مهاجرت به ارمنستان از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به ارمنستان از طریق سرمایه گذاری در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

در این مقاله به‌ معرفی کشور ارمنستان و مهاجرت به ارمنستان از طریق سرمایه گذاری خواهیم پرداخت. در سال 2019، این کشور در فهرست کشورهای برتر قرار گرفت. از دلایلی که باعث شد این کشور به این مقام دست یابد، اعطای تابعیت کاملا قانونی از طریق سرمایه گذاری بود. این امر باعث پیشرفت در اقتصاد کشور ارمنستان شد.

لازم به ذکر است که دریافت ویزای سرمایه‌گذاری این کشور، به این معنا نیست که فرد متقاضی از تابعیت کشور خود یا کشورهای دیگر انصراف داده است. چنانچه فرد از داشتن این ویزا نیز انصراف دهد،  مانعی بر سر راه خود نخواهد داشت. در واقع، افراد غیر مقیمی که پاسپورت دوم دریافت می‌کنند، از حقوق برابر با شهروندان محلی و همچنین حمایت اجتماعی و سیاسی برخوردار خواهند بود.

در این‌مقاله تصمیم داریم‌ روش‌های اخذ تابعیت از طریق سرمایه گذاری در ارمنستان را بررسی کنیم. سپس ضوابط قانونی را  که افراد غیر مقیم را شامل‌می‌شود بررسی کنیم. البته منظور از افراد غیر مقیم کسانی هستند که مایل به راه اندازی فعالیتهای تجاری خود در ارمنستان هستند.

تابعیت از طریق سرمایه گذاری در ارمنستان: چارچوب قانون‌گذاری

سیستم مهاجرت سازمانی جمهوری ارمنستان، بخش گذرنامه و صدور ویزا زیر نظر وزارت امور داخلی این‌کشور اداره می شود. منابع اصلی قانون مهاجرت عبارتند از:

 • قانون جمهوری ارمنستان در مورد اتباع خارجی؛
 • قانون کار جمهوری ارمنستان؛
 • قانون اساسی جمهوری ارمنستان؛
 • معاهدات بین‌المللی RA و سایر قوانین تنظیم‌کننده روابط مهاجرت؛
 • مقررات دولتی حاکم بر موضوعات مختلف فنی، از جمله شرایط کار و قوانین مهاجرت به ارمنستان.

لازم به یادآوری است که برای کار رسمی یا ارائه خدمات به اتباع خارجی صدور ویزای کار ضروری است.

دریافت ویزا از طریق سرمایه گذاری در ارمنستان برای تجار ی است که از این طریق و مطابق با قوانین و مقررات نظارتی دولت می توانند:

 •  تجارت خود در ارمنستان را ثبت کنند
 •  فعالیت های تجاری را انجام دهند
 • طبق قرارداد کار در ارمنستان فعالیت کنند
 • و از خدمات تحت قرارداد بهره‌مند شوند.

علاوه بر این، قوانین ارمنستان  به دسته خاصی از سرمایه‌گذاران  و تجار  اجازه  می‌دهد  بدون نیاز به مجوز برای دوره‌ی موقت، کار یا خدمات خود  را آغاز کنند. مراحل صدور ویزای سرمایه گذاری در ارمنستان توسط وزارت کار و امور اجتماعی رسمیت می یابد.

تابعیت از طریق سرمایه گذاری در ارمنستان

تابعیت برای سرمایه گذاری در ارمنستان: بررسی کلی ویزا

طبق مصوباتی که دولت ارمنستان به تازگی در زمینه‌ی استخدام‌های رسمی تصویب کرده است، کارفرمایان خارجی باید تعیین کنند که چگونه روابط کار و پاداش کارمندان استخدام شده را پرداخت می‌کنند. آن‌ها باید ضوابط خود را به طور رسمی ثبت‌ نمایند.

تابعیت برای سرمایه گذاری در ارمنستان پس از اقامت دائم در این کشور به مدت 5 سال صادر می شود. به همین دلیل، سرمایه گذاران خارجی در ابتدا باید با یکی از 4 ویزای زیر وارد خاک ارمنستان شوند:

 • ویزای توریستی
 • ویزای دیپلماتیک
 • ویزای ترانزیت
 • ویزای رسمی

چه ویزایی باید دریافت کنیم؟

کلیه کسبه، سرمایه گذاران غیر مقیم و همچنین افرادی که با هدف اشتغال وارد ارمنستان می‌شوند ، لازم است تا برای دریافت ویزای V -7 اقدام کنند.

حتما بخوانید:  سرمایه گذاری در استرالیا (2021) - مهاجرت به استرالیا از طریق سرمایه گذاری

 ویزای ارمنستان برای حداکثر 120 روز با امکان تمدید برای 60 روز دیگر صادر می شود. تنها در صورتی که براساس معاهدات بین‌المللی جمهوری ارمنستان خلاف این قانون را تصویب کرده باشد، این قانون همیشه و برای همه یکسان است.

در صورتی که سازمان مورد تایید دولت، برای شخص غیر مقیم خاصی اجازه کار صادر کرده باشد ، کارفرمایان جمهوری ارمنستان می‌توانند با کارگر خارجی قرارداد کار (قرارداد خدمات یا قرارداد موقت برای مدت معین) منعقد کنند.

هر کشور بسته به توافقات دو جانبه‌ی خود با دولت ارمنستان، توافق ورود بدون ویزا دارد.

جمهوری اسلامی ایران، در زمینه‌ی همه‌ی انواع پاسپور با این دولت توافق‌نامه‌هایی را امضا کرده است.

در صورت تخلف چه اتفاقی می‌افتد؟

شهروندان خارجی که قصد دارند تا ویزا را از طریق سرمایه گذاری در ارمنستان کسب کنند، یا افرادی غیر بومی را به عنوان نیروی کار در شرکت خود استخدام‌ نمایند، باید بدانند که چارچوب قانونگذاری ارمنستان برای چنین اقداماتی چه مجازاتی در نظر گرفته است.

استخدام خارجی ها توسط کارفرمایان بدون اجازه اقامت یا اجازه کار مستلزم جریمه ای به مبلغ 100000 تا 150،000 درام ارمنستان (معادل تقریباً 210 تا 310 دلار آمریکا) است. در این مرحله سهمیه سالانه مجوزهای مختلف برای استخدام رسمی ارائه نشده است.

همچنین، لازم به ذکر است که جمهوری ارمنستان کارفرمایان خارجی را در زمینه‌ی تعداد کارمندان شرکت محدود نمی‌کند. این‌بدان‌معنی است که اگر فرد محلی و مقیمی نبود که بتواند در شرکت استخدام شود، سرمایه گذار خارجی که در ارمنستان تجارت می کند می‌تواند فقط پرسنل خارجی (غیر مقیم) جذب کند (البته باید برای امر نیز‌مجوزهای لازم را از مقامات نظارتی کسب نماید).

علاوه بر این، زمانی که فرد، متقاضی دریافت ویزا  از طریق سرمایه گذاری در ارمنستان است، و تصمیم داشته باشد در شرکت‌خود از افراد خارجی استفاده نماید باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

نیاز نیست تا اعضای شرکت به زبان ارمنی تسلط داشته باشند.

کارفرما باید تطابق شرایط کارمند خارجی خود را با قوانین مهاجرت بررسی نماید.

چنانچه سرمایه‌گذار تصمیم داشته باشد کارکنان محلی را آموزش دهد یا اطلاعاتشان را ارتقا بخشد، دولت هیچ‌گونه هزینه‌ی دولتی را پرداخت نمی‌کند.

عدم بررسی منظم مقامات مهاجرت برای انطباق با قوانین مهاجرت توسط کارفرما-سرمایه گذار خارجی

کارمندان و صاحبان مشاغل ارمنستان هنگام استخدام ملزم به داشتن بیمه درمانی نیستند (به استثنای برخی از فعالیت‌های دارای مجوز که نیاز به معاینه پزشکی و ارائه سوابق بهداشتی دارند).

با این حال ، برای اخذ مجوز اقامت و سپس تابعیت برای سرمایه گذاری در ارمنستان ، خارجی ها باید معاینات پزشکی را انجام دهند.

تابعیت از طریق سرمایه گذاری در ارمنستان با ایجاد اشتغال: مشاغل خاص

قانون ارمنستان لیستی از مشاغل و مناصب را فهرست کرده است که سرمایه‌گذاران خارجی نیاز به دریافت مجوز در زمینه‌ی این‌ مشاغل ندارند. این مشاغل عبارتند از:

متخصصان یا سایر اشخاصی که براساس معاهدات بین‌المللی وارد‌ خاک جمهوری ارمنستان می‌شوند.

معلمان موسسات آموزشی خارجی که از آنها برای سخنرانی در موسسات آموزشی جمهوری ارمنستان دعوت می‌شود.

نمایندگان معتبر رسانه‌های خارجی.

خارجیانی که تحت این دسته‌ها وارد ارمنستان می‌شوند، نیازی به اجازه کار ندارند.

حتما بخوانید:  مهاجرت به ارمنستان از طریق خرید ملک در سال 2021

یک تاجر خارجی نیز باید این نکته مهم را در نظر بگیرد. در ارمنستان هیچ کدام از مشاغل در زمینه استخدام افراد خارجی، کمبود یا استثناهای ثابت ندارد.

قوانین مهاجرت شرکتی

قانون جمهوری ارمنستان برخی از شغل‌ها را تعریف می‌کند که تحت آن کارمندان مجاز به دریافت مجوز کار بر اساس سرمایه گذاری یا از طریق استقرار شرکت تابعه یا شرکت در حوزه قضایی ارمنستان هستند. این شامل موارد زیر است:

موسسان شرکت.

مدیران یا نمایندگان مجاز سازمانهای تجاری با سرمایه خارجی.

کارمندان سازمانهای تجاری یک کشور خارجی.

در تمام موارد فوق، پرسنل استخدام شده (افراد غیر مقیم) ویزای اقامت در ارمنستان را با هدف کار در دفاتر نمایندگی شرکتهای خارجی دریافت می‌کنند. اگر  کارمندان موقت یا متخصصان غیر مقیم خواهان استخدام در سمت ارشد یک شرکت خارجی یا محلی را دارند، می توانند بدون اجازه استخدام شوند.

چه افراد دیگری شامل این قانون می‌شوند

متخصصان خارجی به منظور آموزش کارمندان در زمینه‌ی استفاده از تجهیزات  استخدام شده‌اند می‌توانند برای مدت بیش از شش ماه در ارمنستان باقی بمانند. این مشاغل بدین شرح هستند:

تکنسین‌ها و مهندسان آموزش پرسنل برای نصب، تعمیرکار ماشین آلات و تجهیزات؛

کارمندان شرکتهای تدارکاتی و شرکتهای حمل و نقل کالا که ماشین آلات، ابزارهای ماشین آلات و سایر تجهیزات را از شعبه خارجی شرکت که توسط  شخص حقوقی غیر مقیم ایجاد شده به سعبه‌ی ارمنستان می‌آورند؛

دانش آموزانی که بر اساس توافق‌نامه‌های مربوطه به عنوان بخشی از برنامه‌های تبادل یا در تعطیلات کار می کنند؛

روند اخذ مجوز کار در ارمنستان می تواند از تاریخ درخواست حدود ۳۰ الی ۴۰  روز کاری طول بکشد. ثبت اجازه اقامت تقریباً 30 روز کاری طول می‌کشد.

برای پر کردن جای خالی، کارفرما ملزم به تماس با وزارت کار و امور اجتماعی جمهوری ارمنستان به صورت حضوری یا از طریق پست است. او باید شرح مفصل وضعیت فعلی خود را به استماع آنان برساند. ظرف پنج روز کاری پس از دریافت اطلاعات ارائه شده توسط کارفرما، نهاد کنترل کننده اقدام می‌کند. طبق روال مقررات جمهوری ارمنستان، اطلاعات را در پایگاه داده استخدام وارد می‌کنند. داده‌ها را جمع‌آوری، و سپس نامزدها (متقاضیان) را به کارفرما معرفی می‌نماید.

اگر کارمند یک شرکت خارجی اجازه اقامت را تمدید کند روند اولیه برای وی لازم نیست.

تابعیت از طریق سرمایه گذاری در ارمنستان برای افراد غیر مقیم با تجارت خود در ارمنستان

پیش از این، قوانین ارمنستان این نوع اجازه اقامت را پیش بینی نکرده بود – سرمایه گذاران خارجی می توانستند اجازه اقامت و اقامت دائم را فقط در صورت پیوستن به خانواده خود، ازدواج با یک مقیم ارمنستان و یا پس از ارائه مدارک اساسی مبنی بر ارمنی بودن خود دریافت کنند. امروز وضعیت تغییر کرده است – خارجی ها با سرمایه گذاری در ارمنستان برای خدمات ویژه به دولت، از جمله برای کمک به توسعه اقتصاد، تابعیت دریافت می کنند.

در این حالت، متقاضی تابعیت ارمنستان می‌تواند انواع روش‌های بوروکراتیک را دور بزند و به دفتر رئیس جمهور ارجاع شود. (روش استاندارد شامل بازدید  پلیس برای صدور ویزا، سرویس امنیت ملی، وزارت امور خارجه ارمنستان و کمیته شهروندی است.)

حتما بخوانید:  مهاجرت از طریق کار به ارمنستان در سال 2021

در این حالت، حداکثر مدت زمان اخذ اجازه اقامت تقریباً 3-4 ماه خواهد بود. پس از پنج سال اقامت دائم (حداقل 180 روز در سال) در ارمنستان، یک سرمایه گذار خارجی مجاز به دریافت گذرنامه ارمنستان است.

تابعیت از طریق سرمایه گذاری در ارمنستان با اخذ اجازه اقامت آغاز می شود. پس از آن کلیه افراد خارجی ملزم به ثبت نام در بخش گذرنامه و ویزا پلیس RA هستند. تمام افراد غیر مقیم دارای مجوز رسمی کار و اجازه اقامت ارمنستان هستند. این افراد از حقوق یکسانی برخوردار بوده و به همان تعهداتی که در مورد افراد مقیم وجود دارد، ملزم هستند.

تابعیت از طریق سرمایه گذاری در ارمنستان برای افراد غیر مقیم با تجارت خود در ارمنستان.

 جابجایی خانواده

هر شهروند ارمنی می‌تواند برای اقامت اعضای خانواده‌ی خود اقدام‌ نماید. یک خارجی، که تابعیت ارمنستان را توانسته دریافت نماید مستثنا نیست.

همسر (همسر / شوهر)

کودکان خردسال (زیر 18 سال)

والدین مسن

این افراد وابسته به فرد دارای تابعیت بوده و به این وسیله اجازه‌ی اقامت دریافت می‌کنند.

وضعیت اقامت دائم در صورتی به یک خارجی اعطا می‌شود که:

یکی از اقوام نزدیک (پدر و مادر، همسر، برادر، خواهر، فرزند و …) تابعیت جمهوری ارمنستان را داشته باشد.

صاحب آپارتمان / خانه با  حق مالکیت هستند. برای تأمین هزینه‌های زندگی خود در جمهوری ارمنستان امرار معاش کرده اند.

قبل از اقدام برای اقامت دائم ، طبق قانون حداقل سه سال در ارمنستان زندگی کرده‌اند

حق اقامت دائم فرد خارجی ارمنی تبار یا فرد خارجی که فعالیت‌های کارآفرینی در جمهوری ارمنستان انجام می‌دهد. کلیه اجازه‌های اقامت بدون استثنا تنها به مدت ۱۰ سال اعتبار دارد

اتباع خارجی هستند که مستقیماً از شخص رئیس جمهور ارمنستان اجازه اقامت دائم دریافت می‌کنند. وضعیت ویژه‌ای ابه این افراد ختصاص داده می شود. در این حالت، اگر سرمایه گذار خارجی بودجه کافی برای تأمین هزینه‌های زندگی خود و اعضای خانواده را که تحت سرپرستی یا وابسته به وی هستند داشته باشد، کفایت می‌کند.

کلام آخر

ارمنستان یکی از کشورهای نزدیک به ایران است. به این خاطر طرفداران زیادی برای مهاجرت کردن به آنجا می‌روند به طور خلاصه برخی از مزایای اصلی شهروندی ارمنستان را شرح دادیم. طیف گسترده‌ای از امتیازات و شرایط ترجیحی را برای انجام تجارت در مقیاس بین‌المللی دارد. همچنین سفر به بسیاری از کشورهای جهان ایجاد کرده است.

دولت ایران نیز دارای توافق‌نامه‌های دو جانبه میان دولت خود  و ارمنستان هستند. به همین دلیل به سهولت می‌توانند ویزای اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در ارمنستان را کسب نمایند.

احراز شرایط لازم از منظر دولت ارمنستان  این اطمینان خاطر را می‌دهد که می‌توانید از خدمات اقامت در ارمنستان برخوردار شوید. البته با کسب و کار و سرمایه‌گذاری که راه می‌اندازید، به اقتصاد ارمنستان کمک می‌کنید.

قطعا شما هم خود می‌توانید در آنجا سرمایه‌گذاری کنید.  هم می‌توانید در صورتی که شرایط لازم را احراز کردید افراد دیگری را نیز به منظور استخدام در شرکت خود به ارمنستان ببرید. برای اطلاعات بیشتر حتما با متخصصان این امر مشورت نمایید.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 11 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 11 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *