مهاجرت دامپزشکان به کانادا چگونه است؟ ❤️ شرایط و درآمد دامپزشکی در کانادا

8

مهاجرت دامپزشکانِ تحصیل‌کرده در خارج از کانادا به کانادا، روز به روز در حال افزایش است. درحال حاضر میزان تقاضای بالایی برای دامپزشکان در کانادا وجود دارد. تقریبا 12500 دامپزشک در کانادا زندگی می‌کنند که حدود 75 درصد آن‌ها در کلینیک‌های خصوصی و بیمارستان‌ها مشغول به کار هستند.

دیگر دامپزشکان نیز در مزارع ، آزمایشگاه‌ها و یا کلاس‌های درس مشغول فعالیت هستند. دسترسی به تجهیزات پیشرفته پزشکی و دانش به‌روز در کانادا باعث شده کانادا یکی از مقصدهای مورد علاقه برای دامپزشکان باشد. استاندارد های بالای شاخه دامپزشکی در کانادا به نسبت به سایر کشورها باعث شده دامپزشکان موظف به به‌روز نگه داشتن دانش خود از طریق شرکت در دوره‌های آموزشی متداول باشند.

پیش بینی می‌شود تا سال 2026 بازار کار دامپزشکان در کانادا رشدی 19 درصدی را تجربه کند. در حال حاضر رشته دامپزشکی در لیست مشاغل مورد نیاز برنامه‌ی نیروی متخصص فدرال یعنی اسکیل ورکر قرار دارد و دامپزشکان واجد شرایط می‌توانند جهت دریافت اقامت دائم کانادا از این طریق اقدام نمایند.

ویدئو دامپزشکان در کانادا را حتما ببینید

فرم ارزیابی مهاجرت دامپزشکان به کانادا

اگر شما دامپزشک هستید و قصد مهاجرت به کانادا را دارید روی دکمه زیر کلیک کرده و فرم ارزیابی را تکمیل کنید. مشاورین ما در سریعترین زمان ممکن شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس خواهیم گرفت.

فرم ارزیابی


فرم ارزیابی شرایط مهاجرت به کانادا

اکثر دامپزشکانی که از کشورهای دیگر به کانادا مهاجرت می‌کنند معمولا در دانشگاه‌هایی تحصیل کرده‌اند که مدرک‌شان توسط نهادی غیر از شورای آموزشِ انجمن دامپزشکی کانادا صادر شده است. به همین دلیل، این دسته از متقاضیان باید آزمون مجوز دامپزشکی آمریکای شمالی، و آزمون تخصص بالینی را بگذرانند و جدای از آن، مدرک زبان انگلیسی داشته باشند تا بتوانند «پروانه‌ی صلاحیت» (CQ) را دریافت کنند و بتوانند اجازه کارِ دامپزشکی در کانادا را دریافت نمایند.

از آن‌جا که استانداردهای آموزشیِ کشورهای مختلف، بسیار متنوع است، دامپزشکان خارجی که قصد مهاجرت به کانادا دارند باید خود را با استانداردهای سختگیرانه‌ی حوزه‌ی دامپزشکی در آمریکای شمالی همگام سازند. به رغمِ الزام‌آور بودن این آزمون‌ها و استانداردها، امروزه تعداد دامپزشکانِ خارجیِ شاغل در کانادا، بویژه در استان‌های اونتاریو و بریتیش کلمبیا بسیار افزایش یافته و می‌یابد.

مهاجرت دامپزشکان به کانادا

پروانه کار دامپزشکی در کانادا

اعطای پروانه کار در حوزه‌های حرفه‌ای و تجاری در کانادا، بر عهده‌ استان‌ها است. در هر استان، یک هیات استانی وجود دارد که قانوناً اختیارات لازم در این زمینه را بر عهده دارد. در مورد اعطای پروانه کار دامپزشکی، هر استان دارای یک انجمن دامپزشکیِ استانی است که قوانین استانی، به آن انجمن اجازه داده است مجوزهای لازم را برای متقاضیان صادر نماید.

حتما بخوانید:  3 روش مهاجرت به اسپانیا | اقامت دائم اسپانیا (2021)

شرایط عمومیِ دریافت پروانه کار دامپزشکی در همه‌ی استان‌ها کمابیش یکسان است، اما بعضی از شرایط اختصاصی، از جمله نوع آزمون‌ها، از استانی به استان دیگر فرق می‌کند.. افرادی که متقاضی دریافت پروانه کار دامپزشکی هستند، باید مستقیما با هیات‌های اعطای مجوز در همان استانی که قصد فعالیت دارند تماس بگیرند تا از شرایط خاصِ آن استان، مطلع شوند.

انجمن دامپزشکی کانادا

انجمن دامپزشکی کانادا (Canadian Veterinary Medical Association: CVMA)، سازمان ملی دامپزشکانِ سراسر کانادا است. عضویت در این انجمن، داوطلبانه و اختیاری است و تمام دامپزشکانی که پروانه کارِ دامپزشکی در کانادا داشته باشند می‌توانند به عضویت این انجمن درآیند. انجمن دامپزشکی کانادا، یک محفل ملی برای دامپزشکان است و خدمات فراوانی به دامپزشکان سراسر کانادا ارایه می‌کند که از جمله‌ی این خدمات می‌توان به خدمات بیمه‌ی دامپزشکان، روابط عمومی، انتشار دو مجله‌ی علمی و حرفه‌ای اشاره کرد. بعلاوه، آزمونی که هیات آزمون‌های ملی در حوزه‌ی دامپزشکی برگزار می‌کند نیز زیر نظر این انجمن برگزار می‌گردد. (در مورد این آزمون، به بخشِ «ج» در ادامه‌ی مطلب مراجعه کنید)

دقت داشته باشید که انجمن دامپزشکی کانادا، اختیارات قانونی جهت اعطای پروانه‌ی کار به دامپزشکان را ندارد. اعطای پروانه‌ی کار، فقط بر عهده‌ی هیات‌های استانی است.

مهاجرت دامپزشکان به کانادا

پروانه صلاحیتِ انجمن دامپزشکی کانادا

دامپزشکانی که بتوانند آزمون‌ NEB را با موفیت بگذارنند، یک «پروانه صلاحیت» (CQ) دریافت می‌کنند. گذراندنِ موفقیت‌آمیز آزمونِ NEB یا دریافتیِ پروانه صلاحیت (CQ)، پیش‌شرط ثبت درخواستِ پروانه کار در هر یک از هیات‌های استانیِ کانادا است. به عبارت دیگر، قبل از آن که در هر استانی درخواستِ پروانه کار بدهید، باید حتما آزمون NEB را گذرانده باشید یا پروانه صلاحیت انجمن دامپزشکی کانادا (CQ) را دریافت کرده باشید.

بعلاوه، ممکن است هر استان، از متقاضی بخواهد که به جز آزمون NEB، آزمون‌های بیشتری را بگذراند تا بتواند پروانه صلاحیت (CQ) دریافت کند. به همین خاطر، اکیداً به متقاضیان توصیه می‌شود از هیاتِ استانی که قصد کار در آن استان را دارند، کسب اطلاع نمایند. بعلاوه، متقاضیان حتما به این نکته توجه داشته باشند که قبل از صدور پروانه صلاحیت (CQ)، باید مدرک تحصیلی خود را به هیات آزمون‌های ملی (NEB) تحویل دهند.

استخدام به عنوان دامپزشک در کانادا

انجمن دامپزشکی کانادا هیچ مسئولیتی در قبال استخدام یا اشتغال دامپزشکان در کانادا یا ارایه خدمات استخدامی به متقاضیان ندارد. توصیه می‌شود دامپزشکانی که جویای کار هستند،  به آگهی‌های استخدام که در مجله دامپزشکی کانادا منتشر می‌شود مراجعه کنند. جدای از این مجله، بسیاری از انجمن‌های استانی، خبرنامه‌ای منتشر می‌سازند که در بخشی از آن، آگهی‌های استخدامی و فرصت‌های شغلی منتشر می‌شود. به افرادی که برای کار دامپزشکی، از خارج کانادا به این کشور می‌آیند تا کاری در حوزه‌ی تخصصی خود پیدا کنند توصیه می‌شود به این نکته توجه داشته باشند که فرصت‌های شغلی، بر حسب نوع تخصص‌شان و برحسب منطقه‌ و استان مورد نظرشان متفاوت است.

حتما بخوانید:  مهاجرت به اروپا چگونه است؟ (شرایط و بروزرسانی 2021)

فرایند آزمونِ NEB

آزمونی که توسط هیات آزمون‌های ملی کانادا برگزار می‌شود (معروف به آزمون NEB) شامل چهار آزمون جداگانه است که هر کدام، سطح توانایی‌ها و شایستگی‌های داوطلبان رشته دامپزشکی را در زمینه‌های تئوری و عملی می‌سنجمند. این چهار آزمون عبارت‌اند از:

 • آزمون‌ علوم پایه و کلینیکی (BCSE)
 • آزمون مجوز دامپزشکی آمریکای شمالی (NAVLE®)
 • ارزیابی جراحی مقدماتی (PSA) برای CPE
 • آزمون تخصص کلینیکی (CPE)

فارغ‌التحصیلانِ دانشگاه‌های غیرکانادایی باید هر چهار آزمون را پاس کنند. این آزمون‌ها به ترتیب خاصی برگزار می‌شود بدین صورت که ابتدا آزمون BCSE گرفته می‌شود، بعد، آزمون NAVLE و سپس آزمون‌های PSA و CPE از داوطلب گرفته می‌شود (البته ترتیبِ شرکت در آزمون NAVLE و آزمون‌های PSA/CPE متغیر است و داوطلب می‌تواند ابتدا در آزمون‌های PSA/CPE شرکت کند و بعد آزمونNAVLE را بگذراند، یا برعکس).

گذراندن هر چهار آزمون فوق برای دریافت مجوز صلاحیت (CQ) الزامی است. داوطلبانی که فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های کانادا هستند یا از دانشگاهی فارغ‌التحصیل شده‌اند که مدرک‌شان مورد قبول نهادهای کانادایی است، فقط باید آزمونNAVLE را بگذارنند تا مجوز صلاحیت‌شان صادر شود. البته این دسته از داوطلبان، نهایتا دو بار حق شرکت در آزمونNAVLE را دارند و اگر بعد از دو بار شرکت در آزمون، نتوانند نمره لازم را کسب کنند، باید آزمون‌های PSA و CPE را هم پاس کنند.

فارغ‌التحصیلان تمام دانشگاه‌ها و کالج‌های دامپزشکیِ کانادا و آمریکا نیازی به گذراندن هر چهار آزمون ندارند زیرا مدرک‌شان توسط نهادهای مورد قبول، اعتبارسنجی شده است. داوطلبانی که می‌خواهند از وضعیت اعتبارسنجی محل تحصیل‌ششان مطمئن شوند می‌توانند اطلاعات لازم را از دفتر هیات آزمون‌های ملی (NEB) دریافت کنند.

داوطلبانی که یک بار آزمون NAVLE را گذرانده باشند، دیگر نیازی نیست که دوباره این امتحان را پاس کنند مگر این که استانی که قرار است به آن‌ها پروانه کار بدهد، از آن‌ها بخواهد دوباره در این امتحان شرکت نمایند.

داوطلبانی که در دانشگاه‌های غیر کانادایی و غیرآمریکایی درس تحصیل کرده‌اند باید هر چهار آزمون را ظرف 7 سال پس از موافقت با شرکت‌شان در فرایند آزمون‌های دامپزشکی، پاس کنند. داوطلبی که نتواند در دوره‌ی هفت ساله، تمام چهار آزمون را پس کند و نمره قبولی بگیرد، باید قبل از شرکتِ دوباره در آزمون‌های NAVLE، PSA و CPE ، مجددا در آزمون زبان انگلیسی و آزمون شرکت BCSE  کند.

تمام داوطبانی که در فرایند آزمون شرکت می‌کنند، تا زمان اتمام فرایند آزمون باید با پرداخت هزینه‌های سالانه‌ی آزمون، ثبت‌نام خود را تمدید نمایند.

حتما بخوانید:  دکتر غلامرضا سلطانفر وکیل پایه یک دادگستری و مشاور مهاجرتی

آزمون‌های NEB  به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی ارایه می‌شوند. هر داوطلب باید در زمان ثبت نام، زبان مورد نظر خود برای آزمون را مشخص سازد. داوطلبانی که زبان مادری‌شان نه فرانسوی است و نه انگلیسی، باید نمره‌ی خود در یکی از آزمون‌های زیر را ارایه کنند:

 • تافلِ اینترنتی که حداقل نمراتِ کسب‌شده‌ی داوطلب، در آزمون خواندن، 23؛ در آزمون شنیدن، 25؛ در آزمون صحبت کردن، 22؛ و در آزمون نوشتار، 22 باشد. هیچ نمره‌ای به عنوان حداقل نمره‌ی کلی، نیاز نخواهد بود، فقط داوطلبان باید در هر یک از بخش‌های آزمون، حداقل نمره‌ی قبولی را گرفته باشد. داوطلبان می‌توانند نمرات آزمون تافل خود را با استفاده از کدِ شماره‌ی B665، برای هیات آزمون‌های ملی (NEB) ارسال کنند.
 • آزمون آیلتس: نمره‌ی مورد قبول، مطابق آیلتس آکادمیک است و حداقل نمره‌ی کلی نباید کمتر از 5/6 باشد. لازم به ذکر است که در مهارت‌ِ شنیدن، حداقل نمره‌ی مورد قبول، 5/6 است؛ در مهارتِ نوشتار، حداقل نمره‌ی مورد قبول، 6 است و در مهارتِ صحبت کردن، حداقل نمره‌ی مورد قبول، 7 است. داوطلبان باید حداقل نمره‌ی قبولیِ در هر سه بخش را کسب کرده باشند.
 • آزمون زبان انگلیسی آکادمیک کانادایی (CAEL & CAEL-CE): نمره‌ی داوطلب در این آزمون‌ها نباید کمتر از 60 باشد. حداقل نمره‌ی قابل قبول در مهارت شنیدن، 60 است؛ در مهارت نوشتن، 50 است؛ و در مهارت صحبت کردن، 60 است.
 • آزمون زبان فرانسوی کبک (OLF): این آزمون شامل چهار بخش است: درک شفاهی، نوشتار، درک نوشتار، و ارتباط شفاهی. نمره‌ی قابل قبول برای هر بخش، 60% از کل نمره است.
  • در زمان ثبت نام، داوطلبانِ باید نسخه‌ی اصلیِ نمره‌ی زبان‌شان را ارایه کنند. از زمانِ صدور این مدرک زبان، نباید بیش از دو سال گذشته باشد.

آیا امکان مهاجرت دامپزشکان به کانادا وجود دارد؟

در حال حاضر رشته دامپزشکی در لیست مشاغل مورد نیاز برنامه‌ی نیروی متخصص فدرال یعنی اسکیل ورکر قرار دارد و دامپزشکان واجد شرایط می‌توانند جهت دریافت اقامت دائم کانادا از این طریق اقدام نمایند.

بازار کار دامپزشکان در کانادا جگونه است؟

پیش بینی می‌شود تا سال 2026 بازار کار دامپزشکان در کانادا رشدی 19 درصدی را تجربه کند.

چگونه می‌توان در کانادا به عنوان دامپزشک استخدام شد؟

توصیه می‌شود دامپزشکانی که جویای کار هستند،  به آگهی‌های استخدام که در مجله دامپزشکی کانادا منتشر می‌شود مراجعه کنند. جدای از این مجله، بسیاری از انجمن‌های استانی، خبرنامه‌ای منتشر می‌سازند که در بخشی از آن، آگهی‌های استخدامی و فرصت‌های شغلی منتشر می‌شود.

۸ نظرات
 1. سهیل می گوید

  سلام ممنون از اطلاعات کامل. مدرک دکترای دامپزشکی ایران ایا ارزشی در کشور های کانادا استرالیا و اروپا و امریکا داره ایا؟

  1. وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر می گوید

   سلام. بله قطعا ارزش دارد. فقط در هر کشور، اولا باید مدرک‌تان را طبق قوانین آن کشور، معادل‌سازی کنید، و ثانیاً برای مشاغلی مثل دامپزشکی، باید آزمون‌های شفاهی و عملی بگذرانید تا بتوانید با عضویت در انجمن دامپزشکان (یا نظام دامپزشکی) همان کشور، مجوز فعالیت حرفه‌ای دریافت کنید.

 2. حسین می گوید

  با سلام،
  در خصوص دامپزشکانی که مدرک تخصص دارن و بخوان در همان زمینه فعالیت داشته باشند به چه شکل است؟؟
  به عنوان تخصص بهداشت و بیماری های آبزیان داشته باشه و بخواد در همان فیلد آبزیان فعالیت کند..
  باز هم باید در آزمونی با این وسعت منابع شرکت نماید؟؟

  1. وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر می گوید

   سلام و روزتون به‌خیر. اساسا کانادا برای هر تخصصی که با موجودات زنده سر و کار دارد، سخت‌گیری‌های زیادی اعمال می‌کند. این آزمون‌ها هم طبیعتا در راستای کسب اطمینان از این نکته است که ادعاهای متقاضی درباره‌ی تخصصش صادقانه و واقعی هستند.

 3. ناشناس می گوید

  سلام
  بنده ترم ۵ دامپزشکی هستم دانشگاه ازاد،میخواستم بدونم از الان که فرصت دارم شروع کنم بهتره ایا!؟و اینکه بعده تموم کردن دوره عمومی و خدمت سربازی،کی اقدام کنم!؟چند سال طول میکشه تا امتحان NEBرو بدم!؟

 4. Negar می گوید

  سلام ممنون از مطلب مفیدتون. من دانشجوی ترم ۵ دامپزشکی هستم .امکانش هست که برای ۲ سال آخر واحدهام رو معادل سازی کنم و در کانادا درسم رو تموم کنم تا دردسر های معادلسازی مدرک رو نداشته باشم؟

 5. Ali می گوید

  سلام و وقت بخیر ، این آزمون های NEB معادلسازی مدرک فقط در خاک کانادا انجام میشه؟ یا کشورهای نزدیک به ایران مثل کشورهای عربی یا ترکیه هم برگزار می‌کنند؟

  1. وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر می گوید

   سلام و روزتون به‌خیر
   آزمون‌های NEB در واقع آزمون‌های لازم برای عضویت در بورد دامپزشکان کاناداست و در خود کانادا برگزار می‌شه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.