مهاجرت به ایتالیا | شرایط اخذ اقامت ایتالیا

0

ایتالیا کشوری است که سالانه تعداد قابل توجهی از مهاجران را از نقاط مختلف جهان می­پذیرد. به دلیل شرایط اقتصادی و شغلی مناسب در این کشور، افراد زیادی مایل به مهاجرت به ایتالیا هستند. ایتالیا همچنین یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپاست که شرایط انتقال مهاجران به دیگر کشورهای عضو اتحادیه را تسهیل می­کند. افرادی که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارند، لازم است ابتدا برای اخذ ویزا اپلای کنند. مهاجرت و شرایط اخذ اقامت ایتالیا یک پروسه چند مرحله­ای است که در این مطلب به طور مفصل به جزئیات آن خواهیم پرداخت. در صورتی که متقاضی مهاجرت به این کشور هستید، مطالعه این مطلب می­تواند برای شما سودمند باشد.

چه کسانی واجد شرایط دریافت ویزای ایتالیا هستند؟

ایتالیا از کشورهای عضو اتحادیه اروپاست، به این ترتیب برای شهروندان دیگر کشورهای عضو اتحادیه، روند مهاجرت به ایتالیا اندکی ساده­تر است. این افراد لازم است از طریق پلیس محلی شهری که برای اقامت انتخاب کرده­اند، درخواست خود برای مهاجرت را ثبت کنند. این ثبت در خواست باید در هشت روز ابتدائی ورود آنها به شهر مقصد صورت بگیرد. برای دریافت مجوز اقامت، این متقاضیان لازم است مدرک شناسایی یا پاسپورت ارائه دهند.

قوانین مهاجرت از دیگر کشورها، اندکی سختگیرانه­تر است. متقاضیان در ابتدا لازم است برای دریافت یکی از انواع ویزاها درخواست دهند تا به این وسیله وارد ایتالیا شوند. خوشبختانه دولت ایتالیا در این زمینه انواع مختلفی از ویزاها را در نظر گرفته است که به این ترتیب هر متقاضی می­تواند بنا به شرایط خود یکی از آنها را انتخاب و دریافت کند.

انواع ویزا برای مهاجرت ایتالیا

شهروندان خارجی که متقاضی مهاجرت به کانادا هستند، می­توانند برای دریافت یکی از انواع ویزا از طریق قانونی اقدام کنند. موارد زیر انواع ویزا برای مهاجرت به ایتالیا هستند که با توجه به شرایط خود می­توانید یکی از آنها را انتخاب کنید؛

 • یکی از بهترین انتخاب­ها ویزای شینگن است. این ویزا به سه دسته A، B‌ و C تقسیم می­شود. با استفاده از این ویزا سفر به تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بدون نیاز به اپلای برای سایر ویزاها امکان­پذیر خواهد شد.
 • ویزاهای محدود منطقه­ای نیز با امکانات بسیار کمتر از دیگر گزینه­ها، موجود هستند. این ویزاها برای اهداف بشر دوستانه طراحی شده­ اند.
 • ویزاهای اقامتی بلند مدت که برای بیش از سه ماه اعتبار دارند و با استفاده از آنها مجوز چند بار ورود و خروج به ایتالیا را خواهید داشت.
 • ویزاهای موقت و دائمی که بیش از پنج سال اعتبار دارند و با استفاده از آنها اخذ شهروندی ایتالیا آسان­تر خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای ایتالیا

هر متقاضی برای درخواست یکی از انواع ویزاها نیاز به یک سری مدارک دارد که لازم است ارسال شوند. این مدارک به نوع ویزایی که برای آن اپلای می­کنید و همچنین هدف شما برای رفتن به ایتالیا بستگی دارد. به عنوان مثال برای ویزای توریستی مدارک کمتری مورد نیاز است و متقاضی باید فرم درخواست را از یکی از دفاتر مهاجرتی ایتالیا دریافت کرده و پر کند. همچنین پاسپورت معتبر، بلیط هواپیما، بیمه مسافرتی و احراز محل اقامت نیز باید ارائه و تأیید شوند. دریافت ویزای مسافرتی بسیار ساده است.

اما برای دریافت دیگر انواع ویزا، شرایط اندکی متفاوت و سختگیرانه­تر است. در این صورت مسافران لازم است پاسپورت معتبر (اعتبار بین ۵ تا ۱۰سال قابل قبول است.)، دلیل سفر به ایتالیا (با ارائه مدارک لازم برای اثبات، مانند دعوتنامه رسمی)، عکس جدید و بیمه معتبر ارائه دهند. همچنین اثبات داشتن سرمایه لازم برای سفر نیز ضروری است، به این معنا که متقاضیان لازم است ثابت کنند سرمایه کافی برای هزینه سفر و اقامت در ایتالیا را دارند. برای این مورد معمولاً ارائه رسید بانکی کافی است.

حتما بخوانید:  مهاجرت پزشکان به ایتالیا در سال 2021

مدارک تکمیلی برای کیس­های مختلف مهاجرت به ایتالیا به شرح زیر است:

 • برای دانشجویان ارائه فرم ثبت نام دانشگاه و نامه تأییدیه دانشگاه الزامی است.
 • برای کارمندان، لازم است قرارداد کاری همراه با فرم درخواست ویزا ارسال شود.
 • برای تاجران ارائه لایسنس تجاری معتبر الزامی است.
 • برای بازنشستگان ارائه رسید دریافتی شش ماه اخیر لازم است.

برای به همراه آوردن فرزندان نیز گواهی ولادت و شناسنامه رسمی فرزند باید ارائه شود. در صورتی که زن یا مرد به تنهایی با فرزند یا فرزندان سفر کند ارائه نامه و مجوز رسمی دادگاه برای به همراه داشتن فرزندان ضروری است.

ارائه اسناد و مدارک در زمان درخواست صدور ویزای ایتالیا فرآیند پیچیده­ای نیست، گرچه متقاضی باید برای وضعیت و دلیل مهاجرت به ایتالیا دقت کافی را داشته باشد تا بقیه فرآیند مهاجرت به درستی و مطابق با درخواست فرد انجام شود.

مهاجرت به ایتالیا با اخذ ویزای اقامتی

ویزای اقامت یا permesso di soggiornoیکی از مهم­ترین و محبوب­ترین انواع ویزای ایتالیا است. این ویزا مجوز قانونی کار و زندگی در ایتالیا را برای مهاجران خارج از محدوده کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر می­کند. علاوه بر آن این ویزا اجازه سفر به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا را بدون نیاز به درخواست دیگر انواع ویزا، تضمین می­کند.

این مجوز  می­تواند در مراحل بعدی پس از اخذ ویزای موقت ایتالیا، دریافت شود. برای دریافت این مجوز لازم است متقاضی به نزدیک­ترین اداره پلیس در شهر محل اقامت خود مراجعه کند و مدارک را تحویل داده و درخواست خود را به ثبت برساند. بدون دریافت این مجوز، حداکثر زمان قانونی برای اقامت در ایتالیا ۸ روز است.

مهاجرت به ایتالیا با ویزای کار

هر شهروند خارجی که برای کار در یک شرکت ایتالیایی اپلای کرده و با درخواست او موافقت شده باشد، مشمول دریافت ویزای کار ایتالیا می­شود. در این مورد شرایط اخذ ویزا کمی متفاوت است و شرکت استخدام کننده باید به نمایندگی از متقاضی، مدارک مورد نیاز را ارائه کند تا ویزا برای متقاضی صادر شود. سپس متقاضی به سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود مراجعه کرده و برای ویزای کار اپلای می­کند.

شرایط اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه­گذاری چگونه است؟

در سال 2007 دولت ایتالیا برنامه­ای را ایجاد کرد که طی آن شهروندان خارجی که تمایل به اقامت در ایتالیا را دارند، قادر باشند از طریق سرمایه­گذاری اقامت این کشور را اخذ کنند. شرایط اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه­گذاری به چند روش قابل اجراست:

 • پرداخت حداقل دو میلیون یورو به عنوان ضمانت به دولت یا به عنوان سهام شرکت­های مورد تأیید.
 • سرمایه­گذاری در طرح­های استارتاپی با حداقل سرمایه ۵۰۰ هزار یورو.
 • سرمایه­گذاری برای پروژه­ها و فعالیت­های فرهنگی با حداقل مبلغ یک میلیون یورو.
 • مدت زمان سرمایه­گذاری دست کم یک بازه زمانی دو ساله خواهد بود.

در صورت پذیرش هر یک از شرایط بالا، یک ویزای کاری دو ساله برای سرمایه­گذار صادر می­شود که تا سه سال قابل تمدید خواهد بود.

خود اشتغالی در ایتالیا

یکی دیگر از راه­های اصلی مهاجرت به ایتالیا، اخذ ویزای خود اشتغالی است. این مورد مهم­ترین گزینه برای متقاضیانی است که تمایل دارند پس از ورود به ایتالیا یک کسب و کار کوچک ایجاد کنند. برای دریافت این ویزا، لازم است متقاضی شرایط خاصی داشته باشد.

افرادی که تمایل به مهاجرت ایتالیا از طریق اخذ ویزای خود اشتغالی را دارند، لازم است توجه کنند که این ویزا تنها شامل تعداد محدودی از فعالیت­ها خواهد شد. برای فعالیت­های فنی و هنری نیز ارائه مدارک معتبر ضروری خواهد بود. البته لازم به ذکر است که فعالیت­های تبلیغاتی نیز در این دسته جای می­گیرند. دریافت این ویزا برای تاجران نیز امکان­پذیر است.

حتما بخوانید:  مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج در سال 2021 + نکات مهم موردنیاز

برای آن دسته از شهروندان خارجی که با ویزای کاری به ایتالیا مهاجرت کرده اند و موفق به فعالیت در پست­های مدیریتی شده اند نیز دریافت این نوع ویزا امکان­پذیر است. مدارک مورد نیاز برای دریافت این ویزا اثبات داشتن منابع مالی کافی و صلاحیت لازم برای ورود به یک حرفه خاص در ایتالیا است.

مهاجرت به ایتالیا با دریافت ویزای تحصیلی

برخی از شهرهای ایتالیا به دلیل وجود دانشگاه­های معتبر و معروف به مراکز علمی بین­المللی تبدیل شده اند و به همین دلیل مهاجرت­های دانشجویی به ایتالیا هر ساله در حال افزایش است. برای دانشجویانی که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارند، دریافت ویزای دانشجویی مناسب­ترین و بهترین انتخاب است.

برای اخذ ویزای تحصیلی لازم است درخواست متقاضی برای تحصیل در یکی از دانشگاه­های ایتالیا پذیرفته شده و ثبت­نام فرد در آن دانشگاه تکمیل شود. سپس متقاضی، نامه تأییدیه دانشگاه را به سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود ارائه می­دهد. لازم به ذکر است دیگر مدارک مورد نیاز برای اپلای ویزای تحصیلی نیز باید هنگام ارائه نامه تأییدیه دانشگاه به سفارت تحویل داده شود.

بد نیست بدانید ویزای تحصیلی ایتالیا تنها ویزایی است که در آینده قابل تبدیل به ویزای کاری خواهد بود. به عبارت دیگر، دانشجویی که موفق به تکمیل دوره تحصیلات خود در یکی از دانشگاه­های ایتالیا شود، می­تواند پس از تغییر ویزای تحصیلی به ویزای کاری، مشغول به کار شده و از طریق روال قانونی شهروندی خود را به سادگی اخذ نماید.

مهاجرت بازنشستگان به ایتالیا

ایتالیا از معدود کشورهای اروپایی است که مهاجرت بازنشستگان از کشورهای خارجی به آن امکان­پذیر است. برای استفاده از این گزینه، متقاضی لازم است مدارک لازم برای اثبات بازنشستگی در کشور خود را برای دریافت ویزا ارائه دهد و ثابت کند حداقل دریافتی او از محل بازنشستگی، به طور سالانه ۳۱ هزار یورو است.

مهاجرت از این طریق با همسر و فرزندان نیز امکان­پذیر است، البته لازم است در این شرایط سرمایه بیشتری به دولت کانادا ارائه شود. به این ترتیب اخذ اقامت دائمی و شهروندی ایتالیا نیز امکان­پذیر خواهد شد.

مطلب پیشنهادی » مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

ویزای شینگن برای ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپاست که قوانین مهاجرتی خود را طبق قوانین مشترک ویزای شینگن تنظیم کرده است. اخذ این ویزا به مهاجران امکان سفر به تمام کشورهای حوزه شینگن، یعنی دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا را خواهد داد.

دلایل مهاجرت به ایتالیا

دلایل متعددی وجود دارد که افراد بر اساس آنها ایتالیا را به عنوان مقصد مهاجرت خود انتخاب می­کنند. این دلایل سبب رشد مهاجرت از دیگر کشورها به ایتالیا شده است. طبق آمارهای ارائه شده توسط مؤسسات تحقیقاتی معتبر، در سال 2007 بیشترین تعداد ثبت درخواست مهاجرت متعلق به کشور ایتالیا بوده است که طی این سال ۳۰۱ هزار نفر درخواست صدور ویزای این کشور را داشته اند.

برای مهاجرت به ایتالیا دانستن چند نکته ضروری است:

 1. به عنوان یک دانشجو، لازم است به ازای هر ماه اقامت در ایتالیا و برای تأمین مخارج زندگی خود، حداقل 900 یورو سرمایه داشته باشید.
 2. برای اخذ ویزای سرمایه­گذاری، حداقل 50 هزار یورو برای حمایت از طرح­های استارتاپی لازم است ارائه شود.
 3. شهروندان خارجی در طی ۸ روز ابتدایی سفر خود به ایتالیا لازم است برای تمدید اقامت خود اقدام کنند.
 4. مدت زمان معتبر برای اقامت موقت، برای مهاجران خارج از کشورهای اتحادیه اروپا، حداکثر ۵ سال است.

مزایای اصلی مهاجرت به ایتالیا چیست؟

در ادامه به ۷ مورد از اصلی­ترین مزایای مهاجرت به کشور ایتالیا خواهیم پرداخت:

 1. دسترسی به بازار کار :

در ایتالیا فرصت­های شغلی دائمی و موقت بسیاری وجود دارد. چندین نوع مختلف ویزای کار نیز برای مهاجران خارج از محدوده کشورهای عضو اتحادیه طراحی شده است. متقاضی مهاجرت می­تواند با دریافت یکی از انواع ویزاهای کاری موقت، در مدت کوتاهی در یکی از صنایع ایتالیا مانند کشاورزی،تجارت یا شیلات موفق به یافتن یک شغل شود و از این طریق شرایط را برای اقامت بلند مدت یا دائمی خود در ایتالیا ایجاد کند.

 1. دسترسی به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

افرادی که موفق به اخذ اقامت دائم ایتالیا می­شوند، قادر خواهند بود به دیگر کشورهای عضو اتحادیه نقل مکان کنند، کار کنند و یا بیزینس خود را در آن کشورها ایجاد کنند. تمام این امکانات بدون نیاز به دریافت مجوز یا ویزای دیگری در صورت داشتن اقامت دائمی ایتالیا، در دسترس خواهد بود.

 1. برخورد دوستانه با مهاجران:

ایتالیا از معدود کشورهای اروپاییست که با ساده کردن شرایط مهاجرت، از مهاجران خارج از کشورهای اتحادیه اروپا استقبال می­کند. این کشور مهاجر­پذیر با تنظیم قوانین و سیاست­های دوستانه، از مهاجران خارجی از هر کشوری که باشند، حمایت می­کند.

 1. پذیرش مهاجران توسط عموم مردم و جوامع محلی:

علاوه بر دولت ایتالیا که با تصویب قوانینی، از مهاجران حمایت­های لازم را به عمل می­آورد، عموم مردم نیز مهاجران را در کنار خود می­پذیرند و آنها را جزئی از جامعه خود می­دانند. این نوع برخوردها در نتیجه سال­ها سیاست دولت و فرهنگ­سازی ایجاد شده است و به این ترتیب پذیرش فرهنگ ایتالیا و یادگیری زبان ایتالیایی برای مهاجران نیز ساده­تر خواهد شد.

حتما بخوانید:  مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری در سال 2021

 1. ارائه ویزاهای مختلف در ایتالیا:

ایتالیا بر خلاف دیگر کشورها، راهکارهای متنوعی را در قالب ویزاهای متفاوت برای مهاجرت به این کشور ارائه می­کند. هر چه انواع ویزاهای ارائه شده کشوری بیشتر باشد، شرایط مهاجرت به آن کشور ساده­تر خواهد بود.

 1. استقبال از سرمایه­گذاری با ارائه ویزا:

برنامه­های سرمایه­گذاری ایتالیا محدود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا نمی­شوند و سرمایه­گذاران خارجی از هر کشوری که باشند می­توانند با سرمایه­گذاری در طرح­های استارتاپی یا راه­اندازی کسب و کار جدید، شرایط اقامت دائمی خود در ایتالیا را فراهم کنند. دیگر کشورهای اروپایی در این زمینه محدودیت­هایی را اعمال می کنند.

 1. امنیت:

ایتالیا در حال حاضر یکی از امن­ترین کشورهای اروپایی است که اقامت در آن امن و ارزان قیمت است. به همین دلیل است که برای مهاجرت حتی از کشورهای اروپایی متقاضیان زیادی دارد.

 

در نتیجه ایجاد این شرایط تسهیل شده برای مهاجران، کشور ایتالیا نیز از فرصت­هایی برخوردار شده است. به عنوان مثال در سال­های اخیر سرمایه­ای معادل با 16.5 میلیارد یورو از طریق مهاجران غیر اروپایی، به ایتالیا وارد شده است. مورد دیگر نیز کاهش سن جمعیت و افزایش جمعیت جوان کشور ایتالیا در طول این سالها است.

اهمیت انتخاب نوع مناسب ویزا

یکی از مهم­ترین نکاتی که برای مهاجرت و اخذ اقامت کانادا باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب درست ویزا است. توجه به این نکته نه تنها می­تواند شانس مهاجرت شما را بیشتر کند، بلکه می­تواند به کل پروسه مهاجرت شما سرعت ببخشد. ویزاهای ایتالیا برای این چهار هدف ارائه می شوند:

 • تجارت
 • اشتغال
 • اقامت
 • تحصیل

دریافت ویزای دانشجویی در صورتی ساده ­تر خواهد شد که چند ماه پیش از اپلای کردن برای ویزای تحصیلی، مراحل ثبت نام خود در یکی از دانشگاه­های ایتالیا را تکمیل کرده باشید.

در مورد ویزای کار نیز باید توجه داشته باشید، ارائه فرم قرارداد در هنگام ثبت در خواست ویزا باید حاضر باشد. همچنین شرکتی که شما را استخدام کرده است، نقش مهمی برای دریافت ویزای شما ایفا خواهد کرد.

 

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.