مهاجرت مهندسان به روسیه در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

با توجه به شرایط اقتصادی و بازار کار اشباع مهندسی در ایران هر ساله شاهد مهاجرت مهندسان به روسیه هستیم. کشور روسیه با توجه به داشتن ذخایر نفت و گاز،شرایط اقتصادی نسبتا پایدار و روابط خوب با ایران یکی از محبوب ترین کشورها،برای مهاجرت میان جوانان ایرانی است. در این مقاله تمامی ابعاد و جنبه های مهاجرت مهندسان به روسیه در سال 2021 را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

مهاجرت مهندسان در روسیه:

روس ها بسیاری از مهندسی و مهارت های لوکس مدرن را که امروز همه از وجودش لذت می برند، ساخته اند و در این زمینه تبحر خاصی پیدا کرده اند. روسیه در میان کشور های جهان دارای اقتصاد برتر جهانی است. روسیه در حال تبدیل شدن به مرکز آموزش مدرن و فرصت های شغلی بی شماری برای مهندسان است،در ادامه مقاله بازار کار برای مهاجرت مهندسان به روسیه در سال 2021، را تعدادی از رشته های مهندسی به صورت تخصصی تر مورد بررسی قرار می دهیم:

مهندسی مکانیک:

کنسولگری فدراسیون روسیه یک نگاه اجمالی از آنچه که از سیستم آموزش و پرورش در روسیه در هفدهمین نمایشگاه آموزش و پرورش آنها انتظار می رود، ارائه می دهد. باور کنید یا نه، کار در روسیه برای مهندسین مکانیکی واقعا می تواند بین زندگی و مرگ تفاوت ایجاد کند. پس از همه، مهندسان مکانیکی مسئولیت ایمنی در خودروها، توسعه وسایل پزشکی و نگهداری هواپیما را دارند. بازار کار روسیه برای مهندسی مکانیک بسیار وسیع است که شامل تحقیق، طراحی، آزمایش و ساخت وسایل نقلیه موتوری، هواپیما، دستگاه های بهداشتی و روبات ها می باشد.

دانش آموزانی که از مدرک لیسانس یا مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک فارغ التحصیل می شوند، می توانند در هر بخش از صنایع مهندسی شرکت کنند.

مهندسی برق روسیه:

دانشجویان با مدرک مهندسی برق ، می توانند در زمینه IT، ریاضیات و حل مساله مورد نیاز بسیاری از کارفرمایان در حوزه هایی مانند IT، مالی و مدیریت نیز شاغل شوند . به عنوان مثال، حرفه ای به عنوان مشاور IT می تواند مناسب باشد . فارغ التحصیلان مهندسی برق ، داشتن تخصص در IT در سازمان های مختلف مورد استقبال واقع می شود . مشاوران IT در مشارکت با مشتریان کار کرده و تیم را در روش استفاده از اطلاعات فنی برای برآورده شدن اهداف تجاری و غلبه بر مشکلات راهنمایی نمایند . ارائه مدرک و داشتن تخصص ، سابقه کار و علاقه محض در زمینه IT و مشاوره، سبب افزایش شانس در استخدام این رشته می شود .

مهندسی هوانوردی:

با توجه به پیشرفت های روسیه در زمینه هوا و فضا،زمینه های شغلی زیادی برای کارشناسان این رشته در روسیه وجود دارد.

یک مهندس هوانوردی ، جهت اصول علمی ، فنی و ریاضیات برای تحقیق، طراحی، توسعه، حفظ و آزمایش عملکرد هواپیمای داخلی و جنگی درخواست داده ، که شامل اسلحه ها، ماهواره ها و همچنین سفینه های فضایی می گردد . مهندس هوانوردی می تواند هر مشکلی که در طول طراحی، توسعه و فرآیند آزمایش رخ می دهد را برطرف کند ؛ که شامل بازرسی تصادف هر هواپیما و مدیریت پروژه می گردد.

مهندسی کامپیوتر:

در حال حاضر، کشورهایی چون ژاپن، روسیه و چین جزء بهترین کشورهای آسیایی برای مهندسان کامپیوتر هستند.

حتما بخوانید:  بهترین رشته ‌ها برای مهاجرت به استرالیا

راه های کاریابی در روسیه:

طرق مختلف برای جستجوی شغل در روسیه وجود دارد که از آن جمله عبارتند از:

موسسات معتبر کاریابی در روسیه :

موسسات کاریابی در روسیه اهمیت فراوانی جهت اشتغال و فراهم کردن پیشنهاد کاری برای افراد متقاضی کار در این کشور دارند به گونه ای که بزرگترین شرکت های روسیه با همکاری شرکت های بین المللی وارد بازار کار در این کشور شده اند.

این آژانس های کاریابی لیستی از مشاغل و نیازمندی­های مورد نیازشان را ارائه می دهند و فرد متقاضی کار در این کشور می تواند متناسب با تخصص خود و نیازمندی آژانس کاریابی با ارسال رزومه کاری و تحصیلی خود درخواست کار نماید.

از مزایایی کاریابی به طریق اینترنتی این است که در هزینه شما صرفه جویی می شود. همچنین شغلی که پیدا می کند با تخصص شما ارتباط خواهد داشت.

بهترین موسسات کاریابی در روسیه :

 • Lapa
 • g-nius
 • Texon
 • Target Jobs
 • Awara Group
 • Global Vision
 • Moscow City
 • St. Petersburg.com

نیازمندی های روزانه روزنامه های روسی مثل Moscow Times:

از طریق جست و جو در میان آگهی های کارفرمایان و جست و جوی متخصص مورد نظر،می توانید شغل مورد نظر خود را پیدا کنید.

تماس مستقیم با شرکتهای بین المللی:

از دیگر راه های موجود برای یافتن کار در روسیه برای ایرانیان ،مراجعه مستقیم به شرکت های بزرگ و بین المللی در سطح جهان، به صورت آنلاین است.

 

وب سایت های کاریابی روسیه:

از مزایایی کاریابی به طریق اینترنتی این است که در هزینه شما صرفه جویی می شود. همچنین شغلی که پیدا می کند با تخصص شما ارتباط خواهد داشت. برای پر کردن فرم هم به مدارک خاصی نیاز ندارید و مدارک تحصیلی٬ رزومه کاری و مدارک شخصی کافی خواهد بود.

 • www.oficinaempleo.com
 • www.primereple.com
 • www.infoempleo.com
 • www.thinkspain.com/jobs-Russia
 • www.monster.es
 • www.expatica.com/new/es/jobs
 • www.lapaspb.com
 • otaljobs
 • Target Jobs
 • Global Vision
 • Awara Group

اگر چه برخی از شرکت‌های بین‌المللی درخواست‌های آنلاین را قبول می‌کنند، اکثر شرکت‌های روسی از شما درخواست ارسال CV و یک نامه ضمیمه دارند. در روسیه این نامه اهمیت بالایی دارد. باید به خوبی، کاملا رسمی و به زبان روسی نوشته شده باشد و به برنامه‌های موجود و آینده اشاره داشته باشد و شامل اطلاعاتی درباره مهارت‌های زبانی شما باشد.

 

اخذ اقامت کار در روسیه:

باید بگویم که ویزای کاری روسیه در ابتدا معمولاً برای کوتاه مدت (90 روزه) صادر می شود و چنانچه کار شما موفقیت جلو رفت می توانید آن را تمدید کنید. اگر بتوانید به مدت ۵ سال در این کشور اقامت خود را حفظ کنید می توانید درخواست تابعیت کشور روسیه و اخذ پاسپورت آن را داشته باشید.

اما باید در این مدت کاملا به زبان روسی مسلط شده باشید و هیچگونه سابقه کیفری از خود به جای نگذاشته باشید. توانایی مطابقت با فرهنگ روسی هم عامل دیگری است که می تواند روی موضوع اخذ اقامت دائم کشور پهناور روسیه تاثیر داشته باشد.

 

بررسی ویزای همراه برای کار در روسیه:

یکی از مسائلی که برای مهاجرت مهندسان به روسیه در سال 2021 وجود دارد،خانواده و همراه شان در هنگام مهاجرت به روسیه می باشد. فرد خارجی همچنین می تواند با دریافت ویزای کار و کار در روسیه برای اعضای خانواده خود نیز ویزای همراه ترتیب دهد. خانواده شما شامل (همسر، فرزندان زیر 18 سال، کودکان معلول 18 سال و وابسته) می توانند براساس دعوت نامه، درخواست ویزای همراه داده و با ویزای عضو خانواده که به همراه ویزای شما صادر شده است به این کشور سفر کنند. زمان پردازش و هزینه ویزای عضو خانواده بستگی به نوع ویزا “سرپرست خانوار” و سن و سال عضو خانواده دارد ( برای برخی هزینه های دیگر اجباری برای افراد زیر سن قانونی وجود ندارد) زمان لازم برای صدور ویزا به یک عضو خانواده برابر با مدت زمان لازم برای صدور ویزا برای “سرپرست خانوار” است.

حتما بخوانید:  سوالات مصاحبه سفارت کانادا چیست؟ (اقامت دائم + ویزای تحصیلی)

انواع ویزای کاری برای مهاجرت مهندسان به روسیه در سال 2021:

 

ویزای کاری و مجوز کاری استاندارد روسیه:

این مجوز کار عمومی روسیه برای افرادی است که از کشورهای مستقل مشترک المنافع در روسیه کار می کنند. این ویزا به مدت قرارداد کاری معتبر است اما اگر کار طولانی تر از یک سال باشد اشخاص می بایست هر سال قرارداد کار را در روسیه تمدید کنند و همچنین باید یک ویزای موقت نیز دارا باشید.

مجوز کار روسیه برای حرفه های بسیار متخصص:

البته از سال 2010 یک نوع ویزای کاری جدید ایجاد شده ،این یک مجوز کار ویژه برای افرادی است که در حرفه های ماهرانه کار می کنند که حقوق و دستمزد بیش از دو میلیون روبل در سال را دریافت می کنند. این نوع ویزا خیلی سریع و کمتر از 14 روز کاری صادر می گردد و همچنین اشخاص متقاضی نیز می توانند با این نوع ویزا برای همسر و فرزندان خود در خصوص اقامت نیز اقدام نمایند.

مطلب پیشنهادی : مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری

ویزای کار برای کشورهای مستقل مشترک المنافع:

اگر اشخاص متقاضی یک شهروند از یک کشور مستقل مشترک المنافع هستند نیازی به ویزا برای ورود به روسیه ندارند در این نوع ویزا که کمی قبل تر هم به آن اشاره شد نیازی نیست که افراد مجوز کار یا شغل برای ورود به روسیه داشته باشند اما اشخاص می بایست به مدت 30 روز پس از ورود به روسیه از اداره محلی GUVM در منطقه خود درخواست ثبت ورود خود را انجام دهند و عدم انجام این کار می تواند جریمه تا R15،000 برای اشخاص نیز داشته باشد.

این ویزا برای 12 ماه معتبر است و یک بار تجدید می شود این بدین معنی است که افراد می توانند در خارج از مجوزهای دولتی کار کنند و کارفرمای افراد نیز مجوز کار اشتغال نیاز نخواهند داشت. برای به اخذ این ویزا اشخاص می بایست یک امتحان را که نشان دهنده دانش زبان روسی، تاریخ و قوانین فدراسیون روسیه است ارائه دهند.

قرارداد کاری در روسیه:

بعد از بررسی شرایط فرد، با پذیرش او قرار داد کاری نوشته می شود و 2 کپی از آن با امضاء متقاضی و کارفرما تهیه می شود. قرار داد باید به زبان روسی و انگلیسی نوشته شود تا در دادگاه این کشور مورد توافق واقع شود. اداره کار کشور روسیه 3 نوع قرار داد کاری در نظر گرفته است که عبارتند از:

انواع قرارداد کاری:

قرارداد کاری حاوی متن آزاد:

در این قرار داد شرایط کاری تعیین شده ولی زمانی برای آن تعیین نشده است

حتما بخوانید:  اسکیل ورکر استرالیا (skill worker) (شرایط 2021)

قرارداد کاری با تعیین زمان:

اعتبار این نوع قرار داد برای بیشتر از 5 سال در نظر گرفته شده است، قرار داد کاری با زمان مشخص تنها در زمانی صادر می شود که کارمند قرار داد کاری به صورت دائمی ارائه نماید

قرارداد کاری برای مشاغل فصلی:

اعتبار این قرار داد برای مدت 60 روز می باشد. هر سال وزارت کار کشور روسیه حداکثر تعداد خارجیان مجاز از کشورهای ملزم به دریافت ویزا برای اخذ مجوز کار را تعیین می کند. برای اطلاع از سهمیه ها آمار مربوط به سال 2018 را در اختیارتان قرار می دهیم:

 • حداکثر تعداد متقاضیان خارجی که موفق به اخذ مجوز کار در سن پترزبورگ شده اند: 4.502
 • این رقم در مسکو 5.871 سهمیه است.
 • در این سهمیه بندی بیشتر سعی در جذب افراد متخصص می شود برای مثال از بین سهمیه اختصاص یافته به مسکو 336 جایگاه شغلی به نیروهای کار در صنایع فلز و ماشین آلات اختصاص داده شده است.

علاوه بر صنایع فلزی، 12 حوزه دیگر نیز وجود دارند که هر حوزه میزان سهمیه مربوط به خود را دارد.

نحوه سهمیه بندی

در هر منطقه از روسیه یک کمیسیون مسئول توزیع مجوزهاست، در نتیجه هر گونه درخواست برای تخصیص باید به این کمیسیون ارائه شود.

متقاضی دریافت مجوز کار باید ابتدا فرم های درخواست را به صورت آنلاین در سایت مربوط به وزارت کار روسیه تکمیل کنند. کارفرما نیز با ثبت نام در این سایت نیاز خود به جذب نیروی کار خارجی و اختصاص سهمیه اعلام می دارد.

پس از اتمام درخواست، باید آن را به کمیسیون منطقه ای ارسال کنید. ارسال درخواست می تواند به صورت پستی یا الکترونیکی باشد، اما معمولا کمیسیون فقط به درخواست هایی رسیدگی می کند که به صورت کاغذ چاپی ارسال شده اند.

همراه با فرم درخواست باید مدارک زیر را ارسال کنید:

⚫️ فرم درخواست (2 نسخه)

⚫️ برگه ضمانت نامه از طرف کارفرما برای تامین هزینه خانه و مخارج پزشکی کارمند

⚫️ نامه ای مبنی بر دلیل جذب متقاضی خارجی در این جایگاه شغلی

⚫️ کپی قانونی پاسپورت کارفرما

 

و نیاز به مراحل اسکن و بیومتریک در کنسولگری نیست. میتوانند این مراحلر را خیلی سریع در سفارت روسیه در ایران انجام دهند.20 روز زمان میبرد تا به ویزای کاری شما رسیدگی کنند .و مدت زمانی که ویزا صادر میشود و به شما مجوز کار میدهند 3تا 6ماه زمان میبرد.

توجه داشته باشید بعد از سفر به روسیه کارفرما و یا شرکت شما باید حتما اسم شما را در ادارهGUVM روسیه ثبت کند.حتما باید پیگیر این کار باشید در غیر این صورت با شما برخورد میکنند و شما را حریمه و در نهایت ویزای کاری شما را لغو میکنند که باعث میشود از کشور روسیه اخراج شوید.

 

شرایط سنی و کاری داوطلب ویزای کار روسیه

داوطلبین دریافت ویزای کار روسیه توجه داشته باشند حداقل شن متقاضی باید 25سال باشد و حداقل مدرک تحصیلی آن لیسانس و مرتبط با کاری باشد که در روسیه میخواد مشغول به آن شود در غیر این صورت سفارت روسیه تقاضای شما را برای ویزای کار روسیه رد میکند.

 

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 6 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 6 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *