روش‌های مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان

5 روش طلایی ❤️ مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

مهاجرت به عمان در سال‌های اخیر بسیار پرتقاضا بوده و بسیاری از کسانی که به دنبال مهاجرت از ایران بوده‌اند، اخذ اقامت عمان را یکی از راه‌های تحقق خواسته‌ی خود یافته‌اند.

عمان یکی از کشورهای عربی است که در جنوب‌شرقی ایران و شرق عربستان سعودی و امارات متحده عربی واقع شده است و کمتر از 7 میلیون نفر جمعیت دارد.

اقتصاد کشور عمان نیز مانند بسیاری دیگر از کشورهای منطقه، متکی به نفت است.

جدای از نفت، کشاورزی و ماهیگیری نیز منابع درآمد بسیاری از مردم عمان به حساب می‌آید؛ و البته صنعت گردشگری عمان نیز در سال‌های اخیر رشد بسیار زیادی داشته و توانسته به یکی از ارکان اقتصاد عمان تبدیل شود.

 

کشور عمان به دلیل ارزش بالای پول‌ملی نسبت به دلار آمریکا، مقصدی بسیار مناسب برای افراد دارای تخصص و سرمایه گذاران است.

نزدیکی عمان به ایران و رابط حسنه سیاسی با کشورمان باعث شده ایرانیان بسیاری قصد مهاجرت به عمان و اخذ اقامت دائم این کشور را داشته باشند.

استقبال ایرانیان از اخذ اقامت عمان و مهاجرت به این کشور، دلایل مختلفی دارد که در این نوشتار، به این موضوع اشاره خواهیم کرد.

بعلاوه، در این مطلب شما را با مزایای اخذ اقامت عمان و همچنین با شیوه‌های مهاجرت به عمان آشنا می‌سازیم.

مزایای مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان
مزایای مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان

مزایای مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان

 • عمان به ایران بسیار نزدیک است و از این رو پس از اخذ اقامت عمان، می‌توان به راحتی و با هزینه‌ی کم به ایران سفر کرد و در رفت و آمد بود. مثلاً در حال حاضر، بلیت پرواز رفت و برگشت از تهران به مسقط را با قیمتی کمتر از دو نیم میلیون تومان نیز می‌توان تهیه کرد، در حالی که مثلا قیمت بلیت رفت و برگشت از تهران به تورنتو، کمتر از 16 میلیون تومان نیست.
 • کشور عمان، از یک طرف به خاطر نزدیکی فرهنگی و دینی با ایران، کشوری مطلوبی برای مهاجرت است و از طرفی، با توجه به این که یک‌چهارم کل جمعیت عمان را مهاجران تشکیل می‌دهند، کشوری بین‌المللی و چندفرهنگی است و از این رو متقاضیانی که موفق به اخذ اقامت عمان شوند، می‌توانند به راحتی با فضای کشور عمان سازگار شوند.
 • عمان کشوری بسیار امن است زیرا نرخ جرم و جنایت در این کشور، بسیار پایین است. به همین دلیل است که می‌توان گفت عمان کشوری مناسب برای رشد کودکان و نوجوانان و زندگی خانوادگی است. امنیت در این کشور حرف اول را می‌زند. اگر قصد مهاجرت و اخذ اقامت دائم عمان را دارید، مطمئنا امنیت از اولین اولویت‌های شماست.
 • کیفیت زندگی در عمان، در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگرِ خاورمیانه، بالا است. رشد و توسعه‌ی عمان در دهه‌های اخیر، مستمر و مداوم بوده و حکومت این کشور توانسته است کیفیت زندگی بالایی برای شهروندان خود ایجاد نماید.
 • در میان تمام کشورهای عربی، معروف است که عمان، مطلوب‌ترین و امن‌ترین کشور برای خانم‌ها است. در این کشور بیش از هر کشور عربی دیگری می‌توانید زنانی را ببینید که در پست‌های مدیریتی و رده‌بالا، چه در بخش دولتی و چه در بخش عمومی مشغول به کارند و نگاه تبعیض‌آمیز به زنان در این کشور، بسیار کمتر از سایر کشورهای عربی است.
 • مردم عمان بسیار مهمان‌نواز و خون‌گرم‌اند و بالاخص همواره با روی باز از مهاجران ایرانی که به دنبال اخذ اقامت عمان هستند استقبال کرده‌اند و ذهنیتی که از ایران دارند، بسیار مثبت است.
اقامت عمان و مهاجرت به عمان
اقامت عمان و مهاجرت به عمان

روش‌های مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان

بسته به شرایط شخص متقاضی مهاجرت به عمان از جمله تخصص، رشته تحصیلی، تمکن مالی، سطح زبان انگلیسی و عربی و … متفاوت است و روش‌های مختلفی برای اخذ اقامت عمان وجود دارد.

ابتدا روش‌های اخذ اقامت عمان را برای شما نام خواهیم برد و در ادامه هر یک را بصورت جداگانه شرح خواهیم داد.

 • مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان از طریق ثبت شرکت
 • مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان از طریق کار
 • مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان از طریق سرمایه‌گذاری
 • مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان از طریق تحصیل
 • مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان از طریق ازدواج
مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان از طریق ثبت شرکت
مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان از طریق ثبت شرکت

مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان از طریق ثبت شرکت

نکته مهمی که درباره اخذ اقامت عمان و مهاجرت به عمان از طریق ثبت شرکت یا سرمایه‌گذاری باید گفت این است که عمان نیز همچون سایر کشورهای عربی، به کسانی که در این کشور سرمایه‌گذاری کنند یا شرکت به ثبت برسانند اقامت دائم یا شهروندی نمی‌دهد و فقط امکان دریافت اقامت موقت عمان وجود دارد، که این اقامت موقت، همیشه قابل تمدید است.

بنابراین اگر قصدتان از مهاجرت به عمان، اخذ اقامت دائم عمان یا دریافت پاسپورتی دیگر است، قطعاً عمان گزینه خوبی برای شما نخواهد بود.

ولی در هر حال، سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در عمان، بسیار سودآور و وسوسه‌انگیز است.

باتوجه به همسایگی عمان با دو اقتصاد بزرگ و برتر دنیا یعنی امارات و عربستان، و و با عنایت به دسترسی تجاری‌اش از طریق راه‌آهن، مسیرهای زمینی، هوایی و دریایی به این عربستان و امارات، این کشور سرزمینی ایده‌آل و بسیار مناسب برای تاسیس شرکت‌های بازرگانی و تجاری و سپس، اخذ اقامت عمان است.

کسانی که کارشان بازرگانی و تجارت با کشورهای منطقه خاورمیانه است همیشه می گویند که عمان بهشت سرمایه‌گذاری است.

امکان صادرات و واردات بدون محدودیت‌های بین المللی د دسترسی بسیار آسان به بنادر خلیج فارس، اقیانوس هند و خلیج عمان و همچنین امنیت و ثبات اقتصادی بسیار بالا، تاییدی بر این ادعا است. ثبت شرکت یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان است.

به طور خلاصه، مهم‌ترین مزایای ثبت شرکت در عمان را می‌توان چنین خلاصه کرد:

 • با ثبت شرکت در عمان می‌توانید بدون محدودیت‌های بین‌المللی که متاسفانه به خاطر تحریم‌ها دامنگیر کشور خودمان هست، اقدام به صادرات و واردات کالاها به تمامی نقاط جهان کنید.
 • عمان به خاطر موقعیت ژئوپلتیک خود از جایگاه ویژه‌ای برای تجارت و بازرگانی برخوردار است زیرا از یک طرف، از مسیرهای دریایی به خلیج فارس و اقیانوس هند، دریای عرب، خلیج عمان، خلیج عدن و دریای سرخ دسترسی دارد و از طرف دیگر، فرودگاه‌های بین‌المللی این کشور امکان صادرات و واردات از راه‌های هوایی را فراهم می‌کنند.
 • عمان (بر خلاف ایران) یکی از کشورهای عضو سازمات تجارت جهانی (World Trade Organization=WTO) است و با ثبت شرکت در عمان می‌توان از مزایای عضویت این کشور در سازمان تجارت جهانی بهره‌مند شد.
 • عمان به خاطر ثبات و امنیت بالای اقتصادی خود، مقصدی ایده‌ال برای ثبت شرکت، سرمایه‌گذاری بلندمدت، و اخذ اقامت دائم عمان است.

برای ثبت شرکت در عمان باید ابتدا نوع شرکتی که می‌خواهید تاسیس کنید را مشخص نمایید.

نوع شرکت بر مبنای دو فاکتور تعیین می‌شود: (1) میزان سهمی که شما می‌توانید از مجموع سهام شرکت به نام خود داشته باشید؛ و (2) میزان سرمایه‌ی اولیه‌ای که برای تاسیس شرکت هزینه می‌کنید.

در مجموع، می‌توان شرکت‌های عمانی را به چند دسته کلی تقسیم کرد که هر کدام‌شان مزایا و معایب خاص خود را (برای سرمایه‌گذار ایرانی) دارد.

مثال‌های زیر، دو نمونه از انواع شرکت‌هایی است که سرمایه‌گذاران ایرانی می‌توانند در عمان به ثبت برسانند:

 • شرکت محلی: این نوع شرکت، بر مبنای سرمایه‌ی اولیه، به شرکت‌های محلی پایه 1، پایه 2، پایه 3، پایه 4 و پایه 5 تقسیم می‌شود. بزرگ‌ترین ایراد ثبت این نوع شرکت، آن است که طبق قوانین عمان، حداقل 51 درصد سهام این نوع شرکت باید متعلق به یک عمانی باشد و شما به عنوان یک سرمایه‌گذار خارجی، نهایتاً می‌توانید 49 درصد از سهام را در اختیار داشته باشید.
 • شرکت پایه ممتاز: برای ثبت این نوع شرکت، باید حداقل 250 هزار ریالِ عمانی سرمایه داشته باشید. طبق قوانین عمان، شما به عنوان سرمایه‌گذار خارجی می‌توانید تا سقف 70 درصد از سهام شرکت خود را در اختیار داشته باشید و 30 درصد سهام باقیمانده باید متعلق به یک عمانی باشد. ضمنا می‌توانید تا سقف 6 نفر دیگر را نیز به عنوان شرکای ایرانی خود معرفی کنید. یکی دیگر از مزیت‌های این روش، آن است که کارت بازرگانی ممتاز دریافت می‌کنید و می‌توانید از دولت عمان، تسهیلات بانکیِ خوبی دریافت کنید.

اما چند نکته جذاب در مورد ثبت شرکت در عمان با سرمایه خارجی:

 • در صورت ثبت شرکت با سرمایه خارجی، اقامت عمان با اعتبار یک ساله (به عنوان سرمایه‌گذار) به شما اعطا می‌شود.
 • خواهید توانست در مقام یک شخص حقیقی یا حقوقی در بانک‌های عمان افتتاح حساب کنید
 • خواهید توانست برای خانواده خود، شرکای خود، و خانواده شرکای خود، اقامت عمان دریافت کنید
 • با توجه به این که بسیاری از مدارس و دانشگاه‌های معروف غربی در عمان شعبه دارند، امکان تحصیل فرزندان‌تان در بهترین دانشگاه‌ها فراهم خواهد شد
 • خواهید توانست از تسهیلات بانکی عمان بهره‌مند شوید
 • پس از اخذ اقامت عمان خواهید توانست ویزای کشورهای اروپایی و آمریکایی را راحت‌تر دریافت کنید.
 • پس از اخذ اقامت عمان خواهید توانست به طور نامحدود به کشورهای امارات، قطر و کویت مسافرت کنید.

مراحل ثبت شرکت در عمان

در صورتی که قصد اخذ اقامت عمان را دارید و از شرایط لازم برای ثبت شرکت در عمان برخوردار هستید، باید مراحل زیر را طی کنید

 • تدوین و تنظیم یک طرح کسب و کار (بیزینس پلن). طرحی که برای ثبت شرکت در عمان می‌نویسید باید شامل موارد زیر باشد:
  • اهداف کسب و کارتان مشخص باشد
  • شرح انتظاراتی که از محصولات یا خدمات خود در عمان دارید
  • معرفی هیات مدیره
  • نوع شرکتی که قصد دارید به ثبت برسانید
  • نحوه و شرایط خرید سهام شرکت در عمان
  • برآوردهای مالی و تخمین هزینه‌های راه‌اندازی کسب و کارتان در عمان (شامل هزینه ثبت شرکت، هزینه جاری سالانه، و شرح دارایی‌ها و تمکن مالی)
 • انجام تشریفات و مراحل اداری و ارایه مدارک و مستندات لازم به نهادهای دولتی عمان (اداره ثبت شرکت‌ها، اداره امور مالیاتی، و اداره بیمه عمان)
 • افتتاح حساب برای شرکت و واریز سپرده‌های شرکت
 • مراجعه به اداره ثبت شرکت‌های عمان و پرکردن فرم‌های مربوطه
 • مراجعه به اداره امور مالیاتی عمان و پرکردن فرم‌های مربوطه
 • مراجعه به اداره بیمه عمان و پر کردن فرم‌های مربوطه

مهاجرت به عمان

مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان از طریق کار

وجود فرصت‌های شغلی فراوان و ارزش بالای پول عمان نسبت به دلار آمریکا و ریال ایران و مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه‌های زندگی در این کشور، باعث شده که عمان مقصدی شگفت‌انگیز برای متقاضیان مهاجرت باشد.

عمان در سال‌های اخیر یکی از امن‌ترین کشورهای خاورمیانه بوده است و امنیت نیز یکی از مشوق‌های متقاضیان برای مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان است. طبق آخرین آمار حدودا 2 میلیون مهاجر در عمان مشغول به کار هستند.

اما اولین گام در مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان این است که در این کشور، کار پیدا کنید. به بیان دیگر، نمی‌توان از طریق کار به عمان مهاجرت کرد و بعد تازه دنبال کار در این کشور بود. مرحله بعد، دریافت گواهی NOC (No Objection Certificate) است. گواهی NOC نشان‌دهنده‌ی این است که متقاضی مهاجرت به عمان از طریق کار، هیچ منع قانونی، اقتصادی یا سیاسی برای ورود به عمان و کار در این کشور ندارد.

معمولا فرایند مهاجرت به عمان از طریق کار فرایندی طولانی و زمان‌بر است زیرا متقاضی باید کارفرمای مناسب را پیدا کند و او را متقاعد به استخدام خود نماید. اما اگر این مرحله انجام شد، بخش اعظمی از بقیه فرایند مهاجرت به عمان و اخذ ویزای کار، بر عهده‌ی کارفرما خواهد بود. بعلاوه، بخش عمده‌ای از هزینه‌های مهاجرت متقاضی را نیز باید کارفرما پرداخت کند. پس از انجام این مراحل، متقاضی باید در سفارت عمان حضور یابد و آزمایش‌های بیومتریک (انگشت‌نگاری و عکس) بدهد و گواهی پزشکی به سفارت ارایه کند. معمولا ویزاهای کاری عمان، اعتبارشان دو ساله و قابل تمدید است.

مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان از طریق سرمایه‌گذاری

تا چند دهه پیش، اقتصاد عمان فقط متکی به نفت و پتروشیمی بود و سرمایه‌گذاری‌های خارجیان در این کشور نیز به نوعی با نفت ارتباط داشت. اما از حدود چهل سال پیش به این سو، حکومت عمان دست به اصلاحات اقتصادی بسیار زیربنایی و گسترده‌ای زد تا اتکای اقتصاد خود به نفت را کاهش دهد؛ و تا حد زیادی نیز در این راه، موفق بود. امروزه سرمایه‌گذاران خارجی فراوانی در عمان حضور دارند که فعالیت‌شان هیچ ارتباطی به صنعت نفت و پتروشیمی ندارد و کارشان بیشتر یا در حوزه گردشگری است و یا در حوزه صادرات و واردات فعالیت می‌کنند.

تحریم‌هایی که در سال‌های اخیر گریبان کشورمان را گرفته، سبب شده که عمان مقصد خوبی برای مهاجرت و سرمایه گذاری باشد. به‌ویژه سرمایه گذارانی که هدف‌شان انجام صادرات و واردات بدون محدودیت‌های تحریم‌ها است، می‌توانند در این کشور به راحتی فعالیت کنند و از مزایای سرمایه گذاری در عمان بهره‌مند شده و از این رو به دنبال اخذ اقامت عمان باشند. .

اصلی‌ترین روش اخذ اقامت عمان از طریق سرمایه‌گذاری، این است که اقدام به ثبت شرکت در عمان نمایید. این روش را در بخش قبلی به طور مفصل شرح دادیم. اما روش‌های دیگری نیز برای سرمایه گذاری در عمان وجود دارد که به عنوان نمونه می‌توان به خرید ملک در این کشور اشاره کرد که می‌تواند منجر به اقامت عمان برای شما شود.

البته خرید ملک در عمان، با محدودیت‌هایی مواجه است. مثلا وقتی شما ملکی را در عمان خریداری می‌کنید، آن ملک برای همیشه متعلق به شما نخواهد بود بلکه مالکیت آن ملک، فقط تا 90 سال به شما تعلق خواهد داشت. البته در طول تمام مدتی که آن ملک به نام شماست، اقامت عمان را نیز خواهید داشت. محدودیت دیگری که دولت عمان برای خارجی‌ها جهت خرید ملک در نظر گرفته، این است که شما به عنوان یک خارجی و سرمایه گذار، نمی‌توانید در هر جایی که دل‌تان خواست اقدام به خرید ملک کنید بلکه خود دولت عمان، مناطق مجاز برای خرید ملک را به شما اعلام می‌کند.

مهاجرت به عمان

مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان از طریق تحصیل

بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌های معروف آمریکا و اروپا در کشور عمان شعبه دارند و عملاً دانشگاه‌ها و کالج‌های بین‌المللی به حساب می‌آیند. اما قوانین دولت عمان می‌گوید که خارجیانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند باید حامی مالی داشته باشند و این حامی مالی باید الزاما عمانی باشد. یعنی برای دریافت ویزای تحصیلی عمان غیر از نامه پذیرش دانشگاه یا کالج مربوطه، باید یک نامه حمایت مالی (از یک نفر عمانی) نیز داشته باشید.

مدارک لازم برای اخذ اقامت عمان از طریق ویزای تحصیلی

اجازه دهید همه مدارک لازم برای اخذ اقامت عمان از طریق ویزای تحصیلی را با هم مرور کنیم:

 • نامه پذیرش از یک دانشگاه یا کالج در عمان
 • نامه اسپانسرشیپ (حمایت مالی، صادر شده توسط یک عمانی)
 • کپی پاسپورت (که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد)
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی عمان
 • پرداخت هزینه‌های درخواست ویزا
 • گواهی سلامت
 • ترجمه رسمی تمام مدارک به دو زبان انگلیسی و عربی

مهاجرت به عمان و اخذ اقامت عمان از طریق ازدواج

دولت عمان در زمینه اخذ اقامت این کشور از طریق ازدواج قوانین خاصی دارد. در این قوانین، بین مرد و زن تفاوت‌هایی دیده می‌شود، به این معنی که اگر شوهر، عمانی باشد، شرایط اخذ اقامت عمان و مهاجرت همسر به عمان متفاوت از زمانی است که همسر، عمانی باشد و شوهرش غیر عمانی.

طبق این قوانین، اگر شوهر، غیر عمانی باشد و همسرش عمانی، مردِ غیرعمانی نمی‌تواند به خاطر ازدواج با یک خانم عمانی تابعیت کشور عمان را دریافت کند؛ اما برعکس، اگر خانم، خارجی باشد و شوهر، عمانی باشد، آن خانم می‌تواند اقدام به اخذ تابعیت عمانی کند به شرط این که حداقل ده سال با شوهر خود زندگی مشترک داشته باشد، به قوانین کشور عمان پایبند باشد، و پیشینه کیفری و قضایی نداشته باشد.

5/5 - (3 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
رهپویان مهاجر

رهپویان مهاجر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است و هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما بصورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

۸ پاسخ

 1. سلام عصرتون بخیر
  من ۳۹ سالمه ۲۰ سال سابقه مربیگری در پرورش اندام دارم با مدرک مربیگری آسیایی و قهرمانی پرورش اندام و چندین دوره قهرمانی های پی در پی داخلی دارم میخواستم بدونم میتونم برای مهاجرت به عمان اقدام کنم من متاهل و سه فرزند کوچک دارم
  میشه لطفاً منو راهنمایی کنین
  ممنونم

  1. سلام دوست عزیز. در حال حاضر گزینه‌های مهاجرت به عمان بسیار محدوده و شامل قهرمانان ورزشی نمی‌شه. اما شرایطی که می‌فرمایید، برای کشورهای دیگر بسیار مساعد به نظر می‌رسد. مثلا روش خوداشتغالی کانادا (ویژه‌ی چهره‌های سرشناس ورزشی، هنری و فرهنگی) می‌تواند گزینه‌ی بسیار خوبی برای شما باشد. موفق باشید.

  1. سلام دوست عزیز.
   متاسفانه ویزای کار عمان در حال حاضر و در شرایط کنونی، شامل حال مهندسین (چه کامپیوتر و چه سایر رشته‌های مهندسی) نمی‌شه و عمدتاً به رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی تعلق می‌گیره.

  1. سلام دوست عزیز
   معمولا پلن‌های مختلف بر حسب گروه‌های تخصصی اعلام می‌شه و منبع واحدی برای اعلام مشاغل مورد نیاز وجود نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *