مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

در این مقاله میخواهیم درباره مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری صحبت کنیم. یکی از راه های مهاجرت و اخذ اقامت یک کشور، سرمایه گذاری در آن کشور می باشد. کشورهای مهاجرپذیر با توجه به شرایط اقتصادی و منابع خود، فرصتهای مختلفی در زمینه سرمایه گذاری در اختیار اتباع خارجی قرار می دهند. این سرمایه گذاری ها می تواند از طریق خرید ملک، خرید اوراق قرضه و سهام های مختلف، ثبت شرکت، راه اندازی کسب و کار و کارآفرینی صورت بگیرد. یکی از روشهای مهاجرت به گرجستان، سرمایه گذاری در این کشور است. این روش مهاجرتی با اینکه هزینه بالایی دارد اما یکی از روشهای بسیار آسان و سریع برای اخذ اقامت گرجستان می باشد. از آنجایی که کشور گرجستان دارای اقتصادی رو به رشد می باشد، به دنبال سرمایه گذاران خارجی است تا پیشرفت خود را در دنیای اقتصاد، تجارت و صنعت سرعت ببخشد. در این مقاله قصد داریم تا مهاجرت به گرجستان و اخذ اقامت این کشور از طریق سرمایه گذاری را به طور کامل و جامع مورد بررسی قرار دهیم. اگر قصد مهاجرت به گرجستان را با استفاده از روش سرمایه گذاری دارید، این مقاله را تا انتها دنبال نمایید. پیشنهاد می کنیم که نوشتار مزایا و معایب مهاجرت به گرجستان را نیز از دست ندهید.

 

اقتصاد و زمینه های سرمایه گذاری گرجستان

سرمایه گذاری در گرجستان در سالهای اخیر پیشرفت زیادی داشته است. گرجستان به دلیل همسایگی با روسیه، ترکیه، آذربایجان و ارمنستان، یک کشور با فرهنگی ترکیبی می باشد که جزو اروپای شرقی محسوب می گردد. این کشور بین غول های تجاری آسیای غربی و اروپا قرار دارد و واحد پول این کشور لاری می باشد. اقتصاد گرجستان در بین کشور های اروپای شرقی رشد بیشتری داشته و آینده روشنی دارد. بخش کشاورزی با 53 درصد نیروی کار بیشترین سهم از اقتصاد این کشور را به خود اختصاص داده است. در کنار بخش کشاورزی، بخش صنعت و معدن و همچنین املاک و مستغلات و گردشگری تاثیر ویژه ایی در رشد اقتصادی این کشور دارند.

از نظر سهولت در راه اندازی کسب و کار و سرمایه گذاری در کشورهای مهاجرپذیر، گرجستان در رتبه هفتم قرار دارد. یکی از دلایل موفقیت و رشد این کشور نزدیکی به دریای سیاه و دست یابی به مسیر های اصلی تجاری می باشد. به علت وجود طبیعت زیبا و پارک های ملی و آثار تاریخی، گردشگری یکی دیگر از بخش ها تجاری مناسب در گرجستان است که پتانسیل بالایی برای رشد دارد. آب و هوای گرجستان برای کشاورزی و پرورش اکثر میوه جات بسیار مناسب است و تولید و صادرات محصولاتی مانند شراب، عسل و فندق درآمد خوبی برای اقتصاد این کشور به ارمغان آورده است. همچنین وجود مناطق آزاد تجاری در این کشور که معافیت های مالیاتی قابل توجهی برای انواع شرکت ها و تولید کنندگان درنظر گرفته اند، یکی از مزیت های سرمایه گذاری در این کشور می باشد.

 

سرمایه گذاری در گرجستان برای اخذ اقامت و تابعیت

معمولا در بسیاری از کشورها، سرمایه گذاری از بهترین روش های مهاجرتی می باشد. زیرا یک فرد می تواند با سرمایه گذاری در آن کشور، هم اقامت را اخذ نماید و هم از این راه کسب درآمد کند. یکی از شش راه اصلی اخذ اقامت گرجستان، سرمایه گذاری در این کشور می باشد. با سرمایه گذاری در گرجستان، برای مثال، خرید املاک یا ثبت شرکت ها، ظرف مدت کوتاهی به شما اقامت موقت گرجستان اعطا می شود که در صورت تداوم سرمایه گذاری و ایجاد درامد ثابت و پرداخت مالیات به موقع، منجر به اخذ اقامت دائم و همچنین تابعیت می گردد. برای اخذ تابعیت در گرجستان فرد باید به صورت قانونی و بدون وقفه به مدت 5 سال در این کشور اقامت داشته باشد. با داشتن گذرنامه گرجستانی شما می توانید بدون نیاز به ویزا به بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنید.

 • مجوز اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری، برای متقاضیانی که مبلغ حداقل 300,000 دلار آمریکا در گرجستان سرمایه گذاری می کنند، بعد از 5 سال، صادر می شود.
 • در صورتی که سرمایه گذار بتواند اثبات کند که سالیانه حداقل مبلغ 120,000 دلار آمریکا تراکنش مالی دارد، می تواند مجوز اقامت دائم گرجستان را اخذ نماید.
حتما بخوانید:  مهاجرت به گرجستان و شرایط اخذ اقامت گرجستان در سال 2021

سرمایه گذاری در گرجستان برای اخذ اقامت و تابعیت

مزیت‌های مهاجرت کاری به گرجستان از روش کارآفرینی و سرمایه گذاری

قوانین راحت تجارت وکسب ‌وکار در گرجستان، از جمله قانون حمایت از سرمایه گذاران خارجی و قانون ایجاد منطقه آزاد تجاری سبب شده این کشور مزیت‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری پیدا کند. این مزیت‌ها عبارتند از:

 • به رسمیت شناختن حق مالکیت صد در صد برای اتباع خارجی
 • عضو WTO از سال 2000
 • برقراری سیستم GSP یا Generalized System of Preferences با کشورهای آمریکا، کانادا، سوئیس، ژاپن و نروژ (برای کالاهای صادراتی گرجستان به کشورهای فوق، حداقل تعرفه گمرکی منظور خواهد شد)
 • رژیم GSP با کشورهای اتحادیه اروپا (اجازه می دهد گرجستان 7200 نوع تولیدات خود را به کشورهای اتحادیه اروپا با معافیت گمرکی صادر کند)
 • تجارت آزاد با کشورهای مشترک المنافع و ترکیه (از اول نوامبر 2008)
 • عدم دریافت هیچگونه مالیات ارزش افزوده از صادرات
 • عدم دریافت هیچ گونه تعرفه گمرکی بر روی صادرات و صادرات مجدد
 • ثبت شرکت در گرجستان در حداقل زمان (یکروزه)
 • برقراری سیستم FTA یا free trade area با کشورهای بلاروس، اوکراین، آذربایجان، ارمنستان، روسیه، مولداوی، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و ترکیه
 • برقراری سیستم DCFTA یا Deep and Comprehensive Free Trade Area با کشورهای اتحادیه اروپا بر اساس موافقتنامه منعقده در 27 ژوئن سال 2014

 

سرمایه گذاری در گرجستان از طریق خرید املاک و مستغلات

با آن که قیمت ملک در نقاط مختلف گرجستان متفاوت می باشد، اما جهت خرید ملک در گرجستان و اخذ اقامت این کشور به این واسطه، نیاز است که افراد متقاضی حتما ملکی را با ارزش بالای 35,000 یورو خریداری بنمایند. در این حالت یک اقامت یک ساله صادر می شود که هر سال قابل تمدید خواهد بود و پس از 6 سال اقامت در گرجستان، می توانید اقامت دائم کشور گرجستان را کسب کنید. برای خرید ملک در گرجستان، به جز هزینه اصلی ارزش ملک، هزینه های دیگری نیز باید پرداخت شوند که عبارتند از:

 1. پرداخت هزینه کارشناسی ملک
 2. پرداخت هزینه ترجمه پاسپورت
 3. پرداخت هزینه مشاور حقوقی برای اخذ اقامت
 4. پرداخت مالیات بر ارزش افزوده
حتما بخوانید:  مهاجرت به گرجستان از طریق کار در سال 2021

 

نکات اخذ اقامت گرجستان از طریق خرید ملک

 • در طول این 6 سال می توانید هر زمان که می خواهید ملک خود را بفروشید و اقامت خود را تمدید کنید، ولی باید برای تمدید سالانه اقامت، ملک دیگری که ارزش آن حداقل 35000 دلار است را جایگزین نموده و یا به روش های دیگر مانند اقامت کاری، آن را تمدید نمایید.
 • اگر ملکی سندش آماده نیست و یا اگر ملکی که خریداری شده است به صورت اقساطی باشد، حتی اگر شما بیش از 35000 دلار پیش پرداخت داده باشید، منجر به اخذ اقامت کشور گرجستان نمی شود.

 

اخذ اقامت گرجستان از طریق سرمایه گذاری در بخش گردشگری

کشور گرجستان به دلیل موقعیت جغرافیایی، داشتن طبیعت زیبا و همچنین وجود آثار تاریخی و فرهنگ غنی، دارای پتانسیل بالایی در جذب گردشگر می باشد. از این رو پتانسیل خوبی برای توسعه هتل ها، هتل آپارتمان ها، آپارتمان های استیجاری و اقامتگاه های تفریحی و مسکونی دارد که سرمایه گذاران خارجی می توانند با سرمایه گذاری در این حوزه، از نرخ سود قابل توجهی بهرمند شده و با این روش به راحتی اقامت گرجستان را کسب کنند. گرجستان دارای دو منطقه آزاد گردشگری به نام های آناکلیا و کوبولتی است که پروژه های آماده سازی هتل ها را ارائه می دهند.

اخذ اقامت گرجستان از طریق سرمایه گذاری در بخش گردشگری

اخذ اقامت گرجستان از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در گرجستان یکی از راه های سرمایه گذاری می باشد که در زمینه سهامی خاص و عام ارائه می شود. گرجستان از جمله کشور هایی می باشد که جهت رشد کشور خود، نیاز به سرمایه گذاران خارجی دارد و شرایط مناسبی را در این زمینه فراهم آورده است. ثبت شرکت در گرجستان با توجه به نیازمندی های این کشور می تواند موفقیت های کم دردسر و زود بازدهی را به همراه داشته باشد.

شما برای ثبت شرکت در گرجستان نیاز به ثبت نام مستعار برای شرکت و تجارت خود دارید. در این روش، اساسنامه، کد مالیاتی و مهر شرکت پس از اعلام به مراکز حقوقی، جهت اخذ اقامت در گرجستان، ثبت می شود. همچنین در این شرایط، جهت برآورده ساختن الزامات مالیاتی این کشور، شما نیاز به اجاره مکانی در کشور گرجستان به عنوان دفتر کار شرکت دارید. سیستم اداری گرجستان بسیار پیشرفته بوده و شما با اعلام دارایی، نام مستعار و زمینه کاری خود، می توانید در مدت زمان کوتاهی، شرکت خود را به ثبت برسانید و نسبت به کار و اخذ اقامت در گرجستان اقدام کنید .

به منظور ثبت شرکت در گرجستان باید تمامی مدارک به زبان گرجی ترجمه گردد. کل پروسه ثبت شرکت در گرجستان یک هفته می باشد که در طول این پروسه، حضور دائمی متقاضی سرمایه گذاری در گرجستان الزامی است. ثبت شرکت در گرجستان در مدت محدود، موجب اخذ اقامت در این کشور نخواهد شد و تنها از طریق پرداخت مالیات و فعالیت شرکت در طولانی مدت موجب اخذ اقامت گرجستان خواهد شد. تنها راهی که می توان از طریق ثبت شرکت در گرجستان اقامت دائم این کشور را اخذ نمود، این است که سرمایه ای با مبلغ 300.000 دلار آمریکا در حساب شرکت قرار داده شود و این حساب سالیانه 120.000 دلار آمریکا گردش حساب داشته باشد.

حتما بخوانید:  مهاجرت خانوادگی به گرجستان در سال 2021

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در گرجستان عبارتند از  :

 • ترجمه کلیه مدارک هویتی اعم از شناسنامه، پاسپورت، به همراه کپی از تمامی صفحات
 • اعلام پرینت و حساب بانکی
 • تایید کشور گرجستان جهت شروع کار
 • اعلام طرح اقتصادی
 • ترجمه کلیه مدارک تحصیلی
 • در صورت حضور سهام داران ارائه کلیه مدارک سهامداران

 

اخذ اقامت گرجستان از طریق خرید اوراق قرضه و سهام

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در گرجستان، برای اخذ اقامت آن، خرید اوراق قرضه می باشد. در این روش، افراد صاحب سرمایه می توانند با انتقال دارایی خود به کشور مقصد، از دولت این کشور متناسب با دارایی های خود، اوراق قرضه دولتی خریداری کنند. در این روش نیز به افراد صاحب سرمایه و خانواده آن ها اقامت کشور گرجستان داده می شود. البته قابل ذکر است مبلغ اوراق قرضه خریداری شده بایستی بین 30,000 یورو تا 50،000 یورو باشد. سرمایه گذاری در گرجستان از طریق خرید اوراق قرضه دولتی، معاف از مالیات محسوب می شود. می توان از طریق خرید اوراق قرضه شهری، در پروژه های گوناگون در گرجستان مشارکت نمود. از این بودجه، عموما شهرداری ها برای پروژه های مختلفی همچون مدارس، پارک ها، راه سازی ها، پل ها و… استفاده می کنند که هم عام المنفعه بوده و هم سودی با سلامت و بدون مالیات می باشد.

 

مزایای سرمایه گذاری در گرجستان

سرمایه گذاری در گرجستان دارای مزایایی می باشد که این فرصت را به سرمایه گذاران می دهد هم اقامت این کشور را اخذ نمایند و هم از درامد و سود مناسبی برخوردار شوند. مهمترین این مزایا عبارتند از:

 • قیمت کم و مقرون به صرفه بودن هزینه ها نسبت به سایر نقاط اروپا
 • روش های سرمایه گذاری فراوان با بازدهی سریع
 • دارا بودن پشتیبانی بین المللی از جمله اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول
 • موقعیت استراتژیک جغرافیایی
 • معاف از مالیات بودن در بعضی بخش ها
 • بازار رو به رشد و فرصت های جاگزینی در واردات

 

نرخ مالیات در کشور گرجستان

نرخ مالیات کشور مقصد، از جمله عواملی است که در مهاجرت و خصوصا مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، دارای اهمیت بالایی است. افرادی که می خواهند از طریق سرمایه گذاری مهاجرت و اقامت بگیرند، باید توجه ویژه ای به مالیات در کشور مورد نظر داشته باشند. نرخ مالیات در کشور گرجستان با توجه به نوع امکاناتی که به شهروندان خود اختصاص می دهد، میزان قابل توجهی است که با نرخ مالیات در کشورهای پیشرفته اروپایی بصورت تقریبی برابری می کند. به طور متوسط نرخ مالیات برای افرادی که می خواهند سرمایه گذاری در کشور گرجستان انجام دهند، 20 درصد از درامد می باشد.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
Maryam

Maryam

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *