مهاجرت به روسیه و شرایط اخذ اقامت روسیه در سال 2021

0

در این مقاله به مهاجرت به روسیه و شرایط اخذ اقامت روسیه خواهیم پرداخت.

کشور روسیه جایگاه سوّم، بیشترین تعداد مهاجران در کل دنیا را دارد. از سال 2015، جمعیت خارجی کشور روسیه (افرادی که به کشور روسیه مهاجرت کرده اند) به حدود 11.6 میلیون نفر رسیده است.

این رقم را می توان گفت به منزله این است که حدود 8 درصد از جمعیت کشور روسیه را متولدینی که خارجی هستند تشکیل می دهند.

اگر قصد دارید، به روسیه سفر یا مهاجرت کنید، دانشتن شرایط زندگی در روسیه از مواردی است که باید قبل از سفر از آن آگاهی داشته باشید، در ادامه مقاله شرایط زندگی در کشور روسیه را بررسی می کنیم.

آیا روسیه برای مهاجرت خوب است؟

یکی از مسائلی که برای مهاجرت به هر کشوری باید در نظر داشته باشیم، شاخص کیفیت زندگی در آن کشور است.

در حقیقت برای تعیین کیفیت زندگی در یک منطقه، شاخص های متنوعی در نظر گرفته می شود. هر یک از آن ها با توجه به خروجی هایی حاصل از تحقیقات مختلف ارزش گذاری می شوند.

اما شاخص کیفیت زندگی در کشور روسیه ارزشی معادل 103.61 دارد. این میزان نشان دهنده کیفیت متوسط رو به ضعیف است. شاخص زندگی، این کشور هم دارای ارزشی بین 0 تا 240 است.

با توجه به نوسانات ارزشی در کشورمان یکی دیگر از مسائلی که قابل بررسی است، هزینه های زندگی است.

واحد پولی کشور روسیه روبل است، هر یک دلار آمریکا برابر با 73.94 RUB است.

در سال 2019 قیمت کالاهای بسیاری در روسیه بیش از حد افزایش یافته است. دلیل آن این است که روس ها می توانند بسیاری از خریدهای خود را در لندن، پاریس، برلین و دیگر پایتخت های اروپایی انجام دهند.

تمام اجناسی که در روسیه خریداری یا فروخته می شوند، همه تنها با روبل یا واحد پول روسیه پرداخت می شوند. در این کشور بدون روبل نمی توانید هیچ کاری انجام دهید.

چگونه به روسیه مهاجرت کنیم؟

برای مهاجرت به روسیه ابتدا باید راه های مهاجرت به این کشور را بشناسیم. سپس با توجه به شرایط خودتان می توانید بهترین روش مهاجرت به روسیه را انتخاب کنید، در ادامه مقاله روش های متداول مهاجرت به روسیه را بررسی می کنیم.

مهاجرت به روسیه و اخذ اقامت روسیه از طریق کار

داشتن یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در روسیه از الزامات جهت اخذ ویزای کاری این کشور است.

این ویزا بر اساس اینکه مجوز کار در روسیه، اشتغال و دعوت رسمی جهت کار داشته باشید، در روسیه صادر شود. شرکتی که قصد استخدام در آن را دارید، با در اختیار داشتن مجوز اقدام به استخدام اتباع خارجی کرده باشد، مدت اعتبار این ویزا از سه ماه تا یک سال با چند ورودی، به شرح زیر می باشد:

ویزای ورودی:

این ویزا برای مدت 90 روز معتبر می باشد. این نوع ویزا مطابق با دعوت نامه کاری از طرف سفارت روسیه صادر خواهد شد که بر اساس آن، اجازه کار صادر خواهد شد.

ویزای ورودی مجدد:

این نوع ویزا بر اساس ویزای ورودی اولیه از طرف دفتر پلیس مهاجرت کشور روسیه صادر خواهد شد که بیش از 1 سال اعتبار خواهد داشت.

مجوز کار برای متخصصان بسیار واجد شرایط:

برای اشخاص ماهر و تخصص بالا این نوع ویزا که به مدت ۳ سال اعتبار دارد، صادر می شود و یکی از شروط آن به این شکل است که قرارداد آنها با کارفرما از درآمد سالانه ۱ میلیون روبل بیشتر باشد. ظرف ۲ هفته این مجوز کار، صادر می‌شود.

حتما بخوانید:  قیمت و خرید ملک، خانه و آپارتمان ارزان در ترکیه - فروش خانه در ترکیه

ویزای ترانزیت

این ویزا به افراد اجازه می دهد تا به جهت شغل یا شرایط خاص از روسیه عبور نمایند، اما این ویزا اجازه اقامت روسیه را در پی نخواهد داشت.

اقامت تحصیلی روسیه

بدون شک یکی از اصلی ترین دلایل مهاجرت به کشور روسیه در سال های اخیر، تحصیل در این کشور است.

تحصیل در روسیه به صورت کاملا حضوری و تمام وقت می باشد. زبان رسمی دانشگاه های این کشور روسی است، اما امکان تحصیل به زبان انگیسی نیز وجود دارد.

فرد متقاضی باید به یکی از دانشگاه‌های مورد نظر درخواست بفرستد و در صورت پذیرش و دریافت دعوت نامه از این دانشگاه، ویزای تحصیلی این کشور را دریافت نماید. این ویزا فقط برای خود فرد صادر می‌شود، پس از اخد ویزای تحصیلی باید به سفارت مراجعه کنید.

افرادی که تمایل دارند در دوره های مقدماتی پذیرش بگیرند و شرکت کنند، باید در نظر داشته باشند که از چند ماه قبل باید برای ثبت نام خود اقدام کنند. در صورتی که تعداد دانشجویان به تعداد مورد نظر برسد کلاس ها از ماه سپتامبر شروع می شود.

افرادی که تمایل دارند در دوره های اصلی از دانشگاه پذیرش بگیرند باید قبل از ماه مارس اقدام کنند زیرا پذیرش دانشگاه برای این دوره ها در ماه های مارس، اگوست و ژانویه می باشد. شروع دوره های اصلی از اول ماه سپتامبر است.

یکی از نکاتی برای اخذ اقامت تحصیلی در روسیه باید در نظر داشت، هزینه های زندگی دانشجویی در این کشور است. هزینه های تقریبی یک زندگی دانشجویی در این کشور به شرح زیر می باشد:

 • هزینه تقریبی خوابگاه: بین 50 تا 250 دلار بصورت ماهیانه
 • هزینه تقریبی رفت و آمد: حدود 10 دلار در ماه (با داشتن کارت دانشجویی)
 • هزینه هزینه خوراک: ماهیانه بین 100 الی 300 دلار

شرایط اختصاص بورسیه تحصیلی در روسیه

هرسال ۱۵ هزار بورسیه به دانشجویان خارجی توسط این کشور اعطا می شود. دولت کشور روسیه هرسال بودجه ی مشخصی به دانشگاه ها می دهد تا دانشجویان خارجی را از سایر کشورها جذب کنند که این امر باعث بالا رفتن رتبه دانشگاه ها می شود. اعطا این بورسیه ها به داوطلبان بین المللی این فرصت را می دهد تا بتوانند به صورت رایگان و بدون نیاز به مدرک زبان در تمامی مقاطع پزشکی، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در دانشگاه های معتبر و مشهور کشور روسیه به زبان روسی و یا انگلیسی تحصیل کنند.

دانشجویانی که بورسیه تحصیلی روسیه را دریافت می کنند، بنا به شرایط بورسیه ای که به دانشجو تعلق گرفته است، ممکن است تمام و یا بخشی از هزینه های زندگی دانشجو را پوشش دهد. هزینه های زندگی برای یک دانشجو در روسیه بین 300 تا 500 دلار بسته به سبک زندگی دانشجو به صورت ماهیانه می باشد.

در نظر داشته باشید که هزینه اختصاصی (به عنوان بورسیه) برای هر دانشجو در حدود 1500 روبل می باشد.

اقامت در روسیه از طریق سرمایه گذاری:

برای دریافت اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری، فرد متقاضی باید یک طرح جدید و خوب برای کار ارائه دهد. یکی از موارد مهم این است که طرح تولیدی نباید مرتبط با واردات و صادرات باشد.

در جهت دریافت مجوز مربوط به اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری، لازم است موارد زیر رعایت شود:

 • باید یک طرح تولیدی ارائه و مجوز مربوط به آن ارائه شود.
 • حداقل دو میلیون روبل به صورت سالانه مالیات پرداخت شود.
 • با این روش، ابتدا اقامت دائم و سپس تابعیت کشور روسیه به فرد داده می شود.
حتما بخوانید:  مهاجرت مدیران بازرگانی به کانادا: روش‌ها و شرایط (2021)

مهاجرت به روسیه از طریق ثبت شرکت

مهاجرت به روسیه از طریق ثبت شرکت، یکی از گزینه های انتخابی ایده آل به شمار می آید، مهم ترین فاکتور برای دریافت این نوع اقامت، داشتن یک بیزینس پلان قوی و واقعی می‌باشد. متقاضیان ثبت شرکت در روسیه می توانند، یکی از انواع شرکت های زیر را تاسیس کنند.

انواع شرکت‌های تجاری در روسیه:

 • شرکت با مسئولیت محدود
 • شرکت سهامی خاص
 • شرکت سهامی عام
 • نمایندگی/ شعبه
 • کارآفرینی فردی (جواز کسب)

از میان انواع شرکت‌ها، مناسبت‌ترین نوع شرکت در روسیه برای ایرانی‌ها، شرکت با مسئولیت محدود است.

برای ثبت شرکت در روسیه سرمایه ای حداقل 10000 روبلی باید داشته باشید تا به هنگام افتتاح حساب در یکی از بانک های معتبر روسیه، قسمتی از سرمایه خود را سپرده گذاری و بخش دیگر آن را در حساب پس انداز خود واریز نمایند. متقاضیان بایستی اطلاعات کاملی از جمله نام شرکت به زبان روسی و انگلیسی، نوع شرکت، فعالیت شرکت و همچنین آدرس کامل شرکت خود را به هنگام مهارت به این کشور مطرح نمایند.

ویزای همراه روسیه با ثبت شرکت: بعد از تاسیس شرکت و اخذ اقامت موقت 1 ساله نفر اصلی می تواند برای ویزای خانواده خود درخواست دهد. ویزای همراه با ارائه ترجمه شناسنامه و ارائه ازمایش ایدز و هپاتیت بررسی شده است. برای همه اعضاء خانواده صادر می شود.

اقامت روسیه از طریق ازدواج

افرادی که از طریق ازدواج به این کشورمهاجرت می کنند می توانند با شهروندان روسی ازدواج کنند. از امتیازات آنان برخوردار شوند. این کشور با درخواست اقامت و صدور مجوز کار برای این فراد موافقت می نماید.

برای اخذ اقامت کشور روسیه باید طرفین ازدواج، باید تمکن مالی خود را به دولت روسیه ثابت کنند و همچنین باید واقعی بودن رابطه خود را به کشور روسیه ثابت کنند، زیرا طبق قانون فدرال روسیه زوجین نباید صرفا به قصد اخذ اقامت با یک دیگر ازدواج کنند و این موضوع بار ها چک میشود و حتی در دوران بعد از ازدواج نیز دولت روسیه از سلامت رابطه اطمینان حاصل می کند و هر نقصی می تواند منجر به صلب تابعیت و حتی اقامت شما شود.

داشتن ملک، چه به نام همسر چه به نام خود، در گرفتن پراپیسکا (آدرس رسمی) تاثیر مثبت دارد. هر سال باید حداقل ۶ ماه را در روسیه بمانید.

پروسه ثبت ازدواج و اخد اقامت از طریق ادارات محلی مربوط به امور مهاجرتی وزارت داخله این کشور انجام می شود. هم چنین فرد می تواند امور مربوط به اقامت خود را از طریق کنسول یا ماموریت دیپلماتیک روسیه در کشور خود انجام و پیگیری نماید.

ادارات ذیربط باتوجه به مدارک ارائه شده توسط شخص متقاضی از مراکزی دیگر هم چون موسسات روسی و سازمان های دولتی شامل: دفتر ثبت ازدواج، FSB، ادارات مالیاتی، موسسات تامین اجتماعی، ادارات بهداشت، وزارت داخله و سایر نهادها استعلام می نمایند. سپس برای جمع آوری اطلاعات مدت زمان 2 ماه فرصت می گذارند.

کل این پروسه، از زمان ازدواج تا اخذ تابعیت روسیه، حداقل ۴ سال زمان می‌برد، البته داشتن فرزند، این پروسه را تسهیل می‌کند.

ویزای تولد فرزند روسیه

طبق ضوابط کشور روسیه، در صورتیکه تنها یکی از والدین نیز از شهروندان روسیه باشد، تابعیت این کشور به فرزند آن ها ارائه خواهد شد.

این امکان در صورتی مهیا است که تابعیت فرد دوم نامشخص بوده و یا مفقود باشد.

حتما بخوانید:  مهاجرت به هلند از طریق تحصیل در سال 2021

مکان تولد فرزند تنها در یک صورت دارای اهمیت می باشد؛ زمانی که یکی از والدین از اتباع روسیه بوده و دیگری دارای ملیت سایر کشورها می باشد.

در این شرایط اگر فرزند آن ها در خاک روسیه متولد شده باشد، مجاز به دریافت حقوق شهروندی این کشور خواهد بود.

اقامت روسیه از طریق ویزای بازنشستگی

کشورهای متعددی در سر تا سر جهان سالانه برای متقاضیان ویزای بازنشستگی صادر می کنند.

افراد می توانند با اثبات مواردی از جمله تمکن مالی و سلامتی خود، موفق به اخذ این ویزا گردند.

مهاجرت در دوران بازنشستگی انتخاب برخی افراد جهت بهره وری بهتر از این دوران بوده و این روش امکاناتی از جمله مالیات و هزینه های زندگی پایین و سیستم بهداشتی و درمانی مجهز را در اختیار افراد قرار می دهد، اما طبق آخرین آمار به دست آمده از منابع معتبر، دولت روسیه ویزایی تحت عنوان ویزای بازنشستگی ارائه نمی کند و شما نمی توانید برای مهاجرت به روسیه از این طریق اقدام کنید.

اقامت روسیه از طریق سهمیه دولتی

هر سال در اواسط ماه فوریه، دولت روسیه اقدام به توزیع سهمیه دولتی به علاقه مندان به اقامت در روسیه می کند که تعداد این سهمیه ها محدود می باشد.

سهمیه (Kvota) به نوعی شبیه سیستم لاتاری آمریکاست.این نکته را در نظر داشته باشید، که دریافت این سهمیه بدلیل حجم انبوه مراجعه کنندگان و تعداد محدود سهمیه های دولتی بسیار مشکل می باشد.

اقامت روسیه از طریق ویزای همراه:

اگر بستگان نزدیک (همسر، فرزند زیر 18 سال، کودکان معلول 18 ساله و وابسته) با شما مسافرت می کنند. شما می توانید درخواست ویزای خانواده خود را با اخذ ویزای خود بر اساس دعوتنامه ویزا خود درخواست کنید. زمان پردازش و هزینه ویزای خانوادگی متعلق به نوع ویزا سر خانوار «و در سن اعضاء خانواده همراه است. (کنسولگری و برخی از هزینه های اجباری دیگر به افراد زیر سن قانونی پرداخت نمی شود). زمان لازم برای صدور ویزا به اعضاء خانواده برابر است با زمان لازم برای صدور ویزا به» سرپرست خانوار.

مشکلات مهاجرت به روسیه چیست؟

مهاجرت به روسیه مانند هر کشور دیگری سختی ها و دشواری های خود را دارد. از جمله مهم ترین معایب اقامت و زندگی در این کشور می توان به آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم سخت و دشوار مردم روس، طبیعت سرد مردم روسیه و عدم صمیمیت آن ها، بالا بودن قیمت مواد غذایی و سختی یادگیری زبان روسی را نام برد. علاوه بر این موارد سردی آب و هوا در بیشتر روزهای سال و شرکت در دوره آمادگی زبان روسی برای تحصیل در دانشگاه های زبان روسی را نیز می توان به عنوان دشواری های زندگی در کشور روسیه به شمار آورد.

سخن آخر

یک نکته را به دقت توجه نمایید وقتی صحبت از مهاجرت به روسیه است، یعنی در ابتدا اقامت در وضعیت موقت قرار دارد و به این معنی نیست که فرد به محض ورود اقامت دائم این کشور را اخذ می‌نماید. شما با مهاجرت به روسیه تا زمانی که در لیست اقامت موقت قرار دارید، از حقوق شهروندی برخوردار نخواهید بود.

اگر سوالی دارید که پاسخ آن را در متن مقاله پیدا نکردید، با کارشناسان ما مشورت کنید و بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

همچنین می توانید از طریق کامنت ها، با ما در ارتباط باشید، صمیمانه منتظر کامنت های با ارزش شما هستیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.