دانشگاه بریتیش کلمبیا

معرفی دانشگاه بریتیش کلمبیا | University of British Columbia

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا به عنوان یکی از برترین دانشگاه های کشور کانادا به شمار می رود. این دانشگاه در شهر ونکوور که به عنوان برترین شهر کانادا شناخته می شود، واقع شده است. قدمت دانشگاه بریتیش کلمبیا به سال 1908 میلادی باز می گردد و از همین رو به عنوان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کشور کاناداست.

دانشگاه بریتیش کلمبیا در میان 3 دانشگاه برتر کانادا قرار دارد و در میان برترین دانشگاه های جهان در جایگاه 45 قرار گرفته است. این سطح بالای علمی سبب می گردد که دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل در کشور کانادا، این دانشگاه را به عنوان هدف نهایی خود انتخاب نمایند. دانشجویان با تحصیل در این دانشگاه قادر خواهند بود تا آینده روشنی را برای خود ترسیم نمایند. از دانش آموختگان برتر این دانشگاه می توان به 8 جایزه نوبل و 3 نخست وزیر کشور کانادا اشاره کرد.

در حاضر بیش از 55 هزار دانشجو در University of British Columbia مشغول به تحصیل می باشند. این تعداد دانشجویان در دو پردیس ونکوور و اوکاناگان حضور دارند. لازم به ذکر است که تعداد دانشجویان در شهر ونکوور به مراتب بیشتر از شهر اوکاناگان است.

 

در حدود 15 هزار دانشجوی این دانشگاه را دانشجویان بین المللی از 148 کشور مختلف تشکیل می دهند. از این تعداد در حدود 23 درصد در مقطع کارشناسی و 77 درصد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به تحصیل می پردازند. این علاقه به واسطه شانس بالاتر دریافت پذیرش و امکان دریافت بورسیه در مقاطع تکمیلی می باشد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

برترین رشته های تحصیلی دانشگاه بریتیش کلمبیا

یکی از برترین مزایای تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا، تنوع رشته های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی است. این امکان به دانشجویان فرصت می دهد تا بدون هیچ محدودیتی برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف به تحصیل بپردازند. لازم به ذکر است که این 700 دوره آموزشی در دسترس دانشجویان، به سوابق تحصیلی مرتبط می شود و می بایست متناسب با سوابق تحصیلی و سوابق کاری برای رشته مورد نظر اقدام نمود.

مدیریت اطلاعات، موضوعات مرتبط با ورزش، جغرافیا، آموزش، مهندسی معدن، مطالعات محیطی، روانشناسی، کشاورزی و جنگل داری، فیزیولوژی، زبان و ادبیات انگلیسی، زمین شناسی، داروسازی، زبان شناسی، اقتصاد، ریاضیات، هنر، دندانپزشکی و تاریخ به عنوان برترین رشته های تحصیلی دانشگاه بریتیش کلمبیا به شمار می روند. رشته های عنوان شده در میان برترین رشته های دنیا قرار دارند که دانشجویان با تحصیل در آن قادر خواهند بود تا شانس خود را برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و یا ورود به بازار کار افزایش دهند.

شرایط پذیرش در دانشگاه

روند اخذ پذیرش در دانشگاه بریتیش کلمبیا همانند سایر دانشگاه های کانادا صورت می گیرد. دانشجویان در زمان مقرر، مدارک مورد نیاز که در ادامه به آنها اشاره می شود، برای دانشگاه مدارک را ارسال نمود. با توجه به درخواست های بسیار زیاد دانشجویان برای پذیرش در این دانشگاه، درصد قبولی و پذیرش پرونده ها 53 درصد است.

به صورت معمول دانشجویان بین المللی برای دو ترم در سال امکان اقدام برای تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا را خواهند داشت. دانشجویان با توجه به بازه های آماده سازی مدارک قادر خواهند بود برای ترم های سپتامبر و ژانویه اقدام نمایند.

روند اخذ پذیرش از دانشگاه به صورت میانگین بین 20 تا 45 روز به طول می انجامد. از همین رو می بایست بازه های زمانی مورد نظر را به صورت دقیق زیر نظر داشت. بازه های زمانی برای اقدام متناسب با رشته تحصیلی و مقطع مورد نظر متفاوت می باشد. دانشجویان با آماده سازی مدارک می بایست در زمان مقرر، اقدامات خود را برای اخذ پذیرش انجام دهند. معمول بازه های اقدام برای تحصیل در ماه دسامبر است.

حتما بخوانید:  دانشگاه مموریال نیوفاندلند

شرایط پذیرش در دانشگاه

مدارک مورد نیاز

 1. سوابق تحصیلی: مدرک تحصیلی  به همراه ریز نمرات
 2. مدرک دال بر تسلط زبان: آزمون آیلتس به عنوان مدرک معتبر برای اخذ پذیرش به حساب می آید. نمره مورد نظر متناسب با مقطع تحصیلی متفاوت می باشد.
 3. توصیه نامه: دو نامه تایید شده از اساتید دانشگاه و یا مدرسه
 4. انگیزه نامه: دلایل شما برای ورود به دانشگاه و کشور کانادا
 5. رزومه: سوابق تحصیلی و کاری دانشجو

مدرک تحصیلی  به همراه ریز نمرات

هزینه های تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا

یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیر گذار برای انتخاب دانشگاه، میزان هزینه های تحصیل در دانشگاه مورد نظر می باشد. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این دانشگاه ملزم به پرداخت هزینه می باشند. میزان شهریه دانشگاه به رشته و مقطع تحصیلی انتخابی بستگی دارد و نمی توان یک شهریه واحد را برای همه دانشجویان در نظر گرفت. به صورت میانگین هزینه های تحصیل برای دوره کارشناسی سالانه بین 35 تا 40 هزار دلار و هزینه های دوره های کارشناسی ارشد بین 10 تا 22 هزار دلار تخمین زده می شود.

دانشجویان برای تامین هزینه های تحصیل قادر خواهند بود از بورسیه های تحصیلی این دانشگاه بهره مند شوند. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در ادامه این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین با حق کارهای در نظر گرفته شده برای دانشجویان می توان بخش اعظمی از هزینه تحصیل را تامین نمود.

شهریه دوره لیسانس

دانشجویان برای اتمام دوره های کارشناسی موظف به اتمام 30 تا 40 واحد آموزشی در مدت زمان 4 سال می باشند. دوره های تحصیلی در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شود و دانشجویان در صورت ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی قادر خواهند بود تا شانس خود را برای دریافت پذیرش تحصیلی امتحان نمایند. رشته های علوم پایه به عنوان گران ترین رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی به شمار می رود. در ادامه به متوسط هزینه های تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه بریتیش کلمبیا اشاره می شود.

 1. دوره های علوم پایه: سالانه حدود 50 هزار دلار کانادا
 2. رشته کشاورزی: سالانه 48 هزار دلار کانادا
 3. رشته علوم کامپیوتر: 40 هزار دلار سالانه
 4. رشته پرستاری: سالانه 40 هزار دلار کانادا
 5. رشته هنر: سالانه 38 هزار دلار کانادا

شهریه دوره فوق لیسانس

بازه های زمانی دوره کارشناسی ارشد به صورت معمول 2 سال در نظر گرفته می شود. این دوره های تحصیلی به دو صورت پژوهشی و تئوری ارائه می گردد. لازم به ذکر است که دانشجویان در صورت تایید استاد راهنما و ورود به دوره های پژوهشی قادر به دریافت بورسیه تحصیلی می باشند. دوره های تئوری در این دانشگاه مستلزم پرداخت هزینه است که مطرح ترین رشته های تحصیلی به شرح زیر می باشد.

 1. مدیریت بازرگانی: ۳۳ هزار دلار کانادا
 2. رشته معماری: ۳۲ هزار دلار کانادا
 3. رشته هنر: ۲۵ هزار دلار کانادا
 4. رشته مدیریت کتابخانه: ۱۰ هزار دلار کانادا

هزینه های تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا

بورسیه دانشگاه بریتیش کلمبیا

یکی از برترین مزایای تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا، اعطای بورسیه های متنوع برای دانشجویان بین المللی می باشد. دانشجویان در صورت احراز شرایط مورد نیاز قادر خواهند بود تا از بورسیه های قابل دسترس دانشگاه، بهره مند شوند. این بورسیه های در نظر گرفته شده به چند صورت در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

حتما بخوانید:  آزمون GRE چیست؟

معمول ترین بورسیه های تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا متناسب با رزومه علمی دانشجویان به آنان اعطا می شود. در این حالت به صورت میانگین بین 40 تا 50 درصد شهریه را پوشش می دهد. لازم به ذکر است که دانشجویان دکتری برای دریافت بورسیه موظف به اخذ تایید از یک استاد راهنما می باشند که در این حالت امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان توانمند وجود دارد. در ادامه به برخی از بورسیه های تحصیل قابل دسترس دانشجویان اشاره می شود:

 1. Philip L. Brocking Award: بورسیه تحصیلی مختص به دانشجویان مقطع کارشناسی
 2. Karen McKellin International Leader of Tomorrow Award: بورسیه برای دانشجویان دوره کارشناسی
 3. UBC Donald A. Wehrung International Student Award: بورسیه تحصیلی برای دانشجویان مناطق فقر نشین که متناسب با شرایط دانشجویان به آنان اعطا می شود.
 4. UBC International Major Entrance Scholarships: این بورسیه متعلق به دانشجویان دوره کارشناسی است.

بورسیه دانشگاه بریتیش کلمبیا

شرایط اسکان در دانشگاه بریتیش کلمبیا

بخش اعظمی از هزینه های زندگی را هزینه های اجاره مسکن در بر می گیرد. دانشجویان برای ورود به کشور کانادا و ادامه تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا ملزم به تهیه مسکن برای زندگی می باشند. دانشجویان متناسب با علایق و میزان بودجه در نظر گرفته شده می توانند برای انواع موقعیت های مکانی اقدام نمایند.

متوسط هزینه های زندگی در بریتیش کلمبیا و علی خصوص شهر ونکوور بین 1500 تا 2000 هزار دلار در ماه تخمین زده می شود. لازم به ذکر است که دانشجویان هزینه های کتری را برای زندگی پرداخت می نمایند. این کاهش هزینه به واسطه خوابگاه های دانشجویی و یا امکانات و امتیازاتی که دانشگاه به دانشجویان می دهد.

دانشجویان قادر خواهند بود بین گزینه های مختلف از جمله خوابگاه های دانشجویی، زندگی با خانواده های کانادایی و یا زندگی مستقل  انتخاب نمایند. خوابگاه های دانشجویی بریتیش کلمبیا بالاترین امکانات رفاهی را برای دانشجویان فراهم می کند و در حال حاضر در حدود 12 هزار دانشجو از این امکانات بهره می برند.

شرایط اسکان در دانشگاه بریتیش کلمبیا

مزایای تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا

با توجه به سطح بالای علمی دانشگاه بریتیش کلمبیا و فرصت های بیشماری که با تحصیل در این کشور می توان بدست آورد، بسیاری از دانشجویان به دنبال اخذ پذیرش از این دانشگاه می باشند. از همین رو دانشجویان علاقه مند با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز که به آنها اشاره گردید، قادر خواهند بود برای اخذ پذیرش از این دانشگاه اقدام نمایند. در ادامه به برترین مزایای تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا اشاره می شود:

شانس بالای ورود به کار

کارفرما ها با توجه به آشنایی به شرایط تحصیل و کیفیت آموزشی بالای دانشجویان دانشگاه بریتیش کلمبیا، درصد جذب بالاتری را مقایسه با سایر دانشگاه های کانادا دارند. دانشجویان با تحصیل در این دانشگاه با شانس بسیار بالایی می توانند برای دریافت مشاغل بسیار مناسب اقدام نمایند. با توجه به قوانین اقامت کشور کانادا، دانشجویان پس از اتمام تحصیل مجوز پیدا کردن کار و بعد 2 سال کار کردن امکان دریافت اقامت کانادا را خواهند داشت.

شانس بالای ورود به کار

کیفیت آموزشی بسیار بالا

کیفیت آموزشی بسیار بالای دانشگاه بریتیش کلمبیا فقط مختص به رتبه مناسب این دانشگاه  در سایت های رتبه بندی جهان نمی شود و این کیفیت به رضایت مندی دانشجویان، اساتید دانشگاه و پروژه های آموزشی صورت گرفته در دانشگاه بستگی دارد. تنوع رشته های تحصیلی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و بورسیه های قابل دسترس برای دانشجویان بین المللی از دیگر مزایای تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا به شمار می رود.

حتما بخوانید:  بهترین دانشگاه کانادا برای بورسیه کدام است؟ - بورسیه تحصیلی رایگان کانادا

کیفیت آموزشی بسیار بالا

تجربه یک زندگی ایده آل

بریتیش کلمبیا، غربی ترین استان کانادا، به دلیل داشتن دانشگاه های عالی رتبه، مناطق زیبا، فعالیت های پرماجرا و فضای چند فرهنگی پر جنب و جوش شناخته شده است. کانادا ممکن است به زمستان های سخت خود شهرت داشته باشد، اما بریتیش کلمبیا معتدل ترین آب و هوای این کشور را دارد. در مرکز منطقه، گرمای تابستان اغلب بالاتر از ۳۰ درجه سانتیگراد است، در حالی که مناطق ساحلی جنوب استان دارای کمترین دمای زمستان در کشور هستند. ونکوور به عنوان قطب فناوری کانادا شناخته می شود و مقصد عالی برای فارغ التحصیلان، به ویژه علاقه مندان به توسعه نرم افزار، بیوتکنولوژی، هوا فضا و بازی های ویدئویی است.

تجربه یک زندگی ایده آل

چالش های تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا

علی رغم مزایای عنوان شده برای تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا به طور حتم هر گونه اقدامی با چالش هایی همراه است. آشنایی از چالش های تحصیل در این دانشگاه، به آن دسته از دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل در دانشگاه UBC کمک شایانی می کند تا با آگاهی کامل پای در این مسیر بگذارند. مهم ترین چالش های پیش روی دانشجویان بین المللی در دانشگاه بریتیش کلمبیا به شرح زیر می باشد.

رقابت بسیار زیاد برای ورود به دانشگاه

دانشگاه بریتیش کلمبیا به عنوان یکی از سه دانشگاه برتر کشور کانادا شناخته می شود، از همین رو بسیاری از دانشجویان به دنبال تحصیل در این دانشگاه می باشند. با توجه به درخواست های بسیار زیاد برای این دانشگاه، تعداد دانشجویان که موفق به دریافت پذیرش می باشند، بسیار کم است. طبق آمار دانشگاه، فقط ۵۳ درصد پرونده های ارسالی مورد قبول قرار می گیرند. این نکته به عنوان یکی از مشکلات تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا محسوب می شود.

رقابت بسیار زیاد برای ورود به دانشگاه

هزینه های بالای تحصیل و زندگی

یکی از بزرگترین چالش های پیش روی دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا، هزینه های بالای تحصیل و زندگی می باشد. با توجه به هزینه های تحصیل عنوان شده در همین مقاله، دانشجویان برای تحصیل می بایست هزینه ای بالاتر از متوسط هزینه تحصیل در کانادا را پرداخت نمایند. با توجه به قرار گیری این دانشگاه در شهر ونکوور، هزینه های زندگی در این شهر به مراتب از شهرهای دیگر کانادا بالاتر می باشد.

هزینه های بالای تحصیل و زندگی

سخن پایانی

با توجه به مطالب عنوان شده بسیاری از دانشجویان آرزوی تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا در ذهن خود می پرورانند. از همین رو با آماده سازی مدارک مورد نیاز شانس خود را برای ورود به دانشگاه امتحان نمایند. تحصیل در این دانشگاه آینده روشنی را برای دانشجویان به ارمغان می آورد. لازم به ذکر است که امکان پذیرش مستقیم برای دانشجویان ایرانی به مراتب دشوار می باشد و درصد شانس خود به دانشگاه بسیار پایین است.

دانشجویان ایرانی با سوابق علمی درخشان از شانس بالاتری برخوردار هستند. بسیاری از دانشجویان تحصیل در دانشگاه های سطح پایین تر را برای ورود به دانشگاه بریتیش کلمبیا انتخاب می نمایند تا با تنظیم رزومه ایده آل شانس خود را برای ورود به این دانشگاه محک بزنند.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 19 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 19 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *