اخذ و دریافت پاسپورت ترکیه

شرایط اخذ و گرفتن پاسپورت ترکیه – خرید پاسپورت ترکیه

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

کشور ترکیه به دلیل برخورداری از شرایط خاص منطقه و همچنین آب و هوای بسیار مناسب، یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری و مهاجرتی برای ایرانیان است. ما در این قسمت قصد داریم به معرفی و بررسی راه های اخذ و دریافت پاسپورت ترکیه بپردازیم و به تمامی سوالات شما در این حوزه پاسخ دهیم.

در حالت کلی 3 واژه تابعیت ، شهروندی و پاسپورت عموما به معنا هستند و هرکدام از آن ها معنای خاص و مستقل خود را ندارند. هنگامی که شما پاسپورت یک کشور خاص را دریافت می کنید این بدان معنا است که شما در واقع شهروند آن کشور بوده و باید تمامی الزامات و قوانین آن کشور را رعایت کنید.

عموما در ذهن افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند، یک سوال مهم و کلیدی وجود دارد و آن هم این است که چگونه پاسپورت ترکیه بگیریم؟ اگر می خواهید پاسخ مناسبی برای این سوال به دست آورید بهتر است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله قرار است در خصوص موضوعات زیر صحبت کنیم.

 • شناخت کشور ترکیه
 • چگونه پاسپورت ترکیه بگیریم – نحوه گرفتن پاسپورت ترکیه
 • معرفی و بررسی روش های اخذ و دریافت پاسپورت ترکیه
 • ارزش و اعتبار پاسپورت ترکیه چقدر است؟
 • بررسی مزایای پاسپورت ترکیه
 • خرید پاسپورت ترکیه و قیمت آن – بررسی هزینه اخذ پاسپورت ترکیه
 • و…

اخذ و دریافت پاسپورت ترکیه

با کشور ترکیه کمی بیشتر آشنا شویم!

کشور ترکیه یکی از مناسب ترین کشور های حال حاضر برای مهاجرت ایرانیان است، چراکه به دلیل همسایه بودن آن با ایران از نظر دین و سنت کمی شبیه به هم خواهند بود. کشور ترکیه به دلیل اقتصاد پیشرفته و برخورداری از منابع دیدنی و طبیعی بهترین محل زندگی برای افرادی است که قصد دارند محیط جدیدی را برای زندگی انتخاب کنند.

در کنار تمامی موارد، هزینه های مسکن، خوراک و پوشاک ایجاب نموده است تا برخی از مهاجران ایرانی ترکیه را به عنوان یکی از اصلی ترین گزینه های خود برای مهاجرت انتخاب کنند. نحوه گرفتن پاسپورت ترکیه بسیار ساده است که در ادامه به معرفی و بررسی آن خواهیم پرداخت.

البته توجه داشته باشید که همواره روش های بسیار زیادی برای اخذ و دریافت پاسپورت ترکیه وجود دارد که می توانید بسته به شرایط زندگی و موقعیت خود از آن ها استفاده کنید.

چگونه پاسپورت ترکیه بگیریم – نحوه گرفتن پاسپورت ترکیه

همان طور که اشاره نمودیم راه های اخذ و دریافت پاسپورت ترکیه بسیار زیاد است و فرد می تواند از روش های موجود همانند ازدواج، کار، تحصیل، سرمایه گذاری، خرید ملک و… در ابتدا اقامت ترکیه را دریافت کند و سپس طی مراحل آتی اقدام به دریافت پاسپورت این کشور کند. اگر به دنبال نحوه گرفتن پاسپورت ترکیه هستید، ادامه این مقاله را از دست ندهید. در حالت کلی روش های اخذ پاسپورت ترکیه به صورت زیر است:

 1. اخذ و دریافت پاسپورت ترکیه از طریق کار
 2. اخذ و دریافت پاسپورت ترکیه از طریق تحصیل
 3. اخذ و دریافت پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری
 4. اخذ و دریافت پاسپورت ترکیه از طریق تولد
 5. اخذ و دریافت پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج
حتما بخوانید:  مهاجرت به کانادا در سال 2021 - شرایط اخذ اقامت دائم کانادا

1- چگونه پاسپورت ترکیه بگیریم – اقامت ترکیه از طریق کار

یکی از راه های اخذ پاسپورت و اقامت ترکیه، استفاده از روش کار است. در این روش شما حتما باید از یک کارفرمای ترکیه‌ای و یا از یک شرکت معتبر در ترکیه دعوت نامه کاری داشته باشید. در صورت برخورداری از پیشنهاد کاری می توانید به وزارت کار ترکیه مراجعه کنید تا پس از بررسی مدارک و صلاحیت های شما، ویزای کاری در کمترین زمان ممکن برای شما صادر شود.

در حالت ابتدایی این ویزای کاری حدوداً به مدت یک سال برای شما قابل استفاده است، در صورتی که مدت زمان آن به پایان برسد می توانید با استفاده از مدارک مجدد نسبت به تمدید آن اقدام کنید. توجه کنید که سال بعد اگر بتوانید ویزای کاری خودتان را تمدید کنید تا 8 سال پس از تمدید می توانید در ترکیه زندگی کنید. در نهایت پس از 10 سال از گذشت ویزای کار شما، می توانید نسبت به اخذ پاسپورت ترکیه، اقدام کنید.

اخذ و دریافت پاسپورت ترکیه

2- اخذ و دریافت پاسپورت ترکیه از طریق تحصیل

از دیگر روش های بسیار پرکاربردی که در ترکیه وجود دارد و افراد هر ساله از این طریق به ترکیه مهاجرت می کنند، تحصیل است. به صورت کلی دانشگاه های ترکیه به 2 حالت خصوصی و دولتی تقسیم بندی خواهند شد. دانشگاه های دولتی همان طور که از نام آن ها پیدا است زبان اصلی تدریس در آن ها ترکی بوده و این دسته از دانشگاه ها از شهریه های مناسب و پایین تری نسبت به دانشگاه های خصوصی برخوردار هستند.

دانشگاه های ترکیه از نظر میزان رنک و رتبه علمی در جهان از جایگاه بسیار مناسبی برخوردار هستند و به همین جهت اکثر دانشجویان ایرانی به ترکیه مهاجرت می کنند تا بتوانند فرایند تحصیلی خود را بهتر و مناسب تر دنبال کنند. از سوی دیگر شما از طریق ویزای تحصیلی نمی توانید پس از فارغ التحصیل شدن اقامت ترکیه را به دست آورید.

بلکه تنها راه ممکن برای کسب اقامت ترکیه، تنها و تنها پیدا کردن کار در بازه زمانی ای بوده که توسط دولت برای شما لحاظ شده است. از محبوب ترین دانشگاه های ترکیه می توان به دانشگاه های زیر اشاره نمود:

 1. دانشگاه کوچ Koc university
 2. دانشگاه حاجت تپه Hacettepe university
 3. دانشگاه استانبول Istanbul university
 4. دانشگاه آنکارا Ankara university
 5. دانشگاه اجه Ege university
 6. دانشگاه آتاتورک Ataturk university

اخذ و دریافت پاسپورت ترکیه

3- اخذ و دریافت پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

از دیگر روش های پر هزینه ای که می توان با استفاده از آن ها اقامت ترکیه را کسب نمود، روش سرمایه گذاری است. در این روش شما به عنوان یک سرمایه گذار می توانید در صورت ارائه مدارک مستند، اقامت این کشور را دریافت کنید. در حالت کلی سرمایه گذاری در ترکیه از طریق روش های زیر منجر به اخذ اقامت خواهد شد:

 • سرمایه گذاری در سپرده بانکی به مبلغ ۵۰۰.۰۰۰ دلار
 • خرید املاک به مبلغ ۲۵۰.۰۰۰ دلار (بهترین روش برای دریافت پاس ترکیه)
 • از طریق خرید سهام به مبلغ و ارزش ۵۰۰.۰۰۰ دلار
 • از طریق خریدن اوراق قرضه به ارزش ۵۰۰.۰۰۰ دلار
 • ثبت شرکت و استخدام کردن ۵۰ نفر که از شهروندان ترکیه باشند.
حتما بخوانید:  انواع روش های اخذ اقامت اروپا (بروزرسانی 2021)

اگر از هرکدام از روش های فوق استفاده کنید در نهایت پس از مدت 3 سال می توانید اقامت و همچنین پاسپورت ترکیه را کسب کنید. یکی از مهم ترین ویژگی های این روش (سرمایه گذاری در ترکیه) این است که می توانید از این طریق اقامت همراه را نیز به دست آورید، منظور از همراه در واقع همسر و فرزندان زیر 18 سال شما است.

در این روش شما ابتدا از طریق ویزای سرمایه گذاری می توانید اقامت یک ساله ترکیه را به دست آورید و پس از حفظ نمودن ارزش سرمایه گذاری در ترکیه به مدت 3 سال می توانید اقامت ترکیه را به دست اورید. پس از آن شرایط اخذ و دریافت پاسپورت ترکیه برای شما فراهم می شود.

4- اخذ و دریافت پاسپورت ترکیه از طریق تولد فرزند

همواره تولد فرزند در هر کشوی می تواند بر دو اصل خون و خاک پایبند باشد. اصل خاک در واقع این چنین بیان می کند که کودک در خاک کشوری به دنیا بیاید که پدر و مادر او هیچگونه تابعیت از آن کشور ندارند، در این صورت کودک شما اقامت و پاسپورت آن کشور را به دست می آورد. کشور هایی که از این قاعده پیروی می کنند عموما عبارتند از: آمریکا، کانادا و برزیل.

اما اصل خون چیز دیگری می گوید، طبق این اصل پدر و یا مادر آن فرزند باید تابعیت کشوری را داشته باشند که فرزند در آن متولد شده است. در این صورت فرزند می تواند تابعیت آن کشور را به دست آورد، ترکیه نیز به این صورت عمل می کند و تولد فرزند در صورتی منجر به اخذ و دریافت اقامت و پاسپورت ترکیه برای او می شود که یکی از والدین او، تابعیت ترکیه را داشته باشند.

5- اخذ و دریافت پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج

از دیگر روش هایی که می توان به واسطه آن اقامت ترکیه و به طبع پاسپورت آن را تهیه نمود، ازدواج با مرد یا زنی است که در تابعیت ترکیه را دارد. طبق این موضوع، شما می توانید درخواست الحاق همسر را ارئه کنید تا کشور ترکیه مدارک و بررسی های لازم را انجام دهد و در نهایت همسر شما (مرد یا زن) تابعیت و پاسپورت ترکیه را اخذ کند.

اگر شما از طریق ازدواج رسمی و غیر سوری بتوانید با یک فردی (مرد – زن) که تابعیت ترکیه را دارد، ازدواج کنید. باید به مدت 3 سال در ترکیه در کنار همسر خود زندگی مشترک را تجربه کنید. سپس پس از گذشت 3 سال می توانید درخواست اقامت و اخذ پاسپورت دهید.

بررسی های متعددی از طریق این روش برای اخذ اقامت و دریافت پاسپورت ترکیه صورت می گیرد، یکی از شرایطی که عموما وجود دارد و مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد این است که سن فرد بالای 18 سال باشد و همچنین مدارک آن دال بر این باشد که در دوره مجردی به سر می برد.

اگر قبلا ازدواج داشته اید، باید مدارکی را دال بر اثبات مجرد بودن خود به دولت ترکیه ارائه دهید تا پس از بررسی های لازم دستورات ممکن برای شما ارسال شود و بتوانید در ترکیه ساکن شوید.

حتما بخوانید:  راه های مهاجرت به اتریش _ شرایط مهاجرت به اتریش در سال 2021

اخذ و دریافت پاسپورت ترکیه

ارزش و اعتبار پاسپورت ترکیه چقدر است؟

یکی از مهم ترین مواردی که قبل از انتخاب کشور مناسب برای مهاجرت باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید، بررسی ارزش و اعتبار پاسپورت آن کشور است. در حالت کلی پاسپورت های کشور های مختلف دارای اعتبار و ارزش مناسبی هستند که توسط این اعتبار می توان ویژگی های بسیار مناسب و منحصر به فردی را به آن ها نسبت داد.

ارزش و اعتبار پاسپورت ترکیه در جهان مناسب بوده و تواسنته است رتبه 37 را کسب کند. هنگامی که شما موفق به اخذ پاسپورت ترکیه شدید، می توانید به راحتی بدون ویزا به 71 کشور مختلف اروپایی سفر کنید. پس در نهایت با دریافت پاس ترکیه می توانید به نزدیک به بیش از 100 کشور اروپایی سفر کنید. البته این مورد را در نظر داشته باشید که از نظر میزان اعتبار و ارزش می توان پاسپورت ترکیه را در دسته متوسط تقسیم بندی نمود.

آیا خرید پاسپورت ترکیه امکان پذیر است؟ (هزینه اخذ پاسپورت ترکیه چقدر است؟)

خیلی از شما عزیزان سوال می کنید که آیا می شود اقدام به تهیه و خرید مستقیم تابعیت ترکیه نمود؟ این سوال به این معنا است که ما به عنوان یک فرد، مبلغی را به دولت ترکیه ارائه دهیم و آن ها به صورت مستقیم و در کمترین زمان ممکن بدون هیچگونه فعالیتی به ما تابعیت و پاسپورت ترکیه را ارئه دهند! در حالت کلی خیر.

چنین روشی وجود ندارد که شما با پرداخت مبلغی به دولت ترکیه بتوانید اقامت این کشور را دریافت کنید اما در حالت کلی می توانید ملکی را در ترکیه به ارزش بیش از 250 هزار دلار خریداری کنید که پس از خرید به مدت 1 سال به راحتی می توانید اقامت و تابعیت ترکیه را دریافت کنید. اگر به دنبال سریع ترین حالت ممکن هستید، می توانید از این طریق اقامت و تابعیت خود را دریافت کنید.

اخذ و دریافت پاسپورت ترکیه

گرفتن پاسپورت ترکیه چقدر زمان می برد؟

این موضوع کاملا بسته به این دارد که شما چه روشی را برای دریافت پاسپورت ترکیه انتخاب نموده اید! اما در حالت کلی در اکثر روش هایی که اعلام نمودیم (ازدواج – تحصیل – سرمایه گذاری و…) می توانید پس از مدت 5 سال، پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.

جمع بندی نهایی مقاله روش های اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه

همان طور که در این مقاله مشاهده نمودید ما به صورت کامل به معرفی و بررسی شرایط موجود در جهت اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه، خرید پاسپورت ترکیه، مزایای پاسپورت ترکیه ، هزینه اخذ پاسپورت ترکیه و… پرداختیم و اطلاعات کاملی را در این خصوص در اختیار شما عزیزان قرار دادیم.

حال اگر نیاز به بررسی های تخصصی تری دارید و می خواهید با واحد مشاوره ای ما در تماس باشید، تنها کافی است از طریق شماره تلفن های موجود در سایت اقدام به برقراری تماس با ما کرده و تمامی سوالات خودتان را در این زمینه از ما بپرسید.

5/5 - (1 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 2 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 2 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *