ثروتمندترین کشورهای جهان کدام‌اند؟

0

در این مقاله قصد داریم چند کشور ثروتمند جهان رو که، طبق اطلاعات موجود در بانک جهانی دسته بندی شده اند رو به شما معرفی کنیم. طبق این مقاله برای اینکه کشوری در فیلتر ثروتمندترین کشورهای جهان ما قرار بگیره، باید چند فاکتور مهم اعم از تولید ناخالص داخلی آن کشور، درآمد ناخالص ملی یا GNI، امید به زندگی، میزان صادرات و منابع آن کشور رو بررسی کرد. ما سعی داریم شما رو با نوع صادرات کشورها،میزان درآمد ها، تولید و منابع ملی آنها شما رو معرفی کنیم . در این مقاله ما رو همراهی کنید تا شما رو با چند کشور ثروتمند دنیا آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

معرفی ثروتمندترین کشورهای جهان

در دنیا بیشتر ثروت ایجاد شده به وسیله ثروتمند ترین افراد در ثروتمند ترین کشور های جهان انجام می شود . تولید ناخالص داخلی کشور هایی که اطلاعات آنها وجود دارد به 116.7 تریلیون دلار می رسد . تقریبا 93 تریلیون دلار از این ثروت فقط در 25 کشور جهان متمرکز شده است .روش استاندارد برای اندازه گیری اقتصاد یک کشور ، تولید ناخالص داخلی آن کشور است ، اما این روش اندازه گیری کل ثروت تولد شده توسط آن کشور را در بر نمیگیرد . شاخص دقیق تر میزان تولید اقتصادی یک کشور ، در آمد ناخالص ملی یا GNI است . این معیار علاوه بر ثروت ایجاد شده توسط نهاد های وابسته به کشور که در سایر کشور ها فعالیت میکنند ، شامل کلیه فعالیت های اقتصاد درون یک کشور است .ثروتمندترین کشور های جهان تمایل به داشتن اقتاصد پیچیده و متونعی دارند، بسایری از این کشور ها صادرات متنوعی در صنایع مختلف در حوزه های ماننده دارو سازی، یبوتکنولوژی و هوافضا دارند . با این حال برخی از ثروتمند ترین کشورهای جهان، وابسته به یک محصول برای تامین اقتصاد خود هستند. این کشورهای کوچکتر که صنایع متنوعی ندارند، هنوز در ردیف ثروتمندترین کشور دنیا قرار دارند، زیر این کشور ها جز کشور هایی هستند که نفت جهان را کنترل می کنند. هم چنین شایان ذکر است برخی از ثروتمندترین کشورها در میان سالم ترین کشور های جهان قرار دارند، متوسط امید به زندگی در دنیا 72.2 سال است، با این حال در کشورهای ثرتمند جهان، متوسط امید به زندگی حداقل چندین سال طولانی تر است.

ثروتمندترین کشورهای جهان

1- قطر

 • تولید ناخالص داخلی :308.6 میلیارد دلار
 • جمعیت :2.6 میلیون نفر
 • امید به زندگی :78.3 سال

ثروتمند ترین کشور دنیا با سرانه تولید ناخالص ملی 116.799 دلار ، قطر می باشد .ذخایر نفت این کشور جزء کشورهای با بیشترین ذخایر نفتی است .این منبع طبیعی سالانه ده ها میلارد دلار به کشوری با جمعیت کمتر از 3 میلیون نفر درآمد وارد میکند .درآمد حاصل از فروش نفت به دولت کمک میکند تا خدمات و یارانه بیشتری به مردم ارائه دهند . نفت با دربرگرفتن 87% از صادرات کل قطر ،تثریبا کل صادرات قطر را به خود اختصاص داده است . به لطف اقتصاد قوی ،نرخ بیکاری قطر با 0.2 % کمترین نرخ در جهان است.

ثروتمندترین کشورهای جهان

2- ماکائو بخش خود مختارناحیه ای جمهوری خلق چین

 • تولید ناخالص داخلی :65.3 میلیارد دلار
 • جمعیت: 0.6 میلیون نفر
 • امید به زندگی :84.0 سال

ماکائو در سال 1557 میلادی کستعمره پرتغال شد. در 13 آوریل 1987 پرتغال و چین مذاکرات را در مورد وضعیت ماکائو آغاز کردند، سرانجام در 20 دسامبر1999 پرتغال با بازپیوستن ماکائو به چین مشروط به تبدیل ماکائو به یک منطقه اداری، تجاری و بازگانی و الزام چین مبنی بر اعطای خودمختاری اقتصادی و اجتماعی به ماکائو به مدت 50 سال موافقت کرد. فرهنگ ماکائو نیز آمیزه ای از فرهنگ چینی و پرتغالی است. ماکائو در سال 2001 از زمان اجازه رقابت خارجی در صنعت کازینو، به یکی از برترین مقاصد بازی در جهان تبدیل شده و این بخش میلیاردها دلار به اقتصاد این منطقه نسبتا کوچک جلب کرده است. فقط کشوره قطر است با 95.000 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی از ماکائو بالاتر ایستاده است، اقتصاد ماکائو سریعتر از هر کشوری رشد میکند . به طوریکه در بین 25 کشور ثرتمند جهان قرار دارد .اقتصاد منطقه ویژه ماکائو در سال 2017 رشد 9.1 % را تجربه کرده است که تقریبا 3 برابر نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در جهان است.

حتما بخوانید:  کشور فرانسه را بیشتر بشناسیم!

ثروتمندترین کشورهای جهان

3- سنگاپور

 • تولید ناخالص داخلی :480.0 میلیارد دلار
 • جمعیت : 5.6 میلیون نفر
 • امید به زندگی :82.9 سال

سنگاپور که در نوار جنوبی مالزی قرار دارد، یکی از نقاط مهم حمل و نقل است که بیشتر کشورهای آسیا را به سایر نقاط جهان متصل می کند . سنگاپور بزرگترین و تنها فروشنده مدارهای مجتمع یا ریز تراشه ها در جهان است . این مدارها 36 درصد از صادرات سنگاپور را تشکیل می دهد . سنگاپور چون وابستگی زیادی به صادرات فناوری دارد، مقدار زیادی بودجه به ارزش 2.2% از تولید ناخالص داخلی کشور را در تحقیث و توسعه سرمایه گذاری می کند.

ثروتمندترین کشورهای جهان

4- برونئی

 • تولید ناخالص داخلی : 30.8 میلیارد دلار
 • جمعیت : 428.697 نفر
 • امید به زندگی : 77.4 سال

در کشور برونئی نفت، 90 درصد صادرات را به خود اختصاص داده است . این کشور نسبتا کوچک که در جنوب شرقی آسیا قرار داد با سرانه GNI بیش از 76000 دلار که به وسیله منابع ارزشمند خود بدست آورده است به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان تبدیل شده است . در این کشور شهروندان مجبور به پرداخت مالیات نمی باشند و با این وجود از خدمات و یارانه بخش دولتی برخوردار هستند .با این وجود کشور از مشکلات اقتصادی و اجتماعی خود بی بهره نیست . طبق قوانین شرعی در این کشور، شهروندان می توانند به دلیل زنای محصنه (به زنایی گفته می‌شود که یکی یا هر دو طرف، متأهل باشند( سنگسار شده و برای جرایمی مانند سرقت، عضوی از بدن قطع شود . همچنین بروئنی با 9.2 درصد نرخ بیکاری، بالاترین نرخ بیکاری را در بین 25 کشور ثروتمند را دار می باشد.

ثروتمندترین کشورهای جهان

5 – کویت

 • تولید ناخالص داخلی : 271 میلیارد دلار
 • جمعیت : 4.1 میلیون نفر
 • امید به زندگی : 74.8 سال

کویت یکی از پنج کشوری است که دارای سرانه تولید ناخالص داخلی (GNI) بالای 70.000 دلار است . بر خلاف سایر کشورهای دیگر که در ردیف ثروتمندترین کشورهای جهان قرار دارند، کویت اقتصاد متنوعی ندارد . در این کشور، سهم نفت از صادرات بیش از 84 درصد می باشد . کویت یکی از فاسدترین کشورها در این لیست قرار دادرد که احتمالا منجر به پراکندگی نابرابر ثروت حاصل از نفت می شود. کویت در کنار هموطن نفت خیز خود، یعنی عربستان سعودی، تنها کشوری است که در میان ثروتمندترین کشور های جهان قرار دارد . کویت با انقباض اقتصادی 2.9 درصدی، شدیدترین کاهش در تولید ناخالص داخلی در بین 25 کشور ثروتمند جهان داشته است.

ثروتمندترین کشورهای جهان

6- برمودا

 • تولید ناخلص داخلی : 3.3 میلیارد دلار
 • جمعیت :65441 نفر
 • امید به زندگی : 81.4 سال

کشور جزیزه ای برمودا با جمعیت کمتر از 66000 نفر، کم جمعیت ترین کشور برای رتبه بندی در میان ثروتمندترین کشورهای جهان است . ارزش صادرات برمودا بسیار اندک است . این کشور بیشتر به دلیل مشاغل بین المللی مانند شرکت های بیمه و خدمات مالی که در این کشور فعالیت میکنند در میان ثروتمندترین کشور های جهان قرار دارد . این مشاغل حدود 85 % از تولید ناخالص داخلی برمودا را تشکیل می دهند . گردشگری همچنین یک مزیت اقتصادی برای کشور محسوب میشود که سهم زیادی از کل اشتغال را تشکیل می دهد .

حتما بخوانید:  لیست کامل کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

ثروتمندترین کشورهای جهان

7 – امارات متحده عربی

 • تولید ناخالص داخلی : 632.6 میلیارد دلار
 • جمعیت :9.4 میلیون نفر
 • امید به زندگی :77.4 سال

تقریبا نیمی از کل صادرات امارات متحده عربی اشکال نفتی، نظیر نفت خام، تصفیه شده یا گاز است . صادرات این کشور همچنین شامل فلزات گرانبها و موارد معدنی مانند طلا و الماس است . این صادرات ارزشمند باعث شده تا امارات متحده عربی با سرانه GNI 67.758 دلار به یکی از ثروتمند ترین کشورهای جهان تبدیل شود . امارات متحده عربی با بالاترین ثبت نام در مدارس ابتدایی و پایان دوره ابتدایی، دانش آموزان را برای موفقیت در آینده آماده میکند . این کشور همچین با 2.6% نرخ بیکاری در جهان، کمترین نرخ بیکاری در جهان را دارد.

ثروتمندترین کشورهای جهان

8 – نروژ

 • تولید ناخالص داخلی : 342.8 میلیارد دلار
 • جمعیت : 5.3 میلیون نفر
 • امید به زندگی : 82.5 سال

با وجود تولید ناخالص داخلی 342.8 میلیارد دلار، نروژ یکی از کشور های کوچک جهان با 5.3 میلیون نفر جمعیت، دارای یکی از بزرگترین اقتصادی های جهان است . از زمان کشف نفت و گاز دریایی در دهه 1960 میلادی در نروژ، این کشور به یک نیروگاه تولید نفت تبدیل شده است . در سال 2017، نفت بیش از نیمی از صادرات کشور را تشکیل داده بود .در لحاظ بهداشتی، نروژ از بهترین مناطق در جهان است . امید به زندگی در این کشور 82.5 سال است . که بیش از یک دهه بیشتر از متوسط جهانی می باشد.

ثروتمندترین کشورهای جهان

9 – لوکزامبورگ

 • تولید ناخالص داخلی : 55.5 میلیارد دلار
 • جمعیت : 596.336 نفر
 • امید به زندگی :82.7 سال

لوکزامبورگ از نظر وسعت زمینی و جمعیتی با کمتر از 600.000 نفر یکی از کوچکترین کشورهای جهان است . با تولید ناخالص داخلی 55.5 میلیارد دلار، سرانه تولید ناخالص داخلی (GNI) لوکزامبورگ با 65.101 دلار یکی از بالاترین نرخ ها در جهان است . هیچ کشوری در جهان بیشتر از لوکزامبورگ به صادرات متکی نیست . ارزش کل کالاها و خدمات صادراتی برابر با بیش از دو برابر تولید ناخالص داخلی این کشور است . بیشترین صادرات این کشور مربوط به ماشین آلات، آهن و پلاستیک می باشد.

ثروتمندترین کشورهای جهان

10 – هنگ کنگ

 • تولید ناخالص داخلی : 414.3 میلیارد دلار
 • جمعیت :7.4 میلیون نفر
 • امید به زندگی :84.7 سال

هنگ کنگ یک کشور کاملا مستقل نیست، بلکه به مانند ماکائو یک منطقه اداری خاص از چین است . اما این اقتصاد قدرتمند با تولید ناخالص داخلی 414.3 میلیارد دلار و سرانه (GNI) 58.420 دلار می باشد .هنگ کنک علاوه بر اینکه یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است، یکی از سالم ترین کشور ها نیز هست . متوسط امید به زندگی هنگام تولد در این کشور 84.7 سال بیش از 12 سال بیشتر از متوسط جهانی و حدود شش سال بیشتر از ایالات متحده است .هنگ کنگ از اقتصاد متنوعی برخوردار است، و ماشین آلاتی مانند تجهیزات پخش و همچنین فلزات گرانبها و مواد معدنی مانند طلا، نقره و الماس صادر میکند.

ثروتمندترین کشورهای جهان

11 – سوئیس

 • تولید ناخالص داخلی :490.2 میلیارد دلار
 • جمعیت :8.5 میلیون نفر
 • امید به زندگی :83.6

یکی از ثروتمندترین کشور های جهان، سوئیس دارای سرانه تولید ناخالص داخلی (GNI) 58.138 دلار است . اگر چه سوئیس دارای سک اقتصاد نسبتا متنوع است، در صادرات این کشور،طلا بیشترین سهم را تشکیل میدهد.در سال 2017 حدود یک چهارم 285 میلیارد دلار صادرات کشور از طلا بوده است . سوئیس علی رغم اینکه کشوری نسبتا کوچک و دارای 8.5 میلیون نفر جمعیت است، یکی از کشور هایی است که سهم زیادی از طلای جهان را کنترل می کند.

حتما بخوانید:  هزینه های زندگی در کانادا (بروز رسانی 2021)

ثروتمندترین کشورهای جهان

12 – ایالات متحده آمریکا

 • تولید ناخالص داخلی : 17.7 تریلیون دلار
 • جمعیت :325.1 میلیون نفر
 • امید به زندگی :78.5 سال

یکی از ثروتمندترین ملتهای جهان، ایالات متحده آمریکا با بیش از 55.000 دلار سرانه (GNI) است . با چنین رفاه نسبی، ایالات متحده یک مقصد جذاب برای مهاجران بوده. در سال 2017 ایالات متحده آمریکا گزارش کرد که این کشور با پدیرش 4.5 میلیون نفر مهاجر، بالاترین میزان پذیرش مهاجر در بین کل کشور های جهان دارا بوده .بر خلاف تقریبا هر کشوری که در بین ثروتمندترین کشورهای جهان قرار گیرد، ایالات متحده آمریکا اعتماد زیادی به صادرات ندارد . ارزش کل صادرات کالاها و خدمات از ایالات متحده فقط 12.1% از تولید ناخالص داخلی است .کمترین سهم در این لیست و کمترین سهم از صادرات جهان مربوط به ایالات متحده آمریکا می باشد . در میان کشورهای ثروتمند جهان که اطلاعات آنها موجود است، ایالات متحده آمریکا دارای بالاترین سطح نابرابری درآمد است.

ثروتمندترین کشورهای جهان

13 – ایرلند

 • تولید ناخالص داخلی :320.2 میلیارد دلار
 • جمعیت :4.8 میلیون نفر
 • امید به زندگی :82.0 سال

ایرلند یکی از 13 کشوری است که در آن سرانه GNI از 50.000 دلار فراتر رفته است . این کشور همچنین با 7.2% افزایش سالانه در تولید ناخالص داخلی یکی از سریعترین رشد اقتصادی را دارا می باشد .در سراسر جهان، افزایش تولید ناخالص داخلی سالانه کمتر از 3.2 % بوده است .ایرلند اعتمادزیادی به صادرات دارد .بیشترین صادرات ایرلند مواد شیمیایی مانند داروهای بسته بندی شده است . ارزش صادرات آن در واقع بیش از تولید ناخالص داخلی است که این مورد علاوه بر ایرلند تنها در هفت کشور دیگر وجود دارد .ارزش صادرات ایرلند نزدیک به 20 درصد بیشتر از تولید ناخالص داخلی، بیش از 320 میلیارد دلار است.

ثروتمندترین کشورهای جهان

14- عربستان سعودی

 • تولید ناخالص داخلی :1.6 تریلیون دلار
 • جمعیت :32.9 میلیون نفر
 • امید به زندگی :74.7 سال

عربستان سعودی تنها به یک دلیل در میان ثروتمندترین کشور های جهان قرار دارد و آن هم به دلیل وجود منابع زیاد نفت در این کشور است در عربستان نفت بیش از سه چهارم صادرات را به خود اختصاص داده است. هیچ کشوری در جهان وجود ندارد که که به اندازه عربستان سعودی نفت خام صادر کند.در حالی که نفت سودآور است، بدون اقتصاد متنوع، عربستان سعودی در برابر نوسانات قیمت نفت آسیب پذیر است .عربستان سعودی یکی از دو کشوری است که در ردیف ثروتمندترین کشورهای جهان قرار دارد که طی سال گذشته نیز شاهد کاهش تولید ناخالص داخلی بوده است .دیگر کشوری که دارای این وضعیت میباشد،کویت هست که متکی به نفت است . اقتصاد عربستان تقریبا 0.9% منقبض شده است.

ثروتمندترین کشورهای جهان

15- هلند

 • تولید ناخالص داخلی :835.8 میلیارد دلار
 • جمعیت :17.1 میلیون نفر
 • امید به زندگی :81.6 سال

سرانه تولید ناخالص (GNI) ملی هلند، یکی از ثروتمند ترین کشورهای جهان نزدیک به 49.000 دلار است . اقتصاد کشور تا حد زیادی متکی به صادرات است . صادرات این کشور تقریبا 83 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور است .هلند با متوسط امید به زندگی 81.6 سال هنگام تولد، از بهترین نتایج بهداشتی در جهان برخوردار است .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.