آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE چیست؟

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

آشنایی با آزمون GRE

سرواژه‌ی GRE مخفف «Graduate Record Examination» است و آزمون GRE آزمونی است که صلاحیت‌های تحصیلی متقاضیان تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها را ارزیابی می‌کند. بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا  کانادا برای اطمینان از این که متقاضی، واقعاً صلاحیت تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری را دارد، از وی می‌خواهند در این آزمون شرکت کرده  نمره‌ی کسب‌شده را به عنوان یکی از مدارک پذیرش دانشگاه، ارسال نماید. پس آزمون جی‌آرئی، نوعی گزینش برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی در اکثر دانشگاه‌های آمریکا و کاناداست.

انواع آزمون GRE

 • جی‌آرئی عمومی (GRE General): این آزمون که اصلی‌ترین و رایج‌ترین نوع آزمون جی‌آرئی است، به صورت عمومی و صرف‌نظر از رشته‌ی تحصیلی متقاضی برگزار می‌شود. اکثر دانشگاه‌ها از متقاضیان می‌خواهند در همین آزمون شرکت کنند.
 • جی‌آرئی موضوعی (GRE Subject): این آزمون، تخصصی و ویژه‌ی متقاضیان هر یک از رشته‌ها به صورت جداگانه است و سوالات آن، بر حسب رشته‌ی تحصیلی متقاضی فرق می‌کند و می‌تواند متمرکز بر دروس تخصص رشته‌های مختلف (زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک، روان‌شناسی، ادبیات انگلیسی،….) باشد.
آزمون GRE چیست؟
آزمون GRE چیست؟

در کدام آزمون شرکت کنیم؟

بستگی به دانشگاه مقصدتان دارد. کسانی که قصد تحصیل در کانادا یا آمریکا را دارند باید برای رسیدن به پاسخ این سوال، به وب‌سایت دانشگاه مقصدشان مراجعه کنند. هر دانشگاهی در وب‌سایت خود، در بخش مدارک لازم برای ثبت‌نام، توضیح داده است که آیا نیازی به ارائه‌ی مدرک جی‌آرئی هست یا خیر، و اگر هست، کدام نوع آزمون (عمومی یا موضوعی) را باید شرکت کنید.

نحوه‌ی ثبت نام و شرکت در آزمون GRE

آزمون جی‌آرئی عمومی (GRE General)، هم به صورت حضوری و هم به صورت کامپیوتری (آنلاین) برگزار می‌شود. در ایران، اکثر داوطلبان در آزمون کامپیوتری شرکت می‌کنند. این آزمون در تمام طول سال، هر هفته برگزار می‌شود.

جی‌آرئی موضوعی (GRE Subject)، فقط به صورت حضوری و سالی 3 بار برگزار می‌شود. مسئول برگزاری این آزمون در ایران، سازمان سنجش است. شرکت در این آزمون، اساساً به کسانی توصیه می‌شود که یا قصد ثبت‌نام و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های بسیار مطرح (با رقابت بسیار سنگین) را دارند، یا متقاضیانی که عملکرد و کارنامه مقاطع قبلی‌شان چندان خوب نبوده است و قصد جبران مقاطع قبلی خود را دارند.

حتما بخوانید:  آزمون سلپیپ چیست و چه منابعی دارد؟

بخش‌های آزمون جی‌آرئی عمومی (GRE General)

بخش اول: بخش استدلال کمّی و ریاضی (Quantitative):

 • نوع سوالات: جبر، هندسه، تحلیل داده‌ها، و حل مساله
 • تعداد سوالات: دو مجموعه‌ی 25 سوالی
 • زمان پاسخگویی: 35 دقیقه برای هر مجموعه سوال
 • نمره: 130 تا 170

بخش دوم: بخش استدلال کیفی و درک کلامی (Verbal):

 • نوع سوالات: سوالات درک زبان، شامل «جای خالی را پر کنید» «معادل جملات فوق را بیابید» و «درک متن»
 • تعداد سوالات: دو مجموعه‌ی 5 گزینه‌ای
 • زمان پاسخگویی: 30 دقیقه
 • نمره: 130 تا 170

بخش سوم: بخش نگارش تحلیلی (Analytical Writing)

 • نوع سوالات: تشریحی (نگارش و انشای متن)، شامل دو بخش:
  • «مساله» (Issue): داوطلب باید یکی از موضوعات پیشنهاد شده در متن سوال را انتخاب کرده و ظرف 45 دقیقه، درباره آن مساله،‌ انشا بنویسد. دامنه‌ی واژگان و گرامر، در این بخش از آزمون،‌ اهمیت زیادی دارند.
  • «استدلال» (Argument): داوطلب باید متنی که در اختیارش قرار داده می‌شود را به دقت خوانده و تمام ایرادات منطقی آن متن را ظرف 30 دقیقه یافته و متن را اصلاح و بازنویسی کند.

هزینه ثبت نام در آزمون GRE

 • هزینه‌ی ثبت‌ نام آزمون آنلاین در سایت رسمی GRE: 205 دلار آمریکا
 • هزینه‌ی ثبت‌نام آزمون حضوری در ایران: حدود 5.500.000 تومان (بسته به زمان ثبت‌نام، نرخ دلار، و موسسه‌ای که ثبت نام را انجام می‌دهد)
5/5 - (1 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر

وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *