مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری در سال 2021

0

«کاش می‌توانستم هرطور شده به یک کشور دیگر مهاجرت کنم»، این فکر و خیال اکثر جوانان و حتی بزرگسالان ما در شرایط کنونی و دنیای امروز است. در ادامه سعی کرده‌ایم انواع روش‌های دریافت اقامت در کشورهای مختلف را به عنوان مقاصد احتمالی کاربرانمان توضیح بدهیم و شما را با تمام راه‌های ممکن آشنا کنیم. در این مطلب هم قصد داریم که مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری را بررسی کنیم. با ما همراه باشید تا به‌طور کامل با شرایط پذیرش و تمدید اقامت بدین روش آشنا شوید.

اگر پزشک هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله مهاجرت پزشکان به ایتالیا را مطالعه کنید.

وضعیت کلی مهاجرت به ایتالیا

همواره ایتالیا یکی از کشورهایی بوده است که طرفداران خاص خود را برای مهاجرت داشته است و البته در بسیاری از اوقات هم طرفداران را چندان ناامید نکرده است. برای این کشور همیشه راه‌هایی مانند تحصیل، کار، پژوهش و… مطرح بوده است و همین الان هم تعداد قابل توجهی از دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های ایتالیا مشغول به تحصیل هستند. اما یکی از مهم‌ترین اقدامات دولت این کشور در طی سالیان اخیر این بوده است که برنامه‌هایی را برای سرمایه گذاری هم تدارک دیده است.

طرحی که این کشور برای ارائه شهروندی و اقامت به خارجی‌ها از طریق سرمایه گذاری چیده است، یکی از بهترین و جذاب‌ترین برنامه‌ها است. برنامه مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری به نامgolden visa for Italy یا ویزای طلایی ایتالیا معروف است و به اتباعی که جزء کشورهای اتحادیه اروپا هم نیستند، فرصت‌های بسیار مناسبی را می‌دهد. در ادامه به طور تخصصی‌تر و مفصل‌تر به توضیح ویزای سرمایه گذاری ایتالیا پرداخته‌ایم.

چه کسانی واجد شرایط مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری هستند؟

با توجه به اینکه ما جزء شهروندان اتحادیه اروپا نیستیم، حسابمان برای مهاجرت به کشورهای اروپایی کمی متفاوت است. اگر متقاضی ویزای سرمایه گذاری ایتالیا هستید، با سرمایه گذاری در یکی از بخش‌های زیر می‌توانید آن را بدست آورید و از مزایای زیاد این ویزا استفاده کنید:

 • اوراق قرضه دولتی که توسط دولت ایتالیا تصویب و صادر شده باشند.
 • همکاری یا سرمایه گذاری در شرکت‌ هایی که داخل ایتالیا واقع شده‌اند یا در همکاری مستقیم با دولت ایتالیا هستند.
 • استارت یک فعالیت اقتصادی مفید که با ابتکار و حمایت مالی خود شخص سرمایه گذار صورت گرفته باشد.
 • کمک های مالی انسان دوستانه در حمایت از تحقیقات علمی، زمینه های آموزشی، زمینه های فرهنگی، حفظ منابع طبیعی و… .
حتما بخوانید:  تست بیومتریک کانادا چیست؟ چرا کانادا تست بیومتریک می‌گیرد؟ (Biometric Test)

توجه داشته باشید که سرمایه گذاری شما باید فقط به یک نهاد اختصاص یابد. البته در شرایط خاص مانند حمایت مالی از پروژه های اجتماعی یا تحقیقات علمی که مستلزم همکاری با ارگان های متفاوتی است، ممکن است سرمایه گذاری در چندین بخش نیز پذیرفته شود.

از سال 2018 تاکنون با تغییراتی که در قوانین پذیرش مهاجر در ایتالیا صورت گرفت، میزان حداقل سرمایه گذاری لازم برای کسب ویزا به نصف کاهش یافت و از 1 میلیون یورو به 500 هزار یورو سرمایه گذاری در شرکت های فعال و از 500 هزار یورو به 250 هزار یورو سرمایه گذاری در شرکت های نوپای ایتالیا تغییر کرد.

اقدامات لازم برای اخذ ویزای سرمایه گذاری در ایتالیا

برنامه مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری به دو بخش عمده تقسیم می شود که در زیر به آنها پرداخته‌ایم.

 1. درخواست گواهی صلاحیت عمومی Nulla Osta

مجوز  Nulla Osta یک گواهی تایید صلاحیت برای زندگی در جامعه ایتالیا و حداقل برای بازه‌ی زمانی 90 روز است که برای رده خاصی از فعالیت‌ها به آن نیاز است. روند درخواست Nulla Osta برای مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری شامل مراحل زیر است:

 • ابتدا شما باید درخواست خود برای دریافت Nulla Osta را از طریق وب سایت های رسمی ثبت کنید. در این مرحله شما باید مدارک درخواست شده توسط وب سایت را با کیفیت بالا اسکن و آپلود کنید.
 • پیش از ثبت نهایی درخواست خود، باید آن را به صورت الکترونیکی امضا کنید.
 • سپس درخواست شما توسط ستاد کل کمیته ویزای سرمایه گذاری بررسی می‌شود. اگر مدارک شما کامل باشند، یک green light دریافت خواهید کرد. در غیر این صورت شاید لازم باشد مدارک بیشتری ارائه دهید.
 • پس از تکمیل مدارک لازم، درخواست شما توسط کمیته ویزای سرمایه گذار بررسی خواهد شد‌. این هیئت متشکل از نمایندگانی از چندین وزارت خانه و سازمان دولتی است.
 • در پایان پس از گذشت حداکثر 30 روز، تصمیم نهایی کمیته در مورد شایستگی یا عدم شایستگی دریافت Nulla Osta به شما ابلاغ می‌شود.
 1. درخواست حضوری ویزا در سفارت یا کنسولگری ایتالیا: هنگامی که تصمیم نهایی کمیته تایید درخواست شما شد، ظرف ‌6 ماه فرصت دارید تا به نزدیک ترین سفارت یا کنسولگری ایتالیا مراجعه کرده و درخواست ویزا کنید. در این مراجعه، شما باید گواهی Nulla Osta و نسخه فیزیکی تمام مدارکی که پیش از این به صورت آنلاین ارائه کرده‌اید را تحویل دهید. هنگامی که سفارت یا کنسولگری ایتالیا ویزا را به شما اعطا کرد، تا مدت زمان دو سال می‌توانید از آن برای ورود به ایتالیا استفاده کنید.
حتما بخوانید:  گام اول مهاجرت به کانادا: معیارهای انتخاب بهترین روش مهاجرتی

پس از کسب ویزا شما می‌توانید به ایتالیا سفر کرده و درخواست اقامت دائم را داشته باشید.

پس از ورود به ایتالیا با ویزای سرمایه گذار چه رخ می‌دهد؟

پس از ورود به کشور ایتالیا باید برای گرفتن اقامت ویزای سرمایه گذاری سریعا به یکی از پایگاه‌های پلیس مراجعه کنید. این اقامت پس از صدور توسط دولت ایتالیا، به مدت زمان دو سال معتبر است. از آن لحظه به بعد شما به مدت 3 ماه مهلت دارید تا سرمایه گذاری، حمایت مالی و یا هر فعالیت اقتصادی دیگری که به عهده گرفته‌اید را انجام دهید؛ در غیر این صورت ویزای شما لغو خواهد شد. اگر قصد تمدید اقامت خود را داشته باشید، با پایان مهلت اقامت باید به سرمایه گذاری خود در ایتالیا ادامه دهید.

شرایط عمومی فرد برای مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

کسانی که قصد مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری را دارند، باید دارای شرایط عمومی زیر باشند:

 • هنگامی که فرد پروسه درخواست ویزا را آغاز می‌کند، باید دارای حداقل 18 سال سن باشد.
 • فرد باید فاقد هرگونه سابقه کیفری و دادگاهی باشد.
 • متقاضی از نظر سلامت عمومی باید در وضعیت مطلوبی باشد. این موضوع باید با معاینات تخصصی، اثبات شده باشد.

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

لازم است که مدارک خاصی را آماده کنید و آن‌ها را برای کسب گواهی صلاحیت عمومی Nulla osta خود ارائه دهید. این مدارک اصلی شامل موارد زیر است؛

 • کپی پاسپورت که شامل اطلاعات نام، عکس، تاریخ صدور، تاریخ انقضا و شماره پاسپورت است.
 • ارائه رزومه یا CV که دربرگیرنده اطلاعات و تجربیات شغلی و تحصیلی شما است.
 • اسناد مربوط به منابع مالی شما که ثابت می‌کند دارای تمکن مالی کافی جهت سرمایه گذاری هستید و همچنین اثبات این قضیه مهم است که منابع مالی شما مجاز و قابل انتقال هستند. این اسناد توسط بانک یا هر موسسه مالی معتبری که اموال شما را نگهداری می‌کنند، صادر می‌شوند.
 • مدارک مربوط به اثبات عدم سوءپیشینه و نبود هیچ گونه اتهام و جرم علیه شما ضروری است. این مدارک از طریق مقامات قضایی کشور مبدا تهیه می‌شوند.
 • شما باید تجربه‌های قبلی سرمایه گذاری یا خیریه خودتان را بنویسید و همچنین ایده سرمایه گذاری کنونی را نیز شرح دهید. این موارد باید حداکثر در 1000 کلمه توضیح داده شوند.

مدارک مرحله بعد

زمانی که Nulla osta را دریافت کردید، نوبت به این می‌رسد که یک سری مدارک دیگر را نیز به زبان انگیسی یا ایتالیایی آماده کنید و آن‌ها را به کنسولگری ایتالیا تحویل دهید. در این حالت باید ویزای سرمایه گذاری را تقاضا کنید. مدارک ذکر شده شامل موارد زیر هستند؛

 • کپی Nulla Osta به اضافه تحویل اصل تمامی اسناد ذکر شده در بالا
 • اثبات اینکه در ایتالیا دارای محل مناسب برای اقامت هستید.
 • ارائه عکسی از خودتان به اندازه پاسپورت
 • پاسپورت معتبر
 • اثبات اقامت در کشور خودتان
حتما بخوانید:  مهاجرت و اخذ اقامت سوئد از طریق تحصیل در سال 2021

مدت اعتبار ویزای سرمایه گذاری

زمانی که شما موفق به کسب ویزای سرمایه گذاری ایتالیا می‌شوید، به این معناست که به مدت 2 سال اجازه اقامت دارید و اعتبار آن پس از این مدت به اتمام می‌رسد. اما در این دو سال چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ اول اینکه باید قبل از 60 روز آخر مانده به اتمام انقضاء ویزا، درخواست خودتان را مبنی بر تمدید آن ارائه کنید تا بررسی شود. این بررسی توسط کمیته ویزای سرمایه گذاری انجام می‌گیرد و در طی آن تصمیم می‌گیرند که آیا شما توانسته‌اید در این مدت کمک‌های مالی را حفظ کنید یا خیر؟
اما کار منطقی‌تر و عاقلانه‌تر این است که در دو سالی که در اختیار دارید، پیگیر کارهای مربوط به کسب مجوز اقامت دائم خود باشید.

احتمال تبدیل ویزای سرمایه گذاری به تابعیت ایتالیا

زمانی که مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری مطرح می‌شود، این سوال پیش می‌آید که آیا این ویزا ممکن است به تابعیت همیشگی تبدیل شود؟ پاسخ بله است. زمانی که شما حداقل به مدت ۱۰ سال در کشور ایتالیا زندگی کنید، به راحتی می‌توانید برای کسب حق شهروندی و دریافت تابعیت ایتالیا درخواست دهید. در این حالت شما می‌توانید از تمامی جابجایی و کار در اتحادیه اروپا، حق رای و… بهره‌مند شوید. همچنین فرزندان شما نیز می‌توانند همین تابعیت شما را داشته باشند.

از مبدا تا مقصد با ما

هرچند که در این مطلب تمرکز ما بر روی مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری بود، اما در واقع ما از صفر تا صد مهاجرت به تمام کشورهای مهم را برای شما توضیح خواهیم داد. کافیست که ما را دنبال کنید تا از مطالب بروز و مطابق با قوانین جدید کشورهای مختلف مطلع شوید و برای مهاجرت موفق در مسیر درستی قرار بگیرید. همچنین اگر سوالی در این زمینه دارید، می‌توانید از طریق کامنت یا تماس با مشاوران ما به اطلاعات کامل دسترسی پیدا کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.