چرا لیبرال‌های کانادا، طرح نامزدی شهری و آزاد شدن درخواست شهروندی را مطرح می‌کنند؟

0

حزب لیبرال کانادا وعده داد در صورت پیروزی در انتخابات آتی، برنامه‌های ویژه‌ای برای پذیرش مهاجران اتخاذ خواهد کرد. به طور خاص، دو مورد از این وعده‌ها (در صورت تحقق) تاثیر زیادی بر متقاضیان مهاجرت خواهد داشت: (1) تعداد مهاجرانی که هر سال دولت کانادا می‌پذیرد، به 400 هزار نفر افزایش خواهد یافت؛ و (2) برنامه‌ی نامزدی شهری، جای برنامه‌ی نامزدی استانی را خواهد گرفت. در مورد وعده اول، باید گفت که دولت کنونی کانادا (که در دست خود لیبرال‌هاست) همواره نگاه مثبتی به پذیرش مهاجران داشته است. از زمان به قدرت رسیدن این حزب در کانادا، تعداد مهاجران این کشور از سالی 260 هزار نفر (2015) به سالی 330 هزار نفر (2019) رسیده و اکنون حزب لیبرال می‌گوید نه تنها تعداد مهاجران را به سالی 400 هزار نفر می‌رساند بلکه این روند را بعد از سال 2022 نیز ادامه خواهد داد. در مورد دوم، یعنی طرح نامزدی شهری به جای نامزدی استانی نیز باید گفت که این طرح در صورت عملیاتی شدن، دست مهاجران برای انتخاب شهر مورد نظرشان را بازتر می‌گذارد و از طرفی، شهرداری‌های کانادا نیز قدرت انتخاب بیش‌تری برای جذب نیروی کار مورد نیاز در شهرشان خواهند داشت. 

برنامه‌ای که اخیرا حزب لیبرال کانادا برای انتخابات سال جاری مطرح و منتشر کرده است حاوی وعده‌هایی درباب مهاجرت به کانادا است و این حزب اعلام کرده در صورتی که اگر در انتخابات 21 اکتبر رای بیاورد و همچنان در قدرت بماند، آن‌ها را عملی خواهد کرد. این وعده‌های انتخاباتی را می‌توان در چهار محور خلاصه کرد:

  • افزایش مسئولانه و هوشمندانه‌ی تعداد مهاجرین به کانادا
  • اجرای «برنامه‌ نامزدی شهری»
  • تبدیل طرح آزمایشیِ مهاجرت آتلانتیک، به طرحی دائمی
  • آزاد گذاشتن درخواست شهروندی برای تمام افرادی که اقامت دائم کانادا دارند

پذیرش 400 هزار مهاجر در هر سال

جای تعجب نیست که حزب لیبرال وعده دهد در صورت پیروزی در انتخابات، پذیرش مهاجران را افزایش خواهد داد. حزب لیبرال از زمان به قدرت رسیدن در سال 2015 سطح پذیرش مهاجران را به مرور افزایش داده و از 260 هزار نفر (در سال 2015) به نزدیک 331 هزار نفر (در سال 2019) رسانده است و طبقه برنامه‌ی قبلی، این تعداد قرار است در سال 2021 به 350 هزار نفر برسد.

اما آن‌چه در وعده‌های این حزب به چشم می‌خورد، آن است که پیشنهاد داده این روند افزایشی پس از سال 2021 نیز ادامه یابد و در صورت پیروزی در انتخابات،تا پایان دوره‌ی دوم نخست وزیری لیبرال‌ها (یعنی تا سال 2023) به 400 هزار نفر برسد.

طرح نامزدی شهری چیست؟

از زمانی که برنامه‌ نامزدی استانی (معروف به PNP) در سال 1999 آغاز شد، این طرح نقش بسیار مهمی در افزایش مهاجرت به استان‌های کوچک‌تری چون مانیتوبا و ساسکاچوان بازی کرده است هر چند در همین استان‌ها نیز مهاجران همیشه ترجیح داده‌اند در شهرهای بزرگ سکونت کنند.

به جز چند استثنا، می‌توان گفت که در اکثر استان‌های کانادا، بیش از 80 درصد از مهاجران فقط به یکی از شهرهای آن استان (که معمولا بزرگ‌ترین شهر استان است) می‌روند، و در نتیجه، شهرهای کوچک‌تر، هم‌چنان نتوانسته‌اند نیازهای بازار کار خود را از طریق مهاجرت برطرف سازند.

در مورد طرح پیشنهادی حزب لیبرال، یعنی طرح نامزدی شهری (MNP) هنوز هیچ جزئیاتی منتشر نشده است و باید منتظر اجرای آزمایشی آن بود تا بتوان بهتر در موردش قضاوت کرد. حزب لیبرال فقط اعلام کرده که قصد دارد در فاز اول، حداقل 5000 فضای جدید را به این طرح شهری اختصاص دهد. این بدان معناست که طرح نامزدی شهری نیز مانند تمام طرح‌های مهاجرتی دیگر، ابتدا به صورت آزمایشی و بسیار محدود به اجرا در خواهد آمد.

منظور از آزادی درخواست شهروندی چیست؟

یکی دیگر از وعده‌های حزب لیبرال، آزاد شدن درخواست شهروندی است. منظور از این طرح آن است که تمام افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند می‌توانند پس از حداقل 1095 روز (سه سال) حضور در کانادا، درخواست شهروندی کانادا بدهند.

البته این درخواست شهروندی، هزینه‌هایی را نیز برای متقاضیان در پی خواهد داشت. دولت کانادا هزینه‌ی درخواست شهروندی را از فوریه سال 2014، از 100 دلار به 300 دلار (برای افراد بزرگسال) افزایش داد و در ژانویه 2015، آن را 530 دلار کرد که جدای از این 530 دلار، متقاضیان باید 100 دلار نیز تحت عنوان «هزینه حق شهروندی» پرداخت نمایند.

اگرچه میزان کسب شهروندی کانادا بسیار بالا است (80 درصد تمام مهاجران، نهایتا تبدیل به شهروند کانادا می‌شوند) اما خیلی‌ها از دولت کانادا انتقاد کرده‌اند که این هزینه‌ی بالای درخواست شهروندی، برای بسیاری از مهاجرانِکم‌درآمد، زیاد است و مانعی برای شهروند شدن آنان به شمار می‌رود.

یکی از برجسته‌ترین محققان حوزه‌ی سیاست‌های مهاجرتی کانادا (به نام اندرو گریفیث) در پژوهشی نشان داده است که هزینه‌ی زیادِ درخواست شهروندی، یکی از اصلی‌ترین دلایل کاهش تعداد درخواست‌های مهاجران برای تبدیل وضعیت‌شان از اقامت دائم به شهروندی بوده است. البته عوامل دیگری هم در این کاهش شهروندی‌ها تاثیر دارند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به آزمون‌های شهروندی و بحث تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی اشاره کرد. 

یکی از وعده‌های بزرگ حزب لیبرال این است که درخواست شهروندی را رایگان نماید تا کسب حق شهروندی برای افراد بیشتری امکان‌پذیر شود. حزب لیبرال برای تحقق این وعده، باید دست به اصلاح «قانون شهروندی» کانادا بزند.

البته حزب لیبرال، خودش اعلام کرده که رایگان کردن درخواست شهروندی، سبب خواهد شد در سال مالی 2020-2021، مالیات‌دهندگان کاناداییمجبور شوند در مجموع، 75 میلیون دلار مالیات بیشتر بدهند (که این رقم در سال مالی 2023-2024 به 110 میلیون دلار خواهد رسید).

در مجموع، حزب لیبرال کانادا انتظار دارد با سیاست‌های خود، تعداد بسیار بیشتری از کسانی که وضعیت اقامت دائم دارند، تبدیل به شهروندان کانادا شوند و سطح مهاجرت به کانادا به طرز محسوسی افزایش یابد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.