مختصر و مفید درباره‌ی اسپانیا

0

اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی است که در سال‌های اخیر و با افزایش موج مهاجرت به اروپا، هم پذیرای مهاجران فراوانی بوده و هم خودِ مهاجران رغبت زیادی به مهاجرت به اسپانیا نشان داده‌اند. اسپانیا با حدود 505 هزار کیلومتر مربع مساحت، حدود 50 میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است. این کشور از جنوب و شرق با دریای مدیترانه و جبل الطارق، از شمال و شمال‌شرق با کشور فرانسه، آندورا و خلیج بیسکای، و از غرب و شمال غرب با کشور پرتغال و اقیانوس اطلس همسایه است.

اسپانیا به خاطر مرز دریایی وسیع خود با دریای مدیترانه (در شرق کشور) و اقیانوس اطلس (در غرب خود) دارای سواحل شنى گسترده ودریاى بسیار چشم‌نوازی است که گردشگران فراوانی را همواره به خود جذب کرده و می‌کند. افزون بر این‌ها، وجود جزایر بی‌نظیری چون جزایر بالئارس در دریای مدیترانه و جزایر قناری در اقیانوس اطلس، رویای بسیاری از مردمان دنیا برای گردش‌گری و زندگی است.

آب و هوا

اسپانیا دارای آب و هوای متنوعی است. آب و هوای شمال این کشور، معتدل است و در در بخش های مرکزی، جنوبی و شرقی کشور، آب و هوا مدیترانه‌ای است. از سوی دیگر، در کوه‌های مرتفع پیرنه می‌توان شاهد آب و هوایی سرد و کوهستانی بود. بیشترین میزان بارندگی اسپانیا، مربوط به نواحی شمال و شمال‌غربی این کشور است.

تقسیمات سیاسی

اسپانیا به 17 جامعه‌ی خودمختار و 2 شهر خودمختار تقسیم می‌شود که هر دو، دارای بالاترین سطح مدیریت اجرایی کشور هستند. این 17 بخش خودمختار عبارت‌اند از اندلس، آراگون، آستوریاس، جزایر بالئارس، سرزمین باسک، جزایر قناری، کانتابریا، کاستیا-لامانچا، کاستیا-لئون، کاتالونیا، اکسترمادورا، گالیسیا، لاریوخا، مادرید، مورسیا، نابارا، و والنسیا.

هر یک از جوامع خودمختار فوق، به چند استان تقسیم می‌شود که در واقع، 50 استانِ این کشور، بین این جوامع تقسیم شده است. در کاتالونیا دو تقسیم‌بندی دیگر نیز وجود دارد. استان‌های این کشور (که در نقشه‌ی زیر نیز مشاهده می‌کنید) عبارت‌اند از: آلابا، آلباسته، آلیکانته، آلمیرا، آستوریاس، آبیلا، باداخوس، بارسلونا، بیسکای، بورگوس، کاسرس، کادیس، کانتابریا، کاستلیون، سیویدادرئال، کوردوبا، لاکرونیا، کوئنکا، خِرونا، گرانادا، گوادالاخارا، گیپوسکوا، هوئلبا، هوئسکا، جزایر بالئارس، خائن، لاریوخا، لئن، لریدا، لوگو، مادرید، مالاگا، مورسیا، نابارا، اورنسه، پالنسیا، لاسپالماس، پونتیبدرا، سالامانکا، سانتاکروس، سگوبیا، سِویا، سوریا، تاراگونا، تروئل، تولدو، بالنسیا، بالادولید، سامورا، و ساراگوسا.

دین مردم اسپانیا

بر اساس مطالعات مرکز پژوهش‌های جامعه‌شناسیِ اسپانیا، 71 درصد از مردم این کشور مسیحی کاتولیک‌اند (اسپانیا بعد از ایتالیا که مقر استقرار پاپ است، بیشترین میزان کاتولیک‌ها را دارد). افزون بر این24 درصد مردم، خود را لائیک می‌دانند؛ پیروان سایر ادیان، 7/2 درصد از مردم اسپانیا را شکل می‌دهند؛ و  4/9 درصد از مردم این کشور، هیچ اعتقادی به وجود خدا ندارند. اکثر مردم اسپانیا در هیچ مراسم مذهبی‌ای شرکت نمی‌کنند. آمارها نشان می‌دهد حتا 59 درصد از کسانی که خود را مذهبی می‌دانند به ندرت به کلیسا می‌روند.

زبان مردم اسپانیا

زبان اکثر مردمِ این کشور، اسپانیاییِ کاستیلین است. بعلاوه، زبان کاتالانی در شمال‌شرقی، زبان گالیسین در شمال‌غربی و زبان باسک در قسمت های شمالی این کشور گویشورانی دارد. بد نیست بدانید اسپانیولی، سومین زبان پرکاربرد دنیا از نظر تعداد گویشوران است، به‌طوری که حدود ۳۳۲ میلیون نفر در سراسر دنیا به این زبان صحبت می کنند. اسپانیولی نه تنها زبان رسمی کشور اسپانیا است، بلکه در پانزده کشور دیگر دنیا (شامل آرژانتین، بولیوی، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، گینه استوایی، کوبا، جمهوری دومینیکن، هندوراس، مکزیک، نیکاراگوئه، پاناما، پاراگوئه، پرو، اروگوئه و ونزوئلا) نیز اسپانیولی، زبان رسمی است.

فرهنگ

برای شناخت فرهنگ اسپانیا باید به نقش مذهب در تاریخ و زندگی مردمان این کشور توجهی ویژه داشت. زندگی مردم اسپانیا نسبت به سال های گذشته، بسیار تغییر کرده است و بسیاری از سخت‌گیری‌های دینی و مذهبی از بین رفته است. در اسپانیا مثل نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر، دست دادن، سلام کردن و روبوسی هنگام ملاقات، بین مردم متداول است. اسپانیایی‌ها وقتی به منزل کسی دعوت می‌شوند،معمولا هدیه‌ای کوچک با خود میبرند. زندگی دراسپانیا به خصوص درنواحی جنوبی، نسبت به سایر مناطق اروپا آرام‌تر است. واحد خانواده در اسپانیا از دیگر کشورهای اروپایی، بزرگ‌تر است. شاید از نظر خیلی از اروپایی‌ها، اسپانیایی‌ها مردمان تنبل به نظر برسند ولی واقعیت این است که اسپانیایی‌ها مردمی زحمتکش‌اند.

اسپانیایی ها به موسیقی و رقص علاقه‌ی فراوان دارند.ورود رومیان به اسپانیا درسال ۱۳۳ قبل از میلاد و تأثیر فرهنگ رومی بر اکثریت جمعیت شبه جزیره ایبریا، آن‌چنان فرهنگ کلاسیک را در آن‌ها نهادینه کرد که در نتیجه آنان توانستند با اتکا به پشتوانه‌ی فرهنگی خود، در برابر حملات مکرر قبایل وحشی مقاومت کنند. در طی حدود ۸ قرن بعد از فتح اسپانیا به دست مسلمانان، تا خروج آخرین بازماندگان حکومت آنان، چنان مخلوطی از فرهنگ‌های مختلف اسلامی، رومی و مسیحی در این کشور ایجاد شد که هنوز هم وجه تمایز اصلیِ فرهنگ اسپانیایی از دیگر فرهنگ‌های اروپایی است.

پیشینه‌ی فرهنگی اسپانیا

فرهنگ سنتی اسپانیا که عمیقاً ریشه در مذهب (به‌خصوص آیین کاتولیک) داشت، با حرکت عمومی اروپا به سوی سکولاریسم در قرن ۱۸ و همراهی نکردن اسپانیا، دچار نوعی انزوا شد. این وضعیت در قرن ۱۹ به نوعی برخورد میان دو دیدگاه سنتی و ناسیونالیستی از یک سو و طرفدارن لیبرالیسم اروپایی از سوی دیگر انجامید. همین وضعیت در اسپانیا موجب ابداع و رشد مکاتب برجسته و بدیع هنری شد. شاید بتوان ظهور سالوادور دالی و پیکاسو (دو تن از نام‌آورترین نقاشان صاحب سبک اسپانیایی در دوران معاصر) را از ثمرات این برخورد فرهنگی دانست.

نژاد مردم اسپانیا

نژاد جمعیت اسپانیا ترکیبی از بومیان شبه جزیره ایبریا و فاتحان این شبه جزیره است. در حال حاضر چند گروه قومی اصلی در اسپانیا ساکن‌اند که از لحاظ فرهنگ و زبان خصایصی متفاوت از یکدیگر دارند: کاتالان‌ها (با مرکزیت شهر بارسلونا)۱۶ درصد از کل جمعیت اسپانیا را تشکیل می‌دهند و در نواحی شمال‌شرقی و جزایر شرقی کشور ساکن‌اند؛ گالیسین‌ها ۷ درصد کل جمعیت اسپانیا را تشکیل می‌دهند و در نواحی شمال‌غربی کشور سکونت دارند؛ وباسک‌ها (با مرکزیت شهر بیلبائو)۲ درصد از کل جمعیت اسپانیا هستند و اطراف خلیج بیسکایی در شمال اسپانیا مستقرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.