بهترین-کشور-برای-مهاجرت-نویسندگان-کانادا

مهاجرت نویسندگان به کانادا + شرایط و درآمد

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

در اولین مواجهه با عنوان شغلیِ نویسنده، عموما همه‌ی ما به کسی فکر می‌کنیم که در نوشتن خلاقیت و استعداد دارد و متون ادبی مانند نمایشنامه، رمان، شعر یا فیلم‌نامه را تولید می‌کند. در حالی که این نوع از نویسندگی یکی از انواع نویسندگی است، در کانادا یک نویسنده موقعیت‌های شغلی فراوانی دارد و روش‌های بسیاری نیز برای مهاجرت نویسندگان به کانادا وجود دارد که در این مقاله با آنها آشنا می‌‌شوید. با توجه به اینکه در چه حوزه‌ای به عنوان نویسنده فعالیت می‌کنید، می‌توانید از یکی ازروش‌های تشریح‌شده در این مقاله برای اخذ اقامت دائم کانادا استفاده کنید.

یکی از مهم‌ترین گروه‌هایی که شرایط بسیار سختی برای زندگی در ایران دارند، نویسندگان هستند.

حرفه‌ی نویسندگی در سیستم مشاغل ملی کانادا یا NOC با کد شغلی ۵۱۲۱ مشخص می‌شود و تعریفی که برای آن در این سیستم ارائه می‌شود، عبارت است از:

نویسندگان برنامه‌ریزی و تحقیق می‌کنند و سپس موارد گوناگونی از جمله کتاب، دست‌‌نوشته، نمایشنامه، مقاله، سخنرانی، دستورالعمل، مشخصات فنی و دیگر مقالات غیرژورنالیستی را برای ارائه و انتشار می‌نویسند. آنها در آژانس‌های تبلیغاتی، دولت ها (از نوع فدرال، استانی و قلمروی)، شرکت‌های بزرگ، موسسات مشاوره خصوصی، موسسات انتشاراتی، شرکت‌های چندرسانه‌ای/ رسانه های جدید و دیگر سازمان‌های مشابه استخدام می‌شوند. نویسندگان همچنین می‌توانند خوداشتغال باشند.

بهترین-کشور-برای-مهاجرت-نویسندگان-کانادا

عناوین شغلی برای مهاجرت نویسندگان به کانادا

کسانی که با عنوان کلی نویسنده به کانادا مهاجرت می‌کنند، تحت عناوین شعلی متفاوتی در این کشور شناخته می‌شوند. این عناوین عبارتند از:

 • تبلیغ‌نویس تبلیغاتی
 • تبلیغ‌نویس
 • نویسنده‌ی تعاملی رسانه
 • نویسنده‌ی ادبی
 • نویسنده‌ی پزشکی
 • رمان‌نویس
 • نمایشنامه‌نویس
 • شاعر
 • نویسنده‌ی علمی
 • فیلم‌نامه‌نویس
 • نویسنده‌ی مشخصات فنی
 • نویسنده‌ی متن سخنرانی
 • نویسنده‌ی متون فنی
 • نویسنده

بهترین-کشور-برای-مهاجرت-نویسندگان-کانادا

وظایف شغلی بعد از مهاجرت نویسندگان به کانادا

نویسندگان وقتی در کانادا مشغول به فعالیت حرفه‌ای می‌شوند، باید همه یا بخشی از وظایف زیر را بر عهده بگیرند. با توجه به اینکه این افراد با چه عنوان شغلی و در چه نهاد یا موسسه‌ای مشغول به کار می‌شوند، وظایف متفاوتی را بر عهده خواهند گرفت. بخشی از وظایف عمده‌ی این گروه‌ شغلی، به تفکیک نوع حرفه‌ی نویسندگی را می‌توانید در ادامه ببینید.

وظایف شغلی رمان نویسان، نمایشنامه‌نویسان، فیلم‌نامه‌نویسان، شاعران و دیگر نویسندگان خلاق

این گروه از نویسندگان:

 • باید به طرح‌هایی برای نوشتن رمان، نمایشنامه، فیلم‌نامه، شعر و نوشته‌جات مشابه دیگر فکر کنند و آنها را برای انتشار یا ارائه بنویسند.
 • امید است بتوانند هدایت پژوهش‌ها و تحقیقاتی را در جهت تدوین محتوای واقعی و علمی و کسب دیگر اطلاعات ضروری بر عهده بگیرند.

وظایف شغلی نویسندگان مشخصات فنی

این گروه از نویسندگان:

· باید بتوانند مواد و مصالح مانند مشخصات فنی، یادداشت‌ها و طرح‌ها را تحلیل کنند و دستورالعمل‌ها، راهنمای کاربران و دیگر مدارک را بنویسند تا به طور واضح، دقیق و موجز نصب، عملکرد و نگهداری نرم‌افزارها و تجهیزات الکترونیکی و مکانیکی و دیگر تجهیزات را تشریح کنند

وظایف شغلی تبلیغ‌نویس‌ها

این گروه از نویسندگان باید ویژگی‌های فروش محصولات و خدمات را مطالعه، بررسی و مشخص کنند و متن‌های تبلیغاتی را بنویسند.

نکته: نویسندگان همچنین ممکن است که در موضوع خاصی یا نوع خاصی از نوشتن، متخصص باشند.

بهترین-کشور-برای-مهاجرت-نویسندگان-کانادا

شرایط لازم برای اشتغال نویسندگان بعد از مهاجرت به کانادا

هر نویسنده‌ی حرفه‌ای با توجه اینکه با چه عنوان شغلی و در چه حیطه‌ای به طور خاص می‌خواهد مشفول به کار شود، برای اشتغال در کانادا باید شرایط زیر را داشته‌باشد:

 • نویسندگان متون فنی معمولا باید در حوزه‌ی فنی‌ای که متخصص نوشتن متن‌های آن هستند، مدرک دانشگاهی داشته‌باشند، مثلا نویسنده‌ای که قصد دارد در زمینه‌ی علوم کامپیوتر یا مهندسی، متون تخصص بنویسد باید در هر یک از این زمینه‌ها متخصص باشد و مدرک آکادمیک داشته‌باشد.
 • تبلیغ‌نویس‌ها عموما باید در رشته‌ی زبان فرانسوی، زبان انگلیسی، بازاریابی، تبلیغات یا دیگر حوزه‌های مشابه یک مدرک دانشگاهی یا حداقل یک مدرک دیپلم کالج ارائه دهند.
 • برنامه‌های نویسندگی خلاق عموما از طرف دانشگاه‌ها یا کالج‌ها ارائه می‌شوند.
 • استعداد و توانایی نویسندگی ، که حتما باید با ارائه‌ی نمونه کار اثبات شود، یکی از معیارهای مهم استخدام برای نویسندگان است.
 • عضویت در یک اتحادیه، انجمن، یا صنف که با عنوانِ شغلی آنها در حوزه‌ی نویسندگی مرتبط باشد، مورد نیاز است.

مهاجرت نویسندگان به کانادا با استفاده از روش اکسپرس اینتری فدرال

دولت فدرال کانادا با استفاده از روش اکسپرس اینتری فدرال تلاش می‌کند، نیروهای کار ماهر و متخصص با تجربه‌ی کاری قابل‌توجه را به این کشور جذب کند. به همین دلیل لیست مشاغل اکسپرس اینتری کانادا را منتشر می‌کند تا مشاغل مورد نیاز کانادا را اعلام کند.

از آنجا که نویسنده با کد شغلی ۵۱۲۱ نیز در این فهرست وجود دارد، تمام کسانی که درحوزه‌های مختلف نویسندگی شرایط تخصصیِ لازم را داشته‌باشند می‌توانند از این روش برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم این کشور استفاده کنند.

نویسندگان هم مانند دیگر گروه‌های شغلی، برای استفاده از این روش مهاجرتی حتما باید ذیل یکی از برنامه‌های مهاجرتی زیر تقاضا دهند.

 1. برنامه نیروی کار ماهر فدرال
 2. برنامه تجارت ماهر فدرال
 3. گروهی تجربه کاری کاناد

واضح است که هر کدام از این برنامه‌ها، شرایط و ویژگی‌های خاص خود را دارند. بهتر است قبل از ارائه‌ی تقاضا، آنها را بررسی نمایید تا بتوانید از میان آنها یکی را که با شرایط شما مناسب‌تر است انتخاب نموده و پروسه‌ی مهاجرتی خود از طریق اکسپرس اینتری فدرال آغاز کنید. ضمنا فراموش نکنید که لیست مدارک مورد نیاز را بررسی نمایید و از مهیا بودن همه‌ی مدارک مطمئن شوید.

مراحل استفاده از روش اکسپرس اینتری فدرال

اولین مرحله برای اقدام رسمی از طریق روش اکسپرس اینتری فدرال، ایجاد یک پرونده یا پروفایل در سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا است. با توجه به اطلاعاتی که هر متقاضی درپرونده‌ی خود درج نموده، امتیازی به او تعلق می‌گیرد. این امتیاز با در نظر داشتن معیارهای زیر مشخص می‌شود:

 • سن
 • تحصیلات
 • تجربه کاری
 • پیشنهاد کاری
 • مهارت در زبان انگلیسی و / یا فرانسوی
 • میزان تطبیق‌پذیری و سازگاری متقاضی با فرهنگ کانادا

حداکثر امتیازی که از مجموع فاکتورهای بالا می‌توان به دست آورد،۱۰۰ نمره است. البته برای عبور از این مرحله و وارد شدنبه مرحله بعد کسب امتیاز67 نمره کافی است. در این صورت با پشت سر گذاشتن مرحله‌ی اول، نام متقاضیان وارد بانک اکسپرس اینتری کانادا می‌شود. از آنجا که این سیستم مهاجرتی یک سیستم کاملا امتیازمحور است، مجددا در این مرحله متقاضیان مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و نمره‌ای به آنها تعلق می‌گیرد. در این قسمت، سیستم رتبه بندی جامع یا CRS است که امتیاز متقاضیان را مشخص می‌کند و افرادی که امتیازشان به سقف 600 برسد، برای دریافت اقامت دائم کانادا معرفی می‌شوند.

چگونگی امتیازدهی در سیستم اکسپرس اینتری فدرال دارای ظرایف و جزئیات فراوانی است که ازحوصله مقاله‌ی حاضرخارج می‌باشد. اما در صورتی که قصد دارید از این روش مهاجرتی استفاده کنید، پیش از اقدام آگاهی از این جزئیات می‌تواند بسیار به نفعتان باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود مقاله مهاجرت هنرمندان به کانادا-روش‌ها و شرایط ۲۰۲۰ را در وبسایت رهپویان مهاجر مطالعه نمایید.

بهترین-کشور-برای-مهاجرت-نویسندگان-کانادا

مهاجرت نویسندگان به کانادا از طریق برنامه نیروی کار ماهر یا اسکیل‌ورکر کبک

نویسندگانی که به عنوان نیروی کار ماهر یا اسکیل ورکر کانادا شناخته می‌شوند، مانند بسیاری دیگر از اسکیل ورکرها، علاوه بر سیستم اکسپرس اینتری فدرال می‌توانند از روش‌های متعددی برای اخذ اقامت دائم کانادا استفاده کنند. یکی از این روش‌ها برنامه مهاجرتی نیروی کار ماهر یا اسکیل‌ورکر کبک است و همانطور که از نام آن پیداست متقاضیانی را هدف می‌گیرد که استان کبک را به عنوان مقصد مهاجرتی خود برگزیده‌اند.

برای استفاده از این روش درابتدا باید بدانید که مهاجرت به استان کبک به روشی کاملا مستقل و از طریق Immigration-Québec انجام می‌گیرد.

شرایط استفاده از برنامه نیروی کار ماهر یا اسکیل ورکر کبک

برای اینکه بتوانید به عنوان یک نویسنده از برنامه مهاجرتی نیروی کار ماهر یا اسکیل ورکر کبک استفاده کنید، باید در یکی از سه حالت زیر قرار داشته‌باشید:

 • در حال تحصیل در یکی از دبیرستان‌ها، کالج‌ها، یا دانشگاه‌های معتبر در استان کبک باشید. رشته‌ی تحصیلی شما باید حتما یکی از رشته‌های مرتبط با نویسندگی یا رشته‌های مرتبط با حوزه‌هایی که می‌خواهید در آن زمینه‌ها به تولید متن بپردازید، باشد.
 • از یکی از دبیرستان‌ها، کالج‌ها، یا دانشگاه‌های معتبر در استان کبک فارغ‌التحصیل شده‌باشید. دراین مورد هم مدرک تحصیلی شما باید حتما مربوط به یکی از رشته‌های مرتبط با نویسندگی یا رشته‌های مرتبط با حوزه‌هایی که می‌خواهید در آن زمینه‌ها به تولید متن بپردازید، باشد.
 • توسط یک کارفرمای معتبر در استان کبک برای یک کار موقت در یکی از زمینه‌ها و حوزه‌های مختلف نویسندگی استخدام شده‌باشید.

تنها در یکی از سه حالت فوق است که می‌توانید به عنوان یک نویسنده‌ی ماهر وارد کبک شوید. البته برای این کار لازم است که سن شما بالای 18 سال باشد و واضح است که دانش شفاهی شما در زبان فرانسه باید حداقل در سطح متوسط باشد.

علاوه برشرایطی که شرح داده‌شد، برای اینکه با تقاضای اقامت شما در استان کبک موافقت شود، و. اقامت دائم کانادا از این طریق به شما تعلق بگیرد باید بتوانید اثبات کنید که علاقه‌مند هستید به طظور خاص در همین استان سکونت کنید و حرفه‌ی نویسندگی خود را – در هر زمینه‌ای که هست – در آنجا رونق بخشید.

مهاجرت نویسندگان به کانادا با استفاده از برنامه خوداشتغالی فدرال

همانطور که می‌دانید تعداد زیادی از نویسندگان در ایران، خود اشتغال هستند؛ به این معنا که برای کسی کار نمی‌کنند و کسب و کار خود را دارند و به طور شخصی و مستقل آن را ادره می‌کنند و سال‌ها از طریق آن کسب درآمد می‌کنند.

در صورتی که جزو این گروه از نویسندگان هستید، مورد بسیار خوبی برای استفاده از برنامه خوداشتغالی فدرال هستید. به علاوه نویسندگانی که درسطوح ملی یا بین‌المللی شناخته‌شده هستند و یا سابقه‌ی حضور در رویدادهای ملی یا جهانی مربوط به نویسندگی دارند نیز، کاندیداهای خوبی برای استفاده ازاین روش برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم آن هستنتد.

قبل از اینکه پروسه‌ی مهاجرتی خود با استفاده از این روش را آغاز کنید، حتما دو شرط کلی زیر را در نظر بگیرید:

 • داشتن تجربیات کاری مرتبط در حوزه‌ی نویسندگی
 • علاقه به مشارکت فعال در ارتقای وضعیت نویسندگی – در حوزه‌های مختلف نویسندگی مانند تبلیغ‌نویسی، نویسندگی خلاق و …. – در کشور کانادا

بعد ازاطمینان از احراز دو شرز کلی بالا، می‌توانید شرایط مهاجرت نویسندگان به کانادا از طریق برنامه خوداشتغالی را مورد بررسی قرار دهید:

شرایط لازم برای برنامه خوداشتغالی فدرال

نویسندگان در زمینه‌های مختلف نویسندگی، برای مهاجرت به کانادا از طریق برنامه خوداشتغالی فدرال، باید شرایط زیر را داشته‌باشند:

شرط اول: داشتن تجربه‌ی مرتبط با نویسندگی

فرد متقاضی باید در یکی از زمینه‌های مختلف مرتبط با نویسندگی دارای سابقه‌ی کاری باشد. البته هر نوع سابقه‌ی نویسندگی را نمی‌توان یک سابقه‌ی کاری مرتبط با نویسندگی قلمداد نمود. برای اینکه سابقه‌ی نویسندگی شما در این قسمت منظور شود، باید شرایط خاصی داشته‌باشد. این شرایط از این قرار هستند:

 • فرد باید سابقه‌ی شرکت در فعالیت‌ها و رویدادهای نویسندگی در سطح جهانی داشته‌باشد. مانند جشنواره‌های بین‌المللی، فستیوال‌ها و موارد مشابه
 • با توجه به تجربیات کاری او در گذشته بتوان او را یک فرد خوداشتغال در زمینه‌ی نویسندگی به حساب آورد. به این معنا که او باید بتواند اثبات کند، ازطریق حرفه‌ی نویسندگی توانسته‌است زندگی خود و خانواده‌اش را تامین مالی کند.

این سابقه‌ی کاری مرتبط درزمینه نویسندگی باید حداقل دو سال به طول انجامیده‌باشد. ضمنا از دیگر شرایط لازم آن این است که این دو سال باید حتما در یک دوره‌ی زمانی پنج ساله قرار گرفته‌باشد. به طوری که این دوره‌ی پنج ساله پیش از روزی که تقاضایتان را ثبت کرده‌اید آغاز شده باشد و حداکثر تا روزی که در مورد تقاضای شما تصمیم‌گیری می‌شود پایان یابد.

البته در صورتی که تجربه‌ی کاری متقاضی 3، 4 یا 5 سال باشد، امتیاز بیشتری از این قسمت به دست خواهد آورد.

به علاوه این تجربه‌ی کاری مرتبطِ دوساله در زمینه‌ی نویسندگی باید حتما یکی از حالات زیر را شامل شود:

الف. شامل دو تجربه‌ی یک‌ساله‌ی خوداشتغالی در فعالیت‌های فرهنگی-هنری مربوط به نویسندگی شود یا

 ب. شامل دو تجربه‌ی یک‌ساله‌ی مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی-هنری در زمینه‌ی نویسندگی در سطح جهانی شود یا

پ. مجموع یک تجربه‌ی کاری یک ساله از نوع تجربه‌ی الف و یک تجربه‌ی کاری یک ساله از نوع تجربه توصیف شده در ب باشد.

شرط دوم: علاقه به فعالیت خوداشتغالی در کانادا

متقاضی باید بتواند اشتیاق و انگیزه‌اش از فعالیت خوداشتغالی در کانادا را ثابت کند. به این معنا که یک نویسنده‌ی حرفه‌ای – در هریک از زمینه‌های نویسندگی – باید نشان دهد که علاقه‌مند است حرفه‌ی خود در زمینه نویسندگی را در این کشور راه‌اندازی نماید و از همین طریق بدون هیچ نیازی به دولت کانادا، معاش خود و خانواده‌اش را تامین کند و در ضمن برای ارتقای وضعیت نویسندگی در حوزه‌ی تخصصی‌اش در کانادا بکوشد.

شرط سوم: به دست آوردن حداقلِ نمره از مجموعه معیارهای انتخاب

بر اساس این شرط متقاضی باید بتواند از مجموعه‌ای از فاکتورها حد نصاب تعیین شده را کسب نماید. حداکثر امتیاز ممکن 100 نمره است. اما هر متقاضی خوداشتغالی نویسندگی که بتواند از این 100 امتیاز، 35 نمره را به دست آورد، درخواست مهاجرتش از طریق خوداشتغالی پذیرفته شده و پرونده‌اش مورد بررسی قرار می‌گیرد. معیارهایِ انتخاب به شرح زیر هستند:

 • تجربه
 • تحصیلات
 • سن
 • مهارت‌های زبان خارجی (یکی از دو زبان رسمی کانادا یعنی انگلیس یا فرانسوی)
 • میزان سازگاری با فرهنگ کانادا

شرط چهارم: احراز شرایط پزشکی، امنیتی و موارد مشابه

این مورد مربوط به یک‌سری از شرایط عمومی در زمینه‌های پزشکی، امنیتی و دیگر موارد مشابه است.

حتما بخوانید:  اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در هالیفاکس

برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت نویسندگان به کانادا با استفاده از روش خوداشتغالی کانادا و جزئیات مربوط به آن، مقاله مهاجرت هنرمندان به کانادا- روش‌ها و شرایط ۲۰۲۰ در وبسایت رهپویان مهاجر را مطالعه نمایید.

بهترین-کشور-برای-مهاجرت-نویسندگان-کانادا

مهاجرت نویسندگان با استفاده از برنامه خوداشتغالی کبک

در صورتی که به صورت خاص علاقه به خوداشتغالی درحرفه‌ی نویسندگی در استان کبک داشته باشید، باز هم باید مستقلا و از طریق وبسایت مهاجرت به کبک اقدام نمایید. البته کلیت برنامه خوداشتغالی کبک بسیار شبیه به برنامه خوداشتغالی فدرال است اما تفاوت‌هایی نیز بین آنها وجود دارد که با مطالعه‌ی این بخش با آنها آشنا خواهید شد.

شرایط لازم برای استفاده از برنامه خوداشتغالی کبک

مهاجرت نویسندگان به کانادا با استفاده از برنامه خود اشتغالی کبک شرایط زیر را می‌طلبد:

شرط اول: پرداختن به حرفه‌ی نویسندگی در هریک از زمینه‌های تعریف‌شده

باید برای راه‌اندازی یک کسب و کار و یا یک کار حرفه‌ای در زمینه‌ی نویسندگی، تنها یا با مشارکت دیگران، با یا بدون کمک مالی، به کبک بیایید.

شرط دوم: سپرده‌گذاری

باید در یکی از موسسات مالی استان کبک یک حساب باز کنید و مبلغی را در آنجا سپرده‌گذاری کنید. این موسسه مالی باید حتما در همان شهری قرار گرفته‌باشد، که قصد دارید به عنوان یک نویسنده‌ی خوداشتغال در آن به زندگی و کسب و کار بپردازید. مقدار این سپرده نیز به محل واقع شدن این شهر در استان کبک بستگی دارد. به این صورت که:

 • در خارج از منطقه کلان‌شهری مونترال برای راه‌اندازی کسب و کار حداقل این مقدار سپرده باید 25 هزار دلار باشد
 • در داخل منطقه کلان‌شهری مونترال برای راه‌اندازی کسب و کار حداقل این مقدار سپرده باید 50 هزار دلار باشد

شرط سوم: مالکیت بر حداقل دارایی خالص مورد نیاز

باید خودتان و همسر (قانونی یا عرفی‌)تان – در صورتی که او نیز به همراه شما قصد مهاجرت به کانادا را دارد – حداقل به میزان 100 هزار دلار دارایی خالص داشته‌باشید. البته تنها قسمتی ازاین دارایی به عنوان دارایی خالص شما برای مهاجرت به استان کبک در نظر گرفته می‌شود که از طرق قانونی بدست آمده‌باشد و منبع آن نیز شناخته شده‌باشد.

شرط چهارم: تجربه در خوداشتغالی

باید بتوانید اثبات کنید که حداقل به مدت دو سال در حرفه‌ی نویسندگی تجربه‌ی خود اشتغالی داشته‌اید.

شرط پنجم: گواهی تسلط بر ارزش‌های دموکراتیک و ارزش‌های مختص به استان کبک

بر اساس این شرط، باید تا زمان مشخصی (که به شما ابلاغ می‌گردد) مدرکی با عنوان گواهی تسلط بر ارزش‌های دموکراتیک و ارزش‌های مختص به استان کبک، به اداره مهاجرت کبک ارائه دهید. این مدرک گواهی می‌دهد که شما در مورد ارزش‌های دموکراتیک و ارزش‌های استان کبک، اطلاعات کافی دارید و آموزش لازم را دیده‌اید. همچنین در صورتی که همسر (قانونی یا عرفی) شما که بیش از 16 سال سن دارد نیز به همراه شما قصد اقامت دائم در استان کبک را دارد، او هم باید این گواهی را ارائه دهد. ضمنا در صورتی که می‌خواهید فرزندانتان را هم با خود به استان کبک بیاورید، ارائه‌ی این گواهی برای هرکدام از آنها که بیش از 18 سال سن داشته باشد نیز، ضروری است.

معیارهای امتیازدهی برنامه خوداشتغالی کبک

در صورتی که شرایط بالا را داشته‌باشید، تقاضای شما بر اساس معیارهای زیر، امتیازدهی می‌شود:

 • سن متقاضی و سن همسر قانونی یا عرفیِ متقاضی (در صورتی که همراه متقاضی قصد مهاجرت به کبک و اخذ اقامت دائم کانادا را دارد(
 • سطح تحصیلات متقاضی و سطح تحصیلات همسر قانونی یا عرفیِ متقاضی (در صورتی که همراه متقاضی قصد مهاجرت به کبک و اخذ اقامت دائم کانادا را دارد)
 • میزان تسلط متقاضی و همسر قانونی یا عرفیِ متقاضی (در صورتی که همراه متقاضی قصد مهاجرت به کبک و اخذ اقامت دائم کانادا را دارد) به زبان انگلیسی و زبان فرانسوی
 • نقدینگی یا تمکن مالی متقاضی
 • سفر به کبک و دیدار از این استان
 • داشتن خویشاوندی که شهروند یا مقیم دائم استان کبک باشد

توجه داشته‌باشید که برای اینکه تقاضای خوداشتغالی شما در استان کبک مورد پذیرش قرار گیرد، متقاضیان مجرد حداقل 44 امتیاز و متقاضیان متاهل حداقل 51 امتیاز باید به دست آورند.

برای آگاهی از ریز نمره‌دهی در روش مهاجرتی خوداشتغالی کبک برای مهاجرت نویسندگان به کانادا، می‌توانید مقاله مهاجرت هنرمندان به کانادا- روش‌ها و شرایط ۲۰۲۰ در وبسایت رهپویان مهاجر را مطالعه نمایید.

مهاجرت نویسندگان به کانادا با استفاده از برنامه مهاجرتی آتلانتیک

همانطور که در قسمت‌های قبل هم شرح داده‌شد، کسانی که در حرفه‌ی نویسندگی، نیروی کار ماهر به حساب می‌آیند، می‌توانند از روش‌های مهاجرتی گوناگونی برای اخذ اقامت دائم کانادا استفاده کنند. یکی از این روش‌های مهاجرتی طرح مهاجرتی آتلانتیک است.

همانطور که از نام آن پیداست هدف از اجرای این برنامه‌ی مهاجرتی جذب اسکیل‌ورکرهای خارجی و فارغ‌التحصیلان بین‌المللی به یکی از استان‌های منطقه‌ی آتلانتیک کانادا یعنی نیوفاندلند، لابرادور، نوااسکوشیا یا نیوبرانزویک است.

این طرحِ کارفرما-محور، در قالب سه برنامه به اجرا در می‌آید:

 • برنامه‌ی فارغ‌التحصیلان بین‌المللی استان‌های آتلانتیک
 • برنامه‌ی نیروی کار ماهر خارجی
 • برنامه‌ی نیروی کار نیمه‌ماهر خارجی

پیش‌شرط اساسی برای استفاده از این طرح مهاجرتی در هر سه برنامه زیرمجموعه‌ی آن، داشتن جاب آفر از یکی از کارفرماهای مورد تایید در استان‌های آتلانتیک است. همچنین متقاضیان باید مدارک لازم برای اثبات سطح زبان، سطح تحصیلات و سابقه‌ی کار خود را ارائه دهند و برای تامین خود و خانواده‌ی خود در بدو ورود به کانادا پول کافی به همراه داشته باشند.

مهاجرت نویسندگان به کانادا از طریق این طرح مهاجرتی تنها به دو روش اول ممکن است. برای استفاده از هرکدام برنامه‌های فوق باید شرایط خاص آن را داشته باشید. در ادامه به طور خلاصه شرایط استفاده از دو برنامه‌ی مهاجرتی که نویسندگان هم می‌توانند از آن استفاده کنند، بررسی می‌شود.

برنامه‌ی فارغ‌التحصیلان بین‌المللی آتلانتیک

شرایط زیر برای استفاده از این برنامه مهاجرتی ضروری هستند:

 • اخذ مدرک دیپلم یا هر نوع مدرک دانشگاهی از یکی از دانشگاه‌های دولتی در یکی از استان‌های آتلانتیک. این مدرک یا باید در یکی از رشته‌هایی باشد که در ارتباط با نوشتن هستند و یا در یکی از رشته‌هایی که در زمینه‌ی آنها باید به تهیه‌ی مطلب بپردازید.
 • دو سال قبل از فارغ‌التحصیلی باید سابقه‌ی زندگی در یکی از استان‌های آتلانتیک حداقل به مدت 16 ماه داشته‌باشید
 • باید بتوانید با ارائه‌ی مدارک مستدل اثبات کنید که به یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی در حد برقراری ارتباط تسلط دارید.
 • باید بتوانید ثابت کنید که برای تامین معاش خود و خانواده‌اتان در ماه‌های اولیه‌ی ورود به کانادا تمکن مالی دارید

برنامه‌ی نیروی کار ماهر خارجی

با توجه به اینکه تمرکز این برنامه بر خلاف برنامه‌ی قبلی بر تحصیل و یا زندگی در استان‌های آتلانتیک نیست، به احتمال زیاد برای نویسندگانی که مخاطب این مقاله هستند، مناسب‌تر است. البته در صورتی که شرایط زیر را داشته‌باشید:

شرط اول: سابقه‌ی کار مرتبط در زمینه‌ی نویسندگی

بر اساس این شرط، متقاضی باید در سه سال گذشته، حداقل 1560 ساعت سابقه‌ی کار مرتبط در زمینه‌ی نویسندگی داشته‌باشد. نکته‌ای که ذکر آن در اینجا ضروری است این است که متقاضی باید بتواند ثابت کند که در این تجربه‌ی کاری وظایف تعریف شده برای این شغل در سیستم مشاغل ملی کانادا – که در همین مقاله تشریح شد – را به انجام رسانده‌است. ضمنا باید بدانید که سابقه‌ی کار به صورت خوداشتغالی، جزو سابقه‌ی کار شما در این قسمت محاسبه نمی‌شود.

شرط دوم: مدرک تحصیلی

حداقل مدرک مورد نیاز برای مهاجرت از طریق برنامه‌ی نیروی کار ماهر خارجی مدرک دیپلم است. البته حتما مدرک اخذ شده در خارج از کشور کانادا، باید معادل‌سازی شود.

شرط سوم: مهارت‌های زبانی

متقاضیِ این روشِ مهاجرتی باید با ارائه‌ی مدارک مستدل بتواند اثبات کند که به زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی در حد برقراری ارتباط مسلط است. برای این منظور و برای مهاجرت نویسندگان از این طریق، حداقل CLB 4 مورد نیاز است.

شرط چهارم: تمکن مالی

نویسنده‌ی حرفه‌ای که از این طریق قصد اقامت دائم در کانادا را دارد باید هنگام ورود به این کشور، نقدینگی لازم برای تامین هزینه‌های خود و خانواده‌اش در ماه‌های اول زندگی را داشته‌باشد. البته از آنجا که نویسندگانی که از طریق برنامه‌ی نیروی کار ماهر خارجی مهاجرت می‌کنند با جاب آفر وارد کانادا می‌شوند، لازم نیست سرمایه‌ی زیادی همراه خود ببرند. در صورتی که تمایل دارید در مورد این روش مهاجرتی بیشتر بدانید، مقاله مهاجرت به استان‌های آتلانتیک کانادا را در وبسایت رهپویان مهاجر بخوانید.

مهاجرت نویسندگان به کانادا با استفاده از طرح مهاجرت به مناطق کم‌جمعیت

این طرح که به طور مختصرRNIP   نامیده می‌شود، از دیگر برنامه‌های مهاجرتی است که برای نیروی کار ماهر در نویسندگی، یا هر حرفه‌ی دیگری مناسب است. طرح مهاجرت به مناطق کم‌جمعیت در واقع یک برنامه‌ی مهاجرتیِ اجتماع‌محور است که با هدف جذب اسکیل ورکرهای خارجی به جوامع کوچک‌ترِ کانادا برای کمک به اقتصاد آنها برنامه‌ریزی شده‌است.

مناطق و جوامعِ شرکت‌کننده در طرح مهاجرت به مناطق روستایی و شمالی کانادا عبارتند از:

 • سادبِری، انتاریو
 • تیمینز، انتاریو
 • سو سَنت‌ماری، انتاریو
 • تاندر بِی، انتاریو
 • برندون، مانیتوبا
 • آلتونا/ راین‌لند، مانیتوبا
 • کلرزهولم،‌ آلبرتا
 • وِرنون، بریتیش کلمبیا
 • وِست کوتینا (تریل، کستلگار، راسلند، نلسون)، بریتیش کلمبیا

به علاوه نورث‌بِی، انتاریو و موس جا، ساسکاچوان نیز به زودی به این طرح می‌پیوندند.

متقاضیان این طرح مهاجرتی هم، مانند متقاضیان برنامه‌ی مهاجرتیِ قبلی، باید حتما از یکی از کارفرمایان معتبر در یکی از مناطق شرکت‌کننده در طرح، جاب آفر داشته باشند. تنها پس از دریافت جاب آفر است که متقاضیان می‌توانند برای مهاجرت به مناطق روستایی و شمالی کانادا درخواست بدهند.

شرایط استفاده از طرح مهاجرت به مناطق کم‌جمعیت

برای دریافت اقامت دائم از طریق طرح RNIPمتقاضیان باید تمام شرایط عمومی مورد نیاز اداره‌ی مهاجرت کانادا را داشته‌باشند. این شرایط عبارت‌اند از:

شرط اول: سابقه‌ی کار مرتبط یا داشتن مدرک دانشگاهی از یکی از موسساتِ دولتی در منطقه‌ی مورد نظر

متقاضی باید در 3 سال گذشته، حداقل یک سال به صورت مستمر (حداقل 1650 ساعت) درزمینه‌های مختلف مربوط به نویسندگی، سابقه‌ی کار داشته باشد. البته توجه کنید که این سابقه‌ی کار شامل کارِ خوداشتغالی نمی‌شود. نویسندگانی که می‌خواهند ازاین روش مهاجرتی استفاده کنند باید بتوانند اثبات کنند که وظایفی که برای این حرفه در مشاغل ملی کانادا تعریف شده است– که در همین مقاله تشریح شد – را در طول دوره‌ی سابقه‌ی کاری خود به انجام رسانده‌اند.

شرط دوم: مهارت‌های زبانی

برای کسانی که به عنوان نویسنده  قصد استفاده از این برنامه‌ی مهاجرتی را دارند و ناک شغلی آنها در گروه B قرار می‌گیرد،CLB 5   مورد نیاز است.

شرط سوم: مدرک تحصیلی

برای استفاده از این برنامه‌ی باید حتما مدرک دیپلم داشته‌باشید اما درصورتی که مدرک دیپلم شما در خارج از کانادا صادر شده‌باشد، باید حتما آن را معادل‌سازی کنید.

شرط چهارم: تمکن مالی

بر اساس این شرط دولت کانادا باید اطمینان یابد که نیروی کار ماهری که از طریق این طرح وارد استان‌های کم‌جمعیت کانادا می‌شود، می‌تواند برای مدتی از عهده‌ی مخارج خود و خانواده‌اش برآیند. بر این اساس متقاضی باید اثبات کند که سرمایه لازم برای این کار را دارد و قصد دارد آن را به خود به کانادا ببرد. البته در این روش مهاجرتی نویسندگان از همان ابتدا با جاب آفر وارد کشور می‌شوند و  لازم نیست سرمایه‌ی زیادی همراه خود بیاورند.

شرط پنجم: قصد زندگی در منطقه موردنظر

نویسنده‌ای که با کمک این برنامه‌ی مهاجرتی وارد مناطق شرکت‌کننده در این طرح می‌شود و قصد دارد که ازاین طریق اقامت دائم کانادا را کسب کند باید بتواند اثبات کند که برای زندگی در منطقه‌ی مورنظرش طرح و برنامه‌ی خاصی دارد.

شرط ششم: برآورده کردن شرایط خاص هر منطقه

هر کدام از مناطقِ شرکت کننده در این برنامه‌ی مهاجرتی، علاوه بر شرایط کلی که تشریح شد، شرایط خاصی هم برای خود دارند که متقاضیِ کار و زندگی در آن مناطق باید آنها را نیز برآورد. (شرایط هر منطقه در وب‌سایت آن منطقه ذکر شده است). جزئیات بیشتر مربوط به این طرح مهاجرتی را در مقاله مهاجرت به مناطق کم‌جمعیت کانادا در وبسیات رهپویان مهاجر بخوانید.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *