گواهی سابقه کار برای مهاجرت به کانادا 2021

4

اهمیت گواهی سابقه کار برای مهاجرت به کانادا

از آن‌جا که اساس و پایه‌ی اکثر روش‌های مهاجرت به کانادا، تخصص و مهارت‌های فرد متقاضی است، لاجرم در اکثر روش‌های مهاجرتی، سابقه کار برای مهاجرت به کانادا یکی از آیتم‌های مهم و امتیازآور به حساب می‌آید. در روش مهاجرت نیروی کار ماهر و متخصص (که از طریق سیستم اکسپرس اینتری فدرال و استانی انجام می‌شود) سوابق و پیشینه‌ی شغلی بسیار مهم است و امتیاز ویژه‌ای دارد. این گواهی شغلی می‌تواند شامل سابقه کار در کانادا یا هر کشور دیگری باشد. هر کدام از این نوع سوابق کار، امتیاز جداگانه‌ای دارند.

حتی در روش‌های غیر امتیازی و غیررقابتی، مانند مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی یا روش سرمایه‌گذاری در کانادا و مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی نیز سابقه کار اهمیت زیادی دارد.

ارائه‌ی سابقه کار برای مهاجرت به کانادا فقط در روش‌هایی لازم نیست که هیچ ربطی به کار و تخصص متقاضی نداشته باشد. مثلاً روش اسپانسرشیپ خانواده، یا روش مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج، روش‌هایی هستند که اساسا چون ربطی به مهارت و تخصص متقاضی ندارند، نیازی هم به ارایه گواهی سابقه کار برای مهاجرت به کانادا ندارند. اما اکثر روش‌ها چنین نیستند و بر همین اساس، یکی از مدارک مورد نیاز که هنگام درخواست ویزا باید به اداره مهاجرت کانادا تحویل دهید، گواهی سابقه کار است.

سابقه کار برای مهاجرت به کانادا تنظیم نامه
سابقه کار برای مهاجرت به کانادا تنظیم نامه

فرمت گواهی سابقه کار برای مهاجرت به کانادا

طبیعی است که برای گواهی سابقه کار که به عنوان یکی از مدارک خود به اداره مهاجرت کانادا تحویل می‌دهید باید تابع شرایط و فرمت خاصی باشد. به عبارت دیگر، نمی‌توان هر نامه‌ی بر روی هر برگه‌ای و با هر فرمتی را به عنوان گواهی سوابق شغلی به اداره مهاجرت کانادا فرستاد.

اگر می‌خواهید اطمینان یابید که گواهی سابقه کار شما مطابق با استانداردهای اداره مهاجرت کانادا هست یا خیر، کافی است نکات مهم زیر را در مورد تهیه و تنظیم گواهی مذکور رعایت کنید. بخشی از این نکات، کلی و عمومی هستند و بخشی نیز جزئی و در ارتباط مستقیم با گواهی سابقه کار.

نکات مهم و کلیدی درباره گواهی سابقه کار

 • به هیچ وجه سعی نکنید اطلاعات کذب بدهید یا نامه را جعل کنید. جعل نامه پیامدهای بسیار بدی برای آینده مهاجرت شما خواهد داشت.
 • در مورد زبان نامه، دو حالت وجود دارد: یا نامه‌ی گواهی مورد نظر شما مستقیماً به زبان انگلیسی نوشته می‌شود، که در این صورت باید سربرگ شرکت یا سازمان‌تان نیز انگلیسی (یا حداقل به هر دو زبان فارسی و انگلیسی) باشد؛ حالت دوم این است که شرکت یا سازمان شما نامه را به زبان فارسی بنویسد و شما خودتان توسط یک مترجم رسمی، آن را ترجمه کنید. در این حالت، حتماً از دارالترجمه بخواهید که در این سابقه کار برای مهاجرت به کانادا اطلاعات سربرگ نامه (از جمله مشخصات تماس شرکت‌تان) را نیز ترجمه کند.
 • نامه‌ای که به عنوان گواهی شغلی ارایه می‌کنید باید حتما از طرف کارفرما و بر روی سربرگ شرکت یا سازمان مربوطه نوشته شود.
 • اطلاعات زیر باید حتماً در نامه درج شده باشد: نام و نام خانوادگی شما، اطلاعات تماس شرکت (شامل آدرس پستی، شماره تلفن و آدرس پست الکترونیکی)، نام رئیس یا مدیر شرکت یا سازمان مربوطه به همراه امضای او، پُست یا عنوان شغلی شما در آن سازمان، وضعیت استخدامی شما (قراردادی، رسمی، پیمانی، موقت، پاره‌وقت…)، سنوات یا تعداد سال‌هایی که در آن سازمان یا شرکت کار می‌کنید، و جمع حقوق و مزایای سالانه.
 • بهتر است آدرس پست الکترونیکی‌تان روی دامنه‌ی اختصاصیِ همان شرکت یا سازمان باشد و متعلق به سرویس‌های رایگان پست الکترونیک (مثل جی‌میل، هات‌میل،…) نباشد.

دو نکته دیگر:

 • نامه‌های گواهی شغلی که برای این منظور تهیه و تنظیم می‌شوند معمولا مخاطب خاصی ندارند. یعنی نیازی نیست که در ابتدای نامه نوشته شده باشد «گیرنده:…» یا «به:…».
 • اگر به هر دلیلی سازمان یا شرکت‌تان حاضر به ارایه نامه گواهی سابقه کار برای مهاجرت شما نیست یا خودتان به هر دلیلی نمی‌خواهید از محل کارتان چنین نامه‌ای بگیرید، می‌توانید خودتان مستقیما در نامه‌ای به اداره مهاجرت کانادا، علتِ نگرفتن نامه را بیان کنید و در عوض، مدارک دیگری برای اثبات سابقه کارتان (مثل سوابق بیمه، قراردادها، فیش حقوقی،…) را به همراه نامه ارسال کنید.

هر نوع شبهه و سوالی در مورد درست بودن یا کامل بودن گواهی سابقه کار خود برای تحویل به اداره مهاجرت کانادا داشتید، می‌توانید از وکیل مهاجرتی ما بپرسید. امیدواریم با دانش و آگاهی هر چه تمام‌تر فرایند مهاجرت خود را آغاز و دنبال کنید.

۴ نظرات
 1. رضا منصوری می گوید

  با سلام و وقت بخیر، بنده سی وهفت سال دارم و دارای مدرک دکتری در رشته کشاورزی می باشم و مدت شش سال سابقه بیمه به شکل خود اشتغالی در زمینه کشاورزی دارم، آیا می توانم جهت اخذ ویزای کار کانادا اقدام نمایم لطفادر این خصوص بنده را راهنمایی کنید. متشکرم.

  1. وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر می گوید

   سلام دوست عزیز
   بله اگر مدرک زبان داشته باشید قطعا امکان اخذ اقامت دائم به عنوان اسکیل ورکر رو دارید. پیشنهاد می‌کنم فرم ارزیابی کانادا رو از این‌جا پر کنید تا بتونیم شرایط شما رو دقیق‌تر بررسی کنیم.

 2. علی می گوید

  عذر خواهی میکنم ما برای اسکیل ورکر یا خوداشتغالی اقدام کردیم الان بهمون گفتند سابقه کار تون برای کانادا دارالترجمه کافی نیست باید دادگستری و وزارت امورخارجه مهر بشه میشه راهنمایی بفرمایید

  1. رهپویان مهاجر می گوید

   سلام وقت بخیر. این مورد رو با دار الترجمه تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.