اقامت ترکیه از طریق خرید ملک – اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه

0

یکی از ساده‌ترین و سهل‌الوصول‌ترین گزینه‌های مهاجرت برای ایرانیان، اقامت ترکیه است، و یکی از آسان‌ترین روش‌های اخذ اقامت ترکیه و دریافت پاسپورت این کشور، اقامت ترکیه از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری در این کشور است. در این نوشته می‌خواهیم هر آن‌چه درباره اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک لازم است را خدمت‌تان عرض کنیم.

حداقل سرمایه مورد نیاز برای اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

پیش‌شرط اخذ اقامت، تابعیت و پاسپورت ترکیه این است که متقاضی، حداقل مبلغ 250 هزار دلار در این کشور سرمایه گذاری کند. رایج‌ترین روش سرمایه گذاری در ترکیه، خرید ملک است. در این مورد باید به دو نکته‌ی مهم اشاره کرد:

 • الزامی نیست که مبلغ 250 هزار دلار، حتماً صرف خرید یک ملک شود، بلکه متقاضی می‌تواند چندین ملکِ ارزان‌تر خریداری کند. فقط کافی است به اداره ثبت اسناد و املاک ترکیه ثابت نماید که مبلغ مجموع ملک‌های او در این کشور، حداقل 250 هزار دلار است.
 • کلیه‌ی اعضای خانواده‌ی متقاضی (همسر و فرزندان زیر 18 سال) نیز اقامت ترکیه را دریافت خواهند کرد. دریافت تابعیت برای اعضای خانواده، نیازمند ارائه‌ی درخواست جداگانه نیست و خود متقاضی اصلی، با دریافت تابعیت، به طور خودکار، خانواده‌اش نیز تابعیت این کشور را می‌گیرند. فقط کافی است که متقاضی اصلی، هنگام ثبت درخواست خود، مشخصات و مدارک تمام اعضای خانواده‌اش را تحویل دهد. تنها استثنا برای فرزندان بالای 18 سال، فرزندانی هستند که معلول یا از کارافتاده هستند. در این صورت باید متقاضی با ارائه‌ی مدارک پزشکی ثابت کند که فرزند بالای 18 ساله‌اش به تنهایی قادر به مراقبت از خود نیست. در این صورت، به این فرزند نیز اقامت و شهروندی ترکیه اعطا می‌شود.
 • برای اخذ اقامت دائم ترکیه، باید به این نکته توجه داشت که متقاضی اجازه ندارد پس از خرید ملک، تا 3 سال ملک خود در ترکیه را به فروش برساند. پس از 3 سال نیز اگر متقاضی بخواهد ملک خود را بفروشد، قانوناً اجازه این کار را دارد، اما وضعیت شهروندی و تابعیت او دوباره توسط وزارت جمعیت ترکیه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

فرایند اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

فرایند اخذ اقامت دائم ترکیه از طریق خرید ملک به این صورت است که متقاضی می‌بایست پس از خرید ملک، از اداره کل ثبت اسناد و املاک کشور ترکیه، درخواست ارزیابی بدهید. این سازمان، پس از انجام بررسی‌های لازم، یک گزارش ارزیابی و انتقال وجه بانکی صادر می‌کند.

باید در نظر داشت که ارزش املاک مورد نظر، بر اساس قیمت فروش مندرج در صورتحساب فروش ملک مورد نظر و همچنین ارزش بازار تعیین می‌شود. از طرفی باید یک گزارش ارزیابی قیمت نیز به صورت جداگانه برای تایید ارزش ملک مورد نظر تهیه کرد. مجموع مبالغ پرداخت شده برای خرید باید بالاتر از مبلغ مورد نیاز برای دریافت شهروندی باشد. فروش بر اساس آخرین نرخ فروش مؤثر منتشر شده از سوی بانک مرکزی انجام می شود.

این گزارش ارزیابی باید از شرکت‌های رسمی ارزیابی قیمت (که فهرست آن‌ها در وب‌سایت BDDK آمده است) دریافت شود. تاریخ صدور گزارش ارزیابی، باید حداقل باید سه ماه قبل از تاریخ درخواست باشد. این گزارش، تا پایان تمام مراحل اقامت شما معتبر خواهد بود.

پس از تهیه‌ی این گزارش‌های ارزیابی و دریافت تاییدیه‌ی سازمان ثبت اسناد و املاک ترکیه، اجازه‌ی اقامت برای متقاضی صادر می‌شود. سپس این دو گواهی (یعنی گواهی ارزیابی اداره ثبت اسناد و املاک ترکیه و نامه‌ی اجازه‌ی اقامت)، به اداره‌ی کل جمعیت ترکیه ارسال می‌شود تا فرایند صدور اقامت این کشور انجام گردد.

نقش رهپویان مهاجر در این فرایند چیست؟

کلیه‌ی مراحل اخذ اقامت ترکیه، از خرید ملک تا دریافت اقامت، توسط موسسه‌ی رهپویان مهاجر آتی‌نگر با همراهی و همکاری همکاران ترک خود صورت می‌پذیرد، به نحوی که متقاضی، درگیر پیچیدگی‌های اداری اخذ اقامت ترکیه نخواهد شد.

این نکته نیز شایان ذکر است که در هیچ یک از مراحل اخذ تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک، متقاضی نیازی به حضور در هیچ مصاحبه‌ای ندارد.

یکی از سوالاتی که معمولا در این زمینه پرسیده می‌شود، این است که آیا شهروندان همه‌ی کشورها می‌توانند اقدام به اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک کنند؟ در پاسخ باید گفت که دولت ترکیه فقط شهروندان کشورهای ارمنستان و سوریه را از خرید ملک در این کشور منع کرده است و برای بقیه‌ی ملیت‌ها، هیچ منع و محدودیتی وجود ندارد. در واقع، شهروندان ایران هیچ محدودیتی برای خرید ملک و اخذ اقامت و شهروندی ترکیه ندارند.

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

مراحل اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

تمام مراحل اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک را می‌توان چنین خلاصه کرد:

 • خریدار وجه خود را به دفتر فروش پروژه ملکی مورد نظر خود پرداخت می کند.
 • گزارش ارزیابی برای املاک و مستغلات خریداری شده تهیه می شود.
 • در زمان خرید ملک، رسید پرداخت بانکی حداقل 250.000 دلاری دریافت می شود.
 • خریدار و فروشنده در اداره کل ثبت اسناد و املاک ملاقات می کنند و خریدار متعهد می شود که مدت 3 سال ملک مورد نظر را نخواهد فروخت.
 • اسناد توسط اداره کل ثبت اسناد به اداره امور خارجه وزارت محیط و شهرسازی ارسال می شود.
 • وزارت امور خارجه «گواهی انطباق» را صادر می کند. پس از آن، با درج صفحه به اداره کل امور مهاجرت و اداره کل جمعیت و امور شهروندی برای مراحل بعدی ارسال می شود. همچنین یک ایمیل اطلاعاتی برای شخصی که متقاضی تابعیت است ارسال می شود.
 • پس از دریافت گواهی انطباق، درخواست اقامت به مدیریت اداره مهاجرت ارسال می شود. پس از اتمام دوره انتظار، کارت فیروزه‌ایِ دریافت می شود.
 • درخواستی برای شهروندی در اداره کل جمعیت و امور شهروندی استان ارائه می شود.

این مراحل، اندکی پیچیده و زمان‌گیر به نظر می‌رسند، اما موسسه حقوقی مهاجرتی رهپویان مهاجر، با همکاری همکاران ترک خود، تمام این مراحل را به‌راحتی و بدون اتلاف وقت، در کمترین زمان ممکن برای شما به انجام خواهد رساند.

اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک چقدر طول می‌کشد؟

کلیه مراحل اداری و غیراداری، از زمان خرید ملک تا دریافت اقامت ترکیه، در حدود 6 ماه انجام می‌شود. در واقع، روال کلی به این صورت است که ظرف یک هفته، سند ملکِ خریداری‌شده، به نام متقاضی می‌خورد و نهایتاً ظرف 6 ماه، پاسوپورت ترکیه‌ای برای متقاضی صادر می‌گردد. البته بدیهی است که این زمان انتظار، بستگی به تعداد درخواست‌ها و پرونده‌هایی دارد که در همان زمان، به ادارات مربوطه در ترکیه واصل می‌شود. ولی به هر جهت، این زمان، بیش از 6 ماه نخواهد بود.

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

شیوه‌ی انتقال وجه برای خرید ملک در ترکیه

انتقال وجه برای خرید ملک در ترکیه کار سختی نیست. وجه مورد نظر می‌تواند به صورت ارزهای خارجی (دلار و یورو و…) و هم به صورت لیر ترکیه باشد. وجه را می‌توان هم از طریق بانک‌های بین‌المللی انتقال داد و هم از طریق صرافی. فقط باید ثابت کرد که وجه پرداختی، صرفاً بابت خرید ملک از جانب خریدار به حساب فروشنده منتقل شود.

توجه به ارزش واقعی ملک برای اخذ اقامت ترکیه

برای اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک، لازم است که یک متخصصِ رسمی ارزیابی، تایید کند که ارزش واقعی ملکِ خریداری‌شده، بیش از 250 هزار دلار است. پس لازم است متقاضیان، قبل از خرید ملک، با شرکت‌های دارای صلاحیت و مجوز قانونی، مشورت کنند تا مطمئن شوند ملکی که قرار است خریداری کنند، قیمت واقعی‌اش همان است که فروشنده ادعا می‌کند.

موسسه حقوقی – مهاجرتی رهپویان مهاجر، با همکاری همکاران ترکیه‌ای خود، قطعاً می‌تواند شما را در این زمینه، یاری و همراهی نماید.

البته باید متذکر شد که برای انجام مراحل قانونی و تشریفات اداری، اصرار و الزامی به استفاده از خدمات مشاوره و موسسات واسط نیست، اما از آن‌جا که متقاضی، در هر حال قرار است در کشوری اقدام به خرید ملک کند که کشور خودش نیست، همواره توصیه می‌شود برای اطمینان از این‌که هم ملکی با قیمتی واقعی می‌خرد و هم قربانی سوءاستفاده و کلاهبرداری نشود، از مشاوره‌ و خدمات موسسات معتبر و قابل اعتماد استفاده نماید.

آیا با خرید ملک در ترکیه، به طور خودکار شهروند ترکیه می‌شویم؟

پاسخ به سوال فوق منفی است زیرا پس از خرید ملک، متقاضی باید توسط وزارتخانه‌های ذی‌ربط در کشور ترکیه مورد بررسی قرار گیرد تا دولت ترکیه مطمئن شود که متقاضی، تهدیدی برای امنیت ملی این کشور به حساب نمی‌آید. این فرایند نیز زمان‌بر نیست زیرا اگر متقاضی، سابقه‌ی فعالیت‌های ضدامنیتی نداشته باشد و با سازمان‌های معاند کشور ترکیه همکاری نداشته باشد، به‌راحتی مجوز اقامت او توسط دولت ترکیه صادر خواهد شد.

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

ترکیه و تابعیت دوگانه

بعضی کشورهای جهان، اجازه‌ی تابعیت مضاعف یا دوگانه را می‌دهند. یعنی برای اخذ شهروندی آن کشورها، می‌توان تابعیت اصلی خود را حفظ کرد و پاسپورت هر دو کشور را گرفت. بعضی کشورها چنین اجازه‌ای را نمی‌دهند و برای گرفتن پاسپورت و تبدیل شدن به شهروند آن کشور، الزاما باید از تابعیت کشور اولیه‌ی خود انصراف داد. یکی از سوالاتی که در مورد اخذ تابعیت ترکیه مطرح می‌شود، این است که آیا ترکیه، اجازه‌ی تابعیت دوگانه را می‌دهد یا خیر. در پاسخ، باید گفت که بله، قوانین ترکیه، امکان تابعیت دوگانه را به متقاضیان می‌دهد. یعنی کسانی که از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه یا از هر طریق دیگری می‌خواهند تابعیت ترکیه را اخذ کنند و تبدیل به شهروند این کشور شوند، می‌توانند تابعیت ایرانی خود را نیز حفظ نمایند.

تابعیت ترکیه و خدمت سربازی

اگر فردی تابعیت ترکیه را در حالی بگیرد که هنوز به سن 18 سالگی نرسیده است، این شخص، شهروند ترکیه محسوب می‌شود و باید مانند سایر شهروندان این کشور، خدمت سربازی خود را بگذراند. اما اگر اسنادی ارائه کند که در کشور ایران، خدمت سربازی خود را گذرانده، از خدمت سربازی در ترکیه معاف خواهد شد. کسانی که سن‌شان در زمان دریافت تابعیت ترکیه، بالای 22 سال باشد، بی‌هیچ قید و شرطی از خدمت سربازی در این کشور معاف هستند، چه در کشور خودشان سربازی رفته باشند و چه نرفته باشند.

منظور از «ملک» در فرایند اخذ تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک و شهروندی ترکیه چیست؟

بسیاری از متقاضیان، این ذهنیت را دارند که منظور از خرید ملک، الزاماً خرید خانه یا آپارتمان در ترکیه است، در حالی که این تصور، اشتباه است. «مِلک» می‌تواند خانه،‌ آپارتمان، دفتر کار، مغازه، و هر چیز دیگری است که قانون، به عنوان «ملک» مشخص کرده است. اتفاقاً یکی از گزینه‌های به‌صرفه و محبوب برای اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک این است که متقاضی، یک مغازه یا واحد تجاری در ترکیه خریداری کند و پس از اخذ اقامت ترکیه،‌ آن واحد خود را اجاره دهد و از ملک خود، کسب درآمد نماید.

املاکی که قبلا خریداری شده‌اند

بسیاری از متقاضیان سوال می‌کنند که اگر در سال‌های گذشته، ملکی در ترکیه خریده باشیم آیا می‌توانیم با همان ملک، درخواست اقامت ترکیه کنیم؟ در پاسخ باید مشخص کرد که زمانِ دقیقِ خرید ملک، چه زمانی بوده است. اگر متقاضی، قبل از تاریخ 12 ژانویه 2017 اقدام به خرید ملک در ترکیه کرده باشد، از آن ملک نمی‌تواند برای درخواست اقامت ترکیه استفاده کند؛ اگر زمان خرید، بین 12 ژانویه 2017 تا 18 سپتامبر 2018 بوده باشد، برای اخذ اقامت ترکیه باید ارزش آن املاک در زمان خرید، حداقل 1 میلیون دلار بوده باشد. اما اگر زمان خرید ملک، پس از 19 سپتامبر 2018 (تاکنون) بوده باشد، کافی است ارزش آن ملک، 250 هزار دلار باشد تا متقاضی بتواند بر مبنای همان ملک، درخواست تابعیت ترکیه بدهد.

خدمات انحصاری رهپویان مهاجر برای متقاضیان اخذ تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک

رهپویان مهاجر با همکاری همکاران ترکیه‌ایِ خود، در راستای تامین رفاه و آسایش مراجعین خود، خدمات زیر را به صورت رایگان به متقاضیان اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک ارائه می‌دهد:

 • خدمات ترنسفر (کافی است پس از عقد قرارداد، متقاضی، بلیت خود را برای موسسه ارسال نماید، تا همکاران ما از فرودگاه مقصد در کشور ترکیه، متقاضی را به هتل برسانند. اگر خود متقاضی، هتل رزرو نکرده باشد، امکان رزرو هتل از طرف موسسه رهپویان مهاجر وجود دارد)
 • مشاوره جهت انتخاب و خرید ملک
 • تعیین وقت سفارت
 • انجام تمام امور اداری و اجرایی (از مراجعه به ادارات دولتی گرفته تا افتتاح حساب بانکی در بانک‌های دولتی ترکیه)
 • اخذ کد مالیاتی برای متقاضیان
 • ارائه‌ی تمام مشاوره‌های لازم جهت تحصیل فرزندان متقاضی در کشور ترکیه (پس از خرید ملک)
 • ثبت راندوو و بیمه‌ی مورد نیاز برای آن
 • ارائه‌ی مشاوره‌ها و خدمات حقوقی لازم توسط وکلای ترک
 • (در صورت تمایل متقاضی) انجام صفر تا صد کلیه‌ی امور (تا هنگام تحویل پاسورت ترکیه) با تفویض وکالت از جانب متقاضی به موسسه

جهت کسب آخرین اخبار و اطلاعات مهاجرتی، می‌توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.