مهاجرت به لهستان از طریق کار در سال 2021

0

در این مقاله میخواهیم درباره مهاجرت به لهستان از طریق کار صحبت کنیم. به طور کلی مهاجرت تصمیم بزرگی در زندگی هر فرد می باشد که لازم است شخص قبل از تصمیم به انجام آن، به تحقیقات گسترده و بررسی شرایط خود و کشور مدنظر بپردازد. اقدام به مهاجرت می تواند دلایل گسترده‌ای از جمله امید افراد به یک زندگی بهتر داشته باشد. برای آن دسته از افرادی که قصد مهاجرت به یک کشور اروپایی را دارند، مهاجرت به کشور لهستان با توجه به پیشرفت چشمگیر این کشور در زیرساخت‌ های اقتصادی و سیاسی و همچنین هزینه های پایین زندگی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، گزینه ای مناسب می باشد.

کشور لهستان این امکان را برای مهاجران فراهم کرده است تا به محض دریافت ویزای اقامت این کشور، به مانند یک شهروند اصیل لهستان از حقوق شهروندی این کشور از جمله اخذ شهروندی اروپا، استفاده از خدمات بهداشتی و اجتماعی به صورت رایگان، تحصیل رایگان در مدارس و دانشگاه های دولتی این کشور و… بهره‌ مند شوند. شما از راه های مختلفی می توانید به کشور لهستان مهاجرت کنید که از جمله این روش ها می توان به اقامت لهستان از طریق ازدواج، سرمایه گذاری، اخذ ویزای کاری و اخذ ویزای تحصیل اشاره کرد. هر کدام از این روش ها نیاز به اسناد و مدارک و شرایط خاص خود دارند. ما در این مقاله سعی داریم نکاتی راجب مهاجرت به لهستان از طریق کار را به شما عزیزان ارائه دهیم.

 

مهاجرت به لهستان

قبل از هرچیزی شما باید اطلاعاتی راجب کشور مدنظر خود برای مهاجرت کسب نمایید. برای مهاجرت به لهستان لازم است بدانید که این کشور در قلب اروپا قرار گرفته است و پایتخت آن که پرجمعیت ترین و بزرگترین شهر این کشور نیز می باشد، ورشو است. این کشور جزو اتحادیه اروپا و منطقه شنگن می باشد و با داشتن ویزا یا تابعیت این کشور به راحتی می توانید به سایر نقاط اروپا سفر کنید. کشور لهستان ازشمال با کشور روسیه و همچنین دریای بالتیک و از جنوب با کشور چک و اسلواکی و از شرق با کشور اوکراین و از غرب نیز با کشور آلمان همسایه می باشد. هزینه های زندگی در این کشور به نسبت دیگر کشورهای اروپایی پایین است. همچنین لهستان جمعیت زیادی ندارد و نرخ بیکاری در این کشور پایین می باشد و از امکانات خوب رفاهی، بهداشتی، تحصیلی و … برخوردار است.

 

اقتصاد کشور لهستان

کشور لهستان که ششمین عضو مهم کشورهای اتحادیه اروپا می باشد، در سالیان اخیر به عنوان یکی از صنعتی ترین کشورهای اروپایی شناخته شده است. لهستان در ۱۰ سال گذشته از لحاظ اقتصادی در حال پیشرفت بوده است و در طی این مدت وضعیت اقتصادی این کشور به ارزش منفی نرسیده است. مهمترین صادرات لهستان را، ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، خواربار و حیوانات زنده و فراورده‌های کشاورزی تشکیل می‌دهند. همچنین کشور لهستان با پیشرفت در حوزه توریسم و گردشگری به عنوان ششمین کشور پربازدید از لحاظ توریسم محسوب می شود.

حتما بخوانید:  مهاجرت به لهستان از طریق سرمایه گذاری در سال 2021

 

مهاجرت به لهستان از طریق کار

همان طور که گفته شد کشور لهستان جزو کشورهای اروپایی است و به همین دلیل قوانین مربوط به کار و استخدام، همانند سایر کشورهای اروپایی در این کشور اجرایی می گردد. متقاضی کار و اشتغال در لهستان نه تنها نیازمند اخذ ویزای کار لهستان می باشد، بلکه به ویزای اقامت این کشور نیز نیاز دارد. ویزای کار و ویزای اقامت لهستان لازم و ملزوم یکدیگر برای متقاضی است که قصد کار و اشتغال در این کشور را دارد. کارفرمای لهستانی بایستی آگهی استخدامی خود را ابتدا در کشور لهستان به چاپ برساند. در صورتی که با عدم مراجعه شهروندان لهستانی روبرو شد، آگهی موردنظر را در سطح کشورهای اتحادیه اروپا منتشر نماید.

در صورتی که مجددا شهروندان اروپایی برای بر عهده گرفتن شغل مورد نظر مراجعه ننمایند، کارفرما مجاز است آگهی خود را در سطح سایر کشورهای خارجی نشر دهد تا بتواند از نیروی کار غیر اروپایی استفاده کند. بنابراین اگر شخصی قصد مهاجرت به لهستان از طریق کار را دارد، باید گواهی و مدرکی ارائه دهد که مشخص سازد کارفرمایی در این کشور خواهان استخدام وی می باشد. ویزای اقامتی که با هدف کار صادر می‌شود یک ساله است. در صورتی‌ که فرد بتواند روال کاری را به درستی پیش ببرد، می‌تواند ویزای خود را تمدید نماید. افرادی که جهت انجام کار به کشور لهستان مهاجرت نموده اند، در صورتی که بمدت 5 سال بطور مستمر در این کشور به انجام کار بپردازند، می ­توانند تابعیت لهستان را اخذ بنمایند.

یکی از روش های کاریابی در کشور لهستان، تنظیم یک رزومه به زبان انگلیسی و آپلود آن در سایت‌های کاریابی این کشور است. در چنین شرایطی مشخص می‌شود که نوع تخصص شما با کدام شرایط شرکتی سازگار است و شرکتها و مجموعه هایی که نیازمند نیرو هستند، می توانند با مطالعه رزومه شما پیشنهاد کاری ارائه دهند. همچنین افردی که در یافتن کارفرما دچار مشکل شده‌اند می‌توانند اعلام نمایند که شرایط کارآموزی را می‌پذیرند. به این ترتب نیاز به نامه‌ای است که مشخص سازد شما می‌توانید از پس هزینه‌های خود برآیید و تنها به منظور مهارت‌یابی به سراغ این کشور رفته‌اید.

مهاجرت به لهستان از طریق کار

مدارک لازم اخذ ویزای اقامت لهستان

متقاضی برای اخذ ویزای کار لهستان باید ویزای اقامت موقت این کشور را اخذ کند. در واقع متقاضیانی که قصد اقامت بیشتر از ۳ ماه در لهستان را دارند، باید ویزای اقامت این کشور را اخذ کنند. متقاضیان می توانند در صورت اخذ ویزای کار لهستان و اشتغال در این کشور، این مجوز اقامت ۳ ماهه را تا ۳ سال تمدید کنند. مدارک مورد نیاز به منظور اخذ اقامت موقت لهستان عبارت است از:

 1. گواهی تمکن مالی مبنی بر توانایی تامین هزینه های زندگی در مدت اقامت در لهستان
 2. فرم تکمیل شده درخواست ویزای اقامت لهستان
 3. رسید پرداخت هزینه درخواست ویزای اقامت در حدود ۳۴۰ pln
 4. گواهی بیمه سلامت
 5. کپی مدارک مسافرتی
 6. 4 قطعه عکس رنگی

 

مدارک لازم اخذ ویزای کار لهستان

متقاضی به منظور اخذ ویزای کار لهستان باید مدارک لازم را ارائه دهد. از جمله مهم ترین این مدارک موارد زیر را می توان برشمرد:

 1. گواهی تمکن مالی مبنی بر تامین هزینه های زندگی در مدت اقامت در لهستان تا زمانی که اولین حقوق را دریافت کند.
 2. گواهی ارزیابی بازار کار توسط کارفرمای لهستانی و آگهی منتشر شده در کشور لهستان و کشورهای اتحادیه اروپا و عدم وجود نیروی کاری برای کار مورد نظر
 3. ارائه بیمه سلامت متقاضی
 4. ارائه رسید پرداخت هزینه مجوز اقامت در حدود ۵۰pln و هزینه تمبر مالیاتی در حدود ۴۴۰pln
 5. ارائه آدرس محل سکونت و زندگی در لهستان
 6. کپی درخواست ویزای اقامت موقت
 7. قطعه عکس رنگی
حتما بخوانید:  مهاجرت تحصیلی به لهستان و مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل

 

انواع ویزاهای کاری لهستان

متقاضی با یافتن شغل از طریق سایت های کاریابی و یا از طریق تحصیل در لهستان و یافتن کار و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری، می تواند در لهستان مشغول کار شود. متقاضی پس از دریافت دعوتنامه کاری می تواند برای اخذ ویزاهای کاری لهستان اقدام کند. ویزاهای کاری لهستان عبارتند از:

 • ویزای نوع A: متقاضیانی که در شرکت ها و سازمان های لهستان مشغول کار و فعالیت هستند و به طور مداوم در این کشور حضور ندارند، می توانند این نوع ویزا را اخذ کنند.
 • ویزای نوع B: متقاضیانی که به عنوان مدیر یک شرکت در لهستان کار و فعالیت می کنند، می تواند این نوع ویزا را اخذ کنند. مدت اعتبار این ویزا ۶ ماه تا یک سال می باشد.
 • ویزای نوع C: متقاضیانی که برای کارفرماهای غیر لهستانی کار انجام می دهند و برای کار و فعالیت در شعبه های کاری در لهستان به مدت یک ماه به کشور لهستان سفر می کنند، باید این نوع ویزا را اخذ کنند.
 • ویزای نوع D: متقاضیانی که در شرکت های غیرلهستانی در کشور لهستان کار می کنند و برای انجام کار در بخش های صادرات و واردات لهستان به طور موقت به این کشور سفر می کنند، باید این نوع ویزا را دریافت کنند.
 • ویزای نوع E: متقاضیانی که با اخذ ویزای کاری و برای انجام کار و اشتغال، قصد اقامت برای بیشتر از ۳ ماه در کشور لهستان را دارند، باید این نوع ویزا را اخذ کنند.

 

اخذ ویزای کار لهستان از طریق تحصیل

دانشجویانی که در دانشگاه های لهستان تحصیل می کنند، می توانند پس از تمام شدن دوره تحصیلی و فارغ التحصیلی، با تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری، مجوز کار این کشور را اخذ کنند. پس از چند سال کار و اشتغال در این کشور، متقاضیان می توانند اقامت این کشور اروپایی را اخذ کنند. یکی از روش های اخذ ویزای کار کشور لهستان، اخذ ویزای تحصیلی می باشد. .فارغ تحصیلان دانشگاه های لهستان می توانند بلوکارت اتحادیه اروپا را دریافت کنند. بلو کارت اتحادیه اروپا EU Blue Card را دولت لهستان به متقاضیان متبحر و متخصصان با مهارت و با سابقه کار، برای اشتغال و کار در کشورهای اتحادیه اروپا اعطا می کند.

بالا بودن کیفیت آموزشی و پایین بودن هزینه های تحصیل و اعتبار و ارزش دانشگاه های این کشور، موجب شده است تا متقاضیان، گزینه تحصیل در این کشور را به منظور اخذ ویزای کار لهستان انتخاب کنند. متقاضی با اخذ پذیرش و اثبات گواهی تمکن مالی کافی، می تواند در دانشگاه های این کشور مشغول تحصیل شود و پس از فارغ تحصیلی و اشتغال، مقدمات اخذ اقامت این کشور را فراهم کند. دولت لهستان به فارغ تحصیلان این کشور یک مهلت ۶ ماهه به منظور جست و جوی کار ارائه می دهد. اگر متقاضی موفق به یافتن شغل شود، می تواند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کند.

حتما بخوانید:  اقامت لهستان از طریق ازدواج در سال 2021

شرایط کار در لهستان

شرایط کار در لهستان

متقاضیان با اخذ ویزای کار و مجوز اقامت در لهستان می توانند در این کشور مشغول کار شوند. متقاضیان می توانند در مشاغل صنعتی، ساخت و ساز و ساختمان، شغل های فنی و نمایندگی های فروش محصولات مشغول به کار شوند. ساعت کاری نباید بیشتر از هشت ساعت در روز، یا ۴۰ ساعت در پنج روز کاری هفته باشد. ساعت اضافه کاری امکان پذیر است، مانند شب کاری (بین ۹ شب و ۷ صبح). مرخصی سالانه پس از ماه اول کار، تعلق می گیرد. کارمندانی که برای یک سال و یا بیشتر کار کرده اند، حداقل ۲۰ روز مرخصی سالانه با حقوق دارند؛ و۲۶ روز مرخصی اگر برای بیش از ۱۰ سال کار کرده باشند. سیستم مالیاتی لهستان تصاعدی است. هرچه درآمد بالاتر باشد، نرخ مالیات بالاتر است. اگر درآمد بین ۳۰۹۱ زلوتی و ۸۵۲۵۸ زلوتی باشد، نرخ مالیات بر درآمد پرداخت ۱۸٪ است.  اگر درآمد بیش از ۸۵۲۵۹ زلوتی باشد، باید ۳۲٪ مالیات بر درآمد پرداخت شود.

 

مزایای کار و اشتغال و اقامت در لهستان

 • متقاضیان با اخذ ویزای کار و سپس کارت اقامت دائم لهستان می توانند در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به اشتغال و کار بپردازند.
 • پایین بودن هزینه های زندگی در کشور لهستان.
 • بالا بودن درآمدها و پایین بودن نرخ بیکاری.
 • بالا بودن اعتبار مدارک تحصیلی کشور لهستان در کشورهای اروپایی.
 • دارا بودن حق شهروندی اتحادیه اروپا.
 • بالا بودن سطح رفاه و امنیت اجتماعی.
 • امکان استفاده از تسهیلات بانکی کشور لهستان. متقاضی پس از چندسال کار در لهستان می تواند اقامت این کشور را اخذ نماید و از حقوق شهروندی مانند دیگر شهروندان این کشور برخوردار شود.
 • ثبات اقتصادی لهستان.

 

شهرهای مهاجر پذیر لهستان

مهاجرت به لهستان و زندگی و کار کردن در این کشور، با صرفاً گشت و گذار و تفریح، فرق دارد. شما به عنوان یک مهاجر وقتی قصد زندگی و کار و یا تحصیل در لهستان را دارید، باید شهری را برای زندگی انتخاب نمایید که از نظر هزینه‌های اقتصادی، درآمد کافی، سیستم مراقبت بهداشتی، شرایط آب و هوایی، شرایط سیاسی، شرایط اجتماعی و … مناسب باشد. سه شهر ورشو، ترونی و گدانسک به دلیل امکانات بیشتر، فرصتهای کاری و سرمایه گذاری، مراکز علمی و تحصیلی معتبر و با کیفیت، آب و هوای مناسب، مدرن بودن و داشتن فضاهای گردشگری و تفریحی، سه گزینه مناسب برای مهاجرت و زندگی و کار و تحصیل در لهستان می باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.