رفتار مردم سوئد با مهاجران چگونه است؟

رفتار مردم سوئد با مهاجران چگونه است؟

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

زمانی که صحبت از سوئد و مردمان آن می شود، بیشتر افراد تصور می کنند رفتار مردم سوئد با مهاجران همانند آب و هوای این کشور سرد و خشک است. البته این تصور آنقدرها هم اشتباه نیست؛ با این حال زمانی که سوئدی ها و فرهنگ آنها را دقیق تر بشناسید، شاید متوجه رفتار محترمانه آنها شوید و سرزندگی، شادی و شوخی را در جنبه های دیگری از زندگی مردمان این کشور بیابید.

برای افرادی که قصد مهاجرت به سوئد یا هر کشور دیگری را دارند، رفتار مردم کشور مقصد می تواند بر بسیاری از جنبه های زندگی آنها تاثیر بگذارد. بنابراین لازم است پیش از مهاجرت، فرهنگ و آداب و رسوم کشور مقصد خود را به شکل دقیقی ارزیابی کنید.

در این بخش می خواهیم رفتار سوئدی ها با مهاجران و سنت های حاکم بر این کشور را دقیق تر بشناسیم. همراه ما باشید تا با شناخت دقیق تر این افراد، بتوانید روابط کاری، عاطفی و زندگی بهتری را در سوئد تجربه کنید.

رفتار مردم سوئد با مهاجران چگونه است؟

آشنایی با خلق و خو و رفتار مردم سوئد با مهاجران

بیشتر افرادی که به سوئد سفر می کنند در ابتدا این تصور را دارند که مردم سوئد، بی شور و اشتیاق به نظر می رسند. با این حال بهتر است بدانید یک سوئدی شور و شادی خود را فقط در بخش های خاصی از زندگی شخصی خود نشان می دهد.

این تصور می تواند تا حد زیادی درست باشد که ارتباط برقرار کردن با مردم سوئد آسان نیست. در واقع این موضوع به افراد مهاجر مربوط نمی شود. با توجه به فرهنگ و رسوماتی که در این کشور به عنوان عرف پذیرفته شده است، حتی ارتباط برقرار کردن بین دو فرد سوئدی هم آنقدر ساده نیست.

به عنوان مثال اگر به اتوبوس ها یا متروهای این کشور سری بزنید، هیچ گاه دو سوئدی را در صندلی هایی نزدیک به هم نخواهید یافت؛ مرگ اینکه صندلی دو نفره خالی در اتوبوس یا مترو نباشد!

در حقیقت مردم سوئد ترجیح می دهند به افراد غریبه خیلی نزدیک نشوند و از ارتباط چشمی با آنها نیز خودداری می کنند. اما برای مهاجرت به سوئد و برقرای ارتباط های سازنده با افراد آن، لازم است حد و مرزهای آنها را بشناسید. پس اولین مرحله شناخت مواردی است که برای مردم سوئد اهمیت بسیاری دارد. در صورتی که بتوانید این موارد را در رفتارهای خود منعکس کنید، قطعا رفتار مردم سوئد با شما نیز بهبود خواهد یافت.

آشنایی با خلق و خو و رفتار مردم سوئد با مهاجران

شناخت عوامل موثر بر رفتار مردم سوئد با مهاجران

رفتار مردم سوئد تاثیر یافته از فرهنگ ها و آداب و رسومی است که سال ها در این کشور دیده شده اند. یکی از مهم ترین فرهنگ ها در سوئد را می توان تعصب عمیق آنها نسبت به برابری دانست. این برابری و تعادل را در تمام جنبه های زندگی افراد سوئدی خواهید دید. از برابری جنسیتی بین زن و مرد گرفته تا برابری حقوق انسان ها و نژادهای مختلف.

این موضوع می تواند نقطه مثبتی در ایجاد ارتباط مهاجران با افراد سوئدی باشد؛ چرا که مردم این کشور به هیچ عنوان خود را برتر از سایر افراد نمی دانند و نژادپرستی یا رفتار متفاوت با افراد متفاوت در این کشور معنایی ندارد.

حتما بخوانید:  مهاجرت مدیران بازرگانی به کانادا: روش‌ها و شرایط (2021)

تعادل در رفتار سوئدی ها نیز به خوبی هویدا بوده و کمتر کسی تا به حال خشم واقعی افراد سوئدی را به چشم خود دیده است! با وجود تمام این موارد به عنوان فردی که قصد مهاجرت به سوئد را دارید باید خط قرمز و حد و مرزهای این افراد را نیز بشناسید که در ادامه آنها را به شکل موردی آورده ایم.

شناخت عوامل موثر بر رفتار مردم سوئد با مهاجران

رفتار مردم سوئد با مهاجران تحت تاثیر فردگرایی

یکی از پر رنگ ترین جنبه های رفتاری مردم سوئد را در ترجیح آنها به فردگرایی می توان یافت. بسیاری از افراد، فردگرایی را به اشتباه نوعی رفتار بی احترامی از جانب مردم سوئد می دانند که این تصور درست نیست. شاید فردگرایی در ظاهر رفتاری سرد را نشان دهد؛ اما این رفتار به قصد بی ادبی انجام نمی شود.

سوئدی ها دوست ندارند کسی در زندگی شخصی آنها دخالت کند. این رفتار را متقابلا نسبت به افراد دیگر نیز دارند و کمتر اتفاق می افتد که یک فرد سوئدی بدون اینکه چیزی از او بپرسید درباره زندگی شما نظری دهد.

یکی از فرهنگ های حاکم بر این کشور این است که با دخالت نکردن در زندگی دیگران و مانع دخالت دیگران شدن، از خود مراقبت می کنند. بنابراین اگر یک فرد جدید را در سوئد ملاقات می کنید، سعی نکنید با سوالاتی که به زندگی شخصی او مربوط می شود، تصویر ناخوشایندی از خود به جای بگذارید.

همچنین اینکه در وسایل حمل و نقل عمومی کنار افراد سوئدی غریبه بنشینید و از زندگی خود تعریف کرده یا از آنها سوال بپرسید، رفتاری ناخوشایند در این کشور تلقی می شود.

شاید شروع صحبت با سوال کردن درباره آب و هوا ایده بدی نباشد؛ با این حال باز هم این رفتار شما از نظر آنها عجیب به نظر خواهد رسید.

رفتار مردم سوئد با مهاجران تحت تاثیر فردگرایی

بیزاری از درگیری و هر گونه مخالفت لفظی

یکی دیگر از موضوعاتی که روی رفتار مردم سوئد با مهاجران تاثیر می گذارد، اجتناب و دوری آنها از هر گونه درگیری است. این موضوع به تاریخ این کشور مربوط می شود. اگر نگاهی به تاریخ سوئد بیندازید، می بینید که سوئد بیش از 200 سال است که هیچ جنگی را شروع نکرده یا به آن نپیوسته است. این کشور حتی برخی از سیاستمداران خود را برای تبلیغ مزایای عدم جنگ و صلح جهانی به کشورهای مختلف می فرستد.

به همین دلیل رفتار سوئدی ها در اغلب موارد در نهایت آرامش و طمأنینه است و بالا بردن صدا در این کشور در هیچ جایگاهی پسندیده نیست. از طرف دیگر در سوئد افراد درباره سیاست با یکدیگر صحبتی نمی کنند؛ مگر اینکه یک فرد سیاستمدار مقابل آنها باشد.

در سایر جنبه های کاری و زندگی نیز بیشتر مردم سوئد ترجیح می دهند مواردی که باعث درگیری می شود را بیان نکرده و سکوت کنند تا مشکلات به خودی خود برطرف شود. این موضوع می تواند گاهی رفتار مردم سوئد با مهاجران را چالش برانگیز کند. چرا که ممکن است به عنوان یک فرد جدید نتوانید عصبانیت را از چهره، رفتار و لحن صدای یک سوئدی تشخیص دهید. چرا که افراد سوئدی حتی عقاید متناقض خود را به زبان نمی آورند.

حتما بخوانید:  مهاجرت به دانمارک از طریق استارتاپ در سال 2021

برای برقراری ارتباط بهتر با افراد سوئدی باید این خصیصه رفتاری را در آنها بیشتر جدی بگیرید. زیرا سعی می کنند نظرات و ترجیحات خود را در قالب کلمات و عبارات نرم بیان کنند. به عنوان مثال اگر با یک سوئدی برای شام بیرون بروید و سیب زمینی سفارش دهید، در حالی که فرد سوئدی از سیب زمینی خوشش نیاید به جای بیان عقیده خود ممکن است چنین جمله ای بگوید: بهتر نیست یک چیز جدیدتر مثل برنج را امتحان کنیم؟!

بیزاری از درگیری و هر گونه مخالفت لفظی

آداب دید و بازدید و تاثیر آن بر رفتار مردم سوئد با مهاجران

در سوئد دید و بازدیدهای بدون برنامه ریزی معنایی ندارد. نمی توانید بدون تماس یا رزرو وقت قبلی برای دیدن دوست یا انجام کارهای اداری رهسپار شوید. به عنوان مثال ممکن است به نزدیک ترین بیمارستان برای تنظیم قرار ملاقات با پزشک مراجعه کنید و منشی از شما بخواهد که برای رزرو، تماس بگیرید تا زمانی را تنظیم کند.

مهمان نوازی در این کشور نیز معمولا به شکل رسمی دنبال می شود. مثلا کمتر پیش می آید که برای شام یا ناهار دعوت شوید. در عوض صرف قهوه و کیک رفتار مرسوم تری در این کشور محسوب می شود.

زمان نیز از دیگر خط قرمزهای مردم این کشور محسوب می شود. سوئدی ها هیچ علاقه ای به مهمان هایی که زودتر از موعد یا دیرتر از موعد برسند، ندارند. در ضمن فراموش نکنید برای ورود به یک خانه سوئدی باید حتما کفش های خود را در بیاورید. صحبت از موضوعات مربوط به کار نیز سر میز صرف وعده های مختلف، نوعی رفتار بی ادبانه محسوب می شود.

آداب دید و بازدید و تاثیر آن بر رفتار مردم سوئد با مهاجران

زبان سوئدی را بیاموزید

رفتار مردم سوئد با مهاجران سوئدی زبان و انگلیسی زبان معمولا متفاوت است. هرچند بیشتر مردم این کشور به زبان انگلیسی تسلط کاملی دارند، اما برای مهاجرت به سوئد و زندگی در آنجا نمی توانید همیشه به انگلیسی اکتفا کنید.

رفتار افراد نیز معمولا با فردی که بتواند به سوئدی صحبت کند، محترمانه تر و صمیمانه تر خواهد بود.

البته باید در نظر داشته باشید که یادگیری زبان سوئدی ساده نیست، اما به تلاشش می ارزد. همچنین در این کشور مراکزی برای آموزش زبان به مهاجرین تعبیه شده و دوره های زبانی مختلفی توسط شهرداری های محلی برگزار می شود.

زبان سوئدی را بیاموزید

فرهنگ بغل کردن در مقابل سکوت محض!

تمایل به سکوت در میان افراد سوئدی به تمایلات فردگرایانه آنها مربوط می شود. یکی از چالش برانگیز ترین رفتار مردم سوئد با مهاجران سکوتی است که در بیشتر موارد با خود به همراه دارند. به عنوان مثال اگر به مغازه ای رفته و راه یک فرد سوئدی را گرفته باشید، هیچ صدایی نمی شنوید تا خودتان متوجه حضور او در پشت سرتان شوید! یا مثلا اگر درب اتوبوس یا مترو را برای کسی نگه دارید، نباید توقع تشکر کردن داشته باشید.

بیشتر رفتارها در این کشور با افراد ناشناس به شکل کاملا رسمی دنبال می شود و شوخی یا صمیمی شدن با افراد غریبه، جنبه خوشایندی از چهره شما نمی سازد.

با این حال در مقابل زمانی که فردی را بشناسید، ارتباطی گرم و صمیمی با او خواهید داشت؛ البته این ارتباط به معنای اجازه دخالت در زندگی او نخواهد بود. اما باید منتظر باشید تا دوست سوئدی شما زمانی که شما را می بیند، بغلتان کند. پس برای دست دادن یا روبوسی کردن آماده نباشید!

حتما بخوانید:  مهاجرت طراحان گرافیک و تصویرگران به کانادا

فرهنگ بغل کردن در مقابل سکوت محض!

لاگوم lagom در فرهنگ سوئدی

یکی از مهم ترین حد و مرزهایی که به عنوان یک مهاجر لازم است در این کشور رعایت کنید، فرهنگی است که از واژه لاگوم نشأت می گیرد. این واژه معادل انگلیسی یا فارسی دقیقی ندارد و می توان آن را به معنای «کافی»، «متوسط» و «مناسب» ترجمه کرد.

لاگوم به این معناست که افراد سوئدی به نشان دادن اغراق آمیز احساسات هیچ علاقه ای ندارند. در واقع رفتار مردم سوئد با مهاجران به این گونه است که شاید نتوانید به سادگی عصبانیت، غم، خشم و شادی آنها را در رابطه با خود احساس کنید. اما باید در نظر داشته باشید که شما نیز به عنوان فردی که در این کشور زندگی می کند، نباید بیش از اندازه احساسات خود را نشان دهید.

لاگوم را به معنای رفتارهای اجتماعی غیرنمایشی نیز می توان دانست.

لاگوم lagom در فرهنگ سوئدی

همراهی در سنت قدیمی فیکا

یکی از معدود شرایطی که می توانید چندین سوئدی را کنار یکدیگر ببینید که در حال گفتن و خندیدن هستند، فیکا است. مردم سوئد در شرکت ها و هر نوع تجارتی که مشغول به فعالیت باشند، عادت دارند زمانی مشخص را به استراحت بپردازند که در این زمان معمولا با یک لیوان قهوه در کنار یکدیگر جمع شده و از فیکا به عنوان فرصتی برای پیوند و ارتباط برقرار کردن با یکدیگر استفاده می کنند.

برای بهبود رفتار مردم سوئد با مهاجران باید این موضوع را در نظر داشته باشید که همراهی با آنها در رسوماتی مانند فیکا می تواند برای آغاز ارتباطات موثر، ایده خوبی باشد. فقط فراموش نکنید که در این دیدارها صحبتی از سیاست، جنگ یا مسائل خانوادگی به میان نیاورید؛ چرا که به مذاق سوئدی ها خوش نمی آید.

همراهی در سنت قدیمی فیکا

برای مهاجرت به سوئد و شناخت رفتار مردم سوئد با مهاجران چه کنیم؟!

در این بخش سعی کردیم مواردی که برای رفتارهای اجتماعی در سوئد باید رعایت کنید برای شما شرح دهیم. مردم سوئد شاید در ظاهر رفتارهای سرد و فردگرایانه داشته باشند؛ اما اگر طبق آداب و رسوم آنها رفتار کرده و به عنوان چهره ای محترم خود را نشان دهید، به سادگی می توانید ارتباطات موثری در این کشور برقرار کنید.

در نظر داشته باشید که برابری و تعادل دو اصل مهم در سوئد محسوب می شود. بنابراین مردم سوئد شاید در ظاهر کمی سرد و خشک به نظر برسند؛ اما هیچ گاه شما را به عنوان یک فرد مهاجر در جایگاهی پایین تر از خود نمی بینند.

البته تجزیه و تحلیل رفتارهای مردم سوئد در جنبه های مختلف نیازمند اطلاعات دقیق و به روزی از جوامع امروزی است که این کار تنها با مشاوره و گفتگو با متخصصین زمینه مهاجرت امکان پذیر است. برای شناخت دقیق تر رفتار مردم سوئد با مهاجران با مشاورین ما در موسسه مهاجرتی رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

برای مهاجرت به سوئد و شناخت رفتار مردم سوئد با مهاجران چه کنیم؟!

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 8 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 8 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *