دانشگاه مک مستر

دانشگاه مک مستر

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

دانشگاه مک مستر

دانشگاه مک مستر در سال 1887 توسط سناتور ویلیام مک مستر در تورنتو تاسیس شد. این دانشگاه بعداً در سال 1930 به همیلتون انتقال پیدا کرد. هدف دانشگاه مک مستر ایجاد جهانی روشن تر، پیشبرد سلامت و رفاه جامعه و خدمت به جوامع محلی و جهانی از طریق بورس تحصیلی و یادگیری است.

دانشگاه مک مستر با بیش از 130 سال قدمت، یکی از بهترین دانشگاه های تحقیقاتی کانادا به شمار می رود. با توجه به پیشرفت رتبه دانشگاه مک مستر در سایت های رتبه بندی، می توان به این مهم دست یافت که با تحصیل در این دانشگاه می توان از پیشبرد و پیشرفت تحصیلی لذت برد. دانشگاه مک مستر به عنوان پر تحرک ترین دانشگاه توسط منبع تحقیق اطلاعات در سال 2019 نامگذاری شده است. این دانشگاه به دلیل تحقیقات زیادی که انجام داده است، جایزه های بیشماری را دریافت کرده است.

این دانشگاه از چهار پردیس منطقه ای شامل مرکز شهر همیلتون، نیاگارا، کیچنر-واترلو و برلینگتون تشکیل شده است. پردیس اصلی دانشگاه مک مستر در محله West Dale، همیلتون، در ایالت اونتاریو واقع شده است. هر دانشکده در دانشگاه دارای هیئت نمایندگی دانشجویی خاص خود است به طوری که بیش از 300 سازمان و باشگاه وجود دارد که توسط دانشجویان تحت پوشش حوزه های علمی، ورزشی و اجتماعی فعالیت می کنند.

دانشگاه مک مستر میزبان دانشجویان بین المللی از 120 کشور جهان است. در حال حاضر در حدود 26 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. از تعداد در حدود 5 هزار دانشجو به دانشجویان بین المللی اختصاص دارد. با توجه به شرایط تحصیل در این دانشگاه، بیشتر دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به تحصیل می پردازند. از همین رو 27 درصد دانشجویان در مقطع کارشناسی و 73 درصد دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به تحصیل می پردازند.

 

دانشگاه مک مستر

دانشکده های دانشگاه مک مستر

دانشگاه مک مستر  شش دانشکده از جمله دانشکده های علوم بهداشتی، علوم، علوم انسانی، علوم اجتماعی و مهندسی و دانشکده بازرگانی را ارائه می دهد. همچنین بیش از 70 موسسه تحقیقاتی در آن جای گرفته است. برنامه های دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی مک مستر در جهان مشهور  هستند و هر یک از شش دانشکده و دانشکده های حرفه ای متعهد به رعایت میان رشته ای و رویکردهای پیشگامان آموزش و پژوهش هستند.

 • دانشکده بازرگانی: رشته‌ های حسابداری، امور مالی، مدیریت و منابع انسانی، سیستم‌ های اطلاعاتی، بازاریابی و مدیریت استراتژیک، مدیریت عملیات، مدیریت بازرگانی

 • دانشکده علوم: رشته‌ های بیوشیمی و علوم زیست پزشکی، بیولوژی، شیمی و بیولوژی شیمی، جغرافی و علوم زمین، ریاضیات و آمار، فیزیک و نجوم، روانشناسی، علوم اعصاب و رفتار، علوم و مهندسی محاسبات، علوم تابش
 • دانشکده علوم اجتماعی: رشته‌ های انسان‌ شناسی، اقتصاد، مطالعات محیط زیست و جغرافیا، مطالعات بومی، مطالعات کار، علوم سیاسی، روانشناسی، علوم اعصاب و رفتار، جامعه شناسی، مطالعات مذهبی، روانشناسی جامعه، محیط زیست و بهداشت
 • دانشکده علوم انسانی: رشته های هنر، تاریخچه هنر، مطالعات زنان، موسیقی، علوم شناختی زبان، مطالعات ارتباطات، مطالعات فرهنگ و زبان انگلیسی، زبان فرانسه، تاریخ، فلسفه سیاسی و حقوق، زبان شناسی، مولتی مدیا، مطالعات صلح، فلسفه، تئاتر و مطالعات فیلم
 • دانشکده مهندسی: رشته‌ های مهندسی شیمی، مهندسی عمران، کامپیوتر و نرم افزار، مهندسی برق و کامپیوتر، مهندسی فیزیک، علوم مواد، مهندسی مکانیک، مهندسی زیست پزشکی، مهندسی تکنولوژی، مهندسی و مدیریت، مهندسی و جامعه، مهندسی زیست پزشکی و علوم بهداشت
 • دانشکده علوم بهداشتی: رشته‌ های پرستاری، علوم توان‌ بخشی، مامایی، پزشکی، علوم بهداشت، بهداشت الکترونیک، علوم اعصاب، مهندسی زیست پزشکی، مدیریت بهداشت و سیاست بهداشت، اپیدمیولوژی بالینی
حتما بخوانید:  دانشگاه ساسکاچوان

 

دانشکده های دانشگاه مک مستر

برترین رشته های تحصیلی

تنوع رشته های تحصیلی و ارائه دوره های بسیار به عنوان یکی از برترین مزایای تحصیل در دانشگاه مک مستر به شمار می رود. این نکته سبب می گردد تا دانشجویان متناسب با رشته های تحصیلی و علاقه مندی خود، با احراز مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در این دانشگاه اقدام نمایند.

رشته پرستاری از معتبر ترین و برترین رشته های تحصیلی دانشگاه مک مستر به حساب می آید. پرستاری به عنوان نقطه قدرت و بهترین رشته تحصیل این دانشگاه قلمداد می شود. از دیگر رشته های برتر McMaster University در سایت QS می توان به موضوعات مرتبط با ورزش، آناتومی و فیزیولوژی، دارو، مدیریت کتابخانه و اطلاعات، الهیات، آمار و احتمالات، ریاضیات، تاریخ و مهندسی شیمی اشاره کرد.

رشته های مطرح شده به عنوان برترین رشته های دانشگاه مک مستر قلمداد می شوند. دانشجویان با تحصیل در این رشته های از شانس بالاتری برای ورود به بازار کار و ارتقا سطح آموزشی خود برخوردار می باشند. لازم به ذکر است که دانشجویان در سایر رشته های تحصیلی هم امکان تحصیل در این دانشگاه را دارا می باشند.

 

برترین رشته های تحصیلی

شرایط اخذ پذیرش دانشگاه مک مستر

درخواست برای اخذ پذیرش در دانشگاه مک مستر یک روش اساسی 5 مرحله ای است که با تحقیق اولیه برنامه ها در وب سایت دانشگاه یا از طریق مراکز اطلاعاتی شروع می شود.

 • اهداف علمی و شغلی خود را بررسی و برنامه ای را که به دنبال آن می باشید، انتخاب نمایید.
 • از طریق OUAC به صورت آنلاین برای اخذ پذیرش اقدام نمایید.
 • برای پیگیری روند پذیرش می توان با Portal Application McMaster به روز شد. به صورت میانگین بعد از بازه زمانی 20 تا 40 روز پس از ارسال مدارک، نتیجه درخواست به دانشجویان ابلاغ می شود.
 • پس از دریافت نامه پذیرش برای مراحل دریافت اقامت و ویزا برنامه ریزی نمایید.
 • در این مرحله می توان شرایط دریافت بورسیه، شروع کلاس ها و ساختار دوره های آموزشی را زیر نظر گرفت.
حتما بخوانید:  معرفی بهترین دانشگاه های کبک کانادا برای تحصیل

تاریخ های مهلت برای اکثر برنامه های ارائه شده توسط مک مستر متفاوت است. علاوه بر این، مهلت مقرر برای متقاضیان داخلی و بین المللی متفاوت خواهد بود. به متقاضیان بین المللی توصیه می شود که درخواست های خود را قبل از موعد مقرر ارسال کنند. این امر به صدور به موقع ویزای دانشجویی کانادا کمک می کند. به متقاضیان توصیه می شود قبل از اقدام، یک بار با مراجعه به صفحه دوره های آموزشی، مهلت تعیین شده را بررسی کنند. در صورت پر شدن کرسی ها ممکن است دانشگاه مک مستر مراحل درخواست یک دوره خاص را قبل از مهلت مقرر ببندد. علاوه بر این، مهلت های ارائه مدارک پشتیبان مورد نیاز همراه با برنامه ممکن است از مهلت درخواست برخی از برنامه ها متفاوت باشد.

 

شرایط اخذ پذیرش دانشگاه مک مستر

مدارک مورد نیاز

دانشجویان با توجه به زمان بندی های ددلاین دانشگاه می بایست در زمان مقرر، مدارک مورد نیاز را برای دانشگاه ارسال نمایند. این روند از طریق سایت دانشگاه و به صورت نسخه اینترنتی صورت می گیرد. از همین رو با مراجعه به وب سایت رسمی دانشگاه می توان مدارک مورد نیاز را تهیه و تنظیم نمود. از معمول ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های کانادا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سوابق تحصیلی:  ارائه سوابق تحصیلی به همراه ریز نمرات برای دریافت پذیرش از دانشگاه
 • مدرک زبان: ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی متناسب با مقطع و رشته تحصیلی. مدرک آیلتس و یا تافل به عنوان مدارک معتبر برای دانشگاه مک مستر به حساب می آیند. سطح مورد نیاز در آزمون آیلتس نمره 6.5 در نظر گرفته شده است.
 • توصیه نامه: دانشجویان برای تایید سطح علمی ملزم به ارائه 2 توصیه نامه از اساتید قبلی خود برای ارائه به دانشگاه می باشند.
 • انگیزه نامه: انگیزه نامه به دانشجویان کمک می کند تا در میان سایر دانشجویان دیگر از شانس بالاتری برخوردار باشند.
 • GRE و GMAT: در برخی از رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و در بسیاری از رشته های تحصیلی در مقطع دکتری ارائه نمرات مناسب در آزمون های GRE و GMAT به عنوان نکته مثبت در رزومه قلمداد می شود.
حتما بخوانید:  دانشگاه مانیتوبا

 

مدارک مورد نیاز

هزینه های تحصیل در دانشگاه مک مستر

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه مک مستر کانادا ملزم به پرداخت هزینه می باشند. متوسط هزینه های تحصیل در دوره های کارشناسی به مراتب بالاتر از هزینه های تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می باشد. این میزان هزینه به رشته های تحصیلی انتخابی بستگی دارد. از همین رو نمی توان یک شهریه واحد را برای تمامی رشته های تحصیلی در دانشگاه مک مستر عنوان کرد. به صورت کلی متوسط هزینه های تحصیل در این دانشگاه به شرح زیر می باشد:

 • دوره های کارشناسی: سالانه بین 25 تا 33 هزار دلار کانادا
 • دوره های کارشناسی ارشد: سالانه بین 8 تا 17 هزار دلار کانادا

هزینه های زندگی

یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار در انتخاب یک کشور برای ادامه تحصیل، میزان هزینه های زندگی است. با توجه به قرار گیری دانشگاه مک مستر ایالت اونتاریو، میزان هزینه های زندگی از متوسط هزینه ای زندگی در کانادا به مراتب بالاتر می باشد. دانشجویان برای زندگی در این شهر ملزم به پرداخت ماهانه 1400 تا 1700 دلار برای تامین هزینه های جاری زندگی هستند.

 

هزینه های تحصیل در دانشگاه مک مستر

 

بورسیه های تحصیلی

دانشگاه مک مستر با توجه به شهریه و هزینه های زندگی، بورسیه های تحصیلی متعددی را ارائه می دهد که آن ها با احتساب شایستگی و مبتنی بر نیاز هستند. برای بورس تحصیلی مبتنی بر نیاز، دانشجو باید تا 30 ژوئن در برنامه کمک دانشجویی اونتاریو (OSAP) ثبت نام کند. این برنامه برای دانشجویان تمام وقت و نیمه وقت وام و کمک هزینه اعطا می کند. این بودجه می تواند برای تأمین هزینه های زندگی، کتاب، اجاره خانه یا هر نوع نیاز دیگر در طول اقامت شما در McMaster استفاده شود.

 

بورسیه های تحصیلی

 

حق کار دانشجویی

دانشجویان برای تامین هزینه های تحصیل در دانشگاه مک مستر قادر خواهند بود تا با توجه به قوانین کشور کانادا به صورت نیمه وقت مشغول به کار باشند. به صورت معمول بازه قانونی کار برای دانشجویان 20 ساعت در هفته در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که این میزان در تابستان و بین دوره های تحصیلی به 40 ساعت در هفته افزایش می یابد. دانشجویان با درآمد حاصله در کار دانشجویان قادر خواهند بود با بخش عمده ای از هزینه های تحصیلی خود درا پوشش دهند.

 

حق کار دانشجویی

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 19 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 19 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *