مجوز کار بعد از فارغ‌التحصیلی در کانادا

0

اگر تحصیلات خود را در کانادا به پایان رسانده‌اید و یاد در شُرففارغ‌التحصیلی در کانادا هستید، لازم است بدانید که دولت کانادا فرصت‌های کاری زیادی در اختیار آن دسته از دانشجویان خارجی می‌گذارد که تازه از دانشگاه‌ها و موسسات کانادایی فارغ‌التحصیل شده باشند. تمام فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا می‌توانند برای دریافت مجوز کارِ نامحدود، که «مجوز کار فارغ‌التحصیلی» (PGWP) نامید می‌شود ثبت‌نام کنند.

مجوز کار بعد از فارغ ‌التحصیلی در کانادا
مجوز کار بعد از فارغ ‌التحصیلی در کانادا

«مجوز کار فارغ‌ التحصیلی» برای چه کسانی صادر می‌شود؟

«مجوز کار فارغ‌التحصیلی» به کسانی که تازه فارغ‌التحصیل شده‌اند امکان می‌دهد تجربه‌ی کار در کانادا را به دست آورند، و این تجربه، قطعاً در آینده، امتیاز و نمره‌ی بسیار تعیین‌کننده‌ای در مهاجرت‌شان به این کشور خواهد داشت. کارگران ماهر ( اسکیل ورکر کانادا ) که از طریق «مجوز کار فارغ‌التحصیلی» تجربه‌ی کار در این کشور را کسب کنند می‌توانند به‌راحتیصلاحیتِ اقامت دائم این کشور را به دست آورند.
دانشجویان خارجی می‌توانند بعد از اتمام تحصیلات‌شان بعد از مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل، برای حداکثر سه سال «مجوز کار فارغ‌التحصیلی» دریافت نمایند. یکی از اصلی‌ترین شروط برخورداری از این فرصت کار، آن است که متقاضی، دانشجوی تمام‌وقت هر یک از مقاطعِ بالاتر از دیپلم در کانادا بوده باشد و مقطع تحصیلی‌ای که در این کشور به پایان رسانده، کمتر از 8 ماه نبوده باشد.

بدیهی است موسسه یا دانشگاهی که فرد در آن تحصیل کرده است باید یکی از موسسات یا دانشگاه‌های معتبر کانادا باشد (هرچند همه‌ی موسسات یا دانشگاه‌های معتبر، از نظر دولت کانادا مورد تایید برای اعطای «مجوز کار فارغ‌التحصیلی» نیستند). این امتیاز، فقط مختص کسانی است که به تازگی فارغ‌التحصیل شده باشند. به عبارت دقیق‌تر، هر فارغ‌التحصیل، تا 180 روز پس از صدور رسمیِ مدرک تحصیلی‌اش فرصت دارد برای این مجوز کار ثبت‌نام نماید.

نکته‌ی مهم دیگر، این است که جدا از معتبر بودن کالج یا دانشگاهِ مربوطه، خود شخص فارغ‌التحصیل نیز باید در تمام طول تحصیلش به‌ صورت کاملاً قانونی و با ویزای تحصیلی در کانادا بوده باشد. در واقع، برای بهره‌مندی از مزیت‌های «مجوز کار فارغ‌التحصیلی»، شخص متقاضی باید با ویزای تحصیلی در کانادا بوده باشد، در طول تحصیلش از گزینه‌های دیگری چون «مجوز کار دانشجویی» (که به بعضی از بورسیه‌ها داده می‌شود) استفاده نکرده باشد و تحصیلاتش حضوری (و نه به شیوه‌ی یادگیری از راه دور) بوده باشد. کسانی که برای گذراندن دوره‌های آموزش زبان انگلیسی یا فرانسوی در کانادا بوده و از موسسات کانادایی فارغ‌التحصیل شده‌اند مشمول این طرح نمی‌شوند.

مجوز کار بعد از فارغ ‌التحصیلی در کانادا
مجوز کار بعد از فارغ ‌التحصیلی در کانادا

چه‌زمانی می‌توان درخواست مجوز کار فارغ‌التحصیلی داد؟

جهت ثبت‌نام برای دریافت «مجوز کار فارغ‌التحصیلی» نیازی نیست که متقاضی حتماً در کانادا باشد. متقاضیان می‌توانند تا زمانی که هنوز مجوز تحصیل‌شان اعتبار دارد، از هر جای دنیا که هستند برای دریافت «مجوز کار فارغ‌التحصیلی» اقدام نمایند؛ و اگر مجوز تحصیل‌شان منقضی شده است و می‌خواهند همچنان در کانادا بمانند، باید قبل از پایان یافتن اعتبار مجوز تحصیلی‌شان، ویزای مولتی (ویزیتور) دریافت نمایند.
آن دسته از متقاضیان خارجی که تا قبل از انقضای مجوز تحصیل، وضعیت خود را به «ویزیتور» تغییر می‌دهند و در انتظار صدور مدرک فارغ‌التحصیلی‌شان هستند نیز می‌توانند از داخل کانادا درخواست «مجوز کار فارغ‌التحصیلی» بدهند.

مدت‌زمان اعتبار مجوز کار فارغ‌التحصیلی چقدر است؟

«مجوز کار فارغ‌التحصیلی» پس از صدور، حداکثر تا سه سال اعتبار دارد. این زمان، حداکثر زمانِ اعتبار «مجوز کار فارغ‌التحصیلی» است. در واقع، اعتبار این مجوز کار، بسته به طول دوره‌ی تحصیل متقاضی، می‌تواند بین هشت ماه تا سه سال باشد. در نظر داشته باشید که در هر صورت، مدت زمان اعتبار این مجوز کار، هرگز و هیچ‌گاه بیش‌تر از تاریخ اعتبار پاسپورتِ متقاضی نخواهد بود. اگر اعتبار پاسپورت متقاضی، زودتر از تاریخ انقضای «مجوز کار فارغ‌التحصیلی» باشد، متقاضی می‌تواند به کشور خود برگردد، پاسپورتش را تمدید نماید، و سپس از دولت کانادا درخواست نماید که «مجوز کار فارغ‌التحصیلی» وی تمدید شود. تمدید «مجوز کار فارغ‌التحصیلی» تحت هیچ شرایط دیگری امکان‌پذیر نیست و هر متقاضی، در طول عمر خود فقط یک‌بار می‌تواند از «مجوز کار فارغ‌التحصیلی» استفاده نماید.

آیا تا قبل از صادر شدن مجوز کار فارغ‌التحصیلی می‌توان در کانادا کار کرد؟

متقاضیانی که در انتظار صدور «مجوز کار فارغ‌التحصیلی» هستند و قبل از انقضای مجوز تحصیل‌شان درخواست «مجوز کار فارغ‌التحصیلی» داده باشند می‌توانند تا زمان اعلام نتیجه‌ی مجوز کار فارغ‌التحصیلی‌شان به صورت تمام‌وقت در کانادا کار کنند. البته برای این منظور باید اولاً تحصیلات‌شان به پایان رسیده باشد، ثانیاً شرایط کارِ بیرون از خوابگاه را داشته باشند، و ثالثاً تعداد ساعات کاریِ هفتگی‌شان نباید بیش‌تر از تعداد ساعات مجاز کارِ دانشجویان باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.