مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا

مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا موضوعی است که برای بسیاری از افراد به یک دغدغه مهم تبدیل شده است. تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا شما را با جنبه های مختلف زندگی در این کشور آشنا کنیم.

اول از همه، مهاجرت به چه معناست؟

مهاجرت فرآیندی است که طی آن یک شخص به دلایل مختلف (اکثرا شخصی) از یک کشور به کشور دیگر نقل مکان می‌کند. این دلایل می‌تواند دلایل شخصی، مشکلات و محدودیت‌های کشور مبدا، تحصیل و انجام فعالیت‌های آموزشی در کشور مقصد، فعالیت‌های ورزشی، مشکلات سیاسی کشور مبدا و محدودیت‌های دیگری باشد که در هر کشور متفاوت است. اغلب افرادی که مهاجرت می‌کنند به کشورهای می‌روند که سطح رفاه و یا وضعیت آن کشورها در حوزه مد نظر آن وضعیت بهتری است. انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت همیشه جزو سخت‌ترین انتخاب‌هایی است که افراد مهاجر با آن مواجه هستند.

انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت

برای اینکه بتوانید بهترین کشور را برای مهاجرت انتخاب کنید، باید ابتدا از قوانین و شرایط حاکم در کشورهای مختلف مطلع بوده و با جمع‌بندی آن‌ها یک کشور را انتخاب کنید. ایالات متحده آمریکا و کانادا دو کشوری هستند که در سال‌های گذشته به اصلی‌ترین مقصد مهاجران تبدیل شده‌اند. این دو کشور در بسیاری از موارد شباهت‌های زیادی با یکدیگر داشته و در مقابل تفاوت‌هایی را نیز شامل می‌شوند. در این مقاله قصد داریم به بررسی وضعیت و شرایط حاکم بر دو کشور آمریکا و کانادا پرداخته و با بررسی جنبه‌های گوناگون این دو کشور، مشخص کنیم کدام یک از آن‌ها برای مهاجرت مناسب‌تر می‌باشد. اگر شما هم جزو کسانی هستید که قصد مهاجرت به یکی از دو کشور یاد شده را دارید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا

چرا مهاجرت به آمریکا و کانادا؟

شرایطی که بسیاری از کشورهای آسیایی، آفریقایی و اروپایی در سال‌های گذشته داشته‌اند باعث شده نرخ مهاجرت به کشورهایی مثل آمریکا و کانادا که از رفاه بیشتری نسبت به کشورهای یاد شده برخوردارند افزایش یافته باشد. در زمینه با مهاجرت به کانادا یا آمریکا باید این نکته را در نظر داشت که هر یک از این کشورها دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند از آنجایی که این دو کشور جزو کشورهای مهاجرپذیر می‌باشند، بنابراین اغلب کسانی که قصد مهاجرت به کشور بهتر و کار و سکونت در آن را دارند یکی از دو کشور آمریکا یا کانادا را انتخاب می‌کنند.

مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا

آمریکا و کانادا کشورهایی هستند که در همسایگی یکدیگر قرار داشته و در بسیاری از شاخص‌های رفاهی نیز جزو رتبه‌های اول می‌باشند. وجود سیاست‌های صحیح و عادلانه در اداره کشور، نظام اقتصادی هوشمند و نرخ بیکاری پایین، بالا بودن سطح دانش و فرهنگ مردم، توجه ویژه دولت به شهروندان، امکانات رفاهی بیشتر، بالا بودن سطح درآمد و قدرت خرید بالا، امکان انجام فعالیت‌های ورزشی و علمی به طور گسترده‌تر در این کشورها و و یکسری عوامل دیگر در مجموع باعث شده افراد مختلفی که قصد مهاجرت دارند، یکی از دو کشور آمریکا یا کانادا را انتخاب کنند.

مقایسه وضعیت آب و هوایی و اقلیم حاکم در کشور

اگر بخواهیم وضعیت آب و هوایی دو کشور آمریکا و کانادا را با یکدیگر مقایسه کنیم، می‌توان گفت آمریکا کشوری است که در آن پوشش‌های جغرافیایی متنوع‌تری وجود دارد. برای مثال وجود جنگل، کوهستان، دریا و دریاچه و همچنین بیابان‌های مختلف در آمریکا باعث شده این کشور به کشوری چند اقلیمه تبدیل شود.

در صورتی که آب و هوای کشور کانادا به نسبت آمریکا متفاوت بوده و این کشور اغلب دارای پوشش جنگلی و گیاهی می‌باشد. همان طور که می‌دانید، کشور کانادا از نظر جغرافیایی به ناحیه قطب شمال نزدیک بوده و این نزدیک‌بودن باعث شده هوای بخش‌های شمالی کانادا نسبت به ایالات متحده آمریکا سردتر باشد. البته این نزدیک بودن به قطب شمال باعث افزایش منابع آب شیرین کانادا نیز شده است و در این زمینه می‌توان گفت کانادا اولین کشور دنیا از نظر میزان آب شیرین در دنیا است. بنابراین در زمینه مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا از نظر آب و هوایی، کانادا کشور سرسبزتر و ایده آل تری برای افرادی است که به محیط های سرسبز و جنگلی علاقه مند هستند.

مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا

مقایسه وضعیت اداره کشور و رضایت شهروندان از دولت

یکی از مهمترین معیارهایی که بایستی برای مهاجرت در نظر گرفته شود، وضعیت اداره کشور توسط دولت و میزان رضایت شهروندان از نهادهای حکومتی است. در بسیاری از کشورهای دنیا مردم رضایت زیادی از عملکرد دولت‌ها نداشته و همین موضوع یکی از پایه‌های اصلی مهاجرت آن‌ها به کشورهایی مثل آمریکا و کانادا می‌شود.

حتما بخوانید:  مهاجرت به فنلاند از طریق استارتاپ در سال 2021

در زمینه حکومت لازم است بدانید که آمریکا دارای دولت فدرال بوده و و شخص رئیس جمهور در راس امور قرار دارد. در مقابل، در کشور کانادا حکومت پادشاهی مشروطه برقرار است؛ به طوری که ملکه انگلیس به عنوان شخص اول کشور وظیفه اداره امور را برعهده داشته و پس از شخص ملکه نخست وزیر کانادا قرار دارد که البته وی نیز توسط ملکه انتخاب می‌شود. اگر بخواهیم وضعیت دموکراسی را در این دو کشور با یکدیگر مقایسه کنیم، می‌توان گفت کانادا دموکراسی را به معنای واقعی‌تری در کشور خود به اجرا گذاشته است. بنابراین اگر وضعیت سیاسی و عملکرد دولت در مهاجرت برای شما بسیار مهم است، در این زمینه کانادا وضعیت به مراتب بهتری نسبت به آمریکا دارد.

مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا از جهت وضعیت سیاسی حاکم در کشور

همان طور که گفتیم، یکی از دلایلی که ممکن است افراد به واسطه آن به کشورهای دیگر مهاجرت کنند مسائل سیاسی و محدودیت‌هایی است که در کشورشان وجود دارد. وضعیت سیاسی آمریکا و کانادا با یکدیگر تفاوت‌های چشمیگری دارند. این تفاوت‌ها اغلب در عملکرد احزاب سیاسی این دو کشور جمع‌بندی می‌شود. به طوری که در ایالات متحده آمریکا دو حزب دموکرات و جمهوری خواه فعال بوده و در کانادا چهار حزب محافظه کار، لیبرال، دموکرات و حزب سبز فعالیت می‌کنند. البته در هر یک از این دو کشور علاوه بر حزب‌های گفته شده گروه‌های سیاسی کوچکی نیز فعال هستند که تاثیر چندانی در روند اداره کشور ندارند. بنابراین اگر بخواهیم مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا را از جنبه سیاسی بررسی کنیم، می توان گفت هر دو کشور دارای قوانین خاص خود هستند که نمی توان گفت کدام یک بهتر از دیگری است.

مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا

مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا از نظر وضعیت اشتغال و نرخ بیکاری

یکی از اصلی‌ترین دلایل مهاجرت در بسیاری از کشورها از گذشته تا به امروز، نبود کار مناسب و بیکاری گسترده است. بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به کشور دیگری دارند، به منظور انجام کار و کسب درآمد متناسب و در نتیجه یک زندگی مرفه آن کشور را انتخاب می‌کنند. در این زمینه شایان ذکر است بدانید که کشور آمریکا و کانادا از نظر نرخ بیکاری در وضعیت خوبی قرار داشته نرخ اشتغال مردم در جامعه بسیار بالاست.

برای مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا با معیار میزان اشتغال و نرخ بیکاری، می‌توان گفت وضعیت کار در آمریکا سخت‌تر از کانادا است. به طوری که میانگین درآمد ماهانه کارمندان در کانادا بیشتر بوده و در مواردی مثل مرخصی، سختی کار، میزان استراحت کارمندان و روزهای تعطیل هفته کانادا وضعیت بهتری نسبت به ایالات متحده دارد.

این شرایط نشان می‌دهد کانادا برای شاغلان کشور بهتری است اما از طرفی این نکته را نباید فراموش کرد که کشور آمریکا از نظر اشتغال فرصت‌های شغلی بیشتری را در اختیار افراد قرار می‌دهد. این یعنی احتمال اینکه شما در کانادا مشغول به کار شوید بسیار کمتر از آن است که در آمریکا شاغل شوید. بنابراین اگر حرفه و مهارت خاصی نداشته و برای انجام کار قصد مهاجرت دارید، پیشنهاد می‌کنیم به کشورهای بزرگ‌تر مثل آمریکا مهاجرت کنید تا فرصت‌های شغلی بیشتری در اختیار شما باشد.

مقایسه وضعیت بهداشت و درمان و رسیدگی دولت به مردم

یکی از عواملی که باعث مهاجرت افراد به کشورهای پیشرفته‌تر و به اصطلاح جهان اولی می‌شود، بحث سلامت و نظام پزشکی است. به طوری که در بسیاری از کشورهای جهان سوم، مردم جامعه از نظر بهداشت و درمان وضعیت خوبی نداشته و برای درمان بیماری‌های خود بایستی هزینه‌های سنگینی پرداخت کنند.

در این زمینه کشور کانادا وضعیت بهتری نسبت به آمریکا دارد. در این کشور شما پس از پرداخت حق بیمه خود می‌توانید به صورت کاملآ رایگان از خدمات درمانی و بهداشتی این کشور استفاده کنید. این شرایط مخصوص شهروندان کانادایی بوده و جزو نقاط مثبت این کشور آمریکای شمالی به شمار می‌رود. در ایالات متحده آمریکا شرایط استفاده از خدمات درمانی و پزشکی کمی سخت‌تر از کانادا است. این شرایط تا حدودی شبیه به ایران بوده و شخص با پرداخت حق بیمه خود می‌تواند درصد مشخصی از هزینه‌های پزشکی خود را به بیمه واگذار کند.

در این بین اگر شخصی بیمه نداشته باشد، تمام هزینه‌های پزشکی بر گردن اوست. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که هزینه‌های پزشکی در کشورهایی مثل آمریکا و کانادا به خودی خود بسیار سنگین بوده و اگر شما بیمه نداشته باشید و یا بیماریتان شامل بیماری‌های تحت پوشش بیمه نباشد، بایستی هزینه بسیار سنگین پرداخت کنید. پس اگر درمان و هزینه های پزشکی جزو ملاک های اصلی شماست، برای مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا بهتر است کانادا را انتخاب کنید.

حتما بخوانید:  کشور کانادا Canada : هر آنچه لازم است در مورد کانادا بدانید!

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در کشوری مثل ایران این هزینه‌های پزشکی تا حد بسیار زیادی پایین بوده و شما برای انجام عمل‌های جراحی مختلف و پیاده‌سازی راهکارهای درمانی خود نیاز به پرداخت هزینه‌های سنگین و کمرشکن نخواهید داشت.

مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا

مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا از نظر خدمات اجتماعی

منظور از خدمات فرهنگی و اجتماعی جامعه، فعالیت‌هایی است که دولت در راستای ارتقاء سطح فرهنگ و شعور مردم جامعه انجام می‌دهد. برای مثال در کشوری مثل کانادا، ارائه این خدمات بسیار مشهود است. به طوری که میانگین مرخصی کارمندان در کانادا دوبرابر ایالات متحده بوده و دولت هرساله برای خرید کتاب و انجام فعالیت‌های علمی پژوهشگران مبالغی را به آن‌ها پرداخت می‌کند.

همچنین تمام کارهایی که دولت برای راحتی مردم در اجتماع انجام می‌دهد، در این زمینه قرار می‌گیرد. برای مثال وضعیت حمل و نقل عمومی، تعداد مراکز علمی، برگزاری جشن‌های ملی و مناسبتی و… جزو خدماتی است که دولت‌ها برای ارتقاء سطح فرهنگ و رفاه اجتماعی انجام می‌دهند. در این زمینه نمی‌توان گفت کدام کشور رده بالاتری دارد اما آمارهای جهانی نشان می‌دهد از نظر رفاه اجتماعی و رضایت در معیارهای زندگی روزمره، کانادا رتبه بهتری نسبت به آمریکا دارد.

مقایسه وضعیت نظام آموزشی و تحصیلی

وضعیت آموزش و تحصیل دانش آموزان در کشورهایی مثل آمریکا و کانادا شباهت زیادی به وضعیت ایران در گذشته و حال دارد. به طوری که در کشور آمریکا دانش آموزان در ابتدا تا کلاس پنجم در مقطع ابتدایی، در مقطع راهنمایی تا کلاس هشتم و در نهایت در مقطع دبیرستان تا کلاس دوازدهم تحصیل می‌کنند. این نظام آموزشی شباهت زیادی به نظام آموزشی ایران در طول سالیان گذشته دارد.

از طرفی وضعیت تحصیل دانش آموزان در کشور کانادا با وضعیت فعلی ایران شبیه است؛ به طوری که دانش آموزان برای تحصیل در کانادا ابتدا باید تا کلاس هفتم در مقطع ابتدایی تحصیل کرده و سپس در مقطع دبیرستان تا کلاس دوازدهم درس بخوانند. در این کشور مقطع راهنمایی برای دانش آموزان حذف شده و این افراد در دو دوره ابتدایی و دبیرستان تحصیل می‌کنند. این معیار برای خانواده‌هایی که قصد مهاجرت داشته و فرزند آن‌ها می‌بایست در یکی از این دو کشور تحصیل کند، بسیار مهم و حائز اهمیت می‌باشد.

مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا

مقایسه هزینه‌های تحصیلی و آموزش

همان طور که می‌دانید، درصد زیادی از مهاجران را دانشجویانی تشکیل می‌دهند که قصد تحصیل در دانشگاه‌های کشور مقصد را دارند. کشور آمریکا جزو کشورهایی است که دانشگاه‌های معتبر زیادی در آن وجود دارد. از این رو اگر بخواهیم این دو کشور را از نظر سطح علمی و اعتبار مدرک دانشگاهی دانشگاه‌ها با یکدیگر مقایسه کنیم، می‌توان گفت ایالات متحده آمریکا دارای سطح علمی بالاتری در زمینه تحصیل دانشگاهی است.

از نظر تعداد دانشگاه نیز آمریکا در وضعیت بهتری قرار دارد اما پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌های کانادایی بسیار راحت‌تر می‌باشد. همچنین هزینه تحصیل دانشجویان در کانادا ارزان‌تر از دانشگاه‌های آمریکایی می‌باشد. در آخرین تحقیقاتی که در این زمینه به عمل آمده، هزینه تحصیل در کشور کانادا و در مقطع کارشناسی حداکثر ۲۰ هزار دلار در سال می‌باشد. این مبلغ در کشور آمریکا تا ۱۵۰ هزار دلار به طور سالانه نیز می‌رسد. مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا از نظر هزینه های آموزشی نشان می دهد کانادا وضعیت بهتری دارد.

از نظر وضعیت تحصیل جامعه می‌توان گفت وضعیت افراد تحصیل کرده و فرهیخته در کشور کانادا به نسبت آمریکا بسیار بهتر بوده و حدود ۶۰ درصد از جامعه کانادا را افراد تحصیل کرده و دانشگاهی تشکیل می‌دهند. این آمار در آمریکا نصف کانادا بوده و چیزی حدود ۲۵ درصد است.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که اگر از نظر پرداخت هزینه‌های دانشگاهی سنگین مشکلی ندارید، دانشگاه‌های آمریکا به واسطه سطح علمی بالاتر برای شما مناسب‌تر بوده و مدارک معتبرتری ارائه می‌کنند. اگر هم قصد دارید در دانشگاه‌های کم هزینه‌تر و ارزان‌تر تحصیل کنید، کشور کانادا مقصد مناسب‌تری برای شما است.

مقایسه هزینه‌های زندگی روزمره

هزینه زندگی روزمره همان چیزی است که دلیل اصلی مهاجرت بسیاری از افراد به کشورهای دیگر می‌باشد. برای مثال در کشور ایران، هزینه روزمره به نسبت درآمد ماهانه بسیار بالا بوده و مردم از نظر معیشتی وضعیت خوبی ندارند. هزینه‌های زندگی شامل هزینه خوراک، هزینه پوشاک، هزینه‌های مربوط به حمل و نقل و رفت و آمد و هزینه‌های مربوط به سرپناه و مسکن می‌باشد.

حتما بخوانید:  حقوق کارگران در کانادا

بنابراین برای مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا باید در هر یک از این چهار زمینه هزینه‌های موجود را مقایسه کرده و با جمع‌بندی نهایی بررسی کنیم که کدام کشور وضعیت بهتری دارد. با بررسی‌هایی که قبلا در این زمینه صورت گرفته است، کشور کانادا از نظر هزینه پوشاک، مسکن و مواد غذایی به نسبت آمریکا گران‌تر بوده و آمریکا وضعیت بهتری دارد. این یعنی اگر توان پرداخت هزینه روزمره سنگین ندارید، بهتر است در آمریکا زندگی کنید. در نتیجه می‌توان گفت اگر معیار شما هزینه‌های زندگی روزمره است در آمریکا هزینه کمتری برای گذران زندگی خود پرداخت می‌کنید.

مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا

مقایسه میانگین درآمد افراد جامعه

سطح درآمد افراد در جامعه چیزی نیست که بتوان آن را تک به تک مقایسه کرد؛ چرا که در یک جامعه بسیاری از مشاغل با درآمدهای بالایی همراه بوده و برخی مشاغل نیز درآمد کمی را برای شاغلان به همراه دارند. اگر بخواهیم آمریکا و کانادا را از نظر درآمد با یکدیگر مقایسه کنیم، می‌توان گفت هر دو کشور وضعیت مشابه هم دارند. با این تفاوت که در آمریکا برخی رشته‌های خاص درآمد بیشتری داشته و در کانادا رشته‌های دیگری از درآمد بالاتری برخوردار هستند.

و در نهایت مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا ؛ آمریکا بهتر است یا کانادا

مهاجرت فرآیندی است که طی آن یک شخص از کشور خود به کشور دیگری برای زندگی طولانی مدت نقل مکان می‌کند. اغلب کسانی که قصد مهاجرت دارند، کشورهای جهان اول و پیشرفته را در لیست انتخاب‌های خود قرار می‌دهند. در سال‌های گذشته، بسیاری از کشورهای جهان اول که معمولاً کشورهای اروپایی و برخی کشورهای آسیایی و آمریکایی هستند شرایط سختی را برای پذیرش مهاجران در نظر گرفتند. این شرایط سخت باعث شده بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت دارند به سراغ کشورهایی بروند که شرایط پذیرش مهاجر در آن‌ها ساده‌تر و فرآیند دریافت کارت شهروندی با سهولت بیشتری انجام شود.

شرایط پذیرش آسان در آمریکا و کانادا نسبت به سایر کشورهای پیشرفته

دو کشور آمریکا و کانادا جزو کشورهای پیشرفته‌ای هستند که در سال‌های گذشته شرایط پذیرش مهاجران را ساده‌تر کرده و برای افرادی که قصد مهاجرت دارند شرایط خوبی را محیا کرده اند. از این رو معمولاً دو کشوری که در ابتدای لیست کشورهای مقصد مهاجران قرار می‌گیرند، دو کشور آمریکا و کانادا هستند.

انتخاب بین این که کدام یک از این دو کشور مقصد مناسب‌تری برای مهاجرت و زندگی است، انتخابی سخت بوده که برای هر شخص متفاوت است. همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم، اشخاص مختلف با اهداف گوناگونی که دارند اقدام به مهاجرت می‌کنند. برای مثال، شما باید ابتدا مشخص کنید معیار اصلی‌تان برای مهاجرت چیست و سپس با بررسی این معیار در دو کشور یاد شده، هر کشور که وضعیت بهتری را داشت انتخاب نمایید.

آنچه در مقاله مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا گفته شد…

ما در این مقاله سعی کردیم معیارهایی که جزو معیارهای اصلی زندگی در یک کشور است را برای این دو کشور بررسی کرده و با مقایسه آن‌ها یک نمای کلی از وضعیت زندگی مردم در این دو کشور به شما عزیزان ارائه کنیم. اگر از ابتدا همراه ما بودید هم اکنون می‌دانید که وضعیت دو کشور آمریکا و کانادا از نظر سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و رفاهی در چه شرایطی است. امیدواریم اطلاعاتی که در این مقاله به شما عزیزان گفته شد برایتان مثمر ثمر واقع شده و در مسیر مهاجرت به کمک شما بیاید.

سخن پایانی

به عنوان سخن پایانی این نکته را فراموش نکنید که اگر به دنبال یک زندگی آرام و بدون دغدغه و نگرانی‌های اجتماعی و سیاسی هستید، کشور کانادا گزینه مناسب‌تری است. چراکه در کانادا وضعیت رفتار پلیس با مردم، سرانه دزدی در جامعه، سرانه شادی مردم و به طور کلی احوالات روزانه مردم نسبت به کشور آمریکا وضعیت بهتری دارد. در همین راستان اگر اخبار را دنبال کرده باشید حتما این را می‌دانید که کشور آمریکا جزو کشورهای نژاد پرست بوده و اینکه از کشوری دیگری به آمریکا مهاجرت کنید می‌تواند در جامعه برای شما مشکلاتی را به همراه داشته باشد. شما عزیزان می‌توانید نظرات و انتقادات خود را از طریق بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید. از اینکه تا پایان همراه ما بودید از شما متشکریم.

5/5 - (1 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 2 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 2 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *