مهاجرت به آلبرتا

مهاجرت به آلبرتا | بررسی تمام روش های مهاجرتی آلبرتا کانادا

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

اگر شما قصد مهاجرت به آلبرتا را دارید و می خواهید از طریق آلبرتا، اقامت دائم کانادا را به دست اورید لطفا در این مقاله با ما همراه باشید تا به معرفی و بررسی روش ها و برنامه های مهاجرت استانی ایالت آلبرتا (AINP) بپردازیم و شما را با آن ها آشنا کنیم.

برنامه ی مهاجرت استانی ایالت آلبرتا (AINP) چیست؟

برنامه هایی که تحت عنوان برنامه های مهاجرتی ایالت آلبرتا توسط دولت این استان تعیین شده است تنها در هدف رشد و ترقی اقتصاد و جذب مهاجران به این ایالت می باشد.

این برنامه دارای دسته بندی های مختلفی برای کارگران ماهر و نیمه ماهر تهیه و تدوین شده است که در ادامه به معرفی و بررسی این روش ها خواهیم پرداخت. ما بررسی می کنیم که شما به عنوان یک مهاجر چگونه باید اقامت آلبرتا را کسب کنید.

کمی با آلبرتا بیشتر آشنا شویم

آلبرتا در غرب کشور کانادا قرار گرفته است و از نظر اقتصادی می توان آن را به عنوان یکی از استان های پایدار و رو به رشد کانادا معرفی نمود. این استان به عنوان یکی از زیباترین نقاط شمال آمریکا نیز شناخته می شود. بخش بزرگی از اقتصاد ایالت آلبرتا را منابع طبیعی و پارک های ملی مشهور مانند بنف و جاسپر تشکیل داده است.

AINP چیست؟ (بررسی روش های مهاجرت به آلبرتا)

AINP که تشکیل شده از سه جریان اصلی در مهاجرت به کانادا می باشد در واقع همان برنامه های مهاجرتی ایالت آلبرتا است که توسط دولت تعیین شده تا متقاضیان از طریق مهارت و تجربه ای که مورد نیاز این منطقه است، بتوانند گواهینامه کاندیدایی خود را دریافت کنند. سه جریانی که این برنامه بر پایه آن استوار است، جریان های زیر می باشند که در ادامه به معرفی و بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

جریان استخدام استراتژیک  (Strategic Recruitment Stream)

جریان کارفرما-محور  (Employer-Driven Stream)

جریان کشاورز خود اشتغال (Self-Employed Farmer Stream)  

برنامه ی مهاجرت کاندیدای ایالت آلبرتا به چه صورت است؟

AINP همان طور که اشاره نمودیم از برنامه های مهاجرتی ای بوده که توسط دولت آلبرتا تعیین شده است. این برنامه ها تحت نظارت و پیگیری اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) است و طبق آن اداره می شود. هدف از این برنامه جذب مهاجر در جهت افزایش اقتصاد منطقه است.

حتما بخوانید:  مهاجرت طراحان گرافیک و تصویرگران به کانادا

مهاجرت به آلبرتا برنامه ی مهاجرت استانی ایالت آلبرتا (AINP)

آیا مهاجران استانی می توانند به اقدام به اخذ اقامت دائم کنند؟

بله، مهاجرانی که از طریق برنامه مهاجرتی آلبرتا قصد مهاجرت به آلبرتا و سپس کانادا را دارند باید در نظر داشته باشند که فرد متقاضی می تواند همسر و فرزندان خود را جهت اخذ اقامت دائم از طریق اداره IRCC معرفی کند و این اداره IRCC است که وظیفه بررسی درخواست ها را بر عهده دارد.

نکته مهمی که باید قبل از مهاجرت به آلبرتا بدانید!

اگر شما به دنبال دریافت اقامت و مهاجرت به آلبرتا هستید باید توجه داشته باشید که باید حتما یک مجوز کار معتبر در طی برنامه هایی که توسط AINP  و فرایند ارزیابی وجود دارد، دریافت کنید. تنها متقاضیانی که در دسته استخدامی استراتژیک و شاخه مشاغل مهندسی قرار گرفته اند، از این شرط معاف می باشند.

در زمان ارزیابی شما حتما باید مجوز کار معتبر و یا وضعیت ضمنی خود را در صورت لزوم و بر اساس یکی از موارد زیر که در AINP مشخص شده است، ارائه دهید:

 1. یک ارزیابی اثر مثبت بازار کار (LMIA) یا Labor Market Impact Assessment یا
 2. برگه ی معافیت از LMIA که توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC)تائید شده باشد

توجه داشته باشید که برخی از متقاضیان ممکن است معافیت LMIA را از اداره IRCC دریافت کنند اما شرایط آن ها با شرایطی که در ANIP وجود دارد، یکسان نباشد. ANIP در حالت کلی معافیت های زیر را به هیچ عنوان نمی پذیرد:

 1. کسانی که قصد دارند کار های خیر و یا کار های مذهبی انجام دهند.
 2. افرادی که توقع دارند دولت کانادا از آن ها حمایت کند.
 3. دانشجویان بین اللمللی که در کشور کانادا در حال فعالیت و تحصیل هستند و در کنار تحصیل نیز مشغول به انجام کار های تعاونی و یا کارآموزی می باشند.

جریان استخدام استراتژیک  (Strategic Recruitment Stream)

در این جریان فرد متقاضی بدون حمایت کارفرمای کانادایی و بدون داشتن پیشنهاد کار می تواند در ANIP فرم درخواست خود را ثبت کند. این دسته خود به سه دسته اصلی تقسیم می شود که در ادامه به معرفی و بررسی این دسته ها می پردازیم:

 • دسته اول: دسته ی کسب و کار اجباری و اختیاری
 • دسته دوم: دسته ی مشاغل مهندسی
 • دسته سوم: دسته ی کارکنان دارای تحصیلات تکمیلی
حتما بخوانید:  بازگشایی گام به گامِ مراکز برگزاری آزمون‌های آیلتس و سلپیپ

دسته اول: در این دسته افرادی قرار می گیرند که از گواهی صلاحیت آلبرتا یا یک گواهی نامه ی تجاری معتبر برخوردار باشند، افرادی که در این دسته قرار می گیرند و می خواهند فرایند ثبت نام خود را انجام دهند باید در آلبرتا ساکن بوده و هنگام درخواست، اجازه کار معتبر را داشته باشند و یا در یک کسب و کار اجباری و یا اختیاری در حال فعالیت باشند.

دسته دوم: همان طور که از نام این دسته مشخص است، افرادی که در آلبرتا مهندس، طراح و تدوین گر هستند و تجربه کافی ای در این زمینه دارند می توانند وارد این دسته شوند.

دسته سوم: این دسته مختص افرادی است که دوره دبیرستان خود را در یکی از موسسه های معتبر و شناخته شده آلبرتا به اتمام رسانده و در حال حاضر در آلبرتا مشغول به فعالیت و کار باشند.

جریان کارفرما-محور  (Employer-Driven Stream)

در طی این جریان، کارفرمایان می توانند کارگران ماهر را برای AINP کاندید کنند. این مورد به کاگران حس نوید و اعتماد می بخشد چراکه آینده آن ها پس از مهاجرت به آلبرتا و تبدیل شدن اقامت آن ها به اقامت دائم کاملا هموار است و همچنین کارفرمایان می توانند با فکر و خیالی آسوده به کار خود ادامه دهند. این دسته شامل 3 زیر مجموعه می باشد:

 • دسته اول: دسته کارگران ماهر
 • دسته دوم: افرادی که تحصیلات بین المملی دارند.
 • دسته سوم: کارگران نیمه ماهر

دسته اول: افرادی که در این دسته قرار می گیرند لازم نیست در همان ابتدای کار در آلبرتا مشغول شوند. در واقع این دسته برای افرادی است که از یک شغل مهارتی ای که واجد شرایط در آن هستند، پیشنهاد کار دائم داشته باشند.

دسته دوم: در این دسته افرادی قرار می گیرند که از یک دبیرستان و ی ا یک موسسه در کانادا فارق التحصیل شده اند و آن ها دارای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی هستند، ضمن اینکه آن ها از یک کارفرما در آلبرتا پیشنهاد کار تمام وقت دارند.

دسته سوم: این دسته نیز برای آن دسته از افرادی است که کارگر خارجی موقت هستند و از یکی از کارفرمایان در استان آلبرتا، پیشنهاد به کار موقت و یا دائم دارند.

حتما بخوانید:  تورنتو کانادا کجاست؟

جریان کشاورز خود اشتغال (Self-Employed Farmer Stream)

در این جریان دولت آلبرتا اجازه به افرادی که تجربه منحصر به فردی در کشاورزی و با منابع مالی شخصی هستند اجازه می دهد در آلبرتا یک مزرعه را خریداری کرده و آن را توسعه دهند.

مهاجرت به آلبرتا هزینه زندگی در آلبرتا

هزینه زندگی در آلبرتا به چه صورت است؟

اگر قصد مهاجرت به آلبرتا درآمدی که یک خانواده معمول در آلبرتا به دست می آورد به طور میانگین از درآمدی که یک خانواده در کانادا به دست می آورد، بیشتر است. به طور میانگین می توان گفت طبق تحقیقات به عمل آمده، یک خانواده در آلبرتا در سال نزدیک به 95 هزار دلار درآمد کسب می کند و این رقم در مقایسه با سایر استان های کانادا، بسیار بالاتر و ایده آل تر است.

دولت این استان هزینه های زندگی را برای مردم بسیار ساده و آسان ساخته است، هزینه هایی همانند هزینه اجاره مسکن، خوراک و سایر هزینه های دیگر بسیار مناسب و ایده آل است تا شما بتوانید با هزینه ای کم، زندگی بسیار خوبی داشته باشید.

هزینه تحصیل در آلبرتا چگونه است؟

آموزش های عمومی برای کودکان 5 الی 19 سال در آلبرتا کاملا رایگان می باشد. در این استان بچه ها از سنین 6 تا 16 سال وارد مدرسه می شوند و آموزش های عمومی خودشان را با جدیت به اتمام می رسانند.

شرایط کاری و بازار کار در آلبرتا به چه صورت است؟

در استان آلبرتا به طور معمول تقاضاهای شغلی و همچنین استخدام نیروی کار به صورت هر دو سال یک بار در این منطقه تمدید می شود و افرادی که قصد دارند برای مهاجرت به آلبرتا از طریق کار اقدام کنند می توانند برای اخذ ویزای کاری در کانادا اقدام کنند ما در ادامه به بررسی شغل هایی می پردازیم که تا سال 2025 در آلبرتا دولت با کمبود نیرو مواجه است:

 • مدیران ساخت و ساز و راه و ترابری
 • متخصصان سیستم های رایانه ای و اطلاعاتی
 • پرستاران و سرپرست های بخش پرستاری
 • تکنسین های بخش پزشکی
 • سرپرستان فروش و خدمات
 • کارگران مراقبت از کودک و خانه
 • رانندگان وسایل نقلیه موتوری و رانندگان ترانزیت
 • پیمان کاران، اپراتورها و سرپرستان در کشاورزی، باغ داری و پرورش آبزیان
5/5 - (1 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 2 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 2 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *