مهاجرت مهندسین به کانادا

مهاجرت مهندسین به کانادا

مهندسی، عنوانی بسیار کلی است که حوزه‌ها و رشته‌های بسیار متنوعی را در بر می‌گیرد. به همین دلیل، مهاجرت مهندسین به کانادا نیز اصطلاحی عام است که بسته به حوزه و رشته‌ی مهندسیِ مورد نظر، می‌تواند به روش‌های مختلف و متعددی انجام شود. مجموعه مقالاتی که در این دسته، ذیل عنوان کلی مهاجرت مهندسین به کانادا ارائه می‌کنیم، هر یک، با تمرکز بر یکی از رشته‌های مهندسی تالیف شده‌اند. این مقالات، موضوعات متنوعی را پوشش می‌دهند و هدف کلی‌شان افزایش آگاهی مهندسینی است که قصد مهاجرت به کانادا را دارند. رشته‌های مورد بررسی در این مجموعه مقالات عبارت‌اند از مهندسی مکانیک، عمران، برق، صنایع، پزشکی، کشاورزی، صنایع غذایی، شیمی، هوافضا، متالورژی، نفت، معدن، کامپیوتر، و معماری.

در این مجموعه مقالات کوشیده‌ایم موارد زیر را در مورد هر یک از رشته‌های مهندسی در کانادا شرح دهیم:

  • تعریفی که آن رشته‌ی مهندسی در کشور کانادا دارد
  • وظایفی که به عنوان یک مهندس در کشور کانادا از شما انتظار می‌رود
  • مسیر شغلی مهندسینی که به کانادا مهاجرت می‌کنند
  • روش‌های مهاجرت مهندسین به کانادا (مانند روش‌ اکسپرس اینتری، روش کارآفرینی،…)
  • معرفی سازمان‌هایی که مسئول اعطای مجوزهای لازم برای رشته‌های مختلف مهندسی در کانادا هستند
  • میانگین حقوق و درآمدهای مهندسین در کانادا
مهندس کانادا

چرا مهاجرت مهندسین به کانادا جذابیت و اهمیت دارد؟

دلیل این امر را باید در چند واقعیتِ مختلف جستجو کرد. بخش کثیری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ایران را فارغ‌التحصیلان گروه مهندسی تشکیل می‌دهند. آمارهای رسمی که از جانب مراکز پژوهشی معتبر (مانند مجمع جهانی اقتصاد) منتشر شده است نشان می‌دهد که کشور ایران با داشتنِ بیش از 233 هزار فارغ‌التحصیل رشته‌های مهندسی، سومین کشور دنیا از نظر تعداد فارغ‌التحصیلان مهندسی است. تازه این آمار مجمع جهانی اقتصاد، مربوط گزارش سال 2015 است (World Economic Forum 2015) . قطعا در این فاصله، اگر این تعداد، دوبرابر نشده باشد، نزدیک به دو برابر است. تنها کشورهای جهان که از نظر تولید مهندس، بالاتر از ایران قرار دارند عبارت‌اند از کشورهای روسیه (با 454 هزار فارغ‌التحصیل مهندسی) و ایالات متحده آمریکا (با 238 هزار فارغ‌التحصیل رشته‌های مهندسی).

اما کانادا

این آمار، اصلاً خوشحال‌کننده نیست زیرا درصد بسیار بالایی از این فارغ‌التحصیلان، یا هیچ کار و شغلی نمی‌یابند، یا اگر بیابند، آن شغل و کار ربطی به تخصص و آموخته‌های دانشگاهی و آکادمیک‌شان ندارد. به همین دلیل است که مهاجرت مهندسین به کانادا تبدیل به تبِ فراگیری شده است. وقتی تماس‌های مردم با دفاتر و موسسات مهاجرتی را بررسی می‌کنیم، در می‌یابیم که درصد زیادی از متقاضیان مهاجرت به کانادا و سایر کشورها، فارغ‌التحصیلانی هستند که از یافتن شغل مناسب‌شان ناامید شده‌اند و اکنون در آن سوی مرزها به دنبال کار و زندگی جدید می‌گردند.

از سوی دیگر، کشوری مثل کانادا به هزار و یک دلیل مختلف، از جمله جمعیت کم، بازار کار بزرگ، و اقتصاد شکوفا، در به در به دنبال متقاضیانی می‌گردد که بتوانند از تخصص و دانش خود در این کشورِ رو به رشد استفاده کنند. به همین دلیل است که مهاجرت مهندسین به کانادا از هر جهت، هم برای دولت کانادا و هم برای فارغ‌التحصیلان و مهندسین کشورمان، بازی برد-برد است.

مهاجرت مهندس به کانادا

مهاجرت مهندسان به کانادا به تفکیک رشته تحصیلی

مهندسین در کانادا

هدف از مجموعه مقالات مهاجرت مهندسین به کانادا

در واقع، هدف ما از تهیه و تدوین این مجموعه مقالاتِ ویژه‌ی مهاجرت مهندسین به کانادا نیز دقیقاً همین بوده که مخاطب، درباره رشته‌ی خود در کانادا و روش‌های مهاجرتی به این کشور اطلاعات بیشتری داشته باشد. این مقالات، در واقع شامل مجموعه‌ای است که رشته‌های زیر را پوشش می‌دهد. اولاً امیدواریم مطالعه‌ی این مقالات، برایتان مفید واقع شود. ثانیاً اگر رشته‌ی شما در این فهرست مقالات نیست، مایه‌ی افتخار ماست که با کامنت‌های خود، ما را از این کمبود آگاه سازید تا کارشناسان ما پس از اخذ اطلاعات لازم درباره‌ی آن رشته، مقاله‌ی مورد نظر شما را تدوین کرده و به فهرست مجموعه‌ی مهاجرت مهندسین به کانادا اضافه کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، و مطالعه‌ی نکات خواندنی و جذاب درباره مهاجرت و مهاجرت به کانادا، اینستاگرام ما را نیز دنبال کنید

تجربه نشان داده است که اگر قصد مهاجرت، بویژه مهاجرت به کانادا را دارید، همیشه راهی قانونی برای رسیدن به این هدف وجود دارد. در فرایند مهاجرت مهندسین به کانادا مهم این است که فرد، از همان اولین گام، که تصمیم درباره کشور مقصد است، با آگاهی و دانش کافی، و به صورتی منظم و نظام‌مند هدفش را پیگیری کند. الباقی کار اگرچه شاید زمان‌بر باشد، اما چندان دشوار نیست، بویژه اگر پرونده‌ی خود را به یک وکیل مهاجرتی یا موسسه مهاجرتی معتبر سپرده باشد، دغدغه‌ی چندانی بابت تحقق هدف‌تان وجود نخواهد داشت.

کافی است پس از اخذ مشاوره‌های لازم، بهترین روش و مسیر برای مهاجرت خود را انتخاب کنید. این انتخاب روش، به فاکتورهای مختلفی چون سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار، میزان سرمایه،… بستگی دارد. سپس مدارک لازم را به شیوه‌ای درست و اصولی جمع‌آوری می‌کنید، پرونده‌ی درخواست مهاجرت خود را به جریان می‌اندازید، (بسته به روش مهاجرت) منتظر دعوت به مصاحبه، یا دعوت به تکمیل پرونده می‌مانید. سپس بقیه‌ی کارها تا زمان صدور اقامت دائم، نیاز به صبوری دارد.

چرا مهاجرت مهندس به کانادا