مهاجرت تحصیلی به مالزی و شرایط تحصیل در سال 2021

0

در این نوشتار از رهپویان مهاجر مهاجرت تحصیلی به مالزی را مورد بررسی قرار می دهیم. کشور مالزی نه‌ تنها در بخش گردشگری بلکه در زمینه آموزش و سبک زندگی هم بهترین شرایط را دارد. با مهاجرت تحصیلی به مالزی، از مزیت زندگی در یک جامعه پویا و چند‌فرهنگی برخوردار می‌شوید. دانشجویان بین‌المللی که در مالزی تحصیل می‌کنند، درک بهتری از فرهنگ‌های مختلف در جهان دارند. دانشگاه مالایا در مالزی (UM) موفق به کسب رتبه 59 در رده‌بندی جهانی دانشگاه‌ها در سال 2021 شده‌است. چنین اعتبارنامه‌ای نشان‌دهنده میزان عالی بودن مالزی از نظر تحصیلات و دوره‌های شغلی است. 

طبق اعلام سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)، مالزی جز بهترین کشورهای تحصیلات عالی در میان دانشجویان بین‌المللی است. نظرسنجی تحرک دانشجویان بین‌المللی یونسکو در سال 2014، مالزی را به عنوان دوازدهمین مقصد آموزش در جهان قرار داده‌است.

در مورد کشور مالزی

مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیاست که پایتخت آن کوالالامپور می‌باشد. این کشور با بیش از 32 میلیون نفر جمعیت به عنوان چهل و سومین کشور پرجمعیت جهان شناخته شده‌است. مالزی دارای دو منطقه اصلی (مالزی غربی و مالزی شرقی) است که توسط دریای چین جنوبی جدا شده‌اند. اقلیم این کشور گرمسیری است و در طول سال عمدتا دارای آب‌و‌هوای گرم است. فصول موسمی سخاوتمندانه کشور را سرسبز و گیاهان را سالم نگه می‌دارند. مالزی از شمال با تایلند و از جنوب با سنگاپور مرز مشترک زمینی دارد و از قسمت‌های دیگر توسط دریا احاطه شده‌است.

زبان ملی این کشور مالایی است، اما زبان انگلیسی را نیز به عنوان زبان دوم به رسمیت می‌شناسد و می‌پذیرد. بنابراین دو زبان اصلی که مالزیایی‌ها صحبت می‌کنند عبارتند از: مالایی و انگلیسی.

شواهدی از سکونت انسان مدرن در مالزی وجود دارد که به 40000 سال قبل برمی گردد. در طول زمان، این کشور تحت حاکمیت کشورهای مختلف بوده‌است، که به تنوع فرهنگی آن می افزاید. از زمان استقلال در سال 1957، مالزی یکی از بهترین نرخ رشد اقتصادی در آسیا را داشته‌است. اقتصاد آن نه تنها از طریق منابع طبیعی کشور، بلکه از طریق گردشگری، علوم و گردشگری پزشکی نیز تامین می‌شود.

برنامه توسعه سازمان ملل از سیستم مراقبت‌های بهداشتی مالزی، که به شدت توسط دولت سرمایه گذاری شده، تقدیر کرده‌است. اقتصاد نوظهور مالزی و توسعه سریع، این کشور را برای دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند در یک کشور جالب و در حال رشد تحصیل کنند، ایده‌آل می‌کند. 

دوره‌های پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌های مالزی

دانشگاه‌ها و کالج‌ها در مالزی سالانه سه دوره ورودی به دانشجویان خود ارائه می‌دهند. ورود در فوریه یا بهار اصلی‌ترین روش پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌های مالزی است. دومین دوره پذیرش در تابستان و از جولای تا آگوست انجام می‌شود. دانشجویانی که اولین فرصت برای اخذ پذیرش را از دست داده‌اند می‌توانند در این دوره اقدام به ورود به دانشگاه مورد نظر خود کنند. در پاییز و در ماه نوامبر آخرین پذیرش سال تحصیلی انجام می‌شود هرچند که امکان پذیرش در این دوره نسبت به دوره‌های قبلی کمتر است. مراحل آماده‌سازی برای اخذ پذیرش حداقل یک سال قبل از دوره‌های ورود شروع می‌شود. برای مثال، اگر قصد دارید وارد دوره آموزشی جولای 2022 شوید، از آگوست 2021 خود را برای مهاجرت تحصیلی به مالزی، آزمون‌ها و برنامه‌های پذیرش آماده کنید.

دانشگاه‌های برتر مالزی

 1. دانشگاه مالایا (UM): با داشتن رتبه 59 طبق رده‌بندی جهانی دانشگاه‌ها، بهترین گزینه برای دریافت مدرک لیسانس و همچنین کارشناسی ارشد است. این دانشگاه اولین دانشگاه تاسیس‌شده در کشور مالزی است و در جنوب غربی کوالالامپور واقع شده‌است. دانشگاه مالایا دارای بهترین شهرت تحصیلی و دانشگاهی در مالزی است و در قاره رتبه 13 را دارد.
 2. دانشگاه پوترای مالزی (UPM): این دانشگاه، یکی از گزینه‌های ایده‌آل برای ادامه تحصیل در رشته‌های مهندسی به شمار می‌آید. با داشتن کارکنان بسیار تحصیل‌کرده و کیفیت بالای آموزش، در میان دانشجویان بین‌المللی محبوبیت زیادی دارد.
 3. دانشگاه ملی مالزی (UKM): سومین دانشگاه برتر مالزی UKM است. شهرت این دانشگاه عمدتا به دلیل دانشجویان دوره کارشناسی و ارشد رشته معماری است. این دانشگاه در آسیا دارای رتبه 39 می‌باشد.
 4. دانشگاه علوم مالزی (USM): این دانشگاه در Nibong Tebal واقع شده و طیف گسترده‌ای از برنامه‌های آموزشی با مدارک مختلف را برای دانشجویان فراهم می‌کند.

دانشگاه‌های برتر مالزی

نکاتی در مورد انتخاب دوره مناسب برای تحصیل

جمع‌آوری اطلاعات: شرح‌ حال مختصری از موسسات مورد‌نظر خود بنویسید یا در صورت موجود بودن از وبسایت آنها دانلود کنید. این کار به این جهت است که شما درک بهتری از دوره‌هایی که در نظر دارید، کسب کنید. به عنوان مثال اهداف دوره، دوره‌های آموزشی، مدت دوره، روش‌های ارزیابی، شرایط ورود، نیاز به مهارت انگلیسی، هزینه دوره و غیره. 

ارتباط شغلی: شما باید دوره‌ای را انتخاب کنید که مربوط به شغلی باشد که می‌خواهید دنبال کنید. ببینید که کارفرمایان در کشورتان به چه مدارکی نیاز دارند، آیا دوره مورد علاقه شما توسط صنعت پذیرفته شده‌است؟

بودجه: اگر بودجه تحصیل را خودتان تأمین می‌کنید، باید اطمینان حاصل کنید که توانایی پرداخت شهریه و سایر هزینه‌های زندگی را دارید. باید تمام گزینه‌های موجود را بررسی کرده و مطمئن شوید که متناسب با بودجه شماست.

خدمات و امکانات: علاوه بر انتخاب دوره‌ها، ممکن است بخواهید عوامل دیگری مانند امکانات یادگیری و تفریحی، گزینه‌های اقامت، خدمات پشتیبانی دانشجویان بین‌المللی، اندازه و مکان موسسه، ترکیب بین‌المللی دانشجویان مختلف در موسسات، دانشکده‌های آموزشی  و تحقیقاتی، کارآموزی و سایر موارد را نیز در نظر بگیرید.

کیفیت دوره: بسیار مهم است که موسسه مد نظر شما توسط مقامات دولتی مربوطه (مانند وزارت آموزش) تأیید شده و دوره‌ای که انتخاب کرده‌اید از آژانس صلاحیت‌های مالزی (MQA) اعتبار لازم را کسب کرده باشد. همچنین می‌توانید برای مشاهده رتبه‌بندی دانشگاه‌های مختلف توسط MQA به وبسایت MQA وارد شوید.

شرایط لازم برای تحصیل در مالزی

مهاجرت تحصیلی به مالزی و روند پذیرش برای تحصیل در دانشگاه‌های برتر این کشور تقریبا بدون دردسر است. تمام آنچه دانشجویان باید انجام دهند این است که فرم مهم درخواست دوره را تکمیل کرده و فرم را به دانشگاه مورد‌نظر خود تحویل دهند. همچنین برای درخواست در دانشگاه‌های مالزی به مدارک زیر نیاز دارند:

 • توصیه‌نامه
 • سوابق آزمون در دانشگاه‌های قبلی
 • پاسپورت معتبر با تمام صفحات
 • اثبات هویت
 • پرونده پزشکی
 • فرم اسکان (در صورت نیاز به اسکان)
 • هزینه درخواست (بستگی به دانشگاه مورد نظر دارد)

 

حتما بخوانید:  مهاجرت تحصیلی به فرانسه در سال 2021 (تحصیل در فرانسه)

سایر شرایط برای تحصیل در مالزی این است که دانشجو باید دارای گواهینامه آزمون آموزش مالزی (SPM) باشد. اگر دانشجویی تحصیلات قبلی خود را در کشوری که انگلیسی زبان است به پایان رسانده‌است، لازم نیست برای آزمون‌هایی مانند GRE ، SAT TOEFL و IELTS حاضر شود. اگر دانشجو به کشوری غیر انگلیسی زبان تعلق دارد، باید در آزمون‌های مربوط به زبان انگلیسی شرکت کند. البته این شرط در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است.

سطح انگلیسی مورد‌نیاز برای تحصیل در مالزی

اگر دانشجویان بین‌المللی قصد تحصیل در کالج‌های مالزی را دارند، باید مدرک زبان انگلیسی معتبر بین‌المللی مانند آیلتس و تافل را داشته باشند. حداقل نمره لازم برای TOEFL به دست آوردن نمره 500 است در حالی که برای آیلتس 6 است.

ویزای دانشجویی مالزی

دولت مالزی هر دانشجوی بین‌المللی را که در مالزی تحصیل می‌کند به یک کارت دانشجویی مجهز می‌کند. بیشتر اوقات، دانشگاه مربوطه کارهای لازم برای دریافت گذرنامه دانشجو را انجام می‌دهد. پردازش کارت دانشجویی در مالزی معمولاً 7-8 هفته طول می‌کشد. این کارت دانشجویی در مالزی 12 ماه اعتبار دارد.

مراحل دریافت ویزای دانشجویی

مرحله 1: با موسسه‌ای که می خواهید در آن تحصیل کنید تماس بگیرید و برای ویزای دانشجویی در آنجا اقدام کنید.

مرحله 2: فرم داده شده را با مشخصات و امضای خود تکمیل کرده و ارسال کنید.

مرحله 3: مدارک مورد‌نیاز را ارائه دهید.

مرحله 4: منتظر پذیرش نامه خود باشید.

مرحله 5: پس از دریافت تایید، موسسه مورد‌نظر برای کارت دانشجویی شما درخواست می‌دهد.

مرحله 6: پس از پردازش از طریق مهاجرت، آنها نامه تأیید شما را تولید می‌کنند.

مرحله 7: قبل از عزیمت به مالزی، به یاد داشته باشید که تمام جزئیات پرواز و نقاط ورود خود را با دانشگاه به اشتراک بگذارید.

مرحله 8: یکی از نمایندگان موسسه به فرودگاه می‌آید تا شما را تحویل بگیرد و در جریان اطلاعات مورد‌نیاز قرار دهد. ظرف دو هفته از ورود شما، کارت دانشجویی خود را از نزدیکترین بخش مهاجرت دریافت خواهید کرد.

همچنین برای اخذ ویزای دانشجویی مالزی محدودیت سنی وجود ندارد. به جز موسسات زبان، که محدوده سنی لازم بین 18 تا 35 سال است. شرط اصلی این است که دانشجویان باید 12 سال تحصیل خود را به پایان رسانده باشند و باید در امتحان معتبر برگزار شده توسط وزارت آموزش‌و‌پرورش قبول شده باشند. 

اگر متقاضی جدیدی برای مهاجرت تحصیلی به مالزی هستید، می‌توانید برای ویزای دانشجویی‌ درخواست کنید که برای کل دوره شما ادامه یابد. برای برنامه‌هایی که به موقع تمدید می‌شوند، مدت زمان آن معمولاً 1 سال است. برای دوره‌های زبان ، ویزای دانشجویی به طور کلی 12 ماه طول می‌کشد.

ویزای دانشجویی مالزی

مدارک مورد‌نیاز برای دریافت ویزای دانشجویی

 • فرم درخواست ویزای دانشجویی با امضا
 • پاسپورت معتبر
 • نامه درخواست از دانشگاه انتخاب شده
 • دو عکس در اندازه پاسپورت
 • دو نسخه از پاسپورت معتبر شما
 • متن سوابق آموزشی
 • گواهی پزشکی
 • اثبات امنیت و پیوند شخصی
 • اثبات حمایت مالی
 • اثبات دوره تحصیل تمام وقت مورد تایید وزیر امور داخلی
 • نامه تاییدیه

نکته: کلیه مدارک مرتبط با دانشگاه باید توسط بخش گواهی و نامه‌ها در اداره مهاجرت مالزی تایید شوند.

هزینه زندگی در مالزی

مالزی یک سبک زندگی مناسب و مقرون به صرفه را به همه مهاجران ارائه می‌دهد. هزینه زندگی در مالزی در مقایسه با کشورهایی مانند سنگاپور، ایالات متحده و انگلیس بسیار کمتر است. از آنجا که مالزی دارای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی است، بنابراین هزینه تحصیل بسته به دانشگاه و دوره تحصیلی که انتخاب می‌کنید متفاوت است. به طور متوسط، یک دانشجوی بین‌المللی باید انتظار داشته باشد که سالانه 7000 MYR برای یک مدرک لیسانس و 11000 MYR در سال برای یک مدرک کارشناسی ارشد پرداخت کند. برای سایر هزینه‌های زندگی مانند غذا، محل اقامت، مسافرت و کتاب یک دانشجوی بین‌المللی می تواند هر سال بین 10،000 تا 15،000 MYR بودجه اختصاص دهد.

شهرهای بزرگ مانند پایتخت کشور، کوالالامپور، یا پوتراجایا در مقایسه با سایر مناطق روستایی کشور به هزینه‌های بالاتری برای زندگی نیاز دارند. برخی از وسایل حمل‌ونقل در کشور قطار، اتوبوس یا تاکسی است. دانشگاه‌های مالزی محل اقامت در دانشگاه را به دانشجویان ارائه می‌دهند اما ممکن است فضای کافی برای همه موجود نباشد. دانشجویان همچنین می‌توانند در خارج از دانشگاه اقامتگاه مشترک دریافت کنند اما بسته به امکانات یا شهر مورد‌نظر، محل اقامت ممکن است گران باشد در اینجا جدولی برای هزینه‌های خاص دانشجو در ماه آورده شده‌است:

 

حتما بخوانید:  هزینه های زندگی در فرانسه چگونه است؟
خدمات / اشیا هزینه در ماه به دلار
اقامت در خارج از دانشگاه 200 – 600
اقامت داخل دانشگاه 80 – 150
غذا  150 – 250
حمل‌ونقل 20 – 50
خدمات رفاهی 80 – 100
هزینه‌های شخصی 30 – 100

 

همچنین دانشگاه‌های مالزی بورس‌های تحصیلی مختلفی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند؛ مخصوصا کسانی که تحت فشار مسائل مالی هستند. این کار برای سهولت هزینه‌های آموزشی بر اساس استعداد و مهارت آنهاست. به وبسایت موسساتی که قصد تحصیل در آنها را دارید مراجعه کنید و در مورد برنامه‌های بورسیه تحصیلی، معیارهای واجد شرایط بودن، روش درخواست، آزمون و غیره مطالعه کنید. 

کارکردن در هنگام تحصیل در مالزی

دانشجویان بین‌المللی نباید خیلی به شغل‌های نیمه وقت وابسته باشند زیرا معمولا دانشجویان بین‌المللی هنگام تحصیل در مالزی مجاز به کار نیستند. اگر دانشجویی در حین تحصیل مشغول به کار شود، ویزای دانشجویی‌اش لغو و ممکن است به کشور خود بازگردانده شود. بنابراین، بعد از مهاجرت تحصیلی به مالزی، تحصیلات همیشه باید اولویت شما باشد. با این حال، می‌توانید هنگام تحصیل در مالزی با برخی شرایط کار کنید تا بتوانید هزینه‌های روزانه خود را تامین کنید. در پایین بعضی از شرایطی که دانشجویان طبق آن می توانند کارهای پاره وقت انجام دهند آورده شده‌است:

 • .شما باید ویزای دانشجویی معتبر یا کارت دانشجویی داشته باشید و این باعث ورود شما به کشور می‌شود. دانشجو باید برای دریافت این ویزا یا گذرنامه دانشجویی قبل از ورود به مالزی از کشور محل زندگی خود درخواست بدهد.
 • در مالزی، دانشجویان بین‌المللی فقط در زمان تعطیلات بین ترم یا تعطیلات تابستانی مجاز به کار به صورت نیمه‌وقت هستند و بنابراین شما باید با گرفتن مجوز کار از دانشگاه میزبان خود اجازه کار نیمه وقت را بگیرید.
 • قبل از اینکه مجوز کار به شما داده شود نامه درخواست از محل کار مورد‌نظر شما لازم است. همچنین باید پاسپورت بین‌المللی خود را همراه داشته باشید.
 • دانشجویان بین‌المللی فقط می‌توانند در مکان‌های انتخاب شده برای دانشجویان کار کنند، برخی از این مکان‌ها شامل: رستوران‌ها، هتل‌ها، بازارهای کوچک و کیوسک بنزین می‌شوند.
 • همچنین، دانشجویان فقط مجاز به 20 ساعت کار به صورت نیمه‌وقت در هفته هستند.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.