اکسپرس اینتری کانادا 2020 (Express Entry)

113

اکسپرس اینتری کانادا Express Entry (به معنای «ورود سریع») نام یک سیستم پذیرش متقاضیان برای مهاجرت به کانادا است که از سال 2015 میلادی توسط اداره‌ مهاجرت و شهروندی کانادا راه‌اندازی شده است تا مراحل گزینش مهاجران جهت اخذ اقامت دائم این کشور، تسهیل شود. روش استفاده از سیستم اکسپرس اینتری کانادا به این صورت است که متقاضی، در این سیستم ثبت‌نام کرده و برای خود یک پروفایل ایجاد می‌کند. پروفایل او با استفاده از سامانه‌ی رتبه‌بندی جامع (CRS) مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و نمره و رتبه‌ای به پروفایل متقاضی اختصاص داده می‌شود. اگر نمره‌ی متقاضی، به حد نصاب قبولی در سیستم اکسپرس اینتری برسد، آن متقاضی در فهرست پذیرفته‌شدگان اکسپرس اینتری کانادا قرار می‌گیرد و برای او دعوتنامه‌ای صادر می‌شود تا مراحل بعدی جهت اخذ اقامت دائم کانادا را انجام دهد.

هر پروفایلی که در سیستم اکسپرس اینتری کانادا ایجاد می‌شود، یک سال اعتبار خواهد داشت و در این یک سال، متقاضی در تمام دوره‌های ارزیابی اکسپرس اینتری، مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. سیستم اکسپرس اینتری معمولا هر 21 روز اقدام به اعلام نتایج ارزیابی‌های خود می‌کند. در واقع با یک بار ایجاد پروفایل در سیستم اکسپرس اینتری کانادا، پرونده‌ی شما در همه‌ی دوره‌های بررسی پروفایل‌ها در یک سال، شرکت داده می‌شود.

نکته مهمی که متقاضیان باید توجه کنند این است که سیستم اکسپرس اینتری فقط یک سیستم ارزیابی و گزینش است. برای عبور از این فیلتر گزینشی، متقاضیان باید در قالب یکی از طرح‌های مهاجرتی کانادا درخواست مهاجرت و اقامت دائم داده باشند. طرح‌هایی که داوطلبان باید در یکی از آن‌ها حضور داشته باشند و از آن طریق صلاحیت شرکت در اکسپرس اینتری و کسب نمره‌ی قبولی از این سیستم را داشته باشند، عمدتاً شامل یکی از چهار طرح زیر می‌شوند:

 • نیروی کار متخصص
 • نیروی کار فنی
 • نیروی کار دارای سابقه کار در کانادا
 • نیروی کار دارای نامزدی استانی
سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری کانادا
سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری کانادا

سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری کانادا

بعلاوه، متقاضیان باید نمرات خود را جهت ثبت در سیستم اکسپرس اینتری کانادا، تا حد امکان بالا ببرند. فاکتورهای متعددی در نمره‌دهی و گزینش سیستم اکسپرس اینتری موثر است که هر یک از این فاکتورها، نمره‌ای مجزا دارند. نمراتی که داوطلب در سیستم امتیاز بندی جامع کسب می‌کند شامل دو سری نمره است. یک سری نمراتِ اصلی (تا سقف 600 نمره) و یک سری نمرات اضافی (تا سقف 600 نمره). در مجموع، حداکثر نمره‌ی ممکن برای هر داوطلب، 1200 خواهد بود.

نمرات اصلی (تا سقف 600 نمره) در سه طبقه‌ی زیر قرار می‌گیرند:

 • فاکتورهای تجربه و مهارت‌ها
 • فاکتورهای مربوط به همسر یا شریک زندگی، مانند مهارت‌های زبانی و سطح تحصیلات همسر
 • فاکتور سطح تحصیلات داوطلب و تجربه و سوابق کاریِ او

نمرات اضافی (تا سقف 600 نمره) در پنج طبقه‌ی زیر قرار می‌گیرند:

 • داشتن مدرک، دیپلم یا مجوزهای کانادایی
 • داشتن پیشنهاد شغلیِ معتبر
 • داشتن نامزدی از یک استان یا ناحیه
 • داشتن خواهر یا برادری که شهروند یا مقیم دائم کانادا باشد
 • تسلط به مهارت‌های زبان فرانسوی
معیارهای سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری
معیارهای سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری

معیارهای سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری

نمرات فاکتورهای تاثیرگذار در اکسپرس اینتری برای متقاضیان مجرد

در سیستم اکسپرس اینتری کانادا، ارزیابی متقاضیان مجرد، متفاوت از متقاضیان متاهل است. در این سیستم، اگرچه مجموع نمرات نهایی مجردها و متاهل‌ها یکسان است و هر دو، تا سقف 600 نمره برای امتیازات اصلی و 600 نمره برای امتیازات اضافی می‌گیرند، اما ریزنمرات این دو گروه، اندکی با هم تفاوت دارد، زیرا در اکسپرس اینتری، برای متقاضیان متاهل، نمراتی به شرایط همسر تعلق می‌گیرد، اما این نمرات، برای متقاضیان مجردِ اکسپرس اینتری، موضوعیت ندارد و معادلِ همان میزان امتیاز، به فاکتورهای دیگر اضافه شده است. خود اداره مهاجرت کانادا، جداولی که برای تشریح امتیازات اکسپرس اینتری آورده اندکی پیچیده است. ما در این مقاله، برای رفع این پیچیدگی‌ها، امتیازات متقاضیان مجرد و متقاضیان متاهل را از یکدیگر جدا کرده‌ایم و در جدول‌هایی جداگانه آورده‌ایم تا خواننده، به راحتی بتواند امتیاز خود را در سیستم اکسپرس اینتری محاسبه کند.

لازم به ذکر است که در سیستم اکسپرس اینتری، متقاضیان که متاهل هستند اما همسرشان با آن‌ها به کانادا نمی‌آید نیز در گروه متقاضیان مجرد قرار می‌گیرند.

جدول 1. خلاصه امتیازات اصلی اکسپرس اینتری برای متقاضیان مجرد (حداکثر 600 امتیاز)

فاکتور حداکثر امتیاز
سن110
سطح تحصیلات150
تسلط به زبان‌های رسمی کانادا160
سابقه کار در کانادا80
مهارت‌های قابل انتقال (ترکیب فاکتورهای مختلف، مثلاً اگر متقاضی، هم مدرک دانشگاهی داشته باشد و هم سابقه کار)100
جمع600

 

جدول 2. خلاصه امتیازات اضافی اکسپرس اینتری برای متقاضیان مجرد (حداکثر 600 امتیاز)

فاکتور حداکثر امتیاز
داشتن برادر یا خواهری که در کانادا زندگی می‌کند و شهروند یا مقیم دائم کانادا است15
مهارت‌های زبان فرانسوی30
مدرک دانشگاهی از دانشگاه‌های کانادا30
جاب آفر (پیشنهاد شغلی)200
نامزدی استانی600
حداکثر نمره‌ای که متقاضی می‌تواند از این امتیازات اضافی بگیرد، 600 است؛ یعنی حتا اگر نمرات او بیش از 600 باشد، باز هم سقف نمره‌ی او از این بخش، 600 خواهد شد.

 

 1. فاکتور سن (حداکثر 110 امتیاز):

همان‌طور که در جدول زیر مشاهده می‌کنید، در سیستم اکسپرس اینتری، حداکثر امتیاز سن، به گروهی تعلق می‌گیرد که سن‌شان بین 20 تا 29 سال است. از طرفی چون سیستم اکسپرس اینتری اساساً برای گزینش متقاضیانی طراحی شده که به خاطر تخصص و مهارت‌های کاری‌شان اقامت دائم می‌گیرند، به کسانی که به سن قانونی کار نرسیده‌اند (زیر 17 ساله) و کسانی که عملاً قسمت عمده‌ای از سن کاری‌شان گذشته و به سن بازنشستگی نزدیک شده‌اند (بالای 45 ساله) هیچ امتیازی تعلق نخواهد گرفت.

جدول 3. ریزنمرات فاکتور سن برای متقاضی مجرد در اکسپرس اینتری

فاکتور سن (حداکثر 110 امتیاز)امتیاز
17 ساله یا کمتر0
18 ساله99
19 ساله105
20 تا 29 ساله110
30 ساله105
31 ساله99
32 ساله94
33 ساله88
34 ساله83
35 ساله77
36 ساله72
37 ساله66
38 ساله61
39 ساله55
40 ساله50
41 ساله39
42 ساله28
43 ساله17
44 ساله6
 45 ساله و بیشتر0

 

 

 1. فاکتور سطح تحصیلات (150 امتیاز)

یکی دیگر از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در سیستم اکسپرس اینتری کانادا، سطح تحصیلی متقاضیان است که با مدرک تحصیلی‌شان سنجیده می‌شود. طبیعتاً هرچه مدرک تحصیلی متقاضی بالاتر باشد، امتیاز بالاتری در اکسپرس اینتری خواهد گرفت. به همین دلیل است که داشتن مدرک دکتری، بیشترین امتیاز (150) را دارد.

جدول 4. ریزنمرات فاکتور سطح تحصیلات برای متقاضی مجرد در اکسپرس اینتری

فاکتور سطح تحصیلات (حداکثر 150 امتیاز)امتیاز
بدون مدرک، یا مدرک پایین‌تر از دیپلم دبیرستان0
دیپلم دبیرستان30
مدرک تحصیلات یک‌ساله در دانشگاه، کالج، دانشکده یا سایر موسسات90
مدرک تحصیلات دو‌ساله در دانشگاه، کالج، دانشکده یا سایر موسسات98
لیسانس (مدرک تحصیلی برای حداقل سه سال تحصیل در دانشگاه، کالج، دانشکده یا سایر موسسات)120
داشتنِ بیش از یک مدرک تحصیلی (که یکی از آن‌ها حتماً باید پس از گذراندن دوره‌‌ای حداقل سه ساله گرفته شده باشد)128
مدرک کارشناسی ارشد، یا مدرک حرفه‌ایِ مورد نیاز برای انجام مشاغلی که نیاز به مدرک جداگانه دارند (مثل پزشکی، دامپزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، بینایی‌سنجی، حقوق،…)135
مدرک دکتری (Ph.D.)150

 

 

 1. فاکتور زبان (حداکثر 160 امتیاز)

الف. زبان اول

در سیستم اکسپرس اینتری کانادا، منظور از زبان اول و دوم، یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی است. اگر زبان اولی که متقاضی انتخاب می‌کند، زبان انگلیسی باشد، فرانسوی زبان دوم او خواهد بود، و برعکس اگر زبان فرانسوی را به عنوان زبان اول انتخاب می‌کند، انگلیسی زبان دوم خواهد بود. اصطلاح زبان اول و دوم در این‌جا هیچ ربطی به زبان مادری متقاضی ندارد و منظور فقط دو زبان رسمی کانادا است.

در جدول زیر، برای هر یک از مهارت‌های چهارگانه زبان اول (خواندن، نوشتن، گفتن، شنیدن) امتیازی از 0 تا 34 امتیاز در نظر گرفته شده است که جمع این امتیازات برای متقاضی مجرد حداکثر 136 می‌شود. در تمام ارزیابی‌های زبان کانادا، از جمله در اکسپرس اینتری کانادا، معیاری برای سنجش زبان استفاده می‌شود که به CLB معروف است. CLB مخفف «Canadian Language Benchmark» به معنای «معیار زبان کانادایی» است. نمرات CLB مساوی با نمرات سایر آزمون‌ها نیست. برای آن که بتوانید نمرات آیلتس خود را تبدیل به CLB کنید تا راحت‌تر امتیاز زبان خود در سیستم اکسپرس اینتری را محاسبه کنید، می‌توانید از فرمول زیر استفاده نمایید:

 

جدول 5. نحوه تبدیل نمره آیلتس به CLB

CLB LevelIELTS ReadingIELTS WritingIELTS ListeningIELTS Speaking
CLB 1087.58.57.5
CLB 97787
CLB 86.56057.56.5
CLB 76666
CLB 655.55.55.5
CLB 54555
CLB 43.544.54

 

اکنون می توانید با استفاده از جدول فوق برای تبدیل نمره آیلتس خود به CLB، امتیازی که از فاکتور زبان در سیستم اکسپرس اینتری کانادا می‌گیرید را محاسبه نمایید.

جدول 6. ریزنمرات فاکتور زبان اول برای متقاضی مجرد در اکسپرس اینتری

فاکتور زبان اول بر مبنای معیار CLB (حداکثر 136 امتیاز)امتیاز
CLB پایین‌تر از سطح 40
CLB سطح 4 یا 56
CLB سطح 69
CLB سطح 717
CLB سطح 823
CLB سطح 931
CLB سطح 10 یا بالاتر34

 

 

الف. زبان دوم

همان‌طور که در بخش قبلی گفتیم، منظور از زبان دوم در سیستم اکسپرس اینتری کانادا این است که اگر زبان اول‌تان را انگلیسی انتخاب کرده‌اید، زبان دوم‌تان زبان فرانسوی خواهد بود. در واقع می‌توان این‌گونه گفت که اگر به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی آشنایی دارید، می‌توانید در سیستم اکسپرس اینتری، نمرات زیر را برای فاکتور زبان دوم دریافت نمایید.

در در جدول زیر، برای هر یک از مهارت‌های چهارگانه زبان دوم (خواندن، نوشتن، گفتن، شنیدن) امتیازی از 0 تا 6 امتیاز در نظر گرفته شده است که جمع این امتیازات برای متقاضی مجرد حداکثر 24 می‌شود.

جدول 7. ریزنمرات فاکتور زبان دوم برای متقاضی مجرد در اکسپرس اینتری

فاکتور زبان اول (برای هر یک از مهارت‌های چهارگانه‌ی زبان) (حداکثر 24 امتیاز)امتیاز
CLB سطح 4 یا پایین‌تر0
CLB سطح 5 یا 61
CLB سطح 7 یا 83
CLB سطح 9 یا بالاتر6

 

 1. فاکتور سابقه کار در کانادا (حداکثر 80 امتیاز)

داشتن سابقه کار در کانادا، فاکتور بسیار مهمی در سیستم اکسپرس اینتری به حساب می‌آید. متقاضیان بسیار زیادی هستند که اگرچه اکنون برای کسب اقامت دائم کانادا از طریق اکسپرس اینتری اقدام می‌کنند، اما سابقه کار در کانادا را دارند. نکته مهمی که نباید فراموش کرد این است که سابقه کار در کانادا الزاماً می‌بایست به صورت قانونی بوده باشد. به عبارت دیگر، متقاضی باید با ویزایی معتبر که اجازه کار به او را می‌داده است در کانادا کار کرده باشد. مثلا کسی که در کانادا تحصیل می‌کند، طبق قانون کانادا می‌تواند به صورت پاره‌وقت (تا سقف 20 ساعت در هفته) کار کند. کار پاره‌وقت، نصف کار تمام‌وقت محسوب می‌شود. یعنی کسی که مثلا در چهار سال دوره‌ی دانشجویی خود در کانادا، به صورت پاره‌وقت کار کرده، می‌تواند گزینه‌ی 2 سال کار تمام‌وقت را برای امتیازگیری از سیستم اکسپرس اینتری انتخاب نماید. کسانی که با ویزاهای کار موقت در کانادا سابقه کار دارند نیز می‌توانند تعداد سنوات و سال‌های کاری‌شان را مشخص کرده و امتیاز مربوطه را از سیستم اکسپرس اینتری به دست آورند.

جدول 8. ریزنمرات فاکتور سابقه کار در کانادا برای متقاضی مجرد در اکسپرس اینتری

فاکتور سابقه کار در کانادا (حداکثر 80 امتیاز)امتیاز
بدون سابقه کار یا سابقه کار کمتر از 1 سال0
1 سال40
2 سال53
3 سال64
4 سال72
5 سال یا بیشتر80

 

 

 1. فاکتور مهارت‌های قابل انتقال (حداکثر 100 امتیاز)

در سیستم اکسپرس اینتری کانادا، منظور از مهارت‌های قابل انتقال، ترکیب فاکتورهای مختلف است. این فاکتور مزیت بزرگی برای متقاضیان به حساب می‌آید زیرا به فاکتورهای مختلفی که قبلا نمره‌ای از آن‌ها در اکسپرس اینتری گرفته‌اید، به خاطر ترکیب با فاکتورهای دیگر، نمره‌ی جداگانه‌ای می‌دهند. به بیان ساده‌تر، مثلاً اگر شما مدرک زبان دارید، یک بار بابت این مدرک زبان، نمره‌ی لازم را گرفته‌اید، اما در فاکتور «مهارت‌های قابل انتقال» همان مدرک زبان، می‌تواند با فاکتورهای دیگر (مثلا سابقه کار) ترکیب شود و نمره‌ی جدیدی برای‌تان در اکسپرس اینتری محاسبه شود. در جدول زیر، امتیازاتی که ترکیب فاکتورهای مختلف  (که با علامت + مشخص شده‌اند) را مشاهده می‌فرمایید. حداکثر امتیازی که متقاضی از این بخش دریافت می‌کند 100 امتیاز است؛ یعنی اگر حتی متقاضی، بتواند نمرات بیشتری هم از این بخش کسب کند، سیستم اکسپرس اینتری  فقط 100 نمره برای او محاسبه خواهد کرد.

جدول 9. ریزنمرات فاکتور مهارت‌های قابل انتقال (ترکیبی) در اکسپرس اینتری (حداکثر 100 امتیاز)

ترکیب فاکتورهاامتیاز
داشتن CBL 7 یا بیشتر + مدرک کالج دو ساله (فوق دیپلم)13
داشتن CBL 9 یا بیشتر + مدرک کالج دو ساله (فوق دیپلم)25
داشتن CBL 7 یا بیشتر + مدرک لیسانس یا بالاتر25
داشتن CBL 9 یا بیشتر + مدرک لیسانس یا بالاتر50
داشتن کالج (فوق دیپلم) + یک سال سابقه کار در کانادا13
داشتن کالج (فوق دیپلم) + دو سال سابقه کار در کانادا25
مدرک لیسانس یا بالاتر + یک سال سابقه کار در کانادا25
مدرک لیسانس یا بالاتر + دو سال سابقه کار در کانادا50
داشتن CBL 7 یا بیشتر + یک یا دو سال سابقه کار خارج از کانادا (از جمله در ایران)13
داشتن CBL 9 + یک یا دو سال سابقه کار خارج از کانادا (از جمله در ایران)25
داشتن CBL 7 یا بیشتر + سه سال سابقه کار خارج از کانادا (از جمله در ایران)25
داشتن CBL 9 + سه سال سابقه کار خارج از کانادا (از جمله در ایران)50
داشتن یک یا دو سال سابقه کار خارج از کانادا + 1 سال سابقه کار در کانادا13
داشتن یک یا دو سال سابقه کار خارج از کانادا + 2 سال سابقه کار در کانادا25
داشتن 3 سال سابقه کار خارج از کانادا + 1 سال سابقه کار در کانادا25
داشتن 3 سال سابقه کار خارج از کانادا + 2 سال سابقه کار در کانادا50
داشتن CBL 5 یا بیشتر + داشتن مجوز صلاحیت کار در کانادا (معروف به CQ)25
داشتن CBL 7 یا بیشتر + داشتن مجوز صلاحیت کار در کانادا (معروف به CQ)50

 

نمرات فاکتورهای تاثیرگذار در اکسپرس اینتری برای متقاضیان متاهل

همان‌طور که در ابتدای بخش قبل گفتیم، در سیستم اکسپرس اینتری کانادا، منظور از متقاضیان متاهل، متقاضیانی است که همراه همسر خود به کانادا می‌روند. متقاضیانی که متاهل هستند اما همسرشان با آن‌ها به کانادا نمی‌آید، مجرد محسوب می‌شوند. نمرات متقاضیان متاهل، اندکی با نمرات و امتیازات متقاضیان مجرد تفاوت دارد زیرا وضعیت همسر (مانند سطح زبان همسر، سابقه کار همسر در کانادا،…) نیز برای متقاضیانِ اکسپرس اینتری باعث نمرات جداگانه‌ای می‌شود؛ هرچند مجموع نمرات متقاضیان مجرد و متاهل، نهایتاً یکسان است و هر دو، در بخش امتیازات اصلی اکسپرس اینتری حداکثر 600 امتیاز و در بخش امتیازات اضافی نیز حداکثر 600 امتیاز دریافت می‌کنند.

 

جدول 10. خلاصه امتیازات اصلی اکسپرس اینتری برای متقاضیان (حداکثر 600 امتیاز)

فاکتور حداکثر امتیاز
سن100
سطح تحصیلات140
تسلط به زبان‌های رسمی کانادا150
سابقه کار در کانادا70
مهارت‌های قابل انتقال (ترکیب فاکتورهای مختلف، مثلاً اگر متقاضی، هم مدرک دانشگاهی داشته باشد و هم سابقه کار)100
سطح تحصیلات همسر10
سطح زبان همسر20
سابقه کار همسر در کانادا10
جمع600

 

جدول 11. خلاصه امتیازات اضافی اکسپرس اینتری  برای متقاضیان متاهل (حداکثر 600 امتیاز)

فاکتور حداکثر امتیاز
داشتن برادر یا خواهری که در کانادا زندگی می‌کند و شهروند یا مقیم دائم کانادا است15
مهارت‌های زبان فرانسوی30
مدرک دانشگاهی از دانشگاه‌های کانادا30
جاب آفر (پیشنهاد شغلی)200
نامزدی استانی600
حداکثر نمره‌ای که متقاضی می‌تواند از این امتیازات اضافی بگیرد، 600 است؛ یعنی حتا اگر نمرات او بیش از 600 باشد، باز هم سقف نمره‌ی او از این بخش، 600 خواهد شد.

 

 1. فاکتور سن (حداکثر 100 امتیاز):

در سیستم اکسپرس اینتری کانادا، بیشترین امتیاز از فاکتور سن برای متقاضیان متاهل نیز مانند متقاضیان مجرد، به گروهی تعلق خواهد گرفت که سن‌شان بین 20 تا 29 سال باشد. در این گروه نیز متقاضیانِ کمتر از 17 ساله و بیشتر از 45 ساله هیچ امتیازی نمی‌گیرند.

جدول 12. ریزنمرات فاکتور سن برای متقاضی متاهل در اکسپرس اینتری

فاکتور سن (حداکثر 100 امتیاز)امتیاز
17 ساله یا کمتر0
18 ساله90
19 ساله95
20 تا 29 ساله100
30 ساله95
31 ساله90
32 ساله85
33 ساله80
34 ساله75
35 ساله70
36 ساله65
37 ساله60
38 ساله55
39 ساله50
40 ساله45
41 ساله35
42 ساله25
43 ساله15
44 ساله5
 45 ساله و بیشتر0

 

 

 1. فاکتور سطح تحصیلات (140 امتیاز)

جدول 13. ریزنمرات فاکتور سطح تحصیلات برای متقاضی متاهل در اکسپرس اینتری

فاکتور سطح تحصیلات (حداکثر 140 امتیاز)امتیاز
بدون مدرک، یا مدرک پایین‌تر از دیپلم دبیرستان0
دیپلم دبیرستان28
مدرک تحصیلات یک‌ساله در دانشگاه، کالج، دانشکده یا سایر موسسات84
مدرک تحصیلات دو‌ساله در دانشگاه، کالج، دانشکده یا سایر موسسات91
لیسانس (مدرک تحصیلی برای حداقل سه سال تحصیل در دانشگاه، کالج، دانشکده یا سایر موسسات)112
داشتنِ بیش از یک مدرک تحصیلی (که یکی از آن‌ها حتماً باید پس از گذراندن دوره‌‌ای حداقل سه ساله گرفته شده باشد)119
مدرک کارشناسی ارشد، یا مدرک حرفه‌ایِ مورد نیاز برای انجام مشاغلی که نیاز به مدرک جداگانه دارند (مثل پزشکی، دامپزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، بینایی‌سنجی، حقوق،…)126
مدرک دکتری (Ph.D.)140

 

 

 1. فاکتور زبان (حداکثر 160 امتیاز)

الف. زبان اول

در مورد متقاضیان متاهل در سیستم اکسپرس اینتری نیز همان‌طور که قبلا گفتیم، منظور از زبان اول و دوم، یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی است.

فرمول تبدیل نمره آیلتس به CLB در این‌جا نیز همان است که در بخش متقاضیان مجرد گفتیم. تنها تفاوت متقاضیان مجرد و متاهل در بخش زبانِ اکسپرس اینتری کانادا، این است که نمراتِ این دو گروه با هم اندکی فرق دارد و نمرات متقاضیان مجرد، بیشتر از متقاضیان متاهل است، هر چند این کسری نمره‌ی متقاضیان متاهل در اکسپرس اینتری، با نمراتی که به سطح زبان همسر تعلق می‌گیرد، جبران خواهد شد. در جدول زیر، برای هر یک از مهارت‌های چهارگانه زبان اول (خواندن، نوشتن، گفتن، شنیدن) امتیازی از 0 تا 32 امتیاز در نظر گرفته شده است که جمع این امتیازات برای متقاضی مجرد حداکثر 128 می‌شود.

جدول 14. ریزنمرات فاکتور زبان اول برای متقاضی متاهل در اکسپرس اینتری

فاکتور زبان اول بر مبنای معیار CLB (حداکثر 128 امتیاز)امتیاز
CLB پایین‌تر از سطح 40
CLB سطح 4 یا 56
CLB سطح 68
CLB سطح 716
CLB سطح 822
CLB سطح 929
CLB سطح 10 یا بالاتر32

 

الف. زبان دوم

در جدول زیر، برای هر یک از مهارت‌های چهارگانه زبان دوم (خواندن، نوشتن، گفتن، شنیدن) امتیازی از 0 تا 6 امتیاز در نظر گرفته شده است که جمع این امتیازات برای متقاضی متاهل حداکثر 22 می‌شود و حتی اگر جمع امتیازات او از این بخش، بیشتر از 22 شود، باز هم فقط همان 22 امتیاز برای او محاسبه خواهد شد.

جدول 15. ریزنمرات فاکتور زبان دوم برای متقاضی متاهل در اکسپرس اینتری

فاکتور زبان اول (برای هر یک از مهارت‌های چهارگانه‌ی زبان) (حداکثر 22 امتیاز)امتیاز
CLB سطح 4 یا پایین‌تر0
CLB سطح 5 یا 61
CLB سطح 7 یا 83
CLB سطح 9 یا بالاتر6

 

 

 

 1. فاکتور سابقه کار در کانادا (حداکثر 70 امتیاز)

این فاکتور نیز یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم در سیستم اکسپرس اینتری کانادا است که نمره‌ی خوبی برای متقاضیان در پی خواهد داشت.

جدول 16. ریزنمرات فاکتور سابقه کار در کانادا برای متقاضی متاهل در اکسپرس اینتری

فاکتور سابقه کار در کانادا (حداکثر 70 امتیاز)امتیاز
بدون سابقه کار یا سابقه کار کمتر از 1 سال0
1 سال35
2 سال46
3 سال56
4 سال63
5 سال یا بیشتر70

 

 1. فاکتور مهارت‌های قابل انتقال (حداکثر 100 امتیاز)

همان‌طور که برای متقاضیان مجردِ اکسپرس اینتری در بخش‌های قبل گفتیم، منظور از مهارت‌های قابل انتقال، ترکیب فاکتورهای مختلف است. امتیاز متقاضیان مجرد و متاهل از این بخش، کاملا یکسان است و سیستسم اکسپرس اینتری در این فاکتور، هیچ تفاوتی بین دو گروه مجرد و متاهل قائل نشده است.

در جدول زیر، امتیازاتی که ترکیب فاکتورهای مختلف  (که با علامت + مشخص شده‌اند) را مشاهده می‌فرمایید. حداکثر امتیازی که متقاضی از این بخش دریافت می‌کند 100 امتیاز است؛ یعنی اگر حتی متقاضی، بتواند نمرات بیشتری هم از این بخش کسب کند، فقط 100 نمره برای او محاسبه خواهد شد.

جدول 17. ریزنمرات فاکتور مهارت‌های قابل انتقال (ترکیبی) برای متقاضیان متاهل در اکسپرس اینتری (حداکثر 100 امتیاز)

ترکیب فاکتورهاامتیاز
داشتن CBL 7 یا بیشتر + مدرک کالج دو ساله (فوق دیپلم)13
داشتن CBL 9 یا بیشتر + مدرک کالج دو ساله (فوق دیپلم)25
داشتن CBL 7 یا بیشتر + مدرک لیسانس یا بالاتر25
داشتن CBL 9 یا بیشتر + مدرک لیسانس یا بالاتر50
داشتن کالج (فوق دیپلم) + یک سال سابقه کار در کانادا13
داشتن کالج (فوق دیپلم) + دو سال سابقه کار در کانادا25
مدرک لیسانس یا بالاتر + یک سال سابقه کار در کانادا25
مدرک لیسانس یا بالاتر + دو سال سابقه کار در کانادا50
داشتن CBL 7 یا بیشتر + یک یا دو سال سابقه کار خارج از کانادا (از جمله در ایران)13
داشتن CBL 9 + یک یا دو سال سابقه کار خارج از کانادا (از جمله در ایران)25
داشتن CBL 7 یا بیشتر + سه سال سابقه کار خارج از کانادا (از جمله در ایران)25
داشتن CBL 9 + سه سال سابقه کار خارج از کانادا (از جمله در ایران)50
داشتن یک یا دو سال سابقه کار خارج از کانادا + 1 سال سابقه کار در کانادا13
داشتن یک یا دو سال سابقه کار خارج از کانادا + 2 سال سابقه کار در کانادا25
داشتن 3 سال سابقه کار خارج از کانادا + 1 سال سابقه کار در کانادا25
داشتن 3 سال سابقه کار خارج از کانادا + 2 سال سابقه کار در کانادا50
داشتن CBL 5 یا بیشتر + داشتن مجوز صلاحیت کار در کانادا (معروف به CQ)25
داشتن CBL 7 یا بیشتر + داشتن مجوز صلاحیت کار در کانادا (معروف به CQ)50

 

 1. سطح تحصیلات همسر

یکی از مواردی که اختلاف نمره متقاضیانِ مجرد و متاهل جبرای می‌شود، سطح تحصیلات همسر است. بیشترین امتیازی که سیستم اکسپرس اینتری در این بخش در نظر گرفته، برای متقاضیانی است که مدرک تحصیلی همسرشان، دکتری باشد.

جدول 18. ریزنمرات فاکتور سطح تحصیلات همسر در اکسپرس اینتری

فاکتور سطح تحصیلات (حداکثر 10 امتیاز)امتیاز
بدون مدرک، یا مدرک پایین‌تر از دیپلم دبیرستان0
دیپلم دبیرستان2
مدرک تحصیلات یک‌ساله در دانشگاه، کالج، دانشکده یا سایر موسسات6
مدرک تحصیلات دو‌ساله در دانشگاه، کالج، دانشکده یا سایر موسسات7
لیسانس (مدرک تحصیلی برای حداقل سه سال تحصیل در دانشگاه، کالج، دانشکده یا سایر موسسات)8
داشتنِ بیش از یک مدرک تحصیلی (که یکی از آن‌ها حتماً باید پس از گذراندن دوره‌‌ای حداقل سه ساله گرفته شده باشد)9
مدرک کارشناسی ارشد، یا مدرک حرفه‌ایِ مورد نیاز برای انجام مشاغلی که نیاز به مدرک جداگانه دارند (مثل پزشکی، دامپزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، بینایی‌سنجی، حقوق،…)10
مدرک دکتری (Ph.D.)10

 

 1. سطح زبان همسر (حداکثر 20 امتیاز)

فاکتور دیگری که برای متقاضیان متاهل می‌تواند در سیستم اکسپرس اینتری سبب امتیاز شود، سطح زبان همسر است. در این فاکتور، فقط زبان اول همسر ملاک است و نمره‌ای به زبان دوم او تعلق نخواهد گرفت. حداکثر نمره‌ی مربوط به سطح زبان همسر، همان‌طور که در جدول زیر نیز مشاهده می‌کنید، 5 امتیاز است.

جدول 19. ریزنمرات فاکتور زبان همسر برای متقاضی متاهل در اکسپرس اینتری

سطح زبان همسر (برای هر یک از مهارت‌های چهارگانه‌ی زبان) (حداکثر 20 امتیاز)امتیاز
CLB سطح 4 یا پایین‌تر0
CLB سطح 5 یا 61
CLB سطح 7 یا 83
CLB سطح 9 یا بالاتر5

 

 1. سابقه کار همسر در کانادا (حداکثر 10 امتیاز)

آخرین فاکتوری که سبب امتیاز برای متقاضیان متاهل در سیستم اکسپرس اینتری می‌شود، فاکتور سابقه کار همسر در کانادا است که حداثر 10 نمره خواهد داشت.

جدول 20. ریزنمرات فاکتور سابقه کار همسر در کانادا در اکسپرس اینتری

فاکتور سابقه کار همسر در کانادا (حداکثر 10 امتیاز)امتیاز
بدون سابقه کار یا سابقه کار کمتر از 1 سال0
1 سال5
2 سال7
3 سال8
4 سال9
5 سال یا بیشتر10

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

سلام برای چت در Whatsapp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید.