زندگی در اتریش برای مهاجران در سال 2021 چگونه است ؟

زندگی در اتریش برای مهاجران در سال 2021 چگونه است ؟

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

اتریش یکی از زیباترین و بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی محسوب می‌شود.تجربه های زندگی در اتریش نشان می دهد که افراد به این دلیل اتریش را ترجیح می دهند که شرایط زندگی خوبی را برایشان در اروپا فراهم می آورد و از لحاظ رفاه در سطح خوبی قرار دارد.آگاهی از شرایط زندگی در اتریش برای ایرانیان در سال 2021 از اهم موارد در باب مهاجرت به این کشور ثروتمند و غنی برای ایرانیان می باشد. کشور اتریش به دلیل داشتن امنیت بالا، شرایط تحصیل رایگان، موقعیت های شغلی فراوانی و نرخ بیکاری پایین به مقدار 5.0% و بسیاری از امکانات دیگر هر ساله تعداد زیادی از متقاضیان را به خود جذب می نماید. اگر می‌خواهید اطلاعات جدید، کامل و مفیدی را درباره زندگی در اتریش به دست آورید، این مقاله را از دست ندهید. پس از خواندن این مطلب تا انتهای آن، کاملاً با شرایط زندگی در اتریش آشنا خواهید شد.

زندگی در اتریش برای مهاجران در سال 2021 چگونه است ؟

شرایط زندگی در اتریش برای مهاجران در سال 2021

از جمله مواردی که در باب مهاجرت و اخذ اقامت اتریش حائز اهمیت می باشد، شرایط زندگی است. اتریش کشوری توسعه‌یافته است و از نظر اقتصادی در حال پیشرفت است و مردم در این کشور در آرامش و رفاه زندگی می‌کنند. افراد زیادی این کشور را برای مهاجرت می‌کنند. در این مقاله بنا شده ایم که به موضوع شرایط زندگی در اتریش برای ایرانیان که قصد مهاجرت به این کشور را دارند،بپردازیم. وین پایتخت اتریش می باشد که جز بهترین مقاصد مهاجرتی نیز شناخته شده است. ثبات سیاسی، بهداشت و پزشکی درمانی، تحصیلات رایگان، خدمات حمل و نقل و بازار کار باعث دوچندانی جذابیت زندگی در اتریش برای ایرانیان نیز شده است.

شرایط زندگی در اتریش برای مهاجران در سال 2021

وضعیت کار در اتریش برای مهاجران

اتریش درست مثل آلمان کشوری صنعتی و پیشرفته در قلب اروپاست. این کشور اروپایی به دلیل وجود صنایع مختلف و نیز بازار کاری پر رونق و ایده آل همواره در کانون توجه ایرانیانی قرار دارد که مشتاق کار در اتحادیه اروپایی (EU) هستند.

در اتریش فرصت های شغلی زیادی وجود دارد. بر همین اساس حتی افرادی که تابعیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا را ندارند، از جمله ایران، می توانند بدون داشتن پیشنهاد شغلی و تنها با اخذ ویزای جستجوی کار به اتریش بروند. این مزیت بسیار بزرگی به حساب می آید چرا که اخذ پیشنهاد شغلی بدون حضور در خاک کشور که برای اخذ ویزای کاری مستقیم غالب کشورهای دنیا از جمله سوئد و غیره ضروری است، بسیار دشوار می باشد.

به همین دلیل کسانی که قصد اقامت کاری این قبیل کشورها را دارند، ابتدائا به بهانه تحصیل اقامت می گیرند. این مشکل اما در اتریش وجود ندارد و افراد حتی با داشتن مدرک زبان انگلیسی نیز قادر به اخذ ویزای جستجوی کار اتریش خواهند بود منتهی عملا تنها شغل استاد دانشگاهی است که با تسلط به زبان انگلیسی در اتریش یافت می شود و برای سایر مشاغل فرد باید به زبان آلمانی در حد B2 آشنایی داشته باشد.

وضعیت کار در اتریش برای مهاجران

سطح زندگی مهاجران ایرانی در اتریش

کیفیت و سطح بالای زندگی در کشور اتریش افراد بسیاری را برای زندگی در این کشور و کار در اتریش مشتاق نموده است. در کشورهایی نظیر سوئیس سطح درآمد بسیار بالاست و در نتیجه سطح زندگی شهروندان نیز به طور معمول به صورت قابل توجهی افزایش می یابد. برخی از کشورها نیز دارای سطح درامد و سطح زندگی بسیار پایینی می باشند که این امر منجر به پایین آمدن سطح زندگی شده و در نهایت با عدم رضایت افراد همراه خواهد بود. در کشور اتریش تناسبی میان سطح زندگی و سطح درآمد وجود دارد و فرد به راحتی می تواند در کنار استفاده از امکانات زندگی و رفاهی به تحصیل پرداخته و زندگی خوبی داشته باشد.

نرخ بیکاری در برخی شهرهای اتریش آنقدر پایین است که گاهی مشکلاتی را برای مدیریت و اداره شرکت‌ها و کارخانه‌ها به وجود می‌آورد. سرمایه داران و کارفرمایان معمولاً به علت کبود نیروی کار مجبور به پرداخت دستمزدهای بیشتری نسبت به سایر نقاط به کارمندان خود می‌باشند.

سطح زندگی مهاجران ایرانی در اتریش

میانگین درآمد مهاجران در اتریش 

یافتن کار در کشور اتریش با حقوق بالا به دور از ذهن نیست. کارکنانی که در کشور اتریش کار و درآمدزایی دارند، حداقل حقوق خود را توسط قانون و یا توافق‌نامه جمعی دریافت می‌کنند؛ در صورتی‌که فرد در کشور اتریش استخدام شده باشد، حداقل دستمزد برای او در وضعیت بخش و منطقه‌ای که فعالیت دارد، تعیین می‌شود. در نظر داشته باشید که درآمد در کشور اتریش به معنی حداقل دستمزد و حقوق پایه، دستمزد اضافه کاری، میزان پاداش‌ها و همین‌طور خسارتی است که در زمان بیکاری تعیین شده است. 

حقوقی که برای کارمندان دفتری در نظر گرفته می‌شود عموماً در دو قسمت تقسیم شده است، میان دوره و آخر ماه یعنی پانزدهم هر ماه و آخرین روز همان ماه است. برای کارگران عموماً یک تاریخ در پایان ماه در نظر گرفته می‌شود؛ در صورتی که در توافق‌نامه جمعی تاریخ درستی تعیین نشده باشد، دستمزد پایه‌ای برای هر کارگر به شکل ساعتی تعیین می‌شود و روال آن پرداخت در پایان هر هفته است. 

افرادی که اضافه کاری دارند مبلغ مربوط به اضافه کاری را در پایان هر ماه دریافت می‌کنند. کشور اتریش در لیست کشورهای ثروتمند قرار دارد و عموماً فرصت‌های شغلی زیادی در این کشور دیده می‌شود در سال‌های اخیر جذب مهاجر در کشور اتریش بیشتر شده است. میانگین درآمد در کشور اتریش به‌طور نسبی 31 درصد از درآمد یک کارگر عادی بیشتر برای هر ماه است که رقم قابل توجهی است؛ این در حالی است که مردم این کشور تنها 11 درصد بیشتر از ایرانیان هزینه زندگی دارند و نشان می‌دهد که درآمد کسب شده در وضعیت خوبی قرار دارد.

میانگین درآمد مهاجران در اتریش 

حداقل دستمزد مهاجران در اتریش

کشور اتریش در لیست کشورهای توسعه‌یافته قرار دارد و روز به روز شرایط اقتصادی این کشور بهتر شده است و فرصت‌های شغلی بسیار عالی فراهم می‌شود. این کشور در جذب نیروی کار ماهر بسیار قدرتمند عمل کرده است. یکی از فاکتورهای بسیار مهم کشور اتریش میزان درآمد و همین‌طور دستمزدی است که برای افراد در سطوح مختلف در نظر گرفته می‌شود. حقوق و دستمزد مردم کشور اتریش طبق قانون این کشور باید در سال 14 بار پرداخت شود که عموماً 13 حقوق و دستمزد در پایان ماه ژوئن پرداخت شود و در پایان ماه نوامبر چهاردهمین دستمزد پرداخت می‌شود.

حقوق 13 و 14 نرخ کمی دارد و معمولاً شش درصد از حقوق اصلی است. بین کارفرما و فردی که برای او کار می‌کند یک قرارداد کاری تنظیم می‌شود در این قرارداد به طور دقیق مشخص شده است که حداقل دستمزد برای وی چقدر باشد و البته شرایط کاری اعلام می‌شود. میزان دستمزد تعیین شده به استاندارد کاری، سن فرد و همینطور میزان تخصص او بستگی دارد. در کشور اتریش از سوی دولت یک حداقل دستمزد تعیین شده است که هیچ شخصی در کشور اتریش نمی‌تواند کمتر از این دستمزد را پرداخت نماید و در صورتی‌که چنین چیزی مشاهده شد قطعاً جریمه می‌شود.

حداقل دستمزد غیر رسمی برای هر ماه در کشور اتریش 1200 یورو در نظر گرفته شده است. دقت نمایید که طبقه بندی شغلی در این مبلغ بسیار تأثیر دارد و افراد معمولاً بیش از این مقدار را دریافت می‌کنند. در نظر داشته باشید اگر شغل مورد نظر به شکلی باشد که هیچ توافق‌نامه‌ای بین کارگران خانگی و کارهای مشارکتی دیده نشود، دستمزد می‌تواند از مواد توافق‌نامه جمعی کمتر باشد؛ به این ترتیب روال حداقل دستمزد حذف می شود؛ بنابراین مجوز توافق‌نامه بسیار مهم و ضروری است.

حداقل دستمزد مهاجران در اتریش

امنیت مالی و اقتصادی مهاجران در اتریش

کشور اتریش در زمینه صنعت الکترونیک توانسته از جدیدترین تکنولوژی استفاده نماید و در استان سالزبورگ شاهد رشد بالایی در زمینه صنعت الکترونیک بوده‌ایم که توانسته یک استراتژی درآمدزایی بسیار قدرتمند محسوب شود؛ همین طور امنیت مالی در بخش چوب و کاغذ این کشور به‌طور جدی به چشم می‌خورد که گردش مالی در این زمینه در سال 2020 به میزان 18 درصد از سال قبل بیشتر بوده است که رقم بسیار عالی است.

افرادی که در زمینه تجاری و داد و ستد و همین طور اقتصاد در کشور اتریش فعالیت می‌کنند از نظر اقتصادی در امنیت خوبی هستند؛ زیرا دولت این کشور خدمات مالی و وامی گسترده‌ای را در اختیار افراد قرار داده است و تجارت‌های مالی طبق یک چهارچوب استاندارد دقیق تعیین می‌شود.

در نظر داشته باشید که به‌طور کلی این کشور در زمینه فولاد و شیمی به رتبه خوبی رسیده است و مشخص است که شیمی یک رشته بسیار عالی در کشور اتریش برای درآمدزایی است.

عموماً قوانینی که در زمینه اقتصاد در کشور اتریش طبق نظرسنجی‌های مختلفی تعیین می‌شود؛ در نظر داشته باشید که خدمات مالی این کشور روز به روز در حال افزایش است و رفاه نسبی مردم بیشتر از قبل شده است . عموماً داد و ستدهای اقتصادی در کشور اتریش به‌صورت سه بخشی دیده می شود و در فصل‌های مشخصی از سال صورت می‌گیرد. صنعت شیشه کشور اتریش توانسته صادرات دنیا را به دست بگیرد.

امنیت مالی و اقتصادی مهاجران در اتریش

اجاره خانه در اتریش

شما اگر بخواهید در کشور اتریش خانه اجاره نمایید باید در ابتدا به منطقه‌ای که قرار است زندگی کنید، توجه کنید. قیمت خانه در اتریش در شهر وین کمی گران است.در نظر داشته باشید که خانه‌های کشور اتریش به‌طور کلی با اتاق‌های فرد ساخته می‌شود یعنی آپارتمان‌های دو خوابه خیلی کم دیده می‌شود این در حالی است که هزینه‌ها برای آپارتمان‌های سه خوابه معقولانه‌تر است.

اجاره خانه در اتریش

بیمه و تسهیلات درمانی مهاجران در اتریش

بیمه در کشور اتریش روز به روز در حال افزایش است، سیستم‌های مراقبت بهداشتی در این کشور به لطف تدابیری که از سوی نظام پزشکی در اتریش صورت گرفته است در وضعیت بسیار عالی قرار دارد.

سرمایه‌گذاری در اتریش در زمینه بیمه و بهداشت بسیار عالی است؛ به‌طوری که از جدیدترین فناوری‌های مجهز در این سیستم استفاده می‌شود. در این کشور از روش‌های سیستماتیک برای مراقبت‌های بهداشتی استفاده می‌شود؛ به‌طوری که بهداشت اجتماعی و همین طور روال بیمه‌ای برای کودکان و بانوان در وضعیت خاصی قرار دارد.

در نظر داشته باشید که در این کشور مانند ایران بیمارستان‌ها در دو وضعیت خصوصی و دولتی دیده می‌شود. افرادی که بیمه درمانی ندارند باید به میزان 31 درصد بیشتر از افراد عادی هزینه پرداخت نمایند؛ شایان ذکر است که در این روند برای بانوان باردار شرایط بیمه بسیار عالی در نظر گرفته شده است.

بیمه‌های کمک درمانی از دیگر گزینه‌هایی است که در کشور اتریش دیده می‌شود و در وضعیت بیمه مشترک قرار دارد. این کشور شرایط خاص بیمه‌ای را به شکل صحیحی ایجاد نموده است.

بیمه و تسهیلات درمانی مهاجران در اتریش

خدمات بانکی و مالی مهاجران در اتریش

در بانک‌های اتریشی مشتری مداری یک قاعده بسیار مهم محسوب می‌شود؛ به‌طوری‌ که شرکت‌های بیمه چه در بخش‌های داخلی و چه در بخش‌های خارجی توانسته‌اند از سیستم‌های قابل قبولی برای بانک‌ها استفاده نمایند. در بانک‌های کشور اتریش از سیستم‌های دیجیتال‌سازی با تمرکز استفاده شده است که در روال برخورد با مشتری در نظر گرفته می‌شود. در این کشور برداشتن سریع حق بیمه از دستگاه خودپرداز صورت می‌گیرد، بیمه مسافراتی از طریق ارسال پیامک فراهم شده است. دیدگاه بانکداری کشور اتریش بسیار متنوع و با سیاست‌های نوآورانه همراه است.

کمپانی‌های بیمه و همین طور بانک‌های کشور اتریش روز به روز در حال رشد است؛ به‌طوری که دریافت سپرده و همین طور وام از دسته فعالیت‌های بسیار مهم و اساسی در کشور اتریش محسوب می‌شود و نقش پایدارکننده‌ای دارد. در نظر داشته باشید که سیاست‌های بانکداری در مرتبط با بیمه‌های بلند مدت در وضعیت امنیت اجتماعی افراد مسن قرار گرفته است.

خدمات بانکی و مالی مهاجران در اتریش

قوانین اتریش

تشابهات قوانین اتریش با ایران

در زیر به مواردی اشاره می کنیم که کشور اتریش در قوانین مانند ایران است:

  • هوشیار نبودن در زمان رانندگی در کشور اتریش همانند ایران یک جرم محسوب می‌شود.
  •  در این کشور مردم در زمان احوالپرسی با هم دست م‌ دهند و روبوسی تنها در بین بانوان دیده می‌شود.
  • در کشور اتریش قوانین جداسازی زباله‌ها مانند ایران است.
  • فضای هنری کشور اتریش مانند برخی از بخش‌های هنری در ایران بسیار گسترده است.

موارد ممنوعه در اتریش

در کشور اتریش باید موارد زیر را رعایت نمایید که عبارتند از:

  • شما در کشور اتریش اجازه ندارید با صدای بلند با کسی صحبت کنید؛ حتی اگر بسیار عصبانی باشید.
  • در این کشور در زمان کار و یا سخنرانی اجازه آدامس جویدن ندارید.
  • همراه شما اجازه کار در کشور اتریش حتی به‌صورت پاره‌وقت را ندارد.
  • در برخی از روزهای مشخص حق دارید از موزه‌های این کشور دیدن نمایید.
  • محدودیت حمل مایعات به داخل هواپیما در این کشور هنوز هم سختگیرانه است.

قوانین اتریش

کلام آخر

در این مقاله متوجه شدیم، کشور اتریش برای زندگی، مکان بسیار مناسبی است و افراد به راحتی با کمترین هزینه نسبت به سایر کشورها و با تحصیل رایگان، می توانند در آن به زندگی بپردازند. کشور اتریش با جمعیت کم و نرخ بیکاری بسیار پایین و اقتصاد فعال، جهت کار و سرمایه گذاری نیز، مناسب است و افراد به راحتی و با امکانات ویژه ای که دولت برایشان قرار می دهد، به راحتی می توانند از پس خرج خود بر بیایند.

 

حتما بخوانید:  راه های مهاجرت به اتریش _ شرایط مهاجرت به اتریش در سال 2021

 

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 13 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 13 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *