دیپلم کانادایی با تحصیل در دبیرستان های کانادا

دیپلم کانادایی با تحصیل در دبیرستان های کانادا | تحصیل در مدارس کانادا

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

به دلیل مزیت‌های فراوانی که تحصیل در دبیرستان های کانادا و اخذ دیپلم کانادایی دارد، والدین فراوانی برای فرزندان خود خواهان تحصیل در مدارس کانادا هستند. علت محبوبیت تحصیل در دبیرستان های کانادا و اخذ دیپلم کانادایی را می‌توان چنین خلاصه کرد:

 • امکان استفاده از مدرن‌ترین امکانات آموزشی در مدارس کانادا
 • یادگیری دو زبان پرکاربرد دنیا در مدارس کانادا در محیطی طبیعی
 • افزایش شانس ورود به دانشگاه‌های برتر دنیا با تحصیل در دبیرستان های کانادا و اخذ دیپلم کانادایی
 • افزایش شانس ورود به بازار کار کانادا و سایر کشورهای پیشرفته با داشتن دیپلم کانادایی
 • افزایش شانس اخذ اقامت دائم کانادا
 • عدم نیاز به مدرک زبان برای پذیرش و تحصیل در دبیرستان های کانادا
 • زندگی در یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا
 • امکان اخذ ویزا برای والدین در تمام مدت تحصیل دانش‌آموز
 • آشنایی دانش‌آموزان با فرهنگ زندگی و تحصیل در کشوری بسیار پیشرفته

دیپلم کانادایی با تحصیل در دبیرستان های کانادا

دوره دبیرستان در انتاریو

دوره دبیرستان در استان انتاریو 4 ساله است و از پایه‌ی 9 تا پایه‌ی 12 را شامل می‌شود. از آن‌جا که دیپلم صادره توسط دبیرستان‌های انتاریو (که امضای مدیر مدرسه و وزیر آموزش و پرورش را در پای خود دارد) در سطح جهان از اعتبار بسیار خوبی برخوردار است. در این پست می‌خواهیم شما را با نکات مهمی درباره‌ی این مدرک تحصیلی آشنا کنیم.

در طول دوره‌ی 4 ساله‌ی دبیرستان، دانش‌آموزان مجموعاً 30 واحد را می‌گذرانند. به هر واحد درسی در کانادا یک credit گفته می‌شود. از مجموع 30 واحد درسی، 18 واحد اجباری (Compulsory Credits) و 12 واحد اختیاری (Optional Credits) است.

واحدهای درسی دبیرستان های کانادا

هر واحد درسی معادل 110 ساعت آموزشی است که در طول هفته، از ساعت 8:45 تا 15:20 ارائه می‌شود.

واحدهای اجباری

واحدهای اجباری در مدارس انتاریو یکسان هستند و هر دانش آموز تا قبل از دریافت دیپلم کانادایی باید این واحدهای اجباری را پاس کند:

 • چهار واحد زبان انگلیسی (هر سال یا پایه، 1 واحد)
 • سه واحد ریاضیات (حداقل 1 واحد در پایه‌ی 11 یا 12)
 • دو واحد علوم
 • یک واحد تاریخ کانادا (در پایه‌ی 10)
 • یک واحد جغرافیای کانادا (در پایه 9)
 • یک واحد هنر
 • یک واحد آموزش بهداشت و سلامت جسمانی
 • یک واحد زبان فرانسوی
 • نیم واحد تعلیمات مدنی
 • نیم واحد تعلیمات شغلی
 • یک واحد برای گروه‌های 1، 2، 3 (یک واحد برای هر گروه). منظور از این بند،‌ آن است که 3 گروه از دروس به دانش آموزان ارائه می‌شود که هر گروه، شامل لیستی از واحدهای مختلف است و دانش‌آموز باید از هر گروه، یک واحد را پاس کند.

دیپلم کانادایی با تحصیل در دبیرستان های کانادا

واحدهای اختیاری

دانش‌آموزان بر اساس نوع رشته‌ای که قصد ادامه تحصیل در کالج یا دانشگاه دارند واحدهای اختیاری خود تا قبل از دریافت دیپلم کانادایی را انتخاب می‌کنند. به عنوان مثال، گذراندن واحد فیزیک برای کسی که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های هنر را دارد، ضرورتی نخواهد داشت.

واحدهای اختیاری، فهرست بزرگی دارد که هر مدرسه بر اساس امکانات و برنامه‌ی کاری خود وبر مبنای گرایش‌های تحصیلی دانش‌آموزان خود ارائه می‌کند. تجربه نشان داده که اکثر دانش‌آموزان ایرانی که برای تحصیل در دبیرستان‌های کانادا به این کشور می‌روند بیش‌تر مایل به ادامه تحصیل در رشته‌های فنی و مهندسی یا پزشکی هستند.

تقسیم‌بندی ترم‌ها

در اکثر دبیرستان‌های کانادا، هر سال تحصیلی به دو ترم (Semester) تقسیم می‌شود. ترم اول از اوایل ماه سپتامبر تا ژانویه، و ترم دوم از ژانویه تا پایان ماه ژوئن ادامه دارد. البته بعضی از مدارس، نظام آموزشی سالانه دارند و از سوی دیگر، بعضی از مدارس، هر ترم عادی را به دو ترم تقسیم می‌کنند و عملا 4 بار در سال، شروع ترم دارند.

اما در اکثر مدارس که دو نیمسال یا ترم دارند، هر دانش‌آموز در طول هر ترم باید حداقل 3 واحد و حداکثر 4 واحد درسی (یعنی مجموعاً حداکثر 8 واحد در سال) را انتخاب کرده و بگذراند. امکانِ گذراندن 1 الی 2 واحد در طول تابستان نیز وجود دارد. دانش‌آموزان هنگام انتخاب واحدهای درسی خود باید به پیش‌نیازهای هر واحد نیز توجه داشته باشند.

کلاس‌های زبان انگلیسی

درباره‌ی کلاس‌های زبان انگلیسی (معروف به ESL) نیز باید گفت که این دوره‌های زبان، در طول 4 سال دبیرستان و در 5 سطح مختلف برگزار می‌شود (هر سطح، یک واحد درسی محسوب می‌شود):

 • سطح 1 (ESLAO): برقراری ارتباط به انگلیسی برای مبتدیان
 • سطح 2 (ESLBO): زبان انگلیسی در زندگی روزمره
 • سطح 3 (ESLCO): زبان انگلیسی برای نیازهای کار و مدرسه
 • سطح 4 (ESLDO): مهارت‌های مطالعه به زبان انگلیسی
 • سطح 5 (ESLEO): پلی به زبان انگلیسی

دیپلم کانادایی با تحصیل در دبیرستان های کانادا

امتحان تعیین سطح قبل از شروع تحصیل در دبیرستان های کانادا

معمولا در تمام مدارس (اعم از دولتی و خصوصی) در ابتدای ورود هر دانش‌آموز، از او امتحان ریاضی و زبان گرفته می‌شود تا سطح آن دانش‌آموز مشخص شود. سپس لیست واحدهای درسی که آن دانش‌آموز در کشور خود گذرانده، بررسی و تطبیق می‌شود. اکثر واحدهای درسیِ دبیرستان‌های ایران، از جانب مدارس کانادا مورد قبول قرار می‌گیرند و نیازی به گذراندن دوباره‌ی آن‌ها نیست.

فقط بعضی از واحدهای اجباری مدارس کانادا که در ایران ارائه نمی‌شود (مانند تاریخ کانادا و جغرافیای کانادا) گذرانده شوند. دانش‌آموزی که سه سال اول خود را در ایران درس خوانده و اکنون فقط برای اخذ دیپلم کانادایی به این کشور آمده تا سال چهارمش را در کانادا درس بخواند، عملاً برای سال چهارم، باید بین 8 تا 10 واحد درس را بخواند و پاس کند.

البته بعضی از دانش‌آموزان، به دلیل این‌که نمرات درس‌های قبلی‌شان خوب نبوده و شانس‌شان برای پذیرش در رشته و دانشگاه مطلوب‌شان پایین است، می‌توانند درخواست کنند که بعضی واحد را مجدداً بگذرانند و نمره‌ی بالاتری بگیرند. سیستم نمره‌دهی در دبیرستان‌های کانادا به صورت درصدی است. یعنی نمره‌ی هر درس، از 100 محاسبه می‌شود.

دو شرط اساسی قبل از اخذ دیپلم کانادایی

توجه داشته باشید که پس از پایان تحصیلات دبیرستانی، متقاضی برای آن‌که فارغ‌التحصیل شده و دیپلم کانادایی بگیرد باید دو مرحله‌ی دیگر را نیز پشت سر بگذارید:

 • گذراندن 40 ساعت کار در یک فعالیت شغلی یا اجتماعی (تحت عنوان Community Involvement Activities) و ارائه‌ی تاییدیه‌ی انجام کار به مدرسه (اکثر دانش‌آموزان کانادایی، این 40 ساعت فعالیت را در طول تابستان انجام می‌دهند)
 • قبولی در امتحان جامع استان (هر استان، یک امتحان جامع برگزار می‌کند که این امتحان در استان انتاریو، Ontario Secondary School Literacy Test-OSSLT نام دارد). این آزمون، سالی یک‌بار (اوایل تابستان) و به طور همزمان و یکپارچه در سراسر استان برگزار می‌شود و در صورتی که دانش‌آموزی موفق به پاس کردن هر یک از مواد امتحانی نشود، باید آن درس را دوباره بگذراند.

در مجموع باید گفت که اخذ دیپلم کانادایی برای دانش‌آموزان ایرانی به هیچ‌وجه سخت نیست. تنها مشکلِ اکثر دانش‌آموزان ایرانی، مشکل زبان انگلیسی است که آن هم با کمک مشاوران مدرسه و با گذراندن دوره‌های زبان انگلیسی در خود مدرسه، قابل حل است. برای آشنایی بیشتر با فرایند پذیرش و ثبت‌نام در مدارس کانادا، ما را در اینستاگرام دنبال کنید. 

5/5 - (1 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر

وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *