ویزای شینگن (Schengen Visa) چیست؟ اخذ ویزای شینگن در کوتاه ترین زمان

132

محدوده شینگن اصطلاحا به مجموعه 26 کشور اروپایی گفته می‌شود که مطابق با عهدنامه شینگن، شهروندان کشورهای عضو این معاهده برای تردد و مسافرت به سایر کشورهای حوزه شینگن نیازی به پاسپورت و یا ویزا نخواهند داشت. شهروندان سایر کشورها برای مسافرت یا تردد به کشورهای حوزه شینگن به ویزای شینگن نیاز خواهند داشت.

بستگی به هدف از مسافرت، ویزای شینگن در انواع متفاوتی ارائه می‌شود که نوع ویزای شینگن مدت اعتبار و نحوه‌ی تردد به حوزه شینگن را مشخص خواهد کرد. بطور کلی ویزای شینگن به سه دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شود:

  • ویزای اتحادیه‌ی شینگن (Uniform Schengen Visas)
  • ویزای اعتباری منطقه‌ محدوده (Limited Territorial Validity Visas)
  • ویزای ملی  (National Visas)

ویزای اتحادیه‌ی شینگن (USV)

ویزای اتحادیه شینگن همان ویزای توریستی اروپاست که خود به سه دسته‌ی A , B , C تقسیم می‌شود. تفاوت این 3 دسته بندی در مدت زمان اقامت آن‌هاست. دارندگان ویزای اتحادیه شینگن می‌توانند هر 6 ماه حداکثر به مدت 90 روز به کشورهای حوزه‌ شینگن سفر کنند و در آنجا اقامت داشته باشند.

ویزای شینگن نوع A

ویزای نوع A کوتاه مدت ترین نوع ویزای شینگن است که درواقع همان ویزای ترانسفر فرودگاهی می‌باشد. دارندگان ویزای نوع A می‌توانند از کشورهای حوزه‌ی شینگن پرواز خود را تغییر دهند و به کشوری خارج از حوزه‌ی شینگن مسافرت کنند. دارنده‌ی این نوع ویزا به هیچ عنوان اجازه‌ی خروج از فرودگاه را نخواهد داشت.

ویزای شینگن نوع B

ویزای نوع B، ویزای ترانزیتی است که دارنده‌ی این نوع ویزا به همراه پاسپورت می‌تواند با در اختیار داشتن آن به مدت زمان 5 روز از کشورهای حوزه‌ی شینگن عبور کند.

ویزای شینگن نوع C

این نوع ویزا در واقع همان ویزای کوتاه مدت شینگن است که در صورت تایید درخواست متقاضی از کشورهای حوزه شینگن برای مدت زمانی مشخص صادر می‌شود. عمدتا ایرانیان از این ویزا جهت مسافرت در حوزه شینگن استفاده می‌کنند. ویزای شینگن نوع C در سه دسته صادر می‌شود:

یک بار ورود: در این نوع ویزا همینطور که از ‌نام آن مشخص است، دارنده‌ی ویزا فقط مجاز به یک بار ورود به محدوده شینگن است و در صورتی که محدوده شینگن را ترک کند قادر به بازگشت مجدد نخواهد بود، حتی اگر مدت اعتبار ویزا به اتمام نرسیده باشد.

ویزای دوبار ورود: در این نوع ویزا، شخص دارنده‌ ویزای شینگن می‌تواند دوبار به کشورهای حوزه‌ شینگن وارد شود، البته ورود دوباره فقط در بازه زمانی و اعتبار مشخص شده در ویزا امکان پذیر است.
ویزای مولتی شینگن یا چند بار ورود: دارنده‌ی ویزای مولتی شینگن می‌تواند به دفعات بدون محدودیت به کشورهای حوزه‌ شینگن وارد یا خارج شود و تنها محدودیت این نوع ویزا‌ مدت زمان اقامت آن است که شخص دارنده ویزا می‌تواند به مدت زمان 90 روز از هر 6 ماه در کشوهای حوزه شینگن اقامت کند و پس از پایان اعتبار 90 روزه باید کشورهای محدوده شینگن را ترک کند.

ویزای شینگن - موسسه حقوقی مهاجرتی رهپویان مهاجر آتی نگر
ویزای شینگن – موسسه حقوقی مهاجرتی رهپویان مهاجر آتی نگر

ویزای اعتبار محدوده شینگن

ویزای (LTE) یا اعتبار منطقه‌ای تحت شرایط ویژه و خاص صادر می‌شود و شخص دارنده‌ی ویزای اعتبار محدوده شینگن فقط قادر در کشور یا کشورهای درج شده در ویزا تردد نمایند و اجازه ورود به دیگر کشورهای محدوده‌ی شینگن را نخواهند داشت. این ویزا بیشتر تحت شرایط بشر دوستانه صادر می‌شود.

ویزای ملی شینگن یا نوع D

ویزای ملی شینگن برای افرادی که قصد تحصیل یا کار در کشورهای حوزه شینگن را داشته باشند یا اشخاصی که به دلایل معین قصد اقامت طولانی مدت را داشته باشند صادر می‌شود. این افراد باید اثبات کنند که پس از پایانمدت اقامتشان به کشور خود باز خواهند گشت. دریافت ویزا ملی شینگن دشوارتر از دیگر نوع ویزاها است و به دو دستته یک بار ورود و چند بار ورود تقسیم می‌شود.

تاریخچه معاهده شینگن

پس از اتمام جنگ جهانی دوم بود که برای اولین بار ایده مجوز تردد بین کشورهای اروپایی مطرح شد. ابتدا در سال 1957 توافق نامه ای بین کشورهای اسکاندیناوی یعنی کشورهای دانمارک، سوئد، نروژ و فلاند امضا شد که مجوزی یکپارچه جهت تردد بین این چهار کشور به رسمیت شناخته شد.
در سال 1985 در روستای شینگن از توابع کشور لوکزامبورک توافقی میان کشورهای فرانسه، هلند، بلژیک، لوکزامبورک و آلمان به امضا رسید و این توافق به معاهده شینگن شهرت یافت.

بر اساس توافق شینگن مرزهای کشورهای عضو برای شهروندان یکدیگر باز شد و تردد مسافران و افرادی که قصد تردد به کشورهای حوزه شینگن را داشتند بسیار تسهیل شد. به مرور دیگر کشوهای اروپایی نیز علاقه خود را به پیوستن به معاهده شینگن نشان دادند و توانستند به کشورهای عضو اضافه شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

سلام برای چت در Whatsapp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید.