اکسپرس اینتری کانادا چیست

اکسپرس اینتری کانادا 2021 (Express Entry)

اکسپرس اینتری کانادا Express Entry (به معنای «ورود سریع») نام یک سیستم پذیرش متقاضیان برای مهاجرت به کانادا است که از سال 2015 میلادی توسط اداره‌ مهاجرت و شهروندی کانادا راه‌اندازی شده است تا مراحل گزینش مهاجران جهت اخذ اقامت دائم این کشور، تسهیل شود. روش استفاده از سیستم اکسپرس اینتری کانادا به این صورت است که متقاضی، در این سیستم ثبت‌نام کرده و برای خود یک پروفایل ایجاد می‌کند.

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

پروفایل او با استفاده از سامانه‌ی رتبه‌بندی جامع (CRS) مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و نمره و رتبه‌ای به پروفایل متقاضی اختصاص داده می‌شود. اگر نمره‌ی متقاضی، به حد نصاب قبولی در سیستم اکسپرس اینتری برسد، آن متقاضی در فهرست پذیرفته‌شدگان اکسپرس اینتری کانادا قرار می‌گیرد و برای او دعوتنامه‌ای صادر می‌شود تا مراحل بعدی جهت اخذ اقامت دائم کانادا را انجام دهد.

آشنایی با کشور کانادا

کانادا بیشتر شمال آمریکای شمالی را اشغال می کند و از اقیانوس اطلس در شرق تا اقیانوس آرام در غرب و شمال به اقیانوس منجمد شمالی گسترش می یابد. کانادا دومین کشور در جهان با مساحت کل حدود 10 میلیون کیلومتر است، اما با جمعیت تنها 37 میلیون نفر است. کانادا در بخش های شمالی امریکای شمالی واقع شده است و شامل سه منطقه و ده استان است، شهرهای مونترال، تورنتو، ونکوور، اتاوا و کبک جز بهترین شهرهای کانادا محسوب می شوند.

شهرهای کانادا همواره جز برترین شهرهای دنیا از لحاظ کیفیت زندگی به شمار می رود. کانادا کشوری بزرگ با استان ها و شهر های مختلف است. پایتخت کانادا اتاواست که از شهرهای بزرگ این کشور می باشد. کانادا به دلیل برخورداری از کیفیت بالای زندگی و امکانات رفاهی مقصد بسیاری از ایرانی ها برای مهاجرت به شمار می رود.

کانادا در مجموع از مهاجر پذیر ترین کشور های جهان به شمار می آید. از این رو بافت جمعیتی این کشور به گونه ای است که ۵٫۱ درصد جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل می دهند. این کشور از لحاظ استاندارد های زندگی نیز از بهترین کشور های دنیاست. آب و هوای کانادا عمدتاً سرد و در اغلب نقاط قطبی است. البته آب و هوا در بخش جنوب غربی معتدل است.

تاریخ

سرزمین های اشغال شده توسط کانادا برای هزاره ها توسط گروه های مختلف مردم بومی ساکن شده بود. از اواخر قرن پانزدهم میلادی، لشکرکشی های انگلیس و فرانسه در امتداد سواحل اقیانوس اطلس کاوش کردند و بعداً مستقر شدند. فرانسه در سال 1763، پس از جنگ هفت ساله، تقریباً تمام مستعمرات خود را در آمریکای شمالی واگذار کرد. در سال 1867، با اتحاد سه مستعمره آمریکای شمالی انگلیس از طریق کنفدراسیون، کانادا به عنوان یک سلطه فدرال از چهار استان تشکیل شد. تا زمان امضای قانون کانادا در سال 1982، وابستگی قانونی به پارلمان انگلیس پایان یافت. کانادا فدراسیونی است که از ده استان و سه سرزمین تشکیل شده است.

جغرافیا

مادر زمین نسبت به کانادای ها سخاوتمندانه رفتار کرده است. طبیعت هم منبع سرگرمی و هم درآمد مالی است. کوه های کانادا تقریباً از سطح دریا به 6000 متر ارتفاع می گیرند و به عنوان کشوری با بیشترین دریاچه های آب شیرین داخلی، کانادا دارای آب شیرین کافی است تا کل صحرای صحرا را به یک باتلاق تبدیل کند.

جنگل های کانادا برای مسافتی غیر قابل تصور که زمینه اشتغال و درآمد مطمئن از صادرات چوب را فراهم می کند، امتداد دارند. مزارع کانادایی گوشت گاو، میوه و سبزیجات تولید می کنند و اولین تولید کننده گندم در جهان هستند. کانادا با دسترسی به سه اقیانوس قطب شمال، اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام به عنوان یکی از بزرگترین صادرکنندگان غذاهای دریایی در جهان مانند ماهی، میگو و خرچنگ دریایی شناخته می شود. کانادا سومین تولیدکننده بزرگ گاز طبیعی در جهان است و در تولید نفت به ویژه برای همسایه خود، ایالات متحده، رهبر جهانی است.

حیات وحش

کانادا به قدری کم جمعیت است که حیات وحش این کشور می تواند از یک زیستگاه طبیعی بدون مزاحمت لذت ببرد. حیات وحش شامل: خرس های سیاه، خرس های گریزلی، گاومیش کوهان دار، راکون، کریبو، گوزن، گوسفند، گاو نر، گرگ ، گاو مشک، پوما و سیاه گوش، البته بدون ذکر حیوانات وحشی قطب شمال! رودخانه ها و دریاچه های بسیاری ماهیگیری تفریحی و ورزشی را تأمین می کنند. فقط تصور کنید، 50٪ کانادا دمای زمستان –60 درجه سانتیگراد دارد. احتمالاً به همین دلیل است که 90٪ مردم در جنوبی ترین نقاط کشور، نزدیک به مرز ایالات متحده  طولانی ترین مرز جهان بین دو کشور (8،892 کیلومتر) زندگی می کنند.

امروز کانادا

کانادا یک دموکراسی پارلمانی و یک پادشاهی مشروطه است، که ملکه الیزابت دوم به عنوان رئیس دولت آن است. این یک کشور دو زبانه و چند فرهنگی است، در سطح فدرال هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی به عنوان زبان های رسمی است. کانادا از لحاظ فنی پیشرفته و صنعتی، اقتصاد متنوعی را حفظ می کند که به شدت به منابع طبیعی فراوان و تجارت که کانادا رابطه طولانی و پیچیده ای دارد، متکی است. این کشور عضو G8، ناتو، کشورهای مشترک المنافع، فرانکوفونی و سازمان ملل است.

کیفیت زندگی در کانادا

 

شرایط زندگی در کشور کانادا با توجه به دیدگاه های افرادی که به روش های مختلف به این کشور ورود داشته اند، بسیار مطلوب و ایده آل است. همچنین افرادی که مدتی را در کشور کانادا زندگی می کنند بر این حرف و استدلال تاکید دارند. طبق آمار منتشر شده میانگین امید به زندگی در این کشور برای زنان ۸۴ و برای مردان ۸۰ سال اعلام شده که این امر نشان دهنده سطح رفاه و شرایط زندگی در کانادا است. بر اساس نظر سنجی انجام شده کانادایی ها به سطح زندگی خود از ۱۰ نمره ۷٫۵ نمره داده اند.

اشخاصی که در این کشور به هر شکلی مقیم هستند معمولا از زندگی خود رضایت دارند. درآمد بالا و امکانات به روز و پیشرفته باعث افزایش کیفیت زندگی در کشور کانادا شده است. از سایر عوامل مهم در کیفیت زندگی در این کشور می توان به امنیت عالی، ثبات سیاسی و اقتصادی و سیستم آموزشی معتبر اشاره کرد.

حدود ۶۶ درصد از اتباع این کشور صاحب خانه هستند و فرزندان در کانادا تا سن ۲۰ سالگی در کنار والدین خود زندگی می کنند و بعد از آن باید به صورت مستقل زندگی نمایند. شرایط این کشور از نظر شاخص قدرت خرید و آب و هوا در وضعیت مناسبی قرار دارد. کانادا به دلیل استقبال از مهاجران و تازه واردان به این کشور در سطح بین المللی مطرح می باشد.

ویدئو اکسپرس اینتری کانادا 

پادکست اکسپرس اینتری کانادا 

شرایط اکسپرس اینتری کانادا

اکسپرس اینتری کانادا با برنامه امتیاز بندی خود به عنوان یکی از برترین روش های کسب اقامت کانادا قلمداد می شود. این نکته بدین معناست که افراد در صورت کسب امتیازات لازم برای برنامه اکسپرس اینتری در ابتدای امر اقامت این کشور را دریافت می نمایند و تحت پوشش ویزاهای متنوع این کشور قرار نمی گیرند. کانادا کشوری با فرصت های شغلی متنوع و بی شماری می باشد. افراد قادر می باشند بر اساس سوابق دانشگاهی و تجربه کاری شغل ایده آل خود را در کانادا بیابند. همچنین صنایع کانادا دارای شرایط و استانداردهای بالایی برای نیروی کار متخصص جدید می باشد.

افراد در صورت کسب حد نصاب امتیاز متناسب با یکی از روش های اکسپرس اینتری کانادا می توانند جواز حضور در این کشور را دریافت نمایند. این منزله ورود به بازار کار نیست و می بایست پس از حضور در این کشور، شغل مورد نظر را متناسب با مهارت های فردی انتخاب نمود. در این روش برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی دریافت دعوتنامه الزامی نیست و افراد متناسب با امتیاز قادر خواهند بود برای اکسپرس اینتری اقدام نمایند.  شایان ذکر است که اخذ دعوت نامه از کارفرماهای کانادایی تاثیر بسزایی در افزایش امتیازات مورد نیاز می کند. در این برنامه فاکتورهایی همچون سن، تحصیلات، سوابق کاری، دانش زبان و حضور اقوام در کشور کانادا تاثیر گذار می باشد.

اکسپرس اینتری (برنامه ورود سریع) جدیدترین روش اخذ اقامت کانادا که در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۵ توسط دولت کانادا برای ورود افراد متخصص پایه ریزی شده است و هم اکنون نیز در حال اجرا است.  این برنامه مهاجرتی تا به امروز تغییراتی را برای بهبود و دسترسی راحت مهاجران نیز تجربه نموده است. در واقع کانادا به واسطه برنامه اکسپرس اینتری، نیروی متخصص و مورد نیاز خود را جهت به کار گیری در صنایع و مشاغل گوناگون جذب و نرخ رشد اقتصاد خود را همواره حفظ می نماید. از سال ۲۰۱۵ متقاضیان اخذ اقامت دائم کانادا قادر خواهند بود به یکی از ۳ روش اکسپرس اینتری کانادا برای مهاجرت به این کشور اقدام نمایند:

برنامه فدرال اسکیلد ورکر (Federal Skilled Worker Program)

برنامه فدرال اسکیلد ورکر Federal Skilled Worker Program یکی از روش ها و زیر شاخه های برنامه اکسپرس اینتری کاناداست. در این روش که بر احتساب امتیاز بندی بنا گردیده است، افراد در صورت کسب امتیازات مورد نیاز قادر خواهند بود تا برای اقامت دائم این کشور اقدام نمایند. در این برنامه مهاجرتی افراد در دو مرحله امتیازات مورد نظر را برای ورود به کشور کانادا دریافت می نمایند. در این سیستم افراد با کسب 67 امتیاز وارد لیست انتظار Pool List قرار می گیرند و با کسب حد نصاب مورد نظر مجوز حضور در کشور کانادا را دریافت می نمایند.

برنامه فدرال اسکیلد ورکر هیچ گونه محدودیتی را برای افراد و داوطلبان در نظر نمی گیرد و این دسته از متخصصان قادر خواهند بود برای ایالت مورد نظر اقدام نمایند. در این برنامه، ایالت کبک مستثنی است و نمی توان از این روش برای این ایالت اقدام نمود. انتخاب ایالت به فاکتورهای زیادی از جمله بازار کار، شرایط زندگی، میزان هزینه های زندگی و سایر مواردی شخصی بستگی دارد. از همین رو روش نیروی متخصص فدرال که یکی از زیر شاخه های برنامه اکسپرس اینتری کانادا می باشد، به عنوان ایده آل ترین روش مهاجرتی به کانادا محسوب می گردد.

با توجه به قوانین موجود در کشور کانادا، در سال 24 مرتبه افراد با بیشترین امتیاز برای اقامت کشور کانادا انتخاب می شوند. با توجه به زمان بندی تعیین گشته از جانب دولت کانادا، در بازه های زمانی 15 روز و 2 بار در هر ماه، می توان شانس خود را برای ورود به این کشور امتحان نمود. در ادامه این بخش به مراحل اکسپرس اینتری کانادا و امتیازات مورد نیاز پرداخته می شود. از همین رو افراد قادر خواهند بود تا با محاسبه امتیازات و شرایط در صورت کسب حد نصاب مورد نیاز برای برنامه نیروی متخصص فدرال اقدام نمایند.

هر پروفایلی که در سیستم اکسپرس اینتری کانادا ایجاد می‌شود، یک سال اعتبار خواهد داشت و در این یک سال، متقاضی در تمام دوره‌های ارزیابی اکسپرس اینتری، مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. سیستم اکسپرس اینتری معمولا هر 21 روز اقدام به اعلام نتایج ارزیابی‌های خود می‌کند. در واقع با یک بار ایجاد پروفایل در سیستم اکسپرس اینتری کانادا، پرونده‌ی شما در همه‌ی دوره‌های بررسی پروفایل‌ها در یک سال، شرکت داده می‌شود.

نکته مهمی که متقاضیان باید توجه کنند این است که سیستم اکسپرس اینتری فقط یک سیستم ارزیابی و گزینش است. برای عبور از این فیلتر گزینشی، متقاضیان باید در قالب یکی از طرح‌های مهاجرتی کانادا درخواست مهاجرت و اقامت دائم داده باشند.

سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری کانادا
سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری کانادا

سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری کانادا

بعلاوه، متقاضیان باید نمرات خود را جهت ثبت در سیستم اکسپرس اینتری کانادا، تا حد امکان بالا ببرند. فاکتورهای متعددی در نمره‌دهی و گزینش سیستم اکسپرس اینتری موثر است که هر یک از این فاکتورها، نمره‌ای مجزا دارند. نمراتی که داوطلب در سیستم امتیاز بندی جامع کسب می‌کند شامل دو سری نمره است.

یک سری نمراتِ اصلی (تا سقف 600 نمره) و یک سری نمرات اضافی (تا سقف 600 نمره). در مجموع، حداکثر نمره‌ی ممکن برای هر داوطلب، 1200 خواهد بود.

نمرات اصلی (تا سقف 600 نمره) در سه طبقه‌ی زیر قرار می‌گیرند:

 • فاکتورهای تجربه و مهارت‌ها
 • فاکتورهای مربوط به همسر یا شریک زندگی، مانند مهارت‌های زبانی و سطح تحصیلات همسر
 • فاکتور سطح تحصیلات داوطلب و تجربه و سوابق کاریِ او

نمرات اضافی (تا سقف 600 نمره) در پنج طبقه‌ی زیر قرار می‌گیرند:

 • داشتن مدرک، دیپلم یا مجوزهای کانادایی
 • داشتن پیشنهاد شغلیِ معتبر
 • داشتن نامزدی از یک استان یا ناحیه
 • داشتن خواهر یا برادری که شهروند یا مقیم دائم کانادا باشد
 • تسلط به مهارت‌های زبان فرانسوی

برای اطلاع از شرایط ویژه‌ای که می‌تواند منجر به افزایش نمرات شما در این سیستم شود، می‌توانید با وکیل مهاجرتی ما در موسسه رهپویان مهاجر تماس حاصل فرمایید. 

معیارهای سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری
معیارهای سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری

معیارهای سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری

نمرات فاکتورهای تاثیرگذار در اکسپرس اینتری برای متقاضیان مجرد

در سیستم اکسپرس اینتری کانادا، ارزیابی متقاضیان مجرد، متفاوت از متقاضیان متاهل است. در این سیستم، اگرچه مجموع نمرات نهایی مجردها و متاهل‌ها یکسان است و هر دو، تا سقف 600 نمره برای امتیازات اصلی و 600 نمره برای امتیازات اضافی می‌گیرند، اما ریزنمرات این دو گروه، اندکی با هم تفاوت دارد، زیرا در اکسپرس اینتری، برای متقاضیان متاهل، نمراتی به شرایط همسر تعلق می‌گیرد، اما این نمرات، برای متقاضیان مجردِ اکسپرس اینتری، موضوعیت ندارد و معادلِ همان میزان امتیاز، به فاکتورهای دیگر اضافه شده است.

خود اداره مهاجرت کانادا، جداولی که برای تشریح امتیازات اکسپرس اینتری آورده اندکی پیچیده است. ما در این مقاله، برای رفع این پیچیدگی‌ها، امتیازات متقاضیان مجرد و متقاضیان متاهل را از یکدیگر جدا کرده‌ایم و در جدول‌هایی جداگانه آورده‌ایم تا خواننده، به راحتی بتواند امتیاز خود را در سیستم اکسپرس اینتری محاسبه کند.

لازم به ذکر است که در سیستم اکسپرس اینتری، متقاضیان که متاهل هستند اما همسرشان با آن‌ها به کانادا نمی‌آید نیز در گروه متقاضیان مجرد قرار می‌گیرند.

جدول 1. خلاصه امتیازات اصلی اکسپرس اینتری برای متقاضیان مجرد (حداکثر 600 امتیاز)

فاکتور حداکثر امتیاز
سن110
سطح تحصیلات150
تسلط به زبان‌های رسمی کانادا160
سابقه کار در کانادا80
مهارت‌های قابل انتقال (ترکیب فاکتورهای مختلف، مثلاً اگر متقاضی، هم مدرک دانشگاهی داشته باشد و هم سابقه کار)100
جمع600

جدول 2. خلاصه امتیازات اضافی اکسپرس اینتری برای متقاضیان مجرد (حداکثر 600 امتیاز)

فاکتور حداکثر امتیاز
داشتن برادر یا خواهری که در کانادا زندگی می‌کند و شهروند یا مقیم دائم کانادا است15
مهارت‌های زبان فرانسوی30
مدرک دانشگاهی از دانشگاه‌های کانادا30
جاب آفر (پیشنهاد شغلی)200
نامزدی استانی600
حداکثر نمره‌ای که متقاضی می‌تواند از این امتیازات اضافی بگیرد، 600 است؛ یعنی حتا اگر نمرات او بیش از 600 باشد، باز هم سقف نمره‌ی او از این بخش، 600 خواهد شد.
فاکتور سن اکسپرس اینتری کانادا
فاکتور سن اکسپرس اینتری کانادا
 1. فاکتور سن (حداکثر 110 امتیاز):

همان‌طور که در جدول زیر مشاهده می‌کنید، در سیستم اکسپرس اینتری، حداکثر امتیاز سن، به گروهی تعلق می‌گیرد که سن‌شان بین 20 تا 29 سال است.

از طرفی چون سیستم اکسپرس اینتری اساساً برای گزینش متقاضیانی طراحی شده که به خاطر تخصص و مهارت‌های کاری‌شان اقامت دائم می‌گیرند، به کسانی که به سن قانونی کار نرسیده‌اند (زیر 17 ساله) و کسانی که عملاً قسمت عمده‌ای از سن کاری‌شان گذشته و به سن بازنشستگی نزدیک شده‌اند (بالای 45 ساله) هیچ امتیازی تعلق نخواهد گرفت.

جدول 3. ریزنمرات فاکتور سن برای متقاضی مجرد در اکسپرس اینتری

فاکتور سن (حداکثر 110 امتیاز)امتیاز
17 ساله یا کمتر
18 ساله99
19 ساله105
20 تا 29 ساله110
30 ساله105
31 ساله99
32 ساله94
33 ساله88
34 ساله83
35 ساله77
36 ساله72
37 ساله66
38 ساله61
39 ساله55
40 ساله50
41 ساله39
42 ساله28
43 ساله17
44 ساله6
 45 ساله و بیشتر
فاکتور سطح تحصیلات اکسپرس اینتری
فاکتور سطح تحصیلات اکسپرس اینتری
 1. فاکتور سطح تحصیلات (150 امتیاز)

یکی دیگر از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در سیستم اکسپرس اینتری کانادا، سطح تحصیلی متقاضیان است که با مدرک تحصیلی‌شان سنجیده می‌شود. طبیعتاً هرچه مدرک تحصیلی متقاضی بالاتر باشد، امتیاز بالاتری در اکسپرس اینتری خواهد گرفت. به همین دلیل است که داشتن مدرک دکتری، بیشترین امتیاز (150) را دارد.

جدول 4. ریزنمرات فاکتور سطح تحصیلات برای متقاضی مجرد در اکسپرس اینتری

فاکتور سطح تحصیلات (حداکثر 150 امتیاز)امتیاز
بدون مدرک، یا مدرک پایین‌تر از دیپلم دبیرستان
دیپلم دبیرستان30
مدرک تحصیلات یک‌ساله در دانشگاه، کالج، دانشکده یا سایر موسسات90
مدرک تحصیلات دو‌ساله در دانشگاه، کالج، دانشکده یا سایر موسسات98
لیسانس (مدرک تحصیلی برای حداقل سه سال تحصیل در دانشگاه، کالج، دانشکده یا سایر موسسات)120
داشتنِ بیش از یک مدرک تحصیلی (که یکی از آن‌ها حتماً باید پس از گذراندن دوره‌‌ای حداقل سه ساله گرفته شده باشد)128
مدرک کارشناسی ارشد، یا مدرک حرفه‌ایِ مورد نیاز برای انجام مشاغلی که نیاز به مدرک جداگانه دارند (مثل پزشکی، دامپزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، بینایی‌سنجی، حقوق،…)135
مدرک دکتری (Ph.D)150
فاکتور زبان اکسپرس اینتری کانادا
فاکتور زبان اکسپرس اینتری کانادا
 1. فاکتور زبان (حداکثر 160 امتیاز)

الف. زبان اول

در سیستم اکسپرس اینتری کانادا، منظور از زبان اول و دوم، یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی است. اگر زبان اولی که متقاضی انتخاب می‌کند، زبان انگلیسی باشد، فرانسوی زبان دوم او خواهد بود، و برعکس اگر زبان فرانسوی را به عنوان زبان اول انتخاب می‌کند، انگلیسی زبان دوم خواهد بود. اصطلاح زبان اول و دوم در این‌جا هیچ ربطی به زبان مادری متقاضی ندارد و منظور فقط دو زبان رسمی کانادا است.

در جدول زیر، برای هر یک از مهارت‌های چهارگانه زبان اول (خواندن، نوشتن، گفتن، شنیدن) امتیازی از 0 تا 34 امتیاز در نظر گرفته شده است که جمع این امتیازات برای متقاضی مجرد حداکثر 136 می‌شود. در تمام ارزیابی‌های زبان کانادا، از جمله در اکسپرس اینتری کانادا، معیاری برای سنجش زبان استفاده می‌شود که به CLB معروف است.

CLB مخفف «Canadian Language Benchmark» به معنای «معیار زبان کانادایی» است. نمرات CLB مساوی با نمرات سایر آزمون‌ها نیست. برای آن که بتوانید نمرات آیلتس خود را تبدیل به CLB کنید تا راحت‌تر امتیاز زبان خود در سیستم اکسپرس اینتری را محاسبه کنید، می‌توانید از فرمول زیر استفاده نمایید:

جدول 5. نحوه تبدیل نمره آیلتس به CLB

حدول CLB اکسپرس اینتری کانادا
حدول CLB اکسپرس اینتری کانادا

اکنون می توانید با استفاده از جدول فوق برای تبدیل نمره آیلتس خود به CLB، امتیازی که از فاکتور زبان در سیستم اکسپرس اینتری کانادا می‌گیرید را محاسبه نمایید. از سیر تا پیاز آزمون آیلتس IELTS را حتما مطالعه کنید.

جدول 6. ریزنمرات فاکتور زبان اول برای متقاضی مجرد در اکسپرس اینتری

فاکتور زبان اول بر مبنای معیار CLB (حداکثر 136 امتیاز)امتیاز
CLB پایین‌تر از سطح 4
CLB سطح 4 یا 56
CLB سطح 69
CLB سطح 717
CLB سطح 823
CLB سطح 931
CLB سطح 10 یا بالاتر34

الف. زبان دوم

همان‌طور که در بخش قبلی گفتیم، منظور از زبان دوم در سیستم اکسپرس اینتری کانادا این است که اگر زبان اول‌تان را انگلیسی انتخاب کرده‌اید، زبان دوم‌تان زبان فرانسوی خواهد بود. در واقع می‌توان این‌گونه گفت که اگر به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی آشنایی دارید، می‌توانید در سیستم اکسپرس اینتری، نمرات زیر را برای فاکتور زبان دوم دریافت نمایید.

در در جدول زیر، برای هر یک از مهارت‌های چهارگانه زبان دوم (خواندن، نوشتن، گفتن، شنیدن) امتیازی از 0 تا 6 امتیاز در نظر گرفته شده است که جمع این امتیازات برای متقاضی مجرد حداکثر 24 می‌شود.

جدول 7. ریزنمرات فاکتور زبان دوم برای متقاضی مجرد در اکسپرس اینتری

فاکتور زبان اول (برای هر یک از مهارت‌های چهارگانه‌ی زبان) (حداکثر 24 امتیاز)امتیاز
CLB سطح 4 یا پایین‌تر
CLB سطح 5 یا 61
CLB سطح 7 یا 83
CLB سطح 9 یا بالاتر6
فاکتور سابقه کار در کانادا اکسپرس اینتری کانادا
فاکتور سابقه کار در کانادا اکسپرس اینتری کانادا
 1. فاکتور سابقه کار در کانادا (حداکثر 80 امتیاز)

داشتن سابقه کار در کانادا، فاکتور بسیار مهمی در سیستم اکسپرس اینتری به حساب می‌آید. متقاضیان بسیار زیادی هستند که اگرچه اکنون برای کسب اقامت دائم کانادا از طریق اکسپرس اینتری اقدام می‌کنند، اما سابقه کار در کانادا را دارند. به شما توصیه می‌کنیم مقاله کار در کانادا را مطالعه کنید.

نکته مهمی که نباید فراموش کرد این است که سابقه کار در کانادا الزاماً می‌بایست به صورت قانونی بوده باشد. به عبارت دیگر، متقاضی باید با ویزایی معتبر که اجازه کار به او را می‌داده است در کانادا کار کرده باشد. مثلا کسی که در کانادا تحصیل می‌کند، طبق قانون کانادا می‌تواند به صورت پاره‌وقت (تا سقف 20 ساعت در هفته) کار کند.

کار پاره‌وقت، نصف کار تمام‌وقت محسوب می‌شود. یعنی کسی که مثلا در چهار سال دوره‌ی دانشجویی خود در کانادا، به صورت پاره‌وقت کار کرده، می‌تواند گزینه‌ی 2 سال کار تمام‌وقت را برای امتیازگیری از سیستم اکسپرس اینتری انتخاب نماید. کسانی که با ویزاهای کار موقت در کانادا سابقه کار دارند نیز می‌توانند تعداد سنوات و سال‌های کاری‌شان را مشخص کرده و امتیاز مربوطه را از سیستم اکسپرس اینتری به دست آورند.

جدول 8. ریزنمرات فاکتور سابقه کار در کانادا برای متقاضی مجرد در اکسپرس اینتری

فاکتور سابقه کار در کانادا (حداکثر 80 امتیاز)امتیاز
بدون سابقه کار یا سابقه کار کمتر از 1 سال
1 سال40
2 سال53
3 سال64
4 سال72
5 سال یا بیشتر80
فاکتور مهارت های قابل انتقال اکسپرس اینتری کانادا
فاکتور مهارت های قابل انتقال اکسپرس اینتری کانادا
 1. فاکتور مهارت‌های قابل انتقال (حداکثر 100 امتیاز)

در سیستم اکسپرس اینتری کانادا، منظور از مهارت‌های قابل انتقال، ترکیب فاکتورهای مختلف است. این فاکتور مزیت بزرگی برای متقاضیان به حساب می‌آید زیرا به فاکتورهای مختلفی که قبلا نمره‌ای از آن‌ها در اکسپرس اینتری گرفته‌اید، به خاطر ترکیب با فاکتورهای دیگر، نمره‌ی جداگانه‌ای می‌دهند.

به بیان ساده‌تر، مثلاً اگر شما مدرک زبان دارید، یک بار بابت این مدرک زبان، نمره‌ی لازم را گرفته‌اید، اما در فاکتور «مهارت‌های قابل انتقال» همان مدرک زبان، می‌تواند با فاکتورهای دیگر (مثلا سابقه کار) ترکیب شود و نمره‌ی جدیدی برای‌تان در اکسپرس اینتری محاسبه شود.

در جدول زیر، امتیازاتی که ترکیب فاکتورهای مختلف  (که با علامت + مشخص شده‌اند) را مشاهده می‌فرمایید. حداکثر امتیازی که متقاضی از این بخش دریافت می‌کند 100 امتیاز است؛ یعنی اگر حتی متقاضی، بتواند نمرات بیشتری هم از این بخش کسب کند، سیستم اکسپرس اینتری  فقط 100 نمره برای او محاسبه خواهد کرد.

جدول 9. ریزنمرات فاکتور مهارت‌های قابل انتقال (ترکیبی) در اکسپرس اینتری (حداکثر 100 امتیاز)

ترکیب فاکتورهاامتیاز
داشتن CLB 7-8 + مدرک کالج دو ساله (فوق دیپلم)13
داشتن CLB 9-10 + مدرک کالج دو ساله (فوق دیپلم)25
داشتن CLB 7-8 + مدرک لیسانس یا بالاتر25
داشتن CLB 9-10 + مدرک لیسانس یا بالاتر50
داشتن مدرک کالج (فوق دیپلم) + یک سال سابقه کار در کانادا13
داشتن مدرک کالج (فوق دیپلم) + دو سال سابقه کار در کانادا25
مدرک لیسانس یا بالاتر + یک سال سابقه کار در کانادا25
مدرک لیسانس یا بالاتر + دو سال سابقه کار در کانادا50
داشتن CLB 7-8 + یک یا دو سال سابقه کار خارج از کانادا (از جمله در ایران)13
داشتن CLB 9-10 + یک یا دو سال سابقه کار خارج از کانادا (از جمله در ایران)25
داشتن CLB 7-8 + سه سال سابقه کار خارج از کانادا (از جمله در ایران)25
داشتن CLB 9-10 + سه سال سابقه کار خارج از کانادا (از جمله در ایران)50
داشتن یک یا دو سال سابقه کار خارج از کانادا + 1 سال سابقه کار در کانادا13
داشتن یک یا دو سال سابقه کار خارج از کانادا + 2 سال سابقه کار در کانادا25
داشتن 3 سال سابقه کار خارج از کانادا + 1 سال سابقه کار در کانادا25
داشتن 3 سال سابقه کار خارج از کانادا + 2 سال سابقه کار در کانادا50
داشتن CLB 5-6 + داشتن مجوز صلاحیت کار در کانادا (معروف به CQ)25
داشتن CLB 7-10 + داشتن مجوز صلاحیت کار در کانادا (معروف به CQ)50

نمرات فاکتورهای تاثیرگذار در اکسپرس اینتری برای متقاضیان متاهل

همان‌طور که در ابتدای بخش قبل گفتیم، در سیستم اکسپرس اینتری کانادا، منظور از متقاضیان متاهل، متقاضیانی است که همراه همسر خود به کانادا می‌روند. متقاضیانی که متاهل هستند اما همسرشان با آن‌ها به کانادا نمی‌آید، مجرد محسوب می‌شوند.

نمرات متقاضیان متاهل، اندکی با نمرات و امتیازات متقاضیان مجرد تفاوت دارد زیرا وضعیت همسر (مانند سطح زبان همسر، سابقه کار همسر در کانادا،…) نیز برای متقاضیانِ اکسپرس اینتری باعث نمرات جداگانه‌ای می‌شود؛ هرچند مجموع نمرات متقاضیان مجرد و متاهل، نهایتاً یکسان است و هر دو، در بخش امتیازات اصلی اکسپرس اینتری حداکثر 600 امتیاز و در بخش امتیازات اضافی نیز حداکثر 600 امتیاز دریافت می‌کنند.

جدول 10. خلاصه امتیازات اصلی اکسپرس اینتری برای متقاضیان (حداکثر 600 امتیاز)

فاکتور حداکثر امتیاز
سن100
سطح تحصیلات140
تسلط به زبان‌های رسمی کانادا150
سابقه کار در کانادا70
مهارت‌های قابل انتقال (ترکیب فاکتورهای مختلف، مثلاً اگر متقاضی، هم مدرک دانشگاهی داشته باشد و هم سابقه کار)100
سطح تحصیلات همسر10
سطح زبان همسر20
سابقه کار همسر در کانادا10
جمع600

جدول 11. خلاصه امتیازات اضافی اکسپرس اینتری  برای متقاضیان متاهل (حداکثر 600 امتیاز)

فاکتور حداکثر امتیاز
داشتن برادر یا خواهری که در کانادا زندگی می‌کند و شهروند یا مقیم دائم کانادا است15
مهارت‌های زبان فرانسوی30
مدرک دانشگاهی از دانشگاه‌های کانادا30
جاب آفر (پیشنهاد شغلی)200
نامزدی استانی600
حداکثر نمره‌ای که متقاضی می‌تواند از این امتیازات اضافی بگیرد، 600 است؛ یعنی حتا اگر نمرات او بیش از 600 باشد، باز هم سقف نمره‌ی او از این بخش، 600 خواهد شد.
 1. فاکتور سن (حداکثر 100 امتیاز):

در سیستم اکسپرس اینتری کانادا، بیشترین امتیاز از فاکتور سن برای متقاضیان متاهل نیز مانند متقاضیان مجرد، به گروهی تعلق خواهد گرفت که سن‌شان بین 20 تا 29 سال باشد. در این گروه نیز متقاضیانِ کمتر از 17 ساله و بیشتر از 45 ساله هیچ امتیازی نمی‌گیرند.

جدول 12. ریزنمرات فاکتور سن برای متقاضی متاهل در اکسپرس اینتری

فاکتور سن (حداکثر 100 امتیاز)امتیاز
17 ساله یا کمتر
18 ساله90
19 ساله95
20 تا 29 ساله100
30 ساله95
31 ساله90
32 ساله85
33 ساله80
34 ساله75
35 ساله70
36 ساله65
37 ساله60
38 ساله55
39 ساله50
40 ساله45
41 ساله35
42 ساله25
43 ساله15
44 ساله5
 45 ساله و بیشتر
 1. فاکتور سطح تحصیلات (140 امتیاز)

جدول 13. ریزنمرات فاکتور سطح تحصیلات برای متقاضی متاهل در اکسپرس اینتری

فاکتور سطح تحصیلات (حداکثر 140 امتیاز)امتیاز
بدون مدرک، یا مدرک پایین‌تر از دیپلم دبیرستان
دیپلم دبیرستان28
مدرک تحصیلات یک‌ساله در دانشگاه، کالج، دانشکده یا سایر موسسات84
مدرک تحصیلات دو‌ساله در دانشگاه، کالج، دانشکده یا سایر موسسات91
لیسانس (مدرک تحصیلی برای حداقل سه سال تحصیل در دانشگاه، کالج، دانشکده یا سایر موسسات)112
داشتنِ بیش از یک مدرک تحصیلی (که یکی از آن‌ها حتماً باید پس از گذراندن دوره‌‌ای حداقل سه ساله گرفته شده باشد)119
مدرک کارشناسی ارشد، یا مدرک حرفه‌ایِ مورد نیاز برای انجام مشاغلی که نیاز به مدرک جداگانه دارند (مثل پزشکی، دامپزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، بینایی‌سنجی، حقوق،…)126
مدرک دکتری (Ph.D.)140
 1. فاکتور زبان (حداکثر 160 امتیاز)

الف. زبان اول

در مورد متقاضیان متاهل در سیستم اکسپرس اینتری نیز همان‌طور که قبلا گفتیم، منظور از زبان اول و دوم، یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی است.

فرمول تبدیل نمره آیلتس به CLB در این‌جا نیز همان است که در بخش متقاضیان مجرد گفتیم. تنها تفاوت متقاضیان مجرد و متاهل در بخش زبانِ اکسپرس اینتری کانادا، این است که نمراتِ این دو گروه با هم اندکی فرق دارد و نمرات متقاضیان مجرد، بیشتر از متقاضیان متاهل است، هر چند این کسری نمره‌ی متقاضیان متاهل در اکسپرس اینتری، با نمراتی که به سطح زبان همسر تعلق می‌گیرد، جبران خواهد شد.

در جدول زیر، برای هر یک از مهارت‌های چهارگانه زبان اول (خواندن، نوشتن، گفتن، شنیدن) امتیازی از 0 تا 32 امتیاز در نظر گرفته شده است که جمع این امتیازات برای متقاضی مجرد حداکثر 128 می‌شود.

جدول 14. ریزنمرات فاکتور زبان اول برای متقاضی متاهل در اکسپرس اینتری

فاکتور زبان اول بر مبنای معیار CLB (حداکثر 128 امتیاز)امتیاز
CLB پایین‌تر از سطح 4
CLB سطح 4 یا 56
CLB سطح 68
CLB سطح 716
CLB سطح 822
CLB سطح 929
CLB سطح 10 یا بالاتر32

الف. زبان دوم

در جدول زیر، برای هر یک از مهارت‌های چهارگانه زبان دوم (خواندن، نوشتن، گفتن، شنیدن) امتیازی از 0 تا 6 امتیاز در نظر گرفته شده است که جمع این امتیازات برای متقاضی متاهل حداکثر 22 می‌شود و حتی اگر جمع امتیازات او از این بخش، بیشتر از 22 شود، باز هم فقط همان 22 امتیاز برای او محاسبه خواهد شد.

جدول 15. ریزنمرات فاکتور زبان دوم برای متقاضی متاهل در اکسپرس اینتری

فاکتور زبان اول (برای هر یک از مهارت‌های چهارگانه‌ی زبان) (حداکثر 22 امتیاز)امتیاز
CLB سطح 4 یا پایین‌تر
CLB سطح 5 یا 61
CLB سطح 7 یا 83
CLB سطح 9 یا بالاتر6
 1. فاکتور سابقه کار در کانادا (حداکثر 70 امتیاز)

این فاکتور نیز یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم در سیستم اکسپرس اینتری کانادا است که نمره‌ی خوبی برای متقاضیان در پی خواهد داشت.

جدول 16. ریزنمرات فاکتور سابقه کار در کانادا برای متقاضی متاهل در اکسپرس اینتری

فاکتور سابقه کار در کانادا (حداکثر 70 امتیاز)امتیاز
بدون سابقه کار یا سابقه کار کمتر از 1 سال
1 سال35
2 سال46
3 سال56
4 سال63
5 سال یا بیشتر70
 1. فاکتور مهارت‌های قابل انتقال (حداکثر 100 امتیاز)

همان‌طور که برای متقاضیان مجردِ اکسپرس اینتری در بخش‌های قبل گفتیم، منظور از مهارت‌های قابل انتقال، ترکیب فاکتورهای مختلف است. امتیاز متقاضیان مجرد و متاهل از این بخش، کاملا یکسان است و سیستسم اکسپرس اینتری در این فاکتور، هیچ تفاوتی بین دو گروه مجرد و متاهل قائل نشده است.

در جدول زیر، امتیازاتی که ترکیب فاکتورهای مختلف  (که با علامت + مشخص شده‌اند) را مشاهده می‌فرمایید. حداکثر امتیازی که متقاضی از این بخش دریافت می‌کند 100 امتیاز است؛ یعنی اگر حتی متقاضی، بتواند نمرات بیشتری هم از این بخش کسب کند، فقط 100 نمره برای او محاسبه خواهد شد.

جدول 17. ریزنمرات فاکتور مهارت‌های قابل انتقال (ترکیبی) برای متقاضیان متاهل در اکسپرس اینتری (حداکثر 100 امتیاز)

ترکیب فاکتورهاامتیاز
داشتن CBL 7-8 + مدرک کالج دو ساله (فوق دیپلم)13
داشتن CBL 9-10 + مدرک کالج دو ساله (فوق دیپلم)25
دداشتن CBL 7-8 + مدرک لیسانس یا بالاتر25
داشتن CBL 9-10 + مدرک لیسانس یا بالاتر50
داشتن کالج (فوق دیپلم) + یک سال سابقه کار در کانادا13
داشتن کالج (فوق دیپلم) + دو سال سابقه کار در کانادا25
مدرک لیسانس یا بالاتر + یک سال سابقه کار در کانادا25
مدرک لیسانس یا بالاتر + دو سال سابقه کار در کانادا50
داشتن CBL 7-8 + یک یا دو سال سابقه کار خارج از کانادا (از جمله در ایران)13
داشتن CBL 9-10 + ک یا دو سال سابقه کار خارج از کانادا (از جمله در ایران)25
داشتن CBL 7-8 + سه سال سابقه کار خارج از کانادا (از جمله در ایران)25
داشتن CBL 9-10 + سه سال سابقه کار خارج از کانادا (از جمله در ایران)50
داشتن یک یا دو سال سابقه کار خارج از کانادا + 1 سال سابقه کار در کانادا13
داشتن یک یا دو سال سابقه کار خارج از کانادا + 2 سال سابقه کار در کانادا25
داشتن 3 سال سابقه کار خارج از کانادا + 1 سال سابقه کار در کانادا25
داشتن 3 سال سابقه کار خارج از کانادا + 2 سال سابقه کار در کانادا50
داشتن CBL 5-6 + داشتن مجوز صلاحیت کار در کانادا (معروف به CQ)25
داشتن CBL 7-10 + داشتن مجوز صلاحیت کار در کانادا (معروف به CQ)50
 1. سطح تحصیلات همسر

یکی از مواردی که اختلاف نمره متقاضیانِ مجرد و متاهل جبرای می‌شود، سطح تحصیلات همسر است. بیشترین امتیازی که سیستم اکسپرس اینتری در این بخش در نظر گرفته، برای متقاضیانی است که مدرک تحصیلی همسرشان، دکتری باشد.

جدول 18. ریزنمرات فاکتور سطح تحصیلات همسر در اکسپرس اینتری

فاکتور سطح تحصیلات (حداکثر 10 امتیاز)امتیاز
بدون مدرک، یا مدرک پایین‌تر از دیپلم دبیرستان
دیپلم دبیرستان2
مدرک تحصیلات یک‌ساله در دانشگاه، کالج، دانشکده یا سایر موسسات6
مدرک تحصیلات دو‌ساله در دانشگاه، کالج، دانشکده یا سایر موسسات7
لیسانس (مدرک تحصیلی برای حداقل سه سال تحصیل در دانشگاه، کالج، دانشکده یا سایر موسسات)8
داشتنِ بیش از یک مدرک تحصیلی (که یکی از آن‌ها حتماً باید پس از گذراندن دوره‌‌ای حداقل سه ساله گرفته شده باشد)9
مدرک کارشناسی ارشد، یا مدرک حرفه‌ایِ مورد نیاز برای انجام مشاغلی که نیاز به مدرک جداگانه دارند (مثل پزشکی، دامپزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، بینایی‌سنجی، حقوق،…)10
مدرک دکتری (Ph.D.)10
 1. سطح زبان همسر (حداکثر 20 امتیاز)

فاکتور دیگری که برای متقاضیان متاهل می‌تواند در سیستم اکسپرس اینتری سبب امتیاز شود، سطح زبان همسر است. در این فاکتور، فقط زبان اول همسر ملاک است و نمره‌ای به زبان دوم او تعلق نخواهد گرفت. حداکثر نمره‌ی مربوط به سطح زبان همسر، همان‌طور که در جدول زیر نیز مشاهده می‌کنید، 5 امتیاز است.

جدول 19. ریزنمرات فاکتور زبان همسر برای متقاضی متاهل در اکسپرس اینتری

سطح زبان همسر (برای هر یک از مهارت‌های چهارگانه‌ی زبان) (حداکثر 20 امتیاز)امتیاز
CLB سطح 4 یا پایین‌تر
CLB سطح 5 یا 61
CLB سطح 7 یا 83
CLB سطح 9 یا بالاتر5
 1. سابقه کار همسر در کانادا (حداکثر 10 امتیاز)

آخرین فاکتوری که سبب امتیاز برای متقاضیان متاهل در سیستم اکسپرس اینتری می‌شود، فاکتور سابقه کار همسر در کانادا است که حداکثر 10 نمره خواهد داشت.

جدول 20. ریزنمرات فاکتور سابقه کار همسر در کانادا در اکسپرس اینتری

فاکتور سابقه کار همسر در کانادا (حداکثر 10 امتیاز)امتیاز
بدون سابقه کار یا سابقه کار کمتر از 1 سال
1 سال5
2 سال7
3 سال8
4 سال9
5 سال یا بیشتر10

 

حتما بخوانید:  تک پایلوت بریتیش کلمبیا (BC PNP Tech Pilot) - برنامه حوزه تکنولوژی بریتیش کلمبیا

برنامه فدرال اسکیلد تریدز (Federal Skilled Trades Program)

اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC ) در سال 2013 برنامه مهارت های فدرال ماهر (FSTP) را برای ارائه مسیر مهاجرت اختصاصی به کارگران ماهر حرفه ای راه اندازی کرد. FSTP یکی از سه برنامه اقتصادی فدرال است که توسط سیستم Express Entry دولت کانادا مدیریت می شود. Express Entry اصلی ترین راهی است که کانادا از کارگران ماهر کلاس اقتصادی برای مهاجرت به این کشور استقبال می کند.

طبق برنامه سطح مهاجرت، کانادا با استقبال بیش از 400000 مهاجر جدید در سال و به طور متوسط ​​110،000 مهاجرتی سالانه به Express Entry اختصاص دارد. درخواست از طریق FSTP یکی از راه های زیادی است که می توانید به عنوان یک متخصص حرفه ای ماهر مهاجرت به کانادا را دنبال کنید. بر اساس برنامه معاملات ماهرانه فدرال (FSTC) ، فرد می تواند با کار در یک تجارت خاص “اقامت دائم” در کانادا را بدست آورد.

معیارهای صلاحیت

برای اینکه واجد شرایط FSTP باشید ، باید:

 • دارای پیشنهادات شغلی معتبر اشتغال مداوم، با حقوق، تمام وقت (حداقل 30 ساعت در هفته) از حداکثر دو کارفرما در کانادا برای حداقل یک سال یا گواهی صلاحیت * از یک نهاد استانی یا سرزمینی.
 • ارائه اثبات مهارت پایه زبان از یک سازمان آزمایش زبان تعیین شده، نشان می دهد که متقاضی حداقل آستانه تعیین شده توسط IRCC – معیار سطح کانادا (CLB) 5 برای صحبت و گوش دادن، CLB 4 برای خواندن و نوشتن را برآورده می کند.
 • در 5 سال قبل از درخواست، 2 سال تجربه کار تمام وقت (یا مقدار مساوی کار نیمه وقت) در تجارت ماهر کسب کرده باشید.
 • قادر به نشان دادن مهارت ها و تجربیات و انجام وظایف اساسی شغل باشند.

* گواهینامه صلاحیت اثبات می کند که یک تبعه خارجی واجد شرایط کار در یک حرفه حرفه ای تجارت در کانادا است. متقاضیان با داشتن گواهینامه صلاحیت، ثابت می کنند که در یک آزمون صدور گواهینامه قبول شده اند یا تمام شرایط لازم برای انجام تجارت خود را در یک استان یا قلمرو خاص داشته اند.

حرفه های مورد نیاز برنامه اسکیلد تریدز

در حال حاضر شغل هایی وجود دارد که برای این جریان مهاجرت در نظر گرفته شده است و آنها در یکی از 6 گروه قرار می گیرند.

 1. تجارت صنعتی، برق و ساختمانی
 2. تعمیر و نگهداری و تجهیزات
 3. سرپرستان و مشاغل فنی در منابع طبیعی، کشاورزی و تولیدات مرتبط
 4. ناظران پرداز، ساخت و خدمات و اپراتور های کنترل مرکزی
 5. آشپزها
 6. قصاب و نانوا

در زیر به تمامی رشته های مورد نیاز برنامه Federal Skilled Trades Program اشاره می گردد. از همین رو افراد در صورت احراز شرایط مورد نیاز و قرارگیری در این رشته های زیر قادر خواهند بود تا شانس خود را برای ورود به کشور کانادا از روش فدرال اسکیلد تریدز امتحان نمایند.

گروه عمده 72: معاملات صنعتی، برقی و ساختمانی

گروه عمده 73: تجارت و تعمیر و نگهداری و بهره برداری از تجهیزات

گروه عمده 82: سرپرستان و مشاغل فنی در منابع طبیعی، کشاورزی و تولیدات وابسته

گروه عمده 92: سرپرستان پردازش، ساخت و خدمات و اپراتورهای کنترل مرکزی

گروه 632: آشپزها و آشپزها

 
کد NOCاشتغال
6321سرآشپزها
6322آشپز

گروه 633: قصابی و نانوایی

کد NOCاشتغال
6331قصابی ، گوشت کوب و ماهی فروش – خرده فروشی و عمده فروشی
6322نانوا

برنامه تجربه کار کانادایی (Canadian Experience Class)

کانادا هر ساله به تعداد بی شماری از مهاجران فرصت تحقق بخشیدن به رویاهای خود را از طریق تجارت و تحصیلاتی که در طول مدت حضور در کانادا کسب کرده اند، ارائه می دهد. کلاس تجربه کانادایی (CEC) یک برنامه مهاجرتی است که هدف آن کمک به کارگران موقت خارجی و  دانشجویان بین المللی برای استفاده از تجربه کاری و تحصیلات در مورد درخواست های خود برای اخذ اقامت کانادا است.

در این برنامه افراد در صورت فراهم آوردن مدارک مورد نیاز و اثبات توانمندی شان قادر خواهند بود تا در زمان کمتر از 6 ماه اقامت دائم کشور کانادا را اخذ نمایند. با توجه به این فرصت بی نظیری که دولت کانادا در اختیار دانشجویان و یا نیروی کار داخل کشور کانادا قرار داده است، میزان درخواست این روش بسیار بالا و در روز افزون می باشد. از همین رو بسیاری از افراد، ویزای تحصیلی را برای ورود به کشور کانادا انتخاب می نمایند و پس از احراز شرایط مورد نظر، از روش برنامه تجربه کار کانادایی، اقامت خود را دریافت می نمایند.

چه کسی واجد شرایط تجربه کار کانادایی است؟

هر شخصی که در کانادا اقامت دارد، واجد شرایط درخواست برنامه های اکسپرس اینتری کانادا از طریق تجربه کار کانادایی نیست. امکان این اقدام برای برخی از افراد میسر است که در ادامه به آنها اشاره می شود. شخصی که مایل به ثبت نام در کلاس تجربه کانادایی است باید ظرف مدت سه سال از تاریخ درخواست خود حداقل یک سال سابقه کار ماهر در استان های کانادا را داشته باشد. برای ثبت نام در برنامه کلاس تجربه کانادا باید شرایط زیر را داشته باشید:

 1. اگر می خواهید برای کلاس تجربه کانادا اقدام کنید، باید ظرف مدت سه سال از تاریخ درخواست خود حداقل یک سال سابقه کار ماهر در هر یک از استان های کانادا داشته باشید.
 2. تجربه کاری که در کانادا دارید باید با مجوز مناسب انجام شود.
 3. فهرست NOC یا طبقه بندی شغلی ملی کانادا به طور واضح در مورد کار ماهرانه بیان کرده است. یک تجربه کار ماهر به این معنی است که شغل شما باید از مشاغل مدیریت ، مشاغل حرفه ای ، مشاغل فنی یا تجارت ماهر باشد.
 4. سابقه کار شما باید حداقل 12 ماه کار تمام وقت باشد، یعنی 30 ساعت کار در هفته یا حتی بیشتر، یا اگر یک شغل پاره وقت باشد نیز می تواند معادل ساعت باشد.
 5. اگر داوطلب در حالی که دانشجوی تمام وقت بوده است دارای سابقه کار است، این تجربه در نظر گرفته نمی شود.
 6. شما باید معیار زبان کانادایی یا CLB را داشته باشید ، که سطح زبان مورد نیاز برای کار است.
 7. شما همچنین باید در آزمون زبان مورد تأیید CIC یا Citizenship and Immigration Canada، که در نشان دادن مهارت شما در صحبت کردن ، خواندن ، گوش دادن و نوشتن به دو زبان انگلیسی یا فرانسوی یا هر دو با هم کمک می کند، شرکت کنید.

نحوه درخواست تجربه کار کانادایی

مراحل برنامه تجربه کار کانادایی Canadian Experience Class را می توان در 10 مرحله که مورد بررسی قرار می گیرد، دسته بندی کرد. از همین رو افراد با انتخاب روش اکسپرس اینتری کانادا قادر خواهند بود در صورت امکان از این روش برای اخذ اقامت کانادا اقدام نمایند.

مرحله 1: دریافت اجازه کار کانادایی

همانطور که از نام این روش مهاجرتی مشخص است، تجربه کار در کشور کانادا به عنوان اصلی ترین و مهم ترین فاکتور برای اقدام تعیین می گردد. مهاجران از روش های متفاوت و در صورت ورود به کشور کانادا و اتمام 1 سال کار قادر خواهند بود تا از این روش اقدام نمایند. لازم به ذکر است کار دانشجویی مورد تایید این روش مهاجرتی نمی باشد.

مرحله 2: یک سال کار در کانادا را به پایان برسانید.

یازده ماه و نیم برای اقدام از روش تجربه کار کانادایی کافی نخواهد بود. برای اینکه در Canadian Experience Class واجد شرایط شوید، حداقل به یک سال سابقه کار (یا بیشتر ، در صورت نیمه وقت) نیاز دارید. از همین رو با اتمام این بازه زمانی قادر خواهید بود تا شانس خود را برای اخذ اقامت کانادا امتحان نمایید.

مرحله 3: اطمینان حاصل کنید که سایر معیارهای واجد شرایط بودن را نیز رعایت می کنید.

در این مرحله و پس اتمام یک سال سابقه کار در کشور کانادا می بایست سایر موارد مورد نیاز برای برنامه تجربه کار کانادایی را مورد بررسی قرار دهید. در صورت احراز شرایط مورد نیاز قادر خواهید بود تا این روش را برای اخذ اقامت کانادا امتحان نمایید. در این مرحله می توان در آزمون زبان شرکت نمود و سطح مورد نیاز را برای ورود به کانادا از روش تجربه کار کانادایی افزایش داد.

مرحله 4: یک پروفایل Express Entry ایجاد کنید.

اولین گام برای اقدام از روش تجربه کار کانادایی، ایجاد یک پروفایل در اکسپرس اینتری است. از همین رو افراد با مراجعه به سایت CIC و با ارائه مدارک پروفایل اکسپرس اینتری را تشکیل می دهند.

مرحله 5: امتیازات را در CRS افزایش دهید.

فاکتورهایی همچون تحصیلات، مدرک زبان و سوابق کاری از جمله عواملی می باشند که می توان برای بهبود امتیازات ارتقا داد. از همین رو علاقه مندان به برنامه تجربه کار کانادایی قادر خواهند بود با ارتقا سطح زبان شان، شانس خود را برای اخذ اقامت کشور کانادا افزایش دهند. لازم به ذکر است که افراد با امتیازات بالاتر از شانس بیشتری برای ورود به کشور کانادا برخوردار می باشند.

مرحله ششم: برای درخواست دعوتنامه دریافت کنید.

در این مرحله می توان برای اقامت دائم کانادا اقدام نمود. ITA زمانی برای افراد صادر می شود که از لیست انتظار اکسپرس اینتری با بیشترین امتیاز مورد پسند انتخاب شده باشید. اگر اجازه کار شما طی چهار ماه آینده منقضی شود، شما همچنین می توانید برای اجازه کار Bridging Open Work مجوز را درخواست کنید تا بتوانید در بقیه مراحل کار به کار خود ادامه دهید

مرحله 7: نامه پزشکی، عدم سو پیشینه و نامه کار را ارائه دهید.

تمام متقاضیان تجربه کار کانادایی از نظر عدم پذیرش بالقوه پزشکی و کیفری غربال می شوند. با درخواست خود، باید نشان دهید که یک معاینه پزشکی را با پزشک پانل معتبر IRCC به پایان رسانده اید. علاوه بر این، شما باید از هر کشوری که حداقل از شش سالگی به مدت شش ماه در آن زندگی کرده اید، چک سوابق پلیس (عدم سو پیشینه) ارائه دهید. درخواست الکترونیکی، که باید ظرف 60 روز از دریافت ITA ، همچنین باید شامل نامه های مرجع کار دقیق از کارفرمایان قبلی باشد. با توجه به محدود بودن بازه زمانی، بهتر است قبل از دریافت ITA، چک های پس زمینه و نامه های مرجع کار را جمع آوری کنید.

مرحله 8: برنامه الکترونیکی شما بررسی می شود.

یک افسر مهاجرت کانادایی درخواست الکترونیکی ارسالی را بررسی کرده و در صورت نیاز به موارد دیگری به شما اطلاع می دهد.

مرحله 9: تأیید وضعیت اقامت دائم را دریافت کرده و مراحل ورود را آماده کنید.

در حال حاضر 80 درصد از درخواست های ارسال شده تحت کلاس Experience Class در کمتر از شش ماه بررسی می شوند. وقتی شخص تأیید شد، سند اقامت دائم (COPR) را دریافت می کند. یک افسر در بندر ورودی کانادا یا در یک دفتر IRCC با اعطای اقامت دائم این سند را امضا و تاریخ می دهد.

مرحله 10: کارت اقامت کانادا را دریافت نمایید.

پس ا از اتمام تمامی مراحل منتسب به برنامه تجربه کار کانادایی، مجوز اقامت دائم یا PR برای افراد صادر می گردد. در صورت اخذ اقامت دائم کانادا به راحتی می توان برای تردد به این کشور استفاده نمود. همچنین خدمات اولیه درمانی و پزشکی و خدمات تحصیلی در مراکز دولتی شامل این دسته از افراد قرار می گیرد.

مدارک مورد نیاز جهت اقدام اولیه اکسپرس اینتری کانادا

افراد برای اقدام در برنامه اکسپرس اینتری می بایست مدارک و اسنادی را تهیه و تنظیم نمایند. این مدارک متناسب با روش انتخابی متفاوت می باشد و هر یک از برنامه های اکسپرس اینتری شامل یک سری مدارک است. در زیر به اصلی ترین مدارک مورد نیاز برای اکسپرس اینتری کانادا اشاره شده است:

 • پاسپورت
 • ارائه مدرک زبان
 • گزارش ارزیابی اعتبار تحصیلات
 • نامزدی استانی
 • پیشنهاد کار کتبی از یک کارفرما در کانادا (در صورت داشتن)
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی پزشکی
 • ارائه تمکن مالی

هزینه ثبت نام اکسپرس اینتری کانادا

هزینه های برنامه اکسپرس اینتری کانادا شامل چه مواردی می شود؟ این یکی از مهم ترین سوالات داوطلبان برای اقدام از این روش مهاجرتی است. به صورت کلی هزینه های موجود در این برنامه را می توان به چندین بخش دسته بندی کرد. از مهم ترین هزینه های اکسپرس اینتری می توان به هزینه های ثبت نام، هزینه های جانبی و تمکن مالی مورد نیاز برای ورود به کشور کانادا اشاره کرد. هزینه های ثبت نام اکسپرس اینتری کانادا به شرح زیر است:

عنوانمتقاضی اصلیهمسرفرزند
برنامه مهاجرتی نیروی متخصص۵۵۰ دلار ۵۵۰ دلار ۱۵۰ دلار 
هزینه بیومتریک۸۵ دلار ۸۵ دلار ۰
دریافت کارت PR50 دلار 50 دلار 50 دلار 
هزینه ارزیابی مدارکبین ۲۰۰ تا ۲۷۰ دلاربین ۲۰۰ تا ۲۷۰ دلار۰
هزینه ویزا۴۹۰ دلار ۴۹۰ دلار ۱۵۰ دلار 

هزینه های فدرال اسکیلد تریدز

 • هزینه درخواست برای متقاضی اصلی: 825 CAD
 • هزینه درخواست برای همسر / شریک زندگی مشترک: 825 CAD
 • هزینه درخواست برای هر کودک وابسته: 225 CAD
 • حق هزینه اقامت دائم برای متقاضی اصلی: 500 CAD
 • حق هزینه اقامت دائم برای همسر / شریک زندگی مشترک: 500 CAD
 • کودکان وابسته از هزینه روابط عمومی معاف می شوند.
 • هزینه بیومتریک برای متقاضی اصلی: 85 CAD

سایر هزینه های اکسپرس اینتری

به همراه هزینه های مورد نیاز برای تشکیل پرونده و سفارت، داوطلبان می بایست هزینه های دیگری را برای برنامه اکسپرس اینتری کانادا در نظر بگیرند. این هزینه ها به عنوان هزینه های جانبی برای ورود به کشور کانادا به شمار می روند. از جمله هزینه های مورد نیاز برای برنامه اکسپرس اینتری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه های آزمون زبان
 • هزینه ارزیابی مدارک تحصیلی
 • هزینه ترجمه مدارک به زبان های انگلیسی یا فرانسوی
 • هزینه های تست پزشکی برای ورود به کانادا
 • گواهی پلیس
 • هزینه های بلیط
 • هزینه های تمکن مالی

تمکن مالی مورد نیاز

یکی از اصلی ترین الزامات درخواست های تحت برنامه Express Entry این است که نشان دهد متقاضیان پس از ورود به کانادا پول کافی برای حمایت از زندگی و خانواده شان را خواهند داشت. این را اثبات وجوه می نامند. تنها استثنائات این قانون این است که متقاضی در حال حاضر مشغول کار و مجاز به کار در کانادا باشد، یا پیشنهاد کار معتبری از کارفرمای کانادایی دریافت کرده باشد. توجه به این نکته مهم است که میزان بودجه مورد نیاز بر اساس تعداد خانواده متفاوت است و این اعداد سالانه به روز می شوند. بنابراین چه مقدار پول برای مهاجرت به کانادا نیاز دارید؟ در تصویر زیر میزان سرمایه مورد نظر برای تمکن مالی برنامه اکسپرس اینتری کانادا آمده است.

اثبات وجوه-ورود سریع

همچنین مهم است که در مورد هزینه زندگی جایی که قصد دارید در کانادا اقامت داشته باشید، تحقیق کنید. به عنوان مثال تورنتو و ونکوور دارای فرصت های شغلی بالقوه زیادی هستند، اما بالاترین هزینه های زندگی را به خود اختصاص داده اند. یک آپارتمان 1 خوابه در تورنتو بسته به مکان زندگی در شهر می تواند از 1000 تا 2500 CAD در ماه باشد. هزینه های عنوان شده شامل هزینه های اجاره مسکن، رفت و آمد، خوراک و سایر هزینه های جانبی برای زندگی در کشور کانادا می شود.

آپدیت 2021 تمکن مالی برای متقاضیان برنامه اکسپرس انتری کانادا

اداره مهاجرت کانادا در اطلاعیه‌ای، مبالغ جدید مورد نیاز برای ارائه به عنوان تمکن مالیِ متقاضیان اکسپرس انتری را اعلام کرد.

حتما می‌دانید که برنامه‌ی اکسپرس انتری اساساً از ارزان‌ترین روش‌های مهاجرت به کاناداست که نیاز به سرمایه‌ی چندانی ندارد و متقاضی فقط باید ثابت کند که هزینه‌های زندگی شش‌ماهه‌ی اول خود و خانواده‌اش در کانادا را دارد.

آن دسته از متقاضیان اکسپرس انتری کانادا که جاب آفر (پیشنهاد شغلی) ندارند، برای کسب صلاحیت در برنامه‌ی اکسپرس انتری باید اکنون ثابت کنند که مبالغ زیر را دارند تا از پسِ هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌شان در شش ماه اول حضورشان در کانادا بر آیند.

فلسفه‌ی این تمکن مالی، اولا آن است که متقاضیان بدون جاب آفر، احتمالاً شش ماه زمان لازم دارند تا بتوانند در این کشور کار پیدا کنند، و ثانیاً این مبالغ، برآورد دولت کانادا از میانگین هزینه‌های زندگی افراد در این کشور برای شش ماه خواهد بود:

مبالغ لازم بر حسب تعداد اعضای خانواده
 • سرمایه‌ی مورد نیاز برای متقاضیان مجرد (1 نفر): 13.213 دلار کانادا
 • سرمایه‌ی مورد نیاز برای خانواده 2 نفره: 16.449 دلار کانادا
 • سرمایه‌ی مورد نیاز برای خانواده 3 نفره: 20.222 دلار کانادا
 • سرمایه‌ی مورد نیاز برای خانواده 4 نفره: 24.553 دلار کانادا
 • سرمایه‌ی مورد نیاز برای خانواده 5 نفره: 27.847 دلار کانادا
 • سرمایه‌ی مورد نیاز برای خانواده 6 نفره: 31.407 دلار کانادا
 • سرمایه‌ی مورد نیاز برای خانواده 7 نفره: 34.967 دلار کانادا
 • به ازای هر نفر اضافی: 3.650 دلار کانادا
آپدیت 2021 تمکن مالی برای متقاضیان برنامه اکسپرس انتری کانادا
آپدیت 2021 تمکن مالی برای متقاضیان برنامه اکسپرس انتری کانادا

تا پیش از این، موجودی مورد نیاز برای متقاضیان اکسپرس انتری، کمتر از مبالغ فوق بود. مثلا برای متقاضیان مجرد، 12.960 دلار کانادا و برای خانواده‌ی هفت‌نفره، این رقم، 34.299 دلار کانادا بود.

اگر متقاضی سیستم اکسپرس انتری هستید و در سامانه‌ی اکسپرس انتری کانادا برای خود پروفایل درست کرده‌اید و موجودی خود را کمتر از این ارقام زده‌اید، باید تا قبل از تاریخ 15 جولای (24 تیر) با مراجعه به پروفایل خود، آن را اصلاح و به‌روز رسانی کنید.

این به‌روزرسانی تغییری در زمان ثبت درخواست شما ایجاد نخواهد کرد.

نکات مهم

اما چند نکته‌ی مهم در رابطه با تمکن مالی برای سیستم اکسپرس انتری:

اگر از طریق سیستم اکسپرس انتری کانادا، دعوت‌نامه‌ی اولیه‌ی اقامت دائم دریافت کنید، باید مدرکی کتبی ارائه کنید که پول کافی (طبق مبالغی که عرض شد) برای مهاجرت به کانادا را دارید.

طبق اظهارات رسمی وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا، این گواهی تمکن مالی باید نامه‌ای رسمی باشد که از بانک‌تان دریافت می‌کنید.

نامه‌ی بانک باید:
 • بر روی سربرگ خود بانک تایپ شده باشد
 • حاوی آدرس، شماره تلفن و ایمیل بانک باشد
 • نام شما در آن ذکر شده باشد
 • تمام وام‌ها و دیون شما به بانک در آن ذکر شده باشد
 • تاریخ دقیق افتتاح حساب، میزان دقیق سپرده، و گردش حساب شش ماه گذشته‌تان قید شده باشد

در واقع دولت کانادا اصرار دارد پول شما آماده‌ی برداشت باشد تا به محض صدور اقامت دائم، بتوانید آن پول را صرف مهاجرت به کانادا و شروع زندگی در این کشور کنید؛

به همین دلیل، مدارکی مثل سهام که نقد کردن‌شان ممکن است زمان‌گیر و قیمت‌شان متغیر باشد را نمی‌توان به عنوان گواهی تمکن مالی ارائه کرد.

اما اگر متاهل هستید و قصد مهاجرت به همراه همسرتان دارید، می‌توانید موجودی حساب همسرتان را نیز به عنوان گواهی تمکن مالی خود ارائه کنید.

آمار پذیرش اکسپرس اینتری و حداقل امتیاز اکسپرس اینتری

دولت کانادا این واقعیت را به رسمیت شناخته است که کانادا به مهاجران جدید نیاز دارد تا نیازهای بازار کار آینده را تأمین کرده و از رشد اقتصادی و شکوفایی بلند مدت کشور اطمینان حاصل کنند. این سیستم جدید به شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) اجازه می دهد تا مهاجرانی را که ماهر و یا دارای صلاحیت های مربوطه تحت برنامه های مهاجرت اقتصادی فدرال هستند، پیشگامانه ارزیابی، استخدام و انتخاب نماید.

برنامه Express Entry همچنین به استانها و مناطق خاص اجازه می دهد تا از سیستم های امتیاز بندی برای جذب نامزدهای مناسب به عنوان بخشی از برنامه های نامزدی استانی استفاده کنند تا خواسته های بازار کار برآورده شود. کارفرمایان نقشی اساسی در انتخاب مهاجران اقتصادی خواهند داشت و از طریق Job Job کانادا که اخیرا بهبود یافته است و همچنین استانها و مناطق مربوطه در صورت لزوم می توانند به نامزدهای مناسب دسترسی داشته باشند.

با توجه به قوانین کشور کانادا، 24 بار در سال و ماهانه 2 یار، نیروی کار مورد نظر خود را برای برنامه های اکسپرس اینتری جذب می شوند. این افراد با کسب حد نصاب مورد نظر قادر خواهند بود تا اقامت این کشور را دریافت نمایند. به صورت کلی نمی توان حداقل امتیاز مورد نیاز برای برنامه اکسپرس اینتری انتخاب نمود، ولی در حال حاضر افراد بدون دریافت نامینیشن استانی با امتیاز 440 امکان ورود به کشور کانادا را خواهند داشت.

ورود سریع اکسپرس به تفکیک ایالت

تعداد مهاجران به کشور کانادا از روش اکسپرس اینتری روز افزون است و بسیاری از افراد با کسب امتیازات لازم قادر خواهند بود تا شانس خود را برای ورود به کشور کانادا امتحان نمایند. ایالت اونتاریو با بیشترین میزان مهاجر به عنوان بهترین ایالت کانادا برای مهاجران قلمداد می شود. در جدول زیر آمار پذیرش اکسپرس اینتری کانادا به تفکیک ایالت ها آمده است:

 استانپذیرش سال 2018پذیرش سال 2019
1اونتاریو59،66569،970
2بریتیش کلمبیا16،03020،065
3آلبرتا69058،020
4نوااسکوشیا3،2553،345
5ساسکاچوان27453110
6مانیتوبا18752520
7نیوبرانزویک9601،690
8جزیره پرنس ادوارد470545
9نیوفاندلند و لابرادور245245

از میان این افزایش ها، بزرگترین درصد در نیوبرانزویک مشاهده شد، با افزایش پذیرش ها از 960 در سال 2018 به 1690 در سال 2019، افزایش 76 درصدی. بزرگترین درصد بعدی بعدی در مانیتوبا مشاهده شد، جایی که پذیرش های اکسپرس انتری 34 درصد افزایش یافت. در حالی که اونتاریو بیشترین افزایش را از نظر تعداد واقعی مشاهده کرد، درصد افزایش آن تنها 17 درصد بود.

مدت زمان اخذ اقامت دائم کانادا با اکسپرس اینتری

کشور کانادا به عنوان یکی از برترین اهداف مهاجران برای کسب اقامت و شهروندی به شمار می رود. از همین رو سالانه افراد زیادی به واسطه شرایط و روش های مهاجرتی از جمله اکسپرس اینتری برای کسب اقامت این کشور اقدام می نمایند. یکی از بهترین راه های اخذ اقامت و تابعیت و پاسپورت کانادا، مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص یا اکسپرس اینتری می باشد که شخص در سریع ترین زمان ممکن قادر خواهد بود تا اقامت کانادا را دریافت نماید.

زمان یکی از مهم ترین فاکتورهای همه افراد برای هر گونه اقدام مهاجرتی می باشد که برنامه اکسپرس اینتری کانادا از این قاعده مستثنی نخواهد بود. زمان های مورد نیاز برای اکسپرس اینتری را می توان به جندین بخش دسته بندی کرد. مدت زمان ارائه مدارک، مدت زمان مورد نیاز برای بررسی پرونده و مدت زمان دریافت اقامت دائم کانادا با اکسپرس اینتری از جمله زمان های حائز اهمیت برای افراد است. دانش صحیح از این بازه های زمانی کمک شایانی به داوطلبان این روش مهاجرتی می کند.

 • زمان آماده سازی مدارک 
 • مدت زمان لازم برای تایید مدارک 
 • زمان تشکیل پرونده 
 • مدت زمان اعتبار پرونده اکسپرس اینتری کانادا
 • مدت زمان مورد نیاز برای ورود به کشور کانادا 
 • مدت زمان اخذ اقامت دائم کانادا با اکسپرس اینتری
 • زمان مورد نیاز برای اخذ شهروندی

بسیاری از زمان های عنوان شده متناسب با شرایط افراد و مدارک تعیین می گردد. در خصوص مدت زمان مورد نیاز برای اقامت دائم کانادا با اکسپرس اینتری می توان به این نکته اشاره کرد که زمان اعطا اقامت PR کانادا 6 ماه خواهد بود. این یکی از برترین مزایای روش اکسپرس اینتری به شمار می رود که افراد در سریع ترین زمام ممکن قادر خواهند بود برای اقامت دائم کانادا اقدام نمایند. در همین راستا افراد در صورت حضور 730 روز در 5 سال امکان دریافت پاسپورت کانادا را خواهند داشت.

رتبه بندی مهارت های کاری در اکسپرس اینتری (لیست NOC یا ناک)

افراد می بایست حداقل ۱۲ ماه به صورت تمام وقت تجربه کاری در یک زمینه خاص و حرفه مشخص داشته باشند. برای اینکه به عنوان یک فرد “ماهر” برای برنامه اکسپرس اینتری کانادا اقدام نمایید، باید در طبقه بندی مهارت های ملی مشاغل( NATIONAL NOC) OCCUPATIONAL CLASSIFICATION) تجربه کاری شما موجود باشد و در قسمت SKILL LEVEL در سطح 0، A ، یا B کار کرده باشید. این سوابق کاری می بایست قابل اثبات به اداره مهاجرت کانادا باشد. به صورت کلی رتبه بندی مهارت های کاری کانادا به 5 گروه زیر دسته بندی می شود که در ادامه هر یک از آنها مورد بررسی قرار می گیرند.

 • ناک A
 • ناک 0
 • ناک B
 • ناک C
 • ناک D

ناک 0

مشاغل مدیریتی مانند مدیران رستوران ها، تجارت های خرده فروشی و عمده فروشی، هتل ها و سایر موارد در دسته نوع صفر جای دارند. در ادامه به لیست رشته های ناک 0 اشاره شده است.

کد NOCعنوان شغلJOB TITLE
0011قانون گذارانLegislators
0012مدیران و مسئولان ارشد دولتSenior government managers and officials
0013مدیران ارشد، خدمات مالی، ارتباطی و سایر خدماتSenior managers – financial, communications and other business services
0014مدیران ارشد – سازمان های بهداشت، آموزش، خدمات اجتماعی و اجتماعی و عضویتSenior managers – health, education, social and community services and membership organizations
0015مدیران ارشد – تجارت ، پخش و سایر خدماتSenior managers – trade, broadcasting and other services, n.e.c.
0016مدیران ارشد – ساخت و ساز، حمل و نقل، تولید و تاسیساتSenior managers – construction, transportation, production and utilities
0111مدیران مالیFinancial managers
0112مدیران منابع انسانیHuman resources managers
0113مدیران خریدPurchasing managers
0114سایر مدیران خدمات اداریOther administrative services managers
0121مدیران کارگزاری بیمه ، املاک و مستغلاتInsurance, real estate and financial brokerage managers
0122مدیران بانکی، اعتباری و سایر مدیران سرمایه گذاریBanking, credit and other investment managers
0124مدیران تبلیغات، بازاریابی و روابط عمومیAdvertising, marketing and public relations managers
0125سایر مدیران خدمات بازرگانیOther business services managers
0131مدیران شرکت های مخابراتیTelecommunication carriers managers
0132مدیران خدمات پستی و پیکPostal and courier services managers
0211مدیران مهندسیEngineering managers
0212مدیران معماری و علومArchitecture and science managers
0213مدیران سیستم های رایانه ای و اطلاعاتیComputer and information systems managers
0311مدیران مراقبت های بهداشتیManagers in health care
0411تدوین سیاست های بهداشتی و اجتماعی و مدیریت برنامه هاGovernment managers – health and social policy development and program administration
0412تحلیل اقتصادی، تدوین سیاست ها و اجرای برنامهGovernment managers – economic analysis, policy development and program administration
0413مدیران دولتی: تدوین سیاست آموزش و مدیریت برنامهGovernment managers – education policy development and program administration
0414سایر مدیران در مدیریت دولتیOther managers in public administration
0421مدیران آموزش دوره متوسطه و آموزش حرفه ایAdministrators – post-secondary education and vocational training
0422مدیران مدارس و مدیران آموزش ابتدایی و متوسطهSchool principals and administrators of elementary and secondary education
0423مدیران خدمات اجتماعی، اجتماعی و اصلاحیManagers in social, community and correctional services
0431ماموران پلیس مأمورCommissioned police officers
0432روسای آتش نشانی و افسران ارشد آتش نشانیFire chiefs and senior firefighting officers
0433افسران مأمور نیروهای مسلح کاناداCommissioned officers of the Canadian Armed Forces
0511مدیران کتابخانه، بایگانی، موزه و گالری هنریLibrary, archive, museum and art gallery managers
0512مدیران انتشارات، تصاویر متحرک، پخش و هنرهای نمایشیManagers – publishing, motion pictures, broadcasting and performing arts
0513برنامه های تفریحی، ورزشی و تناسب اندام و مدیران خدماتRecreation, sports and fitness program and service directors
0601مدیران فروش شرکت هاCorporate sales managers
0621مدیران تجارت خرده فروشی و عمده فروشیRetail and wholesale trade managers
0631مدیران رستوران و خدمات غذاییRestaurant and food service managers
0632مدیران خدمات اسکانAccommodation service managers
0651مدیران خدمات شخصی و مشتریManagers in customer and personal services, n.e.c.
0711مدیران ساخت و سازConstruction managers
0712مدیران ساختمان و نوسازی منازلHome building and renovation managers
0714مدیران بهره برداری و نگهداری تاسیساتFacility operation and maintenance managers
0731مدیران در حمل و نقلManagers in transportation
0811مدیران تولید منابع طبیعی و ماهیگیریManagers in natural resources production and fishing
0821مدیران در کشاورزیManagers in agriculture
0822مدیران باغبانیManagers in horticulture
0823مدیران در پرورش آبزیانManagers in aquaculture
0911مدیران تولیدManufacturing managers
0912مدیران خدماتUtilities managers

ناک A

مشاغل حرفه ای که معمولاً نیاز به تحصیلات دانشگاهی دارند و طیف وسیعی از مشاغل را شامل می گردند مانند فناوری اطلاعات (IT)، مهندسی و ساخت و ساز، مشاغل قانونی و غیره در این دسته قرار می گیرند. تمامی ناک های موجود به شرح زیر می باشد.

کد NOCعنوان شغلJOB TITLE
1111حسابرسان مالی و حسابدارانFinancial auditors and accountants
1112تحلیلگران مالی و سرمایه گذاریFinancial and investment analysts
1113نمایندگان اوراق بهادار، فروشندگان و دلالان سرمایه گذاریSecurities agents, investment dealers and brokers
1114سایر افسران مالیOther financial officers
1121متخصصان منابع انسانیHuman resources professionals
1122مشاغل حرفه ای در مشاوره مدیریت بازرگانیProfessional occupations in business management consulting
1123مشاغل حرفه ای در تبلیغات، بازاریابی و روابط عمومیProfessional occupations in advertising, marketing and public relations
2111فیزیکدانان و ستاره شناسانPhysicists and astronomers
2112شیمی دانانChemists
2113دانشمندان علوم زمین شناسی و اقیانوس شناسانGeoscientists and oceanographers
2114هواشناسان و اقلیم شناسانMeteorologists and climatologists
2115مشاغل حرفه ای دیگر در علوم فیزیکیOther professional occupations in physical sciences
2121زیست شناسان و دانشمندان مرتبطBiologists and related scientists
2122متخصصان جنگل داریForestry professionals
2123نمایندگان، مشاوران و متخصصان کشاورزیAgricultural representatives, consultants and specialists
2131مهندسین عمرانCivil engineers
2132مهندسان مکانیکMechanical engineers
2133مهندسین برق و الکترونیکElectrical and electronics engineers
2134مهندسین شیمیChemical engineers
2141مهندسین صنایع و تولیدIndustrial and manufacturing engineers
2142مهندسان متالورژی و موادMetallurgical and materials engineers
2143مهندسین معدنMining engineers
2144مهندسین زمین شناسیGeological engineers
2145مهندسین نفتPetroleum engineers
2146مهندسان هوافضاAerospace engineers
2147مهندسین کامپیوتر (به جز مهندسان نرم افزار و طراحان)Computer engineers (except software engineers and designers)
2148مهندسین حرفه ای دیگرOther professional engineers, n.e.c.
2151معمارانArchitects
2152معماران منظرهLandscape architects
2153برنامه ریزان شهری و کاربری زمینUrban and land use planners
2154نقشه برداران زمینLand surveyors
2161ریاضیدانان، آمارگران و مجریانMathematicians, statisticians and actuaries
2171تحلیلگران و مشاوران سیستم های اطلاعاتیInformation systems analysts and consultants
2172تحلیلگران پایگاه داده و مدیران دادهDatabase analysts and data administrators
2173مهندسان و طراحان نرم افزارSoftware engineers and designers
2174برنامه نویسان رایانه و توسعه دهندگان رسانه های تعاملیComputer programmers and interactive media developers
2175طراحان و توسعه دهندگان وبWeb designers and developers
3011هماهنگ کننده ها و ناظران پرستاریNursing co-ordinators and supervisors
3012پرستاران ثبت شده و پرستاران ثبت شده روانپزشکیRegistered nurses and registered psychiatric nurses
3111پزشکان متخصصSpecialist physicians
3112پزشکان عمومی و پزشکان خانوادهGeneral practitioners and family physicians
3113دندانپزشکانDentists
3114دامپزشکانVeterinarians
3121متخصصان بیناییOptometrists
3122متخصصان جراحیChiropractors
3124پزشکان بهداشت اولیه متفقینAllied primary health practitioners
3125سایر مشاغل حرفه ای در تشخیص و درمان سلامتOther professional occupations in health diagnosing and treating
3131داروسازانPharmacists
3132متخصصان تغذیه و متخصصان تغذیهDietitians and nutritionists
3141شنوایی شناسان و آسیب شناسان گفتار زبانAudiologists and speech-language pathologists
3142فیزیوتراپیست هاPhysiotherapists
3143کاردرمانگرهاOccupational therapists
3144مشاغل حرفه ای دیگر در درمان و ارزیابیOther professional occupations in therapy and assessment
4011استادان و مدرسین دانشگاهUniversity professors and lecturers
4012دستیاران آموزشی و پژوهشی پس از متوسطهPost-secondary teaching and research assistants
4021کالج و سایر مربیان حرفه ایCollege and other vocational instructors
4031معلمان دبیرستانSecondary school teachers
4032مربیان دبستان و مهد کودک هاElementary school and kindergarten teachers
4033مشاوران آموزشیEducational counsellors
4111قضاتJudges
4112وکلا و دفاتر اسناد رسمی کبکLawyers and Quebec notaries
4151روانشناسانPsychologists
4152مددکاران اجتماعیSocial workers
4153خانواده، ازدواج و سایر مشاوران مرتبطFamily, marriage and other related counsellors
4154مشاغل حرفه ای در دینProfessional occupations in religion
4155افسران مشروط و مشروط و مشاغل مرتبطProbation and parole officers and related occupations
4156مشاوران استخدامEmployment counsellors
4161محققان ، مشاوران و افسران برنامه سیاست علمی طبیعی و کاربردیNatural and applied science policy researchers, consultants and program officers
4162اقتصاددانان و محققان و تحلیل گران سیاست های اقتصادیEconomists and economic policy researchers and analysts
4163افسران توسعه تجارت و محققان و مشاوران بازاریابیBusiness development officers and marketing researchers and consultants
4164محققان، مشاوران و افسران برنامه های سیاست اجتماعیSocial policy researchers, consultants and program officers
4165محققان، مشاوران و افسران برنامه های سیاست سلامتHealth policy researchers, consultants and program officers
4166محققان، مشاوران و افسران برنامه سیاستگذاری آموزشEducation policy researchers, consultants and program officers
4167محققان ، مشاوران و افسران برنامه های تفریحی ، ورزشی و تناسب اندامRecreation, sports and fitness policy researchers, consultants and program officers
4168افسران برنامه منحصر به دولتProgram officers unique to government
4169سایر مشاغل حرفه ای در علوم اجتماعیOther professional occupations in social science, n.e.c.
5111کتابدارانLibrarians
5112محافظه کاران و کیوریتورهاConservators and curators
5113بایگانیArchivists
5121نویسندگانAuthors and writers
5122ویراستارانEditors
5123روزنامه نگارانJournalists
5125مترجمان ، اصطلاح شناسان و مفسرانTranslators, terminologists and interpreters
5131تهیه کنندگان، کارگردانان، طراحان رقص و مشاغل مرتبطProducers, directors, choreographers and related occupations
5132رهبر ارکستر، آهنگساز و تنظیم کنندهConductors, composers and arrangers
5133نوازندگان و خوانندگانMusicians and singers
5134رقصنده هاDancers
5135بازیگرانActors and comedians
5136نقاشان، مجسمه سازان و سایر هنرمندان تجسمیPainters, sculptors and other visual artists
حتما بخوانید:  مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا چگونه است؟ (شرایط 2021)

ناک B

افرادی که دوره های فنی را به صورت کار آموزی گذرانیده اند و یا دارای مدرک فنی در زمینه های شغلی مانند سر آشپزی، پیمانکاری می باشند و هم چنین کارمندان دفاتر عمومی، فروشندگان خرده فروشی و غیره در این دسته قرار خواهند گرفت. در ادامه به تمامی رشته های موجود در ناک B اشاره شده است.

کد NOCعنوان شغلJOB TITLE
1211سرپرستان، اداره کل و کارمندان پشتیبانی اداریSupervisors, general office and administrative support workers
1212سرپرستان، کارمندان دفاتر مالی و بیمهSupervisors, finance and insurance office workers
1213سرپرستان، کتابخانه، مکاتبات و اطلاعات مربوط به کارگرانSupervisors, library, correspondence and related information workers
1214مشاغل توزیع نامه و پیامSupervisors, mail and message distribution occupations
1215سرپرستان، زنجیره تأمین، ردیابی و برنامه ریزی مشاغل هماهنگSupervisors, supply chain, tracking and scheduling co-ordination occupations
1221افسران اداریAdministrative officers
1222دستیاران اجراییExecutive assistants
1223افسران منابع انسانی و استخدامHuman resources and recruitment officers
1224مدیران املاکProperty administrators
1225نمایندگان و افسران خریدPurchasing agents and officers
1226برنامه ریزان کنفرانس و رویدادهاConference and event planners
1227افسران دادگاه و قضات صلحCourt officers and justices of the peace
1228افسران بیمه کار، مهاجرت، خدمات مرزی و درآمدEmployment insurance, immigration, border services and revenue officers
1241دستیاران اداریAdministrative assistants
1242دستیاران اداری حقوقیLegal administrative assistants
1243دستیاران اداری پزشکیMedical administrative assistants
1251خبرنگاران دادگاه، رونویسی پزشکان و مشاغل مرتبطCourt reporters, medical transcriptionists and related occupations
1252مشاغل مدیریت اطلاعات سلامتHealth information management occupations
1253تکنسین های مدیریت سوابقRecords management technicians
1254افسران آماری و تحقیقات مرتبط از مشاغل پشتیبانی می کنندStatistical officers and related research support occupations
1311تکنسین های حسابداری و دفتردارانAccounting technicians and bookkeepers
1312تنظیم کننده های بیمه و بازرسان خسارتInsurance adjusters and claims examiners
1313پذیره نویسان بیمهInsurance underwriters
1314ارزیابAssessors, valuators and appraisers
1315گمرک، کشتی و سایر کارگزارانCustoms, ship and other brokers
2211تکنسین ها و تکنسین های شیمیاییChemical technologists and technicians
2212تکنسین ها و تکنسین های زمین شناسی و معدنیGeological and mineral technologists and technicians
2221تکنسین ها و تکنسین های زیست شناسیBiological technologists and technicians
2222بازرسان محصولات کشاورزی و ماهیAgricultural and fish products inspectors
2223تکنسین ها و تکنسین های جنگل داریForestry technologists and technicians
2224افسران حفاظت و شیلاتConservation and fishery officers
2225تکنسین ها و متخصصان منظر و باغبانیLandscape and horticulture technicians and specialists
2231تکنسین ها و تکنسین های مهندسی عمرانCivil engineering technologists and technicians
2232تکنسین ها و تکنسین های مهندسی مکانیکMechanical engineering technologists and technicians
2233تکنسین ها و تکنسین های مهندسی صنایع و ساختIndustrial engineering and manufacturing technologists and technicians
2234برآوردگرهای ساختمانیConstruction estimators
2241تکنسین ها و تکنسین های مهندسی برق و الکترونیکElectrical and electronics engineering technologists and technicians
2242تکنسین های خدمات الکترونیکی (تجهیزات خانگی و تجاری)Electronic service technicians (household and business equipment)
2243تکنسین ها و مکانیک های ابزار صنعتیIndustrial instrument technicians and mechanics
2244ابزار هواپیما ، مکانیک برق و هواپیمایی ، تکنسین ها و بازرسانAircraft instrument, electrical and avionics mechanics, technicians and inspectors
2251تکنسین ها و تکنسین های معماریArchitectural technologists and technicians
2252طراحان صنعتیIndustrial designers
2253پیش نویس تکنسین ها و تکنسین هاDrafting technologists and technicians
2254تکنسین ها و تکنسین های نقشه برداری زمینLand survey technologists and technicians
2255مشاغل فنی در زمین شناسی و هواشناسیTechnical occupations in geomatics and meteorology
2261آزمایشگران و تکنسین های بازرسی غیر مخربNon-destructive testers and inspection technicians
2262بازرسان مهندسی و افسران نظارتیEngineering inspectors and regulatory officers
2263بازرسان در بهداشت عمومی و محیط زیست و بهداشت و ایمنی شغلیInspectors in public and environmental health and occupational health and safety
2264بازرسان ساخت و سازConstruction inspectors
2271خلبانان هوائی ، مهندسان پرواز و مربیان پروازAir pilots, flight engineers and flying instructors
2272کنترل کننده های ترافیک هوایی و مشاغل مربوطهAir traffic controllers and related occupations
2273افسران عرشه، حمل و نقل آبDeck officers, water transport
2274افسران مهندس، حمل و نقل آبEngineer officers, water transport
2275کنترل کننده های ترافیک راه آهن و تنظیم کننده های ترافیک دریاییRailway traffic controllers and marine traffic regulators
2281تکنسین های شبکه کامپیوترComputer network technicians
2282تکنسین های پشتیبانی کاربرUser support technicians
2283تکنسین های آزمایش سیستم های اطلاعاتیInformation systems testing technicians
3211تکنسین های آزمایشگاه پزشکیMedical laboratory technologists
3212تکنسین آزمایشگاه پزشکی و دستیاران آسیب شناسMedical laboratory technicians and pathologists’ assistants
3213تکنسین های بهداشت حیوانات و تکنسین های دامپزشکیAnimal health technologists and veterinary technicians
3214درمانگران تنفسی ، پرفیوژنیست های بالینی و فن آوران قلب و ریهRespiratory therapists, clinical perfusionists and cardiopulmonary technologists
3215تکنسین های پرتوی پزشکیMedical radiation technologists
3216سونوگرافی پزشکیMedical sonographers
3217تکنسین های قلب و عروق و تکنسین های تشخیص الکتروفیزیولوژیکCardiology technologists and electrophysiological diagnostic technologists, n.e.c.
3219سایر تکنسین ها و تکنسین های پزشکی (به جز بهداشت دندان)Other medical technologists and technicians (except dental health)
3221دندانپزشکانDenturists
3222متخصصین بهداشت دندان و دندانپزشکانDental hygienists and dental therapists
3223تکنسین های دندانپزشکی ، تکنسین ها و دستیار آزمایشگاهDental technologists, technicians and laboratory assistants
3231چشم پزشکOpticians
3232تمرین کنندگان شفای طبیعیPractitioners of natural healing
3233پرستار عملی مجازLicensed practical nurses
3234مشاغل پیراپزشکیParamedical occupations
3236ماساژ درمانیMassage therapists
3237سایر مشاغل فنی در درمان و ارزیابیOther technical occupations in therapy and assessment
4211مشاغل غیر قانونی و مرتبطParalegal and related occupations
4212مددکاران خدمات اجتماعی و اجتماعیSocial and community service workers
4214مربیان و دستیاران اوایل کودکیEarly childhood educators and assistants
4215مربیان معلولینInstructors of persons with disabilities
4216مربیان دیگرOther instructors
4217مشاغل مذهبی دیگرOther religious occupations
4311افسران پلیس (به غیر از مأمورین)Police officers (except commissioned)
4312آتش نشان هاFirefighters
4313درجه های غیرمستقیم نیروهای مسلح کاناداNon-commissioned ranks of the Canadian Armed Forces
5211تکنسین های کتابخانه و بایگانی عمومیLibrary and public archive technicians
5212مشاغل فنی مربوط به موزه ها و گالری های هنریTechnical occupations related to museums and art galleries
5221عکاسانPhotographers
5222اپراتورهای دوربین فیلم و فیلمFilm and video camera operators
5223تکنسین های هنرهای گرافیکیGraphic arts technicians
5224تکنسین های پخشBroadcast technicians
5225تکنسین های ضبط صدا و فیلمAudio and video recording technicians
5226مشاغل فنی و هماهنگی دیگر در تصاویر متحرک ، صدا و سیما و هنرهای نمایشیOther technical and co-ordinating occupations in motion pictures, broadcasting and the performing arts
5227از مشاغل در فیلم های سینمایی ، پخش ، عکاسی و هنرهای نمایشی پشتیبانی کنیدSupport occupations in motion pictures, broadcasting, photography and the performing arts
5231گوینده ها و سایر پخش کنندگانAnnouncers and other broadcasters
5232سایر مجریانOther performers, n.e.c.
5241طراحان و تصویرگران گرافیکGraphic designers and illustrators
5242طراحان داخلی و دکوراسیون داخلیInterior designers and interior decorators
5243تئاتر، مد، نمایشگاه و سایر طراحان خلاقTheatre, fashion, exhibit and other creative designers
5244صنعتگرانArtisans and craftspersons
5245محصولات نساجی، چرم و خزPatternmakers – textile, leather and fur products
5251ورزشکارانAthletes
5252مربیانCoaches
5253مسئولان ورزشی و داورانSports officials and referees
5254رهبران و مربیان برنامه در زمینه تفریح​​، ورزش و تناسب اندامProgram leaders and instructors in recreation, sport and fitness
6211ناظران خرده فروشیRetail sales supervisors
6221متخصصان عمده فروشیTechnical sales specialists – wholesale trade
6222خریداران خرده فروشی و عمده فروشیRetail and wholesale buyers
6231نمایندگان بیمه و کارگزارانInsurance agents and brokers
6232بنگاه های معاملات ملکی و فروشندگانReal estate agents and salespersons
6235نمایندگان فروش مالیFinancial sales representatives
6311ناظران خدمات غذاییFood service supervisors
6312خانه داران اجراییExecutive housekeepers
6313ناظران اسکان، مسافرت، گردشگری و خدمات مرتبطAccommodation, travel, tourism and related services supervisors
6314ناظران خدمات مشتری و اطلاع رسانیCustomer and information services supervisors
6315ناظران نظافتCleaning supervisors
6316ناظران خدمات دیگرOther services supervisors
6321سرآشپزهاChefs
6322آشپزCooks
6331قصاب خرده فروشی و عمده فروشیButchers, meat cutters and fishmongers – retail and wholesale
6332نانواBakers
6341آرایشگرانHairstylists and barbers
6342خیاطانTailors, dressmakers, furriers and milliners
6343تعمیرکاران و کفاشان کفشShoe repairers and shoemakers
6344تعمیرکاران جواهرات و ساعت ها و مشاغل مرتبطJewellers, jewellery and watch repairers and related occupations
6345لوازم داخلیUpholsterers
6346مدیران تشییع جنازهFuneral directors and embalmers
7201پیمانکاران و سرپرستان، ماشین کاری، شکل دهی فلز، شکل دادن و برپایی معاملات و مشاغل مرتبطContractors and supervisors, machining, metal forming, shaping and erecting trades and related occupations
7202پیمانکاران و ناظران، مشاغل برق و مشاغل مخابراتیContractors and supervisors, electrical trades and telecommunications occupations
7203معاملات پیمانکاران و سرپرستان، لوله کشیContractors and supervisors, pipefitting trades
7204پیمانکاران و ناظران، تجارت نجاریContractors and supervisors, carpentry trades
7205پیمانکاران و ناظران، سایر مشاغل ساختمانی، نصاب ها، تعمیرکاران و سرویس دهنده هاContractors and supervisors, other construction trades, installers, repairers and servicers
7231بازرسان و بازرسان ماشین و ابزارMachinists and machining and tooling inspectors
7232سازندگان ابزار و قالبTool and die makers
7233کارگران ورق فلزSheet metal workers
7234دیگ بخارهاBoilermakers
7235سازندگان و نصب کنندگان سازه های فلزی و صفحاتStructural metal and platework fabricators and fitters
7236آهنگرانIronworkers
7237جوشکارها و اپراتورهای ماشین مربوطهWelders and related machine operators
7241برق (به جز سیستم های برق و صنعتی)Electricians (except industrial and power system)
7242برق کاران صنعتیIndustrial electricians
7243برق کاران سیستم قدرتPower system electricians
7244کارگران خط برق و کابلElectrical power line and cable workers
7245کارگران خط مخابرات و کابلTelecommunications line and cable workers
7246کارگران نصب و تعمیرات مخابراتTelecommunications installation and repair workers
7247تکنسین های سرویس و نگهداری تلویزیون کابلیCable television service and maintenance technicians
7251لوله کشPlumbers
7252نصب کننده های سیستم Steamfitters ، pipfitters و sprinklerSteamfitters, pipefitters and sprinkler system installers
7253اتصالات گازGas fitters
7271نجارهاCarpenters
7272کابینت سازانCabinetmakers
7281آجرچینیBricklayers
7282اتمام کننده های بتنConcrete finishers
7283کاشی کاریTilesetters
7284گچ کارها، نصب کننده های فینیشر و کفPlasterers, drywall installers and finishers and lathers
7291سقف و زنجیرRoofers and shinglers
7292شیشه برGlaziers
7293مقره هاInsulators
7294نقاشان و دکوراتورها (به جز تزئینات داخلی)Painters and decorators (except interior decorators)
7295نصب کنندگان کفپوشFloor covering installers
7301پیمانکاران و ناظران، تجارت مکانیکContractors and supervisors, mechanic trades
7302پیمانکاران و ناظران، خدمه مجری تجهیزات سنگینContractors and supervisors, heavy equipment operator crews
7303سرپرستان، چاپ و مشاغل مرتبطSupervisors, printing and related occupations
7304سرپرستان، عملیات حمل و نقل ریلیSupervisors, railway transport operations
7305سرپرستان، حمل و نقل موتوری و سایر اپراتورهای حمل و نقل زمینیSupervisors, motor transport and other ground transit operators
7311فرز کار ساختمانی و مکانیک صنعتیConstruction millwrights and industrial mechanics
7312مکانیک تجهیزات سنگینHeavy-duty equipment mechanics
7313مکانیک های گرمایشی، برودتی و تهویه مطبوعHeating, refrigeration and air conditioning mechanics
7314 راه آهنRailway carmen/women
7315بازرسان هواپیما و مکانیک هواپیماAircraft mechanics and aircraft inspectors
7316اتصالات ماشینMachine fitters
7318سازندگان آسانسور و مکانیکElevator constructors and mechanics
7321تعمیرکاران مکانیک خدمات فنی خودرو، مکانیک کامیون و اتوبوسAutomotive service technicians, truck and bus mechanics and mechanical repairers
7322تعمیرکاران بدنه وسایل نقلیه موتوریMotor vehicle body repairers
7331مکانیک گرمایش روغن و سوخت جامدOil and solid fuel heating mechanics
7332تعمیر و نگهداری لوازم خانگیAppliance servicers and repairers
7333مکانیک برقElectrical mechanics
7334موتور سیکلت، وسیله نقلیه  و سایر مکانیک های مرتبطMotorcycle, all-terrain vehicle and other related mechanics
7335دیگر تعمیرکاران کوچک موتور و تجهیزات کوچکOther small engine and small equipment repairers
7361مهندسان لوکوموتیو راه آهنRailway and yard locomotive engineers
7362هادی های راه آهن و ترمزگران / زنانRailway conductors and brakemen/women
7371اپراتورهای جرثقیلCrane operators
7372حفاری و بلستر استخراج سطحی، معدن و ساخت و سازDrillers and blasters – surface mining, quarrying and construction
7373دستگاه های حفاری چاه آبWater well drillers
7381اپراتورهای مطبوعات چاپیPrinting press operators
7384مشاغلOther trades and related occupations, n.e.c.
8211ناظران، ورود به سیستم و جنگلداریSupervisors, logging and forestry
8221ناظر معدنSupervisors, mining and quarrying
8222پیمانکاران و ناظران، حفاری و خدمات نفت و گازContractors and supervisors, oil and gas drilling and services
8231معدنچیان تولید و توسعه زیرزمینیUnderground production and development miners
8232دستگاه های حفاری چاه های نفت و گاز، سرویس دهنده ها، آزمایش کنندگان و کارگران مرتبطOil and gas well drillers, servicers, testers and related workers
8241اپراتورهای ماشین آلاتLogging machinery operators
8252پیمانکاران خدمات کشاورزی، ناظران مزرعه و کارگران تخصصی دامAgricultural service contractors, farm supervisors and specialized livestock workers
8255خدمات پیمانکاران و ناظران، محوطه سازی، نگهداری محوطه و باغبانیContractors and supervisors, landscaping, grounds maintenance and horticulture services
8261استادان و افسران ماهیگیریFishing masters and officers
8262ماهیگیرانFishermen/women
9211سرپرستان، فرآوری مواد معدنی و فلزاتSupervisors, mineral and metal processing
9212ناظران، فرآورده های نفتی، گازی و شیمیایی و آب و برقSupervisors, petroleum, gas and chemical processing and utilities
9213سرپرستان، پردازش غذا و نوشیدنیSupervisors, food and beverage processing
9214سرپرستان تولید محصولات پلاستیکیSupervisors, plastic and rubber products manufacturing
9215سرپرستان پردازش محصولات جنگلیSupervisors, forest products processing
9217نظارت و پردازش و ساخت محصولات نساجی، پارچه و چرمSupervisors, textile, fabric, fur and leather products processing and manufacturing
9221سرپرستان، مونتاژ وسایل نقلیه موتوریSupervisors, motor vehicle assembling
9222سرپرستان تولید الکترونیکSupervisors, electronics manufacturing
9223سرپرستان تولید محصولات الکتریکیSupervisors, electrical products manufacturing
9224سرپرستان تولید مبلمان و وسایلSupervisors, furniture and fixtures manufacturing
9226سرپرستان سایر تولیدات محصولات مکانیکی و فلزیSupervisors, other mechanical and metal products manufacturing
9227سرپرستان ساخت و مونتاژ سایر محصولاتSupervisors, other products manufacturing and assembly
9231کنترل مرکزی و اپراتورهای فرآیند، فرآوری مواد معدنی و فلزاتCentral control and process operators, mineral and metal processing
9232کنترل مرکزی و بهره برداران فرآیند، فرآوری نفت، گاز و شیمیاییCentral control and process operators, petroleum, gas and chemical processing
9235اپراتورهای کنترل خمیر، کاغذ سازی و کنترل پوششPulping, papermaking and coating control operators
9241مهندسین برق و اپراتورهای سیستم های قدرتPower engineers and power systems operators
9243مجریان تصفیه خانه آب و پسماندWater and waste treatment plant operators

ناک C

مشاغلی که نیاز به سپری کردن دوره و یا مدرک به خصوصی برای آنها وجود ندارد. رانندگان ماشین های سنگین و یا قصاب از نمونه های این ناک به شمار می روند. از دیگر رشته ها و حرفه های ناک C می توان به موارد زیر اشاره کرد.

کد NOCعنوان شغلJOB TITLE
1411کارگران پشتیبانی دفتر عمومیGeneral office support workers
1414پذیرندگانReceptionists
1415کارمندان پرسنلPersonnel clerks
1416دفترداران دادگاهCourt clerks
1422متصدیان ورود اطلاعاتData entry clerks
1423اپراتورهای انتشار دسک تاپ و مشاغل مرتبطDesktop publishing operators and related occupations
1431دفترداران حسابداری و مرتبطAccounting and related clerks
1432مدیران حقوق و دستمزدPayroll administrators
1434متصدیان امور بانکی، بیمه و سایر امور مالیBanking, insurance and other financial clerks
1435گردآورندگانCollectors
1451دستیار کتابخانه و دفتریارLibrary assistants and clerks
1452مأمورین مکاتبات، نشریات و مقرراتCorrespondence, publication and regulatory clerks
1454مصاحبه کنندگان نظرسنجی و کارمندان آماریSurvey interviewers and statistical clerks
1511کارگران پستMail, postal and related workers
1512حامل نامهLetter carriers
1513پیام رسان ها و توزیع کنندگانCouriers, messengers and door-to-door distributors
1521فرستنده و گیرندهShippers and receivers
1522انبار داران و مشارکت کنندگانStorekeepers and partspersons
1523هماهنگ کننده های لجستیک تولیدProduction logistics co-ordinators
1524کارگران خرید و کنترل موجودی کالاPurchasing and inventory control workers
1525توزیع کنندگانDispatchers
1526برنامه ریزان مسیر حمل و نقل و خدمهTransportation route and crew schedulers
3411دستیارهای دندانپزشکیDental assistants
3413دستیاران پرستار، نظم دهندگان و همکاران خدمات بیمارNurse aides, orderlies and patient service associates
3414مشاغل کمک کننده دیگر در پشتیبانی از خدمات بهداشتیOther assisting occupations in support of health services
4411ارائه دهندگان خدمات مراقبت از کودکان در منزلHome child care providers
4412کارگران پشتیبانی خانه داران و مشاغل مرتبط با آنHome support workers, housekeepers and related occupations
4413دستیاران معلم دبستان و دبیرستانElementary and secondary school teacher assistants
4421کلانترها و ضابطانSheriffs and bailiffs
4422افسران خدمات اصلاحیCorrectional service officers
4423اجرای قانون و سایر افسران نظارتیBy-law enforcement and other regulatory officers, n.e.c.
6411نمایندگان فروش و حساب – تجارت عمده فروشی (غیر فنی)Sales and account representatives – wholesale trade (non-technical)
6421فروشندگان خرده فروشیRetail salespersons
6511مهماندارانMaîtres d’hôtel and hosts/hostesses
6512متصدیان بارBartenders
6513سرورهای غذا و نوشیدنیFood and beverage servers
6521مشاوران سفرTravel counsellors
6522پیگردها و مهماندارانPursers and flight attendants
6523بلیط هواپیما و نمایندگی های خدماتAirline ticket and service agents
6524نمایندگان بلیط حمل و نقل زمینی و آبی، نمایندگان خدمات بارGround and water transport ticket agents, cargo service representatives and related clerks
6525متصدیان میز جلو هتلHotel front desk clerks
6531راهنمای تور و سفرTour and travel guides
6532راهنماهای ورزشی و تفریحی در فضای بازOutdoor sport and recreational guides
6533مشاغل کازینوCasino occupations
6541نگهبانان امنیتی و مشاغل مربوط به سرویس های امنیتیSecurity guards and related security service occupations
6551نمایندگان خدمات مشتری – موسسات مالیCustomer services representatives – financial institutions
6552سایر نمایندگان خدمات مشتری و اطلاع رسانیOther customer and information services representatives
6561مشاوران تصویر، اجتماعی و سایر مشاغل شخصیImage, social and other personal consultants
6562متخصصان زیبایی، مشروبات الکتریکی و مشاغل مرتبطEstheticians, electrologists and related occupations
6563آرایشگران حیوانات خانگی و کارگران مراقبت از حیواناتPet groomers and animal care workers
6564سایر مشاغل خدمات شخصیOther personal service occupations
7441نصاب و سرویس دهنده های مسکونی و تجاریResidential and commercial installers and servicers
7442کارگران تأسیسات آب و گازWaterworks and gas maintenance workers
7444کنترل کننده و کنترل کننده آفاتPest controllers and fumigators
7445تعمیرکاران و سرویس کنندگان دیگرOther repairers and servicers
7451کارگران LongshoreLongshore workers
7452متصدیان موادMaterial handlers
7511رانندگان کامیون حمل و نقلTransport truck drivers
7512رانندگان اتوبوس ، اپراتورهای مترو و سایر اپراتورهای حمل و نقلBus drivers, subway operators and other transit operators
7513رانندگان تاکسی و لیموزین و رانندگانTaxi and limousine drivers and chauffeurs
7514رانندگان سرویس تحویل و پیکDelivery and courier service drivers
7521اپراتورهای تجهیزات سنگین (به جز جرثقیل)Heavy equipment operators (except crane)
7522اپراتورهای تجهیزات نگهداری و تعمیر و نگهداری کارهای عمومی و کارگران مرتبطPublic works maintenance equipment operators and related workers
7531کارگران نگهداری حیاط راه آهن و پیستRailway yard and track maintenance workers
7532عرشه حمل و نقل و خدمه موتورخانهWater transport deck and engine room crew
7533اپراتورهای قایق و کشتی کابلی و مشاغل مرتبط با آنBoat and cable ferry operators and related occupations
7534متصدیان رمپ حمل و نقل هواییAir transport ramp attendants
7535سایر نصاب ها و سرویس دهنده های مکانیکی خودروOther automotive mechanical installers and servicers
8411کارگران خدمات پشتیبانی و پشتیبانی معدن زیرزمینیUnderground mine service and support workers
8412حفاری چاه های نفت و گاز و کارگران و مجریان خدمات مرتبطOil and gas well drilling and related workers and services operators
8421اپراتورهای اره برقی و سرسره دارChain saw and skidder operators
8422کارگران جنگ لداریSilviculture and forestry workers
8431کارگران عمومی مزرعهGeneral farm workers
8432کارگران مهد کودک و گلخانهNursery and greenhouse workers
8441شناورهای شناور ماهیگیریFishing vessel deckhands
8442دام و شکارچیانTrappers and hunters
9411اپراتورهای ماشین آلات، فرآوری مواد معدنی و فلزیMachine operators, mineral and metal processing
9412کارگران ریخته گریFoundry workers
9413اپراتورهای ماشین شکل دهنده و اتمام شیشه و برش های شیشهGlass forming and finishing machine operators and glass cutters
9414اپراتورهای تشکیل بتن، خاک رس و سنگConcrete, clay and stone forming operators
9415بازرسان و آزمایشگران، فرآوری مواد معدنی و فلزاتInspectors and testers, mineral and metal processing
9416اپراتورهای ماشین آلات فلزکاری و جعلMetalworking and forging machine operators
9417اپراتورهای ابزار ماشینکاریMachining tool operators
9418سایر اپراتورهای دستگاه های تولید محصولات فلزیOther metal products machine operators
9421اپراتورهای ماشین آلات کارخانه شیمیاییChemical plant machine operators
9422اپراتورهای ماشین پردازش پلاستیکPlastics processing machine operators
9423اپراتورهای ماشین آلات پردازش لاستیک و کارگران مرتبطRubber processing machine operators and related workers
9431اپراتورهای دستگاه اره برقیSawmill machine operators
9432اپراتورهای دستگاه آسیاب پالپPulp mill machine operators
9433اپراتورهای ماشین سازی و کاغذ سازیPapermaking and finishing machine operators
9434سایر اپراتورهای ماشین پردازش چوبOther wood processing machine operators
9435اپراتورهای ماشین تبدیل مقالهPaper converting machine operators
9436درجه بندی چوب و سایر بازرسان و درجه بندی پردازش چوبLumber graders and other wood processing inspectors and graders
9437اپراتورهای ماشین آلات نجاریWoodworking machine operators
9441الیاف و نخ نساجی ، اپراتورها و کارگران ماشین آلات پردازش مخفی و پوسته پوسته شدنTextile fibre and yarn, hide and pelt processing machine operators and workers
9442بافندگان ، بافندگان و سایر مشاغل ساخت پارچهWeavers, knitters and other fabric making occupations
9445برش پارچه، خز و چرمFabric, fur and leather cutters
9446گردانندگان چرخ خیاطی صنعتیIndustrial sewing machine operators
9447بازرسان و گریدرها، تولید محصولات نساجی، پارچه، خز و چرمInspectors and graders, textile, fabric, fur and leather products manufacturing
9461کنترل فرآیند و اپراتورهای دستگاه، پردازش مواد غذایی و آشامیدنیProcess control and machine operators, food and beverage processing
9462قصابی صنعتی و گوشت کوب، تهیه کننده مرغ و کارگران مرتبطIndustrial butchers and meat cutters, poultry preparers and related workers
9463کارگران گیاهان ماهی و غذاهای دریاییFish and seafood plant workers
9465آزمایش کنندگان و گریدرها، فرآوری مواد غذایی و نوشیدنیTesters and graders, food and beverage processing
9471اپراتورهای تجهیزات چاپ بدون صفحهPlateless printing equipment operators
9472دوربین، صفحه سازی و سایر مشاغلCamera, platemaking and other prepress occupations
9473اتصال و اتمام اپراتورهای ماشینBinding and finishing machine operators
9474پردازنده های عکس و فیلمPhotographic and film processors
9521مونتاژ هواپیما و بازرسان مونتاژ هواپیماAircraft assemblers and aircraft assembly inspectors
9522مونتاژ ، بازرس و آزمایشگر وسایل نقلیه موتوریMotor vehicle assemblers, inspectors and testers
9523مونتاژهای الکترونیکی، سازندگان، بازرسان و آزمایش کنندگانElectronics assemblers, fabricators, inspectors and testers
9524مونتاژ و بازرس، لوازم الکتریکی، دستگاه ها و تجهیزات تولیدAssemblers and inspectors, electrical appliance, apparatus and equipment manufacturing
9525مونتاژ، سازندگان و بازرسان، موتور های الکتریکی صنعتی و ترانسفورماتورهاAssemblers, fabricators and inspectors, industrial electrical motors and transformers
9526مونتاژها و بازرسان مکانیکیMechanical assemblers and inspectors
9527اپراتورها و بازرسان ماشین آلات، تولید دستگاه های الکتریکیMachine operators and inspectors, electrical apparatus manufacturing
9531مونتاژ کنندگان و بازرسان قایقBoat assemblers and inspectors
9532مونتاژ و بازرس مبلمان و لوازم جانبیFurniture and fixture assemblers and inspectors
9533بازرسان و بازرسان دیگر محصولات چوبیOther wood products assemblers and inspectors
9534اتمام کننده و تصفیه کننده مبلمانFurniture finishers and refinishers
9535مونتاژ، تکمیل کننده و بازرس محصولات پلاستیکیPlastic products assemblers, finishers and inspectors
9536نقاشان صنعتی، روکش ها و مجریان فرآیند اتمام فلزاتIndustrial painters, coaters and metal finishing process operators
9537مونتاژ، تکمیل کننده و بازرس محصولات دیگرOther products assemblers, finishers and inspectors

ناک D

به عنوان مشاغل کارگری شناخته می شود و افراد در حین انجام کار، آموزش مورد نیاز را دریافت می نمایند. در این رتبه بندی مشاغل ارائه مدرک تحصیلی الزامی نیست و افراد با ارائه مهارت امکان اثبات آن را خواهند داشت. در ادامه به تمامی حرفه های مرتبط با ناک D اشاره می شود.

کد NOCعنوان شغلJOB TITLE
6611صندوق دارانCashiers
6621متصدیان ایستگاه خدماتService station attendants
6622لوازم جانبی قفسه ، کارمندان و پرکننده های سفارش را ذخیره کنیدStore shelf stockers, clerks and order fillers
6623مشاغل مرتبط با فروش دیگرOther sales related occupations
6711متصدیان پیشخوان غذا، مدد کاران آشپزخانه و مشاغل پشتیبانی مرتبطFood counter attendants, kitchen helpers and related support occupations
6721مشاغل پشتیبانی در خدمات اقامت، مسافرت و تنظیم امکاناتSupport occupations in accommodation, travel and facilities set-up services
6722متصدیان و سرگرمی های تفریحی و ورزشیOperators and attendants in amusement, recreation and sport
6731تمیز کننده های سبکLight duty cleaners
6732پاک کننده های تخصصیSpecialized cleaners
6733سرایدار ، سرایدار و ناظران ساختمانJanitors, caretakers and building superintendents
6741خشک شویی و مشاغل مرتبط با آنDry cleaning, laundry and related occupations
6742سایر مشاغل پشتیبانی خدماتOther service support occupations, n.e.c.
7611ساخت و ساز یاور و کارگر تجارت می کندConstruction trades helpers and labourers
7612سایر افراد یاور و کارگر تجارت می کنندOther trades helpers and labourers
7621کارگران عمومی و کارگران نگهداریPublic works and maintenance labourers
7622کارگران حمل و نقل ریلی و موتوریRailway and motor transport labourers
8611برداشت کارگرانHarvesting labourers
8612کارگران محوطه سازی و نگهداری محوطهLandscaping and grounds maintenance labourers
8613کارگران آبزی پروری و برداشت دریاییAquaculture and marine harvest labourers
8614کارگران معدنMine labourers
8615کارگران حفاری، سرویس و خدمات مربوط به نفت و گازOil and gas drilling, servicing and related labourers
8616کارگران چوب بری و جنگل کاریLogging and forestry labourers
9611کارگران در فرآوری مواد معدنی و فلزاتLabourers in mineral and metal processing
9612کارگران در ساخت فلزLabourers in metal fabrication
9613کارگران در پردازش محصولات شیمیایی و تاسیساتLabourers in chemical products processing and utilities
9614کارگران در پردازش چوب و کاغذLabourers in wood, pulp and paper processing
9615کارگران تولید لاستیک و محصولات پلاستیکیLabourers in rubber and plastic products manufacturing
9616کارگران در فرآوری نساجیLabourers in textile processing
9617کارگران در فرآوری مواد غذایی و آشامیدنیLabourers in food and beverage processing
9618کارگران در فرآوری ماهی و غذاهای دریاییLabourers in fish and seafood processing
9619سایر کارگران در پردازش، ساخت و خدماتOther labourers in processing, manufacturing and utilities

نحوه ارزیابی مدارک تحصیلی در سازمان مورد نظر در کانادا

یکی از موارد حائز اهمیت برای اکسپرس اینتری کانادا و کسب اقامت دائم کانادا، ارزیابی مدارک تحصیلی افراد در سازمان های مورد نظر کانادا است. افراد برای کسب امتیازات مورد نظر می بایست مدارک تحصیلی شان را مورد ارزیابی در سازمان های تعیین شده از جانب دولت کانادا قرار دهند. در حال حاضر 7 سازمان برای ارائه خدمات ارزیابی اعتبارنامه یا گزارش ECA توسط IRCC تعیین شده اند. لطفاً توجه داشته باشید که ECA از تاریخ صدور توسط سازمان های زیر 5 سال اعتبار دارد.

 • برای اینکه واجد شرایط برنامه کارگر ماهر فدرال ( FSWP ) به عنوان یک متقاضی اصلی باشید، به ECA نیاز دارید.
 • اگر شما متقاضی Express Entry تحت برنامه Federal Skills Trades ( FST ) یا Program Canadian Experience Class ( CEC ) هستید، ECA تنها راه کسب امتیازات لازم برای برنامه اکسپرس اینتری کانادا می باشد.
 • در مورد FSWP و همچنین موارد FST و CEC ، باید نتایج ECA خود را در نمایه Express Express Entry آنلاین خود قرار دهید تا امتیاز لازم به شما تعلق گیرد.
 • در صورت ارائه مدارک اخذ شده از کشور کانادا، نیازی به تایید مدارک وجود ندارد.
 • اگر می خواهید در یک حرفه تنظیم شده در کانادا کار کنید ، باید مجوز صدور مجوز استانی یا دولت سرزمینی را در استان یا قلمرو محل زندگی و کار خود داشته باشید. این علاوه بر ارزیابی مدرک یا دیپلم شما از طریق ECA است. شما باید در اسرع وقت با نهاد نظارتی مربوطه در استان یا سرزمینی که می خواهید در آن زندگی کنید تماس بگیرید تا ببینید چه شرایطی برای ارزیابی اعتبار خارجی خود نیاز خواهید داشت.
حتما بخوانید:  تکنیک‌های طلایی موفقیت در آزمون آیلتس (بروزرسانی 2021)

خدمات آموزش جهانی (WES)

سازمان WES به عنوان مشهور ترین سازمان ارزیاب مدارک در کشور کانادا قلمداد می شود. افراد برای برنامه های اکسپرس اینتری کانادا در ابتدا مدارک خود ملزم به تایید از این سازمان می باشند. درصورتی که شما یا موسسه آموزشی خود بسته های برنامه را با مستندات مناسب یا اسناد رسمی برای آنها ارسال می کنید. آنها یک روش درخواست 3 مرحله ای دارند:

 1. فرم درخواست آنلاین را تکمیل کنید  شماره مرجعی دریافت را نگه دارید.
 2. الزامات مربوط به سند کشور آموزش خود را مرور کنید و مدارک مورد نیاز از جمله مدارک تحصیلی و ریز نمرات را برای این سازمان ارسال نمایید. به یاد داشته باشید که اسناد اصلی را ارسال نکنید ، مگر اینکه به طور خاص توسط WES درخواست شده باشد.
 3. WES درخواست شما را پردازش می کند و یک گزارش ECA الکترونیکی برای شما ارسال می کند تا به IRCC ارسال کنید. همچنین ذخیره الکترونیکی گزارش و رونوشت های تأیید شده را برای استفاده در آینده دریافت خواهید کرد. با پرداخت هزینه های تحویل، ممکن است گزارش کاغذی نیز دریافت کنید. زمان پردازش استاندارد تقریباً 20 روز کاری است.

خدمات آموزش تطبیقی ​​(CES)

خدمات آموزشی CES در تورنتو، توسط IRCC در 17 آوریل 2013 برای ارائه گزارش های ECA تعیین گردید. این بدان معناست که هر ECA انجام شده توسط CES قبل از این تاریخ توسط IRCC پذیرفته نخواهد شد. 3 مرحله اساسی برای اخذ گزارش ECA از CES و همچنین سایر سازمان های ذکر شده در زیر وجود دارد.

 1. کشور محل تحصیل خود را انتخاب نمایید.
 2. فرم درخواست ارزیابی اعتبارنامه آموزشی را بارگیری و پر کنید. کلیه رونوشت ها، گواهینامه ها، گزارش های راستی آزمایی باید مستقیماً توسط CES توسط آموزشگاه یا موسسه دیگری در کشوری که تحصیل کرده اید پست شود.
 3. پرداخت هزینه خود را به همراه بسته درج کنید و بسته را از طریق پست CES ارسال کنید.

خدمات ارزیابی اعتبار بین المللی کانادا (ICAS)

ICAS مستقر در گلف در ایالت اونتاریو، از سال 1993 خدمات ارزیابی اعتبار را ارائه می دهد. همچنین توسط IRCC تعیین شده است. برای به دست آوردن گزارش ECA شما یک روش 5 مرحله ای در ICAS وجود دارد:

 1. شرایط اسناد خود را مرور کنید. این مختص هر کشور آموزشی است.
 2. فرم درخواست آنلاین ICAS را تکمیل کنید .
 3. شما یک ایمیل تأیید دریافت خواهید کرد که باید آن را چاپ کنید. یک فرم ارسال اسناد وجود دارد که اسنادی را که باید از آنها فتوکپی بگیرید و همراه با درخواست خود به ICAS ارسال کنید لیست می کند. این اسناد مستقیماً توسط موسسه آموزشی به ICAS ارسال می شود. مدارکی که باید از آنها فتوکپی بگیرید شامل: مدارک تحصیلی، دیپلم یا گواهینامه ها است.
 4. اسناد کپی شده و فرم ارسال مدارک را به ICAS در گلف ارسال یا پیک کنید.
 5. ثبت کردن فرم درخواست اسناد رسمی به خود موسسه آموزشی . شما ملزم به ارسال فرم جداگانه برای هر صلاحیت و هر موسسه هستید.

خدمات ارزیابی بین المللی صلاحیت ها (IQAS)

IQAS خدمات ECA دولت آلبرتا است که در آگوست 2015 توسط IRCC تعیین و تأیید شد. زمان پردازش اعلام شده در حال حاضر 15 روز کاری (3 هفته) است اما زمان پردازش ممکن است تغییر کند. یک فرآیند 5 مرحله ای برای درخواست ECA با استفاده از IQAS وجود دارد:

 1. مطمئن شوید که واجد شرایط درخواست هستید:
  • IQAS فقط اعتبار علمی را ارزیابی می کند.
  • پزشکان باید ECA را از طریق MCC دریافت کنند.
  • داروسازان باید از PEBC استفاده کنند.
  • متخصصان که در آلبرتا تحت نظارت هستند باید یک مرحله دیگر را انجام دهند.
 2. چک لیست ECA خود را دریافت کنید.
 3. اسناد زیر را بار گزاری کنید:
  • کپی دیپلم یا گواهی مدرک
  • عکس
  • فرم درخواست IQAS
  • ریز نمرات دانشگاهی که مستقیماً از موسسه اعطای درجه که از آن دیپلم یا مدرک خود را دریافت کرده اید ارسال می شود.
 4. برای درخواست رونوشت از فرم درخواست سوابق علمی IQAS استفاده کنید.
 5. برنامه را به صورت آنلاین  تکمیل کنید و برنامه کامل شده خود را از طریق ایمیل دریافت کنید.

خدمات ارزیابی اعتبار بین المللی (ICES)

این خدمات توسط انستیتوی فناوری بریتیش کلمبیا ارائه می شود. ICES صلاحیت های تجاری، آموزش نظامی، آموزش زبان دوم، مجوزهای حرفه ای، کار آموزی، تجربه کار یا زندگی، دوره های آموزش مداوم را که در موسسات غیر شناخته شده و دوره های توسعه حرفه ای غیر اعتباری را گذرانده است ارزیابی نمی کند. ICES در آگوست 2015 تعیین شده است، بنابراین اگر ECA خود را قبل از آگوست 2015 از ICES دریافت کرده اید، باید آن را به روز کنید.

برای استفاده از ICES برای ECA خود این مراحل را دنبال کنید:

 1. اسناد خود را جمع آوری کنید:
  • از موسسه آموزشی خود بخواهید مدرک تحصیلی را  مستقیماً به ICES ارسال کند.
  • فتوکپی شناسنامه
  • فتوکپی از سوابق تحصیلی
  • فتوکپی ترجمه این اسناد
 2. فرم درخواست یا فرم به روز شده را تکمیل کنید (اگر قبلاً از ICES استفاده کرده اید)
 3. درخواست را چاپ کرده و آن را امضا کنید.
 4. هزینه ها را پرداخت کنید
 5. برنامه را از طریق ICES از طریق ایمیل ارسال کنید.

شورای پزشکی کانادا (MCC)

این سازمان گزارش های ECA را برای مدارک پزشکی یا دیپلم ارائه می دهد. این یک مرحله ضروری اما کافی نیست تا بتوانید به عنوان پزشک در کانادا کار کنید. شما همچنین باید قبل از صدور مجوز به عنوان پزشک ، الزامات دولت استانی یا سرزمینی از جمله آموزش تحصیلات تکمیلی و ارزیابی های اضافی را برآورده کنید .

 1. اولین قدم این است که مدرک پزشکی یا منبع مدرک خود را تأیید کنید. این کار با مراجعه به سایت پزشکان apply.ca برای تأیید منبع اعتبار پزشکی انجام می شود. مراحل زیر باید دنبال شود:
  • یک حساب آنلاین در Physiciansapply.ca افتتاح کنید و یک درخواست تأیید منبع SRV را از طریق حساب خود ارسال کنید. این کار به شرح زیر انجام می شود:
  • از صفحه حساب خود ، روی درخواست های تأیید منبع واقع در پانل سمت چپ کلیک کنید.
  • برای هر شناسه پزشکی که منبع تأیید شده یک SVR ایجاد کنید.
  • هزینه سند خود را با استفاده از کارت اعتباری (ویزا یا مستر کارت) پرداخت کنید.
  • یک نسخه از مدارک پزشکی خود را ارسال کنید. نسخه های اصلی را ارسال نکنید، آنها به شما بازگردانده نمی شوند.
  • ارسال ترجمه نسخه از اسناد و همچنین، مگر اینکه اسناد در زبان انگلیسی یا فرانسه هستند.
  • برای ارسال آنها از سرویس پیک استفاده کنید تا بتوانید اسناد را ردیابی کنید. یک نسخه از مدرک یا مدرک نهایی پزشکی خود را به همراه ترجمه برای پزشکانapply.ca ارسال کنید.
  • همچنین باید اسناد هویتی مورد نیاز را ارائه دهید.
 2. پس از اینکه مدارک پزشکی شما تأیید شد، می توانید از طریق حساب پزشکانapply.ca خود از طریق درخواست سایر خدمات، گزارش ECA را درخواست نمایید.
 3. پس از دریافت درخواست ECA، گزارش ECA باید ظرف 21 روز کاری تهیه شود.

هیئت آزمون داروسازی کانادا (PEBC)

این سازمان در تاریخ 6 ژانویه 2014 توسط IRCC تعیین شد تا گزارش ECA را برای متقاضیان FSWP تحت Express Entry و همچنین متقاضیان CEC ارائه دهد. همانند سایر برنامه های کاربردی برای شناسایی اعتبار در یک حرفه تنظیم شده مانند داروسازان، ECA لازم است اما کافی نیست. قبل از اینکه بتوانید مجوز کار به عنوان داروساز را در استان یا قلمروی که می خواهید در آن زندگی کرده و در آن کار کنید، باید با نهاد تنظیم کننده استانی یا منطقه ای تماس بگیرید تا ببینید چه ارزیابی ها و یا آموزش های دیگری نیاز دارند. داروسازان در صورت اقدام برای اکسپرس اینتری کانادا می بایست مدارک خود را طبق PEBC تایید نمایند.

 1. اولین قدم پر کردن فرم درخواست گزارش ارزیابی ECA ارزیابی اعتبارنامه داروساز است.
 2. شما باید در Pharmacists Gateway Canada ثبت نام کنید و یک شماره شناسایی ملی دریافت کنید. هزینه ثبت نام CAD 325 اعمال می شود.
 3. شما باید فرم درخواست ارزیابی سند را به همراه هزینه 530 دلار CAD و همچنین اسناد زیر را ارائه دهید:
  • شناسنامه
  • گواهی ازدواج
  • در صورت لزوم اسناد پشتیبانی قانونی
  • مدرک دانشگاهی یا مدرک دیپلم
  • بیانیه مجوز
  • هرگونه مستندات اضافی برای پشتیبانی از برنامه
 4. اگر PBEC کپی مصدق سندی را درخواست کند ، به هر صفحه سند مهر شده و امضا شده توسط یکی از شاهدان قابل قبول زیر نیاز دارید:
  • دفتر اسناد رسمی
  • کمیسر سوگندها
  • دفتر اسناد رسمی
 5. در هر فرم درخواست، به 2 عکس پاسپورت یکسان نیاز دارید که طی 12 ماه گذشته گرفته شده است.
 6. در حضور شاهد، درخواست را امضا و تاریخ دهید. از شاهد بخواهید شهر ، تاریخ و نام و همچنین امضا و حرفه عنوان آنها را پر کند.
 7. توجه داشته باشید که انجام ارزیابی سند شما حداکثر 8 هفته به طول خواهد انجامید. پس از دریافت گزارش ECA خود ، باید نتایج را به صورت آنلاین در پروفایل آنلاین Express Entry خود ارسال کنید.

مرحله نهایی: دریافت ITA اکسپرس اینتری و ورود به کانادا

برای دریافت دعوتنامه درخواست (ITA) از طریق Express Entry، یک داوطلب باید دو معیار را داشته باشد. اول، داوطلب باید واجد شرایط بودن برای یکی از برنامه های مهاجرت کارگران ماهر که مطابق با Express Entry است، نشان دهد:

 • برنامه فدرال نیروی کار متخصص (Federal Skilled Worker Class)
 • برنامه فدرال نیروی کار فنی (Federal Skilled Trades Class)
 • برنامه تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)

اگر حداقل یکی از این برنامه ها را واجد شرایط هستید، می توانید یک پروفایل Express Entry ایجاد کرده و وارد مجموعه داوطلبان شوید. پس از ارسال مشخصات و واجد شرایط بودن، براساس اطلاعات ارائه شده هنگام ایجاد پروفایل Express Entry، به طور خودکار در سیستم جامع رتبه بندی (CRS) به شما امتیاز داده می شود.

دومین معیار مورد استفاده برای صدور ITA نمره سیستم جامع رتبه بندی است. اکسپرس اینتری یک سیستم انتخاب مهاجر رقابتی است و امتیاز CRS یک سیستم امتیاز است که برای رتبه بندی نامزدها در برابر یکدیگر استفاده می شود. فقط رقابتی ترین کاندیداها ITA دریافت می کنند.

دعوتنامه یا ITA به مدت 60 روز معتبر است و پس از این زمان به صورت اتوماتیک فاقد اعتبار می شود. در این صورت می بایست برای انتخاب دفعه بعدی لیست انتظار اکسپرس اینتری اقدام نمود.

مدارک لازم برای درخواست (ITA)

افراد برای ورود به برنامه اکسپرس اینتری می بایست شرایط لازم و امتیازات مورد نظر را احراز نمایند تا شانس بالایی برای ورود به کشور کانادا داشته باشند. در صورت انتخاب می بایست چک لیست مدارک که در ادامه مقاله به آنها اشاره می شود، ارائه دهند. همانطور که گفته شد  کلیه متقاضیان باید کپی موارد زیر را ارسال کنند:
 • پاسپورت معتبر
 • شناسنامه
 • نتایج آزمون زبان
 • مستنداتی که گواه تجربه کار است.
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • تایید نامه پزشکی
 • عکس های متقاضی اصلی و اعضای خانواده

متناسب با شرایط، ممکن است هر یک از اسناد زیر از متقاضیان درخواست شود که باید در زمان مشخص شده برای اداره مهاجرت کشور کانادا ارسال نمود.

 • ترجمه به انگلیسی یا فرانسوی (اگر اسناد به زبانی غیر از اینها باشد)
 • کپی از قراردادهای کار
 • اسناد مربوط به مالیات بر درآمد
 • مدارک تحصیلی کانادا یا ارزیابی اعتبار تحصیلی (ECA)
 • کارنامه رسمی دوره های برنامه تحصیلات دوره متوسطه اخذ شده
 • اصل نامه کارفرما کانادایی مبنی بر پیشنهاد کار
 • اثبات روابط خانوادگی در کانادا
 • اثبات تمکن مالی
 • اسناد حقوقی که تغییر در نام یا تاریخ تولد را نشان می دهد.
 • سند یا قباله ازدواج
 • گواهی (های) طلاق یا ابطال
 • گواهی (های) فوت برای همسر یا همسران سابق
 • شناسنامه های کودکان
 • اوراق فرزند خواندگی
 • اثبات حضانت کامل برای کودکان
 • اسناد سفر (غیر پاسپورت)
 • کپی معتبر گواهی صلاحیت در مشاغل تجاری ماهر صادر شده توسط استان یا قلمرو کانادا

ارسال درخواست پس از دریافت دعوتنامه برای درخواست (ITA)

مراحل درخواست ITA برای اکسپرس اینتری کاملاً به صورت آنلاین صورت می گیرد. این برنامه گاهی اوقات به عنوان برنامه الکترونیکی یا e-APR (درخواست الکترونیکی برای اقامت دائم) شناخته می شود. اگرچه بسیاری از متقاضیان این روند را ساده می دانند، اما برخی دیگر ممکن است سیستم برنامه را دشوار بدانند.
 

نکته شماره 1: سیستم آنلاین غالباً به کلیه اسناد مربوط به یک قسمت اطلاعات نیاز دارد تا در یک فایل PDF با محدودیت در اندازه پرونده بارگذاری شوند. دسترسی به برنامه ای که به شما امکان می دهد اسناد PDF را به راحتی ترکیب کرده و حجم فایل را کاهش دهید بسیار مفید خواهد بود.

نکته شماره 2:  بعد از ارسال برنامه، نمی توانید تغییراتی در آن ایجاد کنید. ما توصیه می کنیم قبل از ارسال، درخواست خود را دو یا سه بار بررسی کنید. از همین رو با یک فرد و یا موسسه برای ارسال مدارک مشورت نمایید تا بدون هیچ مشکلی این امر به وقوع بپیوندد.

ارزش و اعتبار پاسپورت کانادا

گذرنامه سندی برای مسافرت است که به عنوان اصلی ترین دلیل اثبات تابعیت افراد محسوب می گردد. هر کشوری برای شهروندان آن کشور گذرنامه صادر می کند. تمام گذرنامه های کانادایی از طریق برنامه گذرنامه مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) صادر می گردد. گذرنامه ها به طور معمول برای افراد 16 سال به بالا برای پنج یا ده سال و برای کودکان زیر 16 سال پنج ساله معتبر هستند. لازم به ذکر است افراد در صورت اقدام از روش اکسپرس اینتری قادر خواهند بود برای دریافت پاسپورت کانادا اقدام نمایند.

کانادا عضو گروه گذرنامه پنج کشور است، یک مجمع بین المللی برای همکاری بین مقامات صادر کننده گذرنامه استرالیا، نیوزیلند، انگلستان و ایالات متحده به منظور “به اشتراک گذاشتن بهترین روش ها و بحث در مورد نوآوری های مربوط به توسعه سیاست های گذرنامه، محصولات و روش ها است. کانادا صدور گذرنامه بیومتریک که به گذرنامه الکترونیکی یا گذرنامه الکترونیکی نیز شناخته می شود، از 1 ژوئیه 2013 برای شهروندان کانادا آغاز کرد. پاسپورت کانادایی از نظر آزادی حرکت و سفر طبق شاخص گذرنامه در رتبه پانزدهم جهان قرار دارد.

انواع پاسپورت

تا قبل از سال 1947، دو نوع پاسپورت برای کشور کانادا وجود داشت: آنهایی که برای افراد متولد انگلیس (جلد سرمه ای) صادر می شوند و آنهایی که برای افرادی که تحت عنوان انگلیس تحت تابعیت قرار گرفته اند (جلد قرمز) صادر شده است. امروزه پنج نوع گذرنامه کانادایی وجود دارد:

 • گذرنامه معمولی (جلد آبی)

این اسناد برای مسافرت های کوتاه مدت مانند تعطیلات و سفرهای تجاری برای شهروندان صادر می شود. آنها شامل 36 صفحه هستند (29 صفحه در دسترس برای برچسب ها و تمبر های ویزا). این موارد را می توان برای بزرگسالان (سن 16 سال به بالا) با اعتبار 5 یا 10 سال یا کودکان زیر 16 سال با اعتبار 5 سال صادر کرد.

 • گذرنامه موقت (جلد سفید)

این موارد برای شهروندان کانادایی خارج از کانادا صادر می شود که نیاز به گذرنامه دارند اما درخواست گذرنامه عادی آنها در حال پردازش است. این گذرنامه شامل 8 صفحه است و بین شش ماه تا یک سال اعتبار دارد.

 • پاسپورت سفر اضطراری (تک صفحه)

اسناد سفر اضطراری اسنادی یکبار مصرف هستند که برای بازگشت مستقیم به کشور خود یا نزدیکترین نمایندگی دیپلماتیک کانادا که خدمات کامل گذرنامه ارائه می شود. این پاسپورت کانادا شامل مشخصات فرد، عکس، مشخصات سفر و تاریخ انقضاء سند است.

 • گذرنامه ویژه (جلد سبز)

این موارد طبق دستور دیپلماتیک و گذرنامه های ویژه برای افرادی که نمایندگی دولت کانادا را در مشاغل رسمی دارند، صادر می شود، از جمله مشاوران محرمانه، اعضای پارلمان، اعضای کابینه استان ها، کارمندان عمومی، شهروندانی که به عنوان نماینده رسمی غیر دیپلماتیک معرفی می شوند و اعضای نیروهای کانادایی که در خارج از کشور اعزام می شوند.

 • پاسپورت دیپلماتیک

اینها طبق دستور گذرنامه های دیپلماتیک و ویژه برای دیپلمات های کانادایی، مقامات عالی رتبه دولتی (از جمله فرمانداران ستوان و کمیسر سرزمین ها)، پیک های دیپلماتیک و شهروندان خصوصی که به عنوان نماینده رسمی دیپلماتیک معرفی می شوند، صادر می شود.

نرخ بیکاری و بازار کار کانادا

یکی از فاکتورهای حائز اهمیت برای مهاجران ورود به کشور کانادا، میزان نرخ بیکاری و شرایط بازار کار در این کشور می باشد. بسیاری با اطلاع از این دو شرایط قادر خواهند بود تا تصمیم صحیح برای ادامه زندگی و حتی انتخاب کشور کانادا به عنوان هدف اصلی اتخاذ نمایند. در این بخش به بررسی نرخ بیکاری و بازار کار در کشور کانادا پرداخته می شود. افراد در صورت اقدام به روش اکسپرس اینتری کانادا می بایست با این آمار آشنا شوند تا پس از ورود به کشور کانادا با سرعت بیشتر وارد بازار کار شوند.

بازار کار کشور کانادا

یکی از برترین مزایای کشور کانادا، بازار کار پویا و فعال این کشور است. از همین رو افراد متناسب با شرایط ورود به این کشور قادر خواهند بود از این فاکتور بهره مند شوند. در حال حاضر روش های متعددی را دولت کانادا برای ورود به این کشور اختصاص داده است. اکسپرس اینتری کانادا یکی از معمول ترین روش های ورود به کشور کانادا قلمداد می شود که مهاجران می توانند با توجه به شرایط ذکر شده برای آن اقدام نمایند. این نکته سبب می گردد تا رقابت برای ورود به بازار کار در کشور کانادا افزایش یابد و در صورت موفقیت، آینده روشنی برای این دسته از افراد متصور می شود.

در حال حاضر بیشترین تقاضاهای کار در کشور کانادا مختص به رشته های فنی مهندسی، علوم کامپیوتر و علوم پزشکی است. طبق بررسی های صورت گرفته از جانب دولت کانادا، بیشترین تقاضای کاری در سال 2021 در مشاغل مرتبط با پزشکی، پزشکان متخصص، پرستاران، متخصصین آزمایشگاه و نیروهای خدماتی خواهد بود. این دسته از افراد با احتمال بسیار بالایی شانس ورود به بازار کار کانادا خواهند شد. از همین رو با توجه به امتیاز بندی اکسپرس اینتری کانادا می توان در این رشته های عنوان شده با اولویت بالاتری اقدام نمود.

نرخ بیکاری در کانادا

COVID-19 به شدت میزان نرخ بیکاری در سراسر کانادا را تحت تأثیر قرار می دهد و احتمالاً سرعت بخشیدن به اتوماسیون در محل کار را تسریع می کند. در حدود 15.7٪ یا 3 میلیون شغل در کانادا بین فوریه و آوریل 2020 کاهش یافته است. بیشترین میزان نرخ بیکاری در تاریخ کشور کانادا در ماه مه سال 2020 با نرخ 13.7 % ثبت گردید که این بالاترین نرخ بیکاری از زمان در دسترس بودن اطلاعات قابل مقایسه در سال 1976 میلادی است.

از ماه مه سال 2020، اشتغال با افزایش حدود 290 هزار شغلی شروع به بازگشت کرد. از همین شرایط و نرخ بیکاری در کشور کانادا به روند رو به رشد خود ادامه داد. نرخ بیکاری در سراسر کانادا از پایین ترین سطح 6.3٪ در ایالت ساسکاچوان تا بالای نرخ که معادل 13.4٪ در نیوفاندلند و لابرادور است. داوطلبان برنامه های اکسپرس اینتری کانادا قادر خواهند بود با توجه به لیست مشاغل ایالت های مختلف کشور کانادا و نرخ بیکاری موجود، ایالت مورد نظر خود را انتخاب نمایند. در ادامه به نرخ بیکاری در ایالت های کانادا در ماه مه اشاره گردیده است.

 •  ایالت نیوفاندلند و لابرادور 13.4 درصد
 • ایالت جزیره پرنس ادوارد 9.6 درصد
 • ایالت نوا اسکوشیا 9.8 درصد
 • ایالت نیوبرانزویک 9.0 درصد
 • ایالت کبک 6.6 درصد
 • ایالت انتاریو 9.3 درصد
 • ایالت مانیتوبا 7.2 درصد
 • ایالت ساسکاچوان 6.3 درصد
 • ایالت آلبرتا 8.7 درصد
 • ایالت بریتیش کلمبیا 7.0 درصد

شرایط اخذ ویزای همراه کانادا

یکی از مهم ترین چالش های ورود به کشور کانادا برای افراد متاهل، بررسی شرایط همراه آنان به شمار می رود. در قوانین مهاجرتی کشور کانادا، همراه شامل همسر و فرزندان است. سن فرزندان متناسب با برنامه مهاجرتی بین 18 تا 21 سال تعیین گشته است. لازم به ذکر است که در برخی از ویزاهای کشور کانادا از جمله ویزای دانش آموزی، افراد در صورت اخذ پذیرش و ویزا قادر خواهند بود یکی از والدین خود را به عنوان همراه انتخاب نمایند. به این افراد ویزای توریستی بلند مدت اعطا می شود.

در خصوص روش اکسپرس اینتری کانادا شرایط همراه به افراد زیر 19 سال اختصاص داده می شود. افراد در صورت کسب امتیازات مورد نیاز و انتخاب برای دریافت اقامت دائم کانادا قادر خواهند بود تا همسر و فرزندان زیر 19 سال خود را به همراه داشته باشند. شرایط و قوانین اعطا اقامت به همراهان تعلق می گیرد. این نکته بدین معناست که به همسر و فرزندان اقامت دائم کانادا تعلق می گیرد و از تمامی امکانات افراد مقیم بهره مند می شوند. لازم به ذکر است که در سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری شرایط امتیازات افراد مجرد و متاهل متفاوت خواهد بود و همسزان افراد دارای امتیازات مجزایی برای ورود به کشور کانادا می باشند.

مزایای اکسپرس اینتری کانادا

اکسپرس اینتری از معدود روش های کشور کانادا به شمار می رود که افراد از ابتدای کار موفق به دریافت اقامت دائم خواهند شد. از همین رو بسیاری از شرایط و مزایای این امر به این دسته از افراد تعلق می گیرد. تنوع روش های اکسپرس اینتری این کمک را به علاقه مندان به کشور کانادا می کند تا با هر شرایطی شانس ورود به این کشور را داشته باشند. بررسی امتیازات مورد نظر و یا برنامه های استانی به افراد در این مسیر کمک شایانی می کند. در ادامه به برترین مزایای روش اکسپرس اینتری کانادا اشاره شده است:

بهره مندی از امتیاز شهروندی

شهروندی به معنای بهر مندی از تمامی امکانات مورد نیاز برای زندگی ایده آل است. افراد در صورت اقدام از روش اکسپرس اینتری قادر خواهند بود تا در ابتدای کار اقامت دائم کشور کانادا را دریافت نمایند و پس از سپری کردن بازه زمانی 3 سال شهروند کانادا شوند. این شرایط متناسب با روش های ورود به کشور کانادا متفاوت خواهد بود. این امتیاز به عنوان یکی از برترین مزایای اقدام از روش اکسپرس اینتری به شمار می رود.

موقعیت های شغلی مناسب

به واسطه بازار کار مناسب کشور کانادا، افراد در صورت اقدام از روش اکسپرس اینتری قادر خواهند بود با شانس بسیار بالایی برای ورود به بازار کار شانس خود را امتحان نمایند. این دسته از افراد با کسب امتیازات لازم و کسب اقامت کانادا می توانند شغل مورد نظر را پیدا کنند. متوسط حقوق بالای کانادا، امنیت شغلی و پیشرفت از مهم ترین فاکتورهای بازار کار کشور کانادا به شمار می رود. از همین رو می توان به این نکته امیدوار بود که موقعیت شغلی مناسبی پیش رو علاقه مندان به کشور کانادا خواهد بود.

امکان اقامت در تمام ایالت های کانادا

یکی از برترین مزایای روش اکسپرس اینتری کانادا امکان اقامت در تمامی ایالت های این کشور می باشد. افراد در صورت کسب امتیاز مورد نظر برای این روش مهاجرتی قادر خواهند بود با توجه به شرایط و علایق خود، ایالت مورد نظر خود را انتخاب نمایند. لازم به ذکر است که ایالت کبک از این قاعده مستثنی است و برای ورود و یا انتخاب این ایالت می بایست از طریق برنامه های مرتبط با این ایالت یا همان برنامه آریما اقدام نمود. انتخاب ایالت مورد نظر به عوامل مختلف از جمله بازار کار، شرایط زندگی و میزان هزینه های جاری بستگی خواهد داشت. افراد قادر خواهند بود تا با مشورت با مشاوران موسسه رهپویان مهاجر، بهترین ایالت را با توجه به شرایط انتخاب نمایند.

بهره مندی از خدمات بهداشتی و درمانی

خدمات بهداشتی و درمانی یکی از دغدغه های افراد برای ورود به یک کشور است. با توجه به کسب اقامت برای متقاضیان اکسپرس اینتری این امکان به این دسته از افراد تعلق می گیرد. از همین رو با کم ترین هزینه های ممکن می توان از این خدمات بهره مند شد. تولد فرزند، بیماری های خاص، خدمات درمانی فقط به عنوان بخشی از مزایای کسب اقامت کانادا قلمداد می شود. از همین رو واجدین شرایط در بدو ورود به کشور کانادا و مراجعه به شهرداری محل سکونت می توانند به این خدمات دسترسی داشته باشند.

امکان همراهی همسر و فرزندان

در برنامه اکسپرس اینتری کانادا، امکان همراهی همسر و فرزندان زیر 21 سال در نظر گرفته شده است. از همین رو می توان به صورت خانوادگی اقامت کانادا را دریافت نمود. در این روش فرزندان قادر خواهند بود از امکانات تحصیلی در مدارس دولتی با کمترین هزینه های ممکن بهره مند شوند. همچنین همسران در صورت ارائه رزومه های عالی، شانس خود را برای ورود به بازار کار محک بزنند. این به عنوان یک مزیت بسیار ایده آل برای متقاضیان متاهل قلمداد می شود.

سرعت بسیار بالای اقدام

سرعت بالای اقدام از دیگر مزایای مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال می باشد. افراد در صورت کسب امتیازات در نظر گرفته شده قادر خواهند بود در مدت زمان ۱ تا حداکثر ۱۲ ماه اقامت کانادا را دریافت نمایند. در روش های مهاجرتی، این برنامه یکی از سریع ترین روش های کسب اقامت کانادا به شمار می رود. این قانون برای جذب نیروی متخصص در کمترین زمان ممکن تنظیم گشته است.

سخن پایانی درباره اکسپرس اینتری کانادا

با توجه به مطالب عنوان شده، روش اکسپرس اینتری کانادا به عنوان یکی از برترین و کم هزینه ترین روش های کسب اقامت کانادا به شمار می رود. واجدین شرایط بدون پرداخت هیچ هزینه ای قادر خواهند بود تا اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند. کسب امتیازات مورد نیاز که در این مقاله به آنها اشاره گردید به عنوان مهم ترین جنبه این روش مهاجرتی به شمار می رود. از همین رو در صورت کسب امتیازات مورد نظر می توان این روش را به عنوان بهترین راه ورود و کسب اقامت کانادا انتخاب نمود.

افراد برای بررسی شرایط قادر خواهند بود تا با مشاورین موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشند و با مشاوره با این عزیزان شرایط خود را برای دریافت اقامت از روش اکسپرس اینتری مورد بررسی قرار دهند. این موسسه با پاسخگویی در اسرع وقت به افراد این نوید را می دهد تا از تجربیات این عزیزان بهره مند شوند. از همین رو می توان با بررسی امتیازات و کسب حد نصاب مورد نظر با ما در ارتباط باشید.

10 سوال متداول

روش اکسپرس اینتری کانادا به عنوان یکی از برترین روش های مهاجرتی برای کسب اقامت دائم کانادا به شمار می رود. از همین رو سالانه افراد زیادی با توجه به امتیاز بندی های موجود برای این روش مهاجرتی اقدام می نمایند. در این مسیر سوالاتی برای افراد مطرح می گردد. در این بخش به 10 سوال متداول افراد برای اقدام از روش اکسپرس اینتری اشاره می شود.

آیا برای Express Entry به پیشنهاد کاری نیاز دارم؟

برای Express Entry نیازی به پیشنهاد شغلی ندارید. اکثریت قریب به اتفاق داوطلبانی که برای اکسپرس انتری انتخاب شده اند، پیشنهاد کاری رسمی کانادایی ندارند. یک پیشنهاد رسمی شغلی کانادایی برای موقعیتی ماهر و تمام وقت می تواند 50 تا 200 امتیاز به برنامه Express Entry شما اضافه کند. برای اعطای این امتیازات تقریباً همیشه ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) لازم است.

Express Entry چه مدت طول می کشد؟

از زمان ارسال پروفایل Express Entry تا صدور ویزای اقامت دائم، پردازش Express Entry می تواند حداقل شش ماه طول به طول بینجامد. با این حال، همه پرونده ها به سرعت پیش نمی روند. درخواست Express Entry شما در صورت عدم دعوت به درخواست، به مدت 12 ماه در گروه داوطلبان فعال خواهد بود. در صورت عدم تایید در این مدت زمان، نیاز به ارسال دوباره مدارک و ایجاد پروفایل جدید می باشد.

نامزد ایده آل Express Entry چیست؟

هیچ نوع درخواست متناسب با همه موارد که برای ورود سریع واجد شرایط باشد وجود ندارد. داوطلبانی که وارد لیست انتظار می شوند نمره سیستم رتبه بندی جامع (CRS) دریافت می کنند. افراد در صورت کسب امتیازات بالاتر از شانس بیشتری برخوردار می باشند. عوامل و فاکتورهای تاثیر گذار برای کسب امتیاز شامل، سن، تحصیلات، سوابق کاری، مدرک زبان و اقوام درجه یک در این کشور می باشد.  داوطلبان ایده آل اکسپرس اینتری شرایط زیر را دارند:

 • زیر 30 سال
 • مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد
 • مدرکی دال بر تسلط زبان انگیسی و یا فرانسوی ( CLB9 )
 • حداقل سه سال تجربه کار

هزینه اکسپرس انتری چقدر است؟

 1. آزمون های زبان: هزینه متوسط 300 دلار
 2. ارزیابی اعتبار نامه تحصیلی (ECA): هزینه متوسط ​​ 200 دلار
 3. بیومتریک: 85 دلار برای هر نفر
 4. هزینه های دولتی: 1325 دلار برای بزرگسال و 225 دلار برای کودک
 5. هزینه معاینه پزشکی: هزینه متوسط 450 دلار برای بزرگسال و 250 دلار برای کودک
 6. گواهینامه های ترخیص پلیس: هزینه متوسط ​​ 100 دلار

حداکثر سن اکسپرس اینتری چیست؟

به صورت کلی حداکثر سن برای برنامه های اکسپرس اینتری تعیین نشده است. متقاضیان 20 تا 29 سال بالاترین امتیازات را برای سن دریافت می کنند. افراد در صورت سن های بالای 35 سال از شانس کمتری برخوردار می باشند و می بایست در فاکتورهای دیگر همچون تحصیلات، مدرک زبان و سابقه کار  امتیازات لازم را کسب نمایند.

آیا می توانم برای Express Entry دو بار اقدام کنم؟

خیر، نمی توانید همزمان دو برنامه Express Entry برای یک متقاضی داشته باشید. با این حال، اگر متاهل هستید، در صورت واجد شرایط بودن همسر خود می توانید درخواست خود را ارائه دهید. بنابراین یک متقاضی نمی تواند چندین درخواست Express Entry داشته باشد اما در برخی شرایط می توانید دو پروفایل برای یک خانواده داشته باشید. اگر بعد از 12 ماه از شما دعوت به درخواست نشد، می توانید مشخصات خود را دوباره ارسال کنید و 12 ماه دیگر در لیست انتظار Express Entry قرار گیرید.

آیا برای هر یک از برنامه های Express Express لیست های شغلی واجد شرایط وجود دارد؟

هیچ لیست شغلی واجد شرایط برای هیچ یک از برنامه ها وجود ندارد. طبق نسخه های قبلی طبقه کارگر ماهر فدرال، لیستی از مشاغل واجد شرایط وجود داشت که از نظر دولت کانادا تقاضا شده است. تحت جدیدترین نسخه کلاس تجربه کانادایی، لیستی از مشاغل غیر واجد شرایط وجود داشت که این لیست ها دیگر نیست. البته لازم به ذکر است که داوطلب برای واجد شرایط بودن در هر یک از برنامه های Express Entry ، باید دارای تجربه کاری در مشاغلی باشد که دارای کد طبقه بندی شغل ملی (NOC) از مهارت نوع 0 ، A یا B است.

مدرک زبان مورد نیاز برای برنامه اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

افراد برای ارائه مدرک زبان انگلیسی ملزم به ارائه نمره و سطح مورد نیاز در آزمون آیلتس جنرال می باشند و سایر مدارک زبان در سیستم امتیاز بندی این کشور مورد قبول نیست. TEF و TCF، مدارک مورد تایید زبان فرانسوی برای برنامه های اکسپرس اینتری می باشند. لازم به ذکر است که هر نمره از آزمون آیلتس دارای امتیاز متفاوتی می باشد.

شرایط لیست انتظار(Pool List) کانادا به چه صورت است؟

پس از حضور در لیست انتظار، قادر خواهید بود تغییراتی در درخواست Express Entry خود ایجاد کنید که می تواند شانس دعوت شدن را افزایش دهد. به عنوان مثال، شما می توانید در تجربه کاری، مدارک تحصیلی یا تسلط به زبان خود تغییراتی ایجاد کنید. فقط اگر امتیازات مورد نیاز را کسب کنید، می توانید ITA دریافت کنید.

آیا شرایط اکسپرس اینتری کانادا را دارم؟

بستگی دارد هر برنامه دارای معیارهای واجد شرایط بودن است. به عنوان مثال، برنامه کارگر ماهر فدرال حداقل شرایط لازم برای تجربه کار، مهارت های زبان، تحصیلات و سن محاسبه می گردد اگر این شرایط را داشته باشید، IRCC درخواست شما را ارزیابی می کند و نمره مورد نظر را به شما اعطا می کند. افراد در صورت حداقل 67 امتیاز قادر خواهند بود برای این روش اقدام نمایند.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

4.8/5 - (5 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
رهپویان مهاجر

رهپویان مهاجر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است و هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما بصورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

۳ پاسخ

  1. برای محاسبه امتیازتان کافی است فرم رایگان ارزیابی مهاجرت به کانادا را پر کنید. با پر کردن این فرم، کارشناسان ما نه تنها امتیاز اکسپرس اینتری شما را محاسبه می‌کنند، بلکه اگر سایر روش‌های مهاجرتی هم با شرایط شما همخوانی داشت، آن روش‌های جایگزین را به شما اطلاع خواهند داد و انتخاب‌تان محدود به اکسپرس اینتری نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *