مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل (تحصیل در استرالیا)

0

مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل یکی از ساده‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور زیبا است.

اگر منظور و مراد از مهاجرت به استرالیا، اخذ اقامت دائم و سپس شهروندی استرالیا باشد، جهت مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل ، روال کار مشخص است.

متقاضی ابتدا برای تحصیل در استرالیا ، اقدام به اخذ ویزای تحصیلی می‌کند؛ سپس هم‌زمان با تحصیل، در استرالیا (به صورت پاره‌وقت) کار می‌کند؛ و بعد از تحصیل، با امکانات و گزینه‌هایی که دولت استرالیا برای فارغ‌التحصیلان ارایه می‌دهد، چند سال بیشتر در استرالیا می‌ماند، و نهایتا با توجه به سابقه‌ی تحصیل و کار در استرالیا، درخواست اقامت دائم این کشور را می‌دهد.

اسم این روش مهاجرت را مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل می‌گذاریم.

این فرایند، روال کلی کار است، اما هر کدام از این مراحل، ریزه‌کاری‌هایی دارد که با دانستن آن‌ها، مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل ، بسیار راحت‌تر خواهد شد و عدم اطلاع از جزئیات هر مرحله و مورد، ممکن است سبب شود متقاضی در نهایت نتواند به هدف خود که مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل است برسد.

پس اجازه دهید در این نوشته، اطلاعات جامعی درباره‌ی همه‌ی مراحل مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل را در اختیارتان قرار دهیم.

تحصیل در استرالیا
تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا: مقدمه مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل

بدیهی است هر کس که برای تحصیل به کشور دیگری می‌رود، با توجه به ریسک‌هایی که از نظر هزینه و انرژی می‌کند، به دنبال آن است که کشور مقصدش از نظر وضعیت زندگی و وضعیت تحصیلی، بهترین کشور باشد.

در حال حاضر، یکی از بهترین کشورهای برای تحصیل و زندگی استرالیا است؛ و این ادعا بی‌دلیل و پایه نیست. تمام آمارها و گزارش‌هایی که بر اساس شاخص‌های مختلف تحصیلی تهیه می‌شوند همواره استرالیا و دانشگاه‌های این کشور را مقصد بسیار خوبی برای تحصیل معرفی کرده‌اند و از این رو، مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل ، یکی از گزینه‌های همیشگی مهاجرت به استرالیا بوده است.

وقتی صحبت از تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا می‌کنیم، فقط بحث کیفیت علمی دانشگاه‌ها را مد نظر نداریم، بلکه افزون بر کیفیت علمی، باید به فاکتورهای دیگری چون امکانات آموزشی، زندگی در شهر محل تحصیل، امکان اخذ اقامت دائم آن کشور پس از پایان تحصیلات، امکان دریافت اجازه کار همزمان با تحصیل،… نیز نظر داشت.
در مورد تحصیل در استرالیا و مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل ، بد نیست با مقاطع تحصیلی در استرالیا آشنا شوید.

مقاطع تحصیلی در کشور استرالیا
مقاطع تحصیلی در کشور استرالیا

مقاطع تحصیلی در کشور استرالیا

تحصیلات در استرالیا تا قبل از دانشگاه

در استرالیا تحصیل برای همه‌ی کودکان تا سن پانزده سالگی، یعنی تا پایان پایه‌ی دهم تحصیلی، اجباری است.

استرالیا از نظر تقسیم‌بندی مقاطع تحصیلی، به صورت ایالتی عمل می‌کند.

به عبارت دیگر، تقسیم‌بندی مقاطع تحصیلی و طول هر مقطع، از ایالتی به ایالت دیگر تفاوت دارد.

اما به طور کلی و عمومی، روال تحصیل در استرالیا به این صورت است که تا قبل از ورود به دانشگاه در این کشور، دانش‌آموزان، سه مقطع مختلف را پشت سر می‌گذارند که عبارت‌اند از مقطع پیش‌دبستانی، مقطع ابتدایی و مقطع دبیرستان.

مقطع پیش‌دبستانی در همه جای استرالیا یک سال است که از سن پنج سالگی کودک شروع می‌شود.

مقطع دبستان معمولا شش سال طول می‌کشد و از پایه‌ی یکم تا ششم را در بر می‌گیرد (در بعضی ایالت‌ها، مقطع ابتدایی هفت سال است و از پایه یکم تا هفتم را شامل می‌شود).

در مورد مقطع دبیرستان در استرالیا نیز باید گفت که طول تحصیل در مقطع دبیرستان، در بعضی ایالت‌ها شش سال (پایه‌های تحصیلی هفتم تا دوازدهم) است و در بعضی ایالت‌ها پنج سال (پایه‌های هشتم تا دوازدهم) است.

در بعضی ایالت‌ها طول تحصیل در مقطع دبیرستان، فقط چهار سال (پایه‌های هفتم تا دهم) است که دانش‌آموزان در این ایالت‌ها، به‌جای آن‌که پایه‌های یازدهم و دوازدهم را در دبیرستان تحصیل کنند، باید به کالج بروند.

تحصیل در استرالیا در مقاطعِ دانشگاهی: گام اول در مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل

تحصیلات دانشگاهی در استرالیا، مقاطع مختلفی دارد که پس از گذراندن هر یک، مدرک جداگانه‌ای به شخص فارغ‌التحصیل اعطا می‌شود.

خیلی از این مقاطع و مدارک معادلی در ایران ندارند.

اجازه دهید این مقاطع را برحسب مدرکی که در پایان تحصیل به افراد داده می‌شود تقسیم‌بندی و معرفی کنیم تا علاقه‌مندان به تحصیل در استرالیا و مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل با این مدارک آشنا شوند و در صورت نیاز به معادل‌سازی مدرک تحصیلی‌ای که از دانشگاه‌های ایران گرفته‌اند، بدانند مدرک‌شان تقریبا معادل کدام مدرک تحصیلی استرالیاست.

این مدراک تحصیلیِ دانشگاهی که برای مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل باید با آن‌ها شروع کرد عبارت‌اند از:

مدرک دیپلم وابسته (Associated Diploma)

دیپلم وابسته، مدرکی است که تحت نظارت اداره فنی و حرفه‌ای استرالیا (TAFE) اعطا می‌شود و کسانی صلاحیت دریافت این مدرک تحصیلی را دارند که پس از پایان دوره دبیرستان، یک دوره‌ی تحصیلی دو ساله را به همراه یک دوره‌ی کارآموزی گذرانده باشند.

مدرک دیپلم (Diploma)

دیپلم نیز مدرکی است که تحت نظارت اداره فنی و حرفه‌ای استرالیا (TAFE) اعطا می‌شود و کسانی صلاحیت دریافت این مدرک تحصیلی را دارند که پس از پایان دوره دبیرستان، یک دوره‌ی تحصیلی سه ساله را به همراه یک دوره‌ی کارآموزی گذرانده باشند.

مدرک لیسانس (Bachelor Degree)

دوره لیسانس در استرالیا بین سه تا چهار سال طول می‌کشد و بعد از پایان تحصیلات دبیرستانی آغاز می‌شود. این مدرک، معادل مدرک کارشناسی در کشور خودمان است.

مدرک صلاحیت تکمیلی لیسانس (Post Graduate Certificate)

این مدرک به کسانی تعلق می‌گیرد که پس از پایان تحصیل خود در دوره کارشناسی، یک دوره‌ی نیم‌ساله را نیز بگذارنند. این مدرک، معادلی در ایران ندارد.

دیپلم تکمیلی لیسانس (Post Graduate Diploma)

این مدرک به کسانی تعلق می‌گیرد که پس از پایان تحصیل خود در دوره کارشناسی، یک دوره‌ی یک‌ساله (دو نیم‌سال) را نیز بگذارنند. این مدرک هم معادلی در ایران ندارد.

مدرک تکمیلی افتخاری لیسانس (Bachelor Honors Degree)

این مدرک به کسانی تعلق می‌گیرد که بلافاصله پس از پایان مقطع لیسانس خود، درخواست یک‌سال تحصیل تکمیلی بدهند. این یک سال تکمیلی، متمرکز بر فعالیت‌های پژوهشی است و دانشجو باید رد پایان این دوره، یک پایان‌نامه نوشته باشد. گرفتن مدرک تکمیلی افتخاری لیسانس، یک حسن بزرگ دارد و آن این است که دارنده‌ی این مدرک، می‌تواند بدون گذراندن دوره‌ی فوق لیسانس، مستقیما وارد مقطع دکتری شود.

مدرک صلاحیت فارغ‌التحصیلی (Graduate Diploma)

این مدرک، به‌نوعی، یک مدرک آمادگی برای ورود به دوره فوق لیسانس است و برای دریافت این مدرک، باید یک دوره شش ماهه را پس از گرفتن مدرک لیسانس، گذراند.

مدرک دیپلم فارغ‌التحصیلی (Graduate Diploma)

این مدرک نیز مانند مدرک صلاحیت فارغ‌التحصیلی است با این تفاوت که برای گرفتن این مدرک، باید یک دوره یک ساله را گذراند.

مدرک فوق لیسانس (Master Degree)

این مدرک تحصیلی، شبیه مدرک کارشناسی ارشد در نظام آموزشی کشور خودمان است.

دوره فوق لیسانس در استرالیا، بین یک سال تا سه سال به طول می‌انجامد.

در فرایند تحصیل در استرالیا و در نظام آموزشی این کشور، برای حضور در دوره فوق لیسانس، نیازی به گذراندن آزمون ورودی نیست و پذیرش در این مقطع، بر مبنای نمرات تحصیلی مقاطع قبلی و توصیه‌نامه‌های اساتید قبلی انجام می‌شود.

مدرک فوق لیسانس پژوهشی (Master of Research Degree)

این مدرک نیز مانند فوق لیسانس است با این تفاوت که تمرکز و تاکید اصلی در این مقطع و مدرک، روی تحقیق و پژوهش است و در پایان دوره، دانشجو باید الزاماً پایان‌نامه‌ای ارایه کرده و از آن دفاع کند.

ضمن این که دانشجو قبل از ورود به این مقطع تحصیلی، باید موضوعی برای پژوهش انتخاب کرده باشد و با استاد راهنمای مربوطه، هماهنگی‌های لازم را انجام داده باشد.

این مدرک، به‌ویژه برای کسانی مفید خواهد بود که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دارند، زیر مقطع دکتری، کاملا پژوهش‌محور است.

مدرک دکتری (PhD)

دوره‌های دکتری در استرالیا بین 2.5 تا 5 سال به طول می‌انجامد.

مقطع دکتری در فرایند تحصیل در استرالیا، معمولا مقطعی پژوهش‌محور است و دانشجو باید روی یک موضوع جدید پژوهش کرده و آن را در قالب یک تز دکتری ارایه نماید.

کیفیت دانشگاه‌های استرالیا
کیفیت دانشگاه‌های استرالیا

کیفیت دانشگاه‌های استرالیا برای مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل

یکی از تصمیماتی که متقاضیان مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل باید بگیرند، انتخاب دانشگاه است.

در کشور استرالیا بالغ بر هزار و صد دانشگاه، کالج و موسسه آموزش عالی مشغول فعالیت هستند.

از این میان، بسیاری از دانشگاه‌های استرالیایی در بالاترین رتبه‌های دانشگاه‌های جهان قرار دارند.

معیارهای این رتبه‌بندی‌ها معمولا فاکتورهایی چون سیستم آموزشی دانشگاه، میزان دسترسی دانشجویان دانشگاه به امکانات و تجهیزات، فاکتورهای اقتصادی، و دستاوردهای دانشگاه است.

رتبه‌ای که دانشگاه‌های استرالیا در این فاکتورها به دست آورده‌اند، رتبه چهارم است.

یعنی استرالیا از نظر تحصیل، از جمیع جهات، چهارمین کشور ایده‌آل جهان برای تحصیل اس و همین امر، یکی از اصلی‌ترین انگیزه‌های تحصیل در استرالیا و مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل به حساب می‌آید.

میانگین نمره‌ی دانشگاه‌های استرالیا در فاکتورهای فوق‌الذکر، نمره‌ی 96.2 است.

بعلاوه، بر اساس شاخص‌های جهانی، پنج شهر استرالیا در فهرست سی شهر برتر دنیا برای تحصیل معرفی شده‌اند.

وقتی بحث شهرِ محل تحصیل می‌کنیم، دیگر منظورمان فقط امور تحصیلی و آموزشی نیست، بلکه عوامل بسیار مهم دیگری چون هزینه زندگی در آن شهرها، کیفیت زندگی در آن شهرها، و نرخ استخدام دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی نیز در نظر گرفته می‌شود که تک‌تکِ این معیارها، می‌تواند در تصمیم به مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل تاثیر بگذارد.

جدای از آمار و گزارش‌های موجود در مورد مزایای تحصیل در استرالیا و مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل ، جالب است بدانید که خروجی دانشگاه‌های استرالیا در عرصه علم و تکنولوژی دنیا بسیار چشمگیر بوده است.

دو نمونه‌ی کوچک از این خروجی‌ها، یکی 15 برنده‌ی جایزه نوبل است که از دانشگاه‌های استرالیا به این افتخار رسیده‌اند؛ و دیگری اختراعات بسیار چشمگیری همچون اینترنت وایرلس و جعبه‌ی سیاه هواپیماست که تمام دنیا را تحت تاثیر قرار داده است.

کار و زندگی فارغ‌التحصیلان پس از تحصیل در استرالیا و مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل

نظرسنجی‌های رسمی دولت استرالیا نشان می‌دهد بیش از 86 درصد از کسانی که در دانشگاه‌های استرالیا درس خوانده‌اند، از تحصیل در استرالیا رضایت کامل دارند.

از نظر تعداد دانشجویان خارجی، استرالیا سومین کشور دنیا در پذیرش دانشجویان بین‌المللی است.

جالب است بدانید که شهر آدلاید استرالیا، در میان تمام شهرهای جهان، پنجمین شهر برتر جهان برای زندگی دانشجویی است و از این رو، می‌توان آن را یکی از ایده‌آل‌ترین مقصدها برای مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل دانست. 

موسسه‌ای به نام «موسسه پژوهشی اقتصاد و صلح» در تازه‌ترین گزارشی که تحت عنوان «شاخص جهانی صلح» منتشر کرده، استرالیا را نهمین کشور مهربان جهان معرفی نموده است.

بعلاوه، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) بر اساس سنجش توانایی‌های علمی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های سراسر جهان، دانشگاه‌های استرالیا را در جایگاه چهارم قرار داده است و به صراحت گزارش کرده است که توانایی‌هایی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های استرالیایی، بیش از توانایی‌های فارغ‌التحصیلان بسیاری از دانشگاه‌های صاحب‌نام‌ ایالات متحده آمریکا است.

در کنار همه‌ی این نکات مثبت، بزرگ‌ترین پوئن تحصیل در استرالیا و مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل ، این است که در استرالیا، برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر، اولا دانشجویان می‌توانند در زمان تحصیل، به‌صورت پاره‌وقت (تا سقف هفته‌ای 20 ساعت) به صورت کاملا قانونی کار کنند و اجازه کار در استرالیا را خواهند داشت، و ثانیا بعد از پایان تحصیلات‌شان درخواست اقامت دائم استرالیا را بدهند و مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل را کامل نمایند.

تحصیل در استرالیا و مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل
تحصیل در استرالیا و مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل

هزینه‌های تحصیل در استرالیا برای مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل

تحصیل در استرالیا طبیعتا بدون هزینه نیست. برای تحصیل در استرالیا باید هزینه‌های مختلفی را روی هم حساب کرد تا به دیدی جامع رسید.

اجازه دهید فرض کنیم متقاضی تحصیل در استرالیا یک فرد مجرد است که در این مرحله اول از مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل ، مجرد یا تنهاست و می‌تواند در خوابگاه زندگی کند.

خود اداره مهاجرت استرالیا رقمی که به عنوان میانگین هزینه‌های تحصیل در استرالیا بیان کرده، سالی نزدیک به 20.000 دلار در سال است (رقم دقیقی که اداره مهاجرت این کشور برای تحصیل در استرالیا اعلام کرده، 19.830 دلار در سال است).

در این رقم البته شهریه دانشگاه محاسبه نشده است و صرفاً هزینه‌های هر دانشجو بدون احتساب شهریه است، یعنی شهریه دانشگاه را نیز باید به رقم فوق اضافه کرد.

مخارج روزمره‌ای که یک دانشجوی خارجی که برای تحصیل به استرالیا آمده (جدای از هزینه شهریه)، عمدتاً شامل هزینه خوابگاه، خورد و خوراک، لباس، حمل و نقل، تلفن و اینترنت، و تفریحات می‌شود.

این هزینه‌ها البته پس از تکمیل فرایند مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل نیز کماکان همین موارد خواهد بود.

برآوردها نشان می‌دهد موارد فوق برای کسانی که جهت تحصیل در استرالیا در این کشور زندگی می‌کنند یا به قصد مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل به این کشور آمده‌اند، به طور متوسط نزدیک به ماهی 1600 تا 1700 دلار هزینه خواهد داشت.

این هزینه‌ها مسلماً بسته به نوع محل خوابگاه یا سکونت‌تان، سبک زندگی‌تان، و میزان صرفه‌جویی در هر یک از موارد مذکور، متفاوت خواهد بود، اما رقم ماهی 1600 دلار را به عنوان حداقل بودجه لازم برای هزینه‌های جاری خود در نظر بگیرید.

بیمه دانشجویی

یکی از هزینه‌های ضروری که کلیه متقاضیان مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل باید مد نظر داشته باشند، هزینه بیمه‌ی دانشجویی است.

این بیمه، الزامی است و هیچ راهی برای حذف یا کم کردن آن وجود ندارد و دانشجو باید قبل از عملی کردن فرایند مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل و پیش از ورود به استرالیا خود را بیمه کند.

هزینه‌ی بیمه‌ی دانشجویی برای یک فرد مجرد، سالی 600 دلار است.

اگر فرد، متاهل و بدون فرزند باشد و همسرش همراه او به استرالیا بیاید، هزینه بیمه‌ی آن‌ها سالی 3 هزار دلار خواهد بود و اگر متاهل و دارای فرزند باشد و بخواهد همراه تمام خانواده به استرالیا بیاید، باید سالی 5 هزار دلار بابت بیمه خانواده خود پرداخت کند.
هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاه، و شهریه مدارس فرزندان.

شهریه‌ها

کسانی که قصد مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل را دارند، حتماً از همان ابتدا، به شهریه‌ای که دانشگاه مورد نظرشان دریافت می‌کند دقت می‌کنند.

هزینه شهریه دانشگاه، بسیار متغیر است و بستگی به موسسه و دانشگاهی دارد که قصد تحصیل در آن دارید.

دو نکته مهمی که نباید در فرایند مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل فراموش کرد این است که اولاً دانشگاه‌های استرالیا مثل دانشگاه‌های همه کشورهای دیگر، شهریه را قبل از شروع هر ترم دریافت می‌کنند، و ثانیاً بسته به رشته و دانشگاه، ممکن است مجبور به پرداخت هزینه‌های دیگری چون هزینه استفاده از کتابخانه، امکانات ورزشی، یا آزمایشگاه‌های متعلق به دانشگاه نیز باشید.

در ادامه، هزینه‌های تحصیل در استرالیا را ذکر می‌کنیم. هزینه‌های مربوط به شهریه مدارس را از این جهت در این فهرست آورده‌ایم که بسیاری از کسانی که قصدشان تحصیل در استرالیا یا مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل است، به همراه خانواده خود به این کشور می‌روند و طبیعتاً اگر فرزندِ بالای شش ساله داشته باشند، باید هزینه شهریه مدرسه فرزند خود را نیز در نظر بگیرند.

در تمام موارد پایین، منظور از دلار، دلار استرالیاست.

• شهریه مدارس دولتی (سالانه): بین 10 هزار تا 18 هزار
• شهریه مدارس خصوصی (سالانه): بین 25 هزار تا 60 هزار دلار
• شهریه پیش‌دانشگاهی (سالانه): بین 25 هزار تا 30 هزار دلار
• شهریه دانشگاه در همه مقاطع (لیسانس، فوق لیسانس، دکتری) برای رشته‌های غیرپزشکی (سالانه): بین 25 هزار تا 35 هزار دلار
• شهریه دانشگاه برای رشته‌ای پزشکی و دندان‌پزشکی (سالانه): بین 45 هزار تا 70 هزار دلار

اخذ ویزای تحصیلی استرالیا برای مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل

پس اولین گام مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل ، اخذ ویزای تحصیلی استرالیا و تحصیل در استرالیا است.

برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا، مانند هر ویزای دیگری، باید شرایط خاصی داشته باشید و مدارک مشخصی را تهیه کنید.

اصلی‌ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا و عملیاتی کردن فرایند این روش مهارتی عبارت‌اند از:

 • اصل پاسپورت متقاضی
 • اصل شناسنامه متقاضی و ترجمه رسمی آن
 • اصل سند ازدواج متقاضی و ترجمه رسمی آن (در صورت متاهل بودن)
 • اصل مدرک تحصیلی متقاضی و تمام ریزنمرات تحصیلی او به همراه ترجمه رسمی آن‌ها
 • رزومه متقاضی (به زبان انگلیسی)
 • مدرک زبان (آیلتس یا آزمون‌های مشابه آن)
 • ترجمه رسمی یک ضمانت‌نامه محضری که نشان دهد متقاضی پس از پایان تحصیلات، به کشور خود باز می‌گردد
 • گزارش گردش مالی سه ماه گذشته‌ی متقاضی (پرینت حساب از یکی از بانک‌های مورد تایید بانک مرکزی ایران)
 • گواهی درآمد متقاضی
 • عکس پرسنلی متقاضی (عکس پاسپورتی، 4 عدد)
 • واریز مبلغ هزینه‌ی قانونی صدور ویزای استرالیا، به حساب سفارت این کشور در ایران

جدای از مدارک فوق، برای درخواست ویزای تحصیلی استرالیا و شروع پروسه‌ی مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل اولین شرط آن است که متقاضی توانسته باشد از یکی از دانشگاه‌های استرالیا، پذیرش گرفته باشد.

تحصیل در مقطع مورد نظر برای دریافت ویزای تحصیلی، باید به صورت تمام‌وقت باشد و دانشگاهی که متقاضی از آن پذیرش می‌گیرد، باید حتماً یکی از دانشگاه‌هایی باشد که در لیست «موسسات و دوره‌های ثبت‌شده‌ی مشترک‌المنافع برای دانشجویان خارجی» (CRICOS) فهرست شده باشد.

برای مطالعه‌ی دانشگاه‌های مورد تایید، این‌جا کلیک کنید (اطلاعات این لینک، به زبان انگلیسی است)

سایر شروط:

البته گرفتن پذیرش، تنها شرط لازم برای صدور ویزا نیست زیرا فرایند صدور ویزا توسط اداره مهاجرت استرالیا انجام می‌شود و فرایندی مستقل است.

تمام درخواست‌ها به صورت مجزا توسط اداره مهاجرت استرالیا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

یکی از مراحل این بررسی، ارزیابی وضعیت متقاضی طبق جدولی است که دولت استرالیا برای بررسی ریسک مهاجرت متقاضی انجام می‌دهد.

طبق تعاریف دولت استرالیا، متقاضیان ایرانی در رده‌ی متقاضیانِ با ریسک بالا (درجه 3) تعریف می‌شوند.

یعنی دولت استرالیا در مورد این دسته از متقاضیان، نگران است که پس از اتمام تحصیلات‌شان تمایلی به بازگشت به کشور خود نداشته باشند و حتی به‌صورت غیرقانونی در خاک این کشور بمانند و حاضر به ترک استرالیا نشوند.

از این رو متقاضیان باید اداره مهاجرت استرالیا را قانع کنند که از تمکن مالی کافی برای تحصیل در استرالیا برخوردارند و پس از پایان تحصیل در استرالیا، اگر موفق به دریافت اقامت دائم نشدند و مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل برای آنان امکان‌پذیر نبود، این کشور را ترک خواهند کرد.

شرط زبان

در مورد شرط زبان هم باید متذکر شویم که حداقل نمره‌ی آیلتس برای دریافت ویزای تحصیلی، 5.5 است.

البته در مواردی خاص، نمرات کمتر از 5.5 نیز پذیرفته می‌شود، که در این صورت، اگر نمره شما 5 باشد باید 10 هفته در کلاس‌های زبان انگلیسی (به عنوان پیش‌نیاز) شرکت کنید، و اگر نمره‌تان 4.5 باشد، باید 20 هفته در کلاس‌های زبان انگلیسی پیش‌نیاز حضور یابید.

یکی دیگر از موارد مهم درباره مدرک زبان، این است که از زمان صدور مدرک زبان تا زمان درخواست ویزای تحصیلی، نباید بیش از دو سال گذشته باشد.

ویزای تحصیلی استرالیا معمولا ظرف یک ماه صادر می‌شود که البته ممکن است به دلایلی چون نقص پرونده، یا درخواست افسر اداره مهاجرت برای ارایه مدارک بیشتر، یا نیاز به انجام آزمایش‌های پزشکی، این زمان بیش از یک ماه به طول انجامد.

اعتبار ویزای تحصیلی، متفاوت است و بسته به طول دوره تحصیل تعیین می‌شود.

طولانی‌ترین زمان اعتبار ویزای تحصیلی استرالیا، پنج ساله است که البته همین ویزا نیز تحت شرایط خاصی قابل تمدید است.

امکان کار در زمان تحصیل در استرالیا

دولت استرالیا به تمام دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد برای تامین بخشی از هزینه‌های خود، هم‌زمان با تحصیل، کار هم بکنند.

سقف مجاز کار برای کسانی که با ویزای تحصیلی در استرالیا هستند، 20 ساعت در هفته است. البته خود دولت استرالیا با توجه به این که درآمد حاصل از کار دانشجویی کفاف تحصیل و زندگی در این کشور را نمی‌دهد، کار دانشجویی را فقط کمک‌هزینه‌ی دانشجویان می‌داند و به همین دلیل است که هنگام درخواست ویزای تحصیلی، از تمام متقاضیان می‌خواهد تمکن مالی خود برای تحصیل در این کشور را ثابت کنند.

پیدا کردن کار در زمان تحصیل، به عهده خود دانشجو است، که البته با توجه به نیاز بازار کار استرالیا به نیروی کار، پیدا کردن کار دانشجویی نسبتا راحت است و دانشجویان می‌توانند ظرف یکی دو ماه پس از شروع تحصیل‌شان کار مناسب برای خود پیدا کنند.

ادامه مسیر مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل

تا این‌جا گفتیم که برای مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل ابتدا باید برای تحصیل در استرالیا ویزای تحصیلی گرفت و ترجیحاً در دوران تحصیل و هم‌زمان با تحصیل، کار مناسبی پیدا کرد تا هم کمک‌هزینه‌ای برای تحصیل و زندگی دانشجویی در استرالیا باشد و هم برای ادامه این روش مهارتی  سابقه‌ای برایتان دست و پا کند.

تقریبا در همه ویزاهای اقامت دائم استرالیا، یکی از عواملی که نمره‌ی مثبت به حساب متقاضی واریز می‌کند، سابقه کار و تحصیل در استرالیا است.

به عنوان مثال، ویزاهای ساب‌کلاس 189 و 190 استرالیا که در واقع ویزاهای اقامت دائم از طریق کار هستند، متقاضی باید حداقل 65 نمره را از فاکتورهای مختلف کسب نماید، و داشتن سابقه 2 سال تحصیل در استرالیا، 5 نمره‌ی اضافه به متقاضی خواهد داد.

به طور خاص، چند ساب کلاس ویزا برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های استرالیایی وجود دارد که می‌تواند منجر به مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل، و اخذ اقامت دائم شود.

یکی از بهترین گزینه‌ها در این زمینه، ویزای ساب‌کلاس 485 است.

ویزای ساب‌کلاس 485

ویزای ساب‌کلاس 485 یک ویزای کار موقت است و ویژه کسانی است که تحصیلات خود در استرالیا را به پایان رسانده باشند.

متقاضی برای دریافت این ویزا باید درخواست خود را پس از اتمام تحصیلاتش و قبل از انقضای اعتبار ویزای خود ثبت نماید.

معمولاً زمان رسیدگی به این درخواست، بسیار کوتاه است و تا قبل از آن‌که اعتبار ویزایتان به پایان برسد، نتیجه درخواست‌تان به شما اعلام می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای ساب‌کلاس 485 زیاد نیست. از آن جا که شما یک بار قبلا برای ویزای تحصیلی، مدارک کامل‌تان را به اداره مهاجرت استرالیا تحویل داده‌اید، برای ویزای ساب‌کلاس 485 کافی است این سه مدرک را ارائه نمایید:

 • بیمه خدمات بهداشتی و درمانی
 • برگه عدم سوءپیشینه
 • مدرک زبان

ویزای ساب‌کلاس 485، دو زیرگروه دارد که عبارت‌اند از «ویزای کارِ پس از تحصیل»‌ (Post Study Work visa) و «ویزای کار فارغ‌التحصیلان» (Graduate Work visa).

برای درخواست هر یک از این ویزاها، باید شغل مورد نظرتان را نیز انتخاب کنید. این شغل باید حتما یکی از مشاغل مورد نیاز استرالیا باشد و در لیست معروف به SOL فهرست شده باشد و حتماً مرتبط با رشته‌ی تحصیلی‌تان باشد.

اعتبار ویزای ساب‌کلاس 485 بین 18 ماه تا 24 ماه است.

پایان فرایند مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل

برای مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل، پس از طی کردن فرایندهای فوق که معمولا 5-6 سال به طول می‌انجامد و در طی آن، شما در استرالیا تحصیل و کار کرده‌اید، می‌توانید فرایند مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل را پی گرفته و درخواست ویزای اقامت دائم استرالیا را بدهید.

این درخواست، طبق شرایط و ضوابط ویزاهایی صورت خواهد گرفت که در واقع، ویزاهای کاری هستند و منجر به اقامت دائم استرالیا و پایانِ فرایند این روش مهارتی می‌شوند.

از جمله ویزاهایی که برای این مرحله می‌توان به آن‌ها اشاره کرد، ویزاهای ساب‌کلاس 189 و 190 است که در مقاله‌ای دیگر، مفصلاً آن‌ها را شرح داده‌ایم.

امیدوارم فرایند مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل برای‌تان لذت‌بخش باشد و شما را به اقامت دائم استرالیا برساند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.