کشور کانادا Canada : هر آنچه لازم است در مورد کانادا بدانید!

0

کشور کانادا در شمال قاره آمریکای شمالی با مساحت 9,984,670 کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان می باشد. هرچند کشور کانادا دومین کشور بزرگ دنیا است، اما تنها حدود 35 میلیون نفر (در سال 2014) جمعیت دارد.

ساختار حکومت در کشور کانادا از پادشاه یا ملکه بریتانیای کبیر، دولت فدرال، دو مجلس سنا و عوام، دولت های ایالتی و یک فرماندار کل که به عنوان نماینده ملکه ایفای نقش می کند، تشکیل شده است. رأی دهندگان و شهروندان نیز در قاعده این هرم قرار می گیرند.

پایتخت کشور کانادا، شهر اتاوا بوده است و 1 میلیون نفر جمعیت دارد. پرجمعیت ترین شهر کانادا، تورنتو می باشد که حدود 5.5 میلیون نفر جمعیت دارد و شهر های مونترال و ونکوور هرکدام با 3.4 و 1.9 میلیون نفر در رده های بعدی قرار دارند.

استان‌ها و مناطق کانادا

این کشور با دارا بودن 10 استان و 3 ناحیه توسط دولت استانی و مستقل از هم اداره می شوند ولی در کل تحت پوشش دولت فدرال اداره می شوند.کشور کانادا از غرب و شرق به اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام و از شمال به اقیانوس منجمد شمالی و قاره شمالگان محدود می شود و از جنوب و شمال غرب با ایالت متحده آمریکا همسایه است. با وجود وسعت بسیار زیادی که این کشور دارا می باشد، کانادا از نظر پراکندگی جمعیت چهارمین کشور دنیاست که در هر کیلومتر مربع فقط 3 نفر زندگی می کنند. شش شهر کانادا که جمعیتی بیش از 1 میلیون نفر دارا می باشند عبارتند از: تورنتو، مونترآل، ونکوور، کلگری، ادمنتون و اتاوا

کانادا
کانادا

مهاجرت به کشور کانادا

مهاجرت، یکی از مهمترین بخشهای اقتصاد و جمعیت کانادا محسوب می شود. هرساله هزاران نفر از مهاجرت های قانونی و کلاس های مختلف مهاجرتی وارد کشور کانادا می شوند و در بازار کار کانادا مشغول به جذب و آغاز زندگی می باشند.

زبان های رسمی کشور کانادا، انگلیسی و فرانسوی می باشد. زبان فرانسه، زبان مادری حدود 6.6 میلیون نفر کانادایی می باشد. بیشترین جمعیت فرانسوی زبانان در استان کبک زندگی می کنند و مونترآل دومین شهر بزرگ فرانسوی زبان دنیاست اما در حدود یک میلیون نفر از آنها در استان های دیگر کانادا، خصوصا انتاریو و نیوبرانزویک زندگی می کنند.

حتما بخوانید:  بهترین کشور برای مهاجرت مهندس برق + میزان درآمد

واحد پول کانادا، دلار می باشد که از نظر حجم مبادلات، در سطح جهانی هفتمین واحد پول دنیا می باشد. صنایع منابع طبیعی از قبیل جنگل داری، معدن داری، کشاورزی، صنایع نفت و گاز طبیعی و ماهیگیری از مهمترین منابع تولید کار و درامدهای صادراتی میباشند.

توسعه‌یافتگی

کانادا کشوری نوین و دارای فناوری پیشرفته است و توان تامین انرژی سوختی از منابع درون مرزی را دارد. این کشور دارای منابع گسترده طبیعی است و برخی از استان های آن وابستگی شدیدی به استفاده از این منابع دارند.

نزدیکی جغرافیایی این کشور به آمریکا سبب شده تا روابط اقتصادی کانادا و آمریکا بسیا رگسترده باشد به گونه ای که کانادا و آمریکا بزرگترین رابطه اقتصادی را در جهان دارند و حجم معاملات این دو کشور باهم از هر دو کشور دیگری در جهان بیشتر است.

کانادا
کانادا

 

آب و هوای کشور کانادا

آب و هوای کانادا بطور کلی سرد است بجز در بخش جنوب غربی، جایی که استان بریتیش کلمبیا و شهر ونکوور در آن قرار دارند که دارای آب و هوای معتدل است. شهر اتاوا که پایتخت کانادا می باشد با رکورد شب های زمستانی 35 درجه سانتیگراد زیر صفر دومین پایتخت سرد دنیاست. دمای هوا در کانادا از جایی به جای دیگر می تواند بسیار متفاوت باشد.

کشور کانادا دارای 10 استان و 3 قلمرو و کلا به 5 منطقه اصلی به نامهای central, north, prairies, atlantic, west coast  تشکیل شده است. فرهنگ و جمعیت هریک از بخشهای کانادا متفاوت می باشد و چهره ای زیبا از چند فرهنگی کانادا را ترسیم کرده است.

ده استان کانادا عبارتند از: 1- آلبرتا 2- بریتیش کلمبیا 3- مانیتوبا 4- نیوبرانزویک 5- نیوفالند و لابرادور 6- نوااسکوشیا 7- انتاریو 8- جزیره پرینس ادوارد 9- کبک 10- ساسکچووان

سه ناحیه کانادا عبارتند از: 1- ناحیه شمال غربی 2- نوناووت 3- یوکان

کشور کانادا هر ساله هزاران مهاجر جدید می پذیرد.شرایط خوب تحصیلی، کاری و رفاهی در کانادا در مقایسه با سایر کشور های جهان، این کشور را به مقصدی مطلوب برای مهاجرین بدل کرده است.

ساختار سیاسی حکومت در کانادا

کانادا یک ساختار حکومتی سه لایه، متشکل از دولت‌های فدرال، استانی (یا قلمروی)، و شهرداری دارد. دولت فدرال، که مرکز فرماندهی آن در اتاوا قرار گرفته، مسوول سیاست خارجی، دفاع ملی، مهاجرت، و دیگر مسائل ملی است. دولت‌های استانی مراقبت‌های بهداشتی، تحصیلات، امور پلیسی و حفظ نظم، بزرگراه‌ها و سایر امور استانی را در دست دارند. مسائل محلی، مانند ناحیه‌بندی، پلیس و آتش‌نشانی شهر، برف‌روبی، زباله و بازیافت نیز در حیطه‌ی قلمرو اجراییِ شهرداری هستند.

حتما بخوانید:  ویزای استارتاپ کانادا

دولت فدرال کانادا نیز دقیقا مانند اکثر کشورهای دیگر، سه شاخه دارد: قوه مجریه، قوه مقننه و قوه قضاییه. با این حال، ریشه‌های بریتانیاییِ کانادا در رهبری اجرایی و ساختار پارلمانی آن را می‌توان به وضوح مشاهده کرد.

رجالِ دولت کانادا

نخست وزیر کانادا رییس اجرایی این کشور است. پارلمان، یا قوه مقننه ملی، دو بخش دارد: مجلس عوام (house of commons) و مجلس سنا (Senate).

308 عضو مجلس عوام، که با عنوان ام‌پی (MP) یا اعضای پارلمان شناخته می‌شوند، هر کدام برای یک دوره‌ی 5 ساله انتخاب می‌شوند و یک «حوزه‌ی انتخابیه»، یا ناحیه ، که اساس تقسیم‌بندیِ آن جغرافیایی است را نمایندگی می‌کنند.

اما اعضای مجلس سنا (شامل 105 عضو) با انتخابات تعیین نمی‌شوند بلکه نخست‌وزیر آن‌ها را منصوب می‌‌کند. سناتورها از زمانی که وارد دفتر کار خود می‌شوند، می‌توانند تا زمانی که به سن 75 سالگی برسند بر سر کار بمانند.

تصویب قوانین

قوانین در کانادا به چه شکل ساخته می‌شوند؟ وقتی یک لایحه در پارلمان مطرح می‌شود، باید توسط اکثریت، هم در مجلس عوام و هم در سنا مورد پذیرش قرار بگیرد. سپس حاکم کل کانادا (Governor General)، که به طور رسمی نماینده‌ی ملکه‌ی انگلیس در کانادا است، قبل از این‌که لایحه تبدیل به قانون شود، آن را تایید نهایی (یا به قول خود سیاسیون، «توشیح سطلنتی» (Royal Assent) می‌کند.

پرچم کانادا
پرچم کانادا

سرود و پرچم ملی کشور کانادا

گمان می‌کنید چقدر طول می‌کشد تا یک آهنگ تبدیل به سرود ملی کشوری شود؟ در کانادا این اتفاق 100 سال طول کشید.

آهنگی که در نهایت تبدیل به سرود ملی کانادا شد ابتدا در سال 1880 و در شهر کبک اجرا شد. آهنگ این ترانه را کالیکسا لاوالی (Calixa  Lavallée)، آهنگساز و معلم موسیقی، آهنگ آن را ساخت و سر آدولف-باسیل روتیر (Sir Adolphe-Basile Routhier) که یک قاضی بود، ترانه‌ی ابتدایی آن را – به فرانسوی – نوشت. در طول سال‌ها، نویسندگان زیادی ترانه‌هایی را به زبان انگلیسی برای این آهنگ نوشتند، اما کلماتی که در نهایت روی آهنگ ماندنی شدند بر اساس ترانه‌ای بود که یک قاضی دیگر به نام آر. استنلی ویر (R-Stanley Weir) در 1903 سروده ‌بود. یازده سال بعد، یعنی در سال 1914 «ای کانادا» به شناخته شده‌ترین آهنگ وطن‌پرستانه در کشور تبدیل شده ‌بود.

حتما بخوانید:  دولت کانادا درحال توسعه‌ی یک استراتژی برای جذب بیشتر دانشجویان بین المللی است!

البته پارلمان تا سال 1980، «ای کانادا» را به عنوان سرود ملی کشور به رسمیت نشناخت. قانون سرود ملی کشور که در سال 1980 تصویب شد، دو مجموعه ترانه، یک نسخه‌ی انگلیسی بر اساس شعر ویر و یک  نسخه‌ی فرانسوی از شکل اصل ترانه‌ی روتیر را به رسمیت می‌شناخت و به عنوان سرود ملی معرفی می‌کرد. نسخه‌ی انگلیسیِ این سرود (به همراه ترجمه‌ی فارسی‌اش) چنین است:

سرود ملی

ای کانادا! ای خانه و سرزمین ما!
عشق راستین میهن‌دوستی بر تمام فرزندانت فرمان می‌راند.
با دل‌هایی پر از شوق، فرازیدنت را می‌نگریم،
ای شمال راستین زمین، نیرومند و آزاد!
از دوردست و سرتاسر،
ای کانادا، ما به پاس تو برمی‌خیزیم.
خداوند سرزمین ما را شکوهمند و آزاد نگاه دارد!
ای کانادا، ما به پاس تو برمی‌خیزیم.
ای کانادا، ما به پاس تو برمی‌خیزیم.

O Canada!
Our home and native land!
True patriot love in all of us command.
With glowing hearts we see thee rise,
The True North strong and free!
From far and wide,
O Canada, we stand on guard for thee.
God keep our land glorious and free!
O Canada, we stand on guard for thee.
O Canada, we stand on guard for thee.

 
 

پرچم

شکل پرچم ملی کانادا – برگ‌های قرمز و سفید افرا– هم نسبتا جدید است. پیش از آن و تا دهه‌ی 60 قرن بیستم میلادی، پرچم کانادا پرچم ملی بریتانیا را در برداشت. اما در سال 1964، نخست وزیر لستر پیرسون (Lester Pearson)، کمپینی را برای ارائه‌ی یک نمادِ واقعاً کانادایی در پرچم ملی کانادا به راه انداخت که در نتیجه‌ی این حرکت، طرح پرچم با برگ افرا زاده شد.

با آرزوی موفقیت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.