از هر وسیله ای استفاده کنید تا هر نوع بوی بد را از دهان خود دور کنید. سپس بهترین لباس که هم برازندۀ شما و هم مناسب محیط کار باشد را بپوشید. شما باید تصویری توام  با اعتماد به نفس و روحیه‌ای حرفه‌ای از خود به نمایش بگذارید .

ملاقات با اشخاص و بنا نهادن روابط کاریِ خوب با دیگران

 این نگرش که  فقط به مدیران و مافوق خود احترام بگذارید و دستیاران آن‌ها و سایر افراد را نادیده بگیرید، نگرش و تصور اشتباهی است . قطعاً همه می‌توانند تفاوت برخورد شما با اشخاص مختلف در محل کارتان را درک کنند. اما این نکته را به ذهن بسپارید که شما هنوز مطمئن نیستید چه کسانی در  محل کار، ذی نفوذ هستند. کارکنان اجرایی، چشم و گوش مدیران هستند و  سیستم  کار را بهتر از هر شخصی می شناسند. به طور مشخص، در برخورد با این دستیاران، کاملاً مودب باشید. همین اشخاص می‌توانند بهترین حامی شما در محل کار باشند.

اگر شرکت‌تان چارت سازمانی دارد، نسخه‌ای از آن را تهیه کرده و نگاهی اجمالی به آن بیاندازید. این چارت، مثل برگه‌ی تقلبی است که برای شناخت واحدهای مختلف سازمان، مدیران و روسای هر واحد، زنجیره‌ی سازمانی، و مدیران ارشد خودتان (که باید به آن‌ها گزارش دهید) به دردتان خواهد خورد. این کار به شما را قادر می سازد بفهمید که واحدهای مختلف شرکت‌تان چگونه کار می‌کنند و مجموعۀ شما چگونه با کل سازمان، ارتباط پیدا می کند.

اگر برای کارفرمای بزرگی کار می‌کنید، قطعاً در اولین روزهای کار با افراد جدید مختلفی ملاقات خواهید کرد. ممکن است گیج و منگ شوید و نتوانید اسامی تمامی آن‌ها را به ذهن بسپارید. فراموش نکنید اگرچه برای شما، همه‌ی اشخاص جدید بوده‌اند، اما برای دیگران فقط یک‌نفر تازه وارد بوده است: و آن تازه وارد شما هستید! آن‌ها در همان دقایق اولیه‌ی ملاقات با شما، ذهنیتی از شما پیدا می‌کنند که ممکن است این برداشت و ذهنیت، تا مدت‌ها در ذهن آن‌ها باقی بماند.

 وقتی افراد جدیدی را ملاقات می‌کنید، نکات زیر را رعایت نمایید:

 • با دیدن دیگران، لبخند بر لب داشته باشید و ارتباط چشمی با او برقرار کنید و با او دست بدهید
 • احتمالا شخصی که شما را به دیگران معرفی می‌کند، نام شخص جدید را نیز می‌گوید. تمرکز داشته باشید و سعی کنید نام آن شخص را به خاطر بسپارید. یک راه حل آسان برای به یاد سپردن نام‌ها، آن است که در طول مکالمه، سه بار نام‌شان را تکرار کنید؛ به عنوان مثال : «از ملاقاتت خوش‌بختم … ، کار تو چیه ….؟ واقعا از هم‌صبحتی باهات خوشحال شدم …. اگر نمی‌توانید نام طرف مقابل را حفظ کنید نگران نشوید. امر معمولی است که در ثانیه‌های اولِ دیدار با هر کسی، دچار اضطراب باشید و نتوانید با دقت کامل به نامش گوش کنید. اما به مجرد جدا شدن، از شخص معرف بخواهید نام آن شخص را دوباره بازگو کند و آن را برای خود یادداشت کنید.
 • اگر فرصت مکالمه چند دقیقه ای با آن فرد را دارید ، کار او در شرکت را از او بپرسید . اگر حدس زدید که وقت کافی دارد، با او گپ و گفت چند دقیقه ای داشته باشید ، اما زمینه های صحبت را از معرف‌تان یا از میان صحبت‌های خود طرف بگیرید و همان موضوعات را برای ادامه گفتگو دنبال کنید. اگر تشخیص دادید مخاطب تان می‌خواهد به مکالمه پایان دهد، می توانید از این عبارت استفاده کنید «بهتره برگردیم سر کارمون. از دیدار و هم کلامی با تو  خیلی خوشحال شدم ….».

ارتباط با هم‌تیمی‌ها

ممکن است مجبور شوید به عنوان یک تیم، یا در قالب یک گروه فعالیت کنید. تفاوت بین تیم و گروه در چیست؟

در واقع در تیم، اهداف و مسئولیت‌های مشترک وجود دارد، در حالی که گروه، متشکل از چند نیروی کار است که تنها وجه اشتراک ‌شان این است که همگی بایستی به  شخص واحدی گزارش دهند.

عضو تیم بودن مزیت های زیادی دارد.  تیمی که اعضایش هماهنگ بوده و با هم خوب کار کنند، قطعاً کار  آن تیم موفقیت‌آمیزتر خواهد بود. در صورتی که رابطه‌ی نزدیکی با هم‌تیمی‌های خود برقرار کنید یادگیری تان بهتر خواهد بود و موفقیت‌تان از کار انفرادی بیشتر خواهد بود .

توصیه می شود در هفته‌های اول، خود را در اتاق‌تان محبوس نکنید. فعال باشید و با اعضای تیم خود یا سایر همکاران ارتباط نزدیک و صمیمی برقرار نمایید. از آن‌جا که شما فردی تازه‌وارد هستید، تا می‌توانید همکاران خود را ملاقات کنید و روابط کاری خود با آن‌ها را تقویت نمایید . البته نبایستی توقع داشته باشید که خیلی سریع، با این افراد رفقای صمیمی شوید؛ و حتی ممکن است رابطه‌ی دوستانه و صمیمانه ای بین تان هیچ‌وقت اتفاق نیفتد یا مدت زیادی طول بکشد . اما روابط کاریِ نزدیک، صمیمی و محکم، به شما یاری خواهد کرد درباره‌ی شرکت‌تان چیزهای زیادی یاد بگیرید  و از همان بدو کار ، راندمان و بهره‌وری‌تان بیشتر باشد.

اگر واقعا آدمی کم رو و خجالتی هستید چه باید بکنید؟ لازم است برای کسب موفقیتِ کاری، مهارت‌های اجتماعی را بیاموزید. اگر صحبت کردن با افراد تازه برایتان دشوار است، گام‌های کوچکی بردارید و رفتاری دوستانه داشته باشید. البته این بدان معنا نیست که تمام اسرار زندگی فردی خود را برای دیگران افشا کنید. فقط کافی است در مورد سوابق و تجربه های کاریِ قبلی‌تان صحبت کنید و چند نکته و حقیقت ساده از زندگی‌تان را برایشان بیان نمایید : اینکه در حال حاضر کجا زندگی می‌کنید، در وضعیت تاهل قرار دارید یا تجرد، فرزند یا حیوان خانگی دارید یا خیر، و نظائر آن. در واقع، باید بیش از آن‌که راجع به خودتان صحبت کنید، سعی کنید درباره‌ی همکارانتان بدانید و کسب اطلاع کنید.

ملاقات با افرادِ خارج از واحد

افرادی که خارج از واحد یا تیم شما کار می‌کنند نیز  از درجۀ اهمیت یکسانی برخوردارند. حتی اگر این افراد، در واحدهایی جدای از واحد شما کار کنند،  به هر حال ممکن است شما بعداً، به نحوی با آن‌ها همکار شوید. پست و واحد افراد، دچار تغییر می‌شود و شاید هر یک از آن افراد، در آیندۀ نزدیک جزو  تیم شما قرار گیرند .  شاید مجبور شوید با افرادِ واحدها و تیم‌های دیگر، بیش از اعضای واحد خود تعامل و ارتباط داشته باشید. به عنوان نمونه ، اگر عضو تیم بازاریابی باشید و هر یک از اعضای تیم‌ شما، مسئول پشتیبانی از یک محصول متفاوت باشد، شاید لازم باشد ارتباط بیشتری با مهندسین یا نمایندگان فروشی داشته باشید که مسئول ساخت و تامین محصول شما هستند.

تلاش کنید همسایه‌های خود را بشناسید و با آنها ارتباط برقرار کنید . توانایی برقراری روابط، بخش مهمی از شغل شما است زیرا  شما را قادر خواهد نمود کارتان را به نحو بهتری انجام دهید . سعی کنید در اکثر فعالیت‌های گروهی و اجتماعیِ تیم‌تان شرکت ، خواه این فعالیت، قرارهای ورزشی چهارشنبه‌ها باشد و خواه قرار رستورانِ روز دوشنبه. تا جایی که می توانید در دورهمی‌های شام و ناهارِ بچه‌های گروه تان شرکت کنید، علی الخصوص اگر تازه به جمع آن گروه اضافه شده اید .

مهیا‌سازی محل کار

دفتر کار جدید، منزل دوم‌تان خواهد بود. سعی کنید محیطی راحت و در عین حال  پربازده برای خود در محل کار ایجاد کنید.

برای آماده سازی محل کار خود، به یک تلفن و یک شناسه‌ی ایمیل نیاز دارید. شاید لازم باشد اجازه‌ی دسترسی به شبکه را نیز داشته باشید. اکثر شرکت‌ها عملیات و کارهای خود را بر روی سرورهای خود انجام می‌دهند و برای دستیابی به این سرورها نیاز به شناسه و رمز عبور دارید. در حالت مطلوب ، این شناسه و رمز عبور، از همان بدو ورود شما به شرکت برایتان تعریف و ایجاد می‌شود، در غیر این صورت ،  به واحد فناوری اطلاعات مراجعه نموده و از آن‌ها درخواست کنید تنظیمات لازم را روی رایانه‌ی شما انجام دهند.

محل پرینتر، اسکنر، دستگاه فکس و سایر دستگاه هایی که می خواهید از آن‌ها استفاده کنید را پیدا کنید. ممکن است همه‌ی افرادِ آن طبقه از این دستگاه ها به صورت مشترک استفاده کنند.

میز و رایانه‌ی خود را چینش کنید. مانیتور، صندلی و کی‌بوردتان را به نحوی که برای بدن‌تان راحت‌تر است تنظیم نمایید.

شما می‌توانید وسایل فردی نیز به میز کارتان اضافه کنید، ولی بهتر است همه‌ چیز ساده و کارآمد باشد. فضای اتاق شما، معرف شخصیت شما است. بهتر است وسایل شخصیِ محدودی در اتاق‌تان قرار دهید و به یکی دو قاب عکس ساده از خانواده یا حیوان خانگی‌تان، یا یک منظره‌ی طبیعت که روی دیوار اتاق‌تان نصب می‌شود بسنده کنید. در این زمینه افراط نکنید و از پوسترهای بزرگ در اتاق‌تان نگذارید. بهتر است فضای کارتان حرفه‌ای باقی بماند .

مراقب باشید که مواد غذایی در اتاق‌تان نگه ندارید. مواد غذایی موش‌ها را به اتاق‌تان می کشاند و  بدتر از آن ، باعث بوی بد اتاق‌تان می شود و با بوی بد دیگران رغبتی پیدا نمی کنند که وارد اتاق‌تان شوند.

میز کارتان را مرتب کنید. بعضی افراد بر این باورند دارند که اگر میز کارشان شلوغ و پر از کاغذ و پرونده باشد، پرمشغله‌تر و پرکارتر به نظر می‌رسند. ممکن است برخی افراد با این برداشت موافق باشند، اما همین امر باعث می‌شود این افراد، شلخته و بی‌برنامه به نظر برسند. از همان ابتدا برای میز کارتان برنامه‌ریزی کنید و نگذارید وقتی سرتان شلوغ‌تر شد، میزتان پر از کاغذ شود.

برای این که ثابت کنید آدم منظم و کارآمدی هستید، رعایت نکات ذیل ضروری است :

 • یک سیستمِ بایگانیِ منظم برای اوراق و ایمیل های خود درست کنید به نحوی که اگر یکی از همکارتان بخواهد از میان پرونده‌ها و کاغذها، سند خاصی را پیدا کند،  به راحتی بتواند آن سند را بیابد.
 • برای سر و سامان دادن به ایمیل‌های خود، ایمیل‌های مورد نیاز را آرشیو کرده و ایمیل‌های غیر ضروری را حذف کنید.
 • از یک دفترچه یادداشت یا سررسید رو میزی یا یک وایت‌برد برای یادداشت‌برداری استفاده نمایید.
 • همه چیز را روی کاغذهای چسبنده (استیکی) یادداشت نکنید. اطلاعات مورد نیازتان را روی سررسیدتان یادداشت نمایید.
 • کلیۀ وسایل شخصی خود (اعم از کاغذها و پرونده‌ها) را در کمدی بگذارید که امکان قفل آن وجود داشته باشد. شاید در شیفت بعدی، همکار دیگری از اتاق شما استفاده کند.

توجه: طبق قوانین اسرار محرمانه‌ی کانادا، کارمندان ملزم به حفظ اسرار حرفه ای تمام مشتریان خود می باشند . از این رو هیچوقت اطلاعات مشتریان خود را روی میز  رها نکنید و تحت هیچ شرایطی اجازه ندهید دیگران (به ویژه در طول شب) به آن اطلاعات دسترسی یابند.

شما تحت نظارت اطرافیان قرار دارید

در کانادا اهمیت زیادی به زمان داده می شود . در بسیاری از شرکت‌ها، سیستم حضور و غیاب وجود دارد  و کارکنان باید موقع ورود و خروج، کارت بزنند تا  کارفرما بتواند بررسی کند که آیا کارکنان ، هشت ساعتِ موظفیِ خود را سر کار بوده اند یا خیر.

برخی از مدیران، به حضور ساعات موظفیِ کارمندان حساس‌اند و برخی دیگر حساسیت کمتری  به خرج می دهند. اما در هر حال، در ماه‌های اول کاری ، مدیر و همکاران‌تان شما را تحت نظر خواهند داشت، پس سعی کنید  بهترین رفتار را داشته باشید.

امروزه بسیاری از کارفرمایان ، ساعاتِ کاریِ چرخشی دارند. به عنوان مثال، کارمندان می‌توانند به انتخاب خود، از 8:30 تا 16:30، و یا از 9:00 تا 17:00 سر کار حضور یابند. در دنیای کسب و کار، ترجیح اکثر کارفرمایان بر این است که کارمندان ، ساعات خاصی از روز را در دفتر کار خود حاضر و مهیا‌ی کار باشند. بعضاً پیش می آید که برخی از روسای شرکت ها پشت پنجره‌ی اتاقشان رصد می کنند تا ببیند کدام کارمندان، اول وقت وارد پارکینگ و محل کار می‌شوند. مراقب باشید تا در این مراقبت ها و نظارت‌ها به دام نیفتید. سعی کنید چند دقیقه زودتر  از موعد مقرر به محل کار خود برسید.

در زمان هایی که حجم کارتان زیاد است ،  ناهار را پشت میزتان میل کنید تا در وقت شما صرفه‌جویی شود و نیازی نداشته باشید که برای رفت و آمد به رستوران وقت صرف کرده و وقت خود را هدر دهید. در این صورت، همکاران نیز متوجهِ سختکوشیِ شما خواهند شد. اگر برای صرف ناهار به بیرون می‌روید، حتما راس ساعتِ مقرر به شرکت به سر کار خود برگردید .

در ساعات کاری ، حتی اگر بیکار هستید، سعی کنید خود را مشغول به کار نشان دهید . در ابتدای کار ممکن است کار چندانی نداشته باشید. شاید مدت زیادی طول بکشد تا پس از گذراندن کارآموزی های لازم، درگیر کارها شوید. اما بیکار ننشینید. به رییس یا همکاران‌ خود پیشنهاد کمک بدهید؛ و چنانچه متعاقب پیشنهاد شما ، کاری به شما محول شد، حتما آن‌کار را بهتر نحوی که از شما انتظار دارند، انجام دهید . البته ، این ایام بیکاری، فرصت مناسبی برای مطالعه‌ی گزارش‌ها ، سیستم ها و روند های کاری شرکت است.

اگر همکاران از شما درخواست انجام کاری را کردند  که به نظر شما خارج از محدودۀ کاری شما یا دون شأن شماست، دلخور نشده و با کمال میل، آن کار را انجام دهید. این تیپ کارها را همه هر از گاهی انجام می‌دهند و انجام این کارها به شما کمک می کند که بفهمید چرخ کسب و کار شرکت‌تان چگونه می‌چرخد. بنا نیست این کارها را برای همیشه انجام دهید.

در  هفته‌های اول کاری ، از وقت آزاد خود نهایت استفاده را ببرید و مطالب بیشتری راجع به شرکت و صنعت خود بیاموزید. نکات مهم را یادداشت و به مدیرتان نشان دهید که چه نکاتی آموخته‌اید، و سپس از او بخواهید که «چه کمکی از دست من بر می‌آید؟»

از زمان شروع کار با همکاران جدید ، از پیشنهادات آن‌ها در مورد بهبود کارتان استقبال کنید و از توصیه‌های دیگران دلگیر و ناراحت نشوید. بیشتر گوش داده و کمتر حرف بزنید. قطعاً کسی دوست ندارد بشنود که کارش را به خوبی انجام نداده است.

تلاش کنید از خود تصویر کارمندی قابل اعتماد، مفید و وفادار نشان دهید.  این بهترین شیوۀ تعامل و همکاری با دیگران است. شما از این طریق قادر خواهید بود ایده‌ها و دیدگاه های خود و شیوه‌های جدید کار را به دیگران انتقال کنید در عین حال مشخص نشود که فردی تازه کار و تازه به دوران رسیده اید که در تلاش برای تغییر فرهنگ کانادا می باشید.

سر و سامان دادن کارهای یومیه

در هفته‌های اول کاری، اهمیت دارد به امور روزمره‌ی کاریِ خود  نظم و نسق بخشیده تا به بهترین شکل ممکن، بتوانید وقت‌تان را مدیریت کنید. این امر به شما کمک خواهد کرد تا کارها را به موقع و سر موعد انجام داده و ساعات روزانه خود را مدیریت کنید تا بتوانید با کمترین استرس، بیشترین بازدهی را داشته باشید .

لازم است بدانید که دیگر همکاران کار خود را از چه ساعتی شروع می‌کنند. اگر ساعت کار شرکت چرخشی است، احتمالا می‌توانید بین ساعات 8:00 تا 9:00 کارتان را آغاز کنید. به این نکته توجه داشته باشید که اگر دیگر همکاران ، کارشان را راس ساعت 8 شروع کنند و شما ساعت 9 به محل کار برسید، دیگران پی خواهند برد که شما همیشه دقیقه‌ی‌ آخر  سر کار خود می‌ شوید .

از طرف دیگر، در ساعات اولِ صبح، معمولا  موضوعات مختلفی در شرکت مورد بحث و تبادل نظر واقع می‌شود و ممکن است شما فرصت شرکت در این مباحث را از دست بدهید. بهترین راه حل این است که حد وسط را بگیرید یا دقایق مختلفِ بین آن دو ساعت را بررسی کنید و ببینید که  همکاران‌تان دقیقاً چه ساعتی  سر کار حاضر می شوند ؛ و بعد از اطلاع از  این موضوع، سعی کنید در همان ساعت یا حتی زودتر  سر کار حضور یابید .

کار دیگری که لازم است انجام دهید این است که کارهای صبحگاهیِ یومیه ی خود را سر و سامان بدهید. وقتی که فهمیدید چه ساعتی باید سر کار حاضر شوید ، برنامه منظمی برای خود تعریف کرده و تلاش کنید تا راس همان ساعت در شرکت حضور یابید. اگر دقیقه‌ی‌ نود و  با عجله به سر کار حاضر شوید ، از دید مدیر و سایر همکاران به عنوان فردی بی‌نظم و غیرحرفه‌ای شناخته خواهید شد.

همیشه ساعت‌ زنگ دار خود را تنظیم کنید تا خواب نمانید و به موقع بیدار شوید و فرصت کافی برای صرف صبحانه ، رسیدگی به امور فرزند یا حیوان خانگی خود، و آماده کردن لباس‌های خود قبل از عزیمت به محل کارتان داشته باشید و  با ظاهری مرتب، شیک و حرفه‌ای به محل کار وارد شوید. برای این که تشخیص دهید  بین بیداری از خواب تا رسیدن به محل کار چقدر زمان نیاز دارید، از آخر به عقب برگردید و زمان‌تان را چک کنید:

 • برای رسیدن از ورودی شرکت تا دفتر کار خود، چقدر زمان نیاز دارید؟
 • اگر از وسیله نقلیه عمومی برای رسیدن به محل کار استفاده می کنید ، مسیر منزل تا  شرکت، چقدر است؟ و اگر از اتومبیل شخصی استفاده می کنید، با لحاظ مسیر و ترافیک ، به چقدر زمان نیاز دارید؟ فراموش نکنید که در روزهای برفی و بارانی شرایط جوی باعث ترافیک و کندی حرکت خودروها می شود و زمان لازم جهت طی مسیر  را تا حدود زیادی افزایش دهد. کارمندان کانادایی‌ همیشه گزارش‌های هواشناسی را چک می کنند تا بفهمند که امکان  باریدن برف یا باران یا تگرگ وجود دارد یا خیر.
 • تایم صبحانه خوردن‌تان چقدر زمان می برد ؟ چقدر زمان برای رسیدگی به فرزندان یا غذا دادن به حیوانات خانگی‌تان صرف می کنید ؟
 • برای استحمام کردن ، ریش‌تراشیدن، آرایش کردن، سشوار کشیدن ، و لباس پوشیدن به چقدر زمان نیاز دارید؟
 • برای بلند شدن و برخاستن از رختخواب، چند بار دکمه‌ی زنگ ساعت را به تاخیر می‌اندازید؟
 • به چند ساعت خواب عادت دارید؟ بیشتر اشخاص برای سر حال و قبراق بودن در روز بعد ،‌ معمولاً  بین هفت تا هشت ساعت می خوابند. از زمانی که به رختخواب می روید چقدر طول می کشد تا خوابتان ببرد ؟

با احتساب این زمان‌ها، می‌توانید بفهمید که  برای حاضر شدن به  45 دقیقه زمان نیاز دارید لذا برای آن‌که به موقع و  سرحال به شرکت برسید، لازم است حداقل 45 دقیقه زودتر از شروع‌ کارتان از خواب بیدار شوید .

آشنایی با آب و هوای کانادا

کانادایی‌ها به هر نوع شرایط آب و هوایی عادت دارند. کانادایی ها همیشه ، بویژه در فصل زمستان اخبار هواشناسی را دنبال می کنند . ُ

در فصل سرما و زمانی که خیابان‌ها پوشیده از برف باشد، سر کار رفتن سخت، زمان بر و پر دردسر خواهد بود . در صورت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی،  دو برابر زمان‌های معمولی رفتن به سر کار از شما وقت خواهد گرفت . اگر  برف روبی خیابان ها انجام نشده باشد ، وضعیت یخ‌بندان در خیابان ها خواهد بود و رانندگان مجبور  می شوند با سرعت خیلی کند حرکت کنند. هم چنین احتمال تصادف و راه‌بندان نیز بالا می رود، در زمان برف روبی کار ماشین‌های بزرگِ برف‌روبی که ماسه و نمک در خیابان می‌پاشند نیز عامل کندیِ مضاعف حرکت خودروها می‌شود.

اگر از ماشین شخصی برای رفتن به محل کار استفاده می کنید ،  باید صبح زودتر  از معمول بیدار شوید تا فرصت پاک کردن برف و یخ شیشه‌های ماشین‌تان را داشته باشید . بعلاوه باید راه خروج ماشین از پارکینگ را نیز هموار کنید و از سوی دیگر، در زمان بارش برف و باران یا یخبندان خیابان‌ها، باید بیشتر احتیاط کنید و وقت بیشتری برای رانندگی در نظر بگیرید. در شرایط بد جوی ، ترافیک شدید و حرکت ماشین ها بسیار کند  خواهد بود.

هشت توصیه مفید و کاربردی

 هفته‌های اولِ کاری شما در محیط کاری جدید، بهترین فرصت برای شناختِ‌ رویه ها و کارکردهای شرکت و درک توقعاتی است که مدیرتان از شما دارد.

در ادامه، خلاصه‌ای از راه‌ حل های مفید و کاربردی مورد اشاره قرار می گیرند :

 1. تصویر حرفه‌ای از خود نشان دهید:

با اعتماد به نفس رفتار کنید و رفتارهای شما بیانگر پختگی و بلوغ شما باشد . راست بایستید و قوز نکنید، بر لحن صدایتان کنترل داشته باشید، و به دیگر همکاران نشان دهید که از همکاری و همجواری با آنها احساس لذت و رضایت دارید.

 لباس شیک و برازنده بپوشید. در روز اول کارتان، حتما لباسی بپوشید که به شما ظاهری حرفه‌ای و کاری می‌دهد . در عین حال که سعی می کنید بهترین لباس را بپوشید، با این وجود ، بهتر است لباس‌تان شبیه سایر همکاران هم رده شما در شرکت باشد.

 1. منابع شرکت را بشناسید :

 راجع به رویه ها ، سیستم‌ها و دیگر همکاران تان اطلاعاتی بدست آورید . بدانید دستگاه فکس و پرینتر و دستگاه فتوکپی کجاست؟ اینکه شرکت شما از چه سیستم‌های کامپیوتری‌ استفاده می‌شود؟ اگر کامپیوترتان، خراب شد، با چه کسی باید تماس بگیرید؟ تجهیزات و اقلام مورد نیازتان را چگونه و از کجا باید تامین نمایید ؟ اگر از همان ابتدا با سیستم‌ها و منابع شرکت آشنایی داشته باشید  و بدانید که در مواقع لزوم و ضرورت باید به چه کسانی زنگ بزنید، این امر راندمان کارتان را بالاتر خواهد برد .

همیشه و به موقع وسایل مورد نیازتان را درخواست بدهید. منتظر نمانید که مدیرتان نیازهای شما را بپرسد . ممکن است مدیرتان به دلیل مشغله های کاری و مدیریتی فراموش کند که کارمندان، در روزها و هفته‌های اول، به چه اقلام و وسایلی نیاز دارند.

 1. در دیدار با اشخاص نام‌هایشان را به خاطر بسپارید:

منتظر نمانید دیگران بیایند و خودشان را به شما معرفی کند. این شما هستید که باید ابتکار عمل را در دست گرفته و به سراغ سایر همکاران بروید. تمام تلاش تان را به کار گیرید که در ملاقات با اشخاص، نامشان را به خاطر بسپارید. همیشه کاغذ و خودکار به همراه داشته باشید و اسامی و سِمت‌های اشخاص را یادداشت کنید. اگر برای مرتبۀ دوم، کسی را ملاقات کردید که نامش را فراموش کرده بودید، مجدداً  از او درخواست کنید که نامش را به شما بگوید. قطعاً دیگران نیز شرایط تازه کار بودن شما را درک می‌کنند.

اگر  جزئیاتی راجع به افراد به شما گفته شد، سعی کنید آن جزئیات و اطلاعات را به خاطر بسپارید. به عنوان نمونه، اگر فهمیدید که هم اتاقی تان اصالتا اهل ساسکاچیوان است، دارای هشت سال سابقه‌ی کار می باشد ، و یک دختر ده‌ساله دارد، این اطلاعات را به خاطر بسپارید و دفعه‌ی بعدی که او را  ملاقات کردید ، مطالبی درهمین خصوص از او بپرسید تا شالودۀ رابطه‌ی جدیدی را با او پایه‌ریزی کنید.

همچنین ، لازم است لیستی از شماره تلفن‌ها و آدرس‌های ایمیل برای خود داشته باشید تا به راحتی بتوانید با دیگران  در تماس بوده و به آنها دسترسی داشته باشید.

 1. کار خود را جدی بگیرید:

برای پیشرفت کار خود هدف گذاری کنید و اطمینان پیدا کنید که می‌توانید به آن هدف نائل شوید . احتمالاً مدیرتان از همان آغاز کارهایی را به شما محول می‌کند. در غیر این صورت ، خودتان ابتکار عمل به خرج داده و کاری برای انجام دادن پیدا کنید.

از همان بدو امر  بررسی کنید تا متوجه شوید که  به چه کسی باید گزارش دهید. این احتمال وجود دارد که  مجبور شوید در پروژه‌ای مشغول به کار شوید که در بخش دیگری از شرکت قرار دارد، در حالی‌که مدیر ارشد شما، در بخش دیگری مشغول به کار است. چنانچه پیشنهاد خاصی در مورد آن پروژه دارید، بهتر است پیشنهادات‌تان را با مدیر ارشد خودتان در میان بگذارید .

 1. شروع به برقراری ارتباط با دیگران:

انسان یک موجود اجتماعی است و ارتباطات و تعامل شما با دیگران ، می‌تواند تاثیر زیادی بر پیشرفت و موفقیت‌تان داشته باشد. در واقع، کسانی که حداقل یک دوست خوب در محل کارشان دارند، موفقیت و کارایی شان بیشتر از دیگران خواهد بود .

از تمام موقعیت‌ها و فرصت های رسمی و غیررسمی برای برقراری ارتباط صمیمی و دوستانه با همکاران‌تان استفاده کنید. ببینید آیا همه‌ی همکاران‌تان ناهار را با هم در رستوران شرکت می‌خورند؟ به جای خوردن غذا در تنهایی ، به آن‌ها ملحق شوید. آیا قرار است همکاران‌تان تولدِ کسی را جشن بگیرند؟ معمولا در  این جشن‌ها از تمام همکاران دعوت می‌کنند. حتی اگر مستقیما شما برای حضور در این مهمانی دعوت نکردند ،  شما فرض را بر این بگذارید که شما را هم مستقیما دعوت کرده‌اند، و به مهمانی بروید.

 1.  پرستیژ شرکت را حفظ کنید:

   با همکاران و مدیرتان همکاری نزدیکی داشته باشد. در انجام همه‌ی امور ، از تمیز کردن آشپزخانه بعد از صرف قهوه و غذا گرفته تا استفاده از ایمیل‌ها و تلفن‌ها، مشارکت غعالی داشته باشید . همیشه وقت‌شناس بوده و برای وقت و فضای دیگران ارزش و  احترام قائل باشید . همیشه در کمک کردن به دیگران پیشقدم باشید،  اگر چه آن کمک،‌ خارج از حیطه‌ی شغلی و وظایف‌تان باشد. برداشت و ذهنیتی که دیگران نسبت به شما دارند بسیار اهمیت دارد، پس مهم است که در هفته‌های اولِ کاری در شرکت، تاثیر مثبت و مطلوبی از خود در ذهن دیگران بگذارید. این امر در رسیدن شما اهداف و موفقیت‌های بلندمدت کمک شایانی خواهد کرد.

 1. از دیگران بخواهید برداشت شان از عملکرد شما را بیان کنند:

برخی از مدیران، به دلیل پر مشغله بودن برداشت شان از عملکرد شما را بیان نمی‌کنند و ذهنیت آنها ممکن است شما را گیج و گمراه کند. بسیار مهم است که ذهنیت مثبت از دیگران را دریافت کنیم، اما نکته مهمتر  آن است که در اولین فرصت، بفهمید که کدام کار و رفتارتان را باید تغییر دهید.

 1. خوش بین بوده و زیاد به خود سخت نگیرید:

 بدیهی است که در ابتدا فکر کنید کار خیلی سختی در پیش خواهید داشت. در عین حال در ابتدا، موضوعات زیادی  برای آموختن، وجود دارد و فرصت مناسبی برای آشنا شدن و ملاقات با افراد مختلف وجود دارد. فراموش نکنید که شما در رقابت شغلی و  مصاحبه‌ی شغلیِ آن شرکت موفق بوده و برگزیده شده اید ، پس طبیعتا افرادی در آن شرکت هستند که بر این باورند که شما شایستۀ آن شغل هستید. همکاران‌تان نیز بر این نکته واقف اند  که شما قبل از انجام وظایف اصلی و پروژه های مهم ، باید کارآموزی کرده و کسب تجربه نمایید . البته این امر برای همیشه صادق نمی باشد و  پس از پایان کارآموزی و کسب تجربه ، باید کارکرد و بازدهی و راندمان خودتان را به اثبات رسانید.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
رهپویان مهاجر

رهپویان مهاجر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است و هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما بصورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *