خرید خانه، آپارتمان و کاندو در مونترال

0

مونترال مرکز استان فرانسوی‌زبانِ کبک نیست، اما بدون شک مهم‌ترین شهر آن است. بسیاری از مهاجرین به کانادا، به خصوص افرادی که به زبان فرانسوی تسلط دارند و به فرهنگ فرانسوی علاقه‌ی خاصی دارند، به این می اندیشند که از میان استان‌های ده‌گانه‌ی کانادا کبک را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب کنند. مهاجرین به استان کبک رویای خرید خانه در مونترال را در سر می‌پرورانند تا از زندگی در یک شهر بزرگ با تمام ویژگی‌های یک کلان‌شهر بهره ببرند. به عنوان دومین شهر پرجمعیت در کشور کانادا، موقعیت‌های فراوانی برای اسکان در مونترال وجود دارد اما به همین نسبت نیز جست‌وجو برای یافتن خانه در آن مشکل است.

در این نوشته سعی کرده‌ایم تا نکات و ظرایف مربوط به خرید خانه در مونترال را تشریح کنیم و محلات مونترال را برای شما معرفی کنیم تا برای زندگی در این شهر موفق‌تر باشید. در صورتی که احساس کردید که نیاز به اطلاعات بیشتری برای طی کردن پروسه‌ی خرید دارید می‌توانید مقاله‌ی خرید خانه در کانادا را در سایت رهپویان مهاجر مطالعه کنید.

خرید خانه، آپارتمان و کاندو در مونترال

فاکتورهای مهم برای خرید خانه در مونترال

برای اینکه راحت‌تر بتوانید به دنبال خانه‌ی ایده‌آل خود در مونترال بگردید، بهتر است اول بدانید که به دنبال چه چیزی می‌گردید. در واقع باید بتوانید تصوری از خانه‌ی موردنظرتان در ذهنتان بسازید و آن را توصیف کنید. به این منظور باید در برخی موارد تصمیم‌گیری کرده‌باشید. این موارد عبارتند از:

 • نوع خانه

لازم به یادآوری است که انواع خانه در کانادا عبارتند از: آپارتمان (condo)، خانه‌های شهرکی (town house)، خانه یک‌طبقه (Bangalow)، ویلایی مستقل (Detached)، نیمه مستقل (Semi Detached)، خانه‌های متصل (Link) و داپلکس یا تریپلکس. که شما از میان این خانه‌ها باید خانه‌ای را که مناسب شرایط و نیازهایتان است، انتخاب کنید.

 • توانایی مالی در خرید خانه
 • اندازه و قدمت ساخت خانه
 • نوع محله‌ای که می‌خواهید در آن زندگی کنید؛ مثلا می‌خواهید در مرکز شهر ساکن باشید یا ترجیح می‌دهید در حاشیه‌ی شهر زندگی کنید؟ آیا دسترسی به مکان‌های فرهنگی یا گردشی برای شما مهم است؟

اگر بتوانید در موارد بالا تصمیم‌گیری کنید، می‌توانید خانه‌ی ایده‌آلتان را در ذهنتان تصور کنید. این تصور ذهنی به شما کمک می‌کند که در یافتن خانه موفق‌تر عمل کنید.

قبل از اینکه شروع به جست‌وجوی خانه کنید هنوز باید در یک مورد مهم دیگر هم تصمیم‌گیری کنید: محله‌ی سکونتتان!

انتخاب محله برای خرید خانه در مونترال

محله‌ی مناسب برای زندگی بستگی به معیارهای شما دارد. یک تعریف رایج برای محله‌ی خوب در یک شهر بزرگ این است: محله‌ی خوب محله‌ای است که در هنگام قدم زدن در آن بتوانید تعداد زیادی از کارهای روزانه‌ی خود مانند خریدهای معمولی، پرداخت قبض‌ها و …. را در مسیر قدم‌زدن‌تان انجام دهید. به علاوه نزدیکی به ایستگاه مترو، فضای سبز و مکان‌های تفریحی یا مکان‌های فرهنگی از دیگر معیارهایی هستند که برای بسیاری از افراد در انتخاب محله‌ی مناسب برای زندگی، مهم می‌باشند. می‌توان در یک نگاه کلی معیارهای زیر را برای انتخاب محله‌ی سکونت در نظر گرفت:

 • معیار اقتصادی
 • امنیت
 • دسترسی به مرکز شهر
 • وجود مدارس باکیفیت

البته این معیار بیشتر برای افرادی مطرح است که فرزندانی دارند که به مدرسه می‌روند.

برای اینکه بتوانید بفهمید که کدام یک از محلات مونترال با معیارهای شما سازگاری بیشتری دارند، ابتدا باید محلات این شهر را بشناسید. اما قبل از آن لازم است اطلاعات بیشتری در مورد فضای شهریِ آن که اندکی متفاوت با دیگر شهرهای آمریکای شمالی است، به دست آورید.

مونترال در یک نگاه

بعد از تورنتو، مونترال بزرگ‌ترین شهر در کانادا است. این شهر همچنین هفتمین شهر بزرگ در آمریکای شمالی می‌باشد. بنا بر سرشماری سال ۲۰۱۱ مونترال بزرگ۳.۸۶۰.۰۰۰ نفر جمعیت داشته‌است و نزدیک به دو میلیون نفر از این جمعیت نیز در جزیره مونترال ساکن هستند.

جزیره مونترال بخش اصلی شهر را تشکیل می‌دهد و وقتی از بالا به آن نگاه می‌کنید، نمای کلی‌ش بسیار شبیه به یک بومرنگ است که از شمال شرقی به جنوب غربی امتداد یافته است. دو رود بزرگ سن لورن St.Laurent و اتاوا این جزیره را احاطه کرده‌اند. حدودا ۷۵ جزیره کوچک و بزرگ در اطراف مونترال وجود داردند که همگی با هم مونترال بزرگ را تشکیل می‌دهند.

مونترال از لحاظ شهری با دیگر شهرهای آمریکای شمالی متفاوت است؛ شهرهای آمریکای شمالی عموما دارای بافتی یکسان و یکنواخت هستند که عموما از یک مرکز شهر یا Down Town با ساختمان‌های بلند تجاری و اداری است و مناطق اطراف آن ترکیبی از ساختمان‌های چند طبقه‌ی مسکونی، کاندومینیوم و منازل مسکونی مجزا و بعضی مراکز صنعتی است. شهر مونترال اما این سر و شکل متعارف شهرهای آمریکای شمالی را ندارد. دلیل آن هم اولا جزیره‌ای بودن این شهر است و دوما قدمت بیشتر شهر و سوما تفاوت‌های فرهنگی ساکنین اولیه این شهر؛ یعنی فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها.

تقسیم مونترال به دو بخش کلی در یک نگاه

در یک نگاه کلی میتوان گفت مونترال از دو قسمت شرقی و غربی تشکیل است؛ قسمت شرقی آن بخشِ فرانسوی‌نشین و قسمت غربی آن بخشِ انگلیسی نشین شهر هستند.

در مورد این شهر باید بدانید که حدود ۵۹ درصد از ساکنین آن Francophone هستند یعنی در خانه به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند؛ حدودا ۲۰ درصد ساکنین نیز Anglophone هستند و در خانه با زبان انگلیسی صحبت می‌کنند و بقیه‌ی افراد ساکن در مونترال نیز به زبانی غیر از انگلیسی و فرانسوی در خانه صحبت می‌کنند یا به اصطلاح  Allophoneهستند.

به هر حال به طور کلی دوقطبی انگلیس فرانسوی در این شهر یک دوقطبی رایج است و همانطور که می‌بینید طبیعی است که بر روی شکل‌دهی محلات مونترال نیز تاثیر بگذارد. با توجه به آنچه گفته‌شد قابل پیش‌بینی است که تقسیمات دوگانه‌ی مونترال تنها از نظر زبان با یکدیگر متفاوت باشند بلکه این دو قسمت شهر همچنین از نظر بافت فرهنگی و هویتی نیز با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. حتی این تفاوت را می‌توانید در بافت ظاهری و معماری مناطق شرقی و غربی شهر مونترال نیز مشاهده کنید.

مناطق شرقی و مرکزی مونترال که قدیمی‌تر نیز هستند حال و هوایی اروپایی دارند. بیشتر جاذبه‌های توریستی، مراکز فرهنگی، تفریحی و تاریخی شهر در این منطقه واقع شده‌اند و حتی اغلب دانشگاه‌ها و کالج‌های مهم شهر مونترال نیز در این محدوده قرار گرفته‌اند. از آن طرف در مناطق غربی شهر مونترال بیشتر مراکز صنعتی مانند صنایع داروسازی و شرکتهای بزرگ نرم افزار قرار دارند و بنابراین این قسمت شهر بسیار شبیه به سایر شهرهای آمریکای شمالی است. این قسمت شهر همچنین جدیدتر و مدرن‌تر است.

البته این تقسیم بندی بدون استثنا نیست؛ چنانکه در مناطق شرقی و مرکزی شهر می‌توانید مناطق انگلیسی نشین و در غرب مونترال نیز بعضی مناطق قدیمی شبیه به بافت اروپایی شرق مونترال را ببینید.

بندر قدیمی یا Old Port

یکی از مناطق منحصر به فرد شهر مونترال بندر قدیمی یا Old Port یا مونترال قدیم Old Montreal است. می‌توان گفت بندر قدیمی قدیمی‌ترین منطقه در شهر مونترال، استان کبک و حتی کشور کانادا است. این منطقه همچنین بسیار زیبا است و می‌توان آن را مرکز فرهنگی و تفریحی شهر نامید – که اتفاقا در مجاورت قسمت مدرن مرکز شهر یاDown Town قرار گرفته. همه ساله بخصوص در فصل تابستان بندر قدیمی با فضای دلپذیر و زیبا و معماری منحصر به فردِ خود، میزبان میلیون‌ها توریست از قسمت‌های مختلف امریکای شمالی و سایر نقاط دنیا است که برای شرکت در انواع و اقسام برنامه‌های فرهنگی و فستیوال‌های بین المللی جذاب مونترال، به این منطقه آمده‌اند.

تردد در شهر مونترال

یکی از ویژگی‌های خاص مونترال این است که زندگی در مرکز شهر یا دور از مرکز شهر تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند؛ چرا که تردد در آن اصلا دشوار نیست. این شهر بزرگترین و بهترین ناوگان حمل و نقل عمومی را دارد و تعداد بسیار زیادی اتوبوس تندرو، مترو، تراموا، تاکسی و… آماده‌ی انتقال جمعیت 4 میلیون نفری مونترال از هر نقطه‌ی شهر به نقاط دیگر آن می‌باشند.

بهترین محلات برای خرید خانه در مونترال

همانطور که گفته‌شد به دلیل ویژگی خاص مونترال که آن را از دیگر شهرهای متعارف آمریکالی شمالی متمایز می‌کند، جست و جو برای خرید خانه در مونترال بسیار مشکل است. بنابراین بهتر است شناخت بیشتری از محلات این شهر داشته‌باشید تا راحت‌تر بتوانید محله‌ی مناسب برای خود را انتخاب کنید و در آن به جست‌وجوی خانه بپردازید.

ویل مری (Ville Marie)

 ویل مری در سال‌های قبل یکی از محلات کارگرنشین در مونترال بود. اما کم‌کم و همراه با رشد و توسعه‌ی مونترال، این محله هم توسعه یافت و به یک محله‌ی سرزنده و پرجنب‌وجوش و رنگارنگ تبدیل شد. نکته‌ای که در مورد توسعه‌ی ویل مری جالب است این است که علی‌رغم تغییرات بسیاری این محله ویژگی‌های اولیه و اصلی خود را حفظ کرده‌است. به طوری که با قدم زدن در خیابان‌های آن می‌توانید از تماشای مردمی که در کافه‌ها و رستوران‌های آن نشسته‌اند، لذت ببرید.

اُلد مونترال (Old Montreal) یا مونترال قدیم

در قسمت قبلی و در معرفی کلی مونترال به اُلد مونترال اشاره شد؛ همانطور که در آن قسمت نیز آمده ویژگی منحصر به فرد این منطقه قدمت بالای آن است که آن را برای خرید خانه در مونترال برای افراد زیادی جذاب نموده‌است. این محله، بسیار مورد علاقه‌ی توریست‌هایی است که برای دیدن مونترال، به این شهر می‌آیند. اغلب ساختمان‌های آن که همچنان بافت قرن هفدهمی خود را حفظ کرده‌اند، سنگفرش خیابان و کافه‌ها و رستوران‌هایی که هنوز به شکل قدیمی باقی مانده‌اند همه و همه بسیاری از دوره‌های جذاب اروپا را برای انسان تداعی می‌کنند.

گریفین تاون (Griffin Town)

گریفین تاون در ابتدا با ورود ایرلندی‌هایی که از ترس جنگ و قحطی بعد از آن با قایق به مونترال آمده‌بودند، تشکیل شد. یکی از دلایل محبوبیت این محله برای خرید خانه در مونترال نزدیکی آن به به بخش تجاری مونترال است؛ به طوری که تنها با طی چند دقیقه راه به صورت پیاده می‌توانید به این بخش شهر برسید. همچنین می‌توان گفت که بهترین سرآشپزهای کانادا در این محله آشپزی می‌کنند و همین مساله رستوران‌های این محله را  به بهترین رستوران‌های مونترال تبدیل کرده‌است.

لو پلَتو مونت رویال (Le Plateau Mont Royal)

لو پلَتو مونت رویال هم که در گذشته از جمله‌ی محلات کارگر نشین مونترال بوده‌است، اکنون یکی از محبوب‌ترین محلات این شهر در میان جوانان به شمار می‌رود. طبیعی است که به همین دلیل این منطقه‌ی مونترال منطقه‌ای بسیار پرروتق و پرشروشور باشد. و همین طور هم هست. به علاوه با افزوده شدن به تعداد دانشجویان و مهاجران جوانی که هر روز بیشتر از دیروز برای خرید خانه در مونترال به این منطقه می‌آیند، روز به روز بر پویایی آن افزوده می‌شود. اگر در لو پلَتو مونت رویال به دنیال خانه بگردید احتمال بسیار زیادی هم وجود دارد که با ایرانی‌هایی که در این محله ساکن هستند، روبه‌رو شوید. از آنجا که این محله، منطقه‌ای جوان‌پسند است می‌توانید تعداد فراوانی خانه‌های کوچک و سوییت مانند در آن پیدا کنید.

مونت رویال (Mont Royal)

مونت رویال اگرچه یکی از محله‌های مونترال است اما در واقعبخشی مجزا از آن به شمار می‌رود؛ تا حدی که حتی بخش‌های مدیریت شهری مستقلی نیز دارد. این محله‌ی اعیان‌نشین، محله‌ای بسیار جدید در شهر مونترال است که تازه در قرن بیستم ساخته شده و در ساخت آن نیز طراحی بسیار دقیق و هدف‌مند و زیبا و خاصی به کار گرفته‌شده‌است. به دلیل کیفیت بالای زندگی در مونت رویال، اگر برای خرید خانه در مونترال آن را انتخاب کنید، در رفاه فوق‌العاده‌ای زندگی خواهید کرد که البته به همان میزان نیز باید برای رفاه خود هزینه کنید.

مایل اِند (Mile End)

می‌توان گفت مایل اِند مرکز مهاجران مونترال است و به همین دلیل نیز، تنوع فرهنگی و قومی بسیار بالایی در آن وجود دارد؛ اگر در خیابان‌های این محله قدم بزنید می‌توانید مهاجرانی از ایتالیا، فرانسه، انگلیس، پرتغال و… را ببینید که در این منطقه ساکن شده‌اند و هرکدام با فرهنگ مختص به خود، رنگ‌وبوی خاصی به آن بخشیده‌اند. این محله که قبلا قسمتی از محله‌ی لو پلَتو مونت رویال بوده‌است، اکنون محله‌ای مستقل به شمار می‌رود. جو کلی مایل اِند یک جو هنری و جوان پسند است و هنرمندان و موزیسین‌های زیادی در آنجا زندگی می کنند.

مِرسیه هوچِلاگا مزونِو (Mercier Hochelaga Maisonneuve)

مِرسیه هوچِلاگا مزونِو که در غرب و جنوب غربی استادیوم المپیک مونترال قرار دارد، در اصل بر روی دهکده‌ای به همین اسم بنا شده‌است. اگربه عنوان یک تازه‌وارد برای خرید خانه در مونترال به دنبال محله‌ای می‌گردید که اکثر ساکنین آن فرانسه‌زبان باشند، حتما به این محله سر بزنید. در مِرسیه هوچِلاگا مزونِو می‌توانید بازارهای بزرگ، رستوران‌هایی با قیمت‌های مناسب و اجاره‌بهای متعادل را ببینید.

رُزمون لَپُتیت پارتی (Rosemont Lapetite patrie)

رُزمون لَپُتیت پارتی در شمال لو پلَتو مونت رویال و در جوار محله‌ی ایتالیا نشین مونترال و محله‌ی لیتل ایتالی (Little Italy) با یکدیگر بزرگترین جامعه ایتالیایی مونترال و دومین جامعه ایتالیایی کانادا را بعد از تورنتو تشکیل داده‌اند. در طی سال‌ها ایتالیایی‌ها با مهاجرت پیاپی‌شان به این منطقه از مونترال آن را به نوعی تبدیل به محله‌ی اختصاصی خود نموده‌اند؛ به طوری که اگر کسی غیر از ایتالیایی‌ها برای خرید خانه در مونترال به این منطقه بیاید، اندکی عجیب به نظر می‌رسد. به علاوه خرید خانه و همچنین زندگی در این منطقه نیز بسیار پرهزینه است اگرچه می‌توان با اطمینان گفت که دسترسی به بهترین و شیک‌ترین رستوران‌ها و بازارها و تفریحات در مونترال و به این هزینه‌ی بالا می‌ارزد.

جست و جو برای خرید خانه در مونترال

در این مرحله شما هم می‌دانید که دقیقا دنبال چه نوع خانه‌ای با چه مشخصاتی هستید و هم می‌دانید که در کدام محله‌ی مونترال باید به دنبال خانه بگردید. بنابراین دیگر معطل نکنید و جست‌وجو برای یافتن خانه‌ی مناسب را آغاز کنید. بد نیست از همان ابتدا بدانید که متوسط قیمت خانه در شهر مونترال 435 هزار دلار می‌باشد که نسبت به میانگین قیمت خانه در استان کبک، یعنی 340 هزار دلار، قیمت نسبتا بالایی است.

در مونترال مانند دیگر شهرهای کانادا از طرق مختلفی می‌توانید به دنبال خانه‌ی موردنظرتان بگردید. مهم‌ترین این روش‌ها عبارتند از:

 • بنگاه‌های املاک یا Realtors
 • راهنمای املاک و مستغلات
 • علائم فروش خانه در محله‌های مونترال
 • خانه های باز در مونترال
 • تابلوهای اعلانات در مراکز اجتماعی در محله‌ای که در مونترال می‌خواهید در آن ساکن شوید
 • قسمت تبلیغات روزنامه‌ها
 • نشریه خرید و فروش
 • پرس‌وجو از دوستان و بستگانی که در مونترال دارید

خرید خانه، آپارتمان و کاندو در مونترال

دریافت وام از بانک برای خرید خانه در مونترال

بعد از اینکه توانستید به هریک از روش‌های بالا خانه‌ی موردنظرتان را پیدا کنید، بهتر است اول از همه به تامین مبلغ خرید خانه فکر کنید تا در صورت موافقت خریدار با فروختن خانه به شما، مبلغ مناسب برای پرداخت هزینه‌ی آن را داشته‌باشید. در کانادا رایج‌ترین راه برای پرداخت هزینه‌ی مسکن، وام مسکن یا mortgage است. پس باید در این مرحله به دنبال روش‌های دریافت وام باشید. به طور کلی پروسه‌ی خرید خانه در کانادا تابع ترکیبی از قوانین فدرال – که بین همه‌ی استان‌های مشترک است – و قوانین خاص هر استان می‌باشد. برای اطلاع از قوانین خرید و فروش در استان کبک می‌توانید به وبسایت Canada Mortgage and Housing Corporation مراجعه نمایید.

وام مسکن را از وام‌دهندگان مختلفی مانند بانک‌ها، اتحادیه‌های اعتباری، کمک‌هزینه‌های بازنشستگی و شرکت‌های بیمه می‌توانید دریافت کنید. وام مسکن را عموما در مدت زمان ۲۵ سال، به صورت ماهانه و البته با محاسبه‌ی سود در نظر گرفته‌شده باید بازپرداخت نمایید.

قبل از اینکه وام مسکن را دریافت کنید می‌توانید از دریافت آن و مبلغش اطمینان یابید. به این اطمینان پیش‌توافق وام مسکن می‌گویند؛ به موجب پیش‌توافق وام مسکن وام‌دهنده به شما تعهد می‌دهد که مقدار مشخصی را برای خرید خانه‌ی موردنظرتان به صورت وام مسکن به شما پرداخت کند. این پیش‌توافق در واقع به این درد می‌خورد که وقتی شما به دنبال خانه می‌گردید، می‌دانید که تا چه میزانی می‌توانید برای خرید خانه در مونترال هزینه کنید. تعهدی که وام‌دهنده به عنوان پیش‌توافق وام مسکن به شما می‌دهد یک توافق رسمی است که معمولا ۹۰ روز، معتبر است.

کارگزاران وام مسکن

افرادی در کانادا وجود دارند که به آنها mortgage brokers یا کارگزاران وام مسکن می‌گویند. این عنوان، که بسیاری آن را به صورت دلالان وام مسکن ترجمه می‌کنند، تعبیری منفی و حتی غیرقانونی از آن به ذهن متبادر می‌کند.

اما واقعیت این است که فعالیت کارگزاران وام مسکن در کانادا کاملا قانونی است. این افراد در واقع به شما پول قرض نمی‌دهند بلکه در مورد وام مسکن پیشنهاداتی به شما ارائه می‌دهند، به شما مشورت می‌دهند تا از بین گزینه‌های موجود بهترین وام و بهترین وام‌دهنده را انتخاب کنید و علاوه بر مشورت به جای شما هم وارد عمل می‌شوندو بهترین ضوابط و شرایط را برای وام مسکنِ شما فراهم می‌کنند.

اگر علاقه‌مند هستید که از مشورت‌ها و کمک‌های یک کارگزار وام مسکن استفاده کنید، حتما وبسایت www.caamp.org را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آن فرد یا موسسه، یک AMP یا متخصصِ معتبر وام مسکن است و همچنین عضو انجمن متخصصین معتبر کاناداییِ وام مسکن می‌باشد. البته در صورتی که از طریق مشاورین املاک اقدام به خرید خانه در مونترال کرده‌باشید، عموما این مشاورین هم می‌توانند یک کارگزار وام مسکن معتبر به شما معرفی کنند.

پرداخت اولیه و بیمه وام مسکن

مقدار پولی که به عنوان وام مسکن به شما تعلق می‌گیرد تا حد زیادی به قیمت خانه‌ی مورد نظرتان بستگی دارد. برای محاسبه‌ی مقدار دقیق وام مسکن باید این قیمت را از پرداخت اولیه کم کنید. اگر پرداخت اولیه‌ی شما از ۲۰ درصد ارزش خانه کمتر باشد، به احتمال زیاد، وام‌دهنده از شما تقاضای “بیمه وام مسکن” خواهد کرد. بیمه وام مسکن هم به شما کمک می‌کند که بتوانید پیش‌پرداخت پایین داشته‌باشید و هم اینکه با وجود این بیمه، شما می‌توانید برای سودِ وام در مورد مبالغی به توافق برسید که اگر این بیمه وجود نداشت به احتمال زیاد نمی‌توانستید وامی با این درصدها دریافت کنید. وامی که دریافت می‌کنید هرچه سود کمتری داشته‌باشد و بتوانید از این طریق بیشتر پس‌انداز کنید، باید هزینه‌ی بیشتری برای بیمه وام مسکن بپردازید.

به عنوان یک شرکت پیشرو در بیمه‌ی وام مسکن، CMHC به تازه‌واردان در مونترال که دارای اقامت دائم این استان هستند، کمک می‌کند که با کمترین پیش‌پرداخت – که از ۵ درصد قیمت کل خانه شروع می‌شود -صاحب خانه شوند. حتی کسانی که هنوز اقامت دائم کبک را دریافت نکرده‌اند نیز با کمک این موسسه می‌توانند با پیش‌پرداخت حداقل ۱۰ درصد ازقیمت کل خانه، صاحب خانه شوند.

اعتبار و سابقه‌ی کار لازم برای دریافت وام مسکن

برای دریافت وام مسکن، اعتبار و سابقه‌ی کاری شما بسیار مفید هستند و می‌توانند به شما کمک زیادی بکنند؛ چرا که شما باید بتوانید ثابت کنید که توانایی بازپرداخت وام مسکن به علاوه‌ی سود آن را در مدت مقتضی دارید.

از آن طرف از آنجا که شما در کانادا به طور عام و در مونترال به طور خاص، تازه‌وارد هستید، هنوز سابقه‌‌ی کاری که بتواند تضمین‌کننده‌ی شما باشد، ندارید. بنابراین سابقه‌ی اعتباری که مورد نظر وام‌دهندگان کانادایی باشد، را نیز ندارید. از روش‌های مختلفی می‌توانید برای خود اعتبار به دست آوید اما این اعتبار در هر صورت در گذر زمان به دست می‌آید و در دراز مدت جواب می‌دهند. چرا که شما به تازگی وارد کشور کانادا شده‌اید، و هنوز نه حساب بانکی و نه کارت اعتباری دارید و نه سابقه پرداخت قبض یا بازپرداخت وام.

آیا فردی که به تازگی وارد کشور کانادا شده و بنا بر آنچه گفته شد، سابقه‌ی اعتباری و کاری لازم برای دریافت وام مسکن را ندارد اما قصد دارد که در هنگام ورود به استان کبک برای خرید خانه در مونترال اقدام کند، هیچ راهی ندارد؟

واقعیت این است که شما می‌توانید تحت شرایطی حتی بدون داشتن سوابق مذکور، در همان ابتدای ورود به کانادا اقدام به خرید خانه در مونترال یا هر شهر دیگری در این کشور کنید. موسسه رهپویان مهاجر از جمله موسساتی است که به دلیل ارائه‌ی خدمات بعد از مهاجرت، در این زمینه نیز می‌تواند شما را یاری کند. اگر تمایل دارید که در این زمینه اطلاعات بیشتری به دست آورید، به شما توصیه می‌کنیم که با کارشناسان مهاجرتی موسسه رهپویان مهاجر تماس گرفته و راهنمایی‌های موردنیازتان را از ایشان درخواست کنید.

ارسال تقاضا برای خرید خانه در مونترال

بعد از اینکه از داشتن پول کافی برای خرید خانه مطمئن شدید، می‌توانید به طور رسمی اقدام به خرید خانه در مونترال کنید. اولین اقدام در این پروسه، ارسال یک درخواست رسمی با عنوان “تقاضای خرید” برای فروشنده است.

پس از تنظیم و امضای این تقاضا و بعد از اینکه آن را به فروشنده تحویل دادید باید منتظر بمانید که او با درخواست شما موافقت کند. در صورتی که خانه را از طریق آژانس مشاور املاک پیدا کرده‌باشید، “تقاضای خرید” توسط خود آنها برای شما تهیه می‌شود، در غیر این صورت توصیه می‌شود که از راهنمایی یک وکیل استفاده کنید.

تقاضای خرید در واقع یک درخواست رسمی است که در صورتی که فروشنده آن را بپذیرد و امضا کند، مفاد آن لازم‌الاجرا خواهد بود. بنابراین قبل از تنظیم تقاضا در مورد مفاد آن خوب فکر کنید و قبل از امضا، ابتدا اطمینان حاصل کنید که تمام مواردی که در تقاضا می‌نویسید برای شما قابل‌قبول هستند و شرایط مندرج در آن برای شما ممکن است.

می‌تواند برخی شرایط خاص را در تقاضای خرید خانه قید کنید و خرید خانه را مشروط به این شرایط کنید.  از جمله شرایطی که می‌توانید در تقاضای خرید خانه قید کنید، موافقت با درخواست وام مسکن یا انجام بازرسی خانه است. در این صورت، اگر خریدار با تقاضای خریدِ شما موافقت کند در حالی که شرایط قید شده در تقاضای خرید برآورده نشد‌ه‌است، شما این حق را دارید که تقاضا را کنسل و یا تغییراتی در آن ایجاد کنید.

مواد مندرج در تقاضای خرید خانه

تقاضای خرید خانه عمدتا شامل موارد زیر می‌شود:

 • نام و نام‌خانوادگی خریدار، نام و نام‌خانوادگی فروشنده، آدرس خانه
 • قیمتِ پیشنهادیِ خرید خانه که البته ممکن است با قیمتِ پیشنهادی فروشنده متفاوت باشد
 • مبلغ پیش‌پرداخت
 • مواردی مانند پوشش پنجره‌ها، یخچال، گاز، خشک‌کن، ماشین‌های لباسشویی و ظرفشویی، در صورتی که خانه‌ای که می‌خواهید بخرید شامل این وسیله‌ها و امکاناتِ از پیش‌آماده نیز باشد
 • تاریخ نهایی: تاریخی که کلیدهای خانه را تحویل می‌گیرید که عموما ۳۰ تا ۶۰ روز بعد از امضای قرارداد است.
 • هر شرایط دیگری که با تقاضای خرید مرتبط باشد. مثلا پرداخت هزینه‌ی خانه از طریق وام مسکن و شرط بازرسی خانه (که در ادامه تشریح خواهد شد).
 • یک کپی از آخرین نقشه‌ی توپوگرافیِ خانه
 • تاریخ انقضا: تاریخی که تقاضا تمام می‌شود که عموما 48 تا 72 ساعت بعد از زمانِ انعقاد تقاضا است

پروسه‌ی پذیرش تقاضای خرید

بعد از اینکه وکیلتان تقاضای شما را بررسی کرد و از درستی و صحت همه چیز اطمینان پیدا کرد، آن را تحویل فروشنده می‌دهد. فروشنده ممکن است با تقاضای شما موافقت کند و یا آن را رد کند، همچنین ممکن است یک پیشنهاد متقابل به شما ارائه دهد. یعنی پیشنهاد دیگری برای فروش خانه با اعمال برخی تغییرات در پیشنهاد شما به شما ارائه کند.

به نوبه‌ی خود شما هم می‌توانید پیشنهاد متقابل را بپذیرید یا آن را رد کنید و یا یک پیشنهاد متقابل دیگر ارائه کنید. ردوبدل این پیشنهادات متقابل بین خریدار و فروشنده یک اتفاق معمولی در پروسه‌ی خرید خانه است که می‌تواند تا مدت‌های ادامه یابد. بنابراین طولانی شدن این پروسه، نباید شما را نگران یا ناامید کند. اما دقت کنید که در نهایت پیشنهادی منجر به قرارداد می‌شود که برای شما قابل‌قبول و ممکن باشد، در واقع هیچ‌کس نمی‌تواند شما را مجبور به امضای قراردادی کند که با شرایطش موافق نیستید. به همین دلیل همیشه این احتمال وجود دارد که ردوبدل کردن پیشنهادات متقابل در نهایت به جایی نرسد و شما نتوانید با فروشنده به توافق برسید. در چنین موقعیتی بهتر است از خریدن خانه منصرف شوید و برای خرید خانه در مونترال به دنبال گزینه‌های مناسب‌تر بگردید.

انتقال مالکیت بعد از خرید خانه در مونترال

در صورتی که با فروشنده به توافق برسید، می‌توانید قرارداد خرید خانه را امضا کنید. در این مرحله احتیاج به یک وکیل دارید. در تاریخِ نهایی (که از قبل در تقاضای خرید خانه با موافقت شما و فروشنده تعیین شده‌است) وکیل‌تان از وام‌دهنده کل مبلغ وام مسکن را دریافت می‌کند. سپس شما موظف هستید که مبلغ پیش‌پرداخت را – معمولا به صورت چک – به آنها پرداخت کنید. وکیل شما تمامی قبض‌ها و هزینه‌های مربوط به خرید خانه را با همین مبلغ پرداخت می‌کند و پول را برای وکیل فروشنده – و نه خود فروشنده – می‌فرستد. در نهایت خانه به طور رسمی به نام شما ثبت می‌شود و سند خانه و کلیدها تحویلتان می‌شود. البته این کارها را نیز باید وکیلتان انجام دهد.

شرط بازرسی خانه

همان‌طور که در قسمت تقاضای خرید مطرح شد یکی از شروطی که در این تقاضا قید می‌شود، شرط بازرسی خانه یا “Home Inspection Service” است. در واقع بر اساس این شرط، فروشنده موافقت می‌کند که قبل از انتقال مالکیتِ خانه یک بازرس رسمی خانه را بازدید کند و وضعیت قسمت‌های مختلف آن را بررسی کند. هزینه‌های بازرسی خانه بر عهده‌ی خریدار است و طرف قرارداد بازرس نیز، خریدار خانه می‌باشد.

بازرسی که به موجب این شرط خانه را وارسی می‌کند برخی موارد اساسی در خانه مانند ترک فونداسیون، نشتی، عیوب لوله کشی، سیم کشی و غیره را کنترل می‌کند و نتیجه‌ی آن به طور رسمی گزارش می‌دهد.

در صورتی که هر نوع مشکلی در هر یک از این موارد وجود داشته‌باشد، بازرس این مشکل را با جزئیات در گزارش خود قید می‌کند. با در دست داشتن این گزارش رسمی شما می‌توانید در مورد هر نوع مشکلی که در خانه وجود دارد از نظر نحوه‌ی انجام تعمیرات و پرداخت هزینه‌های مربوط به این تعمیرات با فروشنده مذاکره کنید.

 

حتما بخوانید:  خرید خانه در کانادا : هر آن‌چه لازم است بدانید

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.