مهاجرت مهندسان به اسپانیا

مهاجرت مهندسان به اسپانیا در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

مهاجرت مهندسان به اسپانیا و کسانی که در رشته مهندسی به تازگی فارغ التحصیل شده اند، از گزینه های مورد بحث سال 2021 محسوب می شود. جالب است بدانید که فرقی نمی کند جهان در چه روال و پیچیدگی قرار دارد، چه با حضور کووید و چه در صورت ریشه کن شدن آن، هر ساله از سوی کشورهای مطرحی در دنیا، پذیرش انواع شغل ها صورت می پذیرد.

اسپانیا نیز مانند اکثر کشورهای مطرح، در سال 2021 بسته به شرایط ویژه ای که جهان در آن قرار دارد، پذیرنده انواع مختلف شغل ها است. یکی از شغل هایی که پذیرش فراوانی در اسپانیا دارد، شغل بر پایه تحصیلات مهندسی در گرایش های گوناگون است. در این بخش ما به بررسی همین موضوع خواهیم پرداخت. اگر شما نیز دارای تحصیلات مهندسی هستید و فکر مهاجرت به اسپانیا را در سر خود می پرورانید، این مقاله بدون شک برایتان مفید خواهد بود. همراه ما باشید.

کلیات شرایط مهاجرت مهندسان به اسپانیا

لازم است قبل از آنکه شرایط مهاجرت مهندسان را بررسی کنیم، در رابطه با کشور اسپانیا، بیشتر بدانیم. اسپانیا کشوری است که در ناحیه جنوب غربی اروپا قرار دارد و از همین رو با کشورهای پیشرفته ای چون فرانسه و پرتغال ارتباطی نزدیک دارد.

مردم این کشور به زبان اسپانیایی سخن می گویند و این زبان برای کسانی که قصد مهاجرت داشته باشند، باید جدی گرفته شود. در واقع برای پزشکان که قصد مهاجرت دارند، تسلط به زبان اسپانیایی شرط اول است. در رابطه با مهندسان نیز بدون شک برای برقراری ارتباط دقیق در حوزه کاری، لازم است که شخص متقاضی، تسلطی کافی به زبان اسپانیا داشته باشد.

در حقیقت هدف هر کدام از کشورهای دنیا که مهاجران متخصص را به خود جذب می کنند، چیزی به جز پیشرفت کشور خود و شناخت پتانسیل های دیگر، در سایر نقاط جهان نیست. از همین رو یکی از پایه ای ترین شروط برای حضور در هر کشور مقصد را باید مرتبط با شناخت زبان آن کشور دانست که مهاجرت مهندسان به اسپانیا هم شامل این قانون می شود.

علاوه بر موضوعات بالا، باید بدانید که در حالت کلی، استفاده از گزینه مهاجرت کاری، فارغ از نوع تحصیلات و تخصص شما، یکی از ارزان ترین روش ها برای مهاجرت محسوب می شود. دلیل ارزانی مهاجرت کاری را باید در این موضوع دانست که شما می توانید تنها با ارائه تخصص خود، مقیم یک کشور شوید و در آن علاوه بر زندگی، کسب درآمد کنید. حتی با در نظر گرفتن ادامه روند کووید 19 نیز، شرایط کاری برای مهندسان در اسپانیا پا بر جا است. با این حساب همچنان روش مهاجرت کاری را باید روشی ارزان و مورد اطمینان تلقی کرد.

شرایط کاری ایرانیان بعد از مهاجرت مهندسان به اسپانیا

برای مهندسان ایرانی که قصد مهاجرت به اسپانیا را دارند، تمامی شرایط مهاجرت، از قوانین و شرایط کلی مهاجرت کاری به اسپانیا تبعیت می کند. در واقع شخص متقاضی ایرانی، همانند سایر رشته های شغلی، می‌تواند برای دستیابی به فرصت های شغلی بیشتر و سازنده تر به اسپانیا مهاجرت کند.

مهاجرت به اسپانیا از طریق کار برای مهندسین، بر اساس ویزای کاری امکان پذیر است. البته که همه ساله شرایط ویژه ای برای شغل های مورد نیاز در کشورهای اروپایی، به شکل اختصاصی رخ می دهد که نیازمند پیگیری های دقیق تری است. اما در کل، موضوعی که لازم است برای مهاجرت مهندسان به اسپانیا در نظر داشته باشید، این است که شرایط دریافت ویزای کاری منوط به دریافت دعوت به کار، از سوی کشور اسپانیا است.

حتما بخوانید:  اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک - خرید ملک اسپانیا

در واقع آن چیزی که برای نظام کاری و مهندسی اسپانیا اهمیت دارد، مهارت و تخصصی است که شخص به این کشور منتقل می کند. این یک امر طبیعی است که دولت یک کشور بخواهد بر اساس شرایط مرتبط با پیشرفت خود، اقداماتی را حیاتی بداند.

همچنین در رابطه با ایرانیان با توجه به مواضع کلی که در جهان وجود دارد، ممکن است سخت گیری هایی از سوی اسپانیا صورت بگیرد، از همین رو می توان کشورهایی چون آلمان و اتریش را به عنوان کمک در امر مهاجرت، مناسب دانست.

در هر صورت باید بدانید که مهاجرت یک مهندس ایرانی به اسپانیا تحت قوانین خارج از اتحادیه اروپا صورت می گیرد. علت اقدام از سوی سایر کشورها را می توان مرتبط به قرار گیری اسپانیا، آلمان و اتریش در حوزه اتحادیه اروپا و حوزه ناحیه شینگن دانست.

شرایط کاری ایرانیان بعد از مهاجرت مهندسان به اسپانیا

مهاجرت مهندسان به اسپانیا و بررسی ویزای کاری در اسپانیا

به طور کامل واضح است که برای دستیابی به گزینه های مهاجرت کاری به اسپانیا، لازم است که ویزای کار این کشور را داشته باشید. همچنین قبل از دریافت ویزای کاری باید توانسته باشید یک پیشنهاد کاری منطقی از سوی یکی از شرکت های مورد اعتماد اسپانیایی را دریافت کنید.

بسته به رزومه و تخصص نامه هایی که از خود ارائه می دهید، مدیران شرکت های اسپانیایی در حوزه مهندسی، می توانند شما را در اولویت کاری قرار دهند. در صورتی که بعد از بررسی از سوی شرکت های پیشنهاد دهنده، رزومه فرد مورد تایید قرار گیرد، قراری مبتنی بر مصاحبه شغلی و ادامه روند مهاجرت مهندسان به اسپانیا ترتیب داده خواهد شد.

اثبات مهارت و تخصص در گرایش مهندسی که در قالب رزومه ارائه داده اید، در روز مصاحبه بر اساس قوانین این کشور، محک زده خواهد شد.

همچنین یکی از موارد مهمی که از سوی اسپانیا بررسی می شود، اثبات نبود متقاضی یا واجد شرایط دیگری برای کار در داخل ناحیه اتحادیه اروپا است. در حقیقت این روند با انتشار یک آگهی به مدت 3 ماه صورت می پذیرد. برخی موضوع ذکر شده را به شانس ربط می دهند که البته اگر به معنای واقعی متخصص باشید، چنین موضوعی، شانس را برای شما رقم خواهد زد.

یکی از نکات مهم که باید بررسی کنید، حقیقی بودن شرکتی است که رزومه خود را به آن ارائه داده اید. این شرکت علاوه بر حقیقی بودن، باید مورد تایید دولت اسپانیا نیز باشد.

مهاجرت مهندسان به اسپانیا و مدارکی که برای اخذ ویزا لازم است

به طور کلی از آنجایی که مهاجرت مهندسان به کشور اسپانیا، یک مهاجرت در زیر شاخه مهاجرت کاری محسوب می شود، مدارک برابری را با کلیت مهاجرت کاری و دریافت ویزای کاری می طلبد.

حتما بخوانید:  کانادا بیش از استرالیا به نیروی کار خارجی ویزا می‌دهد

این مدارک به شرح زیر است:

 1. 3 قطعه عکس مناسب برای ثبت در پاسپورت
 2. مدارک تحصیلی و ترجمه شده
 3. در اختیار داشتن اصل پاسپورت و کپی آن
 4. ارائه نامه ای مبتنی بر قرارداد کاری از سوی کارفرمای خارجی در اسپانیا
 5. ارائه نامه مبتنی بر فعالیت های حقیقی شرکت پذیرنده در اسپانیا
 6. ارائه نامه قرارداد تایید شده از سوی وزارت های مربوطه در اسپانیا
 7. در دست داشتن کد دریافتی برای پذیرش مهندسان از سوی کارفرمای خارجی
 8. ارائه نامه مبتنی بر مدارکی که توانایی مالی شخص متقاضی مهاجرت را تایید می کند

باید در نظر داشته باشید که مدارک ذکر شده، به طور کلی برای اخذ ویزای کاری در اسپانیا، مورد نیاز هستند. برای اطلاع دقیق از مدارک لازم برای مهاجرت مهندسان به اسپانیا و شرایط اخذ ویزا با جزییات بیشتر، باید با یک وکیل در این زمینه مشورت کنید. در حقیقت با مشورت با یک وکیل زبده، می توانید بیش از نیمی از مسیر مهاجرت خود را به سادگی طی کرده و بدون دغدغه های پیچیده به ارتقای مهارت های دیگر خود، در طول مسیر مهاجرت بپردازید.

موسسات کاریابی، روشی برای مهاجرت مهندسان خبره به اسپانیا

هر ساله از سوی موسسات بین المللی و همچنین موسسات داخل اسپانیا که رابطی بین المللی، بین متخصصان و کارفرمایان محسوب می شوند، پیشنهاد هایی برای مهاجرت مهندسان به اسپانیا ارائه داده می شود. در واقع موسسات کاریابی نه تنها برای تخصص در گرایش های مهندسی، بلکه برای انواع تخصص در گرایش های گوناگون، پلی بین متخصص و کارفرمای خارجی هستند.

جالب است بدانید که در ایران نیز برخی از موسسات مهاجرتی و موسسه های کاری هستند که در ارتباط با کشورهای مطرح دنیا، به منظور آموزش متخصص یا ارتقا و زمینه سازی مناسب شغلی، برای آنان اقدام به کاریابی می کنند. در رابطه با موسسه های خارجی و بین المللی که رابط بین متخصصین و کشور اسپانیا هستند، باید صحت و حقیقی بودن موسسه ها را در نظر بگیرید.

ما در اینجا چند نمونه از موسسات کاریابی بین المللی را به شما معرفی خواهیم کرد:

 1. InfoJobs
 2. ThinkSpain
 3. Com
 4. beBee
 5. Approachpeople
 6. olsadetrabajo
 7. Europelanguagejo
 8. Oficina Empleo
 9. Bilingualresources
 10. Expansión y Empleo

شیوه اقدام از طریق موسسات کاریابی به این صورت است که در مرحله اول رزومه و شرایط مورد نیاز کاری خود را به یک یا چند نمونه از مراجع معرفی شده، ارسال می کنید. همانطور که اشاره شد، این موسسات پلی بین کارفرمایان، موسسه های کاری، ادارات، شرکت ها و متقاضی گرایشات مهندسی هستند.

اگر یکی از کارفرمایان خارجی پس از مطالعه رزومه و شرایط شما، تاییدی بر آن بزند، مراتب مصاحبه شغلی و بررسی های جزئی تر برای شما فراهم خواهد شد. در انتها، در صورت موفقیت در مصاحبه شغلی، پیشنهاد کاری به متقاضی تعلق می گیرد تا روند مهاجرت مهندسان به اسپانیا دنبال شود.

گرایش های مورد نیاز مهندسی برای کار در اسپانیا

بر اساس شرایط ویژه ای که در سال 2021 با ریشه کن شدن کووید 19 ممکن است پیش بیاید، اکثر کشورهای دنیا در صدد جبران شرایط انزوای کاری و بازگشت به مراتب عادی کار و زندگی هستند.

به منظور مهاجرت مهندسان به اسپانیا برای تحقق مراتب ذکر شده، گرایش هایی که در سال 2021، مورد پذیرش این کشور است، به شرح زیر است:

 • مهندسی فناوری اطلاعات
 • مدیریت ساخت و ساز
 • مهندس کشتی
 • مهندس معماری
 • مهندس مکانیک
 • مهندسی الکترونیک
 • مهندسی نیروی دریایی
 • مهندس عمران
 • مدیریت منابع انسانی
 • مهندسی صنایع
 • مهندس برق
حتما بخوانید:  مهاجرت مهندس عمران به اسپانیا در سال 2021

لیست مذکور، در واقع بیانگر سطح نیاز کشور اسپانیا و در نتیجه شرایط عالی برای جذب مهندسان است. باید بدانید که نقطه برد متقاضی منوط به یک ارائه نامه خوب است. زیرا با میزان پذیرشی که دولت اسپانیا در نظر گرفته است، به سادگی از تخصص و مهارت عالی، گذر نخواهد کرد.

اقامت و کسب تابعیت در اسپانیا برای مهاجرین کار در گرایشات مهندسی

اقامت و کسب تابعیت در اسپانیا برای مهاجرین کار در گرایشات مهندسی

مهم ترین نکته پس از آن که توانستید در گرایش و مهارت مد نظر خود، پیشنهاد کاری دریافت کنید، این است که برای دستیابی به ویزا، اقدامات لازم را انجام دهید.

باید بگوییم که فرقی نمی کند شغل مورد نظر شما برای مهاجرت به اسپانیا، مهندسی باشد یا شغل دیگری که بر اساس تخصص، پیشنهاد آن را دریافت کرده اید. در واقع چه برای مهندسی و چه برای سایر مشاغل، کار در اسپانیا منوط به دریافت ویزای کار این کشور است.

به طور کلی، دریافت ویزا پس از دریافت پیشنهاد کاری و مصاحبه نهایی، قطعی می شود. مدت زمان اولیه اعتبار ویزا، یک ساله است. در صورتی که شرکت طرف قرارداد با شما، مدت طولانی برای کار را در نظر گرفته باشد، امکان تمدید ویزای کار تا 5 سال پی در پی نیز وجود دارد.

مسرت بخش است که بعد از 5 سال اقامت بر اساس ویزای کاری، می توانید اقدامات لازم برای دریافت اقامت دائم را نیز انجام دهید. در حقیقت با دستیابی به اقامت کاری از طریق گرایشات مهندسی، می توانید اقامت دائم اسپانیا را از آن خود کنید. همچنین مهاجرت مهندسان به اسپانیا پس از 10 سال اقامت دائم، منجر به دریافت تابعیت این کشور نیز خواهد شد.

تنها نکته در رابطه با تابعیت اسپانیا، در رابطه با عدم پذیرش افراد دو تابعیتی است. یعنی یا باید تبعه کشور مبدا باشید یا آن که با لغو تابعیت خود، تبعه اسپانیا شوید.

به عنوان یک مهندس برای مهاجرت به اسپانیا، دقیقا باید از کجا شروع کرد؟

همانطور که در طول این مقاله متوجه شدید، مهاجرت مهندسان به اسپانیا در سال 2021، دارای شرایط متفاوتی است. این شرایط متفاوت را باید در میزان پذیرش انواع مختلف گرایش های مهندسی تلقی کرد. به عنوان یک مهندس که قصد دارید به اسپانیا مهاجرت کنید، می توانید در وهله اول، رزومه خود را برای ارسال به موسسات کاریابی آماده کنید، رزومه پر بار شما، بدون شک بی نصیب نخواهد ماند. تسلط به زبان اسپانیایی یا زبان انگلیسی نیز یکی از موارد مهمی است که به عنوان یک متقاضی مهاجرت باید در نظر بگیرید.

پیشنهاد ما این است که در اولین فرصت برای اطلاع دقیق از شرایط و جزییات مربوطه برای مهاجرت کار مهندسی به اسپانیا، با یک موسسه یا یک وکیل حاذق مشورت کنید. ما در موسسه رهپویان مهاجر کنار شما هستیم تا در نگاه به جزییات مهاجرتی، شما را شگفت زده کنیم.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 8 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 8 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *