کشور استرالیا

معرفی کشور استرالیا Australia هر آنچه لازم است در مورد استرالیا بدنید!

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

از نظر جغرافیایی، استرالیا با 7.686.850 کیلومتر مربع مساحت، ششمین کشور بزرگ دنیا است. این کشور دارای مرز خاکی با هیچ کشور دیگری نیست و از شرق به اقیانوسآرام، از جنوب به اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب به اقیانوس هند و از شمال به چندین دریا و خلیج منتهی می‌شود. بعلاوه، استرالیا اصلی‌ترین سرزمین قاره اقیانوسیه به‌شمار می‌آید که کوچک‌ترین قاره دنیاست. جمعیت این کشور طبق آخرین سرشماری، 25.367.000 نفر است. 

پایتخت استرالیا شهر کانبرا است، و آن پارلمان و مقر فرماندار کل نیز در همین شهر قرار دارد. فرماندار کل، سمتی تشریفاتی است که به نمایندگی از ملکه الیزابت دوم، ریاست دولت را در استرالیا به عهده دارد ولی در عمل، نخست‌وزیر منتخب در کنار دولت و مجلس اداره کشور را در دست دارند. روز ملی استرالیا، اول ژانویه است چرا که در اول ژانویه‌ی 1901، ملکه‌ ویکتوریا، استقلال سیاسی این کشور از انگلستان را رسماً اعلام کرد.

کشور استرالیا

اگرچه زبان ملی این کشور، انگلیسی است، اما در قانون اساسی استرالیا، هیچ زبانی به عنوان زبان رسمی کشور معرفی نشده است. در مورد دین رسمی نیز همین‌طور است. در واقع قانون اساسی استرالیا، دولت را از تصویب هر قانونی که مبتنی بر دین باشد منع کرده است. اما طبق سرشماری‌های سال 2016، در استرالیا 6/54 درصد مردم،‌ خود را مسیحی، 1/30 درصد خود را بی‌دین، و 3/7 درصد نیز خود را پیرو ادیانِ دیگر معرفی کرده‌اند.

از نظر اقلیمی، استرالیا سرزمینی تقریباً هموار است. ناحیه غربی این کشور را فلات غربی استرالیا و شرق آن را رشته کوه‌های مختلفی تشکیل می‌دهد و بین این دو، سرزمین پست و همواری قرار گرفته که بیشتر آن خشک و خالی از سکنه‌است. بلندترین نقطه استرالیا قله‌ای در کوهستان برفی است که ۲۲۲۸ متر ارتفاع دارد و پست‌ترین نقطه آن ۱۵- متر است که در دریاچه‌ی اِیر قرار دارد. طولانی‌ترین رودخانه استرالیا رود دارلینگ است که بیش از ۲۷۰۰ کیلومتر طول دارد. این رود با پیوستن به رود ماری که دومین رود بزرگ استرالیاست در نهایت در جنوب ویکتوریا به اقیانوس منجمد جنوبی سرازیر می‌شود.

استرالیا از شش ایالت و دو سرزمین یا قلمرو تشکیل شده‌ است که اختیارات قلمروها کمتر از ایالت‌هاست.
ایالت‌ها و قلمروهای استرالیا عبارت‌اند از:

  • نیو ساوت ولز (NSW) یا ولز جنوبی جدید که مرکز آن سیدنی است.
  • کوئینزلند (QLD) که مرکز آن بریزبن است.
  • استرالیای جنوبی (SA) با مرکزیت آدلاید.
  • تاسمانی (TAS) که جزیره‌ای است در جنوب شرقی سرزمین اصلی و مرکز آن هوبارت است.
  • ایالت ویکتوریا (VIC) که مرکز آن ملبورن است.
  • استرالیای غربی (WA) که مرکز آن پرت است.
  • قلمرو سرزمین شمالی (NT) مرکز آن داروین است.

سرزمین پایتخت استرالیا (ACT) شامل شهر کانبرا و اطراف آندر ساختار سیاسی استرالیا چندین حزب فعال وجود دارند که عبارت‌اند از «حزب لیبرال استرالیا»(که حزبی محافظه‌کار است)؛ «حزب کارگر استرالیا» (که طرفدار جنبش‌های کارگری است)؛ «حزب سبز»(که مانند احزاب سبز کشورهای دیگر، طرفدار محیط زیست است)؛ و «حزب یک ملت» (که شعارش‌های ضداسلامی می‌دهد»

از سال ۱۹۹۶ تا نوامبر ۲۰۰۷ حزب لیبرال قدرت را در این کشور در دست داشت و جان هوارد به مدت یازده سال نخست‌وزیر این کشور بود. در انتخابات فدرال نوامبر ۲۰۰۷، حزب کارگر توانست رقیب سنتی خود خود حزب لیبرال را شکست دهد و به این ترتیب رئیس این حزب، آقای کوین راد به عنوان نخست‌وزیر جدید کشور مسئول تشکیل کابینه دولت شد. در ماه ژوئن سال ۲۰۱۰ پس از کناره‌گیری کوین راد از مقام نخست‌وزیری، خانم جولیا گیلارد که رهبری حزب کارگر را بر عهده دارد توانست به عنوان نخستین نخست‌وزیر زن استرالیا زمام امور را به دست بگیرد.

در فوریه سال ۲۰۱۳ پس از انتقاداتی که از رهبری حزب کارگر خانم جولیا گیلارد شد، و همچنین با درخواست ۳۰ درصد از اعضای حزب، وی با انتخابات درون‌حزبی برای رهبری حزب موافقت کرد که این انتخابات، منجر به پیروزی کوین راد گردید. در تاریخ ۷ سپتامبر ۲۰۱۳ و در انتخابات فدرال، جناح ائتلافی استرالیا پیروز شد و در نتیجه رهبر این حزب، آقای تونی ابوت، به عنوان نخست‌وزیر آینده استرالیا انتخاب شد. وی بیست و هشتمین نخست‌وزیر استرالیا، محسوب می‌شود.

پیروزی تونی ابوت به شش سال حاکمیت حزب چپ‌گرای کار بر استرالیا خاتمه داد. بیست و نهمین نخست‌وزیر استرالیا ملکوم ترنبال با پیروزی بر تونی ابوت در انتخابات داخلی حزب در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۵ به این مقام رسید. در انتخابات 24 اوت 2018، مجددا حزب لیبرال توانست بر رقبای خود پیروز شود و اسکات موریسون به نخست‌وزیری این کشور انتخاب گردد. او در حال حاضر نخست‌وزیر کشور استرالیا است.

[bs-blog-listing-2 columns=”1″ show_excerpt=”1″ title=”” icon=”” hide_title=”0″ heading_color=”” heading_style=”default” title_link=”” category=”731″ tag=”” count=”20″ post_ids=”” offset=”” featured_image=”0″ ignore_sticky_posts=”1″ author_ids=”” disable_duplicate=”0″ time_filter=”” order=”DESC” order_by=”date” _name_1=”” post_type=”” taxonomy=”” _name_2=”” cats-tags-condition=”and” cats-condition=”in” tags-condition=”in” tabs=”” tabs_cat_filter=”” tabs_tax_filter=”” tabs_content_type=”deferred” paginate=”none” pagination-show-label=”0″ pagination-slides-count=”3″ slider-animation-speed=”750″ slider-autoplay=”1″ slider-speed=”3000″ slider-control-dots=”off” slider-control-next-prev=”style-1″ ad-active=”0″ ad-after_each=”” ad-type=”” ad-banner=”none” ad-campaign=”none” ad-count=”” ad-columns=”1″ ad-orderby=”date” ad-order=”ASC” ad-align=”left” bs-show-desktop=”1″ bs-show-tablet=”1″ bs-show-phone=”1″ custom-css-class=”” custom-id=”” override-listing-settings=”0″ listing-settings=”” bs-text-color-scheme=”” css=””]

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
رهپویان مهاجر

رهپویان مهاجر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است و هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما بصورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *