احتمال افزایش ظرفیت‌ها در برنامه مهاجرتی موقت کانادا

0

یک هفته بعد از اقدام به یک برنامه بلندپروازانه برای پذیرش 90 هزار مقیم دائم کانادا، وزیر مهاجرت این کشور از امکان افزایش این ظرفیت قابل توجه خبر داد.

او گفت: من آماده هر نوع مذاکره برای بررسی مجدد میزان ظرفیت‌های حاضر هستم.

مندچینو با تاکید بر اینکه دپارتمان تحت نظارت او باید در ابتدا به طور دقیق نتایج اولیه این برنامه را ارزیابی کند، اضافه کرد که باید در این بررسی اولیه، مواردی مانند کیفیت تقاضانامه‌هایی که دریافت شده‌اند و اینکه تعداد افرادی که موفق می‌شوند از این طریق اقامت دائم کانادا را دریافت کنند، با چه سرعتی به ظرفیت هدف 90 هزار نفر می‌رسد، در نظر گرفته شوند.

او ادامه داد: در این صورت در مورد اینکه آیا امکان تغییر ظرفیت‌ها وجود دارد یا خیر، آگاهی و بینش بیشتری خواهم داشت.

استقبال از طرح جدید مهاجرتی کانادا

لازم به ذکر است که برنامه پذیرش 90000 مقیم دائم در کانادا یک برنامه موقت است که از 6 می آغاز شده و تا به امروز استقبال قابل توجهی از آن شده است.

این برنامه شش مسیر مهاجرتی مختلف را پیشنهاد می‌دهد که عبارتند از: فارغ التحصیلان بین المللی، نیروی کار حیاتی، نیروی کار در زمینه‌های مختلف سلامت و سه مسیر دیگر که مخصوص به داوطلبان فرانسه زبان یا دوزبانه طراحی شده است.

از میان این شش مسیر مهاجرتی، تعداد داوطلبان مسیر اول یعنی پذیرش دانشجویان بین المللی ظرف 24 ساعت به میزان ظرفیت مورد نیاز خود یعنی 40000 داوطلب رسید؛ تا به امروز تعداد کسانی که برای اخذ اقامت دائم کانادا قصد دارند از دو مسیر دیگر مهاجرتی یعنی نیروی کار حیاتی و نیروی کار در زمینه‌های مختلف سلامت، تقاضا بدهند نیز به 10000 نفر رسیده که تا ظرفیت در نظر گرفته شد یعنی 50000 نفر فاصله نسبتا زیادی دارد.

برای سه مسیر مهاجرتی دیگر که به داوطلبان فرانسه زبان یا دوزبانه اختصاص پیدا کرده است، متقاضیان بسیار کمتری ثبت نام کرده اند؛ به علاوه این سه مسیر آخر ویژگی متمایز دیگری نیز دارند و آن این است که محدودیتی برای تعداد داوطلبان آنها در نظر گرفته نشده است و افراد واجد شرایط برای اخذ اقامت دائم کانادا از این سه طریق تا نوامبر 2021 فرصت دارند که تقاضای خود را ثبت نمایند.

حتما بخوانید:  سفارت کانادا در تهران بازگشایی می‌شود؟ درخواست ایران از کانادا

تغییر سیاست‌های مهاجرتی کانادا بعد از پاندمی کورونا

دانستن این نکته نیز خالی از فایده نیست که تلاش دولت کانادا برای جبران خسارات اقتصادی وارد شده به کشور در اثر پاندمی کورونا، یکی از دلایل اتخاذ سیاست‌های جدید مهاجرتی از جمله گشایش شش مسیر مهاجرتیِ نام برده است.

در همین راستا دولت کانادا یک بودجه فدرال 430 میلیون دلاری را برای پلتفرم دیجیتال جدید احتصاص داده است که جایگزین سیستم فعلی  خواهد شد تا سرعت و کیفیت رسیدگی به تقاضاهای رسیده بالاتر رود.

افزایش قابل توجه مهاجرین از ابتدای 2022

یکی از اهداف دولت کانادا این است که بتواند سالانه401000 هزار مهاجر جدید بپذیرد و نکته جالب توجه این است که طبق آخرین آمارها احتمال دارد که این هدف به زودی قابل دستیابی باشد.

داده‌هایی که توسط IRCC منتشر شده است، نشان می‌دهد که در یک چهارم اول سال 2022، 70000 مهاجر جدید وارد این کشور شده اند، این آمار در مقایسه با تعداد 30000 تا 40000 مهاجری که از زمان آغاز پاندمی در یک چهارم سال، وارد کشور شده‌اند، افزایش قابل توجهی را نشان می‌دهد.

منبع خبر: CIC NEWS

تهیه و تنظیم: مرجان افشاری راد؛ دبیر سرویس خبر موسسه رهپویان مهاجر

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.